Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μαμαδες-βολτα


τελευταια φορα που βγηκατε μονη  

790

  1. 1. τελευταια φορα που βγηκατε μονη

    • βγαινω πολυ συχνα,σχεδον καθε μερα
    • μια φορα τη βδομαδα
    • μια φορα το μηνα
    • μια φορα το τριμηνο
    • πολυ σπανια,ζητημα να το χω κανει 2-3 φορες το πολυ
    • δεν εχω βγει ποτε χωρις μωρο και συζηγο απο τη μερα που γεννησα


Recommended Posts

Μμμμμ πόνεσε πολύ αυτή η ερώτηση… αλλά απάντησα και εγώ…

 

Πριν γεννήσω πήγαινα για κανένα καφέ μόνη, αλλά μέχρι εκεί.

Βράδυ με τίποτα καθώς ο άντρας μου είναι… «ανατολίτης» τρομάρα του!!! (μια φορά τόλμησα να πάω σε συναυλία μόνη μου (όταν προτωγνωριστήκαμε) και δε μου μιλούσε μια εβδομάδα. Από τότε που γέννησα μόνη δεν έχω πάει ούτε για καφέ… Αν δεν υπάρχει κάποιος σημαντικός λόγος η μαμά δε κρατάει τη μικρή… γι' αυτό και εγώ αποφάσισα να κοινοποιήσω στους γονείς μου τα σωματικοψυχολογικα μου προβλήματα και έτσι μπορώ να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα να κάνω yoga. Αυτό είναι όλο…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Βόλτα; Τί βόλτα; Ο Μπαμπινιώτης αυτή τη λέξη την έχει ακόμη στο λεξικό του; :-(

 

Την έχει, την έχει, απλά εμείς αλλάξαμε... λεξικό μετά τη γέννα :))

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν μπορώ να ψηφίσω λεει ότι ψήφισα ....

αλλά να βγούμε με τον αντρούλη μου μαζί (χωρις το μπεμπέ) το κανουμε μια στο τόσο (στο διμηνο - τρίμηνο) και είναι αναζωογονητικό !!!!!

μόνη μου να βγώ χωρίς μωρό και χωρίς τον αντρουλη μου δεν το κάνω .....

Γιατί δεν περνάω καλά νοιώθω ότι κατι μου λείπει.

Ευτυχώς δεν το κάνει ούτε και ο καλός μου !!!!!!!!

Ομως οι τρείς μας παμε συνέχεια βολτουλες και με παρεα και χωρις.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα μία φορά το μήνα αλλά παίζεται, μπορεί να τύχει και πιο αραιά μπορεί και πιο συχνά. Δυστυχώς οι φίλες μου δεν μένουν κοντά μου και επιπλέον δεν ξεκουνάνε χωρίς τους άντρες τους. Οπότε η βόλτα θα είναι ή μόνη μου στα μαγαζιά για να ψωνίσω κάτι ή καφές και μαγαζιά με τη μαμά μου ή κάποια συνάδελφο. Τουλάχιστον το προσπαθούμε με το σύζυγο να βγαίνουμε τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα (με ή χωρίς το μωρό).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειναι πολυς καιρος απο τοτε που ανοιξα το θεμα....

 

τα πραγματα, αντι να βελτιωθουν στο θεμα 'βολτα' χειροτερεψαν....

 

παλια εβγαινα και για κανενα καφε/ποτο στη χαση και στη φεξη.......

 

τωρα πια................

 

ναι μεν βγαινω συνεχεια, αλλα με τη μικρη ΠΑΝΤΑ...

 

με το που θα με δει να ντυνομαι, παει και φερνει κι αυτη τα παπουτσια της και παει να τα φορεσει, μου φερνει μωρομαντηλα για να την καθαρισω και να της αλλαξω πανα, παιρνει τη χτενα και προσπαθει να στρωσει τα τσουλουφια της, γενικα... ετοιμαζεται...

 

καλα, δεν παιζει να ανοιξω πορτα και να βγω χωρις να ερθει.... μεχρι και στα σκουπιδια, μαζι μου ερχεται... τσουπ τσουπ τσουπ, κολαουζος!!!!!

 

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παραπονιαρουλες μου,σας καταλαβαινω...

 

Να σας κανω να νιωσετε λιιιιγο καλυτερα??

 

Λοιπον...γκουχ,γκουχ,αρχιζω...

 

Εξοδος με φιλες μονη χωρις τον συζυγο...

2 φορες τα τελευταια 5 χρονια.

Μια με μια συναδελφο στην δουλεια για ενα διωρο καφε,μια με τις μανουλες απο την Πατρα τελη καλοκαιριου σε παιδοτοπο με την μεγαλη μου κορη.

 

Εξοδος με τον συζυγο τα 2 τελευταια χρονια.

Αν δεν κανω λαθος,ηταν 4 φορες.

Μια φορα περισυ σινεμα.Μια φορα στο τραπεζι που καναμε μετα την βαφτιση.Μια σε παιδοτοπο με τα παιδια.Και μια που δεν ξερω αν πιανει,πριν 5 μηνες που γεννησα το μωρο,την οποια για να με ανεβασει (ναι,καλα),με πηγε κατευθειαν απο το νοσοκομειο για φαγητο,αλλα πανω στο 45λεπτο φυγαμε γιατι απο την αιμορραγια μου ηρθε λιποθυμια.

 

Διακοπες με συζυγο.

2 μερες τα 5 χρονια που ειμαστε μαζι.

 

Βολτα μονη μου (να περπατησω λιγο).

Δεν θυμαμαι καν.

 

Βολτα με τα παιδια.

Και με τα δυο μαζι ποτε.Λιγες φορες,εναλλαξ το καθε παιδι.Συνηθως επειδη εγω φροντιζω ολα τα αλλα,μιας και λειπει ο μπαμπας,τα πηγαινει η γιαγια και ο παππους.

 

Εξοδοι το τελευταιο 2μηνο.

Ελειπε ο Τασος 2 μηνες και η πεθερα μου 20 μερες.3 φορες σουπερ μαρκετ και οταν γυρισε η πεθερα μου μια φορα κομμωτηριο (ειχε φτασει η ριζα στον αφαλο.

 

Δηλαδη,με λιγα λογια,η επιλογη της δικης μου περιπτωσης,δεν υπαρχει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ, Χριστέ μου! Τέλεια είμαστε όλες στο θέμα αυτό :oops::?

 

Επέμενε η κουμπάρα μου να πάμε βόλτα σήμερα με τα παιδιά για καφέ (δίδυμες εκείνη 3 χρονών, δίδυμες κι εμείς 17 μηνών). Εγώ της ελεγα ότι είμαι κλεισμένη στο σπίτι ΧΡΟΝΙΑ και πως με τα παιδιά κάθε άλλο παρά καφέ θα πίναμε, και πως καλύτερες πιθανότητες είχαμε αν μέναμε στο σπίτι. Εκείνη επέμενε. Πήγαμε. Αποτέλεσμα, οι μικρές μου κλαίγαν ασταματητα γιατί θέλαν να παίξουν αντί να κάθονται σ'ένα καρότσι να απασχολούνται με τα παιχνίδια τους, μετά ξεκίνησαν να γκρινιάζουν και οι δικές της γιατί κλαίγαν οι δικές μου. Τις πήραμε με την κουμπάρα μου και τις πήγαμε σε μια παρακείμενη παιδική χαρά, οι άντρες μείναν και πίναν τον καφέ τους. Γυρίσαμε και ήταν ώρα να φύγουμε. Μ'αρέσει που μου είπε στο τέλος η κουμπάρα μου: "Δεν μπορείς να πεις, τον πήρες τον αέρα σου!". Μού'ρθε να την χαστουκίσω! :evil: Της το ξεκαθάρισα, την επόμενη φορά ή καφέ ΜΟΝΕΣ μας, ή στο σπίτι, ή παιδική χαρά ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ. Καφές και παιδιά δεν συνδυάζονται, τουλάχιστον όχι σ'αυτή την ηλικία. Τα νεύρα μου!!!

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόόόν!! Πριν μείνω έγκυος κάθε μέρα έβγαινα είτε με τον σύζυγο μου είτε μόνη μου (παντρεύτηκα μετά που έμεινα έγκυος). Με το που έμεινα έγκυος ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ μόνη μου. Τόσο εγώ όσο και ο άντρας μου θέλαμε πάρα πολύ το μωρό και επειδή έκανε σαν τρελλός μην πάθω κάτι μόνη μου όπου και να πήγαινα μαζί κι'αυτός. Τώρα με το μωρό δεν υπάρχει περίπτωση να βγω μόνη μου και να κάτσει μέσα ο άντρας μου να κάνει baby sitting. Ή θα πάω με τη μπουμπού ή θα πάμε όλοι μαζί. Με τον άντρα μου εδώ και 18 μήνες που γέννησα βγήκαμε όλες κι'όλες 5 φορές μόνοι μας και αυτές για ένα φαγητό λόγω επετείων ή υποχρεώσεων δουλειάς. Το περασμένο σάββατο όμως κάναμε το εξής: Πήγαμε στα Στάρμπακς, κάθησα στην ησυχία μου να πιω τον καφέ μου (πρώτη φορά έκανα κάτι τέτοιο και απόρησα κιόλας με τον εαυτό μου) και του είπα να αναλάβει αυτός να τρέχει ξωπίσω το μωρό. Στην αρχή διερωτήθηκε αν πάω καλά και με έβλεπε περίεργα αλλά καιρός να αρχίσει να το συνηθίζει.:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα το τριμηνο και αν. Βγαινω συνεχεια με την μικρη. Αλλα μονη μου οχι. Εξαλου δεν μπορω μονη μου. Το μυαλο μου ειναι στο παιδι. Προτειμω να την εχω μαζι μου.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καφές και παιδιά δεν συνδυάζονται, τουλάχιστον όχι σ'αυτή την ηλικία. Τα νεύρα μου!!!

 

Ελα μου ντε λες και διασκεδαζουν τα παιδια στις καφετεριες μην πω και για τα παρακειμενα τσιγαρα. Εχω και εγω φιλες που μου λενε παρε το παιδι και παμε για καφε. Τις κοιταω με μισο ματι. Δεν πειραζει θα το καταλαβουν οταν ερθει η ωρα. Τα παιδια οταν τα εχεις μαζι πρεπει να πανε καπου που ειναι για να ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ παιδια οχι σε μια καφετερια....ελεος.....υποφερουν και οι μεν και οι δε ετσι. Εχω δει εγω μπεμπε σε καφετεριες ή να τρεχουν τους γονεις σαν τρελλους ή να κλαινε.....α, πα πα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κ εγω μια απ τα ιδια, τωρα με τη μικρη δε βγαινουμε σχεδον καθολου, μονο καμια βολτα ομως παντα με τη μικρη! Και να θελα να βγαιναμε και καμια φορα μονοι μας με τον αντρα μου, δεν εχω καποιον εδω για να μου κρατησει τη μικρη εστω καιγια μια ωρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα μου ντε λες και διασκεδαζουν τα παιδια στις καφετεριες μην πω και για τα παρακειμενα τσιγαρα. Εχω και εγω φιλες που μου λενε παρε το παιδι και παμε για καφε. Τις κοιταω με μισο ματι. Δεν πειραζει θα το καταλαβουν οταν ερθει η ωρα. Τα παιδια οταν τα εχεις μαζι πρεπει να πανε καπου που ειναι για να ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΝ παιδια οχι σε μια καφετερια....ελεος.....υποφερουν και οι μεν και οι δε ετσι. Εχω δει εγω μπεμπε σε καφετεριες ή να τρεχουν τους γονεις σαν τρελλους ή να κλαινε.....α, πα πα.....

 

Δίκιο, δίκιο. Αλλά αφού και παιδικές χαρές πάμε και παιδότοπους κάνουμε τα σπίτια μας και σε άλλα φιλικά σπίτια πάμε, να μην πάμε και για κανένα καφέ που και που?? οϋτε σε χώρο καπνιστών ούτε υπό αυστηρή επιτήρηση του τύπου μη αυτό και μη εκείνο. Πραγματικά και γω δεν πιστεύω τα παιδάκια να διασκεδάζουν σε καφετέριες αλλά σορρυ κάποτε έχω ανάγκη αυτήν και μόνο την κοινωνική έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά και γω δεν πιστεύω τα παιδάκια να διασκεδάζουν σε καφετέριες αλλά σορρυ κάποτε έχω ανάγκη αυτήν και μόνο την κοινωνική έξοδο.

 

Και εγω το ιδιο. Παρα πολυ αναγκη το εχω......:-( Και μια φορα στο τριμηνο και αν καταφερω να βγω λεω τελεια θα το διασκεδασω. Ε, ειμαι με το τηλεφωνο στο χερι να δω τι κανει η μικρη....μουφα ο καφες....:shock: θα περασει, φαση ειναι....οταν μεγαλωσουν λιγο ελπιζω θα ειναι αλλιως τα πραγματα....μαλλον.....:confused:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ο μικρος βλεπετε ποσο ειναι. εχω βγει δυο φορες μονη, η μια με 2 φιλες απογευματακι για καφε και η 2η με μια κολλητη απο το σχολειο που ξαναβρεθηκαμε και ηταν σαββατο πρωι, τοσο πρωι που μονο εμεις ημασταν στο καφε..τι να κανω ομως μονο τοτε βολευε με το μωρο.. αλλα ρε κοριτσια και τις 2 φορες σα να πηγαινα σε πρωτο ραντεβου ,τετοια χαρα...

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν πρεπει να μιλαω καθολου βασικα....:cool:

μπορω να πω οτι βγαινω καθημερινα εξω και με παιδι και με συζυγο και μονη..:cool:

παντως κατι θα τυχει απ ολα αυτα..

κραταει ο αντρας μου το παιδι,αλλα και οι 2 μαμαδες οποτε το ζητησω...:P

3 φορες την εβδομαδα σιγουρα θα πιω καφε με καποια απο τις φιλες μου και αν ερθουνε και καποιες που τις εχω μακρια για σ-κ,σιγουρα το σαββατο θα το καψουμε!!

ετσι και αλλιως και της μικρης της αρεσει να πηγαινει συχνα στις γιαγιαδες να τις βλεπει,δεν φταιω εγω....:oops:

 

σκεφτομαι οτι ισως να το παρακανω μερικες φορες :-( αλλα απ την αλλη λεω οτι και εγω μικρη ειμαι ακομα να μην χαρω λιγακι την ζωη μου?:oops: (λες και δεν την χαρηκα πριν παντρευτω.....αλλα λεμε....)

 

παρ ολα αυτα μ αρεσει η ζωη μου οπως ειναι γιατι δεν νιωθω να κλειστηκα μετα τον γαμο και το παιδι.:P;) και ετσι σκοπευω να συνεχισω και οταν κανω δευτερο βεβαια:oops:;)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βγαίνω πολύ πολύ συχνά με τον σύζυγο και τα παιδάκια μας αλλά και μόνη μου!Μια φορά την εβδομάδα σίγουρα.Το ίδιο και ο άντρας μου.Ο καθένας με την παρέα του ή για κάποια άλλη δραστηριότητα,ας πούμε γήπεδο εκείνος,κομμωτήριο εγώ.Συναντιέμαι ακόμα πιο συχνά με φίλες που έχουν παιδάκια και έτσι περνάμε καλά όλοι.

Μας κάνει καλό να περνάμε χρόνο μόνες μας και τα παιδάκια μας δεν παθαίνουν τίποτα αν μείνουν 3 ώρες με τη γιαγιά.:-D

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Από τοτε που γέννησα, δεν έχω πάει μόνη μου για καφέ ή ποτό. Πάντα με τα παιδιά ή τον άντρα μου.

Ολο λέω ότι θα πάω, αλλά όλο κάτι συμβαίνει και δεν μπορώ. Και βράδυ έχω πει θα πάω, αφού τις κοιμήσω και ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα, αλλά η ώρα πάει σχεδόν 11 μέχρι να ξεμπερδέψω και μετά, νυστάζω..:oops::|

Αλλά που θα πάει. Θα το καταφέρω... Κάποτε.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Από τοτε που γέννησα, δεν έχω πάει μόνη μου για καφέ ή ποτό. Πάντα με τα παιδιά ή τον άντρα μου.

Ολο λέω ότι θα πάω, αλλά όλο κάτι συμβαίνει και δεν μπορώ. Και βράδυ έχω πει θα πάω, αφού τις κοιμήσω και ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα, αλλά η ώρα πάει σχεδόν 11 μέχρι να ξεμπερδέψω και μετά, νυστάζω..:oops::|

Αλλά που θα πάει. Θα το καταφέρω... Κάποτε.

κι εγω τα ιδια,απο τοτε που γεννησα δεν εχω βγει ουτε μια φορα καπου μονη βεβαια εδω που ειμαι δεν εχω καμια φιλη για να βγουμε αρα μονη σαν τον κουκο δεν παω,με τον αντρα μου παμε μια στο τοσο καπου πρωτον γιατι δεν εχουμε χρονο λογο δουλειας και επειδη τα μαγαζια εδω κλεινουν απο τις 8:confused::confused:και δευτερον δεν εχουμε κανεναν να μας τον προσεχει εκτος απο την πεθερα μου που καλυτερα να μην μιλησω....με τον μικρο ομως καθε μερα τσαρκες πολλες φορες την ημερα και παντου,για ψωνια,στο παρκο,γενικα απλα περπαταμα και του δειχνω τη φυση..μονη ομως γιοκ...ελπιζω οταν τα καταφερεις εσυ να τα καταφερω κι εγω....συντομα ομως ;);)
Link to comment
Share on other sites

Το 22,5% των γυναικών ΔΕΝ έχει βγει ποτέ μόνο του έξω από την ημέρα που γέννησε? Οκ, νοιώθω καλά που δεν είμαι μόνη μου, αλλά αναρωτιέμαι τι ποσοστό θα είχαν στην ανάλογη ψηφοφορία και οι άντρες....:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Το 22,5% των γυναικών ΔΕΝ έχει βγει ποτέ μόνο του έξω από την ημέρα που γέννησε? Οκ, νοιώθω καλά που δεν είμαι μόνη μου, αλλά αναρωτιέμαι τι ποσοστό θα είχαν στην ανάλογη ψηφοφορία και οι άντρες....:rolleyes:

 

 

62% βγαινουν μονες, μια φορα το τριμηνο ΤΟ ΠΟΛΥ... (ή μια φορα το χρονο, ή ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω βγαινω αρκετα συχνα το βραδυ δεν εχω παραπονο, μενει ο αντρας μ ετον μικρο, τον ταιζει τον κοιμιζει.κ αντιστοιχα κ εκεινος οποτε θελει παει να δει μπασκετ, ποδοσφαιρα να πιει καμια μπυριτσα.μας ειναι σχετικα πιο ευκολο να βγαινουμε ετσι παρα μαζι.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...