Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάλληλη ηλικία για παιδικό σταθμό?


Recommended Posts

Εγω εστειλα τον μεγαλο μου 18 μηνων.Ο συζυγος μου δεν ηθελε καθολου.Εγω ηθελα να τον στειλω απο 9 μηνων που θα επεστρεφα στη δουλεια,αλλα τον κρατησε η πεθερα μου κ ξεκινησε 18 μηνων.Τωρα τα διδυμα απο Σεπτεμβριο θα πανε παιδικο,θα ειναι 14 μηνων.Τωρα εχω κοπελα που τα κραταει τα πρωινα αλλα δε γινεται να τα εχεις ολη μερα μες στο σπιτι....οποτε ξεκινανε παιδικο απο Σεπτεμβριο!

Aυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω...το σεπτεμβρη θα ειναι σχεδον 18 μηνων πως να το απασχολησεις ολη μερα...κι επειτα το χειμωνα δεν βοηθαει κι ο καιρος... τι να το κανεις ολη μερα κλεισμενο σπιτι;;;και σημειωτεον μιλαμε για ζωηρο παιδι...τι να κανω;για πειτε εμπειριες οσες μανουλες τα στειλατε σε αυτην την ηλικια παιδικο ή πως τα απαχολουσατε οσες δεν τα στειλατε βρεφικο και δεν ειχαν αδελφακια να παιζουν;:?:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς έχουμε ένα μικρούλι που σκοπός μας ήταν να αφοσιωθούμε οι ίδιοι στο μεγάλωμα του μιας και εγώ δεν εργάζομαι εκτός οικίας.

Τελικά όμως το Σεπτέμβρη, ενάμισι μήνα πριν γίνει 3 ετών, τον γράψαμε σε παιδικό σταθμό, στο μικρό πρόγραμμα για την ώρα. Αυτό γιατί μετά τα δυόμισι απο μόνος του αναζητούσε παρέα - π.χ. στις πρωινές μας βόλτες που οι παιδικές χαρές ήταν άδειες πάντα ρωτούσε που είναι τα παιδιά και έχανε το ενδιαφέρον του για παιχνίδι.

Κάτι ακόμη που μας έκανε να αλλάξουμε γνώμη ήταν η σύγκριση που μοιραία κάναμε ανάμεσα σε πεντάχρονα που δεν είχαν πάει σε σταθμό και αυτά που είχαν. Οι διαφορές ήταν μεγάλες σε όλους τους τομείς (κίνηση, λόγος, φαντασία, επικοινωνία, αυτοπεποίθηση, κατανόηση).

Απο προσωπική πείρα λοιπόν θα έλεγα οτι μεταξύ 2,5 με 3 ετών είναι μια καλή ηλικία για το παιδί να ξεκινήσει. Ειδικά αν έχει κόψει την πάνα, ξέρει να φάει μόνο του, έστω λίγο, και μιλάει τότε είναι στη καλύτερη ηλικία για ένα νέο ξεκίνημα!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο ακριβως σκεφτομαι κι εγω...το σεπτεμβρη θα ειναι σχεδον 18 μηνων πως να το απασχολησεις ολη μερα...κι επειτα το χειμωνα δεν βοηθαει κι ο καιρος... τι να το κανεις ολη μερα κλεισμενο σπιτι;;;και σημειωτεον μιλαμε για ζωηρο παιδι...τι να κανω;για πειτε εμπειριες οσες μανουλες τα στειλατε σε αυτην την ηλικια παιδικο ή πως τα απαχολουσατε οσες δεν τα στειλατε βρεφικο και δεν ειχαν αδελφακια να παιζουν;:?:

 

Εμεις τη στειλαμε μετα τα 3 και παλι το μετανιωσα. Ολο ιωσεις, αγχος, πρωινο ξυπνημα για το μωρο, χρηματα πολλα (ηταν σε ιδιωτικο), γενικα ειμαι εναντιον των παιδικων σταθμων για να ειμαι ειλικρινης και σορρυ σε οσους τους αρεσουν-εμενα δεν μου αρεσουν καθολου. Ειχα δει παρα πολλους στην περιοχη που εμενα και σε αλλες, τελικα την πηγα σε εναν απο αναγκη.

Στο σπιτι μεχρι να γινει 1 την ειχα ολομοναχη, ο αντρας μου να λειπει επισης, περασαμε ομως πολυ ομορφα. Βολτα καθε μερα, παρκο, με γειτονισσες καφεδακι κλπ

