Recommended Posts

Καλημέρα μαμάδες και μπαμπάδες.

Μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζουν κάτι μεγάλα τετράγωνα αφρώδες πάζλ με γράμματα, αριθμούς ή σχεδιακια, που έχει το jumbo και τα βάζεις στο πάτωμα ????

Δεν τα έχω βρει πουθενά αλλού αυτά μόνο στα jumbo (δυστυχώς)

Θέλω να τα βάλω κάτω από την μοκέτα της μικρής για να είναι πιο μαλακά!!

Ευχαριστώωωωωωωωωωωωω…

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Διαφημίσεις

Kαλημέρα Αννικο, αν δεν κάνω λάθος κοστίζουν περίπου 9-10 Ευρώ το κάθε κουτί που έχει μέσα 6 κομμάτια. Τα είχα βάλει και εγώ στο δωμάτιο του μικρού μου το καλοκαίρι που είχα βγάλει το χαλί του. Έιχαμε διαλέξει το Γουϊνι και είχαμε στρώσει σχεδόν όλο το δωμάτιο. Και η δική σου ιδέα να τα βάλεις κάτω από τη μοκέτα είναι πολύ καλή. Έχε μόνο υπόψη σου ότι αυτά που είναι σε διάφορα χρώματα με αριθμούς (τα οποία αν θυμάμαι είναι πιο οικονομικά) έχουν πολύ μικρά κομματάκια και είναι επικίνδυνα για το μωρό, οπότε φρόντισε το εσωτερικό του κάθε κομματιού να είναι ενιαίο.

xZBdp3.png

Kαλημέρα Αννικο, αν δεν κάνω λάθος κοστίζουν περίπου 9-10 Ευρώ το κάθε κουτί που έχει μέσα 6 κομμάτια. Τα είχα βάλει και εγώ στο δωμάτιο του μικρού μου το καλοκαίρι που είχα βγάλει το χαλί του. Έιχαμε διαλέξει το Γουϊνι και είχαμε στρώσει σχεδόν όλο το δωμάτιο. Και η δική σου ιδέα να τα βάλεις κάτω από τη μοκέτα είναι πολύ καλή. Έχε μόνο υπόψη σου ότι αυτά που είναι σε διάφορα χρώματα με αριθμούς (τα οποία αν θυμάμαι είναι πιο οικονομικά) έχουν πολύ μικρά κομματάκια και είναι επικίνδυνα για το μωρό, οπότε φρόντισε το εσωτερικό του κάθε κομματιού να είναι ενιαίο.

Εγώ δεν ήξερα ότι αυτά τα χρωματιστά έχουν μέσα κομματάκια πιο μικρά και συνέχεια χαλάγανε, πέταγα τα μικρά κομμάτια, συνέχεια διαλυόταν και τελικά το πολύ μέσα σε 2 μήνες το πέταξα!! Πάρε το πιο ακριβό αρκεί να είναι ενιαίο.

Εγώ είχα παρει αυτα με το winnie τα πιο ακριβα, μεχρι 5 μηνων καλα ηταν μετα ο ταλιμπαν :twisted: αρχισε να διαλυει το παζλ και να το δαγκωνει, σιγουρα εφαγε και κομματακι, και κατω απο το χαλι να τα εβαζα σηκωνε το χαλι, οποτε τα εχω κρυψει, δεν ξερω εμενα δε με βολεψαν πολυ.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

θα συμφωνήσω με την kimi.

Κι εμένα καθόλου δε με βόλεψαν. Ο μικρός μου τα τράβαγε και τα έβαζε στο στόμα του. Επίσης μετά από δυο εβδομάδες, παρόλο που δεν κυκλοφορούσαμε με παπούτσια μέσα στο σπίτι, γέμισαν με σκόνη-και έγιναν εντελώς ανθυγιεινά. Έτσι τα πήρα όλα και τα πέταξα και ησύχασα. Εγώ και το καλοκαίρι του είχα χοντρό χαλάκι για να μπουσουλάει. Νομίζω ότι είναι το καλύτερο από όλα.

Τα είχα για παρα πολύ καιρό αλλά σκονίζονταν φοβερά και βρώμιζαν φοβερα που τα έπλενα αρκετά συχνα .Ασε που τα μικράκομμάτια τους τα πετούσε ο γιός μου πέρα-δώθε.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

το elc εχει και μαλιστα πιο μεγαλα απο του τζαμπο και μονοκοματα δεν μπορει το μικρο να τα διαλυσει με εχουν σωσει μεχρι και σημερα .. τα βαζω το βραδυ στην μπανιερα και τα πλενω .. 4 κομματια μεγαλα .... που το ενα κομματι ειναι οσο 4 κομματια απο τα αντιστοιχα το τζαμπο!!!! και δεν εχουν και ποιοτητικα καμια σχεση κοριτσια!!! :wink:

Κορίτσια πήρα σήμερα το παζλ από το elc 4 κομμάτια μεγάλα 27.50...Αλλά προβληματίζομαι -δεν έχω ανοίξει ακόμα τη συσκευασία- επειδή απ' έξω λέει 3-8 χρονών και εμείς είμαστε 7 μηνών! Τα πήρα για να είναι μαλακά και να τα βάζω στο χαλί για να το βάζουμε να παίζει σιγά σιγά...Αλλά μήπως κόψει κανένα κομμάτι και το καταπιεί;;;

