Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Αγλαία μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ( sorry αν εχεις ξαναπει ) ποσο καιρο διατηρειται το γαλα που αντλουμε , στη συντηρηση (3 βαθμους ) και στη καταψυξη (- 20 βαθμους).

Διαβασα ποιο πανω οτι μπορεις να μας συστησεις ενα καλο παιδιατρο? ισχυει? θα με ενδιεφερε κατι τετοιο! :)

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 393
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγλαία μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ( sorry αν εχεις ξαναπει ) ποσο καιρο διατηρειται το γαλα που αντλουμε , στη συντηρηση (3 βαθμους ) και στη καταψυξη (- 20 βαθμους).

 

Στη συντήρηση το γάλα διατηρείται από 2 έως 8 24ωρα ανάλογα με τις συνθήκες, δηλαδή με το πόσο συχνά ανοιγοκλείνει το ψυγείο. Στη χειρότερη θέση που είναι η πόρτα και σε ένα ψυγείο που ανοιγοκλείνει συχνά διατηρείται άνετα 2 24ωρα. Σε ένα ράφι στο βάθος το γάλα διατηρείται στα περισσότερα οικειακά ψυγεία για 3-4 24ωρα όπως και το παστεριωμένο.

 

Για να μη διακινδυνεύσουμε να πετάξουμε γάλα, αν το γάλα έχει παραμείνει ένα 24ωρο και ξέρουμε ότι δεν θα καταναλωθεί το επόμενο 24ωρο, το καταψύχουμε.

 

Στην κατάψυξη διατηρείται 3-6 μήνες ανάλογα με τη θερμοκρασία και τη θέση αποθήκευσης.

 

Ο καταψύκτης όταν δουλεύει στο φουλ κατεβάζει θερμοκρασία στους -38 όπου το γάλα διατηρείται περίπου 6 μήνες.

 

Στους -18 διατηρείται περίπου 3 μήνες.

 

Δεν αποθηκεύουμε τα γάλατα στο κάτω συρτάρι του καταψύκτη με συρτάρια γιατί είναι δίπλα στο μοτέρ και υπάρχουν σημαντικές αυξομειώσεις στη θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ( sorry αν εχεις ξαναπει ) ποσο καιρο διατηρειται το γαλα που αντλουμε , στη συντηρηση (3 βαθμους ) και στη καταψυξη (- 20 βαθμους).

Διαβασα ποιο πανω οτι μπορεις να μας συστησεις ενα καλο παιδιατρο? ισχυει? θα με ενδιεφερε κατι τετοιο! :)

 

Οταν θήλαζα αυτό που μου είχαν πει είναι ότι στη συντήρηση στο ψυγείο μπορείς να το κρατήσεις για ένα 24ωρο, για την κατάψυξη δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν θήλαζα αυτό που μου είχαν πει είναι ότι στη συντήρηση στο ψυγείο μπορείς να το κρατήσεις για ένα 24ωρο, για την κατάψυξη δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να το κάνω.

 

Στο Έλενα σου το είπανε και είναι λάθος...

Link to comment
Share on other sites

 

Οταν θήλαζα αυτό που μου είχαν πει είναι ότι στη συντήρηση στο ψυγείο μπορείς να το κρατήσεις για ένα 24ωρο, για την κατάψυξη δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να το κάνω.

 

Στο Έλενα σου το είπανε και είναι λάθος...

 

Δεν μου το είπανε στο Ελενα. Επειδή είχα δίδυμα και με τον άντρα μου είμασταν αρκετά αγχωμένοι ψάξαμε και βρήκαμε (στην Αθήνα) ειδική για θέματα θηλασμού και φροντίδας μωρού και κάναμε σεμινάριο και μάλιστα ενώ συνήθως γινόταν με τη συμμετοχή έως 3-4 ζευγαριών, επειδή είχαμε δίδυμα είμασταν μόνο εμείς. Μάλλον όπως και στους γιατρούς και παιδιάτρους υπάρχει διάσταση απόψεων και στον κλάδο σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν θήλαζα αυτό που μου είχαν πει είναι ότι στη συντήρηση στο ψυγείο μπορείς να το κρατήσεις για ένα 24ωρο, για την κατάψυξη δεν γνωρίζω γιατί δεν χρειάστηκε να το κάνω.

