Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

είναι λογικό να αίσθανεσαι έτσι ...

κατανοώ την θλίψη σου (στην ελλαδα ζούμε αλλωστε)

χρειάζεσαι σίγουρα φίλους ή και ειδκούς για να μπορέις να μιλάς για όλα αυτα που αισθάνεσαι ...

ακόμα και εδω ...

θα περάσει ...με τον καιρό όλα θα περάσουν !

νομίζω οτι είσαι ακόμα ερωτευμένη για αυτο αισθάνεσαι ετσι όπως αισθάνεσαι ! .

αλλα θα πρέπει να είσαι αντικειμενική ....

 

αν καποιος μας αγαπά και το παιδι μας μαζί

παίρνει αποφάσεις που είναι ουσιαστικές

δεν πουλάει λουλούδια και αρώματα ....!

αναγνωρίζει το παιδι σε παντρευεται και ζεί μαζί σου

 

οι αγαπές τα τηλεφωνα και οι παθιάρηκες περιστασιακές βολτες στις αμμουδιές τα καλοκαιρία δεν ειναι αγαπη !

 

απ την αλλη οφειλουμε να σεβαστούμε το οτι ο αλλος μπορεί πολύ απλά ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙ !

δεν ειναι κατακριτέο !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το παιδι δεν θελει εκεινος ή εσυ να το αναγνωρισει;

Εχω ακουσει παντως οτι για να μην στιγματιζεται το παιδι που δεν ειναι αναγνωρισμενο μπορεις να βαλεις στο κενο ονομα ενα ενδεικτικο ονομα (ενα ασχετο ονομα)

Σκεψου οτι εχεις εχεις ενα υγιεστατο παιδακι και παρε δυναμη απο αυτο Κρατα διπλα σου την οικογενεια σου που θελει να σε στηριξει γιατι αυτο εχεις αναγκη τωρα

Δυστυχως απ οτι καταλαβα ο πατερας του παιδιου πρεπει πρωτα να στηριξει τον εαυτο του και μετα τα παιδια του, εκει και εδω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι παντρεμενος νομιζω δεν γινεται να αναγνωρισει το παιδι, δεν ειμαι σιγουρη αλλα ετσι νομιζω.

Εφοσον το ξερεις και το βλεπεις οτι ειναι αδιεξοδο νομιζω οτι ειναι καλυτερα να τον αφησεις και να προχωρησεις. Οσο εχεις επαφη μαζι του θα συντηρεις τα συναισθηματα που νιωθεις, θα ελπιζεις και μετα θα απογοητευεσαι και θα πληγωνεσαι ολο και περισσοτερο. Οταν βλεπουμε το αδιεξοδο δεν χρειαζεται να φτασουμε μεχρι το τελος και να τρακαρουμε στον τοιχο για να καταλαβουμε οτι επρεπε να στριψουμε..

Οπως ειπες και εσυ ''αυτη η σχεση δεν ηταν για να συνεχιστει'' , τωρα εχεις το παιδακι σου και ευτυχως εχεις και τη βοηθεια των γονιων σου οποτε θα μπορεσεις να το μεγαλωσεις σε ενα ηρεμο περιβαλλον με αγαπη.

Να ζητας το καλυτερο για σενα και το παιδι σου, να μην παρασυρεσαι απο την ιστορια, εσυ οριζεις την ζωη σου και ειναι στο χερι σου να εισαι ευτυχισμενη ή ρακος...

Να χαιρεσαι το παιδακι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι παντρεμενος νομιζω δεν γινεται να αναγνωρισει το παιδι, δεν ειμαι σιγουρη αλλα ετσι νομιζω.

Ε!

Oxi κανεις λαθος.. γινεται , ειμαι 100% σιγουρη

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδι δεν θελει εκεινος ή εσυ να το αναγνωρισει;

Εχω ακουσει παντως οτι για να μην στιγματιζεται το παιδι που δεν ειναι αναγνωρισμενο μπορεις να βαλεις στο κενο ονομα ενα ενδεικτικο ονομα (ενα ασχετο ονομα)

Σκεψου οτι εχεις εχεις ενα υγιεστατο παιδακι και παρε δυναμη απο αυτο Κρατα διπλα σου την οικογενεια σου που θελει να σε στηριξει γιατι αυτο εχεις αναγκη τωρα

Δυστυχως απ οτι καταλαβα ο πατερας του παιδιου πρεπει πρωτα να στηριξει τον εαυτο του και μετα τα παιδια του, εκει και εδω

ΔΥΣΤΥΧΩς ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ, ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΕΝΟ... ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΕΠ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΜΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ (ΕΓΡΑΨΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΤΕΡΑΣ) ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΑΡΡΕΝΩΝ

rmama

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση..

ευχαριστω πιο πολυ για τις ευχες!!

 

 

 

 

 

 

Γινεται να το αναγνωρισει οντως , αλλα

 

 

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα ,

“ αναγνωριζει το παιδι και σε παντρευεται οταν προκειται για ..μεταναστη ιδιως πολιτικο μεταναστη”

 

 

αυτος ηθελε να με παντρευτει οπως και να αναγνωρησει το παιδι

εγω δεν ηθελα να βαλω το ονομα του καθως δεν ηξερα τι ρολο θα παιξει τελικα στη ζωη μου .. ακομα δεν ξερω ..υπηρξαν φορες που μεσα στην ολη ανακατοσουρα .. φοβομουνα για τα δικαιωματα του εφοσον το μπει το ονομα του..δεν ηθελα να το ρισκαρω

 

 

ηθελε να με παντρευτει ακομα θελει , αλλα δεν θελει να παρει διαζυγιο απο τη γυναικα του!

Μμ?

πως φαινεται αυτο?

Τουλαχιστον ετσι ελεγε μεχρι πριν καιρο

 

 

δεν θελει να παρει διαζυγιο, για να μην χασουν την μανα τους αλλα και για την γυναικα του νομιζω δεν θελει να την αφησει μονη , εστω και αν εκεινη ζηταει διαζυγιο

 

 

και ρωτω,εγω

τι ακριβως θα γινουν τα 4 παιδια του που μενουν τωρα στην αδερφη του

 

 

 

 

αισθανομαι οτι εχω και γω μεριδιο ευθυνης...ισως λαθος ..αλλα αισθανομαι

η χωρα του βρισκεται σε πολεμο ουσιαστικα σ`αυτη τη φαση .. και για την ωρα θελει να φερει επειγοντως, εδω τα παιδια του γιατι φοβαται για τη ζωη τους..

 

 

οταν λοιπον παιζονται θεματα ζωης και θανατου.. η κατασταση ειναι λιγο πιο ευαισθητη , δεν ειναι?

 

καθε φορα παντως που αποφασιζω να τραβηχτουμε πιο περα εγω και ο μικρος... κατι γινεται ατυχηματα, νοσοκομεια.. και πολλα, τωρα πολεμος ..

δεν μπορω να ειμαι απαθης, σ`αυτη τη φαση θα προσπαθησω να αποστασιωποιηθω.. ισως χωρις να ειμαι εντελως απων..πως γινεται αυτο?

Δεν ξερω..

 

 

οσον αφορα το ονομα που λετε, να βαλω ενα τυχαιο θα ηταν καλα αν γινοταν , αλλα νομιζω ζητανε την ταυτοτητα πατρος... ετσι δεν ειναι?

 

 

Μακαρι να βρεθει μια λυση ωστε να μην μεινει ετσι κενο...

Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν ειναι αναγνωρισμενο απο κανενα, μπορεις να κανεις μονη σου αιτηση για ορισμο πατρωνυμου στο Ληξιαρχειο σου

 

περιμενε γιατι τα εχω ξεχασει πια

πρωτα Δημο αφου ειναι αγορι

φτιαχνεις την οικογενειακη σου μεριδα με το παιδι

τον γραφεις στο μητρωω αρρενων του Δημου

μετα στο Ληξιαρχειο για το ονομα

αμα θες βαλε τον Ωναση πατερα του, δε θα σου πουνε τιποτα

μετα στο ΔΗμο οταν φτιαχτει το πατρωνυμο και εισαι ΟΚ

 

αλλα ενα δεν ειμαι σιγουρη, αυτη τη σειρα την κανεις

πριν η μετα τη βαφτιση του παιδιου? ομιζω και πριν

καθε φορα που αλλαζει κατι ξαναπας Ληξιαρχειο για να το δηλωσεις

 

αν τα ψαξεις λιγο τα εχουμε γραψει αυτα αναλυτικα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

εχω κανει ηδη οικογενειακη μεριδα και απλως στο χωρο που γραφεις το ονομα του πατερα.. ειναι κενο, το ιδιο και στη ληξιαρχικη πραξη κενο...

μπορω απλως να να κανω αιτηση για ορισμου πατρονημου?

χωρις να ζητησουν την ταυτοτητα του υποτιθεμενου πατερα....?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι , πολύ απλά πας στη Νομαρχία και συμπληρώνεις εκεί μια αίτηση και δηλώνεις το πατρώνυμο που θέλεις.

Αυτοί το στέλνουν υπηρεσιακά στο ληξιαρχείο, στο δημοτολόγιο και σε σένα.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν ειναι αναγνωρισμενο απο κανενα, μπορεις να κανεις μονη σου αιτηση για ορισμο πατρωνυμου στο Ληξιαρχειο σου

 

περιμενε γιατι τα εχω ξεχασει πια

πρωτα Δημο αφου ειναι αγορι

φτιαχνεις την οικογενειακη σου μεριδα με το παιδι

τον γραφεις στο μητρωω αρρενων του Δημου

μετα στο Ληξιαρχειο για το ονομα

αμα θες βαλε τον Ωναση πατερα του, δε θα σου πουνε τιποτα

μετα στο ΔΗμο οταν φτιαχτει το πατρωνυμο και εισαι ΟΚ

 

αλλα ενα δεν ειμαι σιγουρη, αυτη τη σειρα την κανεις

πριν η μετα τη βαφτιση του παιδιου? ομιζω και πριν

καθε φορα που αλλαζει κατι ξαναπας Ληξιαρχειο για να το δηλωσεις

 

αν τα ψαξεις λιγο τα εχουμε γραψει αυτα αναλυτικα

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΛΕΣ ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΠΡΙΝ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ, ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ΜΟΥ ΑΠΕΚΛΙΣΑΝ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ Ή ΕΣΤΩ ΤΙΣ 3 ΠΡΩΤΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕΙΟ… ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΕΣΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ…ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΈΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΝΩ ΠΑΝΤΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΚΗΔΕΜΟΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ-ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΓΚΛΗΜΑ- ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ

rmama

Link to comment
Share on other sites

Εσύ ξεκίνησες από το τέλος.

Πρώτα πας στο δήμο. Ανοίγεις οικογενειακή μερίδα.

Πας νομαρχία, κάνεις αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Παραλαμβάνεις μετά από κανένα μήνα την τελική απόφαση.

Μετά πας ληξιαρχείο για να δηλώσεις στο κενό το όνομα του πατέρα.

Αν και το στέλνουν αυτοί από τη Νομαρχία πρέπει να πας...

Μετά πας στο δήμο, το δηλώνεις και εκεί και είσαι μια χαρά.

Αν θες βάζεις και το όνομα του γεννήτορα.

 

Τα γράφουμε στα πρώτα post...

 

Αυτό που λες εσύ... που ζητάς δλδ να σου βάλουν στο ληξιαρχείο όνομα

φυσικά προϋποθέτει πράξη αναγνώρισης...

Η δήλωση πατρωνύμου στη νομαρχία δεν έχει καμία σχέση με αναγνώριση!!!

Μη τα μπερδεύεις...

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα σε ολες

 

ρε μανουλα επειδη σε εχασα λιγο , οπως τα λεει η αντζελμαμα ειναι

ποτε δε χρειαστηκε να κανω υπευθυνη τετοια και για κανενα θεμα

η σειρα εχει αναφερθει

εγω ειχα κανει λαθος και πηγα ληξιαρχειο για προσδωση πατρωνυμου και μετα Δημο και μπλεχτηκα με μητρωα αρρενων και καθυστερησα κανα εξαμηνο συνολο για ολα

δηλωνεις μονο ονομα η και επιθετο πατρος με μια αιτηση στη Νομαρχια Αθηνων, απο Ληξιαρχειο με κατευθυναν οι κοπελλες τι βηματα επρεπε να κανω και που να παω.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε μανουλα.Δεν εχω συμπληρωσει ποτε υπευθυνη δηλωση για τιποτα που

 

ν'αφορα στο παιδι!Και οταν πηγα και στο ΙΚΑ για ανανεωση του βιβλιαριου της μικρης

 

δεν μου ζητησαν τιποτα.Ουτε καν ονομα πατρος μου ζητησαν.

 

Ασχετο η μπου-μπουμ απεκτησε ονομα και επισημα χθες το μεσημερι.

 

Ηταν μια πολυ ομορφη βαπτιση με λιγους και καλους που πολυ την φχαριστηθηκαμε.

 

Ετσι μου ειπαν ολοι,τουλαχιστον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γατούλα επειδή είμαι καινούργια μπορείς να με βοηθήσεις στο πως μπορώ να μπώ στο "Ανύπαντρες μητέρες υπάρχουν εδώ?"πατάω στην αναζήτηση αλλά δεν το βρίσκω...

Link to comment
Share on other sites

μπλουμ δεν νομιζω οτι πρέπει να κατηγορεις τον ευατο σου οτι τα παιδια του τα εγκαταλειψε η μανα τους γιατι...ο πατερας τους την απατησε ......Καλη μανα και αυτη τον εκδικηται με τον να παραταει τα παιδια της ? ...δεν στεκει προβλημα εχει η γυναικα ....πια μανα το κανει αυτό .....εσύ αντιθετος το κρατησες παρολο που γνωριζες οτι σε περιμενει γολγοθας .....εσυ λεγεσε μανα και οχι αυτη ..εσυ θα συνεχισεις την ζωή σου με το παιδί ..κανονικα και δεν νομιζω ότι ειναι κακό να σου το αναγνωρίσει ο μπαμπας του μωρού ωστέ να έχει ενα όνομα του διότι δεν εισαι σε θέσει να το υποστηρίξεις συναισθηματικα ( απο ότι καταλαβαινω απο τα γραπτα σου )την ιδεα το παιδι σου να μην εχει ονομα πατρος και αυτο ειναι που θα το επιρεαση στην ζωη του καθώς μεγαλωνη....Ο δικος σου καημος ..............το παιδι αν μεγαλωση γνωριζοντας με πραξεις οτι η μαμα δεν εχει προβλημα με αυτο τοτε δεν θα εχει και το παιδι .....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εσύ ξεκίνησες από το τέλος.

Πρώτα πας στο δήμο. Ανοίγεις οικογενειακή μερίδα.

Πας νομαρχία, κάνεις αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Παραλαμβάνεις μετά από κανένα μήνα την τελική απόφαση.

Μετά πας ληξιαρχείο για να δηλώσεις στο κενό το όνομα του πατέρα.

Αν και το στέλνουν αυτοί από τη Νομαρχία πρέπει να πας...

Μετά πας στο δήμο, το δηλώνεις και εκεί και είσαι μια χαρά.

Αν θες βάζεις και το όνομα του γεννήτορα.

 

Τα γράφουμε στα πρώτα post...

 

Αυτό που λες εσύ... που ζητάς δλδ να σου βάλουν στο ληξιαρχείο όνομα

φυσικά προϋποθέτει πράξη αναγνώρισης...

Η δήλωση πατρωνύμου στη νομαρχία δεν έχει καμία σχέση με αναγνώριση!!!

Μη τα μπερδεύεις...

 

καλησπέρα

ερωτηση σχετικα με αυτο

αυτή η δηλωση που λες πατρώνυμου μπάινει στην μελλοντική ταυτότητα του παιδιού? μηπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Βρε μαμαδες που ειστε?Εγω μετα απο πολυ καιρο μπαινω για να ενημερωσω.Οσες μπορειτε να πατε επαρχεια καντε το.

 

Η μπου-μπουμ περναει καλα.Η μαμα προσαρμοζεται και αποφασισε να κανει βιοκαλλιεργεια.Ηδη εχουμε τα πρωτα προιοντα και προχωραω.

 

Πωληση χωρις μεσαζοντες.Εφτιαξα δικτυο με πελατολογιο που αγορασε την παραγωγη πριν αυτη βγει καν.Και καθε βδομαδα ερχεται και αγοραζει οτι εχει βγαλει το χωραφι.

 

Οτι θα γινομουν καλλιεργητης ουτε το φανταζομουν.Τρομερη εμπειρια παντως.Και πολυ δυσκολος χειμωνας.Αλλα βγηκαν μαρουλακια,κρεμμυδακια,πατατες,κ.τ.λ.

 

Κοριτσια,προχωρατε χωρις φοβο.

 

Τα σεβη μου σε ολες τις μανουλες του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...