Μετα τα 1 εως τα 3 την ειχε η μητερα μου κι εγω επαιρνα κατα καιρους ανευ αποδοχων να τη ξεκουραζω. Αρχισαμε δραστηριοτητες, κολυμβητηριο, παιδοτοπο, βολτες και παλι, στο σπιτι με αλλα παιδακια απο τη γειτονια, πολλα παιχνιδια, και φροντιζα αν δεν βγαιναμε το πρωι να πηγαινουμε βολτα το απογευμα με τον μπαμπα. Η' και τα δυο. Εμεις βγαιναμε ακομα και με χιονι. Γενικα δεν θελει να μενεις πολυ μεσα, και θελει να μιλας με το παιδι και να επικοινωνεις. Μετα απο καποια ηλικια της εκανα κανενα μισαωρο την ημερα ασκησεις που ειχα παρει απο το βιβλιοπωλειο για την ηλικια της, και της αρεσε πολυ. Ζωγραφιζαμε, τραγουδαγαμε, χορευαμε. Με βοηθουσε με τις δουλειες :D κι εμαθε να τακτοποιει το δωματιο της κλπ. Το ιδανικο ειναι να γνωρισεις μαμα με παιδακι στην ηλικια του και να παιζουν οσο τα λετε. Τον υπολοιπο καιρο της ειχα παρει ενα σωρο παιχνιδια δραστηριοτητων για το σπιτι, απο μπασκετα μεχρι τη μουσικη με το μικροφωνο που τραγουδανε, CD οπως το baby eistein ή ταινιες (και πριν πει κανεις κατι, και στους παιδικους σταθμους τους βαζουν dvd!!!) κλπ. Ενω ενιωθα οτι δεν ηταν αρκετα για το παιδι, οταν πηγε παιδικο μου ελεγε ποσο βαριοταν εκει μεσα!!! Μονο το οτι εκανε κι αλλους φιλους μας εκανε καλο τιποτα αλλο. Και παλι με τους ρυθμους ζωης μας δεν προλαβαιναμε να κανονισουμε κατι εκτος παιδικου, να ερχονται σπιτι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.....η κοινωνικοποίηση είναι μεγάλο θέμα.....Τα παιδιά μου τα έστειλα από 2 ετών παιδικό και παρόλες τις δυσκολίες δεν τοχω μετανιώσει.Η επαφή με τα άλλα παιδιά είναι το Α και το Ω από εκεί μαθαίνουν τα πάντα...Όσο για τις ιώσεις είχαμε προβληματάκια στην αρχή αλλά τωρα πια δύσκολα μου αρρωσταίνουν. Τα αντισώματα λειτουργουν καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε μια συζήτηση που είχα με το παιδίατρο, μου είχε πεί οτι κατάλληλη ηλικία για να πάει ένα παιδάκι παιδικό σταθμό είναι απο τα 3 του χρόνια και μετά. (εκτός φυσικά και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι και αναγκαστικά θα πάει και απο βρέφος)

Απο τα 3 του ξεκινά η διαδικασία της κοινωνικοποίησης και φυσικά είναι σε θέση να σου πεί οτι έγινε στο παιδικό, αν μάλωσε με παιδάκι, αν το μάλωσαν, αν τσακώθηκε κ.ο.κ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Ουφ αχ βαχ!

 

Εμείς είμαστε 1 και σκέφτομαι τον Σεπτέμβριο που θα είναι 1,5 μήπως να την στείλω;

 

Κλαίω ήδη δεν ήθελα με τίποτα πριν τα 2,5-3.

 

Αλλά....

 

Έχω από κάτω την μαμά μου που την κρατάει 3 φορές την εβδομάδα.

Και άλλες 2 έρχεται η πεθερά μου....

 

Τα έχω γράψει και άλλου αλλά θα τα ξαναπώ...Έρχεται όχι γιατί δεν μπορεί η μαμά αλλά γιατί η πεθερά και ο άντρας μου θέλει με το ζόρι να βοηθάει και εκείνη.

 

Επειδή όμως μένουμε μακριά, αναγκάζομαι να την έχω να μένει σπίτι μου 3 μέρες! Μία που θα την φέρω σπίτι μου και 2 που θα την κρατήσει!!! Θα αυτοκτονήσω νομίζω! Επιπλέον επειδή το σπίτι είναι μικρό και δεν έχουμε άλλο δωμάτιο κοιμάται στο σαλόνι μου...Κλάψ!

 

Και να ερχόταν κάθε δεύτερη βδομάδα θα άντεχα, αλλά ρε γαμώτο κάθε βδομάδα;;;;; Γιατί δεν με καταλαβαίνουν ότι αντέχω;

 

Και η άλλη έξυπνη ιδέα που έχουν είναι από Σεπτέμβριο να πηγαίνω το παιδί 2 φορές τη βδομάδα στο σπίτι της 1 ώρα δρόμο...

 

Και ρωτάω αυτό δεν αλλάζει την ισορροπία του παιδιού; Δεν γίνεται μπαλάκι μία στο σπίτι της και μία εκεί;

 

Άσε βροχές κρύο κτλ, βρέξει χιονίσει δηλαδή θα πρέπει να την πάω....

 

Μετά από όλα αυτά τι να κάνω;

 

Να την πάω παιδικό και να γυρίζει στις 2 να την παραλαμβάνει η μαμά μου και στην άλλη να πηγαίνω κανένα Σαβ/κο να την κρατάει ή να συνεχίσω την ίδια κατάσταση;

 

Ναι το καλύτερο για το παιδί είναι να είναι σπίτι του μέχρι τα 2,5 οκ, αλλά είναι καλύτερα να βλέπει τους γονείς του σκοτωμένους;

Link to comment
Share on other sites

Ουφ αχ βαχ!

 

Εμείς είμαστε 1 και σκέφτομαι τον Σεπτέμβριο που θα είναι 1,5 μήπως να την στείλω;

 

Κλαίω ήδη δεν ήθελα με τίποτα πριν τα 2,5-3.

 

Αλλά....

 

Έχω από κάτω την μαμά μου που την κρατάει 3 φορές την εβδομάδα.

Και άλλες 2 έρχεται η πεθερά μου....

 

Τα έχω γράψει και άλλου αλλά θα τα ξαναπώ...Έρχεται όχι γιατί δεν μπορεί η μαμά αλλά γιατί η πεθερά και ο άντρας μου θέλει με το ζόρι να βοηθάει και εκείνη.

 

Επειδή όμως μένουμε μακριά, αναγκάζομαι να την έχω να μένει σπίτι μου 3 μέρες! Μία που θα την φέρω σπίτι μου και 2 που θα την κρατήσει!!! Θα αυτοκτονήσω νομίζω! Επιπλέον επειδή το σπίτι είναι μικρό και δεν έχουμε άλλο δωμάτιο κοιμάται στο σαλόνι μου...Κλάψ!

 

Και να ερχόταν κάθε δεύτερη βδομάδα θα άντεχα, αλλά ρε γαμώτο κάθε βδομάδα;;;;; Γιατί δεν με καταλαβαίνουν ότι αντέχω;

 

Και η άλλη έξυπνη ιδέα που έχουν είναι από Σεπτέμβριο να πηγαίνω το παιδί 2 φορές τη βδομάδα στο σπίτι της 1 ώρα δρόμο...

 

Και ρωτάω αυτό δεν αλλάζει την ισορροπία του παιδιού; Δεν γίνεται μπαλάκι μία στο σπίτι της και μία εκεί;

 

Άσε βροχές κρύο κτλ, βρέξει χιονίσει δηλαδή θα πρέπει να την πάω....

 

Μετά από όλα αυτά τι να κάνω;

 

Να την πάω παιδικό και να γυρίζει στις 2 να την παραλαμβάνει η μαμά μου και στην άλλη να πηγαίνω κανένα Σαβ/κο να την κρατάει ή να συνεχίσω την ίδια κατάσταση;

 

Ναι το καλύτερο για το παιδί είναι να είναι σπίτι του μέχρι τα 2,5 οκ, αλλά είναι καλύτερα να βλέπει τους γονείς του σκοτωμένους;

 

 

Eνάμιση χρονών είναι όντως πολύ μικρό το παιδί για σταθμό. Θα μου πεις, άλλες τα στέλνουν από μηνών. Εξαρτάται απ τις ανάγκες της κάθε οικογένειας. Εσύ, στην προκειμένη, έχεις λύση. Τη μαμά σου. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν εξηγείτε στην πεθερά σου πως, έτσι όντας η κατάσταση, δε μπορεί να σας βοηθήσει και να τελειώνει το θέμα. ΔΛΔ έχεις δεχτεί οτι ντε και καλά πρέπει να βοηθάνε και οι δυο έστω κι αν η μία μεταναστεύει σπίτι σου? Ο σύζυγος το βρίσκει νορμάλ να κοιμάται η μαμά του στο σαλόνι? Απ ότι καταλαβαίνω η μαμά σου δεν θέλει βοήθεια, δέχεται να το αναλάβει το παιδάκι μόνη της. Άρα, όλα τα περαιτέρω γίνονται λόγω του οτι θα θυμώσει η πεθερά που έχει πιο πολλά "προνόμια" η μαμά σου? Εξήγησέ μας λίγο για την πεθερά. Σύζυγο έχει? Παιδιά?

Συγνώμη φίλη μου, αλλά νομίζω οτι το θέμα το έχεις με τον άντρα σου και όχι με την πεθερά. Εκείνη λογικό είναι να προσφέρεται. Αν ο άντρας σου δεν καταλαβαίνει οτι δεν τη χρειάζεστε μες τα πόδια σας, εκεί να εστιάσεις. Να του εξηγήσεις όμορφα και ωραία, οτι είστε πολύ τυχεροί που έχετε δικό σας άνθρωπο να κρατάει το παιδί σας, δώς του να διαβάσει και λίγο ποια ηλικία προτείνουν οι παιδοψυχολόγοι οτι είναι κατάλληλη για σταθμό (2.5 με 3 λένε το νωρίτερο!) και βρείτε τα μεταξύ σας, πρώτα και πάνω απ όλα!Γιατί το οτι σας βλέπει σκοτωμένους είναι το χειρότερο απ όλα, αν θες να μας το συγκεκριμενοποιήσεις για να μπορέσουμε να καταλάβουμε τι εννοείς...

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα να το κρατάει όλη μέρα!!!

 

Αλλά το θέμα ξενκίνησε 7 μηνών όταν γύρισα στη δουλειά. Ο άντρας μου αποφάσισε ότι δεν έχει τόσο εμπιστοσύνη στη μαμά μου και να έρχεται και η δική του, τι να κάνω λέω ας κάνω υπομονή ας έρθει.

 

Και αυτό γίνεται κάθε βδομάδα!!! Έρχεται Δευτέρα βράδυ μαζί μου και την γυρίζω Πέμπτη πρωί...Έλεος!

 

Ναι φυσιολογικό το βλέπει ο άντρας μου και ότι ταλαιπωρείται κιόλας η μητέρα που κοιμάται στο σαλόνι.

 

Έχει άντρα μια χαρά τον οποίο αφήνει για να έρθει σπίτι μας, για αυτό σου λέει σε λίγο κάθε βδομάδα να της πηγαίνουμε το παιδί 2 φορές 1 ώρα δρόμο να το κρατάει να μην αφήνει και τον άντρα της...

 

Δεν λέω γιαγιά είναι θέλει να το βλέπει και να βοηθάει, αλλά ας πηγαίναμε ένα Σάββατο να μέναμε εκεί να το κρατούσε να πηγαίναμε και εμείς κάπου...

 

Όχι δεν είναι αρκετό...!!!

