Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παιρνει θεση το μωρό?


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες γυρησε με το κεφαλι προς τα κατω.

Οχι, αυτο που εγραψα δεν μου το ειπε κανεις συγκεκριμενα.

(Καλα κανεις και ρωτας γιατι δυστυχως εχω την ταση να το "παιζω" εγω γιατρος...)

 

Τι ωραία που γύρισε το μωράκι σου... ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιές μωράκι. Κοντεύεις ε?

Κοίτα μερικές φορές πρέπει να το παίζουμε γιατροί εφόσον διαβάζουμε και γενικότερα ψάχνουμε πολύ. Από τέτοια άτομα το δέχομαι, δεν το δέχομαι από τον καθένα που επειδή έκανε ένα παιδί ή επειδή γέννησε η κουμπάρα, αδερφή ή φίλης της νομίζει ότι ξέρει περισσότερα από σένα και σου το παίζει ειδικός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι ωραία που γύρισε το μωράκι σου... ελπίζω να πάνε όλα καλά και να έχεις έναν εύκολο τοκετό και ένα υγιές μωράκι. Κοντεύεις ε?

Αχ, μου εμειναν 15 μερες ακομη! Μακαρι να με αφησει ο γιατρος μεχρι τοτε και να μη το παρει πιο πριν. Θελω πολυ να γεννηθει φυσιολογικα και οποτε θελει εκεινο! Και σε σενα ευχομαι μια ομορφη γεννα!

 

Ξεκινησε να γυριζει ενω διενυα την 38η εβδ, εσυ ποσο εισαι τωρα;

Στην αρχη ξαπλωσε με την πλατη κατω και τα ποδια πανω στα δεξια πλευρα μου. Την επομενη εβδομαδα σιγα σιγα εκανε ενα Γ, με το κεφαλι κατω, το κωλαρακι στα δεξια πλευρα μου και τα ποδια στα αριστερα. Ετσι δεν πρεπει να μεινει;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα βρε κοριτσια που την 29η ηταν 1578gr ποσο θα γεννηθει δλδ?ευτυχως που θα κανω καισαρικη

Χαιρομαι που εισαι εξοικειωμενη με την καισαρικη! κι εμενα μου ειπε ο γιατρος αλλα δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα ρε γμτ οτι δεν θα το βγαλω εγω αλλα ο γιατρος.

Ξερω, ξερω, σημασια εχει να ειναι καλα, αλλα δεν μπορω να το χωνεψω οτι μπορει να γινει ετσι...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το ντοπλερ την τεταρτη..η μπεμπουλα μου ειπε ο γιατρος οτι εχει παρει θεση αλλα μπορει και να γυρισει... Μακαρι να μην γυρισει δεν θελω καθολου να σκεφτομαι το ενδεχομενο της καισαρικης!!!!!!

kuWSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που εισαι εξοικειωμενη με την καισαρικη! κι εμενα μου ειπε ο γιατρος αλλα δεν μπορω να το δεχτω με τιποτα ρε γμτ οτι δεν θα το βγαλω εγω αλλα ο γιατρος.

Ξερω, ξερω, σημασια εχει να ειναι καλα, αλλα δεν μπορω να το χωνεψω οτι μπορει να γινει ετσι...

τι να κανω??θελω τοσο πολυ να γεννησω κ να ειναι το παιδακι μου καλα που δεν με νοιαζει καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, μου εμειναν 15 μερες ακομη! Μακαρι να με αφησει ο γιατρος μεχρι τοτε και να μη το παρει πιο πριν. Θελω πολυ να γεννηθει φυσιολογικα και οποτε θελει εκεινο! Και σε σενα ευχομαι μια ομορφη γεννα!

 

Ξεκινησε να γυριζει ενω διενυα την 38η εβδ, εσυ ποσο εισαι τωρα;

Στην αρχη ξαπλωσε με την πλατη κατω και τα ποδια πανω στα δεξια πλευρα μου. Την επομενη εβδομαδα σιγα σιγα εκανε ενα Γ, με το κεφαλι κατω, το κωλαρακι στα δεξια πλευρα μου και τα ποδια στα αριστερα. Ετσι δεν πρεπει να μεινει;

 

Στην 38η? Μπράβο!! Οπότε κι εγώ έχω ελπίδες...

Αν κατάλαβα καλά αυτό που έκανες ήταν να ξαπλώνεις με ίσια την πλάτη και δίπλωνες τα πόδια σου σηκωμένα προς τη δεξιά πλευρά σου? Κι αυτό πόσες φορές την ημέρα? Έκανες και άλλες ασκήσεις ή μόνο αυτό?

Αχ μου έδωσες κουράγιο τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην 38η? Μπράβο!! Οπότε κι εγώ έχω ελπίδες...

Αν κατάλαβα καλά αυτό που έκανες ήταν να ξαπλώνεις με ίσια την πλάτη και δίπλωνες τα πόδια σου σηκωμένα προς τη δεξιά πλευρά σου? Κι αυτό πόσες φορές την ημέρα? Έκανες και άλλες ασκήσεις ή μόνο αυτό?

Αχ μου έδωσες κουράγιο τώρα!!!

Οχι, οχι, συγνωμη ετσι οπως το εγραψα δικαιως παρεξηγησες.

Εννοουσα το μωρο ξαπλωσε στην αρχη με την πλατη οριζοντια χαμηλα και αργοτερα το μωρο εβαλε το κεφαλι κατω, την πλατη καθετα, τον πωπο του στα πλευρα μου. Περιεγραψα δηλ τις στασεις που πηρε το μωρο μεσα στην κοιλια μου μεχρι να καταληξει στη σταση που ειναι τωρα.

Εγω μονο περπατησα καμποσο (προσεχωντας γιατι ειχα και συσπασεις), δεν εκανα καμια αλλη ασκηση.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τώρα.... παρεξήγησα γιατί κάπου είχα διαβάσει ότι βοηθάει αν σηκώσουμε ψηλά τους γλουτούς και τα πόδια και η πλάτη είναι σε ευθεία......

Το περπάτημα το ξέρω ότι βοηθάει πολύ αλλά εμένα μου το απαγόρευσε ο γιατρός μου λόγω συσπάσεων... εσένα πως και σου το επιτρέπει?

Από ποια εβδομάδα ξεκίνησες να περπατάς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι ακριβως αλλα ξεκινησα να περπαταω περιπου οταν μπηκα στο μηνα μου.

Απο το γιατρο μου δεν ειχα ιδιαιτερες οδηγιες οποτε κι εγω προσπαθουσα να "ακουω" το σωμα μου: αλλες φορες περπατουσα ενα εικοσαλεπτο, αλλες φορες ομως 1-1,5 ωρα. Μερικες φορες το παρακανα και την επομενη ημερα ειχα ενοχλησεις οποτε και ξεχνουσα για 1-2-3μερες τους περιπατους...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά αρχίζω κι εγώ περπάτημα... μου το επιτρέπει ο γιατρός μου αφού πλέον μπήκα στο μήνα μου.... ελπίζω να καταφέρω κάτι.

Σιγά σιγά μου είπε να κόψω και τα γιουτοπάρ, μειώνω ανά δύο μέρες την συχνότητα που τα παίρνω οπότε σε περίπου 10 μέρες θα τα έχω κόψει εντελώς.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου είπε πως αν τα κόψω απότομα πιθανόν αυτό να φέρει κατευθείαν τοκετό και εμείς δεν θέλουμε για να του δώσουμε την ευκαιρία να γυρίσει.

Είναι κάτι που μου το είχε πει και ο γιατρός που με παρακολουθούσε μέχρι τον 7ο μήνα.

Εσύ τα έκοψες με τη μία?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γιατί μου είπε πως αν τα κόψω απότομα πιθανόν αυτό να φέρει κατευθείαν τοκετό και εμείς δεν θέλουμε για να του δώσουμε την ευκαιρία να γυρίσει.

