Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαφτιση στην Θεσσαλονικη


mariam

Recommended Posts

κέντρο δεν έχω βρει ακόμη.....να δούμε τι θα κάνω,είναι και πολλά τα άτομα :cry:

αυτό το γάλα εμένα δεν το ήπιε καθόλου...δύο γεύματα του είχα δώσει μόνο,άσε που μύριζε ψαρίλα!!!!!

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κουκλες ρωτησα το ιδιο πραγμα και στο θεμα Παραμανες.

 

Εκει που κλεισατε τα βαπτιστικα σας ειπαν τιποτα για μαρτυρικα??

 

Εγω πρωτη φορα εδω στο forum το ακουσα και φοβαμαι μηπως ειναι κατι συνηθησμενο και δεν το κανω και γινουμε ρεζιλι για 100 ευρω :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki μου δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις...εμείς για παράδειγμα -οι πόντιοι εννοώ- δεν το έχουμε ως έθιμο και απ'ότι ρώτησα στα μαγαζία με βαπτιστικά δεν το κάνουν πολλοί γονείς πλέον

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Η μια νονα μας είναι Σερραία. Πριν 2 εβδομαδες που ητανε στις Σερρες και γενικα ρωτουσε για βαφτιστικά δεν της ειπε κανενας για τα μαρτυρικά. Γενικά που ρωτησε εκει δεν τα εχουνε. Ουτε οι γονεις της.

Από οτι καταλαβαμε μαλλον ειναι καθε τοπος και εθιμα.

Άρα δεν θα ειναι και υποχρεωτικό απο την εκκλησια.

Αλλη μια εφευρεση του εμποριου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα μαρτυρικά τα συνηθίιζουν στη νότια Ελλάδα κυρίως. Εμείς εδώ πάνω σπάνια οπότε μην ανησυχείς. mama-mia που ακριβώς είναι ο Άγιος Βσίλειος, είναι εκείνη η μικρή εκκλησία στο δρόμο που βγάζει πυλαιώτικα απέναντι από το Χατζηνάκο? Αν έχεις τηλ. στείλε μου please. NESTOROUDI χίλια ευχαριστώ.

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ξέρει κάποια λεπτομέρειες και αναλυτικές πληροφορίες για το εκκλησάκι Αγιο Αλέξανδρο στο κολυμβητήριο της Καλαμαριάς? Έκλεισα βάφτιση εκεί για 29/06 αλλά μου έθεσαν πολλούς περιορισμούς όσον αφορά την ενδυμασία του μωρού αλλά κυρίως των παριστάμενων (όχι εξώπλατα, ράντες, μίνι κλπ). Κάνουν τα στραβά μάτια άραγε ή θα μας την πουν αν κάποια καταπατήσει τους "νόμους"?[/quot

 

Τα πάντα είναι στο χέρι των παπάδων εγώ στη βάφτιση του γιου μου φορούσα

παντελόνι είχα ρωτήσει πιο πριν τον παπά και μου είχε πει

<< κανένα απολύτως πρόβλημα έτσι κι αλλιώς είναι πιο σεμνό από ορισμένα φορέματα>> :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

[ εγω εκλεισα στην Αγ. Κυριακη, πισω απο τη Ν. Ελβετια. Ωραια εκκλησιτσα και φωτεινή.

 

Nestoroudi, πότε έχετε την βάφτιση για να σας δω από το μπαλκόνι μου.... μένω δίπλα στην εκκλησία που κλείσατε. Καλά εγώ είμαι δίπλα και ξενιτεύομαι σε χωριά και ξωκλήσια και έρχεστε εσείς και μας παίρνετε την εκκλησία μας!!!!! :lol::lol::lol::lol: Αλήθεια μένετε κοντά στην εκκλησία ή απλώς σας αρέσει. Είναι πράγματι πολύ ωραία και οι παπάδες φαίνονται συνεννοήσιμοι. Εγώ την βάφτιση της μικρής μου την έκανα στο Παπάφειο και έμεινα πολύ ευχαριστημένοι με τους παπάδες και κυρίως με τον νεοκόρο, που δεν με άγχωσε καθόλου, κρατούσε την μικρή σωστά και γερά και έδινε οδηγίες στους νονούς για το πως θα την λαδώσουν σωστά .

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι ξερω παλαιοτερα δεν κανανε μαρτυρικα ξεχωριστα, βαζανε ενα σταυρουδακι μεσα στην μπουμπουνιερα...

 

Ο Αγιος Βασιλειος ειναι πανω στον δρομο, μια μικρη εκκλησια με κεραμυδια...Απο μια οργανωση εκδηλωσεων που πηγα να ρωτηω μου εδειξαν πλανα απο αλλες βαπτισεις, και κανουν οτι φανταστεις στην αυλη...Ο παπας δεν λεει τιποτα...Και κατι φιλοι μου που κλεισαν εκει, θα κανουν κετερινγκ κ θα φερουν κ dj

 

Το τηλ ειναι 2310 300929

 

Asteraki μενουμε κοντα το ξερεις? :D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα μαρτυρικά το ξέρω κι εγώ.

Βάζανε ένα σταυρουδάκι μέσα στη μπομπονιέρα.

Τώρα το καταργήσανε οι περισσότεροι δεν βάζουν.

Τα μαρτυρικά πάντως δεν συνηθίζονται στη Μακεδονία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τελικά έκλεισα στη Μεταμόρφωση του Σωτήρος στην Καλαμαριά (απίστευτο αλλά βρήκα)!!Ρώτησα για το ποσό που παίρνει η εκκλησία και μου είπαν γύρω στα 150 ευρώ. Δεν είναι λίγο υπερβολικό? Ρώτησε καμιά σας σε άλλη εκκλησία για να συγκρίνω?

an1cqgJ0g411210MjgxbHp8Mzg3NjZkYXxvdXIgcHJpbmNlc3MgaXM.gif.png
Link to comment
Share on other sites

Angiek, στο παπάφειο το 2006 για την βάφτιση της μικρής μου έδωσε ο νονός 120 ευρώ, τώρα για τον μπέμπη μας θα πάμε σε ένα εκκλησάκι σε κτήμα, ελπίζω να είναι λιγότερα.

mama-mia, πολύ χαίρομαι που έχω γειτονισσες διαδικτυακές!!!!!!!!!!!! :lol: και η ΣΑΜ μένει κοντά μας, άντε να βρεθούμε σε καμιά κοντινή παιδική χαρά, τι λέτε????? και όσες άλλες βολεύει βέβαια, όχι μόνο τις Χαριλιώτισσες :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά έκλεισα στη Μεταμόρφωση του Σωτήρος στην Καλαμαριά (απίστευτο αλλά βρήκα)!!Ρώτησα για το ποσό που παίρνει η εκκλησία και μου είπαν γύρω στα 150 ευρώ. Δεν είναι λίγο υπερβολικό? Ρώτησε καμιά σας σε άλλη εκκλησία για να συγκρίνω?

 

μια χαρα το βρισκω.Εμεις θα βαφτισουμε ενα αγορακι στην Αγ.Αναστασια στο μοναστηρι και μας ειπαν 300 ευρω. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

, τώρα για τον μπέμπη μας θα πάμε σε ένα εκκλησάκι σε κτήμα, ελπίζω να είναι λιγότερα.

:

 

Σε ποιο κτήμα επιτρέπονται οι βαφτίσεις?

Εμείς δεν ψάξαμε καθόλου γιατί νομίζαμε ότι απαγορεύτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Τα μαρτυρικά τα συνηθίιζουν στη νότια Ελλάδα κυρίως. Εμείς εδώ πάνω σπάνια οπότε μην ανησυχείς. mama-mia που ακριβώς είναι ο Άγιος Βσίλειος, είναι εκείνη η μικρή εκκλησία στο δρόμο που βγάζει πυλαιώτικα απέναντι από το Χατζηνάκο? Αν έχεις τηλ. στείλε μου please. NESTOROUDI χίλια ευχαριστώ.

2310300929 Άγιος Βσίλειος, μπορεις αν θελεις να κανεις και catering εκει.

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

μηπως πρεπει να το καταγγειλουμε αυτο καπου? στο cosmos μου ζητησαν 250€ για τους νεοκορους!!! δηλαδη 3 βαφτισεις την ημερα, 750€ οι νεοκοροι? νεο-κορες θελουν?!!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

[ εγω εκλεισα στην Αγ. Κυριακη, πισω απο τη Ν. Ελβετια. Ωραια εκκλησιτσα και φωτεινή.

 

Nestoroudi, πότε έχετε την βάφτιση για να σας δω από το μπαλκόνι μου.... μένω δίπλα στην εκκλησία που κλείσατε. Καλά εγώ είμαι δίπλα και ξενιτεύομαι σε χωριά και ξωκλήσια και έρχεστε εσείς και μας παίρνετε την εκκλησία μας!!!!! :lol::lol::lol::lol: Αλήθεια μένετε κοντά στην εκκλησία ή απλώς σας αρέσει. Είναι πράγματι πολύ ωραία και οι παπάδες φαίνονται συνεννοήσιμοι. Εγώ την βάφτιση της μικρής μου την έκανα στο Παπάφειο και έμεινα πολύ ευχαριστημένοι με τους παπάδες και κυρίως με τον νεοκόρο, που δεν με άγχωσε καθόλου, κρατούσε την μικρή σωστά και γερά και έδινε οδηγίες στους νονούς για το πως θα την λαδώσουν σωστά .

22/6 στις 11πμ. Αντε ελα να κεραστεις!!! μπορει να βαλω και παγωτο...μενω πισω απο Αναξιμανδρου, στα σχολεια. Κοντα δηλαδη. Συνηθως εκει κανουμε Πασχα κλπ. Μηπως βρεθουμε εκει για Ανασταση!! Εσυ που ξενιτευτικες δηλαδη?

Για το παπαφειο εχω ακουσει και εγω τα καλυτερα για τους παπαδες...

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

LENAV, η βάφτιση θα γίνει στην περιοχή Λευκοχώρι, έχει ένα κτήμα μέσα και έχουμε πάρει άδεια από την Μητρόπολη για το μυστήριο.

Nestoroudi, αν έχετε παγωτό θα έρθω σίγουρα !!!! τρελαίνομαι για ice-cream......

Πως και δεν σε έχω δει στον Μασούτη?θα σου στείλω πμ να τα πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες ρωτησα το ιδιο πραγμα και στο θεμα Παραμανες.

 

Εκει που κλεισατε τα βαπτιστικα σας ειπαν τιποτα για μαρτυρικα??

 

Εγω πρωτη φορα εδω στο forum το ακουσα και φοβαμαι μηπως ειναι κατι συνηθησμενο και δεν το κανω και γινουμε ρεζιλι για 100 ευρω :)

bizoudaki, νομιζω ειναι αχρηστη αγορα. Οι περισσοτεροι δεν τα φορανε καν, για να μην τους χαλασουν τα ρουχα. Απλα εγινε μοδα, οπως τοσα άλλα πραγματα. Να εχουμε χρηματα να ξοδευουμε με λιγα λόγια. Το αστειο ειναι πως ολοι λενε, "ε, δεν το πληρωνουμε εμεις. Ο νονος." Λες και ειναι τσαμπα. Αφου το πληρωνει άλλος οκ. Ας το κανουμε κια ας ειναι και αχρηστο. Πρεπει να αλλαξει λιγο η νοοτροπια μας νομιζω. Πρεπει να βαλουμε ενα φρενο σε αυτες τις σπαταλες. Εξαλλου καποια στιγμη μπορει και εμεις να γινουμε νονοι. Εγω παντως δεν θα κανω μαρτυρικα...Κοριτσια μην το "μαρτυρήσετε" πουθενα...!!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

Το Λευκοχώρι δεν έχω ιδέα που είναι.... πρώτη φορά το ακούω :?:?:?

 

Παιδιά κοιτάξτε τι έπαθα

σήμερα πήρα τηλ. τον ιερέα από την εκκλησία στους Ν.Επιβάτες να τσεκάρω την ώρα για τη βάφτιση και χωρίς να πολυλογώ μου είπε ότι απογερευτηκε πλέον κάθε στολισμός κτλ κτλ.

Να σκεφτείτε ότι εγώ θα έκανα και μπουφέ στο προαύλιο.... ούτε να το ακούσει αυτό ο πάτερ :(

Τι θα κάνω τώρα ? :?:

Link to comment
Share on other sites

Το Λευκοχώρι δεν έχω ιδέα που είναι.... πρώτη φορά το ακούω :?:?:?

 

Παιδιά κοιτάξτε τι έπαθα

σήμερα πήρα τηλ. τον ιερέα από την εκκλησία στους Ν.Επιβάτες να τσεκάρω την ώρα για τη βάφτιση και χωρίς να πολυλογώ μου είπε ότι απογερευτηκε πλέον κάθε στολισμός κτλ κτλ.

Να σκεφτείτε ότι εγώ θα έκανα και μπουφέ στο προαύλιο.... ούτε να το ακούσει αυτό ο πάτερ :(

Τι θα κάνω τώρα ? :?:

μηπως προλαβαινεις για αλλη εκκλησια? Αλλιως οπως ολοι θα τους δεξιωθεις!!

3OaPp3.png CNKep3.png
Link to comment
Share on other sites

LENAV, η βάφτιση θα γίνει στην περιοχή Λευκοχώρι, έχει ένα κτήμα μέσα και έχουμε πάρει άδεια από την Μητρόπολη για το μυστήριο.

 

Μη μου πεις στο Λυκνο...Εκει ηθελα εγω, αλλα ο συζυγος δεν ηθελε με τιποτα,

κ μου εμεινε αποθημενο....

:(

 

Τουλαχιστον θα το χαρειτε εσεις :D:D

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...