Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

...περι τομης


χριστινα@

Recommended Posts

τωρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να περιμενω τη δευτερη καισαρικη...μπας και το διορθωσουν!

 

δεν μπορώ να φανταστώ γιατί μπορεί να σου έκανε τόσο μεγάλη τομή, η γνώμη μου είναι να σε αξιολογήσει και κάποιος άλλος γιατρός...

μην πας για τη δεύτερη καισαρική πάλι στον ίδιο (εκτός εάν σου αιτιολογήσει το μέγεθος της τομής)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ki εμενα ειχε κανει χειλοειδες στις 40 μερες αλλά μετα βελτιώθηκε πολύ!τωρα βεβαια που ειμαι παλι εγκυος ειναι λιγο πιο κόκκινη απο πριν!θα ρωτήσω πάντως για την νεα τεχνική που εφαρμόζουν τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ki εμενα ειχε κανει χειλοειδες στις 400 μερες αλλά μετα βελτιώθηκε πολύ!τωρα βεβαια που ειμαι παλι εγκυος ειναι λιγο πιο κόκκινη απο πριν!θα ρωτήσω πάντως για την νεα τεχνική που εφαρμόζουν τώρα!

επειδη ενδιαφερομαι καθως θα γεννησω με καισαρικη μπορεις να με κατατοποισεις λιγο??ποια ειναι η καινουργια τεχνικη???:D:D:D:D

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

επειδη ενδιαφερομαι καθως θα γεννησω με καισαρικη μπορεις να με κατατοποισεις λιγο??ποια ειναι η καινουργια τεχνικη???:D:D:D:D

Eixa ρωτήσει στο gyn.gr και μου ειχε πει ο Κος Κοφινακος για καποια επιθεματα που βαζουν ειτε υποδόρια ειτε πανω στηντομή για να προλάβουν τοιχόν αντιδρασεις του δέρματος, γιατι αυτό είναι το χειλοειδές αντίδραση του δέρματος. Ομως ακόμα δεν το έχω συζητήσει με τη γιατρό μου να δω αν το ξέρει αυτή ή αν το εφαρμόζει!οταν μαθω περισσότερα θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια με κανατε να κοιταξω τη τομη μου.δεν μπορεσα να την μετρησω καλα γιατι δεν φαινεται...:shock: αν μετρησα καλα ειναι γυρω στα 12εκ αλλα τοσο ασπρη που σχεδον δεν φαινεται γιατι ειμαι και εγω πολυ λευκη στο δερμα.εμενα θυμαμαι ο γιατρος οταν ειχα παει να κοψω τα ραματα μου ειχε πει να βαζω μια αλοιφη την ακουαζολ α ετσι λεγοταν για να φυγει η κοκκινιλα και το χρωμα και να μην φαινεται.παντως οταν ειχε παει το μωρο 6 μηνων δεν φαινοταν σχεδον τιποτα και τωρα πια αν με δεις σε αυτο το σημειο δεν φαινεται οτι εχω κανει καισαρικη.εχω δει καισαρικη κοπελας που εκανε δυδιμα και δεν φαινεται τιποτα,και αλλης που εκανε ενα και ειναι σαν κορδονι που το εχεις στριψει...:?

πιστευω ειναι θεμα γιατρου και οχι δερματος εγω στο σημειο της τομης μου ειχα μια μεγαλη ραγαδα στη δεξια πλευρα και ο γιατρος με εκοψε και με εραψε στο ιδιο σημειο.

επισης δεν ξερω τη ακριβως τεχνικη ακολουθησε παντως οταν πηγα να μου κοψει τα ραμματα μου ειχε πει οχι σφουγγαρι ή ξυραφι για παρα πολυ καιρο και μου ειχε βγαλει τα ραμματα τραβωντας ενα φιογκακι απο τη μια πλευρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι και θέμα δέρματος.

Η δική μου η τομή ήταν τέλεια, αφού να φανταστείτε ότι όλες οι νοσηκεύτριες που μου άλλαζαν επιθέματα σχολίαζαν πόσο καλή είναι. Και τα ράμματα ήταν εσωτερικά, δεν πήγα καν για αλλαγή. Είναι πολύ χαμηλά, ούτε λόγος να φανεί από το μαγιώ και δεν φαίνεται πλέον καθόλου. Όμως επειδή έχω ένα θέμα με την επούλωση των πληγών, να φανταστείτε γρατζουνιά κάνω και φαίνεται για 3 μήνες, άργησε να σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια με κανατε να κοιταξω τη τομη μου.δεν μπορεσα να την μετρησω καλα γιατι δεν φαινεται...:shock: αν μετρησα καλα ειναι γυρω στα 12εκ αλλα τοσο ασπρη που σχεδον δεν φαινεται γιατι ειμαι και εγω πολυ λευκη στο δερμα.

.........................................................................................................................

παντως οταν πηγα να μου κοψει τα ραμματα μου ειχε πει οχι σφουγγαρι ή ξυραφι για παρα πολυ καιρο και μου ειχε βγαλει τα ραμματα τραβωντας ενα φιογκακι απο τη μια πλευρα.

 

Αχ, είσαι τόοοοοοσο τυχερή!!!

Πάντως δε νομίζω να είναι θέμα γιατρού (καλά, εκτός κι αν είναι τελείως "αλπάνης"!!) αλλά δέρματος, γιατί κι εμένα στην αρχή μια χαρούλα τομή ήταν, σαν γρατζουνιά! Μετά χάλασε...Από ράμματα είχα μόνο 1, το οποίο μου το έκοψε στο μαιευτήριο την 5η μέρα από την καισαρική και το έκανε με τον τρόπο που περιγράφεις. Έπιασε την άκρη της κλωστής από τη μια πλευρά, την έσυρε έξω και αυτό ήταν!!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα εχω μια απορια κι ανησυχια παραλληλα.εχω κανει καισαρικη πριν 8 μηνες και η τομη εξακολουθει να ειναι πολυ ροζ προς το κοκκινο και εξογκομενη σαν να ειναι κορδονι χοντρο κολλημενο στην κοιλια...τοσο που ανατριχιαζω οταν φοραω στενα παντελονια και τριβεται....για ξυρισμα;;ουτε να το διανοηθω....

επειδη μιλησα με μια φιλη μου η οποια μου ειπε πως η δικια της σε 4 μηνες κοντευει να εξαφανιστει και δεν την ενοχλει καθολου...παραξενευτηκα...υποψιαζομαι πως δεν μου κανανε πλαστικη γι αυτο ειναι ετσι...

πειτε μου τις δικες σας εμπειριες βρε κοριτσια....γιατι ανησυχω και δε θελω να ψαχνω καθε φιλη και γνωστη και να την ρωταω...εσενα πως ειναι η ραφη σου;;ειναι λιγο ανατριχιαστικο....

περιμενω με ενδιαφερον τις απαντησεις σας...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω μια απορια κι ανησυχια παραλληλα.εχω κανει καισαρικη πριν 8 μηνες και η τομη εξακολουθει να ειναι πολυ ροζ προς το κοκκινο και εξογκομενη σαν να ειναι κορδονι χοντρο κολλημενο στην κοιλια...!

 

Τυπικό χηλοειδές...Δεν ξέρω αν διάβασες τα posts πιο πάνω...Εννοείται ότι σου έκανε πλαστική, δε φταίει ο γιατρός, πρόκειται για αντίδραση του δέρματος. Έτσι ακριβώς είναι και η δική μου. Περιμένω να μου "καθαρίσει" την περιοχή με τη 2η καισαρική και ίσως, όπως μου είπε, αυτή τη φορά το δέρμα να αντιδράσει καλύτερα και να μην ξαναγίνει.

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικη μου δεν φαινεται καθολου, ουτε και στην αρχη φαινοταν.παντως ειναι πολυ χαμηλα και δεν αγχωθηκα γιατι δεν θα φαινοταν σιγουρα οτι και να φορουσα σε μαγιω.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ουλη απο την καισαρική τομή έχει κάνει χείλωμα.

Πήγα χτες στον γυναικολόγο κ μου είπε οτι αυτό είναι ανοσολογική αντίδραση του οργανισμου - δερματος στα αποροφφησιμα ραμματα.

Να φτιαξει μονο του δεν παιζει, να χειροτερεψει παιζει.

Η λυση ειναι τωρα να μου κανει κατι ενεσουλες κορτιζονης εκει (μεσα σε ενα πρωινο, μια φορα δλδ, αλλα απο οτι καταλαβα πολλες ενεσουλες εγχυσης καποιου φαρμακου) κ να σβησει καπως

Κ η οριστικη λυση θα ερθει με μια δευτερη εγγυμοσυνη οπου η τομη θα ραφτει με κλασσικα ραμματα κ οχι απορροφησιμα κ οταν θα βγουν τα ραμματα δεν θα μεινει σημαδι.