Είναι κάτι που μου το είχε πει και ο γιατρός που με παρακολουθούσε μέχρι τον 7ο μήνα.

Εσύ τα έκοψες με τη μία?

Βαλεντινα μου εγω τα χαπια τα εκοψα απο μονη μου! κι εγω σταδιακα γιατι φοβομουν. Εκοβα δοσεις ανα δυο ημερες, σε 4 ημερες τα σταματησα τελειως. Ο γιατρος μου δεν ξερω τι ειχε στο μυαλο του(καισαρικη) ή αν απλως το ειχε ξεχασμενο το θεμα... Παντως αν περιμενα απο αυτον θα εφτανε Σεπτεμβρης και θα με ρωταγε ακομα "ποτε ειπαμε πως εχεις ΠΗΤ?"

Εκοψα τα χαπια στις 38εβδ ακριβως και γεννησα ωραιοτατα και φυσιολογικοτατα ακριβως μια εβδ μετα.

Οσον αφορα τη θεση του μωρου, σου ειχα πει οτι γυρησε εντελως στην 38η εβδ. Το βραδυ που με επιασαν οι πονοι και με εξετασε η μαια μου ειπε "πωπω! το μωρο το εχεις κατεβασει παρα πολυ"

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις συμφωνισαμε με τον γιατρο να τα κοψουμε σιγα σιγα...

να τα μειωνουμε σταδιακα, δηλαδη να περασουμε και την 36 εβδομαδα να παει τουλαχιστον 2.700.

Απο περπατημα μου ειπε ακομα να κατσω στα αυγα μου....:-P

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα κ απο μενα...αισιως αυριο μπαινω στην 35η βδομαδα!! Η μπεμπα μου αποτον 6ο μηνα ειναι γυρισμενη προς τα κατω...κ ενω τα ποδαρακια ηταν πανω δεξια, τωρα τα γυριζει κ προς το στομαχι...και αρχιζει να τεντωνεται κ να σπρωχνει!!!Δηλαδη νιωθω τσιμπιες χαμηλα--που ειναι απο το κεφαλι της---και σπρωξιες στο στομαχι απο τα ποδια της!!!Ο αντρας μου λεει οτι προπονειται για να βγει!!!!Παντως ενω εχω πητ 12-8, εγω αυριο θα φτιαξω το σακβουαγιαζ μου καλου κακου.Καλα, δε λεω οτι θα βγει αυριο, αλλα τωρα τελευταια αρχισε τα σπρωξιματα!!!!Και με βαση τον υπερηχο προχθες εχουμε παει 2,5 κιλα!!!!Λετε να ειναι ετοιμη η κυρια κ να βιαζεται????

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κ απο μενα...αισιως αυριο μπαινω στην 35η βδομαδα!! Η μπεμπα μου αποτον 6ο μηνα ειναι γυρισμενη προς τα κατω...κ ενω τα ποδαρακια ηταν πανω δεξια, τωρα τα γυριζει κ προς το στομαχι...και αρχιζει να τεντωνεται κ να σπρωχνει!!!Δηλαδη νιωθω τσιμπιες χαμηλα--που ειναι απο το κεφαλι της---και σπρωξιες στο στομαχι απο τα ποδια της!!!Ο αντρας μου λεει οτι προπονειται για να βγει!!!!Παντως ενω εχω πητ 12-8, εγω αυριο θα φτιαξω το σακβουαγιαζ μου καλου κακου.Καλα, δε λεω οτι θα βγει αυριο, αλλα τωρα τελευταια αρχισε τα σπρωξιματα!!!!Και με βαση τον υπερηχο προχθες εχουμε παει 2,5 κιλα!!!!Λετε να ειναι ετοιμη η κυρια κ να βιαζεται????

 

 

ΣΤΕΛΛΙ και βεβαια να την φτιαξεις τη βαλιτσα. Εμενα μου ειπε τελος του μηνα γενναμε... αρκετα πριν την ΠΗΤ οπως καταλαβες λογω θεσης του μωρου... αρχιζω να προετοιμαζομαι γενικα και ειδικα...;):D

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε matilda με το καλο!!!Μακαρι κ γω να γεννησω τελος του μηνα για να εχω ολον τον αυγουστο με το μωρο!!!!Αλλωστε μια χαρα ειναι κ τοτε..ειναι η 38η τοτε νομιζω.....Με το καλο κ χωρις αγχος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα κορίτσια έχει παρει θέση η κυρία απο τοτε που ήμουν 3,5 μηνών.. μόλις μπήκα στον 6ο ετοίμασα βαλίτσα γιατί το άτιμο δεν έλεγε να γυρίσει και με πίεζε ήταν πολύ πολύ χαμηλά και έτσι ήθελα να είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο.. Ευτυχώς η μικρή μου δεν θέλει ακόμα να βγει οπότε μπήκαμε αισίως στον 9ο χωρις πολλά πολλά προβλήματα.. έτσι απλά τώρα περιμένουμε :) αν και έχω την εντύπωση ότι θα γεννήσω 26 ιουλίου δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει κολλήσει αυτή η ημερομηνία... ΠΗΤ εχω 11/8/12 για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΙ έχουμε ίδια ΠΗΤ!

Διαπίστωσα στον υπέρηχο την προηγούμενη εβδομάδα ότι έχει πάρει θέση, δηλαδή τέλη ογδόου! Πριν από κανένα μήνα κάναμε ακόμη τούμπες και απλωτές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειναι πολλα τα καλοκαιρινα μωρακια!!!!!Με το καλο σε ολες μας!!!!Σημερα πηγα στο Ρεα( Αθηνα..εκει θα γεννησω)....για να ρωτησω απο κοντα τα διαδικαστικα για τον τοκετο, τιμες κλπ κ να δω τα δωματια κ ΟΛΑ τα 3κλινα ηταν γεματα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα κορίτσια έχει παρει θέση η κυρία απο τοτε που ήμουν 3,5 μηνών.. μόλις μπήκα στον 6ο ετοίμασα βαλίτσα γιατί το άτιμο δεν έλεγε να γυρίσει και με πίεζε ήταν πολύ πολύ χαμηλά και έτσι ήθελα να είμαι προετοιμασμένη για παν ενδεχόμενο.. Ευτυχώς η μικρή μου δεν θέλει ακόμα να βγει οπότε μπήκαμε αισίως στον 9ο χωρις πολλά πολλά προβλήματα.. έτσι απλά τώρα περιμένουμε :) αν και έχω την εντύπωση ότι θα γεννήσω 26 ιουλίου δεν ξέρω γιατί αλλά μου έχει κολλήσει αυτή η ημερομηνία... ΠΗΤ εχω 11/8/12 για να δούμε..

 

 

Εχουμε την ίδια ΠΗΤ αλλα μου εχει κολλησει και εμενα η ιδια ημερομηνια 26/7!!! :-)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε την ίδια ΠΗΤ αλλα μου εχει κολλησει και εμενα η ιδια ημερομηνια 26/7!!! :-)

 

αχαχαχαχ... κάτι έχει αυτή η μέρα τελικά... χιχιχι.. αντε με το καλό να έρθουν τα νινάκια μας και κουράγιο τώρα στις ζέστες..

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

έκανα εχτές NST και θα έκανα και κολπική εξέταση αλλα η μπέμπα δεν έχει γυρίσει ειμαι στη 37 εβδομαδα.Ο γιατρος μου είπε οτι λόγω βάρους και ογκου του μωρου δεν θα γυρισει τωρα ειναι παρα πολυ δυσκολο οποτε παω για Κ.Τ.Καλυτερα χειροτερα? δεν ξερω απλα να βγει καλα θελω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...