Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμαγγείωμα


Recommended Posts

Κι εμας η μικρή μας, λιγες μερες αφου γεννήθηκε, εμφάνισε ενα αιμαγγείωμα στην πλατούλα της. Ακουω τις κοπελες εδώ που λενε οτι φεύγει με την παροδο του χρόνου και ησυχάζω. Οχι τιποτα αλλο, πώς θα μπορεί να φοράει εξώπλατα?

Σε μιας φίλης μου το μωρο που ειχε αιμαγγείωμα στο μετωπο, και το εξυνε και ματωνε συνεχεια της ειπαν και το αφαιρεσε με Laser

κοριτσια μην στεναχωριεστε,πιστευω οτι θα φυγει,το εχω ξαναγραψει το δικο μας εξαφανιστηκε εν τελη
yVzdp3.png sW6gp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 332
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια να σας ενημερώσω για την εξέλιξη του δικού μας αιμαγγειώματος στο μέτωπο.Μου φαίνεται ότι είναι λιγότερο εμφανές και ότι έχει αρχίσει να ξεθωριάζει.Μακάρι να εξαφανιστεί. Υπέρηχο όμως δεν έχουμε κάνει ακόμη.Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να υπάρχουν και σε εσωτερικά όργανα;Γνωρίζει καμμιά κάτι γιαυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου που ειναι σημερα 3.5 χρονων γεννηθηκε με επιπεδο αιμαγγειωμα σε ολο το δεξι του χερι.δεξια ωμοπλατη και δεξιο στηθος.αρκετα μεγαλο οπως καταλαβατε..

 

 

αυτό είναι ,βρήκαμε το άλλο μας μισό :D

 

η μεγάλη μου κόρη (είναι 5 ετών τώρα ) γεννήθηκε με αιμαγγειώματα στο αριστερό χέρι,στην αριστερή ωμοπλάτη και στο αριστερό στήθος!!!!!

 

πλέον στο χέρι ούτε καν που το παίρνεις είδηση ,και στη αριστερή ωμοπλάτη το ίδιο ...μόνο στο στήθος δεν έχει υποχωρήσει τελείως (αλλά θα κάνουμε στο μέλλον πλαστικούλα και θα είναι όλα εντάξει!!!)

 

όλα καλά λοιπόν!!!!!!!!!!

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ενημερώσω για την εξέλιξη του δικού μας αιμαγγειώματος στο μέτωπο.Μου φαίνεται ότι είναι λιγότερο εμφανές και ότι έχει αρχίσει να ξεθωριάζει.Μακάρι να εξαφανιστεί. Υπέρηχο όμως δεν έχουμε κάνει ακόμη.Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα να υπάρχουν και σε εσωτερικά όργανα;Γνωρίζει καμμιά κάτι γιαυτό το θέμα;

 

 

 

μεγαλύτερη πιθανότητα για εσωτερικά αιμαγγειώματα έχουν τα άτομα που εμφανίζουν πάνω από 3 εξωτερικά και μεγάλα....

το να έχει ένα παιδι ένα εξωτερικό αιμαγγείωμα είναι πολύ συνηθισμένο και εφόσον δεν στο έχει προτείνει και ο παιδίατρος δεν θα υπάρχει λόγος να το υποβάλεις σε ταλαιπωρία ...

 

(προσωπικά αισθάνομαι ότι είμαστε πολύ τυχεροι που δεν έχουμε εσωτερικά γιατί αν το βλέπατε το παιδί όταν ήταν 1 έτους .....τέλος πάντων είχαμε μεγάλα αιμαγγειώματα...εξωτερικά ευτυχώς - αν και τώρα πλέον αντιμετωπίζονται πάρα πολύ καλά και τα εσωτερικά....)

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ παλι.Ειμαστε ακομα στην ιδια κατασταση,εγω δεν βλεπω διαφορα.Απλα δεν εχω καταλαβει αν απορροφηθει αφηνει σημαδι?Η παλι αν επεμβεις με λειζερ θα ξεθωριασει το χρωμα αλλα θα παραμεινει φουσκωτο?Ογιατρος μου ειπε πως δεν θα γινει σαν τη μυτη μου ,κανονικη.Ας μου πει καποια που το περασε αυτο κ η εφυγε απο μονο του η εκαναν λειζερ.Εμεις παντως καναμε κ ηπερηχο εσωτερικο στον 3 μηνα,δεν εχει τιπουα,δεν ξερω ομως αν πρεπει να ξανακανουμε αργοτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σταυρούλα καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις. Η κόρη μου έχει αιμαγγείωμα στο κάτω αριστερό χείλος. Πέρσι ήταν κατακόκκινο και φαινόνταν πολύ έντονα. Τώρα πια το χρώμα του έχει ξεθωριάσει τελείως αλλά παραμένει το φούσκωμα. Και αυτό όμως πρέπει να παρατηρήσεις το παιδί καλά για να το καταλάβεις. Αυτό που μας είπε ο δικός μας παιδίατρος είναι ότι αυτά τα σημάδια δεν φεύγουν, αλλά δεν μεγαλώνουν. Συνεπώς, το παιδί μεγαλώνει, τα χαρακτηριστικά του μεταβάλλονται και αφού τα σημάδια αυτά δεν μεγαλώνουν δεν φάινονται πια και έντονα. Ο γιατρός μας είπε να αφήσουμε το παιδί στην ησυχία του και αν θέλει να κάνει κάτι η ίδια θα το κάνει όταν θα έχει μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο μικρός μας είναι μόλις 3 μηνών παρά κάτι μέρες. Στον πρώτο μήνα εμφάνισε αιμαγγείωμα στο μεσσαίο δαχτυλάκι του στο δεξί χέρι. Δεν δώσαμε σημασία νομίζαμε ότι κάπου χτυπησε. Αυτόμεγάλωσε τον 2ο μήνα και έγινε σαν κόκκο φακής. Είναι μια φουσκαλίτσα που φαίνεται σαν να έχει αιματάκι μέσα. Ο παιδίατρος μας είπε να μην ανυσηχούμε. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι ...... πήγαμε σε δερματολόγο στο μητέρα. Μας είπε ότι δεν είναι τίποτα, δεν χρειάζεται να ανησυχούμε και ότι εάν θέλουμε μπορούμε να του κάνουμε λέιζερ στο ιατρείο του. Είναι δυνατόν 2,5 μηνών παιδί να του κάνουμε λέιζερ του απάντησα ???

Τελικα΄πήρα την δερματολόγο μου που την εμπιστεύομαι και της είπα για το αιμαγγείωμα. ΜΟυ απάντησε τα εξής : "σε καμμιά περίπτωση δεν κάνουμε λέιζερ σε παιδιά τόσο μικρής ηλικίας. Περιμένουμε μέχρι την ηλικία των 3 ετών γιατί συνήθως εξαφανίζονται. Εάν δεν υποχωρήσουν μέχρι τα 5 βλέπουμε για λέιζερ. Απλά το παρατηρούμε μήπως μεγαλώσει και εάν βγάλει και σε αλλα σημεία του σώματός του μου είπε. Εάν βγάλει και αλλού τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε το συκώτι του. Προς το παρόν απλά το παρακολουθούμε και βλέπουμε....

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μας είναι μόλις 3 μηνών παρά κάτι μέρες. Στον πρώτο μήνα εμφάνισε αιμαγγείωμα στο μεσσαίο δαχτυλάκι του στο δεξί χέρι. Δεν δώσαμε σημασία νομίζαμε ότι κάπου χτυπησε. Αυτόμεγάλωσε τον 2ο μήνα και έγινε σαν κόκκο φακής. Είναι μια φουσκαλίτσα που φαίνεται σαν να έχει αιματάκι μέσα. Ο παιδίατρος μας είπε να μην ανυσηχούμε. Επειδή όμως δεν εμπιστεύομαι ...... πήγαμε σε δερματολόγο στο μητέρα. Μας είπε ότι δεν είναι τίποτα, δεν χρειάζεται να ανησυχούμε και ότι εάν θέλουμε μπορούμε να του κάνουμε λέιζερ στο ιατρείο του. Είναι δυνατόν 2,5 μηνών παιδί να του κάνουμε λέιζερ του απάντησα ???

Τελικα΄πήρα την δερματολόγο μου που την εμπιστεύομαι και της είπα για το αιμαγγείωμα. ΜΟυ απάντησε τα εξής : "σε καμμιά περίπτωση δεν κάνουμε λέιζερ σε παιδιά τόσο μικρής ηλικίας. Περιμένουμε μέχρι την ηλικία των 3 ετών γιατί συνήθως εξαφανίζονται. Εάν δεν υποχωρήσουν μέχρι τα 5 βλέπουμε για λέιζερ. Απλά το παρατηρούμε μήπως μεγαλώσει και εάν βγάλει και σε αλλα σημεία του σώματός του μου είπε. Εάν βγάλει και αλλού τότε θα πρέπει να κοιτάξουμε το συκώτι του. Προς το παρόν απλά το παρακολουθούμε και βλέπουμε....

Ακριβώς ατό ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 2-3 ΕΤΩΝ.Ο μικρός μου στις 40 μερες εμφάνισε ένα τέτοιο στο κεφαλάκι του στην αρχή νομιζα πως ήταν γρατζουνια και μεσα σε 2 μηνες έγινε όσο ένα φασόλι.....φουσκωτό γεμάτο αιματάκι.Σταματησε να αναπτήσεται και στην ηλικία των 8 μηνων το είδε παιδονευρουχειρούργος και δεν το έδωσε καν σημασία λέγοντάς μου πως είναι αδιαφορο και να δεν εξαφανιστεί απο μόνο του και επιμένω εγώ να αφαιρεθεί(δεν είναι απαραίτητο γιατί ειναι στο τριχωτό της κεφαλής του και δεν φαίνεται) με λέιζερ αλλά πολύ αργότερα από την ηλικία των 2 ετων......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η κορούλα μου είναι 4,5 μηνών και έχει ενα μεγάλο αιμαγγείωμα σε όλο το δεξί αγκώνα της είναι κόκκινο και φουσκωτό και η παιδίατρος μου έχει πει να κάνω υπομονή και θα περάσει και εγώ πλέον δεν δίνω σημασία και κάνω υπομονή

Σήμερα που είχε πολύ ζέστη την έβγαλα με το καρότσι και ζεστάθηκε και άρχισε να κλαιει έτσι όπως ήμουν σε πλατεία έκατσα στο παγκάκι και της έβγαλα την ζακετούλα (άσχετο αλλά αμέσως την ξανάβαλα γιατί δεν είχα μπλουζάκι απο μέσα μόνο ένα κοντομάνικο κορμάκι ;)) τελος πάντων περνάει μια ......... αχαρακτήριστη και μου λέει "Καλά δεν ντρέπεσαι λιγάκι τι μάνα είσαι εσύ το έκαψες με το σίδερο το μωράκι :shock: πρέπει να σε καταγγείλουν στην Πρόνοια:evil:. Τώρα σηκώνεσαι να την βρίσεις ή την αφήνεις? Επαθα τέτοιο σοκ που δεν μπόρεσα ούτε να απαντήσω αυτή μετά σηκώθηκε και έφυγε μουρμουρίζοντας .............. Σε όλο το δρόμο έκλαιγα αυτά θα έχουμε όλο το καλοκαίρι???/:cry:

Link to comment
Share on other sites

γειά σας μανούλες!και η δική μου κόρη που στις 9/5 γίνεται 7 μηνών έχει ένα αιμαγγείωμα στο αριστερό φρύδι, κόκκινο, φουσκωτό, σαν μινιόν φραουλίτσα. έχει ένα μήνα που παραμένει στάσιμο, αλλά με στενοχωρεί, γιατί δεν θέλω να την κοιτάζουν από περιέργεια και το κάνουν πολλοί, κυρίως στη βόλτα μας. εκεί που της λένε τί όμορφη που είσαι, κλλάει το βλέμμα τους.