Έχετε ξανακουσει κάτι σχετικα???

Link to comment
Share on other sites

τι είναι αυτό?

κι εγώ έκανα δεύτερη καισαρική στις 27/05/2010. Πάνω από την τομή - στο αριστερό μέρος περισσότερο - έχει δημιουργηθεί κάτι σαν μίνι σαμπρέλα (χα, χα). Ο γυναικολογος μου είπε ότι θα περάσει, είναι λέει λίπωμα... Όμως μήπως είναι αυτό που λές εσύ?

Στην πρώτη καισαρική είχα κλασικά ράμματα, τώρα απορροφήσιμα.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

mirtoula και η δικιά μου τομή ήταν από την αρχή ελαφρώς φουσκωμένη και πιο κόκκινη. Πριν λίγο καιρό όμως παρατήρησα ότι η μισή έχει εξαφανιστεί και στη θέση της είναι μια λεπτή άσπρη γραμμή ίσα που φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ουλη απο την καισαρική τομή έχει κάνει χείλωμα.

Πήγα χτες στον γυναικολόγο κ μου είπε οτι αυτό είναι ανοσολογική αντίδραση του οργανισμου - δερματος στα αποροφφησιμα ραμματα.

Να φτιαξει μονο του δεν παιζει, να χειροτερεψει παιζει.

Η λυση ειναι τωρα να μου κανει κατι ενεσουλες κορτιζονης εκει (μεσα σε ενα πρωινο, μια φορα δλδ, αλλα απο οτι καταλαβα πολλες ενεσουλες εγχυσης καποιου φαρμακου) κ να σβησει καπως

Κ η οριστικη λυση θα ερθει με μια δευτερη εγγυμοσυνη οπου η τομη θα ραφτει με κλασσικα ραμματα κ οχι απορροφησιμα κ οταν θα βγουν τα ραμματα δεν θα μεινει σημαδι.

Έχετε ξανακουσει κάτι σχετικα???

mirtoula εχω κι εγω το ιδιο προβλημα ακριβως κι ο γιατρος μου ειπε μονο με τη δευτερη καισαρικη θα στρωσει......αν δεις αποτελεσμα με τις ενεσουλες πες μου σε πρακαλω.....δεν το μπορω αυτο το πραμα στην κοιλια μου μ'ανατριχιαζει!!!!

θα περιμενω νεα σου,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με κατατρομάξατε! :shock: :shock: :shock: Εγώ σκέφτομαι να κάνω καισαρική και τώρα έχω προβληματιστεί..... Μα γιατί να στρώνει με την δεύτερη καισαρική και όχι με την πρώτη!!! Άκου κάτι πράγματα.....Να ρωτήσω κάτι; Η πλαστική που σας έγινε ήταν κατόπιν συνεννοήσεως με τον γιατρό; Την έκανε ο ίδιος;;; Πείτε μου γιατί θα αρρωστήσω.... :shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με κατατρομάξατε! :shock: :shock: :shock: Εγώ σκέφτομαι να κάνω καισαρική και τώρα έχω προβληματιστεί..... Μα γιατί να στρώνει με την δεύτερη καισαρική και όχι με την πρώτη!!! Άκου κάτι πράγματα.....Να ρωτήσω κάτι; Η πλαστική που σας έγινε ήταν κατόπιν συνεννοήσεως με τον γιατρό; Την έκανε ο ίδιος;;; Πείτε μου γιατί θα αρρωστήσω.... :shock: :shock: :shock:

 

μην αγχωνεσαι την πλαστικη την κανουν ολοι πλεον....κι αυτο ειναι καθαρα θεμα δερματος....εγω ημουν απο τις ατυχες αλλα δεν ειναι ολες ετσι.ο γιατρος μου ειπε οτι τωρα που ξερει οτι το δερμα μου δεν δεχεται τα απορροφησιμα ραμματα την επομενη φορα θα μου βαλει κλιψακια γι αυτο ειπε οτι με τη δευτερη θα στρωσει....