Εμενα παντως η παιδιατρος μου ειπε 4 ωρες εκτος ψυγειου, 24 ωρες στην ψυξη και 6 μηνες; στην καταψυξη. Μαλλον αυτο της καταψυξης δεν ειναι σωστο ή δεν το θυμαμαι σωστα.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μου το είπανε στο Ελενα. Επειδή είχα δίδυμα και με τον άντρα μου είμασταν αρκετά αγχωμένοι ψάξαμε και βρήκαμε (στην Αθήνα) ειδική για θέματα θηλασμού και φροντίδας μωρού και κάναμε σεμινάριο και μάλιστα ενώ συνήθως γινόταν με τη συμμετοχή έως 3-4 ζευγαριών, επειδή είχαμε δίδυμα είμασταν μόνο εμείς. Μάλλον όπως και στους γιατρούς και παιδιάτρους υπάρχει διάσταση απόψεων και στον κλάδο σας.

 

H "ειδική" έχει κάνει το σεμινάριο θηλασμού του Έλενα.

 

Στον κλάδο (σύμβουλοι γαλουχίας) δεν υπάρχει διάσταση απόψεων γιατί όλοι δίνουμε τις ίδιες εξετάσεις και η ύλη που διαβάζουμε βασίζεται μόνο σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, δηλαδή σε στοιχεία δημοσιευμένα σε επιστημονικά περιοδικά.

 

Στην Ελλάδα είμαστε πολύ λίγα άτομα, η Μιλένα Ρούζκοβα (γυναικολόγος στη Ξάνθη), η Άννα Πατσούρου (παιδίατρος στη Θεσσαλονίκη), η Μπριγκίτε Σίγκνερ (μαία στη Νάξο), η Λώρη Αν Γρηγοράκη (μοριακή βιολόγος στην Αθήνα). Υπάρχουν από τον Οκτώβρη άλλες 3 στην Αθήνα αλλά σίγουρα δεν τις πρόλαβες.

 

Το σεμινάριο του Έλενα έχει διαρκεια 40 ωρών, απευθύνεται επαγγελματίες υγείαςκαι αλλά δεν αποτελεί εξειδίκευση ούτε παρέχει πιστοποιητικό συμβούλου. Δυστυχώς η ύλη του σεμιναρίου μόνο εν μέρη βασίζεται σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις, στα υπόλοιπα αυθαιρετούν. Στη αυθαιρεσία οφείλεται η οποιαδήποτε διάσταση απόψεων... :?

 

Τα ίδια επιστημονικά τεκμηριωμένα στοιχεία χρησιμοποιεί και ο Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού (La Leche League International).

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η παιδιατρος μου ειπε 4 ωρες εκτος ψυγειου,

 

Εξαρτάται από τη θερμοκρασία του χώρου...

 

 

24 ωρες στην ψυξη

 

είναι πολύ απλό να δοκιμάσεις πότε χαλά το γάλα. κράτησε λίγο γάλα στο ψυγείο και περίμενε να ξυνίσει. Θα δεις πόσο αντέχει στο δικό σου ψυγείο και σίγουρα αυτό το διάστημα θα είναι πάνω από 48 ωρες.

 

και 6 μηνες; στην καταψυξη. Μαλλον αυτο της καταψυξης δεν ειναι σωστο ή δεν το θυμαμαι σωστα

 

Σωστό είναι για καταψύκτη που δουλεύει στο μέγιστο.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μου το είπανε στο Ελενα. Επειδή είχα δίδυμα και με τον άντρα μου είμασταν αρκετά αγχωμένοι ψάξαμε και βρήκαμε (στην Αθήνα) ειδική για θέματα θηλασμού και φροντίδας μωρού και κάναμε σεμινάριο και μάλιστα ενώ συνήθως γινόταν με τη συμμετοχή έως 3-4 ζευγαριών, επειδή είχαμε δίδυμα είμασταν μόνο εμείς. Μάλλον όπως και στους γιατρούς και παιδιάτρους υπάρχει διάσταση απόψεων και στον κλάδο σας.

