Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα = εξωσωματική;


Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;  

677

  1. 1. Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;



Recommended Posts

Γεια σας, παρακολουθώ εδώ και ενα χρόνο περίπου την σελίδα σας και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει να αναταπεξέλθω στη ιδιαιτερότητα της ανατροφής και διαπαιδαγώγησης των διδύμων.Εχω ἐνα αγοράκι και ένα κοριτσάκι 11 μηνών υγιέστατα τα οποία προερχονται από εξωσωματική γονιμοποίηση και αντιμετωπίζω την παραξενια και δυσπιστία της κοινωνίας(ειδικά στην επαρχία)που φτάνει στο σημείο να θεωρεί τα δίδυμα από εξωσωματική σχεδόν άρρωστα και ατυχή παιδια.Σκέφτομαι ότι μεγαλώνοντας αυτη η αντιμετώπιση θα προκαλέσει ψυχολογικό πρὀβλημα στα παιδιά κολώντας τους την <ρετσινιά> να τα δίδυμα, έρχονται τα δίδυμα κ.ο.κ Νομίζω ότι αυτό θα προκαλέσει πρόβλημα στην ατομική διαμόρφωση του χαρακτἠρα τους και έτσι έχω αποφασίσει να μην λέω σε κανέναν ότι είναι δίδυμα.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί αυτο είναι ένα θέμα το οποίο με απασχολεί έντονα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να ειναι διδυμα να το ξερουν και να το κρυβεται λες και ειναι κατι...θα δημιουργησει πολλα προβληματα...μπορεις απλα να μην λες οτι ειναι απο εξωσωματικη (γιατι αν καταλαβα καλα αυτο ειναι το προβλημα)

 

Εχω και εγω διδυμα και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...και ξερω και πολλα αλλα διδυμα στην κοινωνια που ζω...αλλα απο εξωσωματικη και αλλα φυσιολογικα.

 

Καμια φορα επιτρεπουμε ή δημιουργουμε εμεις καταστασεις (επειδη ενοχλει εμας κατι)

 

Εμενα ισα ισα χαιρονται και ειναι πολυ τυχερα γιατι ειναι μαζι και ηταν και στην κοιλιτσα μαζι... και παιζαν μεσα....χαχα

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη η κοινωνία που ζούμε δεν έχει εξοικειωθεί με την ιδέα της εξωσωματικής. Δυστυχώς... Γι'αυτό και πολλά ζευγάρια δεν ομολογούνε οτι τα παιδιά τους είναι απο εξωσωματική. Και κάποιοι νομίζουν οτι ντρέπονται να το πούν. Σαφώς δεν είναι ντροπή τα παιδιά σου να έχουν προέλθει απο εξωσωματική αλλά μας "αναγκάζουν" να νιώθουμε έτσι!

Νομίζουν οτι δεν είναι παιδιά σαν όλα τα άλλα, είναι "τεχνητά"... Απαράδεκτο!

Θα σου συνιστουσα να μη δίνεις σημασία σε λόγια, εκφράσεις και βλέμματα και αργότερα (γιατί ακόμη είναι μικρά) να μιλήσεις στα παιδιά σου για το τρόπο που ήρθαν στη ζωή. Ετσι θα το νιώθουν πιο οικείο και οποιαδήποτε άκομψη κουβέντα θα είναι σε θέση να την αντικρούσουν!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν θα έμπαινα ποτέ στον κόπο να πω ψέματα για το παιδί μου.

Η εξωσωματική δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεσαι εσύ, ο άντρας σου ή τα παιδιά σου. Αν ο κόσμος είναι στενόμυαλός είναι δικό του πρόβλημα μην το φορτώσεις στα παιδιά. Εσύ θα τους εξηγήσεις την αλήθεια και θα τα μάθεις να υπερασπίζονται τους εαυτούς τους και εσύ θα πρέπει να βάλεις τον κόσμο στην "θέση του".

 

Ο μικρός μου έχει στραβισμό και φορά αυτοκόλλητα...όλοι τον κοιτούσαν στην αρχή σαν εξωγήϊνο και υπήρχαν αρκετά αγενή σχόλια (ακόμα και από άτομα του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος).

Εγώ όμως ποτέ δεν ντράπηκα για το παιδί μου και φυσικά βγαίνουμε έξω βόλτες συνέχεια με τα αυτοκόλλητα. Στις αδιάκριτες ερωτήσεις απαντούσα καυστικά και στις ευγενικές ευγενικά.

Αποτέλεσμα? το μικρό μου δεν το θεωρεί κακό το ότι φοράει το αυτοκόλλητο (μόνο ενοχλητικό...αλλά γι' αυτό δεν μπορώ δυστυχώς να τον βοηθήσω:() και ο περίγυρος έπαψε να τον αντιμετωπίζει σαν εξωγήϊνο;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να σου πω, να χαίρεσαι τα διδυμάκια σου. Αυτό είναι και το μόνο που έχει σημασία, να είναι καλά και γερά. Να μην ασχολείσαι και να μην δίνεις σημασία στον καθένα, τι θα πει, τι θα σκεφτεί. Ασε που νομίζω ότι δεν είναι σωστό, να λες ότι δεν είναι δίδυμα. Με αυτόν τον τρόπο, υπάρχει πιθανότητα να τους δημιουργήσεις εσύ πρόβλημα και όχι οι υπόλοιποι. Και εγώ έχω μια δίδυμη αδερφούλα, είμαστε τα τελευταία παιδιά της οικογένειας, και ποτέ δεν αντιμετωπίσαμε θέμα.Δε μοιάζουμε, είμαστε από διαφορετικά ωάρια. Μεγάλωσε τα παιδάκια σου, με θετική σκέψη και μην σκέφτεσαι τίποτα περισσότερο.:lol:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειαστεί να αντιμετωπίσουμε τόσες άλλες καταστάσεις στο μέλλον (πχ. το προηγούμενο παράδειγμα με το στραβισμό και το αυτοκόλλητο) γιατί να σταθούμε σ' αυτο?

Ευλογία είναι να έχεις δίδυμα. Μ αρέσουν τρελά...

Θαυμάζω τιε διδυμομάνες για τις αντοχές τους τόσο στην εγκυμοσύνη όσο και τους πρώτους μήνες

δεν μου έμπαινε η ιδέα ότι είναι απο εξωσωματική μέχρι που γράφτηκα στο φόρουμ και διαπίστωσα το αντίθετο.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

To λες γενικα οτι εκανες εξωσωματικη? Σου εχουν πει πραγματα που σε στενοχωρησαν ή εσυ νομιζεις οτι σκεφτονται ετσι? Δεν ειναι απαραιτητο οτι τα διδυμα προερχονται απο εξωσωματικη παντα. Αν βλεπεις οτι οι αλλοι στο περιβαλλον σου ειναι αρνητικοι ως προς την εξωσωματικη δε χρειαζεται να το λες. Καταλαβαινω οτι ειδικα στο χωριο καποιοι εχουν αλλες αντιληψεις (ειδικα οι μεγαλυτεροι) Κατα τη γνωμη μου μη τους δινεις σημασια. Απολαυσε τα παιδακια σου που με τοσο κοπο απεκτησες. Εχω κι εγω ενα κοριτσακι απο εξωσωματικη και νιωθω τελεια! (αν δεν υπηρχε η εξ. δε θα γινομουν ποτε μανα) Δεν το λεω γενικα, αλλα σε οσους το εχω πει, μονο θετικη αντιμετωπιση εισεπραξα. Αλλωστε δεν εισαι η μονη. Ξερεις ποσα ζευγαρια εχουν παιδι απο εξωσωματικη? Πολλα περισσοτερα απο οσα φανταζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έμπαινα ποτέ στον κόπο να πω ψέματα για το παιδί μου.

Η εξωσωματική δεν είναι κάτι για το οποίο πρέπει να ντρέπεσαι εσύ, ο άντρας σου ή τα παιδιά σου. Αν ο κόσμος είναι στενόμυαλός είναι δικό του πρόβλημα μην το φορτώσεις στα παιδιά. Εσύ θα τους εξηγήσεις την αλήθεια και θα τα μάθεις να υπερασπίζονται τους εαυτούς τους και εσύ θα πρέπει να βάλεις τον κόσμο στην "θέση του".

 

Ο μικρός μου έχει στραβισμό και φορά αυτοκόλλητα...όλοι τον κοιτούσαν στην αρχή σαν εξωγήϊνο και υπήρχαν αρκετά αγενή σχόλια (ακόμα και από άτομα του στενού οικογενειακού περιβάλλοντος).

Εγώ όμως ποτέ δεν ντράπηκα για το παιδί μου και φυσικά βγαίνουμε έξω βόλτες συνέχεια με τα αυτοκόλλητα. Στις αδιάκριτες ερωτήσεις απαντούσα καυστικά και στις ευγενικές ευγενικά.

Αποτέλεσμα? το μικρό μου δεν το θεωρεί κακό το ότι φοράει το αυτοκόλλητο (μόνο ενοχλητικό...αλλά γι' αυτό δεν μπορώ δυστυχώς να τον βοηθήσω:() και ο περίγυρος έπαψε να τον αντιμετωπίζει σαν εξωγήϊνο;)

εγω θελω να πω μπραβο για την αντιμετωπιση που εχετε στο θεμα το παιδιου! ειναι σημαντικο να μην ντρεπεται και να το αντιμετωπιζει φυσιολογικα. μιλαω εγω που κυκλοφορουσα με αυτοκολλητα για πολλα χρονια!!!! αξιζε τον κοπο παρολο που θυμαμαι οτι με στεναχωρουσε αυτο σαν παιδι..ειμαι ενταξει και δεν χρειαστηκα εγχειρηση παρολο που ειχα σοβαρο στραβισμο! ετσι ειναι δυστυχως ο κοσμος χαιρεται να κανεςι καποιον δυστυχισμενο και να τον βγαζει ελλατωματικο. δεν καταλαβα ποια ειναι η διαφορα τω νπαιδιων με εξωσωματικη? αυτες ειναι παρωχημενες αντιληψεις μετις οποιες δεν αξιζει να ασχολουμαστε....αν ασχολουμασταν με ολα..:wink:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτον να σου ζησουν τα παιδακια σου,να τα χερεσαι και να τα καμαρωσεις οπως εσυ επιθυμεις..εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει να ντρεπομαστε που τα παιδακια μας ειναι διδυμακια,αν ειναι απο εξωσωσματικη,αν εχουν μυοπια η στραβισμο,αν ειναι ψηλα η κοντα,αν ειναι χοντρουλικα η αδυνατα;;;πραγματικα γιατι πρεπει να μπουμε σε αυτην την διαδικασια;;μην ντρεπεσαι κοριτσι μου για τα παιδακια σου δεν θα τους μηνει καμια ρετσινια,να μην λες σε κανεναν με πιο τροπο τα συνελαβες εκτος αν σε ρωτησουν και τοτε θα πεις με ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ και να αισθανεσαι καλα,εγω παντως θαυμαζω εκεινες τις μανουλες που παλεψαν πραγματικα για ενα παιδακι,που ηταν επιθυμια ζωης και μετα απο κοπο την εκαναν πραγματικοτητα...ειναι το ονειρο σου και εχεις καθε δικαιωμα να το ζησεις και να το απολαυσεις οπως εσυ θες...ασε να λενε...παντα υπαρχουν πικροχολοι και κακοπροερετοι δυστυχως δεν μπορουμε να τους εξαφανισουμε απλα να απομακρυνθουμε απο αυτους....να εισαι παντα υπερηφανη και ...μην κολας σε τιποτα...αν εσυ διδαξεις απο την αρχη στα παιδια σου να μην χωριζουν τους ανθρωπους σε ταξεις,φυλες,σε αρρωστα και μη αρρωστα παιδια να εισαι σιγουρη πως ποτε στην ζωη τους δεν θα εχουν ψυχολογικα...ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Διδυμομανα κ εγω κ ζω επισης στην επαρχια! Δυστυχως τα πραγματα στις μικρες κοινωνιες ειναι διαφορετικα. Απο την αρχη απεκρυψα εσκεμμενα να λεω οτι ειναι απο εξωσωματικη, παρολο που μερικοι ρωτουσαν επιμονα αλλα κ αδιακριτα. Τωρα ειμαι εγκυος στο 3ο μωρακι με φυσιολογικη συλληψη οποτε οποιαδηποτε αμφιβολια διαλυθηκε.

Σου προτεινω να μην αναφερεις αν ειναι με εξωσ. ή οχι τα μωρακια σου, δεν αφορα κανενα πως πιαστηκαν,οπως δεν θα αφορουσε κανεναν σε μια φυσιολογικη συλληψη η σταση που ειχατε οταν τα πιασατε. Μην αποκρυπτεις οτι ειναι διδυμα, θα αρχισεις να μπερδευεις κ τα ιδια σου τα παιδια που ξεκινουν να καταλαβουν την οντοτητα τους. Επισης, αν δε θελεις να τα φωναζουν "τα διδυμα", στο μετρο που μπορεις να το ελεγξεις βεβαια, ειναι να μην τα φωναζεις εσυ ετσι. Ετσι, δε θα ακουει ο μπαμπας, ο παππους κ η γιαγια ωστε να το επαναλαμβανουν κ ο κυκλος να ανοιγει. Εγω τις φωναζω "κοριτσια ελατε", οταν ειμαστε εξω. Ποτε δεν αναφερομαι ως οι διδυμες κλπ.Ημουν πολυ καθετη με αυτον τον ορο, ομως τωρα που λιγο μεγαλωσανε κ τα παιδια στην γειτονια τις φωναζουν διδυμουλες νιωθω περηφανια! Ειναι ευλογια τα διδυμα...κ ειμαι πολυ περηφανη για τα κοριτσια μου!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό θα προκαλέσει πρόβλημα στην ατομική διαμόρφωση του χαρακτἠρα τους και έτσι έχω αποφασίσει να μην λέω σε κανέναν ότι είναι δίδυμα.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί αυτο είναι ένα θέμα το οποίο με απασχολεί έντονα.

Εγώ νομίζω ότι έτσι θα τους δημιουργήσεις μεγαλύτερο πρόβλημα, φορτώνοντάς τα ενοχές γύρω από το θέμα της σύλληψής τους.

 

Ποτέ δεν πρέπει να ντρεπόμαστε ή να κρύβουμε αυτό που είμαστε, γιατί είναι κάτι που αποτελεί μέρος της ύπαρξής μας και δεν αλλάζει. Δυσκολεύουμε περισσότερο τη ζωή μας αρνούμενοι να δεχτούμε τους εαυτούς μας ως έχουν και στο τέλος καταλήγουμε να κουβαλάμε ψυχολογικά κόμπλεξ που μας περιορίζουν και μας ταλαιπωρούν.

 

Πρακτικά, αδυνατώ να καταλάβω πώς θα κρύψεις το γεγονός ότι είναι δίδυμα, ειδικά από τη στιγμή που θα πάνε σχολείο...

Link to comment
Share on other sites

.... Νομίζω ότι αυτό θα προκαλέσει πρόβλημα στην ατομική διαμόρφωση του χαρακτἠρα τους και έτσι έχω αποφασίσει να μην λέω σε κανέναν ότι είναι δίδυμα.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί αυτο είναι ένα θέμα το οποίο με απασχολεί έντονα.

 

Δηλαδή θα πεις στα παιδιά σου διαφορετική ημερομηνία γέννησης από την πραγματική;

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Και θα αιτιολογήσεις σύλληψη με διαφορά λίγων... μηνών;; :lol: :lol: :lol: :lol:

Και γέννα με ταυτόχρονη εγκυμοσύνη;;; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Και περιμένεις να σε πιστέψουν οι γύρω σου;; (κι εγώ μέσα σ' αυτούς:-P)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοιταξε να δεις. Εγω σχεδον παντα πλεον συνδιαζω διδυμα με εξωσωματικη. Γιατι? Γιατι οπως ειπε και ο εξωσωματικος της νονας μας (καταπληκτικος τυπος) η φυσιολογικη διδυμη κυηση ειναι 1/300-350. Η διδυμες σε εξωσωματικη ειναι 1/3. Οποτε ναι ετσι το βλεπω μιας και παντου πλεον βλεπω διδυμα. Αλλα δεν το βλεπω για να το κρινω αρνητικα για τα παιδια. Απλα αναρωτιεμαι τι στο διαβολο συμβαινει και δεν μπορουμε πλεον να συλλαβουμε κανονικα. Ειναι επειδη οντως εχουμε προβλημα, ή επειδη ειναι μεγαλο εμποριο και δυστυχως πολλα ζευγαρια λανθασμενα πιθονται οτι κατι εχουν για να αφησουν το 'χρυσαφι' τους? Αυτο ειναι το μονο που σκεφτομαι οταν βλεπω διδυμα. Βεβαια η πραγματικοτητα ΠΟΛΥ απεχει απο αυτο που βλεπουμε, γιατ επισης πολλα 'μονα' παιδια εχουν και εκεινα γινει με εξωσωματικη. Οποτε τπτ δεν ειναι ουσιαστικα ενδειξη για κατι.

 

Η κοπελα λεει να το κρυψει για να βοηθησει στην διαμορφωση του χαρακτηρα των παιδιων για να μην τους ενοχλει το περιβαλλον. Εγω θα σου πω λοιπον το εξης Σισσυ. Η διαμορφωση του χαρακτηρα μας γινεται πρωτα απο ολα με το να αποδεχθουμε μεσα σε ενα λογικο πλαισιο το τι ειμαστε και απο που προερχομαστε. Αν ξεκινας τα παιδια σου μεσα σε ενα ψεμα, αν το μαθουν αργοτερα η ΠΡΩΤΗ που θα αποδειξει οτι δεν το 'δεχεται' ως ιδεα οτι ειναι παιδια εξωσωματικης θα εισαι εσυ. Και ειναι λαθος παραδειγμα. Να τους μαθεις ΠΩΣ ηρθαν, ΓΙΑΤΙ και επισης να τους δειξεις ποσο πολυτιμα ειναι. Και οσο για την κοινωνια να τους εξηγησεις οτι ειναι σκληρη. Και ετσι οπως μπορει να δειξει εκεινα θα δειξει και ενα παιδι ας πουμε χωρισμενων γονεων. Και οτι δεν χρειαζεται να μας αποδεχονται ολοι. Αυτοι ομως που θα μας αποδεχθουν αξιζει να ειναι διπλα μας........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοιταξε να δεις. Εγω σχεδον παντα πλεον συνδιαζω διδυμα με εξωσωματικη. Γιατι? Γιατι οπως ειπε και ο εξωσωματικος της νονας μας (καταπληκτικος τυπος) η φυσιολογικη διδυμη κυηση ειναι 1/300-350. Η διδυμες σε εξωσωματικη ειναι 1/3. Οποτε ναι ετσι το βλεπω μιας και παντου πλεον βλεπω διδυμα. Αλλα δεν το βλεπω για να το κρινω αρνητικα για τα παιδια.

 

Κι εγώ ακριβώς όπως τα έγραψες. Πάντα σκέφτομαι ότι είναι από εξωσωματική... και χαίρομαι που περισσότερα ζευγάρια μπορούν και κάνουν παιδιά, να δημιουργήσουν οικογένειες, παιδιά που θα προσφέρουν στην κοινωνία, στον κόσμο κτλ κτλ. Καλύτερα από το να έμεναν μόνοι τους, άτεκνοι.

 

Θέλω όμως να θίξω και κάτι άλλο. Αν χτύπα ξύλο, αρρωστήσει ένα παιδί και η επιστήμη αποτρέψει με θεραπεία τον θάνατο του τότε αυτό το παιδί είναι κατώτερο; Η μάνα είναι λιγότερο άξια; Στην εξωσωματική αυτό δεν γίνεται; Βοηθά η επιστήμη την ζωή ενός παιδιού. Μην τρελαθούμε τελείως. Οι δίδυμες κυήσεις είναι ονειρεμένες και οι περισσότεροι τις κατακρίνουν από ζήλια. Άσε που μπορεί αργότερα να υπάρχουν περισσότερα μωρά από εξωσωματική και λιγότερα από φυσιολογική σύλληψη. Ήδη τα ποσοστά είναι μεγαλύτερα από ποτέ.

 

Γερά να είναι και να φτιάξουν έναν καλύτερο κόσμο από ότι εμείς τους παραδίδουμε όπως και να έγινε η σύλληψή τους. (Αμήν:lol:)

 

 

Α και να πω πως νομίζω η κοπέλα ήθελε να πει θα κρύψει το γεγονός ότι είναι με εξωσωματική όχι ότι είναι δίδυμα γιατί προφανώς δεν είναι πρακτικό να κρύψεις ότι είναι δίδυμα!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο.

Ολες οι γυναικες που κανουν εξωσωματικη θα πρεπει να ειναι υπερηφανες για αυτο. Δινουν εναν αγωνα που δυστυχως δεν ειναι παντα νικηφορος.

Ντροπη δεν ειναι ενα μωρο που ερχεται στον κοσμο με οποιον τροπο και αν ερχεται.

Πρεπει πρωτα να αλλαξουμε την δικη μας νοοτροπια και μετα των γυρω μας.

Αν εκανα εξωσωματικη θα ημουν υπερηφανη για αυτο και δεν θα το εκρυβα.

Οταν εκανα τα δικα μου διδυμα ναι, υπηρχαν ανθρωποι που το μυαλο τους πηγαινε στην εξωσωματικη και τα φαρμακα. Και? Και? Μακαρι να ειχα και τις δυο κορες μου και ας ελεγαν οτι ηθελαν. Αλλωστε ο κοσμος δεν χρωσταει καλο.

Οποτε καλη μου φιλη θα πρεπει να εισαι υπερηφανη για τον αγωνα που εκανες, για τα παιδια που εφερες στον κοσμο και μην δινεις λογαριασμο σε κανεναν. Μην δινεις εσυ το δικαιωμα να σε σχολιαζουν.

Μην βαζεις τα παιδια σου σε κανεναν τρυπακι. Μην τους δημιουργεις προβληματα εσυ η ιδια. Η εξωσωματικη δεν ειναι ντροπη!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ομως... δε πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που ξεχωριζει τα παιδια αν ειναι διδυμα ή οχι, απο εξωσωματικη ή οχι...

 

δεν πιστευω οτι ειναι ταμπου, κατ αρχην αν μη τι αλλο, μιλαμε για χιλιαδες παιδια απο εξωσωματικες, που το παραξενο πλεον?

 

καλα, αυτο το να μη λες οτι τα παιδια σου ειναι διδυμα, ειναι πολυ αστειο ετσι???????????

 

με τι καθεσαι και ζοριζεσαι βρε κοριτσι μου ειλικρινα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας, παρακολουθώ εδώ και ενα χρόνο περίπου την σελίδα σας και ομολογώ ότι με έχει βοηθήσει να αναταπεξέλθω στη ιδιαιτερότητα της ανατροφής και διαπαιδαγώγησης των διδύμων.Εχω ἐνα αγοράκι και ένα κοριτσάκι 11 μηνών υγιέστατα τα οποία προερχονται από εξωσωματική γονιμοποίηση και αντιμετωπίζω την παραξενια και δυσπιστία της κοινωνίας(ειδικά στην επαρχία)που φτάνει στο σημείο να θεωρεί τα δίδυμα από εξωσωματική σχεδόν άρρωστα και ατυχή παιδια.Σκέφτομαι ότι μεγαλώνοντας αυτη η αντιμετώπιση θα προκαλέσει ψυχολογικό πρὀβλημα στα παιδιά κολώντας τους την <ρετσινιά> να τα δίδυμα, έρχονται τα δίδυμα κ.ο.κ Νομίζω ότι αυτό θα προκαλέσει πρόβλημα στην ατομική διαμόρφωση του χαρακτἠρα τους και έτσι έχω αποφασίσει να μην λέω σε κανέναν ότι είναι δίδυμα.Θα ήθελα την γνώμη σας γιατί αυτο είναι ένα θέμα το οποίο με απασχολεί έντονα.

 

Τώρα είδα το θέμα σου...

 

Η όποια ρετσινιά, εκτός από τη γενικότερη παραπληροφόρηση και δυσειδαιμονία, μπορεί να έχει κάποια βάση...

 

Δυστυχώς έχει τύχει να δω περιπτώσεις διδύμων με αρκετή υστέρηση στη συμπεριφορά τους. Δεν έχει σχέση βέβαια αν είναι από εξωσωματική. Απλά οι αυξημένες ευθύνες της ανατροφής μπορεί να κάνει τους γονείς να κλειστούν μαζί με τα παιδιά τους μέσα στο σπίτι ως τα τρία χρόνια, ας πούμε και να μείνουν μακριά από το κοινωνικό περιβάλλον. Αυτές οι συνθήκες μπορεί να δημιουργήσουν παράξενες συμπεριφορές. Βέβαια τα περισσότερα παιδάκια, λίγο πολύ έρχονται στα ίσα τους με τον καιρό.

 

Τα δικά μου παιδάκια επέλεξα να έχουν όσο το δυνατόν πιο νορμάλ ζωή με όποιο τίμημα είχε για τους μεγάλους αυτό. Επίσης ουδέποτε χρησιμοποίησα τη λέξη δίδυμα για να τα περιγράψω και το ίδιο (σχεδόν πάντα) έκανε και ο περίγυρος. Γιατί να λες δίδυμα στο κάτω κάτω; Σάμπως αυτοί που έχουν απλά αδέρφια συστήνουν τα παιδιά τους ως "αδέρφια"; Ονόματα έχουν τα παιδιά, αυτά χρησιμοποιούνται. Γενικά δεν είναι ανάγκη να γίνει τίποτε ρετσινιά. Και στην πράξη δεν είδα τα παιδιά μου να αντιμετωπίζονται ως δίδυμα σε τίποτα (σχεδόν) γιατί τα ίδια είχαν αρκετά αυτόνομη εικόνα για τον εαυτό τους. Τέλος πάντων ήταν σαν αδέρφια.

 

Και αν υποθέσουμε ότι δεν δημοσιοποιείται το περί διδύμων, ποτε θα γιορτάζονται τα γενέθλια; Και μέχρι ποια ηλικία μπορεί να μείνει κάτι τέτοιο κρυμμένο; Αν μπορεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ΤΡΙΔΥΜΗ κύηση ΧΩΡΊΣ εξωσωματική. Έπαθα σοκ κ εγώ κ ο σύζυγος κ όταν ανακοινώναμε ότι έχω τρίδυμα, όλοι με ρώταγαν αν έκανα εξωσωματική!!!! Απαντούσα όχι αλλα πιστεύω ότι κανείς δενμε πίστευε.. Το καταλαβαίνω μιας κ γω δεν μπορούσα να το πιστέψω.παρ΄ολα αυτά μετα απο ένα σημείο καταντάει κουραστικό.... να βλέπεις την αμφιβολία στους άλλους. Τελικά έχασα τα τριδυμακια μου στον 6ο μηνα και μετα έμεινα έγκυος σε ένα μωράκι. Θέλω να καταλήξω στο ότι Εμένα μου συνέβη ΤΡΙΔΥΜΗ φυσιολογική εγκυμοσύνη αν κ σπάνιο , κ όλοι με κοίταζαν σαν ουφο... Επίσης να πω ότι αν είχα συλλάβει με εξωσωματική θα το λεγα ανοιχτά. Πλέον είναι αποδεκτό πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω στα μάτια μου με αυτά που διαβάζω. Είμαι έγκυος 6 μηνών σε δίδυμα κοριτσάκια που ήρθαν σε εμάς με την 3η προσπάθεια εξωσωματικής, μετά από μερικές αποτυχημένες άλλες μεθόδους (σπερματεγχύσεις κλπ)χειρουργεία και ένα σωρό άλλα πργματα στα οποία είχαμε υποβάλλει τους εαυτούς μας τα τελευταία 6 χρόνια! Δεν πιστεύω ότι θα άκουγα κάποια στιγμή ότι όλο αυτό που ζω τους τελευταίους 6 μήνες εγώ και ο άντρας μου, οπως επίσης και όλοι οι άνθρωποι γυρω μας που μας αγαπούν και μας στηρίζουν θεωρείται ακόμα και στις μέρες μας TABOO!!! Ποια κοινωνία είναι αυτή που θα καταδικάσει την προσπάθεια μας να αποκτήσουμε ένα παιδί και που ανέχεται όλη αυτή τη βρωμιά και τη σαπίλα γύρω μας; Ποια κοινωνία θα στιγματίσει αυτά τα παιδάκια που ήρθαν στο κόσμο ως αποτέλεσμα αγώνων, δακρύων, επώδυνων και μαύρων στιγμών; Ποια μάνα είναι αυτή που θα κρύψει την ταυτόχρονη γέννηση των παιδιων της και από ποιούς; ΤΙ ΣΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΑ; Συγχωρήστε μου τον εκνευρισμό αλλά εδώ και 24 εβδομάδες ζω και αναπνέω για αυτά τα αγγελάκια και δεν μπορώ να φανταστώ ότι κατι μπορεί να πάει στραβά. Οταν διαβάζω τέτοια πράγματα βγαίνω εκτός ορίων. Καλημέρα σε όλες...

utpHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Feniatwins συμφωνώ απόλυτα μαζι σου! Δεν θα έκρυβα πότε οτιδήποτε αφορά τα αγγελουδια μου... Αν οι γύρω μου είναι καφροι είναι δικό τους πρόβλημα. Δεν θα μπορούσα να ξεκινήσω την ζωη των παιδιών μου βασισμένη σε ψέματα. Στην τελική μία γυναίκα που κάνει εξωσωματική, είναι μία γυναίκα συνειδητοποιημενη που λαχτάρα ένα μωράκι. Δεν έτυχε απλά! Καλο κουράγιο κ με το καλό τα ζουζουνάκια σου

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδιά... το αν κάποιος κάνει ή όχι εξωσωματική είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ θέμα!

 

Κι εγώ είμαι περήφανη που την έκανα, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το διατυμπανίζω.

 

Στο κάτω κάτω... να ρωτήσω κι εγώ... Σε τι "στάση" έπιασες το παιδί; Ή μήπως είναι ανάρμοστη ερώτηση;

 

Πιστεύω πως δεν είναι πρέπον να γίνονται τέτοιες ερωτήσεις. Είναι αγενές. ΑΝ κάποιος θέλει να το μοιραστεί, θα το κάνει από μόνος του. Τόσο απλά.

 

Και η ζωή των παιδιών δεν ξεκινά με ψέματα. Δεν αφορά ΟΥΤΕ τα παιδιά, το σε πια στάση έγινε η σύλληψη.

 

 

 

Υ.Γ. Στο άλλο θέμα ήθελα να γράψω... οκ.. δεν πειράζει. Ταιριάζει κι εδώ! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Είστε πολύ τυχερές που έχετε δίδυμα. Να είστε περήφανες για αυτά. Εμένα τα παιδιά της αδελφής μου (από εξωσωματική) είναι δίδυμα και νιώθω πολύ περήφανη για τα πολυλατρεμένα μου ανηψάκια. Μακάρι να αποκτήσω κι εγώ και ας λέει ο κόσμος ότι θέλει. Όπως είπε ένα παιδάκι εξωσωματικής στην τηλεόραση σημασία έχει ο προορισμός και όχι αν θα φτάσεις με αεροπλάνο, πλοίο ή τρένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...