Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας από την εμπειρία που έχετε. Γέννησα την Τρίτη τη μπέμπα μου. Επειδή έχω επίπεδες θηλές, από το μαιευτήριο είχα πάρει θηλές σιλικόνης για να πιάσει το στήθος η μπέμπα. Μια τα καταφέρναμε, μια όχι. Ο γιατρός το Σάββατο μου είπε ότι το γάλα κατέβηκε και μου έκανε και μασάζ γιατί είχε αρχίσει συμφόρηση και πονούσα. Η μικρή έτρωγε και συμπλήρωμα γιατί δεν της αρκούσε το δικό μου. Το Σάββατο με την επιστροφή στο σπίτι, έπαψε να δέχετε να θηλάσει. Την έλεγα τεμπέλα γιατί προτιμούσε το έτοιμο από το γάλα της μαμάς. Την Κυριακή πήγαν και μου πήραν θήλαστρο (το ηλεκτρικό της medela, αλλά όχι το swing). Μόνον τότε κατάλαβα ότι τελικά δεν έχω γάλα, γι αυτό και το μωρό δεν θέλει να καθίσει στο στήθος. Έχω σκάσει, είμαι σε απόγνωση. Χθες όλη μέρα έκλαιγα. Τώρα της δίνω αναγκαστικά μπουκάλι και βάζω το θήλαστρο μη τυχόν βοηθήσει να κατέβει το γάλα, με την ελπίδα έστω κι έτσι να τρώει το γάλα της μαμάς και ποιος ξέρει, ίσως στην πορεία πιάσει πάλι το στήθος.

Τι μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μωρό μου? Υποτίθεται πως όλες έχουμε γάλα, εγώ γιατί όχι? Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το θήλαστρο?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Διαφημίσεις

Καλημέρα rav- να σου ζήσει το αστεράκι σου :)

Είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή και δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά - σίγουρα θα συντρέξουν σε λίγο και άλλες μαμάδες που θα σε βοηθήσουν καλύτερα.

Λίγα λόγια από μένα προς το παρόν - θα αναφερθώ μόνο σε όσα γνωρίζω οτι είναι 100% σωστά, ώστε να είσαι σίγουρη οτι δεν σε παραπληροφορώ:

1. Δεν υπάρχει μαμά με περισσότερο ή λιγότερο γάλα. Ο μαστός δεν είναι μονάδα αποθήκευσης για να έχει χωρητικότητα, είναι αδένας που υπακούει στό νόμο "προσφοράς - ζήτησης": δηλ. όσο περισσότερο βάζεις το μωρό στο στήθος, τόσο ασφελέστερα θα εδραιώνεις τη γαλουχία. Για να συμβεί αυτό, το μωρό σου βρίσκεται ήδη στο σωστό δρόμο: κλαίει συνέχεια. Γιατί; Όχι για να δίνεις συμπλήρωμα (με τον τρόπο αυτό υπονομεύεις την παραγωγή σου) αλλά γιατί θέλει να αυξήσει την παραγωγή σου, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες του. Με αυτό, πάμε στο 2.

2. Το γάλα παράγεται όσο το στήθος δέχεται ερέθισμα από τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού - με αυτόν τον τρόπο εκκρίνεται προλακτίνη και άλλες ορμόνες από τον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι παράγεται το γάλα. Αυτό σημαίνει οτι για να πετύχει ο θηλασμός θα πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμόδιστος: όσο θέλει, όσο συχνά θέλει, χωρίς απολύτως κανένα πρόγραμμα. Τις πρώτες 6 εβδομάδες που γίνεται η εδραίωση της παραγωγής είναι φυσιολογικό να είναι το μωρό ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος: ξέρει τι κάνει - προσπαθεί να εξασφαλίσει την παραγωγή σου και παράλληλα να καλύψει τις συναισθηματικές του ανάγκες για την προσαρμογή του στο εξωτερικό περιβάλλον.

3. Πως είσαι σίγουρη οτι διατρέφεται σωστά; Μετράς 6-8 πάνες το 24ωρο και ζύγιση 1 φορά την εβδομάδα. Για αυτό το διάστημα των πρώτων 6 εβδομάδων, θα πρέπει να παίρνει 25-30 γραμμάρια την ημέρα.

4. Το θήλαστρο που έχεις απευθύνεται σε μαμάδες που έχουν ήδη εδραιωμένη παραγωγή. Επιπλέον, ένα θήλαστρο δεν απεικονίζει πόσο γάλα έχει μια μαμά, αλλά μόνο πόσο μπορεί να αντλήσει τη συγκεκριμένη στιγμή - υπάρχουν δεκάδες μαμάδες που θηλάζουν επιτυχώς χωρίς να έχουν καταφέρει να αντλήσουν ποτέ. Το μόνο θήλαστρο που απευθύνεται σε λεχώνες είναι το νοσοκομειακό με το οποίο ακολουθείς συγκεκριμένο πρωτόκολλο αντλήσεων. Δεν το χρειάζεσαι σε αυτή τη φάση - το μωρό τα καταφέρνει πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε θήλαστρο. Επικεντρώσου σε αυτό και ξέχασε τις αντλήσεις.

4. Το μπιμπερό και η πιπίλα μπερδεύουν το μωρό (φαινόμενο "σύγχυσης θηλής") - είναι λογικό να προτιμά την ευκολία του μπιμπερού γιατί δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ, το ξεκουράζει η εύκολη ροή. Επιπλέον, μπερδεύεται γιατί δεν καταλαβαίνει γιατί αρνείσαι να το θηλάσεις αφού είσαι διαθέσιμη. Μακριά από μπιμπερό και πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

5. Λες οτι έχεις επίπεδες θηλές. Αν είναι όντως, υπάρχει εξειδικευμένο προίόν (νομίζω της medela) που βοηθά (λεπτομέρειες θα σου πουν οι γνωρίζουσες περισσότερα). Πως είσαι σίγουρη οτι είναι επίπεδες; Ένα κόλπο για να το επιβεβαιώσεις είναι να θυμηθείς αν εξέχουν, όταν π.χ κρυώνεις, ό όταν ρίχνεις πάνω τους κρύο νερό.

6. Βεβαιώσου οτι το μωρό θηλάζει σωστά - πιάνω όλη τη θηλαία άλω και όχι μόνο τη θηλή.

7. Είμαι πολύ χαρούμενη που μας βρήκες γιατί θα έχεις όλη την υποστήριξη και ενημέρωση που χρειάζεσαι.

Προσοχή ποιούς ακούς αυτό το διάστημα: κυκλοφορεί τεράστια παραπληροφόρηση και διάθεση υπονόμευσης.

Μη στεναχωριέσαι - είμαστε μαζί σου για ο,τι χρειαστείς :)

Θα σε σκέφτομαι πολύ.

Φιλικά,

Ηρώ

.png.png

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

καλημέρα!

αποκλείεται να μην έχεις γάλα!!! υπομονή χρειάζεται και να ξέρεις οτι σίγουρα το μωρό θα θηλάζει πολύ συχνα και ίσως να σε κουράζει, αλλά αν κάνεις υπομονή τώρα, μετα όλα θα φτιάξουν και θα είναι παιχνιδάκι.

γάλα έχεις!!!!

Θα ήθελα τη βοήθειά σας από την εμπειρία που έχετε. Γέννησα την Τρίτη τη μπέμπα μου. Επειδή έχω επίπεδες θηλές, από το μαιευτήριο είχα πάρει θηλές σιλικόνης για να πιάσει το στήθος η μπέμπα. Μια τα καταφέρναμε, μια όχι. Ο γιατρός το Σάββατο μου είπε ότι το γάλα κατέβηκε και μου έκανε και μασάζ γιατί είχε αρχίσει συμφόρηση και πονούσα. Η μικρή έτρωγε και συμπλήρωμα γιατί δεν της αρκούσε το δικό μου. Το Σάββατο με την επιστροφή στο σπίτι, έπαψε να δέχετε να θηλάσει. Την έλεγα τεμπέλα γιατί προτιμούσε το έτοιμο από το γάλα της μαμάς. Την Κυριακή πήγαν και μου πήραν θήλαστρο (το ηλεκτρικό της medela, αλλά όχι το swing). Μόνον τότε κατάλαβα ότι τελικά δεν έχω γάλα, γι αυτό και το μωρό δεν θέλει να καθίσει στο στήθος. Έχω σκάσει, είμαι σε απόγνωση. Χθες όλη μέρα έκλαιγα. Τώρα της δίνω αναγκαστικά μπουκάλι και βάζω το θήλαστρο μη τυχόν βοηθήσει να κατέβει το γάλα, με την ελπίδα έστω κι έτσι να τρώει το γάλα της μαμάς και ποιος ξέρει, ίσως στην πορεία πιάσει πάλι το στήθος.

Τι μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μωρό μου? Υποτίθεται πως όλες έχουμε γάλα, εγώ γιατί όχι? Υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το θήλαστρο?

Απαντάω στα γρήγορα γιατί έχει ξυπνήσει η μπεμπουλίνα μου...

Το γεγονός ότι δεν βγάζεις γάλα με το θήλαστρο δε λέει ότι δεν έχεις γάλα... λέει ότι δεν μπορείς να αντλήσεις γάλα...

Το συγκεκριμένο θήλαστρο δεν είναι κατάλληλο για τη χρήση που θές... το πιθανότερο είναι να μειωθεί το γάλα σου...

Γιατί όμως έδωσες στο μωρό συμπλήρωμα? Πώς ήξερες ότι δεν τη φτάνει το γάλα σου?

Σε αυτή την ηλικία τα περισσότερα μωράκια είναι κολλημένα πάνω στο στήθος της μαμάς τους. Αυτό δε σημαίνει ότι η μαμά δεν έχει γαλατάκι... Όταν τους δίνουμε μπιμπερό είναι λογικό να συνηθίζουν στην εύκολη ροή και να αρνούνται το στήθος!

Ο πιο κατάλληλος τρόπος να δεις τι γίνεται είναι να μετράς τις βρεγμένες πάνες του μωρού που αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι 6-8 το εικοσιτετράωρο... δε θυμάμαι καλά...

Φεύγω γιατί η μπεμπουλίνα κλαίει! Don't panic θα έρθει κάποια πιο καλή στις συμβουλές περί θηλασμού από μένα!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Μη στενοχωριέσαι και μην απελπίζεσαι διοτι έχεις γάλα!

Αυτο που κατα τη γνώμη μου ειναι σημαντικο ειναι να μαθει το μωρό το στηθος και να μην βολευτεί στην ετκολη ροή του μπιμπερό.

Για γυναικιες με επιπεδες θηλές υπάρχουν ειδικές στάσεις πώς βάζουμε το μωρό στο στήθος, αν δεν σε βολεύουν οι ψευδοθηλές.

Τις γνωρίζεις αυτές ;

Σχετικά με το θηλαστρο, αν ειναι το μικρο ηλεκτρικό της μεντέλα, λογικό ειναι να μην βγάζεις γάλα!!Ακομα και το swing νομιζω το λέει στις οδηγιες μέσα, να μην χρησιμοποιείται αν δεν θηλάζετε μινιμουμ 20 μερες! Μονο νοσοκομειακο θηλαστρο στην περιπτωση σου. Γαλα έχεις πάντως, εκειμεσα ειναι..Δες τί σου γράφει η Ιρο το μηνυμα της ειναι υπερ-πλήρες.

υπομονη θελει και επιμονη!!!!

ελπιζω συντομα να δει το θεμα σου η αγλαια και να σου απαντησει και εκεινη γιατι θα σε ανακουφισει πολυ!!!

