Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - το αργότερο μία ώρα μετά τη γέννηση του μωρού.


Recommended Posts

Αυτό το διάβασα στο thilasmos.gr

Το σύστημα rooming-in εφαρμόζεται στην Αθήνα στα δημόσια μαιευτήρια Έλενα και Αλεξάνδρα, αλλά δυστυχώς σε κανένα από τα ιδιωτικά μαιευτήρια.

κατά πόσο είναι αληθές αυτό ?

 

(με το rooming - in εννοεί ότι κατευθείαν δίνεται το μωρό στην μητέρα να το φροντίσει, στο ίδιο δωμάτιο, στην αρχή με την βοήθεια του προσωπικού εκεί, ... χωρίς άλλη παρέμβαση των υπολοίπων - βρεφοκόμων κτλ - έτσι ώστε να βρεί μητέρα και βρέφος τον ρυθμό του θηλασμού απο την αρχή)

 

και άραγε γιατί είναι "μπροστά" σε αυτό το θέμα (αν ισχύει) και δεν είναι πχ όπως ακούσαμε στο θέμα του μπαμπά να του επιτραπεί να είναι παρόν στον τοκετό...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 504
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό το διάβασα στο thilasmos.gr
Το σύστημα rooming-in εφαρμόζεται στην Αθήνα στα δημόσια μαιευτήρια Έλενα και Αλεξάνδρα, αλλά δυστυχώς σε κανένα από τα ιδιωτικά μαιευτήρια.

κατά πόσο είναι αληθές αυτό ?

 

Είναι όντως αλήθεια εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ και το μωρό δεν το αφήναν στο δωμάτιο μόνο το φέρνανε είτε σε τακτικούς χρόνους είτε κατά απαίτηση της μαμάς όποτε έκλαιγε για θηλασμό.

Στο ΕΛΕΝΑ που γέννησε η αδελφή του άντρα μου, το μωρό το είχε δίπλα της. Εχουν ένα ειδικό δωμάτιο που πάνε όλες οι μαμάδες του ορόφου και το αλλάζουν και το ταίζουν με ξένο γάλα - συμπλήρωμα είτε μόνες τους είτε με τη βοήθεια του προσωπικού που είναι st-by.

Εχεις και τα καλά του έχει και τα κακά του αυτό το σύστημα.. Και ειδικά

για τις πρωτότοκες μητέρες και τις γυναίκες που χουν γεννήσει με καισαρική ή έχουν ταλαιπωρηθεί στο τοκετό είναι λίγο δύσκολο..

Α! και κάτι άλλο που διαφέρουν τα ιδιωτικά με τα δημόσια είναι ότι στο ΕΛΕΝΑ τουλάχιστον δεν υπάρχει η δυνατότητα για καισαρική με επισκληρίδιο, την κάνουν μόνο με ολική νάρκωση. Πάντως και εγώ σκέφτομαι για το δεύτερο παιδάκι (όταν υπάρξει) να επιλέξω ΔΝ το ΕΛΕΝΑ.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Και στο Αλεξάνδρα αυτό ισχύει.

 

Ξέρω γυναίκα που γέννησε εκεί, και αν και είχε κάνει καισαρική, το μωρό της το είχε δίπλα της.

 

Στα ιδιωτικά, κάτι τέτοιο επιτρέπεται μόνο στις σουίτες!!

 

Οι υπόλοιπές μητέρες, βλέπουν τα μωρά τους συγκεκριμένες ώρες.

 

Πάντως νομίζω ότι εάν τις πρώτες μέρες αφήσεις το παιδί να φάει από το στήθος όση ώρα σου λένε (περίπου 15 λεπτά από το κάθε στήθος),κάποια στιγμή θα κατεβάσεις γάλα.

 

Εγώ επειδή έκανα καισαρική με ολική νάρκωση πήρα το παιδί στα χέρια μου 4 ώρες μετά. Επίσης το πρώτο και 2ο βράδυ, δεν μου το φέραν καθόλου μέσα στην νύχτα επειδή ήμουν σε χάλια κατάσταση και το ζήτησα εγώ να γίνει έτσι. Από την τρίτη μέρα και μετά, του έκοψα εντελώς το επιπλέον γάλα, και νομίζω ότι έτρωγε μια χαρά..