 

Ο άντρας μου ήρθε να μείνει στην περιοχή μου, πάνω από το πατρικό μου...Ο μπαμπάς μου δεν ζει είναι η μαμά μου με την αδερφή μου...Οπότε μου λέει ήρθαμε στην άλλη άκρη του κόσμου να μείνουμε και τι φταίει η μάνα μου που είναι μακριά; Η δική σου έχει την πολυτέλεια να πάει σπίτι της το απόγευμα εμένα τι να κάνει;

 

Ας έρθει λέω εγώ βδομάδα παρά βδομάδα...Αλλά και πάλι δεν είναι αρκετό...

 

Ο άντρας μου δεν θέλει παιδικό αλλά εγώ δεν αντέχω άλλο και ούτε μου φαίνεται εύκολο κάθε βδομάδα να κάνω αυτή την διαδρομή με το παιδί...

 

Για αυτό σκέφτηκα τον παιδικό.

 

Επίσης η πεθερά έχει άλλους 2 γιούς. Ο μεγάλος έχει ένα γιο μεγάλο παιδάκι τώρα που όταν ήταν μικρό της τον πήγαιναν 1-2 Σαβ/κο το μήνα και το κρατούσε Παρασκευή με Σάββατο και θεωρεί ότι αυτό πρέπει να κάνουμε και εμείς...(Θηλάζω και τη γλυτώσαμε μέχρι τώρα). Ο άλλος γιός παντρεμένος δεν έχει ακόμα παιδιά, μπας και ασχοληθεί και εκεί και τη γλυτώσουμε λίγο...

 

Έρχεται λοιπόν κάθε Δευτέρα απόγευμα και ανοίγει το σαλόνι να αεριστεί και ας έχω αερίσει εγώ το πρωί...Βγάζει τα ριχτάρια να πάρουν αέρα για να κοιμηθεί κτλ κτλ...

 

Από αύριο θα παίρνω το παιδί μου να το πηγαίνω βόλτα όταν την έχω σπίτι δεν αντέχω να κάθομαι άλλλο στον ίδιο χώρο...Και η μάνα μου να ήταν τα ίδια θα έλεγα, πόσο πιά;;;

 

Οι λένε μετά τα 2-3 παιδικό αλλά δεν λένε να έχει το παιδί μία σταθερή βάση και όχι να γίνεται βαλίτσα κάθε βδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στους παιδοψυχολόγους (υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις) για το ποιά είναι κατάλληλη ηλικία και οι γιατροί δεν είναι οι κατάλληλοι να δίνουν τέτοιες συμβουλές.

Να ζυγίσεις τα υπερ και κατά των επιλογών σου και να χρησιμοποίησεις και το ενστικτο σου για να πάρεις την απόφαση που νομίζεις ότι είναι καλύτερη για το παιδί σου (λαμβάνοντας υπόψη την ψυχική υγεία της οικογένειας...)

 

Καταρχήν έχεις υπόψη σου σταθμό; Γιατί ανάλογα με την περιοχή δεν υπάρχουν πάντα καλές επιλογές για αυτήν την ηλικία δυστυχώς και οι εντυπώσεις σου από τον σταθμό θα είναι ένα από τα βασικά κριτήρια σου.

 

Εγώ αν έβρισκα καλό σταθμό ναι θα το έστελνα στα 1.5 αφού μπορεί η γιαγιά να την παίρνει νωρίς (ναι 200 είναι νωρίς ανάλογα με το τι ωρα γυρνας) αυτό είχα κανει και με τα παιδιά μου. Το παιδί παίρνει άλλα πράγματα από τον σταθμό και άλλα στο σπίτι. Θα την πάρει την αγάπη και την φροντίδα της γιαγιάς μαζεμένη στο 2ωρο 3ωρο που θα το προσέχει και θα πάρει και την δικιά σου μετά. Θα παίξει με τα άλλα παιδάκια και θα έχει και περισσότερες ευκαιρίες για αυτονομία στον σταθμό.

Θα αρωστήσει και πολύ αυτό θα γίνει όποτε είναι η πρώτη φορά που θα πάει,(στα 2, 3,4,5,...) καλό είναι που έχεις την μαμά σου να την κρατά όσο χρειάζεται όταν είναι άρωστη, αλήθεια ξέρεις αν θα μπορεί να το κάνει του χρόνου αυτό;

 

Τωρα αν δεις οτι δεν βρίσκεις σταθμό της προκοπής (καθόλου απιθανό για αυτή την ηλικία) αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντα θα μπορεί η μαμά μου όσο είναι καλά...δεν οδηγεί θα πρέπει να φέρει ο σταθμός το μωρό στο σπίτι. 8 φεύγω και 6 γυρίζω. κάνω μία ώρα να πάω και μία να γυρίσω...5' από το σπίτι της πεθεράς. Αλλά σπίτι είχαμε στη μαμά μου και μείναμε εκεί....

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στους παιδοψυχολόγους (υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις) για το ποιά είναι κατάλληλη ηλικία και οι γιατροί δεν είναι οι κατάλληλοι να δίνουν τέτοιες συμβουλές.

Να ζυγίσεις τα υπερ και κατά των επιλογών σου και να χρησιμοποίησεις και το ενστικτο σου για να πάρεις την απόφαση που νομίζεις ότι είναι καλύτερη για το παιδί σου (λαμβάνοντας υπόψη την ψυχική υγεία της οικογένειας...)

 

Καταρχήν έχεις υπόψη σου σταθμό; Γιατί ανάλογα με την περιοχή δεν υπάρχουν πάντα καλές επιλογές για αυτήν την ηλικία δυστυχώς και οι εντυπώσεις σου από τον σταθμό θα είναι ένα από τα βασικά κριτήρια σου.