βαζε το μωρακι σου στο στηθος, ειναι το πιο συμαντικο απο ολα!!!

μην αγχωνεσαι μπορεις ακομα να τα καταφερεις και να θηλασεις αποκλειστικα!!

προσπαθησσε να μην κλαις και να μην στενοχωριεσαι γιατι κανεις κακο και σε σενα και στο μωρακι σου, αλλα και στην παραγωγη το γαλακτος!!

υπομονη, κουραγιο, ξεκουραση και να τρως καλα!!!!...και το μωρακι σου στο στηθος...

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

επειδη σε νιωθω και καταλαβαινω πως νιωθεις γιατι μου εχει συμβει κατι παρομοιο θα σου δωσω μια συμβουλη ...η κακη ψυχολογια φερνει κακα αποελεσματα προσπαθησε να χαλαρωσεις, να δεχτεις το γεγονος οτι εχεις γαλα , να αλλαξεις τη ψυχολογια σου γιατι μπορει και το παιδι να μη δεχεται το στηθος σου και να ειναι αιτια η κακη ψυχολογια και μην ξεχνας οτι τα μωρα αντιλαμβανονται πως νιωθει η μητερα τους και αναλογα αντιδρουν.

b7INp3.pngE8hQp3.png

***ΜΙΧΑΛΗΣ****** ******** ΜΑΡΙΑ*******

το σήμερα είναι το σκαλοπάτι του αύριο..Κάνε σήμερα, οτι αύριο θα ονειρέυόσουν να είχες.....

θα ήθελα τη βοήθειά σας από την εμπειρία που έχετε. γέννησα την τρίτη τη μπέμπα μου. επειδή έχω επίπεδες θηλές, από το μαιευτήριο είχα πάρει θηλές σιλικόνης για να πιάσει το στήθος η μπέμπα. μια τα καταφέρναμε, μια όχι. ο γιατρός το σάββατο μου είπε ότι το γάλα κατέβηκε και μου έκανε και μασάζ γιατί είχε αρχίσει συμφόρηση και πονούσα. η μικρή έτρωγε και συμπλήρωμα γιατί δεν της αρκούσε το δικό μου. το σάββατο με την επιστροφή στο σπίτι, έπαψε να δέχετε να θηλάσει. την έλεγα τεμπέλα γιατί προτιμούσε το έτοιμο από το γάλα της μαμάς. την κυριακή πήγαν και μου πήραν θήλαστρο (το ηλεκτρικό της medela, αλλά όχι το swing). μόνον τότε κατάλαβα ότι τελικά δεν έχω γάλα, γι αυτό και το μωρό δεν θέλει να καθίσει στο στήθος. έχω σκάσει, είμαι σε απόγνωση. χθες όλη μέρα έκλαιγα. τώρα της δίνω αναγκαστικά μπουκάλι και βάζω το θήλαστρο μη τυχόν βοηθήσει να κατέβει το γάλα, με την ελπίδα έστω κι έτσι να τρώει το γάλα της μαμάς και ποιος ξέρει, ίσως στην πορεία πιάσει πάλι το στήθος.

τι μπορώ να κάνω να βοηθήσω το μωρό μου? υποτίθεται πως όλες έχουμε γάλα, εγώ γιατί όχι? υπάρχει περίπτωση να μην είναι καλό το θήλαστρο?

καλημέρα rav- να σου ζήσει το αστεράκι σου :)

είμαι στη δουλειά αυτή τη στιγμή και δεν προλαβαίνω να σου γράψω πολλά - σίγουρα θα συντρέξουν σε λίγο και άλλες μαμάδες που θα σε βοηθήσουν καλύτερα.

λίγα λόγια από μένα προς το παρόν - θα αναφερθώ μόνο σε όσα γνωρίζω οτι είναι 100% σωστά, ώστε να είσαι σίγουρη οτι δεν σε παραπληροφορώ:

1. δεν υπάρχει μαμά με περισσότερο ή λιγότερο γάλα. ο μαστός δεν είναι μονάδα αποθήκευσης για να έχει χωρητικότητα, είναι αδένας που υπακούει στό νόμο "προσφοράς - ζήτησης": δηλ. όσο περισσότερο βάζεις το μωρό στο στήθος, τόσο ασφελέστερα θα εδραιώνεις τη γαλουχία. για να συμβεί αυτό, το μωρό σου βρίσκεται ήδη στο σωστό δρόμο: κλαίει συνέχεια. γιατί; όχι για να δίνεις συμπλήρωμα (με τον τρόπο αυτό υπονομεύεις την παραγωγή σου) αλλά γιατί θέλει να αυξήσει την παραγωγή σου, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες του. με αυτό, πάμε στο 2.

2. το γάλα παράγεται όσο το στήθος δέχεται ερέθισμα από τις θηλαστικές κινήσεις του μωρού - με αυτόν τον τρόπο εκκρίνεται προλακτίνη και άλλες ορμόνες από τον υποθάλαμο του εγκεφάλου και έτσι παράγεται το γάλα. αυτό σημαίνει οτι για να πετύχει ο θηλασμός θα πρέπει να είναι ελεύθερος και ανεμόδιστος: όσο θέλει, όσο συχνά θέλει, χωρίς απολύτως κανένα πρόγραμμα. τις πρώτες 6 εβδομάδες που γίνεται η εδραίωση της παραγωγής είναι φυσιολογικό να είναι το μωρό ακόμα και 23 ώρες το 24ωρο στο στήθος: ξέρει τι κάνει - προσπαθεί να εξασφαλίσει την παραγωγή σου και παράλληλα να καλύψει τις συναισθηματικές του ανάγκες για την προσαρμογή του στο εξωτερικό περιβάλλον.

3. πως είσαι σίγουρη οτι διατρέφεται σωστά; μετράς 6-8 πάνες το 24ωρο και ζύγιση 1 φορά την εβδομάδα. για αυτό το διάστημα των πρώτων 6 εβδομάδων, θα πρέπει να παίρνει 25-30 γραμμάρια την ημέρα.

