Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μόνιμη Στείρωση μετά από γέννα


Recommended Posts

Γειά σε όλες,

 

Σε ένα μήνα με το καλό γεννάω το δεύτερο παιδί μου, και έχω αποφασίσει ότι δεν θέλω με τίποτα άλλα παιδιά, για διάφορους προσωπικούς αλλά και ιατρικούς λόγους. Ο άντρας μου δεν διαφωνεί. Το θέμα είναι ότι πηγαίνω με προγραμματισμένη καισαρική και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μου κάνει ο γιατρός μου μόνιμη στείρωση -είναι μοναδική ευκαιρία (η μέθοδος απαιτεί χειρουργική επέμβαση/λαπαροσκόπηση). Το συζήτησα μαζί του και μου είπε πως κατά την καισαρική είναι πανεύκολο - η μέθοδος είναι να κόψει τις σάλπιγγές μου ώστε η σύλληψη στο μέλλον να είναι αδύνατη. Δηλαδή ωοθήκες υπάρχουν, ωάρια παράγονται, ωορηξία περίοδος όλα κανονικά, απλά δεν υπάρχει η δίοδος στην οποία το σπέρμα συναντά το ωάριο. Το πρόβλημα, λέει, είναι μήπως το μετανιώσω για διάφορους λόγους. Όλους τους έχω σκεφτεί και δεν νομίζω να μετανιώσω ποτέ. Το θέμα μου είναι αν η διαδικασία αυτή έχει παρενέργειες στη γυναίκα (πχ. να επηρεάζει τη διάθεση, να φέρνει κατάθλιψη, δυσμινόροια, πόνους οποιασδήποτε φύσης, κλπ, οτιδήποτε συνδέεται με αλλαγή ορμονών και γενικά με γυναικολογικά προβλήματα). Ο γιατρός είπε όχι, με τίποτα. Ξέρει καμία κάτι σχετικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.

Η μητέρα μου είχε κάνει το ίδιο όταν γέννησε την αδερφή μου.

Από ότι ξέρω δεν είχε καμία παρενέργεια.

Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις αν δεν κάνω λάθος είναι ότι χρειάζεται η συγκατάθεση του άντρα σου. Δηλαδή θα πρέπει να υπογράψετε κάποιο χαρτί και οι δυο για να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τί παρενέργειες μπορεί να έχει η στείρωση, αλλά εγώ μονάχα στο άκουσμα της λέξης ανατριχιάζω! Γιατί δεν βάζεις σπιράλ? Είναι το ίδιο αποτελεσματικό. Εγώ πάντως αισθάνομαι τη στείρωση σαν ακρωτηριασμό και δε θα προχωρούσα ποτέ σε κάτι τόσο μόνιμο. Σκέψου το. Επίσης αν είσαστε τόσο σίγουροι ότι δε θέλετε άλλα παιδιά μπορεί να κάνει στείρωση και ο άνδρας σου. Όλα δηλαδή οι γυναίκες πρέπει να τα τραβάμε? (με έπιασαν τα φεμινιστικά μου ;) )

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eαν ειναι για ιατρικους λογους (κινδυνευει η ζωη σου σε περιπτωση αλλης εγκ) οκ να το κανεις

Εαν οχι... μην κανεις κατι τοσο μονιμο ... τωρα μπορει να εισαι σιγουρη αλλα σε 5 χρονια δεν ξερεις

Επισης ψυχολογικα μπορει να σ επιρεασει...

Link to comment
Share on other sites

μην το κάνεις! ήδη αναρωτιέσαι αν πρέπει, οπότε μάλλον δεν έχει κατασταλάξει η απόφαση μέσα σου και κινδυνεύεις να το μετανιώσεις όταν θα είναι αργά!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαι μια γνωστη μου το εκανε μετα το δευτερο παιδι της αλλα λογω προβληματων υγειας που ειχε και δεν επρεπε να ξαναμεινει εγκυος. Παροτι ειχε προβλημα υγειας και ο γιατρος το γνωριζε αν δεν ερχονταν ο αντρας της να υπογραψει δεν δεχοταν να της το κανει.

 

Αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας η καποιος αλλος σοβαρος λογος ισως δεν πρεπει να παρεις μια τετοια αμετακλητη αποφαση. Δεν ξερεις ποτε τι γινεται στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Και η δικη μου η γνωμη ειναι να μην το κανεις.Καλυτερα να βαλεις σπιραλ που ειναι αποτελεσματικο και δεν εχει παρενεργειες,εβαλα κι εγω μια περιοδο και ηταν μια χαρα.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ ΤΟ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠ' ΟΣΟ ΞΕΡΩ.

ΠΑΝΤΩΣ, ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ. ΒΕΒΑΙΑ, ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...

Link to comment
Share on other sites

...οταν εμεινα εγκυος στο τριτο μου παιδακι,καποιοι ασυνειδητοι,ειχαν το θρασσος να μου πουν να κανω στειρωση,γιατι ειναι πολλα τρια παιδια...υπαρχουν παρα πολλοι λογοι,για να μη θελω να κανω αλλο παιδι,αλλα ποτε δεν θα εκανα κατι τοσο ακραιο.σκεψου το καλα,γιατι αν το κανεις,κ το μετανιωσεις,δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα...ελπιζω να βρεις τη σωστη λυση...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν το είχα πρωτοακούσει αυτό πριν πολλά χρόνια είχα φρικάρει, όταν μου το εξήγησαν και το καλοσκέφτηκα το βρήκα σαν την τέλεια λύση αντισύλληψης και πράγματι είναι. Και στην Γερμανία όλες οι γυναίκες που δεν επιθυμούν άλλα παιδιά,σε αυτή καταφεύγουν, η συγκεκριμένη μέθοδος εκεί είναι πολύ διμοφιλής.

Για καταθλίψεις και τέτοια που ακούστηκαν προσωπικά τα θεωρώ άτοπα με το συγκεκριμένο θέμα γιατί ουσιαστικά δεν χάνεις τίποτα απο την γυναικεία σου υπόσταση ώστε να σε επηρρεάσει κάπου.

Πολλές γυναίκες δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν γιατί έχουν φραγμένες σάλπιγγες και καταφεύγουν στην εξωσωματική και μένουν κανονικότατα έγκυες.

Οπότε αν αποφασίσεις και το κάνεις έχε υπόψιν σου πως αν σε 5-10 χρόνια το μετανοιώσεις υπάρχει η λύση της εξωσωματικής.

Και καταλήγω η μέθοδος αυτή μπορεί να είναι ακραία -για τα ελληνικά δεδομένα μιλάμε-

ναι μεν μη αναστρέψιμη σε ότι αφορά τη φυσική σύλληψη, αλλά λύση υπάρχει.

 

Με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ακραια..

Εγω εχω αρκετες γνωστες που το εκανα (οι περισσοτερες μετα απο 2-3 καισαρικες βεβαια που θα ηταν αρκετα επικινδυνο (για τα ελληνικα ιατρικα δεδομενα .. εδω ταιριαζει) να ξανακανουν παιδι.

Καμια δεν ειχε παρενεργειες.Το ειχα σκεφτει κι εγω αρχικα αλλα το μετανιωσα.. Δεν ξερω αν σε 2-3 χρονια θα θελω να κανω αλλο παιδι..

Τωρα η συναινεση του συζυγου δεν μπορω να καταλαβω τι χρειαζεται.. αυτος σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.. Γιατι να εχει αποψη για το τι θα κανω εγω στο σωμα μου? Στην τελικη αν εγω δεν θελω αλλα παιδια και αυτος θελει υπαρχουν και τα διαζυγια.. Ξαναπαντρευεται και κανει κι αλλα παιδια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο ακραια..

Εγω εχω αρκετες γνωστες που το εκανα (οι περισσοτερες μετα απο 2-3 καισαρικες βεβαια που θα ηταν αρκετα επικινδυνο (για τα ελληνικα ιατρικα δεδομενα .. εδω ταιριαζει) να ξανακανουν παιδι.

Καμια δεν ειχε παρενεργειες.Το ειχα σκεφτει κι εγω αρχικα αλλα το μετανιωσα.. Δεν ξερω αν σε 2-3 χρονια θα θελω να κανω αλλο παιδι..

Τωρα η συναινεση του συζυγου δεν μπορω να καταλαβω τι χρειαζεται.. αυτος σημερα ειναι αυριο δεν ειναι.. Γιατι να εχει αποψη για το τι θα κανω εγω στο σωμα μου? Στην τελικη αν εγω δεν θελω αλλα παιδια και αυτος θελει υπαρχουν και τα διαζυγια.. Ξαναπαντρευεται και κανει κι αλλα παιδια..

