Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το λάδι τηγανίσματος πού το πετάμε ?


Sam

Recommended Posts

Κορίτσια, μετά απ΄΄ολες αυτές τις χρήσιμες πληροφορίες μήπως να αρχίσουμε όλες να σκεφτόμαστε να καταργήσουμε το τηγάνισμα και να υιοθετήσουμε τους άλλους τρόπους μαγειρέματος....π.χ στο φούρνο ,στον ατμό κτλ...

Ετσι ,και πιο υγειινό τρόπο διατροφής θα έχουμε και το περιβάλλον βοηθάμε γενικότερα και του σπιτιού μας ειδικότερα που δεν ντουμανιάζει από τους καπνούς (πως τους λένε αλήθεια :oops: ) Αφήστε που μετά το τηγανισμα όλα είναι λερωμένα και΄πιτσιλισμένα και το σπίτι μυρίζει τηγανίλα...αχ αυτές οι κουρτίνες και τα μαλλιά μας...

 

Αυτά...ουφ :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάντως το ρίχνω στα σκουπίδια.βάζω χαρτί ή εφήμερίδα και το ρίχνω μέσα.έτσι δεν κάνω κακό στο περιβάλλον και δεν βουλώνει και ο νεροχύτης.

 

Έτσι έκανα κι εγώ, το οποίο το έμαθα από την μαμά μου, λόγω του βόθρου. Μέχρι που γέννησα την Ηλέκτρα, από την Ηλέκτρα και μετά το ρίχνω μέσα σε χρησιμοποιημένες πάνες, μόλις ξεμπερδέψουμε με τις πάνες θα ξαναεπιστρέψω στην μέθοδο της εφημερίδας/ χαρτί.

 

Επίσης εδώ στην Σαλαμίνα δεν πετάω φλούδια από φρούτα και λαχανικά, τα περισσότερα τα τρωνε οι κότες και ότι δεν τρώνε έχουμε ένα σημείο στον κήπο που τα θάβουμε και γίνοντε λίπασμα για τα λουλούδια.

 

Όσο για τα ληγμένα φάρμακα, είχα ρωτήσει τον φαρμακοποιό μας και μου είχε πει ότι και αυτός τα πετάει στα σκουπίδια, γιατί πολύ απλά δεν έρχεται κανένας να τα πάρει πίσω

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πηγα στο Μασουτη στην Αλεξανδρουπολη κ εκανε συνεχεια ανακοινωση οτι κανουν ανακυκλωση το λαδι τηγανισματος, μπορειτε να το πατε κ εκει δεν ξερω αν γινεται κ στα αλλα καταστηματα του λογικα ναι γιατι ειναι αλυσιδα. Εγω παντως πηγα το δικο μου σε ενα μπουκαλακι κοκα κολα, ηταν λιγο βεβαια αλλα δεν πειραζει. Το αφησα σε μια πωλητρια. Καντε κ εσεις μια ερωτηση στον κοντινο σας Μασουτη. Το αποθηκευεται οπου θελετε εσεις ελεγε.

Link to comment
Share on other sites

η μαμα μου με αυτα τα λαδια εκανε σαπουνι ασπρο μαζι με ποτασα το οποιο κανει τα ασπρα φοβερα

 

Πραγματικα τα φυσικα αυτα σαπουνια, αυτα οτι καλυτερο για πολλους λογους. Αλλα δυστηχως ειναι μια τεχνη που απλα χανετε.. Σε γνωστη μου περιπτωση που ειχε ορμολογικη διαταραχη και δεν μπορουσε να μεινει εγγυος, ο γιατρος της ειπε να χρησιμοποισει μονο πρασινο σαπουνι διοτι τα αλλα σαμπουαν-σαπουνια-αφρολουτρα εχουν πολλα χημικα και ορμονες. Που αποροφουνται απο το δερμα μας και μας επειρεαζουν αρνητικα μακροχρονια. Και σε 6-7 μηνες μετα πηγαν ολα καλα και εκανε ενα πιτσιρικο σκετη γλυκα.

 

Δεν ειναι ο κανονας φυσικα, αλλα καποιοι ανθρωποι τελικα ειναι ποιο ευαισθητοι απο αλλους. :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Κάποτε δεν το γνώριζα ότι κάνουμε κακό στο περιβάλλον και φυσικά έχυνα κι εγώ το λάδι στο νεροχύτη. Τώρα όμως τηγανίζω πάντα μία φορά στο λάδι που χρησιμοποιώ και ποτέ δεν το ξαναβάζω να τηγανιστεί δεύτερη φορά σε πατάτες ή λαχανικά. Μετά το χρησιμοποιώ για ψάρια ή κρέας. Και τέλος το ψαρόλαδο το συλλέγω σε ένα πλαστικό μπιτονάκι με σκοπό να βρω καυστική ποτάσα και να το κάνω σαπούνι. Έχει κανείς καμιά ιδέα που θα βρω τέτοια ποτάσα;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν δεν τηγανίζουμε πολύ όταν το κάνουμε ρίχνουμε συνήθως το χρησιμοποιούμενο λάδι στο νεροχύτη της κουζίνας.

Αυτό είναι από τα μεγαλύτερα λάθη που μπορούμε να κάνουμε.

Το καλύτερο είναι να τοποθετούμε το λάδι σε ένα πλαστικό μπουκάλι(νερού,αναψυκτικού),να το κλείνουμε καλά και να το πετάμε στα κανονικά σκουπίδια.

Και αυτό γιατί ένα λίτρο καμένου λαδιού μολύνει σχεδόν ένα εκατομύριο λίτρα νερού,ποσότητα η οποία είναι ικανή για να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια!

Προωθήστε αυτό το μήνυμα στους φίλους σας και το περιβάλλον θα σας ευγνομονεί.

φοβερό !κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανεις!θα το εφαρμόσω και θα το πω και σε άλλους!

Link to comment
Share on other sites

.......... με σκοπό να βρω καυστική ποτάσα και να το κάνω σαπούνι. Έχει κανείς καμιά ιδέα που θα βρω τέτοια ποτάσα;

 

ποτάσσα μπορείς να βρεις στον Πειραιά, στην οδο Γούναρη, στον Καλογερόπουλο που έχει τα χημικά. Είναι απέναντι από το "τέρμα" των λεωφορείων!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ERIANTON σε ευχαριστώ. Παρόλα αυτά είχα ρωτήσει πριν καιρό στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς μου αν υπάρχει το λεγόμενο "σπίρτο" που λένε στα χωριά την καυστική ποτάσα και η κυρία του μαγαζιού αφενός μου είπε ότι δεν έχει, αφετέρου δεν γνώριζε καν πού θα βρω.

Όμως θα την ξαναρωτήσω με τη λέξη καυστική ποτάσα, γιατί ίσως κι εκείνη να μη γνώριζε την αντιστοιχία ποτάσας-σπίρτου.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Kounelitsa έχω δει στο youtube τη διαδικασία από μια γιαγιά στην Κρήτη. Σε ένα τενεκέ έβραζε: ποτάσα, νερό και το τηγανόλαδο σε κάποιες συγκεκριμένες αναλογίες. Το ανακάτευε και τέλος το έριξε σε ένα καλούπι σαν κλειστό τελάρο. Μετά από 2 μέρες περίπου αυτό στέγνωσε και εκείνη το έκοψε με απλό μαχαίρι όσο ακόμη ήταν εύκαμπτο σε πλάκες. Αυτό το χρησιμοποιείς οπουδήποτε. Από λάτρα σπιτιού (πιάτα, σφουγγάρισμα, πλύσιμο ρούχων.....) μέχρι και για το σώμα σου. Και στα πιάτα ακόμη, όσες πλένουν στο χέρι, το τρίβουν σε νιφάδες στον τρίφτη και το ρίχνουν στο μπουκάλι του παλιού απορρυπαντικού μαζί με νερό και γίνεται πρώτης τάξεως υγρό για πιάτα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock:

Δεν το ήξερα ότι είναι τόσο εύκολο να φτιάξεις σαπούνι !

Εμείς απλώς το βάζουμε σε πλαστικά δοχεία και το πηγαίνουμε στα ΑΒ. Αν και για να πω την αλήθεια, τηγανίζω πολύ σπάνια (και τις πατάτες πια, τις κάνω τηγανητές στο φούρνο), μόνο τα ψάρια τηγανίζουμε....

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Kounelitsa έχω δει στο youtube τη διαδικασία από μια γιαγιά στην Κρήτη. Σε ένα τενεκέ έβραζε: ποτάσα, νερό και το τηγανόλαδο σε κάποιες συγκεκριμένες αναλογίες. Το ανακάτευε και τέλος το έριξε σε ένα καλούπι σαν κλειστό τελάρο. Μετά από 2 μέρες περίπου αυτό στέγνωσε και εκείνη το έκοψε με απλό μαχαίρι όσο ακόμη ήταν εύκαμπτο σε πλάκες. Αυτό το χρησιμοποιείς οπουδήποτε. Από λάτρα σπιτιού (πιάτα, σφουγγάρισμα, πλύσιμο ρούχων.....) μέχρι και για το σώμα σου. Και στα πιάτα ακόμη, όσες πλένουν στο χέρι, το τρίβουν σε νιφάδες στον τρίφτη και το ρίχνουν στο μπουκάλι του παλιού απορρυπαντικού μαζί με νερό και γίνεται πρώτης τάξεως υγρό για πιάτα.

 

Τοσο εύκολο?? Και αυτό καθαρίζει και απολυμαίνει?? Για το σώμα δηλαδή κάνει????? Το φοβάμαι να σου πω την αλήθεια.....Αν κάνεις πες μας τις εντυπώσεις σου!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟΤΕ στο νεροχύτη γιατί θα μου φρακάρει! Επειδή πίνουμε πολύ γάλα σπίτι και κάθε μέρα μας αδειάζει όπως και δήποτε ένα κουτί, όταν είναι να τηγανίσω το κρατάω και το λάδι το χύνω εκει μέσα, το κλείνω μετά κι από πάνω και το πετάω.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω μια απορία. Το σκουπιδιάρικο που συλλέγει τα σκουπίδια δεν έχει έναν περιστρεφόμενο κάδο που συμπιέζει και πολτοποιεί κατά κάποιο τρόπο τις σακούλες των σκουπιδιών;

 

Εφόσον το κάνει αυτό τα μπουκάλια που έχουν το τηγανόλαδο πεταμένο σπάνε από το ίδιο το απορρηματοφόρο. Άρα στα Χ.Υ.Τ.Α. καταλήγουν ήδη χυμένα λάδια πάνω σε απορρήματα. Το επόμενο βήμα είναι να απορροφηθούν αυτά τα λάδια με το χρόνο ή με την πρώτη βροχή από το χώμα και επομένως να καταλήξουν στον υδροφόρο ορίζοντα.

 

Τότε πώς κάνουμε καλό στο περιβάλλον συλλέγοντας τα λάδια σε μπουκάλια; Μήπως τελικά δεν πρέπει να τα πετάμε καθόλου, αλλά να τα ανακυκλώνουμε εμείς και τα σούπερ μάρκετ με όποιο τρόπο μπορούμε;

 

Εκτός, αν αυτή η σκέψη μου είναι σε λάθος βάση. Αν κάποιος γνωρίσει ας γράψει εδώ κάτι που να ανατρέπει αυτή τη θεωρία που διατύπωσα.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

εγώ παντως τα ανακυκλώνω αρκετό καιρό τωρα, τα βάζω σε πλαστικά μπουκάλια και τα παω στα sm που κάνουν τη συλλογή..π.χ κοντά μου έχω Mymarket και τα πάω εκεί, ξέρω πως και στο Βασιλόπουλο κάνουν.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Eviri τί εννοείς να πηγαίνουμε τα τηγανόλαδα στα σπούπερ μάρκετ ;

 

Εννοώ αυτό που λένε κι άλλα κορίτσια ότι το σούπερ μάρκετ κάνει ανακύκλωση λαδιών, αλλά δεν γνωρίζω πού τελικά τα χρησιμοποιεί; Λέτε να νοθεύουν τα λάδια που πωλούνται στα ράφια;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω μια απορία. Το σκουπιδιάρικο που συλλέγει τα σκουπίδια δεν έχει έναν περιστρεφόμενο κάδο που συμπιέζει και πολτοποιεί κατά κάποιο τρόπο τις σακούλες των σκουπιδιών;

 

Εφόσον το κάνει αυτό τα μπουκάλια που έχουν το τηγανόλαδο πεταμένο σπάνε από το ίδιο το απορρηματοφόρο. Άρα στα Χ.Υ.Τ.Α. καταλήγουν ήδη χυμένα λάδια πάνω σε απορρήματα.........

 

έτσι είναι!!!!!!!!!!!

 

Πάντως εμένα το "σπιτικό" σαπούνι με ενοχλεί και μου προκαλεί ξηροδερμία και φαγούρα. Οι γονείς μου πλένονται και λούζονται μόνο με σπιτικό σαπούνι και το δέρμα τους είναι σαν εφηβικό!!!!!!!!!!!!!!

 

Όταν είχα γεννήσει το πρώτο, μου λεει η μαμά μου "τι βρεφικά πλυντηρίου και πράσιν άλογα εμείς με αρκάδι σας τα πλέναμε". Έτσι μετά την γέννα πήρα και εγώ αρκάδι, γονάτισα στην μπανιέρα και άρχισα να πλένω, τα ρούχα απέκτησαν μια απαίσια μυρωδιά και εμένα μου ανοίξαν τόσο πολύ τα χέρια που γύρω από τους αντίχειρες και τους δείκτες είχε φανεί το κόκκαλο, είχα πάει στον δερματολόγο και μου είχε δώσει κρέμες και αντιβίωση!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να γεμίσω μπουκαλάκια με τηγανόλαδο και να τα πάω στην υποδοχή των σούπερ μάρκετ και να τους πω, πως είναι για ανακύκλωση ; ( μη με κοιτάνε σαν ούφο μετά... )

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να γεμίσω μπουκαλάκια με τηγανόλαδο και να τα πάω στην υποδοχή των σούπερ μάρκετ και να τους πω, πως είναι για ανακύκλωση ; ( μη με κοιτάνε σαν ούφο μετά... )

στο My market τα δέχονται σίγουρα...στον Βασιλόπουλο δεν ξέρω αν δεχονται σε όλα τα καταστήματα, κάνε ένα τηλέφωνο.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε, συνεννοήσου πρώτα, αν τα δέχονται. Εξηγούμαι, έχουμε δύο ΑΒ στην περιοχή μας, αλλά μόνο το ένα παραλαμβάνει φιάλες με χρησιμοποιημένο λάδι.

2 παιδιά-Σύζυγος-Δουλειά-Πανεπιστήμιο-Σπίτι

Ωχ θεέ μου, βάλε το χεράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...