4. το θήλαστρο που έχεις απευθύνεται σε μαμάδες που έχουν ήδη εδραιωμένη παραγωγή. επιπλέον, ένα θήλαστρο δεν απεικονίζει πόσο γάλα έχει μια μαμά, αλλά μόνο πόσο μπορεί να αντλήσει τη συγκεκριμένη στιγμή - υπάρχουν δεκάδες μαμάδες που θηλάζουν επιτυχώς χωρίς να έχουν καταφέρει να αντλήσουν ποτέ. το μόνο θήλαστρο που απευθύνεται σε λεχώνες είναι το νοσοκομειακό με το οποίο ακολουθείς συγκεκριμένο πρωτόκολλο αντλήσεων. δεν το χρειάζεσαι σε αυτή τη φάση - το μωρό τα καταφέρνει πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε θήλαστρο. επικεντρώσου σε αυτό και ξέχασε τις αντλήσεις.

4. το μπιμπερό και η πιπίλα μπερδεύουν το μωρό (φαινόμενο "σύγχυσης θηλής") - είναι λογικό να προτιμά την ευκολία του μπιμπερού γιατί δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ, το ξεκουράζει η εύκολη ροή. επιπλέον, μπερδεύεται γιατί δεν καταλαβαίνει γιατί αρνείσαι να το θηλάσεις αφού είσαι διαθέσιμη. μακριά από μπιμπερό και πιπίλα μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

5. λες οτι έχεις επίπεδες θηλές. αν είναι όντως, υπάρχει εξειδικευμένο προίόν (νομίζω της medela) που βοηθά (λεπτομέρειες θα σου πουν οι γνωρίζουσες περισσότερα). πως είσαι σίγουρη οτι είναι επίπεδες; ένα κόλπο για να το επιβεβαιώσεις είναι να θυμηθείς αν εξέχουν, όταν π.χ κρυώνεις, ό όταν ρίχνεις πάνω τους κρύο νερό.

6. βεβαιώσου οτι το μωρό θηλάζει σωστά - πιάνω όλη τη θηλαία άλω και όχι μόνο τη θηλή.

7. είμαι πολύ χαρούμενη που μας βρήκες γιατί θα έχεις όλη την υποστήριξη και ενημέρωση που χρειάζεσαι.

προσοχή ποιούς ακούς αυτό το διάστημα: κυκλοφορεί τεράστια παραπληροφόρηση και διάθεση υπονόμευσης.

μη στεναχωριέσαι - είμαστε μαζί σου για ο,τι χρειαστείς :)

θα σε σκέφτομαι πολύ.

φιλικά,

ηρώ

πρωτα απο όλα μπραβο στην ηρώ σου έθεσε το θέμα όσο καλυτερα γινεται....

κανονας νούμερο 1 δεν χρειάζεται αγχος και κλάματα σου κάνουν κακό και το μωρό αντιλαμβάνεται την δική σου νευρικότητα παρόλο που είναι ακομη ημερών....και γι αυτό δεν κάθεται στο στηθος...μηντα θές όλα δικά σου...εσύ έχεις αντιληψη αυτη η ψιχούλα ακόμα ψάχνει....ειναι σε άλλο περιβάλλον....9μηννες ήταν στην κοιλιά σου...

για το στήθος σου μπορείς να κάνεις πλυσεις στο μπανιο με ζεστο νερό για να μαλακωσει και κυκλικές κινησεις χωρις να το τραυματίζεις με τις μαλάξεις....πριν ταίσεις την μικρή θα πλένεις το στηθος σου να μαλακώσει και να αρχίσει η ροη βέβαια μην νομιζεις ότι είναι βρυση όποτε θέλουμε ανοιγει και κλεινει....πρεπει να εισαι χαλαρή να βρείς την σωστή θέση που βολέυει την μικρή μα θα είναι στην αγκαλιά σου μα στο μαξιλαρι πρεπει να βρεις την καταλληλη θέση....

επίσης, ζήτα βοήθεια απο τον αντρα σου μεχρι να δείς τι φταιει...

και μην ξανα πεισ το μωρακι τεμπελα....το μωρό έχει ανάγκη την τροφή και γι αυτό τρώει το έτοιμο γάλα

πάρε άλλες θηλές δοκιμασε όλες τις μάρκες άλλαξε στάση χάιδευε το όσο προσπαθεί να βρεί την σωστή στάση...όλα είναι καινούργια για αυτο το πλάσμα...

μην εκνευρίζεσαι θέλει υπομονή και στοργή ο θηλασμός...

στο μόνο πράγμα που διαφωνώ με την ηρώ είναι το θήλαστρο...εγώ πήρα ένα μικρό όχι αυτό που έχουν στα νοσοκομεία και αυτό γιατί η κόρη μου είχε τραυματίσει πολυ άσχημα τις θηλές μου και δεν υπήρχε τροπος να βγάλω το γάλα γιατί όσο δεν έδινα μαζευα και πετρωνε το στηθος μου και ποναγε...βέβαια σε κάθε περίπτωση ρώταγα τον γιατρο μου και δεν έκανα ότι έλεγε η πεθερά η μάνα μου και τα λοιπά....

