Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΗΧΟΓΕΝΕΣ ΚΟΜΒΙΟ ή GOLF BALL


Recommended Posts

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Λοιπόν και σε μας διαγνώστηκε στη β' επιπέδου ότι το μωρό έχει "ασβέστιο" στην καρδιά. Επειδή δεν υπήρχε κάποια άλλη ένδειξη δεν ανησύχησε ο γιατρός, ούτε μας παρέπεμψε για αμνιο.

Τώρα που είμαστε στην 26η εβδομάδα και πήγαμε για τον καθιερωμένο μηνιαίο υπέρυχο είχε εξαφανιστεί τελείως! Όλα καλά λοιπόν! Πλέον δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία σε αυτόν τον δείκτη από μόνο του.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εγω χθες εκανα β επιπεδου και μου ειπε ο γιατρος οτι εχει το μωρακι μου κομβιο αλλα το μονο που κανει ειναι να μου μεγαλωνει την ηλικια μου κατα ενα χρονο.ειμαι τωρα 28 με κανει 29 στην ηλικια που ειμαι δεν υπαρχει λογος ανυσιχιας και θα φυγει μολις το μωρο παει 2 μηνων αυτο μου ειπε κα με ησυχασε καπως.ο γιατρος μου μου ειπε οτι αφου δεν μου ειπαν να κανω αμνιοπαρακεντιση να μην φοβαμε..αλλα το σκεφτομαι τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να γραφω στο σωστο forum μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο parents αν και το διαβαζω εδω και 2 χρονια.Ειμαι 32 ετων εγκυος στο πρωτο μου παιδι και την περασμενη εβδομάδα εκανα τον υπέρηχο β-επιπέδου στη θεσ/νικη σε γνωστη γιατρο.Μου βρήκε οτι υπαρχει αυτο το golf ball στην αριστερη κοιλια της καρδιας του μωρου.Απο εκεινη την ώρα το σκέφτομαι συνεχως αν και η γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι.Κάποιος γιατρος στο internet μου είπε πως ειναι ενδειξη για αμνιοπαρακεντηση.Σκεφτομαι να επαναλαβω τον υπερηχο σε αλλο γνωστο γιατρο στους υπερηχους στη θεσ/νικη.Μπορει κάποια να μου πει και την δική της γνώμη ή αν ειχε το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε?Να αναφέρω πως όλες οι αλλες εξετάσεις ήταν πολυ καλες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Ελπίζω να γραφω στο σωστο forum μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο parents αν και το διαβαζω εδω και 2 χρονια.Ειμαι 32 ετων εγκυος στο πρωτο μου παιδι και την περασμενη εβδομάδα εκανα τον υπέρηχο β-επιπέδου στη θεσ/νικη σε γνωστη γιατρο.Μου βρήκε οτι υπαρχει αυτο το golf ball στην αριστερη κοιλια της καρδιας του μωρου.Απο εκεινη την ώρα το σκέφτομαι συνεχως αν και η γιατρος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι.Κάποιος γιατρος στο internet μου είπε πως ειναι ενδειξη για αμνιοπαρακεντηση.Σκεφτομαι να επαναλαβω τον υπερηχο σε αλλο γνωστο γιατρο στους υπερηχους στη θεσ/νικη.Μπορει κάποια να μου πει και την δική της γνώμη ή αν ειχε το ίδιο πρόβλημα και πως το αντιμετώπισε?Να αναφέρω πως όλες οι αλλες εξετάσεις ήταν πολυ καλες!

 

Βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια θέση με τη δική σου. Ο γιατρός μου, που είναι καθηγητής με εμπειρία, με έστειλε και σε άλλον γυναικολόγο για μια 2η γνώμη. Ο γιατρός αυτός μου είπε πως για να βεβαιωθούμε, θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση. Επειδή είμαστε κατά της άμβλωσης, δεν το σκέφτομαι καν να κάνω, αλλά αυτό δε σημαίνει πως δεν είμαι στεναχωρημένη.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κι εγώ είμαι στην 24η εβδομάδα σε δίδυμα και χθές έκανα β' επιπέδου με μόνο εύρημα υπερηχογενές κομβίο στην καρδούλα του ενός μωρού. Μου είπε οτι απο μόνο του δεν αποτελεί πρόβλημα. Μου είπε επίσης οτι μέχρι την 30η εβδομάδα λογικά θα έχει φύγει. Θα πάω μαζί με τις αιματολογικές εξετάσεις στην γιατρό μου, να δω τι θα μου πει κι αυτη. Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

:confused:

Καλησπέρα!! Βρίσκομαι στην 20 εβδομάδα+4 ημέρες κύησης. Χτές έκανα υπερηχογράφημα Β-Επιπέδου.Ο γιατρός μου τα βρήκε όλα φυσιολογικά εκτός από μια υπερηχογενής εστία στην αριστερή κοιλία της καρδιάς που σχετίζεται με σύνδρομο Down, όπως με ενημέρωσε. Eπίσης το ρινικό οστό είναι 5,4mm (o γιατρός μου το βρίσκει φυσιολογικό).

 

 

Θα ήθελα να σας ενημερώσω επίσης ότι στις 12 εβδομάδες η free b-hcg ήταν 0,95mom , η papp-a 0,98mom και η αυχενική διαφάνεια 1,90mm.

H ανησυχία μου και το άγχος μου είναι για το αν είναι απαραίτητη η εξέταση της αμνιοπαρακέντησης.

 

Εσείς τι μου προτείνετε βάση εμπειρίας......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...