 

Έπειτα δε στο σπίτι, δεν είχα κανένα πρόβλημα από την ποσότητα γάλακτος, αν και κάποιες φορές του έδινα και από το μπιμπερό.

 

Πάντως θυμάμαι ότι ι μαίες στο μαιευτήριομας λέγανε ότι τα μωρά είναι λαίμαργα και ότι όσο τους δίνουμε γάλα αυτά τρώνε. Εγώ βέβαια δεν είδα να γίνεται κάτι τέτοιο. Εάν ο κύριος χόρταινε, δεν κατέβαζε ούτε γουλιά παραπάνω...

 

Πάντως σίγουρα ο θηλασμός είναι κάτι που θέλει υπομονή και επιμονή. Όσο περισσότερο γάλα τρώει το παιδί, τόσο πιο πολύ παράγεις. Μάλιστα σιγά σιγά ο οργανισμός προσαρμόζεται και στις ώρες φαγητού του παιδιού.

 

Η μόνη συμβουλή που έχω να δώσω και θα έχετε ακούσει κιόλας είναι ότι πρέπει να πίνεται πολλά υγρά, και από φαγητό η καλύτερη επιλογή είναι οι σούπες!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι 22 μηνών και τον θηλάζω ακόμα. Έχω μελετήσει το θέμα "θηλασμός" από τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου.

Από αυτά που έχω διαβάσει και παρακολουθήσει το θέμα της διατροφής (σούπες κλπ) είναι μύθος. Μερικές φορές μπορεί να κάνει και κακό. Για παράδειγμα εμένα μου έλεγαν διάφοροι να πίνω γάλα για να "κατεβάσω" γάλα. Αποδείχθηκε ότι ο μικρός μους είχε αλλεργία στο αγελαδινό και έτσι έπρεπε κι εγώ να τα κόψω.

Συμφωνώ με anima και almak. Ο νόμος της προσφοράς και ζήτησης είναι πολύ σημαντικός αλλά και οι συμβουλές επίσης κυρίως γιατί δεν έχουμε στην εποχή μας ανάλογη παιδεία... Πόσοι είχαμε στο περιβάλλον μας μητέρες που θηλάσαν για αρκετό χρονικό διάστημα και να τις δούμε κιόλας;

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΠΟΥ αποκλειστικός θηλασμός για 6 μήνες. Αυτό έχει γίνει "νόμος" να αναγράφεται ακόμα και στα τροποποιημένα βρεφικά γάλατα και στα φυλλάδια των αντίστοιχων εταιριών. Μη νομίζετε. Οι περισσότεροι παιδίατροι δεν το ψάχνουν παραπάνω και ενημερώνονται από εκεί και μόνο. Στην ιατρική, μαθημα με θέμα το θηλασμό είναι μόνο επιλογής...

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια απλά δεν τους βολεύει το να πηγαίνουν στην κάθε μητέρα το μωρό της κάθε φορά που ξυπνάει και κλαίει ώστε να το θηλάσει. Έτσι τα μπουκώνουν με το μπουκαλάκι... Στο γιο μου δεν είχε πιάσει ούτε η ατάκα "αλλεργίες" γιατί είχα την απάντηση έτοιμη. "Του δίνουμε ζαχαρόνερο". Ούτε για 5 λεπτά δεν θήλασα το παιδί μου στο μαιευτήριο. Πάντα κοιμισμένο και ταϊσμένο μου τον φέρνανε και ας είχα δηλώσει ΜΘ.