αν σε αγχωνει τόσο ζήτα την γνωμη του γιατρού να σου στειλει μια μαια του στο σπιτι να σου δείξει όλα οσα σου λεμε

1129643tvsq1yiqpw.gif

θέλει μεγάλη υπομονή το άθλημα,μη το αφήσεις γιατί θα σε αφήσει.ξέρω σίγουρα από τη μαία μου που είναι σύμβουλος θηλασμού ότι μόνο το μωρό αυξάνει το γάλα κι όχι το θήλαστρο που είναι για ειδικές περιπτώσεις κι όχι συνέχεια.θέλει το χρόνο του να εδραιωθεί ο θηλασμός και συνήθως ο πρώτος μήνας είναι αρκετά άστατος.θα συνηθίσει η μικρή σου και μετά να δεις δε θα ξεκόβει,εσύ όσο κλαίει να τη βάζεις να θηλάζει,είναι το πιο επιτυχημένο "κόλπο" που ξέρω.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Αχ Rav πόσο σε νιώθω. Ετσι ηταν και για μενα τις 3 π΄ρωτες μερες που θήλαζα κι ετρεμα ολόκληρη απο το πονο...ασε που εσφιγγα και το μωρο πάνω μου και ιδρωνε το καημενο! Μου ματωσαν οι θηλές, δεν εβγαιναν καλά προς τα εξω και εκλαιγα σα χαζη. Πήρα το swing κι εγω κια κάτι κάνω, πάντα με λίγο πόνο στην αρχη αλλά κάπως τη παλευω για το κουκλι μου. Εγω κάνω ζεστες κομπρεσες με χαμομηλι στην αρχη, μετά μασαζακι με κατι ξυλινα μασαζοεξαρτηματα για να ενεργοποιησω το στηθος και μετά ξεκινάω την αντληση. Πονάω παρα πολυ κι ειμαι πρησμενη, αλλά με την αντληση κάπως ανακουφίζομαι. Απλώς δε ξέρω ακόμα πόσες φορές πρέπει να αντλω. Εμένα τρώει 100 ml τη φορά κι αν δεν εχω του δινω και συμπλήρωμα.

Μπράβο στις μανούλες που μπορουν και θηλαζουν χωρις πονο..ζηλευω πραγματικά, θα ηθελα κι εγω να θηλαζα το μωρακι μου αλλα ο πονος στις θηλες ειναι αβασταχτος. ΤΟ συζητησα και με μια μαια και με συμβουλεψε οτι αν ειναι να αγχωνω το παιδι με το τρεμουλο και τα κλαματα να βρω αλλο τροπο. Θα δουμε μέχρι που θα φτάσω..υπομονη

cIWNp3.png

Διαφημίσεις

ravt, να σου ζήσει το μωράκι σου!

Για τις επίπεδες θηλές, δες εδώ http://thilasmos.gr/epipedes%20thiles.htm έχει πολλές συμβουλές για να καταφέρεις να θηλάσεις με επίπεδες θηλές.

Το θήλαστρο που έχεις είναι εντελώς ακατάλληλο για σένα στην παρούσα φάση και δεν έχει καθόλου φάση διέγερσης, αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις θήλαστρο, πρέπει αυτό να είναι νοσοκομειακό.

Δώσες μας περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, απαντώντας στις ερωτήσεις που έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

To θήλαστρο αν το χρησιμοποιήσεις για λίγο πριν θηλάσεις, μπορεί να τραβήξει τις θηλές σου προς τα έξω, ώστε να πιάσει καλύτερα το μωρό. Επίσης υπάρχουν συσκευές που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά, δες εδώ: http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/formers.php

Προσοχή στα πολλά πλυσίματα, αν νιώθεις το στήθος πολύ φορτωμένο με γάλα, καλύτερα να βάζεις χλιαρές κομπρέσες για να μαλακώσει και να μπορεί να το τραβήξει πιο εύκολα το μωρό, ώστε να μην βρέχονται συνέχεια οι θηλές, γιατί υπάρχει κίνδυνος ξηροδερμίας και τότε μπορεί να τραυματιστεί το ευαίσθητο δέρμα των θηλών.

Παρακολούθησε τις πάνες του μωρού σου όπως είπε και η iro, και μείωνε σταδιακά το συμπλήρωμα. Προσπάθησε να το ταΐζεις προτού κλάψει, αλλά με τα πρώτα σημάδια πείνας που θα δείξει, ώστε να είναι πιο ήρεμο και να συνεργάζεται καλύτερα στο πιάσιμο των θηλών. Γράψε μας οπωσδήποτε λεπτομέρειες σχετικά με το πόσο συμπλήρωμα παίρνει το μωρό, πόσε φορές την ημέρα θηλάζει, πόσες πάνες βρέχει-λερώνει, κλπ, όπως τις ζητάει στο σύνδεσμο που σου έβαλα, για να σε βοηθήσουμε στο να κόψεις το συμπλήρωμα.

Καλή συνέχεια!

HXuSp2.pngaS46p2.png

Αχ Rav πόσο σε νιώθω. Ετσι ηταν και για μενα τις 3 π΄ρωτες μερες που θήλαζα κι ετρεμα ολόκληρη απο το πονο...ασε που εσφιγγα και το μωρο πάνω μου και ιδρωνε το καημενο! Μου ματωσαν οι θηλές, δεν εβγαιναν καλά προς τα εξω και εκλαιγα σα χαζη. Πήρα το swing κι εγω κια κάτι κάνω, πάντα με λίγο πόνο στην αρχη αλλά κάπως τη παλευω για το κουκλι μου. Εγω κάνω ζεστες κομπρεσες με χαμομηλι στην αρχη, μετά μασαζακι με κατι ξυλινα μασαζοεξαρτηματα για να ενεργοποιησω το στηθος και μετά ξεκινάω την αντληση. Πονάω παρα πολυ κι ειμαι πρησμενη, αλλά με την αντληση κάπως ανακουφίζομαι. Απλώς δε ξέρω ακόμα πόσες φορές πρέπει να αντλω. Εμένα τρώει 100 ml τη φορά κι αν δεν εχω του δινω και συμπλήρωμα.

Μπράβο στις μανούλες που μπορουν και θηλαζουν χωρις πονο..ζηλευω πραγματικά, θα ηθελα κι εγω να θηλαζα το μωρακι μου αλλα ο πονος στις θηλες ειναι αβασταχτος. ΤΟ συζητησα και με μια μαια και με συμβουλεψε οτι αν ειναι να αγχωνω το παιδι με το τρεμουλο και τα κλαματα να βρω αλλο τροπο. Θα δουμε μέχρι που θα φτάσω..υπομονη

mpiskotaki, να σου ζήσει κι εσένα το μωράκι σου!

Για να δεις το πρωτόκολλο αντλήσεων που πρέπει να ακολουθήσεις ώστε να έχεις πλήρη γαλουχία, δες εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό ακόμα και καλό θα ήταν να το έβαζες κάθε φορά πρώτα στο στήθος, γιατί αν τελικά αντλείς όλα τα γεύματα του μωρού σου, θα έχεις περιορισμούς στις εξόδους (θα πρέπει να παίρνεις μαζί το γάλα με παγοκύστες, θερμός με ζεστό νερό να το ζεσταίνεις κλπ), ενώ θα χάνεις και πολλύ χρόνο με τις αντλήσεις. Υπάρχουν εδώ μέλη που αντλούσαν αποκλειστικά για πάνω από χρόνο και μπορούν να σε συμβουλέψουν κατάλληλα.

Ο πόνος είναι ένδειξη ότι το μωρό δεν πιάνει σωστά.

Ρίξε μια ματιά σ' αυτά τα βιντεάκια, για το σωστό πιάσιμο της θηλής http://www.nbcionline.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

Τόσο εσύ όσο και η ravt, καλό θα ήταν να έρθετε σε επαφή με μία σύμβουλο θηλασμού να δει από κοντά πώς θηλάζουν τα μωρά σας και να σας προτείνει λύσεις. Δείτε εδώ για τα τηλέφωνα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22308

HXuSp2.pngaS46p2.png

mpiskotaki, ο θηλασμος ειναι κατι που ΔΕΝ ποναει. Στην περιπτωση σου ο πονος μπορει να οφειλεται σε λαθος τοποθετηση του μωρου, και στο γεγονος οτι εχουν πληγωθει οι θηλες σου. Οταν πονάς, θα βγάζεις το μωρό απο το στηθος (μαλακα, με το δαχτυλο στο στομα του) και θα το ξανατοποθετεις. Το στοματακι καλα ανοιχτό, να πιανει την άλω και οχι μονο τη θηλή. Ετσι, δεν ποναει και το μωρό τρώει αποτελεσματικά. Οταν πονάει ειναι σημαδι οτι το μωρό ειναι λαθος τοποθετημένο και κατα πασα πιθανοτητα δεν μπορει να πιει το γάλα.

Για τις θηλές μη βάζεις κατι αλλο πέρα απο Λανολινη.

(συγνωμη το μωρό ποσο ειναι? δεν το βλέπω...)

Κοριτσια εγω θηλαζω απο την πρωτη μερα που γεννηθηκε η μπεμπα. Το θεμα ειναι να εχεις θεληση για αυτο που κανεις. Ποιος σας ειπε οτι εγω γνωριζα πως πρεπει να τοποθετηθει σωστα το μωρο; Ποιος σας ειπε οτι εγω δεν ποναγα, οι πετσες εφευγαν και την αλοιφη για το στηθος την εβαζα σε τεραστιες ποσοτητες. Πονουσα της 40 μερες σε σημειο να κλαιω αλλα εγω επεμενα. Ελεγα θα θηλασω πρεπει να να θηλασω. Τελικα τα καταφερα και συνεχιζω. Υπηρχαν στιγμες που φοβομουν οτι δεν ειχα γαλα και τοτε εβαζα το μωρο πιο πολυ στο στηθος. Τοτε δεν ειχα ανακαλυψει και το forum. Eσεις με την βοηθεια της Αγλαιας και των εμπειρων κοριτσιων μπορειτε να τα πατε καλυτερα. Μπισκοτακι το γαλα που εχεις δεν μπορεις να το μετρας με το θηλαστρο. Αυτο ειναι εικονικο.Αν το μωρο πειναει ξαναβαλτο στο στηθος ακομα και μετα απο δεκα λεπτα. Σταματα να του δινεις συμπληρωμα και κοιτα μονο τις βρεγμενες πανες. Προσπαθησε να τοποθετεις σωστα το μωρο και μην στεναχωριεσε ακολουθα τον νομο της φυσης. Οπως αλλωστε ειαν πει στο σεμιναριο υπαρχουν πανω απο 4000 θηλαστικα στην γη. Μονο ο ανθρωπος εχει προβλημα και χρησιμοποιει μπιμπερο και πιπιλες. Δεν συμφωνειτε;

ravt, να σου ζήσει το μωράκι σου!

Γνωρίζω πάρα πολύ το πρόβλημά σου,γιατί το ίδιο πρόβλημα είχα και έχω και γω με την διαφορά στο ότι ακόμα πριν μπω στο νοσοκομείο ήμουν πεπεισμένη ότι δεν θα μπορέσω να θηλάσω αφού έχω επίπεδες θηλές. Για τις ψευδοθηλές έμαθα στο νοσοκομείο από μια διαφημιστική ενημέρωση και έστειλα τον άνδρα μου να αγοράσει. Δεν τις δοκείμασα ούτε μια φορά εκεί, τη μια πίστευα πως δεν έχω γάλα, την άλλη ντρεπόμουν.... Έμεινα στο νοσοκομείο 6 μέρες και ούτε μια μέρα δεν θήλασα. Αφού γυρίσαμε σπίτι συνεχίσαμε με το ξένο γάλα, δοκείμασα να θηλάσω μία μόνο φορά με τις ψευδοθηλές, αλλά τίποτα .... Μετά από δύο μέρες αποφάσισα να αγοράσω θήλαστρο, πήρα ένα φθηνό, ανώνυμης μάρκας. Προσπαθούσα μ'αυτό 2-3 φορές την ημέρα, προσπαθώνας ένα μισάωρο κάθε φορά να αντήσω έστω και λίγο. Το αποτέλεσμα ήταν μόνο πόνος και λίγες σταγόνες γάλα. Αυτές οι λίγες σταγόνες επέμενα να τις πιεί το μωρό μου. Η μάνα μου με κορόϊδευε κάθε φορά που του το έδεινα λέγοντας "δώσ΄του το φάρμακό του" (η μητέρα μου όταν με γέννησε είχε και αυτή επίπεδες θηλές και δεν με θήλασε, μου είπε πως εκτός από αυτό δεν είχε και γάλα). Τώρα πια (αφού τα πέρασα και γω αυτά) ξέρω ότι κάθε γυναίκα έχει γάλα!!!

