Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...περι τομης


χριστινα@

Recommended Posts

Μάλιστα, σας ευχαριστώ για την απάντηση. Το έχω ακούσει αυτό για τα ράμματα, όμως μπορεί να ήταν όντως επιμόλυνση; Η μαία είχε ξεχάσει να κάνει αλλαγή της πληγής μου και την μάλωσε ο γιατρός μπροστά μου. Θέλω να πω, θα μπορούσε να οφείλεται σε αυτό κι όχι στον οργανισμό μου; Προσπαθώ να αντλήσω ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα, ηθελα να ρωτησω οποια γνωριζει,

εδω και4 μηνες εχω γενησει με καισαρικη και ακομα στην τομη νιωθω εντονα ενα μουδιασμα, ειναι φουσκωμενη και ωρες-ωρες ποναει....

ειναι φυσιολογικο? σας εχει συμβει και εσας?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ηθελα να ρωτησω οποια γνωριζει,

εδω και4 μηνες εχω γενησει με καισαρικη και ακομα στην τομη νιωθω εντονα ενα μουδιασμα, ειναι φουσκωμενη και ωρες-ωρες ποναει....

ειναι φυσιολογικο? σας εχει συμβει και εσας?

Το είχα πάθει κι εγώ για αρκετό καιρό, νομίζω είναι φυσιολογικό γιατί είναι "φρέσκια" η τομή σου και ακόμα επουλώνεται. Η δική μου με ενοχλούσε και μετά το δεύτερο χρόνο με μουδιάσματα, κυρίως στις αλλαγές του καιρού. Ακόμα και τώρα νιώθω κάπως περίεργα το σημείο (3,5 χρόνια μετά). Ειχα κάνει χηλοειδές αλλά μετά από 1,5 χρόνο περίπου υποχώρησε αισθητά και τώρα είναι σχεδόν επίπεδη η τομή, απλώς σκουραίνει το δέρμα σε κάποια σημεία.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ηθελα να ρωτησω οποια γνωριζει,

εδω και4 μηνες εχω γενησει με καισαρικη και ακομα στην τομη νιωθω εντονα ενα μουδιασμα, ειναι φουσκωμενη και ωρες-ωρες ποναει....

ειναι φυσιολογικο? σας εχει συμβει και εσας?

Ναι!Εμένα μ ενοχλούσε μεχρι το χρόνο..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι το εξάμηνο-χρόνο ήταν μουδιασμένο το σημείο. Μετά το χρόνο απλά με ενοχλεί στην αλλαγή του καιρού (με φαγουρίζει) και δυστυχώς εμένα δεν είναι εντελώς επίπεδη.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα, ηθελα να ρωτησω οποια γνωριζει,

εδω και4 μηνες εχω γενησει με καισαρικη και ακομα στην τομη νιωθω εντονα ενα μουδιασμα, ειναι φουσκωμενη και ωρες-ωρες ποναει....

ειναι φυσιολογικο? σας εχει συμβει και εσας?

 

Γεια σου Μαρία και εμένα έτσι ήταν και ποναγα και μετα το εξάμηνο και το μούδιασμα το έχω και τωρα που έχουν περάσει πέντε χρονια απο την δεύτερη καισαρικη . Να σου ζήσει το μωρακι σου!

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ποσο μεγαλη ειναι η τομη σας και ποσο χαμηλα;Εχω την εντυπωση οτι μου εκαναν τεραστια τομη αφου ειχα ακουσει απο αλλες οτι ειναι πολυ μικρη και πολυ χαμηλα ενω εμενα ειναι 16 εκατοστα και δεν καλυπτεται απο το εφηβαιο.Και με μαγιο ακομα φαινεται εκτος κι αν βαλω το μαγιο της θειας μου της Μεροπης που ειναι βρακα μεχρι τη μεση:evil:

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!να σου ζήσει το σοκολατάκι!Είναι πολύ νωρίς ακόμα θα μαζέψει η τομή σου.Κι εμένα στην αρχή μου φαινότανε τεράστια.Βέβαια κι ο γιος μου που βγήκε από εκεί ήταν τεράστιος(4600γρ,60εκ)αλλά 2,5 χρόνια μετά δεν είναι τεράστια η τομή ,μόνο η αγύμναστη κοιλιά μου είναι τεράστια!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω!Λες να μαζεψει;Εγω οταν τη πρωτοειδα τρομαξα.Αλλα ευτυχως με τη κοιλουμπα δεν μπορω να τη δω οποτε μονο στο καθρεφτη οταν στηνομαι:lol::lol:

Η κοιλια τωρα σιγα σιγα ξεφουσκωνει και αρχιζω και βλεπω τη χαλαρωση:evil: Αλλο πακετο αυτο...

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Εκανα καισαρική πριν τρεις μηνες... Εχω και εγω αυτο το μουδιασμα και τα τραβηγματα στην τομη αλλα εδω και δυο βδομαδες ολη η δεξια πλευρα μου απο την τομη μεχρι τον αφαλο ειμαι εξαιρετικα ευαισθητη στην αφη... Περναω το χερι μου και ποναει σχεδον.... Το ειχε καμια σας;;; ξερετε αν ειναι και αυτο ενα φυσιολογικο συμπτωμα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...