Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός ... για ... ποιον;


alcyon

Recommended Posts

κάπου διάβασα ότι μητρικός θηλασμός θεωρείται ο θηλασμός του παιδιού απο το γάλα της μητέρας του και μόνον. Αλλιώς λέγεται ότι πίνει ανθρωπινο γάλα αλλά όχι αυτό που ακριβώς θα ταίριαζε στις ανάγκες του (ενδεχομένως είναι καλύτερο απο το γάλα των ζώων).

Το μωράκι μου τώρα που μιλάμε είναι στην εντατική του παίδων :( Έχω πάει γάλα απο την Παρασκευή και ακόμα το εξετάζουν σύμφωνα με το "πρωτόκολλο" ,έτσι μου είπαν , για να δούν αν μπορεί να χορηγηθεί. Επίσης μου πήραν αίμα για εξέταση. Η περίπτωση το μαιευτήριο να πάρει το γάλα της μιάς γυναίκας να το δώσει στο παιδί της άλλης μάλλον δεν προκύπτει!

Τέλος και εγώ δεν θα ήθελα να θηλάσει το παιδί μου κάποια άλλη. Για την ακρίβεια αν και έχω εμπιστοσύνη στη μητέρα μου, τον αφήνω για 2 ώρες και γυρίζω πίσω στη 1,5 ώρα!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Δεν νομίζω μητρικός θηλασμός να θεωρείται μόνο το γάλα της μητέρας του βρέφους εκτός αν ερμηνεύουμε με τη στενή έννοια τη λέξη "μητρικός". Οποιαδήποτε υγιής μητέρα που έχει κι εκείνη μωρό στην αντίστοιχη περίπου ηλικία παράγει γάλα υψηλής διατροφικής αξίας κατάλληλο για όλα τα βρέφη και σαφώς καταλληλότερο από το αγελαδινό. Ξέρω οτι στα μαιευτήρια μάλλον στο εξωτερικό εδώ δεν έχω ρωτήσει αν γίνεται μπορούν εθελόντριες να πηγαίνουν το γάλα τους να αποθηκεύεται σε Τράπεζες γάλακτος (εννοείται μετά από έλεγχο) και να δίνεται σε πρόωρα μωρά.

ssttaa εφόσον το μωράκι σου είναι στην εντατική (γρήγορα σιδερένιο σου εύχομαι το αγγελούδι σου) νομίζω είναι λογικό να ελέγχουν το γάλα πριν το δώσουν αν και δεν νομίζω να στο αρνηθούν γιατί συνήθως στην έντατική επικραττούν άλλοι κανόνες ασφαλείας.

Τώρα σαν μητέρες είναι λογικό να είμαστε κτητικές με τα μωρά μας και να μην θέλουμε κανείς άλλος να τους κάνει οτιδήποτε πολύ περισσότερο να τα θηλάσει και στις μέρες μας με τόσες ασθένειες που κυκλοφορούν όλοι έχουμε γίνει καχύποπτοι. Άν όμως αυτή η μανούλα ήταν η αδερφή σου? Θα σε πείραζε?

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

με προβλημάτισε πολύ η ερώτηση σου και την σκέφτομαι εδώ και μέρες .

αναμφισβήτητα άρχισα να θηλάζω το μωρό μου γιατί αυτό είναι το καταλληλότερο γάλα για εκείνο .δεν χωράει αμφιβολία αυτό .όπως κάθε μανούλα που θηλάζει αποκλείσθηκα πεδυτικαμε πολύ για να εδραιώσουμε την γαλουχία ,απολαμβάνουμε πολύ τώρα αυτήν την διαδικασία και δεν το έχω δει σαν αγγαρεία .έχουμε φτάσει 6 μηνών και μπαίνουμε στο κουτάλι ,δεν θέλω να αποθηλάσω και τρελαίνομαι μόνο την ιδέα ότι δεν θα τρώει από μένα και ότι δεν θα του προσφέρω πια ότι χρειάζεται .

του έδωσα ζωή με την γέννηση του ,του δίνω ζωή και τον "ανασταίνω" τώρα ,υπάρχει να δέσιμο που δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια .νιώθω περιφανή που μεγαλώνει από εμένα .όταν σκέφτομαι πόσο ακόμα θα θηλάζω δεν μπορώ να απαντήσω ,η μόνη απάντηση που μου έρχεται είναι "όσο θέλει"

όσο μεγαλώνει καταλαβαίνει και αυτό καλύτερα το δέσιμο μας ,έτσι νιώθω ,το βλέπω στα μάτια του όταν με κοιτάζει στο στήθος όταν πεινάει και κάνει γρου :)

όταν πονάει ,είναι ανάστατο από κάτι βρίσκει παρηγοριά στο στήθος μου και είναι υπέροχο ,νιώθω ότι έχω το υπέρ όπλο για όλα όσα μπορεί να συμβούν ,τον βάζω εκεί και α ξεχνάει όλα .αν κάποια στιγμή δεν το καταφέρνω νιώθω ανίσχυρη ,αδύναμη .

η απάντηση στο ερώτημα είναι ότι θηλάζω γιαυτο και για μένα .δεν είναι εγωιστικό ότι θηλάζω και για μένα σε μεγάλο βαθμό ,είναι αυτό που εχουμε ανάγκη .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...