Καλησπερα κοριτσια, εχω παρει και γω απο αυτα τα δάπεδα τύπου παζλ και μαλιστα αυτα τα eva. Απο τη στιγμη που τα παρέλαβα εχουν μια πολυ πολυ έντονη οσμή, σαν βενζινοκολλα.. Θα ηθελα να μου πει αν γνωρίζει καποια αν η τοξικότητα συνδέεται με την οσμή, γιατι διαβάζω διαφορα για αυτα τα δάπεδα , και παρολο που το site που μου τα προμήθευσε ισχυρίζεται πως δεν ειναι τοξικά ( και οτι δεν μυρίζουν) εγω εχω τις αμφιβολίες μου.. Για να καταλάβετε τα πλένω τα σφουγγαριζω, τα χω 3 εβδομάδες στο μπαλκόνι κ μολις δοκιμάσω να τα βαλω στο δωμάτιο εχουν την ιδια απαίσια μυρωδιά. Αν καποιος ξερει κατι ας με ενημερώσει παρακαλω!!

λοιπον ειδα και μια προηγουμενη ερωτηση -

ναι νομιζω εάν το μωρό τα βαζει στο στόμα του μπορεί και να τα δαγκώσει και να τα καταπιεί. εάν είσαι όμως μαζί του εννοείται ότι το βλέπεις και δεν το αφήνεις έτσι και αλλιως απο τα ματια σου όπως και με όλα τα άλλα αντικείμενα -ειναι μια επιφανεια που δεν αφήνεις το μωρό χωρίς επίβλεψη.

εάν θέλεις καπου να βαλεις το μωρό και να μην ανησυχείς (πχ για να πας στην τουαλέτα ή μπάνιο) είναι στο παρκοκρέβατο.

εάν ανησυχεις, άσε το για αργότερα και βάλε απλώς ένα χαλί μαλακό, ιδανικά όχι συνθετικό.

τιγράκι, .... ... άμα σου μυρίζει εννοείται ότι δεν είναι κάτι καλό, και εννοείται ότι είναι μυρουδιά μιας τεχνητής ουσίας την οποία δεν πρέπει να αναπνεύσουμε εμείς πόσο μάλλον ένα παιδί.

οτιδήποτε ειναι πλαστικό, ότι σφραγίδα και να έχει (τι σφραγίδα έχει το προιόν σου?) εάν μυρίζει, σημαίνει ότι απελευθερώνεται ουσία όχι φυσική.

Άρα, τα αφήνεις όσο πάρει έξω. δεν βοηθά να τα πλύνεις... είναι το εσωτερικό που απελευθερώνει αυτή την οσμή.

Ότι και να σου υπόσχεται κάποιος, δε μπορεί να το εγγυηθεί πόσο μάλλον εάν μυρίζει και το ίδιο το προιόν.

γενικά για πλαστικά αντικείμενα είναι καλό να εμπιστεύεσαι ιστοσελίδες που έχουν καλές κριτικές από άλλους αγοραστές για το ΙΔΙΟ και συγκεκριμένο προιόν/μάρκα.

πολύ βολικό είναι να διαβάζεις από ξένες ιστοσελίδες τις κριτικές εάν πρόκειται για επωνυμο προιόν.

είναι επώνυμο προιόν ? (μη πεις μαρκα απλώς πες αν ειναι γνωστή, ή αν εχει καποια σφραγίδα, κλπκλπ )

Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια,

επειδή το είχα ψάξει κι εγώ αρκετά, τα παζλ πέρα από γενικά τοξικά είναι και επικίνδυνα για όλους τους λόγους που έχετε ήδη αναφέρει.

Αν κάποιος έχει διάθεση (και πλέον την πολυτέλεια!!!) να πληρώσει ένα βαμβακερό χαλάκι, νομίζω είναι ιδανικό, κυκλοφορούν αρκετά στο ίντερνετ, αλλά το κόστος τους ξεκινάει από τα 150 ευρώ, αν δεν απατώμαι.

Η πιο οικονομική και όμορφη λύση, στην οποία καταλήξαμε κι εμείς είναι ένα playmat (δείτε εδώ: https://www.trampolino.gr/index.php?act=viewCat&catId=9). Καλύπτει σχεδόν όλο τον κενό χώρο στο δωμάτιο του παιδιού και είναι ασφαλές και πολύ χαρούμενο. Ο μικρός μου που είναι περίπου 10 μηνών δεν το πειράζει καθόλου, πέρα από το κλασσικό γρατσούνισμα, γιατί είναι λίγο σαγρέ η επιφάνεια και παράγει ήχο, αλλά και στις άκρες που το ανασηκώνει είναι φοδραρισμένο με υλικό που δεν αφήνει το παιδί να το σκίσει. Όλη μέρα να τον αφήσεις να παίζει εκεί πάνω, δεν θα πει όχι :P

9maTp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα