Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ


Recommended Posts

καλημερα πρωτα θα το παρακολουθεις στον ιατρο που σου εκανε το β επιπεδου.αυτος ξερει υπερηχο καλυτερα απο οποιοδηποτε αλλο ιατρο,μπορεις να πηγαινεις και στον ενα και στον αλλο για να εισαι σιγουρη οτι εχεις σωστη παρακολουθησει.γυρω στην 28η εβδομαδα η καρδια εχει ολοκληρωθει ως οργανο οποτε θα φανει καλυτερα.δεν κανουν σχεδον καποια επιπλοκη απλα το παρακολουθει καθε μηνα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΒΛΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΗΝΙΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΚΙΔΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν καταλαβες οι ιατροι που κανουν β επιπεδου ξερουν τον καλυτερο υπερηχο καθως και εχουν καλα μηχανηματα υπερηχων με μεγαλη ευκρίνια,συν το οτι θα σου πει θα το ζητησεις να στο δωσει ενυπογραφο για να ξερεις τι σου γινεται και να το πααρκολουθεις σωστα.για να εισαι ηρεμη οι περισσοτεροι ιατροι σου τα λενε στα λογια και σε κανενα χαρτι δεν υπογραφουν τιποτα αυτο αλλωστε κανει τη διαφορα με οσους σου δινουν χαρτι με μετρησεις

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΒΛΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΗΝΙΑΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΗ Η ΚΟΥΚΙΔΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ?

 

Στην μικρή μου βλέπαμε την κουκίδα μέχρι και την 35η εβδομάδα που έκανα το τελευταίο ντοπλερ(στου γιατρού μου το μηχάνημα δεν φαινόταν γιατί δεν είχε καλή ευκρίνεια). Ο υπερηχογραφήστας μου είχε πει οτι δεν έχει σημασία αν μείνει ή αν φύγει. Υπάρχουν παιδιά που την έχουν και το τρίτο τρ΄μηνο και το μωρό γεννιέται χωρίς σύνδρομο νταουν, υπάρχουν περιπτώσεις που φεύγει και πάλι τα μωρά είναι μια χαρά υπάρχουν και περιπτώσεις που φεύγει και το μωρό έχει σύνδρομο νταουν.

Εμείς σου λέμε τις εμπειρίες μας και μέχρι εκεί, ΄τον γιατρός σου και μόνο αυτον να ακούς καταρχήν γιατί είναι γιατρός και καταδεύτερον είναι ο μόνος που έχει ολοκληρωμένη άποψη για το παιδί. Εμένα αυτό που μου είχε πει είναι οτι ακόμα και η αμνιο πιάνει γύρω στο 95% των συνδρόμων, μπορεί να την κάνεις και να πας να πέσεις μέσα στο 5%...100% δεν υπάρχει. Εγώ πέραν του ευρύματος στην καρδιά είχα ψάξει πάρα πολύ το θέμα της αμνιο γιατί 2ου βαθμού συγγενης μου πάσχει απο κάποιο άλλο σύνδρομο και ήθελα να την κάνω για να το αποκλείσω, έλα όμως που το συγκεκριμένο σύνδρομο δεν "πιάνεται" απο την άμνιο και έτσι δεν την έκανα...Άκου τον γιατρό σου και την καρδούλα σου, είναι "δύσκολη" απόφαση αλλά μόνο εσύ μπορείς να την πάρεις (και ο σύζυγός σου φυσικά).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΓΝΧΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ Η ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ?

 

 

Συνήθως φεύγει το τρίτο τρίμηνο. Στην μικρή μου δεν έφυγε μέχρι και την 35η εβδομάδα (μετά δεν ξέρω αν έφυγε γιατί απλά δεν πήγα ξανά για ντοπλερ). Σου έγραψα και πιο επάνω, είτε μείνει είτε φύγει δεν σημαίνει τίποτα....Μπορεί να μείνει μέχρι τέλους και να μην έχει πρόβλημα το παιδί, μπορεί να φύγει και το παιδί να έχει σύνδρομο νταουν, τουλάχιστον εμενα έτσι μου είπε ο γιατρός μου και γι'αυτό σταμάτησα να την παρακολουθώ σε κάθε επίσκεψη...Πάντως ότι και αν αποφασίσεις προσπάθησε να είσαι όσο γίνεται πιο χαλαρή. Το μωράκι σου καταλαβαίνει το άγχος σου και σίγουρα αυτό δεν του κάνει καθόλου καλό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΝ ΠΑΩ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ?ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ Η ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΗΣ ΕΣΤΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ?

 

Aυτος που θα σου κανει την αμνιοκεντηση μπορει να σου κανει και ενα β επιπεδου πριν να πει την γνωμη του σαν πιο εμπειρος αν πρεπει η οχι να την κανεις. Ο Μαλλιγιαννης εμενα μου ξαναεκανε β' επιπεδου και μου ειπε αυτο που ανεφερα (οτι δεν ειναι τιποτα κατα την γνωμη του ) και μετα ηταν στην κριση μου αν θα την κανω ή οχι.

Βεβαια δεν ξερω αν το κανουν ολοι αυτο οποτε ρωτα :?

Καλη επιτυχια οτι κι αν αποφασισεις (προσωπικα πιστευω οτι αν δεν εχεις αλλα ευρηματα δεν ειναι κατι αλλα αν το ξαναζουσα παλι αμνιο θα εκανα να ηρεμησω)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ειναι να την κανεις πρεπει να το αποφασισεις γρηγορα.

Συζητα το με τον γιατρο σου και το συζυγο .

 

Α και ο γιατρος σου εχει αδεια να κανει β επιπεδου? Μηπως να εκανες αλλου ξανα το β επιπεδου αν εχεις σκοπο να το ξανακανεις? Τους γιατρους που κανουν μονοι τους τα παντα παντα τους ετρεμα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

πιστοποιημενοι υπερηχογραφιστες για β επιπεδου ειναι :

 

Nikolaos Angelopoulos

Aristotelis Apostolidis

Kyriaki Avgidou

Anastasia Boli

Themistoklis Dagklis

George Daskalakis

Elpidoforos Douratsos

Makarios Eleftheriades

Efthimios Faros

Melina Fokialaki

Thomas Ikonomou

Petros Kaminopetros

Eleni Karanastasi

Ioannis Karangelos

Charilaos Kasimis

Christos Katsetos

Anthony Kondylios

Asteris Korantzis

Ioannis Korkontzelos

Ploutarchos Kourtis

Nicos Koutsodimas

Alexandros Mainas

George Makrydimas

Pandelis Maligiannis

Dionysia Nikolopoulou

Dimitrios Papadimitriou

Vasileios Papadopoulos

Christos Papageorgiou

Vassiliki Papagianni

George Papapanagioutou

Charalampos Paschos

Athanasios Pilalis

Panagiotis Polyzos

Anastasia Psarra

Maria Rasidaki

Irene Sevastopoulou

Hara Skentou

Alexandros Sotiriadis

Sotiris Sotiriou

Athena Souka

Apostolos Stavrou

Charalambos Tripsanas

Aspasia Tsirka

Christos Venetis

Nikos Vlassis

Anastasia Zagaliki

http://eva17121.12.forumer.com/viewtopic.php?t=11161

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φαντάζομαι ότι μιλάμε για την λεγόμενη golf ball. Και εμένα την προηγούμενη εβδομάδα στο Α-test που το διέγνωσε και μου είπε ότι υπάρχουν πιθανότητες 1% για σύνδρομο down. Την Τρίτη θα πάω για αμνιοπαρακέντηση στην Αθήνα. Ήταν να την κάνω και εγώ στα Γιάννενα στον Πλαχούρα αλλά κάτι του έτυχε και θα λείψει. Στην Αθήνα μου σύστησαν ανεπιφύλακτα τον Μεσογίτη που συνεργάζεται με το "Ιατρική Μητέρας-Εμβρύου". Να σας πω την αλήθεια θα προτιμούσα να την αποφύγω αλλά το περιβάλλον μου θεωρεί ότι καλό είναι να γνωρίζουμε με σιγουριά αν υπάρχει το οποιοδήποτε πρόβλημα και με έπεισε. Δεν ξέρω πόσο κοστίζει στο συγκεκριμένο κέντρο πάντως φαντάζομαι αρκετά. Στο Ιασώ πάντως 700?

ZE8mp3.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ELISABETH ΕΣΕΝΑ ΣΤΟ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΟ Α ΤΕΣΤ?ΠΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΡΑΡΡ-Α?ΕΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΕΙΧΑΝ ΒΓΕΙ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΩ.ΕΣΕΝΑ ΤΙ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα μελλουσες μανουλες.ο γολγοθας μου συνεχιζεται.τον προηγουμενο μηνα ειχα κανει το β-επιπεδου και ο γιατρος μου ειπε οτι ειδε μια υπερηχογενη εστια στην καρδουλα του.ειχα αποφασισει να μην κανω αμνιο.χτες ξανα πηγα για την καθιερομενη επισκεψη του μηνα και ο γιατρος μου ειδε ξανα την υπερηχογενη εστια.εχω ανχωθει πολυ τι να κανω?μου ειπε οτι αν εχει συνδρομο το μωρο θα φανει μονο οταν γεννηθει.

Link to comment
Share on other sites

Tasia και στον μπεμπάκο μου βρήκαν υπερηχογενή εστία στην καρδούλα , αλλά μου είπε ότι είναι κάτι που μετά απο λίγο καιρό φεύγει και δεν είναι κάτι το ανησυχητικό.

Δεν φάνηκε τον ανησυχεί καθόλου , οπότε ...

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Η υπερηχογενής εστία είναι ένδειξη ΜΟΝΟ για σύνδρομο ντάουν. Δεν είναι ένδειξη σε καμμία περίπτωση για καρδιακό πρόβλημα. Το έχω ψάξει πάρα πολύ γιατί είχε βρεθεί στην καρδιά της μικρής μου. Δεν είχαμε βρει κανέναν άλλο δείκτη, αυχενική, papp-a, και γενικά όλα συνηγορούσαν οτι έχω ένα υγιέστατο παιδάκι. Εγώ μετά απο πολύ σκέψη αποφάσισα να μην την κάνω την αμνιοκέντηση, ύστερα και απο πολλές συζητήσεις με τον γιατρό μου. Μου είχε πει αυτό που είπαν και κάποια άλλο κορίτσια, όταν είναι το μοναδικό εύρυμα δεν αξιολογείται είμαι και 30 χρονών και έτσι είπα να μην ρισκάρω μια αποβολή. Αυτή την στιγμή το κοριτσάκι μου είναι 2 μηνών και υγιέστατο! Σου εύχομαι τα καλύτερα για εσένα και το μωράκι σου!

 

αυτο ακριβως με τη μονη διαφορα οτι το δικο μου κοριτσακι ειναι πλεον 2 χρονων +...μην ανησυχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα δεν φανηκε να τον ανησηχει αλλα μου ειπε για το μικρο ποσοστο που υπαρχει οτι μπορει να βγει με συνδρομο.εγω επειδη ειμαι απο επαρχεια μηπως υπαρχει καποιος υπερηχος στην αθηνα που να δειχνει αν εχει συνδρομο down?

Link to comment
Share on other sites

αυτο ακριβως με τη μονη διαφορα οτι το δικο μου κοριτσακι ειναι πλεον 2 χρονων +...μην ανησυχεις!!!

 

και εγω ειμαι 27 χρονων.οσο να'ναι ομως μεχρι να γεννηθει θα εχω την αγωνια.και σκεφτομαι αν σε περιπτωση εχει κατι τι κανουμε μετα?!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχε στην β' επιπέδου... μου είπε η γιατρός μου να κάνουμε προληπτικά έναν υπέρηχο καρδιάς εμβρύου κι αφού εκεί βρέθηκε ότι είναι όλα κομπλέ και υπάρχει ο σταυρός στην καρδιά, δεν ξαναδώσαμε σημασία και εξαφανίστηκε λίγο πριν γεννήσω! Αφού οι άλλες μετρήσεις στην β'επιπέδου ήταν μια χαρά δεν υπήρχε λόγος να κάνω αμνιό.

Πάντως συμφωνώ με την Σοφίκα ότι επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική καλό έιναι η συνεννοηση να είναι με τον γιατρό σου και μόνο, εφόσον τον εμπιστεύεσαι!

Όλα πάντως θα είναι μια χαρά!!!:wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Kalimera Tasia. Auto to Golf Ball to eidane kai ston diko mou mpempi. Kai eskasa apo tin stenaxoria kai olo eklaiga parolo pou h gunaikologos mou mou diavevaione oti den iparxei kanenas logos anisixias giati oi pithanotites na exei sindromo down itan elaxistes kai apo mono tou auto to gegonos den simaine kati anisixitiko.

Telika stin eksetasi doppler eixe eksafanistei. Tora exoume ton mpempi-odostrotira 2 1/2 minon kai ola kala.

Min stenaxoriesai tha deis pou den tha einai tipota. Tha pane ola kala kai tha exeis to moro sou kai tha sou fenontai ola auta makrina.

Y9MXp3.png
Link to comment
Share on other sites

τασια μου δεν ξερω να σου πω, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οταν η αδερφη μου αντιμετωπισε ενα θεμα στη 2 εγκυμοσυνη της στον 5 μηνα πήγε σε ενα κεντρο στο Κολωνακι..εμβρυο νομιζω λεγεται και ο γιατρος Μαλλιγιανης αν δεν κανω λαθος..εχει πολυ καλα και αξιοπιστα μηχανηματα γιαυτο πήγαν εκει...αν θες μπορω να μαθω περισσοτερα και να σου πω..

μη φοβασαι παντως, απο προσωπικη εμπειρια στο λεω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...