 

H "ειδική" έχει κάνει το σεμινάριο θηλασμού του Έλενα.

 

 

Στην Ελλάδα είμαστε πολύ λίγα άτομα, η Μιλένα Ρούζκοβα (γυναικολόγος στη Ξάνθη), η Άννα Πατσούρου (παιδίατρος στη Θεσσαλονίκη), η Μπριγκίτε Σίγκνερ (μαία στη Νάξο), η Λώρη Αν Γρηγοράκη (μοριακή βιολόγος στην Αθήνα). Υπάρχουν από τον Οκτώβρη άλλες 3 στην Αθήνα αλλά σίγουρα δεν τις πρόλαβες.

 

 

Τα ίδια επιστημονικά τεκμηριωμένα στοιχεία χρησιμοποιεί και ο Διεθνής Σύνδεσμος Θηλασμού (La Leche League International).

 

καλή μου στην Λώρη Αν έκανα σεμινάριο (το 2004) , ο συζύγος της (που είναι γιατρός) με παρακολουθούσε για το ζαχαρό μου γιατί είχα διαβήτη εγκυμοσύνης και έτσι την βρήκα. Μάλιστα όταν γέννησα η Λώρη Αν είχε έρθει και στο σπίτι μας την 2η μέρα. Εχω στείλει και άλλη κοπέλα πρόσφατα στην Λώρη Αν (τον Απρίλιο). Θα προσπαθήσω να την βρω μήπως έχω κάνει λάθος εγώ στις σημειώσεις μου (24ωρο εγώ το κρατούσα γιατί αυτό είχα σημειώσει στο σεμινάριο)

Link to comment
Share on other sites

 

καλή μου στην Λώρη Αν έκανα σεμινάριο (το 2004) , ο συζύγος της (που είναι γιατρός) με παρακολουθούσε για το ζαχαρό μου γιατί είχα διαβήτη εγκυμοσύνης και έτσι την βρήκα. Μάλιστα όταν γέννησα η Λώρη Αν είχε έρθει και στο σπίτι μας την 2η μέρα. Εχω στείλει και άλλη κοπέλα πρόσφατα στην Λώρη Αν (τον Απρίλιο). Θα προσπαθήσω να την βρω μήπως έχω κάνει λάθος εγώ στις σημειώσεις μου (24ωρο εγώ το κρατούσα γιατί αυτό είχα σημειώσει στο σεμινάριο)

 

Για δες το, γιατί η Λώρη Αν είχε βγει πρώτη στις εξετάσεις παγκοσμίως!!! Είμαι σίγουρη ότι είναι καλά διαβασμένη :wink:

 

βέβαια για το 2004 που μου λες δεν ξέρω τι στοιχεία είχε γιατί τις εξετάσεις για σύμβουλος γαλουχίας (ibclc) τις πέρασε το 2006, μήπως είχε κάτι διαφορετικό από την εκπαίδευση που έκανε παλαιότερα στον Καναδά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[Για δες το, γιατί η Λώρη Αν είχε βγει πρώτη στις εξετάσεις παγκοσμίως!!! Είμαι σίγουρη ότι είναι καλά διαβασμένη :wink:

 

βέβαια για το 2004 που μου λες δεν ξέρω τι στοιχεία είχε γιατί τις εξετάσεις για σύμβουλος γαλουχίας (ibclc) τις πέρασε το 2006, μήπως είχε κάτι διαφορετικό από την εκπαίδευση που έκανε παλαιότερα στον Καναδά.

 

καλή μου Αγλαϊα είχες δίκιο τελικά :oops: ρώτησα τη φίλη μου που πήγε πρόσφατα στη Λωρι Αν και της είπε συντήρηση μέχρι 8 24ωρα και κατάψυξη έως 6 μήνες. Σε μας όμως τότε είχε πει 1 24ωρο, το επιβεβαίωσα και από το συζυγό μου, που τον πρώτο καιρό ήταν μια δεύτερη μανούλα στο σπίτι. Ισως να ισχύει αυτό που λες ότι τότε ήταν άλλα τα δεδομένα. Και στο βιβλίο της αμερικάνικης παιδιατρικής ακαδημίας που μας είχε συστήσει γράφει για 1 48ωρο απ’ότι διάβασα. Συγγνώμη για την επιμονή μου. :roll:

Link to comment
Share on other sites

 

καλή μου Αγλαϊα είχες δίκιο τελικά :oops: ρώτησα τη φίλη μου που πήγε πρόσφατα στη Λωρι Αν και της είπε συντήρηση μέχρι 8 24ωρα και κατάψυξη έως 6 μήνες. Σε μας όμως τότε είχε πει 1 24ωρο, το επιβεβαίωσα και από το συζυγό μου, που τον πρώτο καιρό ήταν μια δεύτερη μανούλα στο σπίτι. Ισως να ισχύει αυτό που λες ότι τότε ήταν άλλα τα δεδομένα. Και στο βιβλίο της αμερικάνικης παιδιατρικής ακαδημίας που μας είχε συστήσει γράφει για 1 48ωρο απ’ότι διάβασα. Συγγνώμη για την επιμονή μου. :roll:

 

Sophie, είμαστε τόσο λίγες που ξέρουμε τι ξέρει η κάθε μια!!! :wink: Και όχι μόνο τι ξέρει αλλά και τι ήξερε πριν από αυτό!!!

 

Πάντως στο Έλενα επιμένουν στο 24ωρο παρόλο που εδώ και 20ετία έχουν δημοσιευτεί διαφορετικά στοιχεία.... Άσε που είναι πολύ εύκολο για τον καθένα να διαπιστώσει πότε χαλάει ένα γάλα!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ηρθα κι εγώ στο κλαμπ των αγχωμένων μαμάδων με μειωση γάλακτος. :cry:

Δεν ξέρω τι φταίει...μήπως έχει να κάνει με το ότι είμαι συναχωμένη εδώ και μερικές μέρες; Κάνω μια με δύο αντλήσεις με το θήλαστρο κάθε μέρα και είναι πολύ λιγότερη η ποσότητα που βγάζω. Επίσης έχει μειωθεί και ο όγκος του στήθους. Ξέρω ότι με το να ανησυχώ χειροτερευώ τα πράγματα αλλά τι να κάνω!!!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι στις συνήθειες σας είναι φυσιολογικό, και εμένα το ίδιο συνέβη και μετά ξαναυξάνεται και μετά ξαναελαττώνεται και ούτω καθ'εξής :D

Αν θέλεις πάρε μαγιά μπύρας, βοηθάει!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγινα προσφατα μητερα και προσπαθω να θηλασω από την αρχη αλλα αντιμετωπισα πολλες δυσκολιες.ειδα στο φορουμ για τα νοσοκομειακα θηλαστρα και μιας και μου εχει μειωθει το γαλα πηρα τηλεφωνο για να νοικιασω το symphony της medela. ξερει να με βοηθησει καποια σχετικα με το πως πρεπει να το χρησιμοποιω? (μου στειλανε το απλο και οχι το διπλο). ειναι εξισου καλο οσο αφορα την παραγωγη γαλακτος? γιατι αυτος ειναι ο σκοπος μου. η μικρη μου βαριεται πλεον να πιασει το στηθος και θελω να τησ δινω αν μπορεσω αποκλειστικα μητρικο με το μπουκαλι αλλα εχω λιγο γαλα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας μανουλες!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.εγινα προσφατα μητερα και προσπαθω να θηλασω από την αρχη αλλα αντιμετωπισα πολλες δυσκολιες.ειδα στο φορουμ για τα νοσοκομειακα θηλαστρα και μιας και μου εχει μειωθει το γαλα πηρα τηλεφωνο για να νοικιασω το symphony της medela. ξερει να με βοηθησει καποια σχετικα με το πως πρεπει να το χρησιμοποιω? (μου στειλανε το απλο και οχι το διπλο). ειναι εξισου καλο οσο αφορα την παραγωγη γαλακτος? γιατι αυτος ειναι ο σκοπος μου. η μικρη μου βαριεται πλεον να πιασει το στηθος και θελω να τησ δινω αν μπορεσω αποκλειστικα μητρικο με το μπουκαλι αλλα εχω λιγο γαλα.ευχαριστω

 

Μέχρι να απαντήσει η Αγλαΐα σου λέω ότι για να αυξήσεις την παραγωγή χρειάζεσαι το σύστημα 2πλης άντλησης για να παίρνει μεγαλύτερο ερέθισμα ο οργανισμός νομίζωντας ότι θηλαζεις δίδυμα. Πάρε τους τηλ να σου φέρουν ένα ακόμα κιτ. Είναι περίεργο που δεν σου το είπαν οι ίδιοι :shock: Για να αυξήσεις την παραγωγή χρειάζεσαι τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού ή άντλησης από το κάθε στήθος το 24ωρο ακόμα και αν δεν βγαίνει γάλα !!! Να αντλείς κάθε 2 ώρες για 10-15 λεπτά από το καθε στήθος (καταλαβαίνεις γιατί είναι καλύτερο το 2πλό, γλιτώνεις χρόνο) και να στοχεύεις στις 8-12 την ημέρα και τουλάχιστον μία άντληση μεταξύ 12 και 6 το πρωί

 

Επίσης βάζε τη μικρή στο στήθος όποτε μπορείς. Αν εκνευρίζεται γιατί δεν έχει αρκετό γάλα δοκίμασε να την βάλεις πριν ακόμα πεινάσει. Το μωρό είναι το καλύτερο ερέθισμα...

Όσο πιο μικρό είναι τόσο καλύτερο για να ξαναμάθει στο στήθος!!

 

Πάρε και μαγιά μπύρας της Lanes (300 mg) 7 χαπάκια 3 φορές την ημέρα. Αν τα κάνεις όλα αυτά να δεις ότι σε λίγο θα γίνεις turbo !!!!!!!!!

:D:D:D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felinidoc, καταρχάς ένα ευχαριστώ γενικώς, είναι πολύ χρήσιμες οι απαντήσεις που δίνεις για όλα τα θέματα!!!

Λοιπόν οι συνηθειες μας δεν έχουν αλλάξει, άρα ελπίζω να είναι περαστικό, όσο για τη μαγιά μπύρας, ήδη παίρνω. Παρόλα αυτά διαβάζοντας διάφορα θέματα στο φόρουμ έχω προβληματιστεί και για κάτι άλλο...δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω εδώ...αν όχι διορθώστε με. Η κόρη μου από τον τρίτο ήδη μήνα κάνει μόνο 4-5 γεύματα...ξέρω ότι ακούγεται πολύ λίγο, αλλά και η ανάπτυξη της είναι φυσιολογική ( η καμπύλη του βάρους της είναι πάνω από το μέσο όρο ) και δε την αφηνω να φτάνει στο κλάμα για να την ταίσω. Απλώς δεν ήθελε συχνότερα...Βέβαια οι θηλασμοί κρατούσαν πάρα πολύ ώρα...μια μπορεί και παραπάνω, τώρα τελευταία έχει φτάσει στο μισάωρο...Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι αντικατέστησε εδώ και τρεις εβδομάδες το απογευματινό με ρυζαλευρο, ξαναλέω χωρίς καμία πίεση από μένα.Αν συνεχίσει έτσι θα φτάσουμε στα 2-3 γεύματα την ημέρα.Δεν θα είναι πάρα πολύ λίγα για την ηλικία της;Μήπως αυτό έχει σαν συνέπεια να αποθηλάσει πιο γρήγορα;Αλλά και τι να κάνω, να την ταίζω χωρίς να το ζητάει;;;Δε θα ήθελα να αποθηλάσει τόσο νωρίς.Τι νομίζετε;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου από τον τρίτο ήδη μήνα κάνει μόνο 4-5 γεύματα...ξέρω ότι ακούγεται πολύ λίγο, αλλά και η ανάπτυξη της είναι φυσιολογική ( η καμπύλη του βάρους της είναι πάνω από το μέσο όρο ) και δε την αφηνω να φτάνει στο κλάμα για να την ταίσω.

 

Πολλά παιδιά είναι ΟΚ με 4 γεύματα το 24ωρο !!! Αφού παίρνει βάρος κανονικά τι ανησυχείς ;;;; Η δικιά μου τρώει 3 φορές την ημέρα γάλα γιατί τρώει τα φρούτα το πρωί και γιαούρτι το απόγευμα και αν ξεκινήσουμε λαχανικά θα τρώει 2 αλλά τη νύχτα ξυπνάει και θηλάζει γιατί το χρειάζεται!!!! Πριν μπορεί να μην ξύπναγε, τώρα όμως με τα στερεά το κάνει :shock: .. Τα παιδιά αυτορυθμίζονται, το πρόβλημα είναι αν κάποιος εμποδίζει αυτή τη φυσιολογική διαδικασία 8)

 

 

Δεν θα είναι πάρα πολύ λίγα για την ηλικία της;Μήπως αυτό έχει σαν συνέπεια να αποθηλάσει πιο γρήγορα;Αλλά και τι να κάνω, να την ταίζω χωρίς να το ζητάει;;;Δε θα ήθελα να αποθηλάσει τόσο νωρίς.Τι νομίζετε;;;

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος κίνδυνος.. αφού είναι ανεμπόδιστος ο θηλασμός θα τραβήξει όσο πάει.... :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου τρώει 3 φορές την ημέρα γάλα γιατί τρώει τα φρούτα το πρωί και γιαούρτι το απόγευμα και αν ξεκινήσουμε λαχανικά θα τρώει 2 αλλά τη νύχτα ξυπνάει και θηλάζει γιατί το χρειάζεται!!!! Πριν μπορεί να μην ξύπναγε, τώρα όμως με τα στερεά το κάνει :shock: .. Τα παιδιά αυτορυθμίζονται, το πρόβλημα είναι αν κάποιος εμποδίζει αυτή τη φυσιολογική διαδικασία 8)

 

κι εμένα το ίδιο έχει συμβεί :( Με τις στέρεες τροφές ο μπέμπης έχει αρχίσει να αντικαθιστά θηλασμούς :( Αυτό με φοβίζει αρκετά γιατί φοβάμαι πως δεν παίρνει αρκετό γάλα και επίσης ανησυχώ για την παραγωγή μου. Βέβαια γνωρίζω πως προσαρμόζεται σύμφωνα με τα ζητούμενα, αλλά φοβάμαι μη μου μειωθεί αρκετά... :( Βέβαια το βράδι συνεχίζει να ξυπνάει και εγώ του δίνω να θηλάσει προν από τα γεύματα και μετά αλλά συνήθως δεν είναι συνεργάσιμος. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

είμαι κι εγώ μία από τις νέες μανούλες, που δεν είχα ενημερωθεί καθόλου για το θηλασμό,με αποτέλεσμα να μην καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά τον μπέμπη μου. Βλέπετε οι οδηγίες από το μαιευτήριο ήταν ότι δεν έχω αρκετό γάλα για τον μπέμπη μου, που γεννήθηκε αρκετά μεγάλος κι αυτό σε συνδυασμό με την άγνοια του περιγυρου μου για τον θηλασμό με έκαναν τελικά να τον θηλάζω περιστασιακά με αποτέλεσμα ο μπέμπης κάποια στιγμή να μην θέλει καθόλου το στήθος. Αυτό που έκανα όμως είναι να αγοράσω ένα θήλαστρο το swing της medela και έβγαζα το γάλα ,που στην αρχή ήταν όντως ελάχιστο, και το έδινα με το μπιμπερό. Τελικά ενώ στην αρχή έβγαζα 60ml to 24ωρο κατόρθωσα να βγάζω 150ml το 24ωρο και τουλάχιστον να δίνω ένα γεύμα στο μπέμπη με δικό μου γάλα. Τώρα τελευταία όμως η παράγωγή μου αρχίζει να μειώνεται κι παίρνω μαγιά μπύρας, ενώ παράλληλα διαβάζοντας στο forum ότι το καλύτερο θήλαστρο για αύξηση της παραγωγής είναι το symphony της medela αποφάσισα να το δοκιμάσω. Δυστυχώς όμως δύο μέρες που το χρησιμοποιώ-γιατί το δανείστηκα από μία φίλη μου που το έχει νοικιάσει- ανά 4ωρο δεν έχω δει καμία διαφορά στην ποσότητα. Αξίζει τον κόπο να συνέχισω να προσπαθώ και να το νοικιάσω για ένα μήνα ή να το αφήσω καλύτερα;

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως δύο μέρες που το χρησιμοποιώ-γιατί το δανείστηκα από μία φίλη μου που το έχει νοικιάσει- ανά 4ωρο δεν έχω δει καμία διαφορά στην ποσότητα.

 

Θα πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο. Καλύτερα 10 ή 12, η μία βραδυνή μεταξύ 12 τα μεσάνυχτα και 6 το πρωί.

 

Για να δεις τα πρώτα αποτελέσματα θα πρέπει να είσαι συνεπής στο πρόγραμμα των αντλήσεων για 4-14 ημέρες. Σε δύο μέρες δεν είναι δυνατό να δεις κάποια διαφορά. Επίσης αν δεν το χρησιμοποιείς τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο πάλι δεν θα δεις αποτελέσματα.

 

Το σύστημα διπλής άντλησης θα σε βοηθήσει όχι μόνο να μειώσεις το συνολικό χρόνο που ξοδεύεις αλλά θα δεις και πιο γρήγορα αποτελέσματα.

 

 

Αξίζει τον κόπο να συνέχισω να προσπαθώ και να το νοικιάσω για ένα μήνα ή να το αφήσω καλύτερα;

 

Αν αξίζει μόνο εσύ μπορείς να το πεις. Αν για σένα είναι σημαντικό να πίνει το παιδί σου περισσότερο μητρικό γάλα, τότε σίγουρα αξίζει. Δεν καταλαβαίνω όμως τον ένα μήνα που γράφεις. Σε ένα μήνα δεν θα έχεις καταφέρει να έχεις πλήρη γαλουχία αλλά θα έχεις φτάσει σε ένα καλό επίπεδο. Μετά γιατί να τα παρατήσεις;

 

Το θήλαστρο που χρησιμοποίησες απευθύνεται μόνο σε μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά και θέλουν να αφήνουν μέχρι 2 γεύματα το 24ωρο στο παιδί τους. Το μόνο κατάλληλο θήλαστρο για πλήρες πρόγραμμα αντλήσεων είναι ένα νοσοκομειακό (symphony ή lactina)...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου. Αν είχα διαβάσει αυτήν την ενότητα του forum όταν ήμουν έγκυος σίγουρα θα τα είχα καταφέρει καλύτερα με το θηλασμό. Ωστόσο η απάντηση σου μου δημιούργησε νέες απορίες:

α) πώς θα καταλάβω ότι έχω πλήρη γαλουχία;

β) αν φτάσω ποτέ σε αυτό το επίπεδο, θα χρειάζομαι πάλι το νοσοκομειακό θήλαστρο για να την διατηρήσω;

γ) αν ναι για πόσο καιρό πρέπει να το νοικιάσω; μήπως συμφέρει καλύτερα να το αγοράσω;

τέλος μια απορία τεχνικής φύσης

πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω για την ενοικίαση του θηλάστρου και μου είπανε ότι αφού έχω το swing το να νοικιάσω το symphony είναι χαμένα χρήματα, αφού και τα δύο αρχίζουν με 120 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και καταλήγουν στις 60-70 θηλαστικές κινήσεις. Δεν θέλω να σε αμφισβητήσω απλά αναρωτιέμαι ποια είναι η διαφορά τους. Μήπως είναι η συχνότητα των αντλήσεων που αντέχει η κάθε αντλία;

Όπως και να χει θα κρατήσω άλλες δυο μέρες δυο μέρες το θήλαστρο και θα προσπαθήσω να τηρήσω το πρόγραμμα ".. τουλάχιστον 8 φορές το 24 ωρο...", αν και με τα φροντιστήρια που έχω μπλέξει είναι κάπως δύσκολο να το εφαρμόσω...

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

:lol: την ερώτηση "...μήπως συμφέρει καλύτερα να το αγοράσω;" την αποσύρω μια που ρωτώντας έμαθα ότι πρώτον δεν πουλιέται σε ιδιώτες και δεύτερον κι αν πουλιόταν τα χρήματα είναι πολλάαααααα. Περιμένω με αγωνία την απάντηση σου στις υπόλοιπες ερωτήσεις μου...

T5Zop3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...