κι εγω αναρωτηθηκα βεβαια γιατι δεν εβαλε τα κλιψακια στην πρωτη αφου αντιδρα καλυτερα το δερμα σ'αυτα;;;;αλλα τι να πω...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την rrrrr, ειναι αντιδραση του δερματος

Κ βαζουν τα αποροφφησιμα παντα γιατι δεν ειναι που συχνη η αντιδραση του δερματος κ ειναι πιο πρακτικο κ για εμας κ για εκεινους να μην εχουμε μετα να βγαζουμε ραμματα (δεν ξερω, ποναει αυτο???)

 

Μολις βρω χρονο να λειψω μια μερα απο το γραφειο θα κανονισω να τοκανω κ θα σας ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

:D

Η λυση ειναι τωρα να μου κανει κατι ενεσουλες κορτιζονης εκει (μεσα σε ενα πρωινο, μια φορα δλδ, αλλα απο οτι καταλαβα πολλες ενεσουλες εγχυσης καποιου φαρμακου) κ να σβησει καπως

 

 

Ερώτηση: Τις ενέσεις ποιος γιατρός θα τις κάνει; Γυναικολόγος, δερματολόγος ή πλαστικός χειρούργος;

 

Προσωπική εμπειρία:

Έχω 3 χηλοειδή στο δέρμα μου :cry::cry::cry: και μάλιστα σε εμφανές σημείο.

Έχω κάνει κορτιζόνη από μικρή. Τόσες ενέσεις κορτιζόνης δεν πρέπει να έχει κάνει άλλος άνθρωπος :cry:. Το αποτέλεσμα ήταν παροδικό. Ποτέ δεν έγινε τίποτα ουσιαστικό και συν τοις άλλοις γέμισα και τον οργανισμό μου με κορτιζόνη :evil::evil:

 

 

Άποψη μου: το σημάδι στην κοιλιά όσο αντιαισθητικό κι αν είναι μπορεί να καλυφθεί. Όσο για τον αντρούλη μας κι εμάς μας θυμίζει τί θησαυρό φέραμε στον κόσμο. :P:p

Η υγεία προέχει και θα πρέπει να είναι πάνω απ'όλα. Φυσικά είναι όλα προσωπική άποψη.. Ο καθένας πράττει όπως θεωρεί καλύτερα..

 

Σας μιλάει μια μανούλα που απέκτησε πρόσφατα το 4ο χηλοειδές (λόγω καισαρικής αυτή τη φορά...):?

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος θα τις κανει

Μου ειπε οτι το αποτελεσμα δεν θα ειναι θεαματικο αλλα θα σβησει το σημαδι κ οτι η μονιμη λυση θα ερθει με επομενη καισαρικη κ μη απορροφησιμα ραμματα

Απλα φοβαμαι μην γινει χειροτερο κ για αυτο λεω να το κανω....

 

Ξερεις κοστος μια κ το εχεις κανει? γιατι ακομα δεν τον εχω ρωτησει....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και μένα ειναι κοκκινη,ελαφρως φουσκωμένη και μου εκαναν και πλαστική.έκανε χειλοειδη το δερμα μου.:(:(:( Με απογοητευεις οταν λες οτι μετα απο 2 χρόνια δεν εχει φυγει ακομα το σημάδι...Εγώ γεννησα πριν 7 μήνες κ ακόμα περιμένω να φύγει,αλλα μαλλον εχω μακρυ δρομο..:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε και τα χειρότερα:

- έχω μία καισαρική τομή από αφαίρεση ινομυωμάτων (είναι 3 ετών, έχει σβήσει σχεδόν τελείως)

- τρία σημαδάκια λαπαροσκόπησης από ρομποτική αφαίρεση ινομυωμάτων (κόκκινα ακόμα, είναι καινούργια)

ΚΑΙ

- Μια τεράστια κάθετη τομή από τη γραμμή του μπικίνι μέχρι τον αφαλό, 15 πόντους (έσκασε η σκωληκοειδίτιδά μου, ζω από θαύμα). Mε κατάμαυρα ράμματα σταυροβελονιά (θεωρησαν πως θα χρειαστεί να με ξανανοίξουν) + μια καινούργια τομούλα παροχέτευσης της σκωληκοειδούς

 

Και όλα αυτά στα 37 μου χωρίς να έχω κάνει παιδί.

 

Η κάθετη είναι η χειρότερη απ' όλες. Έχει καταστραφεί η ψυχολογία μου κι ακόμη δεν έχω κόψει τα ράμματα. Αν κάποια γνωρίζει εκ πείρας κάποιον καλό πλαστικό, ας κάνει τον κόπο να στείλει ένα π.μ.:(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...