 

Εγώ αν έβρισκα καλό σταθμό ναι θα το έστελνα στα 1.5 αφού μπορεί η γιαγιά να την παίρνει νωρίς (ναι 200 είναι νωρίς ανάλογα με το τι ωρα γυρνας) αυτό είχα κανει και με τα παιδιά μου. Το παιδί παίρνει άλλα πράγματα από τον σταθμό και άλλα στο σπίτι. Θα την πάρει την αγάπη και την φροντίδα της γιαγιάς μαζεμένη στο 2ωρο 3ωρο που θα το προσέχει και θα πάρει και την δικιά σου μετά. Θα παίξει με τα άλλα παιδάκια και θα έχει και περισσότερες ευκαιρίες για αυτονομία στον σταθμό.

Θα αρωστήσει και πολύ αυτό θα γίνει όποτε είναι η πρώτη φορά που θα πάει,(στα 2, 3,4,5,...) καλό είναι που έχεις την μαμά σου να την κρατά όσο χρειάζεται όταν είναι άρωστη, αλήθεια ξέρεις αν θα μπορεί να το κάνει του χρόνου αυτό;

 

Τωρα αν δεις οτι δεν βρίσκεις σταθμό της προκοπής (καθόλου απιθανό για αυτή την ηλικία) αλλάζουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι να κάνει το παιδί διαδρομές δε βλέπω άλλη λύση από τον παιδικό. Το πρόβλημα είναι οτι ο άντρας σου λογαριάζεται "σώγαμπρος" που ήρθε στο δικό σου σπίτι πάνω κάτω, οπότε πάει αλλού το πράγμα, έτσι το βλέπει η πεθερά ότι και αν κάνεις. Και μάλλον και ο ίδιος έτσι το βλέπει.

Μακάρι να βρείτε έναν καλό παιδικό. Αν δεν έχει και εμπιστοσύνη ο σύζυγος στη μαμά σου, δε βλέπω άλλη βιώσιμη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχει συμφωνία ανάμεσα στους παιδοψυχολόγους (υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις) για το ποιά είναι κατάλληλη ηλικία και οι γιατροί δεν είναι οι κατάλληλοι να δίνουν τέτοιες συμβουλές.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει παιδοψυχολόγος που θα πει για ενάμιση χρονών παιδί ότι αν και υπάρχουν δυο γιαγιάδες διαθέσιμες είναι καλύτερα να πάει σε σταθμό. Μπορεί να αντικρούονται οι απόψεις για τις ηλικίες, αλλά όχι στον ενάμιση χρόνο.

..............................

Εγώ αν έβρισκα καλό σταθμό ναι θα το έστελνα στα 1.5 αφού μπορεί η γιαγιά να την παίρνει νωρίς (ναι 200 είναι νωρίς ανάλογα με το τι ωρα γυρνας) αυτό είχα κανει και με τα παιδιά μου.

 

Δύο ή ώρα για ένα παιδάκι ενάμιση χρονών δεν είναι νωρίς, αυτό είναι το νορμάλ ωράριο της πρώτης δημοτικού.

......................

Θα αρωστήσει και πολύ αυτό θα γίνει όποτε είναι η πρώτη φορά που θα πάει,(στα 2, 3,4,5,...) καλό είναι που έχεις την μαμά σου να την κρατά όσο χρειάζεται όταν είναι άρωστη, αλήθεια ξέρεις αν θα μπορεί να το κάνει του χρόνου αυτό;

 

Δεν είναι το ίδιο να αρρωστήσει ένα παιδί ενάμιση, ένα τρεισήμισι, και ένα 5....ούτε είναι ασφαλές παιδάκια εμβολιασμένα πλήρως να είναι μαζί με ανεμβολίαστα, γιατί κινδυνεύουν τα μικρά.

 

ΑΝ δεν έχει λύση η κοπέλα, ας το κάνει, μην το παρουσιάζουμε όμως σαν παράδεισο. Δεν λύνει όλα τα προβλήματα ο παιδικός. Και ναι, θα μάθουν να βάζουν τα παντοφλάκια στη σειρά και θα χαρείτε, θα μάθουν και τραγουδάκια και θα κοινωνικοποιηθούν, ΟΜΩΣ καθήστε κάποιο πρωί έξω από έναν σταθμό να δείτε πόση ώρα κλαίνε απαρηγόρητα. Μην τα ωραιοποιούμε όλα. Ο παιδικός είναι λύση ανάγκης. Δεν είναι τυχαίο πως όσα άτομα έχουν δουλέψει έστω και για λίγο σε τέτοια μέρη λένε πάντα και παντού ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις από παιδοψυχολόγους και άλλους ειδικούς και μελέτες που υποστηρίζουν ότι ο παιδικός ''δεν βλάφτει τα παιδιά'' αντιθέτως έχει να τους προσφέρει. Οπως το ότι καποια είναι γιαγιά δεν σημαίνει πάντα ότι είναι η καταληλότερη για να φροντίσει το παιδί για τόσες ώρες την μέρα.

Ο παιδικός δεν είναι σχολείο, δεν μπορεις να συγκρίνεις ωράριο. Στο παιδικό, βρεφικό δηλ. στα 1.5 τα παιδιά τρώνε κοιμουνται παίζουν. Είναι φροντίδα για τα παιδιά την ώρα που δουλεύουν οι γονείς, είναι και μια ευκαίρια για αυτά να κοινωνικοποιηθούν. Με αυτό το σκεπτικό δεν είναι πολλές οι ώρες. Γιατί αν το πάει η ώρα 800 με 200 είναι εκεί 6 ώρες και οχι 1000.

Όσο για τις αρώστιες οι ανοσιολόγοι λένε πιο ανθεκτικοί οργανισμοί είναι αυτοί που πήγαν μικροί παιδικό.

 

Σε κάθε περιπτωση η καθε μια αποφασίζει με βάση τις δικές της επιλογές.

 

Η αλήθεια είναι ότι οι υποδομές (από όλες τις απόψεις) στην Ελλάδα είναι πολύ φτωχές σε αυτό το επίπεδο. Προσωπικά δυσκολεύτηκα πολύ να βρώ, είδα και χάλια καταστάσεις, αλλά βρήκα στο τέλος και τα παιδιά μου είχαν καλή φροντίδα, ειδικά στον 2ο που τα παιδια μου μείνανε ως προνήπια, είχαμε δεθεί συνεσθηματκά.

 

Γιαυτό έχει σημασία για την απόφαση να ξέρεις τι συγκρίνεις με τι και τι θεωρείς ως καλύτερο για το παιδί σου.

 

 

 

Από τα 2 και μετά κανανε και κάποια πράγματα με εκπαιδευτικό χαρακτήρα που δεν θα τα κανανε στο σπίτι με την γιαγιά και χωρίς αλλα παιδάκια.

 

Ο άντρας σου τι λεει για τον παιδικό?

 

Παντως αν η δουλεια σου είναι δίπλα στην πεθερά σου θα ήταν μια άλλη λύση να της την πηγαίνεις 1 μερα πχ καθε Τετάρτη για να ξεκουράζεται η μαμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Jannis, έχεις κάποια πηγή να μοιραστείς μαζί μας αυτό που λες? Οτι δλδ για ενάμιση χρονών παιδί συστήνεται σταθμός ενόσω υπάρχει άλλη λύση? Δεν ειρωνεύομαι, πολύ θα ήθελα να διαβάσω κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jannis, έχεις κάποια πηγή να μοιραστείς μαζί μας αυτό που λες? Οτι δλδ για ενάμιση χρονών παιδί συστήνεται σταθμός ενόσω υπάρχει άλλη λύση? Δεν ειρωνεύομαι, πολύ θα ήθελα να διαβάσω κάτι σχετικό.

 

Δεν ειπα ακριβώς αυτό. Είπα ότι έχει να τους προσφέρει, αν είναι κλύτερος ή όχι από την άλλη λύση εξαρτάται από την λύση. Το θέμα είναι πολυπλευρο, αυτό που είπα είναι να ζυγίσει τις επιλογες από όλες τις απόψεις .

Δες αυτό το άρθρθο εξηγα την πολυπλοκοτητα.

 

http://www.psychologytoday.com/blog/insight-therapy/201010/is-non-parental-daycare-bad-children.

 

(Πριν 6-7 χρονια λοιπον διάβασα αρκετα επιστημονικά αρθα για το θέμα. κανενα δε εβλεπε όλες τις πτυχές, συνήθως συγκρινουν μια ομάδα παραμέτρων πχ γνωσιακά ή κοινωνικα ή συν αισθη ατικά. Διαβασα υπερ και κατα. Οτι και να αποφάσιζα είχα και μια έρευνα που να υποστηρίζει ότι ήταν το πιο σωστο. Το θέμα είναι ότι αυτά τα συμπερασματα είναι στο τελος μια γενίκευση και θεώρησα πιο σωστό να αποφασίζω ζυγίζοντας τα υπερ και κατα των επιλογων που είχα.

Δεν λέω ότι είναι καλύτερα ενα παιδί 10 ώρες την μέρα στον σταθμό παρά με την μαμα του αλλά μπορεί να είναι καλύτερα 5 στο σταθμό και 5 με την γιαγιά παρά 10 με την γιαγια. επισης ακόμα και να μην δολυλευα θα επαιρνα το παιδί στον παιδικό απλο τα 2 για ένα 4ωρο την μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι είναι καλύτερα ενα παιδί 10 ώρες την μέρα στον σταθμό παρά με την μαμα του αλλά μπορεί να είναι καλύτερα 5 στο σταθμό και 5 με την γιαγιά παρά 10 με την γιαγια. επισης ακόμα και να μην δολυλευα θα επαιρνα το παιδί στον παιδικό απλο τα 2 για ένα 4ωρο την μέρα.

 

Τώρα συνεννοούμαστε! Σ' αυτό να συμφωνήσω κι εγώ. Εμένα το ωράριο είναι που με βρίσκει κάθετη. Πολλές οι ώρες. Και αν δεν έχεις εναλλακτική (που για μένα δεν έχω εναλλακτική είναι και το είναι ακατάλληλη η γιαγιά) να το καταλάβω...

Link to comment
Share on other sites

Αχ φρικάρω με αυτά που διαβάζω...

 

Ερώτηση:

 

Εσύ εμπιστεύεσαι τη μαμά σου;

 

Δεν θα δεχόμουν με τίποτα να φιλοξενώ την πεθερά μισή βδομάδα κάθε βδομάδα χωρίς να υπάρχει αντικειμενικά θέμα ζωής και θανάτου. Απορώ πως το δέχεσαι...

 

Καταρχάς εκεί πρέπει να μπει το φρένο:

" Αρκετά, θέλω να είμαι στο σπίτι μου μόνη μου με την οικογένειά μου. Να έρχεται σαν επίσκεψη αλλά όχι σε αυτόν τον βαθμό. Δεν καταλαβαίνεις πες του ότι δεν έχουμε προσωπική ζωή; Θα σου άρεσε να κοιμίζω τη μάνα μου στο σαλόνι 3-4 μέρες την εβδομάδα;:evil:"

 

-Μα είναι μακρυά η μάνα μου, δεν βλέπει το παιδί κτλ.

 

-Ωραία και τι θα γίνει δηλαδή; σου φαίνεται νορμάλ αυτή η λύση; Ή είναι νορμάλ να αποχωριζόμαστε το παιδί όπως προτείνεις και να το αφήνουμε 1-2 μέρες εκεί όπως προτείνεις;

 

Κοπελιά, κακώς θέτεις το θέμα αν μπορεί να πάει τόσο μικρό στον παιδικό σταθμό. Φυσικά και μπορεί να πάει αν δεν υπάρχει άλλη λύση. Αλλά στην περίπτωσή σου και άλλη λύση υπάρχει (η μαμά σου) και δεν είναι αυτό στην ουσία το πρόβλημά σου. Είναι μια αφορμή για να σου κατσικώνεται η πεθερά. Αν εκλείψει αυτή η αφορμή θα βρει άλλη.

Η λύση στο πρόβλημά σου είναι να βάλεις φρένο στην παραβίαση της οικογενειακής-ιδιωτικής σας ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Εkavi το έχεις κεντράρει ακριβώς. Εκεί είναι το θέμα της κοπέλας. Ο άντρας της το βλέπει νορμάλ το να συμβιώνουν με τη μαμά του, που σημειωτέον είναι και κρίμα που τη βγάζει στον καναπέ είπε η κοπέλα. Και να ήταν καμιά χήρα, καμιά περίλυπη, να καταλάβω κάποιες στιγμές αδυναμίας απ το γιο. Αλλά η γυναίκα έχει και άντρα και άλλα παιδιά και εγγόνια. Δεν ξέρω πως την κατάφερε την κοπέλα ο σύζυγος να το βλέπει νορμάλ όλο αυτό. ΔΛδ να το δέχεται τελοσπάντων.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν έχει λύση η κοπέλα, ας το κάνει, μην το παρουσιάζουμε όμως σαν παράδεισο. Δεν λύνει όλα τα προβλήματα ο παιδικός. Και ναι, θα μάθουν να βάζουν τα παντοφλάκια στη σειρά και θα χαρείτε, θα μάθουν και τραγουδάκια και θα κοινωνικοποιηθούν, ΟΜΩΣ καθήστε κάποιο πρωί έξω από έναν σταθμό να δείτε πόση ώρα κλαίνε απαρηγόρητα. Μην τα ωραιοποιούμε όλα. Ο παιδικός είναι λύση ανάγκης. Δεν είναι τυχαίο πως όσα άτομα έχουν δουλέψει έστω και για λίγο σε τέτοια μέρη λένε πάντα και παντού ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΤΑ ΣΤΕΙΛΕΤΕ.

 

 

συγνωμη αλλα ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται πολυ τραγικο να παει ενα παιδακι σταθμο. Θα παει δηλ. κατευθειαν νηπιο? κι εκει δεν θα κλαψει?

Τι παει να πει μην τυχον τα στειλετε? εγω ξερω παιδαγωγους που μια χαρα τα πανε τα παιδια τους στο σταθμο δεν λενε σε αλλες μαμαδες μη τυχον τα στειλετε. Αρα τα χιλιαδες παιδια που πανε περνανε τοσο ασχημα? σιγουρα η προσαρμογη ειναι δυσκολη αλλα τι θα κανεις? δεν θα το πηγαινεις πουθενα για να μην κλαψει?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχα την μαμα μου και μπορουσε δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ερθει καποιος αλλος να μου κρατησει το παιδι. Εννοειτε οτι δεν θα πηγιανα τοσο μικρο το παιδι σταθμο, εγω τα πηγα απο 1 χρονου γιατι δεν ειχα κανενα να μου τα κρατησει. Η πεθερα σου αν θελει να βλεπει το παιδι να κανονιζετε επισκεψη το σαβ/κο να το βλεπει. Και σιγουρα προεχει το καλο του παιδιου σου και η οικογενειακη σου ηρεμια και αυτο να συζητησεις με τον αντρα σου και οχι τι βολευει την πεθερα σου. Δεν θα ταλαιπωρουσα το παιδακι μου για κανενα λογο!

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

συγνωμη αλλα ετσι οπως το περιγραφεις ακουγεται πολυ τραγικο να παει ενα παιδακι σταθμο. Θα παει δηλ. κατευθειαν νηπιο? κι εκει δεν θα κλαψει?

Τι παει να πει μην τυχον τα στειλετε? εγω ξερω παιδαγωγους που μια χαρα τα πανε τα παιδια τους στο σταθμο δεν λενε σε αλλες μαμαδες μη τυχον τα στειλετε. Αρα τα χιλιαδες παιδια που πανε περνανε τοσο ασχημα? σιγουρα η προσαρμογη ειναι δυσκολη αλλα τι θα κανεις? δεν θα το πηγαινεις πουθενα για να μην κλαψει?

 

Μιλάμε πάντα για ένα παιδάκι ενάμιση χρονών......δεν ανέφερα πουθενά για απ ευθείας νήπια. Και επίσης μιλάμε για ένα παιδάκι που έχει εναλλακτική η μαμά του. Το μην τυχόν τα στείλετε δεν το λέω εγώ κοπέλα μου. Το λένε άτομα εκ των έσω. Και τα δικά μου παιδιά χρειάστηκε και πήγαν παιδικό στα 3 τους. Δεν είχα άλλη λύση όμως.

Και δεν παραμυθιάστηκα με το κοινωνικό σύνολο και την κοινωνικοποίηση. Μια χαρά κοινωνικότατα ήταν και πριν τα παιδιά μου. Και δεν έκλαψαν, άντε γειά μαμά μες το χαμόγελο λέγανε. Μην το πάμε στο άλλο άκρο. Η παιδικός ή γυάλα. Οι μελέτες των επιστημόνων δε συστήνουν σταθμό πριν τα 3, βαριά βαριά 2μιση. Να καταλάβω κάποιον που δεν έχει άλλη λύση, και να τον σεβαστώ. Αλλά αν έχεις λύση, δεν υπάρχει λόγος όπως είπε και η προλαλήσασα. Και λύση, εννοώ μια υγιή λύση, όχι να κάθεται το παιδί με μια υπέργηρη γυναίκα όλη μέρα μπροστά σε μια τηλεόραση, για να μην παρεξηγούμαστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Τώρα συνεννοούμαστε! Σ' αυτό να συμφωνήσω κι εγώ. Εμένα το ωράριο είναι που με βρίσκει κάθετη. Πολλές οι ώρες. Και αν δεν έχεις εναλλακτική (που για μένα δεν έχω εναλλακτική είναι και το είναι ακατάλληλη η γιαγιά) να το καταλάβω...

Θεωρώ ότι τίποτα δεν αναπληρώνει την οικογένεια. Αν είναι εφικτή η φύλαξη από την μητέρα ή τη γιαγιά αυτο ειναι το τελειο.

Φυσικά χρειάζεται και η κοινωνικοποίηση του σταθμού αλλά πού αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το καλύτερο για ένα παιδί μέχρι τα 2.5-3 είναι το σπίτι του, συγκλίνουν και οι ψυχολόγοι σ' αυτό......αλλά τώρα, να το διαβάζει ας πούμε αυτό μια μαμά που το έστειλε μηνών, δεν είναι λίγο άκομψο? Μια μαμά που δούλευε και το έστειλε γιατί δε γινόταν αλλιώς? Μια μαμά που θεώρησε ότι η γιαγιά είναι ανήμπορη να βοηθήσει και το έστειλε?

 

Ξέρω ότι εκεί έξω έχει και μαμάδες που τα πηγαίνουν, και είναι όλη μέρα στα γυμναστήρια, στα κομμωτήρια, και στους φραπέδες....κι εκείνες πάλι θα πουν, ότι η ψυχική τους ηρεμία είναι το πιο σημαντικό, γιατί τα παιδιά έχουν μια ήρεμη και ευγενική μαμά, και θα κατονομάσουν τις υπόλοιπες ως υστερικές, που τα παρκάρουν στην TV και το γνωστό λογύδριο.

 

Οι δικαιολογίες έχουν ακουστεί πια όλες. Και οι λόγοι που τα στέλνουμε έχουν ακουστεί πια όλοι. Εγώ δεν τα έστειλα μικρά. Αλλά αυτή η κριτική του πληκτρολογίου μόνο και μόνο για να εξυψώσουμε τις δικές μας επιλογές και να ακυρώσουμε όλους τους άλλους, με λυπεί σαν άνθρωπο και με ντροπιάζει σα μάνα.

 

Το είπα και εχτές που είχαμε πάλι τέτοιο θέμα. Δε θα κρίνουμε η μια την άλλη, δεν έχει νόημα. Θα μεγαλώσουν, και θα δούμε τι δάφνες θα δρέψουμε. Ως τότε, ειρήνη ημίν.

Link to comment
Share on other sites

ο παιδικος σταθμος ειναι ενα ιδιαιτερο θεμα ...

εγω βασικα δεν ειμαι υπερ να στειλεις το παιδι πριν τα 4....αποψη μου...τα θεωρω πολυ μικρα κατω απο 4...εκτος αν δουλευεις κ δεν εχεις αλλη επιλογη.αυτο ειναι αλλο θεμα....αλλα αν ειμαι σπιτι ολη μερα γιατι να το στειλω....????γιανα κοινωνικοποιηθει???θα πρεπει να φροντισω να ερχετε σε επαφη με αλλα παιδακια στα σπιτια κ αν δεν εχουμε προτυμω να το παω το παιδι 2 φορες την εβδομαδα σε παιδοτοπο να πιω κ εγω καφε....εγω εχω ενα αγορακι 2 χρονων και 1 κοριτσακι 1 μηνα....και μου λενε ολοι ...''αντε απο σεπτεμβρη να στειελεις τον μικρο παιδικο γιανα αναλαβεις το αλλο μωρο''....κ λεω φυσικα και δεν το στελνω...δεν ειναι λαχειο γιατα παιδια μου την σημερινη εποχη να μεγαλωνουν κ να μαθαινουν πραγματα με την μαμα τους...ειμαι 28 χρονων κ εχω πολυ κουραγιο κ υπομονη...και εκεινα τυχερα που θα μεγαλωσουν μαζι...γιατι να στερησω τα ερεθισματα που θα δινει ο γιος μου προς την κορη μου....αυτη ειναι η γνωμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...