 

Συμφωνώ απόλυτα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειμαι της αποψης να μην το κανεις...μαλιστα λες οτι ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι δεν θα το μετανιωσεις...ποτε δεν ξερεις ...μα ποτε...παω πασο αν υπαρχει σοβαρος λογος υγειας και δεν γινετε να βαλεις καποια μορφη αντισυλληψης οπως σπιραλ ας πουμε..

Φιλικα

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Ζοζα αυτό με την κατάθλιψη δεν είναι τόσο άτοπο. Χάνεις κάτι σημαντικό απτην γυναικεία σου υπόσταση, την ικανότητα να τεκνοποιείς. Αν σκεφτείς πόσες γυναίκες παθαίνουν κατάθλιψη στην εμμηνόπαυση, (εκεί συμβαίνει και λόγω ορμονών) αλλά και γιατί δεν είναι πλέον γυναίκες που μπορούν να μενουν έγκυες και να κάνουν παιδιά. Αλλά αυτό που είπες ότι μπορεί να μείνεις έγκυος με εξωσωματική δεν το ήξερα. Αν είναι έτσι αυτό είναι πολύ θετικό γιατί ουσιαστικά δεν είναι μόνιμη στείρωση, υπαρχει και ένα παραθυράκι στο οποίο μπορείς να καταφύγεις αν αλλάξεις γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ κακο αυτο που σκεφτεσαι να κανεις!!!εμενα ο μικρος ειναι μοναχοπαιδι...δεν θελω να κανω αλλο παιδι κ ειμαι σιγουρη...αλλα στο μελλον αν το παιδι μου μου το ζηταει θα βαλω το παιδι μου πανω απο ολα..κ οχι εμενα..ή κ την υγεια μου αν θες...εκει τι θα κανεις?θα πεις στο παιδι οτι εκανες στειρωση?υπαρχουν κ αλλοι μεθοδοι να προφυλακτεις χωρις να ακρωτηριαζεσαι κ να κοψεις οργανα που μας εδωσε ο θεουλης !!!εδω στειρωση κανουν στις γατες κ οι ζωοφιλοι αντιδρουν....εσυ μπορει να εχεις καποιο προβλημα κ να μην κανει να ξαναμεινεις εγκυος...δεν αναλυσες κιολας τον λογο...γιαυτο κ σου λεω ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ...ΠΑΡΕ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ!!!!αν νιωθεις τωρα εν ετη 2009 οτι δεν θες να παρεις αλλα μετρα καντο...αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα το μετανιωσεις!!μια φιλη μου εχει κανει 2 καισαρικες κ θα προβει σε δεσιμο σαλπιγγων λογω του οτι δεν κανει να κανει αλλη καισαρικη...αφου ομως αποκτησει κ το δευτερο παιδακι της...το κανει για το πρωτο παιδι...οχι οτι κ η ιδια θελει...επειτα απο 2ο χασιμο 2 παιδιων

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ρωτησεις κι αλλους γιατρους και να βεβαιωθεις οτι δεν υπαρχει καποια παρενεργεια,σαν ιδεα ακουγεται πολυ καλη παντως αφου εχεις ηδη δυο παιδια και προβλημα υγειας,αλλωστε ο οικογενειακος προγραμματισμος ειναι το κλειδι στην οικογενειακη ευτυχια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αποψη μου είναι να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις και τι εννοώ με αυτό?Είσαι ακόμη έγκυος και οι ορμόνες σου χυπάνε κόκκινο και θα χτυπάνε και για λίγο καιρό μετά την γέννα(τα ξέρεις αυτά πως είναι έχεις ξανακάνει παιδάκι και ξέρεις...),μόλις θα περάσουν αυτά και θα ξεπεταχτεί λιγάκι το μωράκι σου και θα είσαι πιο ξεκούραστη,τότε και μόνο τότε και με πιο καθαρό μυαλό να αποφασίσεις τι πραγματικά θελεις!!Και εμένα με είχε κουράσει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ η δέυτερη εγκυμοσύνη,μετά η γέννα,μετα με το μωρό φτού κι απτην αρχή γκρίνιες,ξενυχτια,αποστειρώσεις και γενικά ΚΟΥΡΑΣΗ πολύ και είχα πεί ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΑΥΤΟ,ΤΕΛΟΣ!!!!!!Ελα όμως που τώρα η ζουζούνα μου είναι 10 μηνών,έφυγε η κούραση η μεγάλη και γενικά με έναν μαγικό τρόπο έχουν ξεχαστεί όλες οι δύσκολες στιγμές λέω στον εαυτό μου κοιτάζοντας αυτά τα αθώα ματάκια της πόσο μεγάλωσε και πως σίιγουρα θα ξανακάνω κι άλλο μωράκι σίγουρα και φυσικά θα τα ξαναπεράσω όλα αυτά γιατί ΑΞΙΖΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ τον κόπο!!!

