Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Τη μούχλα μπορείς να τη καθαρίσεις με λίγο χλωρίνη ή με ξύδι και σόδα. Το θέμα είναι ότι αν είναι επάνω στο λάστιχο του πλυντηρίου, μπορεί να φύγει η μούχλα, αλλά θα μείνει μάλλον σημάδι. Εκτός από το σκούπισμα που κάνεις και την ανοιχτή πόρτα που αφήνεις, τοποθέτησε και ένα πανί μέσα στο λάστιχο.

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι που θέλω???

 

Αγόρασα από το Super Market μερικά πιρούνια γιατί ξαφνικά έχουν εξαφανιστεί όλα από το συρτάρι. :rolleyes::rolleyes:Τα πιρούνια είχαν επάνω εκείνο το παλιοαυτοκόλητο που βάζουν με το barκ code και δε ξεκολάει με τίποτα. Έχω βγάλει το χαρτί, αλλά έχει μείνει η κόλα. Τα έχω βάλει στο πλυντήριο πιάτων πάνω από 5 φορές έως τώρα και άλλες τόσες μέσα σε βραστό νερό με ξύδι και σαπούνι, αλλά πάλι τίποτα. Το τρίβω με το πράσινο του σφουγγαριού και κολάει και το σφουγγάρι. Δε ξέρω τι σκ@τ@ κόλα είναι αυτή, αλλά μου την έχει δώσει. Μου έρχεται να τα πετάξω από το παράθυρο.:evil::evil::evil::evil:

 

Έχετε καμία ιδέα για το πώς μπορεί να βγει αυτή η κόλα????:confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα λέγεται καθαριστικό σπρέι LABEL OFF δεν ξέρω από πού μπορείς να το αγοράσεις εγώ το αγόρασα από on line μαγαζί ρίξε μία ματιά στο πλαίσιο ίσως να έχουν. Ένα search στο Internet θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα για να δεις περί τίνος πρόκειται.

 

Είναι χημικό οπότε θέλει κααααλο πλύσιμο μετά για σκεύη που βάζουμε φαγητό.

Link to comment
Share on other sites

Τη μούχλα μπορείς να τη καθαρίσεις με λίγο χλωρίνη ή με ξύδι και σόδα. Το θέμα είναι ότι αν είναι επάνω στο λάστιχο του πλυντηρίου, μπορεί να φύγει η μούχλα, αλλά θα μείνει μάλλον σημάδι. Εκτός από το σκούπισμα που κάνεις και την ανοιχτή πόρτα που αφήνεις, τοποθέτησε και ένα πανί μέσα στο λάστιχο.

 

Να ρωτήσω εγώ κάτι που θέλω???

 

Αγόρασα από το Super Market μερικά πιρούνια γιατί ξαφνικά έχουν εξαφανιστεί όλα από το συρτάρι. :rolleyes::rolleyes:Τα πιρούνια είχαν επάνω εκείνο το παλιοαυτοκόλητο που βάζουν με το barκ code και δε ξεκολάει με τίποτα. Έχω βγάλει το χαρτί, αλλά έχει μείνει η κόλα. Τα έχω βάλει στο πλυντήριο πιάτων πάνω από 5 φορές έως τώρα και άλλες τόσες μέσα σε βραστό νερό με ξύδι και σαπούνι, αλλά πάλι τίποτα. Το τρίβω με το πράσινο του σφουγγαριού και κολάει και το σφουγγάρι. Δε ξέρω τι σκ@τ@ κόλα είναι αυτή, αλλά μου την έχει δώσει. Μου έρχεται να τα πετάξω από το παράθυρο.:evil::evil::evil::evil:

 

Έχετε καμία ιδέα για το πώς μπορεί να βγει αυτή η κόλα????:confused::confused:

Δοκίμασε να τα τρίψεις με λίγο βαμβάκι αφού πρώτα το εμποτίσεις με οινόπνευμα ή με λίγο καθαρή βενζίνη. Εγώ που δοκίμασα να βγάλω τις αυτοκόλητες ταινίες από τα προστατευτικά των ντουλαπιών βγήκαν εντελώς, μόνο που χρειάστηκε αρκετή επιμονή γιατί ήταν πολύ δυνατή η κόλα τους. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να τα τρίψεις με λίγο βαμβάκι αφού πρώτα το εμποτίσεις με οινόπνευμα ή με λίγο καθαρή βενζίνη. Εγώ που δοκίμασα να βγάλω τις αυτοκόλητες ταινίες από τα προστατευτικά των ντουλαπιών βγήκαν εντελώς, μόνο που χρειάστηκε αρκετή επιμονή γιατί ήταν πολύ δυνατή η κόλα τους. Καλή επιτυχία.

 

Κι εγώ έτσι τα βγάζω πάντα..

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω και εγω.

Τα 2 καλα μου τηγανια εχουν μαυρισει απο κατω και γυρω γυρω απο καμενα λιπη φανταζομαι.Αλλα επειδη ειναι ετσι καιρο δεν φευγει πλεον.

Εβαλα σημερα ciling bang καπως ετσι τελος παντων λεγετε αλλα δεν κανει τιποτα.

Πηρα την ξυστρα και εκανε δουλεια αλλα μαζι με τα λιπη εγευγε και το χρωμα το γαλαζιο του τηγανιου....

Καμια ιδεα???μιαζουν παλια ενω δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να τα τρίψεις με λίγο βαμβάκι αφού πρώτα το εμποτίσεις με οινόπνευμα ή με λίγο καθαρή βενζίνη. Εγώ που δοκίμασα να βγάλω τις αυτοκόλητες ταινίες από τα προστατευτικά των ντουλαπιών βγήκαν εντελώς, μόνο που χρειάστηκε αρκετή επιμονή γιατί ήταν πολύ δυνατή η κόλα τους. Καλή επιτυχία.

 

 

Τελικά τα κατάφερα με την κόλα!!!:-D:grin::-D

 

Και άμα σας πω με τι…. Άνοιξα το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη ψάχνοντας για το οινόπνευμα… αλλά το οινόπνευμα το είχα στο μπάνιο και μιας και βαριόμουν να πάω, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ελαιόλαδο που το είχα ποιο εύκαιρο!!!! Έβαλα λίγο ελαιόλαδο σε μια χαρτοπετσέτα και την έβγαλα την κόλα πανεύκολα!!!!

Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κανένα χημικό καθώς είναι σκεύος φαγητού και τελικά τα κατάφερα…:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα δώστε και σε εμένα μια συμβουλή.Αυτή την εποχή προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, τι γίνεται όμως αν η διαρροή φτάσει μέχρι το χαλί.Στο μάλλινο που έπεσαν 2σταγόνες όταν τρέχαμε για το μπάνιο ρίξαμε ξύδι και καθαρό πανάκι και δεν φαίνεται κάτι τώρα ούτε μύρισα κάτι .Αυτό όμως είναι αρκετό θέλω να πω τα μικρόβια πως θα τα αντιμετωπίσω? Μήπως πρέπει το βράδυ να περάσω το χαλί ένα καρπέ ξ?:roll:

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω και εγω.

Τα 2 καλα μου τηγανια εχουν μαυρισει απο κατω και γυρω γυρω απο καμενα λιπη φανταζομαι.Αλλα επειδη ειναι ετσι καιρο δεν φευγει πλεον.

Εβαλα σημερα ciling bang καπως ετσι τελος παντων λεγετε αλλα δεν κανει τιποτα.

Πηρα την ξυστρα και εκανε δουλεια αλλα μαζι με τα λιπη εγευγε και το χρωμα το γαλαζιο του τηγανιου....

Καμια ιδεα???μιαζουν παλια ενω δεν ειναι

 

casperaki, η αλήθεια είναι ότι προσωπικά προσέχω πολύ τα σκεύη μου. Δηλαδή, σε κάθε πλύσιμο μετά το μαγείρεμα, καθαρίζω τα λίπη απο κάτω γιατί αν αυτά "ξαναψηθούν" μετά δεν βγαίνουν εύκολα. Οπότε, φροντίζω ώστε την επόμενη φορά που θα τα βάλω στο "μάτι" να μην υπάρχει κανένα υπόλειμμα καμμένου λίπους.

Στην περίπτωση σου, θα δοκίμαζα να μουλιάσω τον πάτο σε ένα ταψί με βραστό νερό και μετά να τρίψω με το πράσινο συρματάκι, έχοντας βάλει επάνω του σκόνη VIM!! δοκίμασε το, μου το έχει πει η μαμά μου.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα δώστε και σε εμένα μια συμβουλή.Αυτή την εποχή προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, τι γίνεται όμως αν η διαρροή φτάσει μέχρι το χαλί.Στο μάλλινο που έπεσαν 2σταγόνες όταν τρέχαμε για το μπάνιο ρίξαμε ξύδι και καθαρό πανάκι και δεν φαίνεται κάτι τώρα ούτε μύρισα κάτι .Αυτό όμως είναι αρκετό θέλω να πω τα μικρόβια πως θα τα αντιμετωπίσω? Μήπως πρέπει το βράδυ να περάσω το χαλί ένα καρπέ ξ?:roll:

 

Πιστεύω ότι το ξύδι με τις αντισηπτικές και αντιβακτηριακές του ιδιότητες, είναι καλύτερο απο το carpex.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

casperaki, η αλήθεια είναι ότι προσωπικά προσέχω πολύ τα σκεύη μου. Δηλαδή, σε κάθε πλύσιμο μετά το μαγείρεμα, καθαρίζω τα λίπη απο κάτω γιατί αν αυτά "ξαναψηθούν" μετά δεν βγαίνουν εύκολα. Οπότε, φροντίζω ώστε την επόμενη φορά που θα τα βάλω στο "μάτι" να μην υπάρχει κανένα υπόλειμμα καμμένου λίπους.

Στην περίπτωση σου, θα δοκίμαζα να μουλιάσω τον πάτο σε ένα ταψί με βραστό νερό και μετά να τρίψω με το πράσινο συρματάκι, έχοντας βάλει επάνω του σκόνη VIM!! δοκίμασε το, μου το έχει πει η μαμά μου.

 

 

Θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ!!!

Μονο πες μου τι ειναι το ΠΡΑΣΙΝΟ συρμα?εγω μονο το ασημενιο ξερω.

Μπηως ειναι αυτο που ειναι χαλια στην αφη που κολλανε πανω χιλια πραγματακια απο το νεροχυτη????Αυτο λες?σορυ αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα το δοκιμασω ευχαριστω πολυ!!!

Μονο πες μου τι ειναι το ΠΡΑΣΙΝΟ συρμα?εγω μονο το ασημενιο ξερω.

Μπηως ειναι αυτο που ειναι χαλια στην αφη που κολλανε πανω χιλια πραγματακια απο το νεροχυτη????Αυτο λες?σορυ αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το πω!!!

 

:lol::lol: sorry, εννοώ το πράσινο συρματάκι που έχει απο την μια πλευρά το σφουγγαράκι Scotch Brite (ή αυτού του τύπου τελοσπάντων.) :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κατάφερα με την κόλα!!!:-D:grin::-D

 

Και άμα σας πω με τι…. Άνοιξα το ντουλάπι κάτω από το νεροχύτη ψάχνοντας για το οινόπνευμα… αλλά το οινόπνευμα το είχα στο μπάνιο και μιας και βαριόμουν να πάω, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ελαιόλαδο που το είχα ποιο εύκαιρο!!!! Έβαλα λίγο ελαιόλαδο σε μια χαρτοπετσέτα και την έβγαλα την κόλα πανεύκολα!!!!

Δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω κανένα χημικό καθώς είναι σκεύος φαγητού και τελικά τα κατάφερα…:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Δε σε πρόλαβα αλλά ευτυχώς το βρήκες μόνη σου! Λαδάκι ή baby oil για τα αυτοκόλλητα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα δώστε και σε εμένα μια συμβουλή.Αυτή την εποχή προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, τι γίνεται όμως αν η διαρροή φτάσει μέχρι το χαλί.Στο μάλλινο που έπεσαν 2σταγόνες όταν τρέχαμε για το μπάνιο ρίξαμε ξύδι και καθαρό πανάκι και δεν φαίνεται κάτι τώρα ούτε μύρισα κάτι .Αυτό όμως είναι αρκετό θέλω να πω τα μικρόβια πως θα τα αντιμετωπίσω? Μήπως πρέπει το βράδυ να περάσω το χαλί ένα καρπέ ξ?:roll:

 

Για 2 σταγόνες δε θα ανησυχούσα, από τη στιγμή που έβαλες και ξύδι...δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol: sorry, εννοώ το πράσινο συρματάκι που έχει απο την μια πλευρά το σφουγγαράκι Scotch Brite (ή αυτού του τύπου τελοσπάντων.) :D

 

δεν το προλαβα το μνμ και πηρα ενα συρματακι αλλα μαλακο σαν σφουγγαρι.Πηρα και το καραθιστικο το μουλιαξα και τα τηγανια μου ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ@!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν το προλαβα το μνμ και πηρα ενα συρματακι αλλα μαλακο σαν σφουγγαρι.Πηρα και το καραθιστικο το μουλιαξα και τα τηγανια μου ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!!ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ@!!!!!

 

:-D:-D :-D Να'σαι καλά casperaki!!! Χαίρομαι που βοήθησα!! :D:D:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλημερα θελω τη βοηθεια σας γεμισα μυρμηγκια πως θα τα εξοντωσω??

 

Ή με spray Aroxol MEC (άοσμο) ή ρίχνοντας αλάτι εκεί που έχουν φωλιά ή σε ένα "μονοπάτι" τους. (ή τελοσπάντων σε κάποιες γωνίες απο όπου περνάνε) ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα θελω τη βοηθεια σας γεμισα μυρμηγκια πως θα τα εξοντωσω??

 

Ασε...μια απο τα ιδια κι εγω...μου εχουν σπασει τα νευρα.Ριχνω σπραι φευγουν για λιγες μερες και μετα ξαναερχονται απο αλλο σημειο...μια στο μπανιο και μια στην κουζινα.Ξερω οτι φευγουν και με λεμονι...δεν πλησιαζουν περιοχες που εχεις σταξει λεμονι...το ειχα δοκιμασει πιο παλια που περπαταγαν στον παγκο της κουζινας και οντως εφυγαν...αλλα τωρα ειναι παντου ρε γαμωτο στν παγκο,στους τοιχους, στο πατωμα..μεχρι και μεσα στα τουλαπια μπαινουν:evil:.Τι νακανω?Να ψεκασω ολο το σπιτι με λεμονι?Θα δοκιμασω και το αλατι που προτινε η κοπελα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τις μυρμυγοπαγίδες της Raid. Είναι άοσμες. Τοποθέτησε 2-3εκεί όπου τα βλέπες και θα εξαφανιστούν. Αν κάτω από τα ντουλάπια σου έχεις κενό καλυπτόμενο με πρόσοψη άνοιξέ τη και τοποθέτησε κάτω από τα ντολάπια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει παλιά για μπαλκονόπορτα. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες στην τοποθέτηση, αν έχετε εργαλεία και κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του και είναι αρκετά καλές για την τιμή τους. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή που πιάνει κάτω απαιτεί σκύψιμο για το άνοιξε-κλείσε.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει παλιά για μπαλκονόπορτα. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολες στην τοποθέτηση, αν έχετε εργαλεία και κάποιον που να πιάνουν τα χέρια του και είναι αρκετά καλές για την τιμή τους. Το μόνο αρνητικό είναι ότι αυτή που πιάνει κάτω απαιτεί σκύψιμο για το άνοιξε-κλείσε.

 

σιτες ειχα πάρει εγω για όλες τις μπαλκονοπορτες τις εχω σηχαθει αυτες ασε που χαλανε ευκολα εκτος αν εχεις σκοπο για παραθυρο που δεν θα τις ανοιγεις συνεχεια 60 ευρω η μια ... κριμα τα λεφτα . τωρα όμως θα βαλω τις αλλες τις καινουργιες που ειναι σαν φυσαρμονικα και τις εχω δει και σε σπίτι ειναι ακριβες αλλα αξιζουν για μια ζωη ... καποια κοπελα ειπε για μυρμιγκια εχω και εγω στο δωματιο της μικρης και μου εχουν σπασει τα νευρα εριξα όμως ενα αντισηπτικο σπρέι απο τα τζαμπο και μεχρι στιγμης εχω γλιτωσει ... επίσης 2 παγιδες απο αυτος που μου κανει απεντομωση καθε 6μηνο θελετε να σας τις στειλω ??? γιατι εγω στο δωματιο της δεν βαζω γιατι θελει να ειναι μονιμο και στην ευθεια που περπατανε τα παλιομυρμιγκακια

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...