Αφού έβλεπα αυτές τις σταγόνες γάλα ήξερα ότι έχω γάλα και ήμουν αποφασισμένη να θηλάσω. Ανακάλυψα αυτό το σάιτ, ψάχνοντας στο ιντερνέτ βρήκα χρήσιμες πληροφορίες, έγραψα και στο φόρουμ για το πρόβλημά μου και πήρα και συμβουλές. Η χρησιμότερη από τις οποίες ήταν να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Και έτσι νοίκιασα ένα και με υπομονή ξεκίνησα τις αντλήσεις. Η αρχή ήταν πάλι λίγο απελπιστική. Ξεκίνησα με 20 μλ αλλά δεν τα παράτησα... έτσι σιγά σιγά αύξησα την ποσότητα ώστε να του καλύψω το ένα γεύμα με το δικό μου γάλα, μετά το δεύτερο ..... και τώρα εδώ και μια εβδομάδα τρώει μόνο το δικό μου γάλα γαι το οποίο είμαι πολύ υπερήφανη. Θέλω να σημειώσω ότι δεν έχουμε καταργήσει τα μπιμπερό, ίσα ίσα σ'αυτά βασιζόμαστε, γιατί έτσι συνήθισε από το νοσοκομείο. Παράλληλα όποτε το ζητήσει ο μπέμπης μου θηλάζει.

Γι'αυτό θέλω να σε συμβουλέψω παρόλο που έχω σχετικά μικρή εμπειρία (2 μήνες) να μην απελπίζεσαι, γιατί απόσο διάβασα βρήσκεσαι σε λίγο καλήτερη θέση από μένα αφού ξεκίνησες να θηλάζεις ακόμα από το νοσοκομείο. Μην αγχώνεσαι γιατί είναι πολύ σημαντικό να είσαι ήρεμη και όλα θα πάνε καλά.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο και σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Υ.Γ. Αν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν μπορώ.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν εχεις μικρη εμπειρια, αλλα η ιστορια σου ειναι μια καλη απαντηση σε προτασεις "δεν εχω γαλα", "με επιπεδες θηλες δε θηλαζεις" και αλλα τετοια ωραια.

Μπραβο για την προσπαθεια και την επιμονη σου και νομιζω οτι η rav4 θα ωφεληθει πολυ απο το παραδειγμα σου.

k9Tap3.png

καταρχας να σου ζησει το μικρουλι σου!!κατα δευτερον θα σε συμβουλευα να ακουσεις αυτα που σε συμβουλευουν τα κοριτσια -συγγνωμη δεν προλαβαινω να τα διαβασω μεχρι τελους!!εισαι πολυ τυχερη που τις ανακαλυψες τοσο νωρις σιγουρα μονο σωστα θα σε καθοδηγησουν!!!μην απελπιζεσαι!!τουλαχιστον οχι πολυ!!στην αρχη τα πραγματα ειναι καπως δυσκολα ομως η συνεχεια θα σε ανταμειψει στα σιγουρα!!!και εμενα η μικρη μου για τις πρωτες 50 ημερες θηλαζε ανα μια ωρα και τρελαινομουν στο αγχος μηπως δεν παιρνει βαρος - ηταν και προωρουλα- μηπως δεν εχω γαλα,μηπως μηπως...!!ασε που τωρα ανακαλυψα,μετα απο οσα διαβασα εδω πως ειχα στα σιγουρα υπερπαραγωγη!!!!μην ακους πεθεροθειες και ασχετους γιατρους!!μονο εσυ μπορεις να δωσεις στο μωρο σου την καλυτερη τροφη και φυσικα ολα αυτα που συναισθηματικα δινει ο θηλασμος!!!εγω ακολουθησα αρχικα το ενστικτο μου και μετα στην εισαγωγη στερεων την αγαπημενη και πολυτιμη αγλαια και τα κοριτσια!!!

καλη συνεχεια και να μεινεις σε επαφη!!

Για μενα πρεπει να σταματήσεις να δινεις συμπλήρωμα και να βεντουζάρεις το μωρό στο στηθος! Αν δεν τον κάνεις τοτε οντως σύντομα θα εχεις προβλημα.

Το θήλαστρο αυτο σου ειναι άχρηστο μιας και δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις για να ενεργοποιησει το στηθος. Εαν αποφασισεις να το γυρίσεις σε θήλαστρο τοτε μπορεις να νοικιάσεις ενα νοσοκομειακό και ετσι και θα εχεις γάλα αλλα και αν δεν μπορει να πιασει το μωρο το στηθος (που θα το πιασει αν το βαλεις εντελει) μπορεις να αντλεις ολα τα γευματα και να κρατησεις το θηλασμο μεχρι και 2 χρονια (υπαρχουν κοπελες του φορουμ που το εχουν κάνει).

Το βασικότερο ειναι να αποβάλλεις το άγχος οτι δεν τρωει το μωρο απο το στηθος. Δηλαδή αν ήσουν σε ενα χωράφι και δεν ειχες almiron το μωρο σου τι θα έτρωγε; Αυτο ειναι το μεγαλυτερο λάθος που την πατανε ολες οι μανουλες με τις ευλογιες φυσικά και των γιατρων.

Σταματα να δινεις συμπλήρωμα και οποτε κλαιει το μωρο βαζε το πρωτα στο στηθος και μετρα πάνες....αν οι πάνες ειναι ΟΚ τοτε No problem!

