Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε παιρνει θεση το μωρό?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Α εμεις ακομα καλυτερα ειχε γυρισει με το κεφαλακι ο μικρος στην 37 εβδομαδα,38 παλι πανω το κεφαλι,39 κατω το κεφαλι και τελικα στο τελος μας εκανε τη χαρη και αποφασισε να μεινει κατω οπου στην 40 εβδομαδα γεννηθηκε,χαλαρωσε οποτε ειναι η ωρα του και οποτε θελει αυτο θα κατεβει,αντε με το καλο και με κανενα πονο

Link to comment
Share on other sites

εμενα σ'ολη την εγκυμοσυνη ο μπεμπης μας ηταν με το κεφαλι κατω. περιπου την 29η εβδομαδα γυρισε με το κεφαλι πανω, αλλα απτη 32η ειναι με το κεφαλι κατω..τωρα πλεον που ειμαι 38w και 5d εχει εμπεδωθει μες στη λεκανη..:)

 

jsOqp2.png?dT0ZEMAm

Link to comment
Share on other sites

Αχ πονεμενη ιστορια !

Εκει που ειχε παρει θεση η δικια μου στο 6ο με το κεφαλι κατω, πηγαινοντας στο επομεο ραντεβου ηταν παλι με το κεφαλι πανω !!! Ηταν κ απο την δεξια πλευρα κ ο γιατρος μου ειπε να κοιμαμαι απο δεξια μονο για να την ενοχλησουμε μπας κ γυρισει !!!

Καποιες στιγμες ημουν σιγουρη οτι το κεφαλι ηταν παλι κατω... πηγαινοντας ομως χτες στον γιατρο διαπιστωσαμε οτι ειναι ακομα με το κεφαλι επανω κ ειναι κ ψηλα σε θεση γενικα ! Πολυ στεναχωρεθηκα.... αραγε θα θελησει να γυρισει ??? κλαψ !!!

εχω περιθωριο μεχρι την 36η βδομαδα μου ειπε...!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι στην 26η εβδομαδα κ πριν 2 μερες πηγγα στον γιατρο κ με τρομαξε λιγο γιατι μου ειπε πως δεν εχει γυρισει ακομα.. ομως τωρα βλεπω απο αυτα που γραφεται πως εχει ακομα χρονο η μικρη μου να γυρισει... κ μου ειπε πως αν νιωσω δυνατο πονο χαμηλα θα σημαινει οτι γυρισε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας η μαία που μασ έκανε μαθηματα ανωδυνου μας είπε ότι τα πρωτα γυρνάνε στον 8 και τα δεύτερα μπορεί και την ώρα του τοκετού οπότε μην αγχωνεστε.απλά από γνωστες μου εχω ακούσει ότι τελοσ του 7ου συνηθως έχουν παρει θέση.Και εγω αρχες 7ου ήταν με το κεφάλι κάτω τωρα τελοσ του μηνα που θα ξαναπάω θα δουμε είναι ακομα με το κεφάλι κάτω?

Παντως μια γνωστη μου έγκυοσ ( στο 2ο ) το μωρό ήταν με το κεφάλι κατω και στον 9ο ξαναγύρισε πάνω αλλά μεχρι να γεννησει της είχε πει ο γιατρος μπορεί να ξαναγυρνούσε κάτω και δεν την άγχωσε. Πάντως το συγκεκριμένο είναι λιγο σπάνιο γιατι μετα τον 8ο δεν έχουν πολυ χωρο οπότε αν έχουν ήδη πάρει θέση τοκετού σπάνια ξαναγυρίζουν πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ενω ηταν με το κεφαλακι του προς τα κατω, γυρισε σε ισχιακο δηλαδη το κεφαλι στα πνευμονια μου και λιγο πριν γεννησω 39 εβδ. γυρισε ξανα κανονικα!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμ τι νομίζαμε; ότι τα μωρούλια μας θα γυρίσουν όπως και όποτε θέλουμε εμείς; :) εμένα το ζουζουνάκι μου τους πρώτους μήνες μόνο έκανε τούμπες (πάνω, κάτω, πλάγια, ιαγώνια) από τον έκτο και μετά άρχισε να τεμπελιάζει...... αποφάσισε να γυρίσει με το κεφαλάκι προς τα κάτω και να περιμένει εκεί μέχρι να γεννηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια ειμαι κι εγω πολυ αγχωμενη μ' αυτο το θεμα... αυριο μπαινω στην 33η βδομαδα και το μωρακι μου δεν εχει γυρισει ακομα. Τελευταια φορα που πηγα στον γιατρο μου -την 29η βδομαδα περιπου- ηταν σε εγκαρσια θεση(ξαπλωμενη στην κοιλια). Μου ειπε ο γιατρος μου να καθομαι στα 4 (οπως ειπε και η ditta) για να εχει χωρο να γυρισει. Δεν νομιζω πως εχει γυρισει ακομα, την νοιωθω πιο πολυ πλαγια και αριστερα. Γυρναει συνεχεια αλλα απο το ενα πλαι στο αλλο, δεν παιρνει θεση. Φοβαμαι πως δεν θα εχει χωρο να γυρισει και δεν θελω να κανω καισαρικη..:cry:

Αυριο που θα παω στον γιατρο θα το δουμε και ευχομαι να εχει γυρισει και να μην το εχω καταλαβει!!!! 'Η αν δεν εχει γυρισει, να γυρισει συντομα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια ειμαι κι εγω πολυ αγχωμενη μ' αυτο το θεμα... αυριο μπαινω στην 33η βδομαδα και το μωρακι μου δεν εχει γυρισει ακομα. Τελευταια φορα που πηγα στον γιατρο μου -την 29η βδομαδα περιπου- ηταν σε εγκαρσια θεση(ξαπλωμενη στην κοιλια). Μου ειπε ο γιατρος μου να καθομαι στα 4 (οπως ειπε και η ditta) για να εχει χωρο να γυρισει. Δεν νομιζω πως εχει γυρισει ακομα, την νοιωθω πιο πολυ πλαγια και αριστερα. Γυρναει συνεχεια αλλα απο το ενα πλαι στο αλλο, δεν παιρνει θεση. Φοβαμαι πως δεν θα εχει χωρο να γυρισει και δεν θελω να κανω καισαρικη..:cry:

Αυριο που θα παω στον γιατρο θα το δουμε και ευχομαι να εχει γυρισει και να μην το εχω καταλαβει!!!! 'Η αν δεν εχει γυρισει, να γυρισει συντομα!!

 

Κι εμένα εγκάρσια ήταν. Στην 32 εβδομάδα που πήγα είχε πάρει όμως τη σωστή θέση, παρόλο που εγώ νόμιζα πως συνέχιζε να είναι εγκάρσια. Οπότε μην αγχώνεσαι, μπορεί να έχει γυρίσει και η δικιά σόυ. Βέβαια κι εγώ έχω ένα άγχος μην πάω τώρα (34 εβδομάδα) και μου πει πάλι ότι έχει ξαναγυρίσει ο διαβολάκος μου! Θα δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει και αλλού...39 και 4 μέρες πήγαμε για υπερηχογράφημα.πολύ ψηλά το μωρό, δεν έχει πάρει θέση. Μου λέει ο γιατρός μάλλον θα πάμε για καναδυο (!) εβδομάδες ακόμα και αν δεν κατέβει πάμε για πρόκληση...

Όλα αυτά στις 11 το πρωί και στη 1 το μεσημέρι μου έσπασαν τα νερα..πήρε θέση σε δυο ώρες και βουρρρρρρρρ για έξω!!!

 

ΥΓ είχε κατέβει και κατά την 35η άλλα ξανανέβηκε....

Link to comment
Share on other sites

o μπεμπης μας εχει γυρισει απτην 24η εβδομαδα με το κεφαλι κατω,αφου τον νιωθω τοσο χαμηλα που νομιζω οτι θα μου φυγει.!!!!ο κυριος μαλλον βιαζεται!!!ελπιζω οταν θα γενναω μην αλλαξει θεση.

dtk3p2.png?Ux8WMLPm
Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι σε ισχιακή θέση από την 29η μέχρι και τώρα 33η. Δύσκολα μας είπε θα γυρίσει τώρα αλλά ποιος ξέρει, μπορεί και να γυρίσει! Ετσι κι αλλιώς γυρίσει δεν γυρίσει θα βγει! Επιλογή δεν έχει, μόνο που δείχνει από τώρα πείσμα και λέμε φαντάσου τι μας περιμένει..

Δεν στεναχωριέμαι βέβαια, ε λέω τι να κάνουμε? Δεν πειράζει και να μην γυρίσει, δεν έγινε και τίποτα!

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε γυρισει απο τον 7ο αλλα κοιταζε πλαι.καμια σημασια ομως.εσπασαν τα νερα στις 39 κ 3ημ νομιζω πηγα μαιευτηριο και την ωρα του τοκετου πηρε σωστη θεση και γεννησα σε 2 ωρες πανευκολα με φυσιολογικο!ααα ηταν κ ψηλα, 5-10 σπρωξιματα παραπανω εκανα....απλα με εβαζαν πλαι να σπρωχνω μετα στο αλλο πλαι και μετα στο ισιο.ετσι πηρε σωστη θεση και ολα μια χαρα!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

επαναφερω το θεμα !

λοιπον 35+1 κ η μπεμπα με το κεφαλι πανω !!!!

χαλια μαυρα εγω !

πιθανοτητες ελαχιστες εως απιθανες ειπε ο γιατρος για να γυρισει !

ελεγχος ξανα στις 37 βδ. κ αν δεν γυρισει παμε για καισαρικη !!!!

ειμαι σκασμενη !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

virgi μπορεί και να γυρίσει! Δε διάβασες τις ιστορίες των κοριτσιών παραπάνω; Μην απογοητεύεσαι! Εγώ 26η και τον είδαμε με την κεφάλα κάτω και μάλιστα χαμηλά χαμηλά, ελπίζω να μείνει εκεί μέχρι το τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε γύρισε ποτέ, ισχιακή προβολή από τον 7ο μήνα,κάθε λεπτό παρακαλούσα να γυρίσει αλλά τίποτα, στις 40 εβδομάδες και 2 μέρες κάναμε καισαρική. Εύχομαι σε όλες τις μανούλες να γυρίσουν τα μωράκια τους έστω και την τελευταία στιγμή και να μην αναγκαστούν να υποβληθούν σε χειρουργική επέμβαση.

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα στον τελευταίο υπέρηχο, πριν 10 μέρες, ο μικρούλης μου ήταν με το κεφάλι επάνω....κ νομίζω πως έτσι είναι ακόμα, γιατί το λόξυγγά του, τον αντιλαμβάνομαι με τον ίδιο τρόπο, στο ίδιο σημείο...δεν νομίζω πως έχει αλλάξει κάτι...για κάποιο λόγο όμως, δεν ανησυχώ.....

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τις ιστοριες που γυρνανε κ στο τελος αλλα ποσες να ειμαστε το ιδιο τυχερες ?

ειναι κ μεγαλη η μπεμπουλα 2.898 που να βρει χωρο να γυρισει το καημενο !!!!

 

αλλα πλεον θα μπορω κ γω να το καταλαβω γιατι μου εξηγεισαι που ειναι το κεφαλι κ πλεον το πιανω κ καταλαβαινω, κ δευτερον εχει συγκεκριμενο σημειο κ μενα που χτυπα ο λοξυγκας της αρα κ αυτο θα ειναι ενδειξη !! αν μεινει εκει που ειναι δεν χρειαζομαι υπερηχο να το διασταυρωσω ! χαχχα!!!

 

αχ ατιμα μπεμπακια !!!!!!!

γυριστε λεμε !!!!!!!!!!!!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχομαι να γυρισουν!!!παντως εχω διαβασει πολλες ιστοριες που ηταν με το κεφαλι κατω γυρισαν πανω κ μετα παλι κατω!!!!!και οχι μικρα μωρα 3.500 κιλα!οποτε μην αγχωνεστε!οτι ειναι να γινει θα γινει!

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε εμας παλι...ο πρωτος ειχε γυρισει κατα τον 6ο μηνα και εμεινε εκει μεχρι τον τοκετο. Το δευτερο, ενω ηταν μια χαρα γυρισε καπου στην 27 βδομαδα και μετα...στην 31 γυρισε με τα ποδαρακια κατω, ημασταν προ να κλεισουμε ραντεβου για καισαρικη με τον γυναικολογο αλλα γυρισε μετα απο 2 βδομαδες στην σωστη θεση το μωρουλινι μου.

Τωρα στο 3ο, πηγα την προηγουμενη βδομαδα και μου ειπε ειναι αναποδα, αλλα επειδη ειναι το 3ο λεει να περιμενουμε, μπορει λεει να γυρισει και τις τελευταιες βδομαδες....Ενα αγχος καπως ομως το εχω....

Ας μην αγχωνομαστε ομως δεν βοηθαει. Στο δευτερο ειχα παει καποιες επισκεψεις στην μαια μου που με βοηθησε για να γυρισει το μωρο (μπορει να βοηθησαν αυτα μπορει να γυρισε και απο μονο του...τωρα και να το ρωτησω δεν θα θυμαται να μου πει..:lol::lol::lol:)

Οπως εγραψε μια κοπελα πιο πανω...να πηγαινεις στα 4 (αν θελεις πατας και ενα γυαλισμα στο παρκε ή στο μαρμαρο επι ευκαιριας...μην το παρακανετε μονο και γλυστρισετε..χιχιχι)

Το αλλο ειναι το κολπο με το ραδιοφωνακι,αλλα και με τον φακο. Δηλ. να παιρνεις εναν μικρο φακο τσεπης και να πηγαινεις με το φωτακι απο πανω προς τα κατω. Υπαρχουν και καποιες ασκησεις οπως πχ να βαζεις τα ποδια ψηλα σε μαξιλαρια με ισια πλατη κτλ...ακουγοναι κουραστικα ξερω...

Λενε βοηθανε....στην τελικη ειναι αποφαση του μωρου...οποτε και οπως θελει γυριζει:lol:

 

Που θα παει...θα γυρισει;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το φακό πολύ μου αρέσει!!Είναι σαν να το ξεγελάς το καημένο... Πολύ γλυκό!!! Άμα του μιλάμε τρυφερά "γύρνα καλό μου, γύρνα τώρα, ήρθε η ώρα", δε θα γυρίσει;; Υπάρχει και η ανθυποβολή "πιστεύω ότι θα γυρίσει και θα γυρίσει!!".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ανησυχώ. Έχω μπει στην 31 εβδομάδα και η μπέμπα μου δεν λέει να γυρίσει... Η κουκλίτσα μου είναι 1600γρ θεωρώ ότι έχουμε περιθώρια να γυρίσει αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω αντιληφθεί την πρόθεση της. Έχει βολευτεί εκεί και μάλιστα ο γιατρός μου είπε ότι το κεφαλάκι της πιέζεται στη συγκεκριμένη στάση και δεν μπορούμε να το δούμε στον υπέρηχο καθαρά. Παρόλ αυτά δεν είναι ανησυχητική η στάση της..Άντε να δούμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...