Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλονι παιδοτοπος!!!


zebelia

Recommended Posts

Εχω ψιλοπηξει γιατι εχουμε κανει το σαλονι παιδοτοπο, στο δωματιο της δεν καθετε , ειναι και λιγο μικρο και μας ακολουθει μαζι με τα παιχνιδια της.Της βαλαμε και εμεις ενα πανινο σπιτακι μεσα στο σαλονι σε ενα χωρο που ειναι αδειος και γινεται ο χαμος!Μηπως δεν ειναι σωστο?Πρεπει να ειναι στο δωματιο της ολα τα παιχνιδια της και να παιζει εκει?

Απο την αλλη φοβαμαι να την αφησω μονη της στο δωματιο της κανει ολο κουφα ειναι επικυνδινη.Εσεις τι κανετε?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • BIZELI

    BIZELI 8 δημοσιεύσεις

  • theano

    theano 5 δημοσιεύσεις

  • zebelia

    zebelia 3 δημοσιεύσεις

  • Fivi

    Fivi 3 δημοσιεύσεις

zebelia,εγώ προς το παρόν κάνω ότι κι εσύ.Έχω μετατρέψει δηλαδή το σαλόνι σε παιδότοπο.Η μπομπού είναι πολύ μικρή βέβαια,αλλά τώρα άρχισε να ασχολείται με τα παιχνίδια της.Μόνη της στο δωμάτιό της δεν μένει με τίποτα,άσε που κι εγώ φοβάμαι να την αφήσω.Αλλάξαμε θέση λοιπόν στο τραπεζάκι του σαλονιού,στρώσαμε πάνω στο χαλί αφρολέξ με παραστάσεις του Disney που αγοράσαμε από το jumbo,αραδιάσαμε όλα τα παιχνίδια κι έτοιμος ο παιδότοπος,η μπουμπού κάθεται ωραιότατα και παίζει.

Δεν σου κρύβω βέβαια ότι με προβληματίζει κι εμένα αν αυτό είναι το σωστό αλλά προς το παρόν δε βλέπω άλλη λύση.Η διαρρύθμιση του σπιτιού μου είναι τέτοια-κουζίνα,σαλόνι,τραπεζαρία,γραφείο είναι ένας μεγάλος ενιαίος χώρος οπότε σχεδον όλη τη μέρα κι εμείς εκεί βρισκόμαστε.Το θεωρώ άδικο και σκληρό να είναι μόνο του το παιδί μου σε άλλο δωμάτιο για να έχω το σαλόνι μου πάντα τακτοποιημένο και σε τάξη... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλα τραπεζακι και εγω αλλαξα, ειχα ενα με γυαλι φαντασου τι θα γινοταν.

Δεν με ενδιαφερει ο χαμος που γινεται στο σπιτι, οταν ειναι ξυπνια λογικο ειναι μεχρι να φτασει σε ηλικια να ξερει να μαζευει μονη της τα παιχνιδια της, και οχι να τα μαζευουμε εμεις.Και να επειζε και με τα παιχνιδια καλα θα ηταν !εχει μπουχτησει και παιζει με οτι βρει!

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Η διαρρύθμιση του σπιτιού μου είναι τέτοια-κουζίνα,σαλόνι,τραπεζαρία,γραφείο είναι ένας μεγάλος ενιαίος χώρος οπότε σχεδον όλη τη μέρα κι εμείς εκεί βρισκόμαστε.Το θεωρώ άδικο και σκληρό να είναι μόνο του το παιδί μου σε άλλο δωμάτιο για να έχω το σαλόνι μου πάντα τακτοποιημένο και σε τάξη... :wink:

 

Mε αυτο το σκεπτικο εχει γινει και το δικο μας σαλονι παιδοτοπος απο οταν γεννηθηκε ο Βασιλης. Και γιατι οχι ρε παιδια. Μπορει να ειναι ανω κατω απο παιχνιδια ωσπου να κοιμηθει ο μικρος αλλα αυτο δεν ειναι το σαλονι "ενας χωρος που βρισκεται η οικογενεια"? Μεγαλωνοντας απεκτησε και την δικη του γωνια στο σαλονι (δεν μιλαμε για τα παλια χρονια που ηταν κλειδωμενο και ανοιγε σε γιορτες). Τωρα πια εχει και την δικη του γωνια στο σαλονι (τραπεζι - καρεκλες - και αγαπημενα πραγματα)και περιοριζει τα παιχνιδια του εκει οταν παει για υπνο (μερικες φορες μαλωνουμε για να τα βαλει στην θεση τους βεβαια ).

Μπορει να ειναι αλλη μια πατατα μου το ολο θεμα :lol::lol: . Θα δειξει :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η μικρή στο σαλόνι παίζει και εκεί βρίσκοντα σχεδόν όλα τα παιχνίδια της, δεν με ενοχλεί καθόλου αφού εκεί είμαστε μαζεμένοι όλοι το παιδί πως θα είναι μόνο του σε άλλο χώρο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα η μικρή στο σαλόνι παίζει και εκεί βρίσκοντα σχεδόν όλα τα παιχνίδια της, δεν με ενοχλεί καθόλου αφού εκεί είμαστε μαζεμένοι όλοι το παιδί πως θα είναι μόνο του σε άλλο χώρο!!!!!!!!!!

 

Συμφωνω με τη Ρούλα, άλλωστε ως κοινόχρηστος χώρος ανήκει και σ'εκείνα ένα κομμάτι του :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

zebelitsa Μου οπως και εσυ φοβαμαι να την αφησω μονη της οποτε το σαλόνι ειναι κατηλειμενο και σε μας απο παιχνίδια...μη κοιτας τωρα ομορφιες...προεχει η ασφαλεια της και η απασχοληση της!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τα ιδια !!! Τον χωρο του σαλονιου που προοριζοταν για τραπεζαρια αποφασισαμε να τον εχουμε παιδοτοπο (η Ρουλα, η Ελισαβετ και η Δωρα ξερουν !!!) μεχρι και το μικρότερο παιδάκι μας να παει 6 - 7 χρονων.... Μετα θα γίνει το σαλόνι και η τραπεζαρία... καπως διαφορετικα... Μεχρι τοτε ομως, να ειμαστε καλα !!!

Βεβαια εχει και αλλα τοσα παιχνιδια στο δωμάτιο του καθενος και σιγα σιγα προσπαθουμε να φτιαξουμε και την σοφιτα που θα ειναι κανονικα παιδοτοπος - playroom - γραφειο για ΟΛΗ την οικογένεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο ακριβως εκανα.Ειναι ενιαιος ο χωρος και για να μη μας ξεφευγει κι ολας και τον κυνηγαμε και σε ολο το σπιτι εκλεισα και τη..."διεξοδο" απο το σαλονι με μαξιλαρες οποτε τον εχουμε εκει.Στο δωματιο του παιζουμε συχνα αλλα ειμαι κι εγω μαζι του.Μονο του δεν τον αφηνω εννοειται ειναι εντελως απροβλεπτος!!!Μου αρεσει πολυ ομως που καθομαστε ολοι μαζι στον ιδιο χωρο.Δεν με προβληματιζει καθολου!! :P

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα δυστυχως το σπιτι μας εκτος του οτι ειναι ενιαιο κουζινα-καθιστικο-τραπεζαρια εχει και σκαλια!!!

Δυο σκαλια ανεβαινεις για να πας στις κρεβατοκαμαρες και ενα σκαλι κατεβαινεις για το σαλονι-τραπεζαρια.

Οποτε εχω αναγκαστει και εχω κλεισει την κεντρικη πορτα του σπιτιου με τον καναπε για να μην μπορει να κατεβει στο σαλονι και βαλαμε και καγκελακι-πορτα για να μην ανεβαινει στις κρεβατοκαμαρες.(το οποιο δεν ειναι και πολυ πρακτικο).

Ευτυχως που ειναι μονοκατοικια και εχουμε και πορτα στην κουζινα!!!

Κατα τα αλλα το καθιστικο μας ειναι γεματο παιχνιδια,σκηνες,μπαλακια,κουκλες,κουταλες....μπορεις να βρεις τα παντα!!!

Αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο, θελουν και εκεινα να παιξουν (οχι μονα τους), θελουν να τους μιλας, να τους τραγουδας κτλ.

Οπως και εμεις θελουμε παρεα (εκτος απο οταν καθομαι στον υπολογιστη) ετσι και αυτα θελουν να ασχολεισαι μαζι τους.

Νομιζω οτι η ΥΠΟΜΟΝΗ ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμας δυστυχως το σπιτι μας εκτος του οτι ειναι ενιαιο κουζινα-καθιστικο-τραπεζαρια εχει και σκαλια!!!

Δυο σκαλια ανεβαινεις για να πας στις κρεβατοκαμαρες και ενα σκαλι κατεβαινεις για το σαλονι-τραπεζαρια.

Οποτε εχω αναγκαστει και εχω κλεισει την κεντρικη πορτα του σπιτιου με τον καναπε για να μην μπορει να κατεβει στο σαλονι και βαλαμε και καγκελακι-πορτα για να μην ανεβαινει στις κρεβατοκαμαρες.(το οποιο δεν ειναι και πολυ πρακτικο).

Ευτυχως που ειναι μονοκατοικια και εχουμε και πορτα στην κουζινα!!!

Κατα τα αλλα το καθιστικο μας ειναι γεματο παιχνιδια,σκηνες,μπαλακια,κουκλες,κουταλες....μπορεις να βρεις τα παντα!!!

Αλλα δεν νομιζω οτι μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο, θελουν και εκεινα να παιξουν (οχι μονα τους), θελουν να τους μιλας, να τους τραγουδας κτλ.

Οπως και εμεις θελουμε παρεα (εκτος απο οταν καθομαι στον υπολογιστη) ετσι και αυτα θελουν να ασχολεισαι μαζι τους.

Νομιζω οτι η ΥΠΟΜΟΝΗ ειναι το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα όσο γίνεται να τον κρατήσω στο χώρο του το δωμάτιο του δηλαδή αλλά δεν γίνεται !!!

Είναι δυνατό να παίζει ένα παιδί μόνο του σε άλλο δωμάτιο και οι γονείς να είναι μόνοι τους σε άλλο;;; ε μη τρελαθούμε δεν γίνεται άρα αφού καθόμαστε στον ενιαίο χώρο του σαλονιου-τραπεζαρία-κουζίνα εκεί θα έιναι και το παιδί!!!

Συμπέρασμα όπου υπάρχουν παιδιά, το σαλόνι αφού είναι και ο μεγαλύτερος χώρος και εκεί κάθεται η οικογένεια όλη μέρα εκεί θα είναι και ο παιδότοπος, όποιος έρθει επίσκεψη ας παρεξηγηθεί μιας και δεν θα βγει χώρο να κάτσει από τα αυτοκινητάκια ή δεν θα ξέρει που να ακουμπήσει τον καφέ του, μιας και αντί για τραπεζάκι σαλονιού έχουμε το τεράστιο τραπέζι παιχνιδιού του ELC!!! :oops::shock::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε απομακρύνει τα επικίνδυνα αντικείμενα και έχουμε μετατρέψει το σαλόνι σε παιδότοπο! Ένα χάλι όλη μέρα...ενίοτε και την νύχτα όταν είμαι πολύ πτώμα να τα μαζέψω.

Απλά επειδή έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε ευκολία χώρου και το μόνο δωμάτιο που έχει λίγο χώρο είναι το παιδικό, φροντίζω να κάνω εκεί τις δουλειες που απαιτούν ώρα, πχ σίδερο ή όταν θέλω να ράψω τίποτα και τον έχω μαζί να συνηθίζει τον χώρο. Δεν ξεκολλάει βέβαια από κοντά μου αλλά τουλάχιστον κάνω τις δουλειές μου.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζεμπελία μου απ΄οτι καταλαβες ολα τα σαλονια ειναι παιδοτοποι....

Εγω εχω μετανιωσει μονο για ενα πραγμα.. Που πηρα και τραπεζαρια και μου εχει κλεισει μεγαλο μερος του σαλονιου...

Αφου εχω αρχισει να σκεφτομαι πως θα την ξεφορτωθω προσωρινα... αλλωστε αχρηστη μου ειναι.. 3 φορες την εχω χρησιμοποιησει μεχρι στιγμης, σε γιορτες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έστρωσα μια κουβέρτα στο σαλόνι, έβαλα τα παιχνίδια και τον μπέμπη πάνω και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!!! Τον παρακολουθώ καθώς παίζει, του μιλάω, παίζω μαζί του και έτσι είμαι πιο ήσυχη γιατί τον βλέπω. Κάνω τις δουλειές μου και τον έχω κοντά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πάντως ο μικρός μου κάθεται στο δωμάτιο του και παίζει ήσυχα. του το έχω μετατρέψει σε παιδότοπο, έχω στρώσει κάτω μια μοκέτα που είναι σαν γρασίδι την οποία φροντίζουμε να μην πατάει κανείς με τα παπούτσια του και έχει τα παιχνίδια του όλα εκεί και παίζει. ήταν και ένας καλός τρόπος να ελέγξω καλύτερα το περιβάλον που τον αφήνω. στο σαλόνι όπως και να το κάνουμε όλο και κάτι θα ξέφευγε, και φοβάμαι επειδή είναι τώρα 10 μηνών και σε ηλικία που τα βάζει όλα στο στόμα του. του έχω και πορτάκι με κάγκελο στην πόρτα του δωματίου του και κάθεται μέσα. όταν του βάζω και τα ζουζούνια στο cd κάθεται και παίζει με τις ώρες. του αρέσει πολύ. δεν είμαι της λογικής του σαλονιού γιατί θεωρώ ότι είναι καλύτερα τουλάχιστον σε αυτή την ηλικία που είναι τώρα να είναι απόλυτα ελεγχόμενο το μέρος που παίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα απο το δωμάτιο της μπορεί αν δει στο σαλόνι...οπότε κάθεται κάποιες φορές εκεί και παίζει και μας ελέγχει κιόλας...μόλις κάνουμε κάτι τρέχει κατευθείαν να δει και άλλες φορές φέρνει τα παιχνίδια της στο σαλόνι...ή έρχεται και με τραβάει να πάω εκεί

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο μετατρέψαμε το σαλόνι μας σε παιδότοπο, κάναμε και στο γραφείο μια γωνιά Κατερίνας (για να μπορούμε να κάτσουμε λίγο και να δουλέψουμε) και στην κουζίνα επίσης αφού έχει κατοχυρωμένη τη δική της θέση με το καρεκλάκι της και τα συμπραγκαλάκια - παιχνιδάκια της για την ώρα του φαγητού :lol: .

Νομίζω πως είναι φυσιολογικό να γίνεται όλο αυτό ... το παιδί μας είναι η πρώτη προτεραιότητα πια στη ζωή μας και αυτό φαίνεται .... εδώ κατέχει τον μεγαλύτερο χώρο της καρδιά μας στους χώρους του σπιτιού θα κολήσουμε :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ανάμεσα στο να έχω ένα συμμαζεμένο σπίτι - σαλόνι (για να μην με κακολογούν οι "συμπεθέρες") και στο να μπορώ να θαύμαζω την κόρη μου την ώρα που παίζει μα τα παιχνίδια της... προτιμώ το δεύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι άμα δείτε το 'σαλόνι' μας σίγουρα θα γελάσετε πολύ! :D

 

Αμα δειτε ολο μας το σπιτι θα γελασετε πολυ :!::D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...