Βοηθα το μωρο να πιασει καλυτερα το στηθος πιεζοντας απαλά τη θηλή με το χερι και προσπαθησε να το θηλασεις ξαπλωμένη αν δεις οτι ειναι πολυ ανησυχο. Θα δεις οτι συντομα θα βρεις την άκρη και τις θεσεις που βολευεστε και οι δυο.

Αν νιώθεις την κατάποση η/και την άκους τοτε μην αγχώνεσαι υπάρχει γάλα....εγω για να το τσεκάρω μια φορα τράβηξα το μωρο απότομα και πετάχτηκε γαλα παντού ενω εγω νομιζα οτι δεν ειχε!

Ξερεις κάτι...αμα το θες πολυ θα το καταφέρεις...προσωπική μου άποψη και το λεω τωρα που περασα τα δυσκολα και ανυπομονώ να περασει η ωρα να ταισω το μωράκι μου.

Κορίτσια, ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΤΕ... ή μάλλον και να απελπίζεστε ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΚΑΤΩ! Εξ' άλλου και τα αρνητικά συναισθήματα είναι μέσα στο παιχνίδι (ειδικά αν είσαι λεχώνα!). Το σημαντικό, όπως είπαν και άλλες κοπέλες, είναι η ΥΠΟΜΟΝΗ, η ΕΠΙΜΟΝΗ και η ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!!! Καλέστε τις συμβούλους θηλασμού και καλή συνέχεια! ...και μην ξεχνάτε, όπως λέει και το yogini "Tώρα με την οικονομική κρίση, ο θηλασμός συμφέρει!"

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Κορίτσια, σας εύχομαι κι εγώ καλή επιτυχία και χαίρομαι που τόσες πολλές κοπέλες βοηθήθηκαν (όπως κι εγώ) και προσπαθούν να βοηθήσουν. Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε, γιατί τα διάβασα λίγο βιαστικά, αλλά υπενθυμίζω ότι προσέχουμε τη στάση του μωρού όταν θηλάζει: αυτί - ώμος - γοφός να είναι σε μια ευθεία, ώστε να μπορεί να καταπινει άνετα

.png

Αν τρωει μονο απο θηλαστρο και δεν θηλαζει καθολου κατ αρχας νοικιασε νοσοκομειακο θηλαστρο ωστε να σταματησει το συμπληρωμα και με την ησυχια σου να ασχοληθεις με το θηλασμο χωρις αγχος .Τα αλλα θηλαστρα ειναι μονο για περιστασιακη χρηση και οχι αποκλεισικη με αποτελεσμα να μειωσουν το γαλα σου αν γινεται το αντιθετο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Επισης βαζε το μωρο στο στηθος πριν διαμαρτυρηθει για φαγητο. Θα ειστε και οι 2 πιο χαλαροι ετσι . Ακομα και αν απλα πιπιλαει θα αυξησει την παραγωγη

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Θηλάζω αποκλειστικά την μικρή μου αλλά εδώ και δύο ήμέρες από τις 9 το πρωί που ξυπνάει δεν κοιμάται μέχρι τις 1 το βράδυ παρά μόνο στην αγκαλιά μου χουζουρεύει ή κοιμάται για 15'-20', συνέχεια βρίσκεται στο στήθος και παρότι πιθανότατα το κάνει για να αυξήσει την παραγωγή αυτές τις ημέρες λογω οικονομικών είμαι σε άθλια ψυχολογική κατάσταση και δεν έχω καθόλου υπομονή, εξαντλήθηκε μόλις πριν απο λίγο.. Εχω ένα κουτί Almiron, να το ανοίξω να της δώσω έστω αυτό το γέυμα μήπως κοιμηθεί.. τί να κάνω Θεε μου... δεν ξέρω καν αν θα το πιεί απο το μπιμπέρόν... δεν αντέχω σήμερα

jesgk Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν πιει το ξενο θα κοιμηθει?Εμενα η δικια μου ειναι το πολυ δυσκολο μωρο στον υπνο,και δυστυχως σ'αυτο εμοιασε εμενα...και συνεχιζει να κοιματε αστατα απο την αρχη ως και τωρα.....

Νομιζω πως θα κανεις κακο αν του δωσεις ξενο και για το στομαχακι του και στην παραγωγη σου.

Δυστυχως τα προβληματα σου δεν θα λυθουν ετσι,το πιθανοτερο ειναι να νιωσεις πιο χαλια γιατι θα εχεις τυψεις για το ενα μπουκαλακι ξενο γαλα που ηπιε.

Τωρα οσον αφορα τα οικονιμικα,αναθεμα τα ολοι λιγο πολυ στο ιδιο καζανι βραζουμε,βλεπω οτι εχεις και ενα μεγαλυτερο παιδακι....Υπομονη 2 μερες λες οτι το κανει ,μπορει ν'αλλαξει τακτικη αυριο μεθαυριο ,το κοριτσακι σου και να κοιματε πιο ευκολα.

Η επιλογη ειναι βεβαια δικη σου,πλεον το μονο που θελω εγω ειναι να εχουν την υγεια τους η κορη μου και ο αντρας μου και δεν με νοιαζουν ουτε τα οικονιμικα ουτε τιποταλλο.(Και δεν ειμαστε ανετα μη νομιζεις οτι μιλαω εκ του ασφαλους,αλλα τι να κανω να πεθανω κιολας??)

Σου ευχομαι να περασει γρηγορα η στεναχωρια σου.

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου!

6Qyip2.pngKvUzp2.png

μην απελπίζεσαι!!!

Οι μαραθώνιοι θηλασμοί διαρκούν συνήθως 2-3 24ωρα.

έχεις ήδη 'φάει το γάιδαρο';)

άσε το αλμιρον να κάθεται στο ντουλάπι, σύντομα θα είναι ολα καλύτερα.

(όσο για τα οικονομικά, σκέψου να έπρεπε να αγοράζατε και γάλα;):o)

KbCJp2.pngEYukp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα