Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσες ωρες κοιμαστε  

1.116

  1. 1. ποσες ωρες κοιμαστε

    • 8-10 ωρες
    • 5-8
    • 3-5
    • πανω απο 10 ωρες (αν διαλεξατε αυτη την επιλογη,ειστε σε λαθος φορουμ)
    • εχω να κοιμηθω απο τοτε μου γεννησα
    • δεν εχω στανταρ ωρες... αλλες φορες κοιμαμαι πολυ, αλλες δε κοιμαμαι καθολου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 310
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον εγω δεν δουλευω οποτε προσαρμοζω το προγραμμα μου αναλογα με το ποτε ξυπνανε τα παιδια. Ο μεγαλος απο 2 μηνων κοιμοταν απο τις 22:00 μεχρι τις 10:00 οποτε ξυπναγα 10:05!!!!!! Τωρα ξυπναει γυρω στις 8 με 8:30 οποτε ξυπναω παλι μαζι του.

Ο μικρος κοιμαται γυρω στις 11 με 11μιση οποτε εγω κοιμαμαι κατα τις 12.. Ο μικρος ξυπναει μια φορα την νυχτα για πιπιλα αλλα ευτυχως κοιμαμαι πολυ ευκολα. Οταν εχουμε να παμε καπου το πρωι ομως πρεπει να ξυπνησω πριν τον συζυγο (1 μπανιο στο σπιτι) οποτε σηκωνομαι γυρω στις 7... Α! και το 50% των μεσημεριων ξαπλωνω και το μεσημερι.. (Φτου μου να μην με ματιασω)

Link to comment
Share on other sites

Δέκα (το αργότερο 22,30) πέφτω για ύπνο μπας και αντέξω τα 3-4 νυχτερινά εγερτήρια.

Το πρωί μαζί με το μωρό στις 6 με 6:30.

Μεσημεριανός ύπνος φυσικά δεν παίζει αφού εργάζομαι.

 

Αυτά τα ωράρια ούτε που τα φανταζόμουνα πριν γεννήσω..

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το καθημρινό πρόγραμμά σας, τί ώρα ξυπνάτε και τί ώρα κοιμάστε το βράδυ?

 

Ξυπναω 7-8 που ξυπναει η μικρη. Αν ο αντρας μου ειναι εδω και νυσταζω κοιμαμαι 1 το μεσημερι που κοιματε και η μικρη κανα 2ωρο, και μετα εκεινη κοιμαται 7-8 το βραδυ και εγω κατα της 10......καπως ετσι κυλαει......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εχω δίδυμα αρα.... αστα βράστα στο θέμα αυτό. Γενικά κοιμάμαι γύρω στις 10:30 ξυπνάω στις 6 αλλά ξύπνάω τουλάχιστων 2 φορές το βραδυ για πιπίλα και λίγο κούνημα που πέρνει κανένα 15 την κάθε φορά.. Πρέπει όμως να πώ ότι έχω κοπέλα απο το πρωί έως τις 3 και κάνει όλες τις δουλειές, εγώ δεν ακουμπάω σκούπα, σίδερο, κατσαρόλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βλέπω από ύπνο όλες πάμε καλά. Εγώ κοιμάμαι 1 το βράδυ γιατί η μεγάλη κοιμάται 11.00 και κάνω δουλειές και κάθε 3 ώρες ξυπνάει το μωρό για να το θηλάσω. Το πρωί από τις 7 και μετά ανάλογα. Βεβαια το πρόγραμμα μέχρι να πάω στη δουλειά μετά θα δούμε αν θα κοιμάμαι . Το μεσημέρι δεν υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια μπορώ να πω ότι φέτος κοιμάμαι....

 

Βάζω τις κόρες μου στις 9.30 περίπου στα κρεββάτια τους οπότε μέχρι τις 10 έχουν αποκοιμηθεί... Οπότε γύρω στις 11 κοιμόμαστε και εμείς οι ταλαίπωροι γονείς.

Το βράδυ 1 ή 2 φορές θα ξυπνήσει η μικρή, αλλα συνήθως πηγαίνει ο καλός μου... συνεπώς θα ξυπνήσουμε το πρωί γύρω στις 6.30 ...

 

Μεσημεριανός ύπνος δεν υπάρχει γιατί μέχρι να γυρίσω εγώ απο την δουλειά ξυπνάνε τα μωρά μου... οπότε... το τρέξιμο συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

καθημερινες δεν κοιμαμαι μεσημερι γιατι στις 4 που γυρναω ...εχει ξυπνησει η μικρη

 

το βραδυ συνυθως στις 9 κοιμομαστε αλλα εχουμε πεσει και απο τις 8 και στις 10.30 αλλες φορες και ξυπναω 6.30 να ετομαστω για δουλεια η μικρη ξυπναει κατα τις 9

 

αλλαααααααααααααααααα τα σαβ/κα κοριτσια ριχνουμε με την μικρη 4 ωρες υπνο μεσημεριανο και το ευχαριστιεμαι :))))

 

Υπομονη βρε μην ξεχνατε οτι ο υπνος παχαινει ;)

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Τι καλά που κοιμάστε. Εμένα μου λείπει πολύς ύπνος και έχω να κοιμηθώ σερί 5ωρο από όταν ήμουν έγκυος πριν ενάμιση χρόνο σχεδόν.

Έχω ενάμιση μήνα που ξεκίνησα δουλειά 7.30 έως 2.30 οπότε το πρωί ξυπνάω κατά τις 6.35 να θηλάσω την μικρή και να ετοιμαστώ. Μετά πάω 15λεπτά δρόμο να φέρω την μαμά σπίτι να την προσέχει κα συνεχίζω για δουλειά. Μεσημέρι το πολύ να ξαπλώσω-όχι κοιμηθώ - για κανα 20λεπτο να ξεκουράσω τα μάτια μου αλλά 1 με 2 φορές την εβδομάδα. Όταν κοιμάται το μεσημέρι η μικρή θέλω να κάνω δουλειές αφού όταν είναι ξύπνια δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Το βράδι η μικρή κοιμάται πάντα μετα τις 10.30 στην καλύτερη περίπτωση και στην χειρότερη γύρω στις 12.30 ή 1.00 οπότε κι εγώ πρέπει να κοιμηθώ αφού είμαι πτώμα. Μετά όμως θα ξυπνήσει κανα δυο φορές έως τις 6 το πρωί όπότε τυχαίνει ανά 2ωρο ή λιγότερο να ξυπνάω. Έτσι ζήτημα να κοιμηθώ 5 ώρες διακεκομένα πάντα την ημέρα. Αυτά το ολίγα!!!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι - έχω ένα κοριτσάκι 3,5 προς 4 ετών και ένα αγοράκι 7,5 μηνών - είμαι πάαααρα πολύ τυχερή στο θέμα του ύπνου.

Μπορεί να μην κοιμάμαι τα μεσημέρια...όμως και τα δυο παιδιά κοιμούνται σαν πουλάκια το βράδυ - εκτός απροόπτου βέβαια. Η μεγάλη από τις 8 περίπου το βράδυ έως τις 7.30 το πρωί και ο μικρός από την ίδια ώρα το βράδυ έως τις 6.30 - 7 αλλά αφού τον ταίσω εκείνη την ώρα, θα ξανακοιμηθεί αμέσως για περίπου 2 ώρες ακόμη!

Γι'αυτό το λόγο, με μισεί η κολλητή μου όταν συζητάμε περί του θέματος αυτού διότι εκείνη δεν κοιμάται πριν τις 11μιση το βράδυ...

Όταν όμως είναι ξύπνια η μεγάλη μας κόρη, φροντίζει να μας κάνει να χάνουμε αρκετή ενέργεια! Νομίζω πως καταλαβαίνετε... Γι'αυτό άλλωστε χρειάζεται και τον ύπνο - για να έχει ρεζέρβα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ περίπου 8-10 ώρες αν ξεχαστώ στην τηλεόραση μπορεί κ 7-8. Κοιμούνται τα παιδιά κατά τις 10:30 κ μετά ακολουθούμε εμείς. Ξυπνάμε με το γιό κατα τις 7:30 για το σχολείο κ τις δουλειές μας κ η μικρή συνεχίζει μέχρι της 9:00-9:30

 

Τα σκ τα παιδιά ξυπνανε αργότερα κ μας αφήνουν τα χουζουρεψουμε λίγο παραπάνω.

 

Ο γιός από 40 ημ κ η κόρη από 2 μην. κοιμόντουσαν συνεχόμενα, με λίγες εξαιρέσεις όταν είναι άρρωστα.. που ξενυχτώ.. δεν μπορώ να πω ότι έχω έλλειψη ύπνου

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που ανήκω στην πλειοψηφία!

Στις 5-8 ώρες είμαι κι εγώ. :D

Ευτυχώς ο μικρός από 2 μηνών και μετά κοιμάται συνεχόμενα από το βράδυ (8-9) μέχρι την άλλη μέρα γύρω στις 8.

Το θέμα είναι ότι το βράδυ - αφού κοιμηθεί - είναι η μόνη ώρα που μπορώ να κάνω καμιά δουλειά με την ησυχία μου ή να αράξω και λίγο (με την ησυχία μου).

Οπότε, αν προλάβω 8ωρο ύπνο είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένη!

 

Υ.Γ. Και σαβ/ριακο ευτυχώς αναλαμβάνει ο μπαμπάς του πρωινή βάρδια, που είναι πρωινός τύπος (σε αντίθεση μ' εμένα), οπότε χουζουρεύω λίγο.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

η μικρή μου κοιμάται από 9.00 ή 9.30 και ξυπνάει 7.30 ή 8.00 ή 8.30,(την ώρα δηλαδή που εγώ είμαι στη δουλειά). όταν επιστρέφω στις 3.00, αφού φάμε και μαζέψω, την αλλάζω και κοιμάται 35 λεπτά,από 16.00 έως 16.35 περίπου, ούτε ωρολογιακή να ήταν. φυσικά δεν μου φτάνει για μεσημεριανό ύπνο, αλλά το καλό είναι ότι και να ξυπνήσει δεν κλαίει, παίζει με την πάντα της, με τα χέρια της, την πιπίλα της, οπότε κοιμάμαι άλλο ένα τέταρτο.

το απόγευμα πίνω το καφεδάκι μου, την κάνω μπάνιο, ξανακοιμάται 35 λεπτά, τρώει, παίζει, μαγειρεύω, βάζω πλυντήριο ή σιδερώνω, συμμαζεύω, κάνουμε μπάνιο εγώ και ο άντρας μου.

λίγο πριν ξανακοιμηθεί η μπέμπα ετοιμάζουμε με το συζυγάτο μου, ο οποίος με βοηθάει σε όλα, το πλυντήριο της μπέμπας για το επόμενο πρωϊ, τη λίστα με τα ψώνια, τρώμε.

το βράδυ δεν κάνω καμία απολύτως δουλειά, γιατί είναι ευαίσθητη στο θόρυβο. η TV στο μουγκαφόν, αν και τελευταία ξεψαρώσαμε και την ανοίγουμε τη φωνή λίγο. Αλλά δεν έχει και τίποτα αξιόλογο. οπότε ξαπλώνω στον καναπέ αγκαλίτσα με τον αντρούλη μου και συζητάμε ή σερφάρουμε μαζί ή εναλλάξ. χορταίνω ύπνο κι έτσι αντέχω τη ρουτίνα, που δόξα τω Θεώ, είναι ευχάριστη!

Link to comment
Share on other sites

εγω οτι και να πω ειναι λιγο....γιαιτ τετοια απογοητευση με το θεμα υπνος δεν θα εχει αλλη μαμα:( 4 χρονια εχω να κοιμηθω καθως και τα δυο μου παιδια μου βγηκαν ζορικα.....η κορη μου ξεκινησε 18 μηνων να κοιμαται για βραδυ και αυτο με διακοπες καθως ακομη και τωρα που ειναι 4 εχουμε θεμα. ο γιος μου χθες το βραδυ ξυπνησε 4 φορες!!!!! εχει τυχει να ξυπνησει και 7 φορες. αυτο δεν ειναι υπνος ειναι βασανο και μαλιστα μεγαλο!!!! ειμαι συνεχεια κουρασμενη και μεσα στα νευρα. αισθανομαι οτι θα καταρευσω και ακουω και αλλε μαμαδες που απο μηνων τα παιδακια τους κοιμουνται ολο το βραδυ και εγω αναρωτιεμαι:?::?::?:ειλικρινα αν καποιος μου ελεγε οτι αν εκανα αλλο παιδι θα κοιμοταν ισως και να εκανα αλλα με τοσο βασανο που κουβαλαω σε αυτο το θεμα , δουλεια το πρωι, ολη μερα στο ποδι και να μην μπορω να ξεκουραστω ουτε μεσημερι αλλα ουτε και βραδυ συγνωμη αλλα δηλωνω :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(απελπισιααααααααααααααααααααα:!::!::!:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μίλησε με τον παιδίατρο και ακολούθησε τις οδηγίες του. η αδερφή μου που είχε το ίδιο πρόβλημα, μίλησε με την παιδίατρό της για το ζήτημα, κατόπιν δικής μου συμβουλής (της τα είπα λίγο απότομα) και δυστυχώς δεν έκανε ό,τι της είπε, οπότε ακόμα παιδεύεται.

είναι και στο παιδί, είναι και θέμα προγράμματος. 50-50.

δεν πιστεύω αυτό που λένε πολλοί ότι φταίνε οι γονείς για την αυπνία του παιδιού ή για τις διαταραχές ύπνου, απλά χρειάζεται να συμβουλευόμαστε ειδικούς, όταν εμείς δεν ξέρουμε τί άλλο να κάνουμε. με το να δεχόμαστε τα καπρίτσια τους από αγάπη πάντα δεν τα βοηθάμε.

και σίγουρα, βάσει στατιστικών, είναι δύσκολο να το ομολογήσουν οι γονείς ότι το παιδί τους έχει πρόβλημα ύπνου. το ότι το αναγνωρίζεις είναι το πρώτο βήμα.

εύχομαι γρήγορα να το λύσετε και να απολαμβάνετε οικογενειακώς τον ύπνο. είναι απαραίτητος για την υγεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο μπεμπουλης μου κοιμαται 11 με 11 απο δυο μηνων σχεδον...

 

Εγω ξυπναω κατα τις 9 για να κανω τις δουλειες μου στο σπιτι και οταν ξυπνησει τον ταιζω και παμε για καφε..

 

Κατα τη διαρκεια της ημερας κοιμαται και μερικα μισαωρακια οποτε κοιμαμαι και γω λιγο το μεσημερι...

 

Απαντησα λοιπον πανω απο 10 ωρες αρα μαλλον ειμαι σε λαθος φορουμ:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τη βοήθειά σας στο θέμα του ύπνου. Η Αλεξάνδρα μου είναι 14 μηνών. Από τεσσάρων μηνών κοιμόταν όλο το βράδυ. Τον τελευταίο καιρό ξυπνάει το βράδυ, γύρω στις 2 με 3, και πότε ζητάει αγκαλιά, πότε γάλα, πότε να κοιμηθεί στο καρότσι (έρωτας με το καρότσι) και μετά καταλήγουμε να ξανακοιμόμαστε στις 5 το πρωϊ!.

 

Τις τελευταίες δύο νύχτες έχουμε κοιμηθεί καλά, αλλά όταν την βάζω στην κούνια αρχίζει να κλαίει και πρέπει να πηγαινοερχόμαστε με τον μπαμπά της για να μας βλέπει και να της χαϊδεύουμε το σεντόνι για να πέσει κάτω να χαλαρώσει (πάντα με ανοιχτά φώτα).

 

Είναι αποστροφή στην κούνια? Φοβάται το σκοτάδι? Θέλει τη μαμά της? Σημειωτέον ότι τη μέρα κοιμάται στην κούνια άνετα!!!

 

Μήπως φοβήθηκε επειδή την είχαν τσιμπήσει κουνούπια? Βοηθήστε με. Πώς να το χειριστώ?

 

 

ροζούλα......:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

η κόρη μου είναι 22 μερών και ξυπνάει ανά 3ωρο. Διάβασα παραπάνω ότι κάποια μωρά κοιμούνται όλο το βράδυ. Πόσο μηνών περίπου ξεκινάει να γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Εμείς κοιμόμαστε όλη νύχτα από την ημέρα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο. Δηλ. 8 με 8. Την είχα τους πρώτους 6 μήνες σε λίκνο δίπλα στο κρεβάτι μου κι επειδή μέχρι 6 μηνών τη θήλαζα μόνο, σηκωνόμουν κατα τις 2 ή 3 εγώ για να πάω τουαλέτα κι έτσι όπως ήταν κοιμισμένη την έβαζα στο στήθος μου γιατί έιχα πολύ γάλα και είχε ώρα να πιει και πόναγα και κοιμισμένη την ξαναέβαζα στο λίκνο.

 

Τώρα είμαστε 20 μηνών.

 

Το χειμώνα 8 η ώρα την έβαζα στο κρεβάτι της και 8+5 κοιμόταν.

 

Τώρα που είναι καλοκαίρι 8 η ώρα την ετοιμάζω για μπάνιο και 8+30 είναι στο κρεβάτι της με το φωτάκι νυκτός και απαλή μουσική στο cd του δωματίου της, κάθεται αράζει λίγο κοιτώντας το ταβάνι και σε 5 λεπτά έχει κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...