Δυσκολεύτηκα μετά στο σπίτι για 2 εβδομάδες γιατί είχε πάθει σύγχιση θηλών αλλά με επιμονή και καλές/σωστές συμβουλές τα καταφέραμε και συνεχίζουμε. :)

Για τις νέες μητέρες που θέλουν να θηλάσουν νομίζω ότι σημαντική συμβουλή είναι για τις πρώτες 6 εβδομάδες (40 ημέρες) που χρειάζεται για να εδραιωθεί η γαλουχία, να ξεχάσουν πιπίλες και μπιμπερό (με όποιο περιεχόμενο). Ακόμα ανεμπόδιστος θηλασμός όποτε ζητάει το μωρό και όσο αυτό θέλει. Ούτε πρόγραμμα ούτε τίποτα. Το μόνο που χρειάζεται το μωράκι τους είναι το γάλα της μαμάς. Αφού εδραιωθεί η γαλουχία θα αρχίσουν τα πράγματα να είναι πιο εύκολα όσο παιρνάει ο καιρός.

Ακόμα προσωπικά θεωρώ σημαντικό να έχεις κάποιον να σε στηρίζει είτε είναι ο σύζυγος είτε μια φίλη είτε ένα φόρουμ... :wink: Είναι πολλές οι παγίδες που πρέπει να αποφύγεις σήμερα. Εύχομαι και πιστεύω ότι στο μέλλον θα είναι καλύτερα τα πράγματα... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

γέννησα μόλις πριν 20 μέρες ένα κοριτσάκι. έκανα καισαρική εξ ανάγκης, στο ΓΕΝΕΣΙΣ της Θεσσαλονίκης. εκεί οι μαίες είναι εξυπηρετικότατες και μάλιστα οι παλιές...που έχουν μεγάλη πείρα, σε βοηθάνε πάρα πολύ. γενικά όλο το προσωπικό είναι στη διάθεσή σου κάθε στιγμή. θήλασα και στο μαιευτήριο και θηλάζω ακόμη με κάποιες μικρές δυσκολίες. όταν στο μαιευτήριο, κί αφού "κατέβασα" αρκετό γάλα, ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό.όπως το ζήτησα έτσι έγινε.

τώρα που είμαι δυο εβδομάδες στο σπίτι τα πράγματα είναι αλλιώτικα. την πρώτη βδομάδα συνέχιζα να θηλάζω αποκλειστικά κι όποτε η μικρή ζητούσε. στην δεύτερη βδομάδα όμως, λίγο οι κολικοί, λίγο που μου μάτωσε τις θηλές (κι αυτό από δική μου απειρία) βγήκαμε εκτός προγράμματος. δεν ξέρω τι να κάνω. μοιάζει να μην χορταίνει από το δικό μου γάλα.την θηλάζω μέχρι και ώρα ολόκληρη, αν και μου "ξεπετσιάζει" τις θηλές, αλλά γρήγορα (πριν καν περάσουν δύο ώρες) ξαναψάχνει!!

εν τω μεταξύ αγόρασα θήλαστρο και δεν σταμάτησα να βγάζω το γάλα από το πληγωμένο στήθος...για να δημιουργήσω καλή σχέση προσφοράς-ζήτησης. προκειμένου να ηρεμεί η μικρή όταν δεν χορταίνει και ανά μισάωρο αποζητά το στήθος κλαιγοντας, της δίνω συμπλήρωμα.

θέλω να επανέλθουμε στον αποκλειστικό θηλασμό....πιστεύω πραγματικά πως γίνεται!! αλλά δεν ξέρω τον τρόπο, ή τί κάνω λάθος. μπορείτε να με βοηθήσετε??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνέχιζα να θηλάζω και απο τις πληγωμένες θηλές.Βέβαια ο πόνος είναι αφόρητος αλλά δεν ήθελα να σταματήσω.

Δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω βάλε λίγο ελαιόλαδο ή λίγο απο το γάλα σου στις θηλές για να θρέψουν.Αφού θέλεις να συνεχίσεις προσπάθησέ το,δώσε στη μικρή να φάει όποτε το ζητάει συνήθως θέλει 40 μέρες μέχρι να εδρεωθεί ο θηλασμός,μην την μπερδεύεις με το μπιμπερό,προσπάθησε να καταλάβεις αν τη μια ώρα που την έχεις στο στήθος τρώει ή απλά χορταίνει και μετά παίζει.

Καλή δύναμη!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να σου ζήσει το μωράκι. tozdel

Το καλύτερο γιατρικό για τις πληγωμένες θηλές είναι το γάλα σου,

Άφηνε πάντα μερικές σταγόνες γάλα πάνω στην θηλή. Όταν θηλάσεις και μετά άφηνε το στήθος λίγη ώρα χωρίς να το σκεπάσεις, να αεριστεί.

Εγώ θυμάμαι ότι υπήρχε ένα διάστημα στην αρχή που θήλαζα ανά μία ώρα, όμως το μέγιστο που κρατούσα το μωρό στο στήθος ήταν από ένα τέταρτο στ κάθε στήθος. Ενδιάμεσα το σήκωνα να ρευτεί και μετά το έβαζα στο άλλο στήθος.

Πάντως θέλει πολύ υπομονή, τα δύσκολα είναι στην αρχή, μετά όλα γίνονται ποιο εύκολα, θα βρείτε τον ρυθμό σας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και οι παραπάνω, βάζε γάλα στις θηλές σου και άφηνέ τις να στεγνώνουν στον αέρα.

Μην τις βρέχεις/πλένεις συχνά γιατί έτσι γίνονται πιο ευαίσθητες και σκάνε. Αρκεί ότι πέφτει στο ντουζ μία φορά την ημέρα. Δεν χρειάζεται παραπάνω.

Κυκλοφορεί και στα φαρμακεία αλοιφή λανολίνης η οποία βοηθάει στην επούλωση και δεν χρειάζεται να την ξεβγάζεις πριν θηλάσει το μωρό.

Το σημαντικότερο, έλεγξε τη στάση με την οποία θηλάζεις. Αν είναι σωστά τοποθετημένο το μωρό, δεν πρέπει να πονάς και δεν θα τραυματίζονται οι θηλές.

Το γεγονός ότι το μωρό σου φαίνεται να μη χορταίνει ίσως να οφείλεται σε μία έκρηξη ανάπτυξης (και θα περάσεις αρκετές τέτοιες) και από μόνο του προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή του στήθους ζητώντας συχνότερα να θηλάσει. Ξέρει αυτό τι κάνει! Μη δίνεις συμπληρώματα και μην το μπερδεύεις από τόσο μικρό με μπιμπερό κλπ. Άσε τις πρώτες 40 ημέρες να θηλάζει όποτε θέλει και όση ώρα θέλει. (είχα φτάσει κάποιες ημέρες να ξεκινάω θηλασμό που διαρκούσε 40 λεπτά τουλάχιστον και μετά το τέλος του να περνάνε μόνο 10 λεπτά και να ξαναζητάει...) Είναι φυσιολογικά όλα και άσε το μωρό να σου δείξει το δρόμο. Το φυσιολογικό είναι να κάνει τουλάχιστον 8 με 12 θηλασμούς το 24ωρο. Επίσης άν έχετε 6-8 βρεγμένες πάνες την ημέρα και 2-3 λερωμένες, επίσης είσαστε ΟΚ. Μερικά μωρά έχουν κένωση κάθε φορά που θηλάζουν ενώ άλλα μπορεί να έχουν κάθε 2 ή 3 ημέρες. Για να βγαίνει κάτι, σημαίνει ότι μπαίνει κιόλας :wink:

Αν επίσης παίρνει βάρος κανονικά και πάλι δεν έχεις κάτι να ανησυχείς.

Κάνε λίγο υπομονή και δώσε στο μωράκι σου αυτό που πραγματικά είναι το μόνο που έχει ανάγκη: Το γάλα της μαμάς του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαί ακομα μία μελλοντική μαμά και είχα αποφασίσει να θηλάσω τον μικρούλη μου αλλά εχω τρομάξει λιγάκι με όσα διάβασα εδω λ.χ. οτι "το γάλα μου δεν ήταν καλής ποιότητας" αυτό μάλλον σας το είπε κάποια μαία δηλαδή το αγελαδινό είναι καλύτερο γιατο μωρό μου απο το δικό μου ή οτι ¨δεν ειχα αρκετό γάλα¨ εγω νόμιζα οτι σε όλα τα θηλαστικά η μάνες παράγουν όσο γάλα χρειάζεται. Σέβομαι τις γυναίκες που για οποιδηποτε λογο δεν θέλουν να θηλασουν αλλα μου φαίνεται οτι αν κάποια μαια στην κλινικη θα προσπαθίσει να με πίσει οτι το τεχνιτό γάλα ειναι καλύτερο απο το μητρικό θα τη δείρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα μου φαίνεται οτι αν κάποια μαια στην κλινικη θα προσπαθίσει να με πίσει οτι το τεχνιτό γάλα ειναι καλύτερο απο το μητρικό θα τη δείρω.

 

E, εντάξει, μην τη δείρεις, απλά αγνόησέ την! :lol:

Γενινά νομίζω ότι ξεκινάς με καλό σκεπτικό και πιστεύω μια χαρά θα τα καταφέρεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ναι, θέλει πολύ υπομονή. πολλές φορές χρειάζεται και κάποιος να σου δείξει. μόνο η ενημέρωση δεν φτάνει συνήθως, όσο και να διαβάσεις ή να ακούσεις.

 

αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει το "δεν έχω αρκετό γάλα" ή "το γάλα μου δεν είναι καλής ποιότητας"

η παιδίατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει καμία επιστημονική έρευνα, αναφορά ή ό,τι άλλο που να θίγει κάτι τέτοιο.

 

απλά με τον θηλασμό, ακολουθείς ξεκάθαρα το μωρό σου.το ξένο γάλα το χρειαζόμαστε όταν δεν μπορούμε να είμαστε κοντά στο μωρό μας, όταν έχουμε πρόβλημα με την υγεία μας.

 

εμένα το μωρό μου είναι ενός μηνός και αν διαβάσει κανείς τα post μου θα δεί ότι ζορίστηκα με τον θηλασμό, αγχώθηκα στεναχωρεθηκα κλπ.

μάλιστα η μπέμπα μου δεν έχει πάρει ακόμα βάρος (παρά ελάχιστα - τώρα μόλις κατακτήσαμε το βάρος γέννησης) - η εύκολη λύση θα ήταν να της χώνω τα μπιμπερό....αλλά προτίμησα να την αφήνω στο στήθος όποτε θέλει. πολλές φορές είμαι όλη μέρα "συνδεδεμένη" μαζί της. χαλάλι της!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

όμως, λίγο οι κολικοί, λίγο που μου μάτωσε τις θηλές (κι αυτό από δική μου απειρία) βγήκαμε εκτός προγράμματος. δεν ξέρω τι να κάνω. μοιάζει να μην χορταίνει από το δικό μου γάλα.την θηλάζω μέχρι και ώρα ολόκληρη, αν και μου "ξεπετσιάζει" τις θηλές, αλλά γρήγορα (πριν καν περάσουν δύο ώρες) ξαναψάχνει!!

??

 

Επίσης σωτήρια λύση για τις πληγωμένες ή ματωμένες θηλές, είναι η κρέμα Lasinoh ή Purelan απο φαρμακείο. Εγω πήρα την πρώτη και σώθηκα! Μπορείς να την βάζεις και μετά να θηλάζεις, χωρις να την ξεπλένεις!!

 

Οχι σαπούνισμα στις θηλές, μόνο οτι τρεχει πάνω σου απο το λουσιμο, εννοείται οχι πλύσιμο στήθους πριν απο θηλασμους,γιατι αφυδατώνει την περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Την Lasinoh μου την είχαν δώσει και μένα στο μαιευτήριο. Είναι πολύ καλή.

 

Να ξέρετε ότι στα μαιευτήρια έχουν τέτοιες κρέμες, οπότε μπορείτε να ζητήσετε από την πρώτη στιγμή να σας δώσουν εαν νομίζετε ότι έχετε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Purelan και άγιος ο θεός!!!! Και εμένα με βοήθησε όταν ματώσαν. Καλό είναι βέβαια από πριν, από τον 7 και μετά, να βάζετε μία αλοιφουλα για προετοιμασία θηλών. Έπαιρνα μία της frezyderm από το φαρμακείο και την έβαζα μετά το μπάνιο και τις είχε μαλακώσει αισθητά μπορώ να πω. Βέβαια αυτό δεν εμπόδισε το βρυκολακάκι μου να μου τις ματώσει :twisted: , αλλά ότι κάνεις για καλό είναι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
... έτσι ήξερα και εγώ ότι γίνεται.. θυμάσαι μήπως πόση ώρα μετα απο την γέννα είχε περάσει μέχρι να στο φέρουν?

εγώ έχω ακούσει ότι τα ταίζουν πρίν τα φέρουν στην μητέρα...

το χειρότερο δηλαδή !!!

,γράψτε και οι υπόλοιπες για αυτό το θέμα που είναι πολύ σημαντικό....

 

 

και εγω στο ιασω γεννησα,ειχαμε πει απο την πρωτη στιγμη μονο για μητρικο θηλασμο και ειχαν βαλει μια ταμπελιτσα που το εγραφε.το μωρο μου το φερανε μετα απο λιγο που με ανεβασανε στο δωματιο και το μωρο πειναγε πολυ και εκλεγε,δαγκωνε τα χερακια του,οποτε νομιζω οτι τουλαχιστον στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν το ειχαν ταισει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παντως που γεννησα σε ιδιωτικη κλινικη στην Καβαλα μου το εφερναν παντα ταισμενο και δε μπορουσα να το θηλασω.Το χειροτερο ηταν οτι δεν μου ελεγαν οτι το ταισαν κι εμενα την τριτη μερα με επιασε μια απογοητευση τρομερη οτι δεν θα καταφερω να τον θηλασω αν και το ηθελα παρα πολυ.Με το που φυγαμε απο το μαιευτηριο δεν ειχα κανενα προβλημα με το θηλασμο,το μωρακι μου θηλαζε κανονικα απο την πρωτη μερα στο σπιτι!Το μονο που μου ειχε μεινει ηταν μια φοβια οτι δεν θα μπορω να το θηλασω κι ενα αγχος που με ετρωγε για 2 βδομαδες μετα!Ηταν απαραδεκτη η συμπεριφορα στο μαιευτηριο απο τις μαιες!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μητερουλες!! Ειμαι καινουρια και πολυ μου αρεσει εδω... :D

Εχω ένα αγοράκι 22 μηνών. Γεννησα με καισαρικη εσπευσμένα γιατι ειχα "χολοσταση της κύησης" (ανεβηκαν οι δείκτες του ύπατος το τελευταιο μήνα) 20 μέρες νωρίτερα. Το μωρό, επειδη ήταν ταλαιπωρημένο, μπηκε σε θερμοκητίδα για 30 ώρες περίπου με σωληνάκια. Ήθελα να το θηλάσω πάρα πολύ. Όμως δεν ήξερα και εγώ και περίμενα να μου πούνε. Τελικά ενώ γέννησα Πέμπτη μου τον φέρανε Σάββατο. Στην αρχή μάλιστα δεν τα καταφέραμε και μου πρότεινε η μαία (που τελικά αποδείχτηκε απλή νοσοκόμα) θηλή σιλικόνης για να πιάνει καλύτερα. Πάντα και με συμπλήρωμα βέβαια. Θήλασα 7 μήνες περίπου, με συμπλήρωμα αρκετο, και με τις πρόσθετες θηλές που με ταλαιπωρισανε απίστευτα!!!Δεν μπορούσε με τίποτα το παιδι να πιασει το στήθος χωρίς αυτές!Και είχα και λίγο γάλα λόγω της αργοπορίας του πρώτου θηλασμού. Στο επόμενο, επειδη θα έχω το ίδιο προβλημα τι μου προτείνετε να κάνω? Να το βγάζω με θήλαστρο τις πρώτες μέρες? Γιατι έχω ακούσει ότι καταστρέφει τους γαλακτοφόρους αδένες...

:?:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο επόμενο, επειδη θα έχω το ίδιο προβλημα τι μου προτείνετε να κάνω? Να το βγάζω με θήλαστρο τις πρώτες μέρες? Γιατι έχω ακούσει ότι καταστρέφει τους γαλακτοφόρους αδένες...

:?:

 

Γεια σου Ροσαλιντα και καλως ηρθες στην παρεα μας.Δεν νομιζω να παθεις κατι απο το θηλαστρο για 2 με 3 ημερες.Αλλες γυναικες το χρησημοποιουν συνεχεια.Καλο θα ειναι να το βαλεις και για να δεινεις γαλατακι στο μωρο σου τις πρωτες μερες που ειναι πολυ σημαντικο,αλλα και να μην σου πετρωσει το γαλα αν την δευτερη φορα εχεις περισοτερο.

Εγω βασικα το ειχα παρει το θηλαστρο αλλα δεν μπορουσα να βγαλω παραπανω απο πεντε μ.λ. με πονουσε. :roll:

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύετε ότι αν πάλι αργήσω να θηλάσω πρώτη φορά δε θα έχω πάλι αρκετό γάλα?Γιατί η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο παιδί δεν πονούσε καθόλου το στήθος μου πριν θηλάσω ούτε το ένιωθα πρησμένο και μου είχαν πεί ότι ενεργοποιήται με το πρώτο θηλασμό και όχι πριν. :roll:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θήλασα αμέσως, αλλά μετά από 10 ημέρες γιατί ο μικρός ήταν στην εντατική. Ομως δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, ούτε με το γάλα, ούτε με τον μικρό παρόλο που τον τάιζαν και με μπιμπερο - του έδιναν και πιπίλα. Γάλα είχα από την τρίτη μέρα - τότε άρχισα να νιώθω βαρύτερο το στήθος μου - βέβαια ίσως επειδή οι προηγούμενες μέρες ήταν πολύ δυσάρεστα για μένα. Ετσι για 10 μέρες τράβαγα όσο γάλα είχα ανά 3ωρο με ένα άθλιο χειροκίνητο θήλαστρο :? . Παρόλα αυτά τα κατάφερα!

Ετσι λοιπόν μην αγχώνεσαι! ολα θα πάνε καλά :wink:

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια επι του θεματος.εγω γεννησα με καισαρικη στις 12 το πρωι και το μωρο για θηλασμο το φεραν την επομενη μερα.προσπαθησα παρα πολυ και πολλες μερες αλλα δεν ειχα γαλα.ειλικρινα εκανα οτι ηταν δυνατο.ολα τα γιατροσοφια,μπυρες χωρις αλκοολ αλλα τιποτα.υστερα αρχισαν να με αγχωνουν οτι δεν το κρατουσα καλα και διαφορες αηδιες.ενα κακο της κλινικης ηταν οτι αφηναν επισκεπτηριο την ωρα του θηλασμου.βρε αδερφε δεν θελω να βλεπει ολος ο ντουνιας το στηθος μου..ειναι κακο??ντρεπομαι.ε με αυτα ολα δεν ξερω αν συντελεσαν δεν ειχα γαλα.στην κυριολεξια ομως.ουτε σταγονα.γιατι εγινε αυτο δεν ξερω αλλα στο 2 παιδι μου θα ενημερωθω πιο πολυ για να ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχεις κανει κατι λαθος εσυ demi και δεν πρεπει να νιωθεις ασχημα!Εχω ακουσει κι αλλες περιπτωσεις που απλα δεν ειχαν γαλα.

Δε ξερω βεβαια γιατι συμβανει, λογικα η φυση επρεπε να εχει προνοησει για ολους!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...