Αυτά όλα σου τα λέω εκ του ασφαλούς,δεν ξέρω αν υπάρχει πρόβλημα υγείας,αυτό είναι αλλο θέμα και σίγουρα θα κοιτάξεις πρώτα να μπορείς να είσαι καλά στην υγεία σου εσύ!!!

Θα θελα πάντως ότι απόφαση και να πάρεις να μην το μετανιώσεις ΠΟΤΕ γιατί αυτή είναι απόφαση ζωής και τέτοιες αποφάσεις δεν τις παίρνουν στο άψε σβήσε,αυτή είναι προσωπική μου γνώμη,το τι θα αποφασίσεις εσύ με τον άντρα σου είναι δικαίωμα σας!!!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το έκανα ποτέ! Θα κατέφευγα σε άλλες λύσεις....Και στο κάτω κάτω αν μια στις 1000 το μετανοιώσεις γιατί να πρέπει να καταφύγεις σε εξωσωματική; Σκέψου καλά, και σαν ιδέα και μόνο θα με τρόμαζε!

Ο άντρας σου θα έκανε μόνιμη στείρωση;

Και επειδή ακούστηκε και κάτι πολύ άσχετο και άτοπο(ότι κοπέλα πρόκειται να κάνει κάτι τέτοιο γιατί έχει κάνει 2 καισαρικές και δεν επιτρέπεται να κάνει άλλη) να πω ότι αυτό είναι εντελώς ανυπόστατο!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω το εγραψα....εχει κανει 2καισαρικες κ αν με το καλο μεινει εγκυος οταν θα πρεπει...θα κανει κ 3η καισαρικη....οποτε της ειπε 4η απαγορευεται...δεν ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν η απόφαση είναι από κοινού, εγώ προτείνω να κάνει στείρωση και ο σύζυγος. Γιατί μόνο εσύ;

 

συμφωνω!

πες οτι αυριο, μεθαυριο(χτυπα ξυλο) χωρισετε με τον συζυγο και παντρευτεις αλλον,και αυτος θελει παιδακι,εσυ τι θα κανεις??μπορει και εσυ τοτε να θες και αλλο,.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!

πες οτι αυριο, μεθαυριο(χτυπα ξυλο) χωρισετε με τον συζυγο και παντρευτεις αλλον,και αυτος θελει παιδακι,εσυ τι θα κανεις??μπορει και εσυ τοτε να θες και αλλο,.

 

A γεια σου!!!!! Πες το κορίτσι μου κι εγώ το σκέφτηκα αλλά κόμπλαρα να το πω...καλά έκανες!:D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκεφτεί κι εγώ να κάνω περίδεση σαλπίγγων όταν θα έκανα την τρίτη καισαρική. Ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια, αλλά φυσικά αν το μετανοιώσω θα πρέπει να κάνω εξωσωματική. Τελικά δεν έκανα στείρωση, είπα όχι στο γιατρό μπαίνοντας στο χειρουργείο. Να σου πω την αλήθεια με φόβισε το οριστικό του πράγματος, δεν σκοπεύω να κάνω κι άλλο παιδί, αλλά απ' την άλλη ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει η ζωή, προτίμησα να βάλω σπιράλ.

Όταν σκεφτόμουν να κάνω περίδεση, ψάχνοντας στο internet είχα βρει μια σελίδα που νομίζω ανέφερε και παρενέργειες και τελικά μου μπήκαν αμφιβολίες και δεν το αποφάσισα, θα την ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...