διάβασα ότι συνήθως φεύγει σταδιακά έως τα 2 χρόνια. το αργότερο έως τα 9 από μόνο του εντελώς.κάπως έτσι μας τα είπε και η παιδίατρος. αν δεν έχει φύγει από μόνο του θα το αφαιρέσουμε με λέηζερ. στεναχωριέμαι πάρα πολύ. τί θα γίνει με το σχολείο του αργότερα;τα παιδάκια θα την κοροιδεύουν κι άντε να το πάρω ήρεμα.

με λέηζερ αφήνει σημάδι; είναι και στο φρύδι, πρώτον κοντά στο μάτι, δεύτερον θα φυτρώσουν ξανά τα φρυδάκια του στη θέση του αιμαγγειώματος;

η κόρη της αδερφής μου που είχε βγάλει εσωτερικά της δεξιάς παλάμης τώρα που είναι 2,5 χρόνων δεν φαίνεται καθόλου. παλιότερα, ήταν έντονο. εκείνο όμως ήταν απλωτό.

συνήθως το εμφανίζουν τα κοριτσάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια, διάβασα την κουβέντα σας με μεγάλο ενδιαφέρον.Δεν έχει γεννηθεί ακόμα το μωράκι μου και δεν έχω να σας πώ κάποια εμπειρία από αυτήν την πλευρά αλλά... έχω εγώ η ίδια γεννηθεί με αιμαγγείωμα στο αριστερό μου χέρι.

Οταν γεννήθηκα (από οτι μου λέει η μαμα μου και από φωτογραφίες)ήταν κατακόκκινο και από τα δαχτυλάκια του χεριού μέχρι σχεδον τον αγκώνα.Ξεθώριασε από μόνο του και τώρα είναι εμφανές χαμηλά στο χέρι κοντά στον καρπό, σαν μικρές κόκκινες φλεβίτσες.Πολλοί γνωστοί μου το παρατηρούν μετά από πολύ καιρό και με ρωτάνε που χτύπησα(!) και από άλλους περνά εντελώς απαρατήρητο.Εγώ απλά το ξεχνάω.

Θέλω να καταλήξω στο εξής.Καλύτερα να περιμένετε να δείτε πως θα εξελιχθεί στα μωράκια σας(γιατί σε πολύ μεγάλο βαθμό φεύγει μόνο του) και αν δεν φύγει τελικά κάντε κάτι πιο επεμβατικό μόνο αν είναι σε μεγάλη έκταση ή σε σημείο που πιστευετε οτι θα κάνει το παιδάκι σας να νιώθει άσχημα.Ολοι έχουμε από ένα σημαδάκι λίγο-πολύ!! :-)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, διάβασα την κουβέντα σας με μεγάλο ενδιαφέρον.Δεν έχει γεννηθεί ακόμα το μωράκι μου και δεν έχω να σας πώ κάποια εμπειρία από αυτήν την πλευρά αλλά... έχω εγώ η ίδια γεννηθεί με αιμαγγείωμα στο αριστερό μου χέρι.

Οταν γεννήθηκα (από οτι μου λέει η μαμα μου και από φωτογραφίες)ήταν κατακόκκινο και από τα δαχτυλάκια του χεριού μέχρι σχεδον τον αγκώνα.Ξεθώριασε από μόνο του και τώρα είναι εμφανές χαμηλά στο χέρι κοντά στον καρπό, σαν μικρές κόκκινες φλεβίτσες.Πολλοί γνωστοί μου το παρατηρούν μετά από πολύ καιρό και με ρωτάνε που χτύπησα(!) και από άλλους περνά εντελώς απαρατήρητο.Εγώ απλά το ξεχνάω.

:-)

καλή μου το ίδιο είχε και ο άντρας μου από αυτά που μου λένε οι γονείς του και μάλιστα και στα δύο φρύδια. το απορρόφησε ο οργανισμός του εντελώς στα 2 χρόνια. τώρα δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. εκείνος με την ψηλάφηση το βρίσκει ανάμεσα στα φρύδια, εγώ ούτε που το καταλαβαίνω.

όλα του τα πήρε, είναι φτυστή ο άντρας μου. ήταν ανάγκη να πάρει και αυτό;η μητέρα μου λέει "είναι ένα όμορφο κοριτσάκι με ένα όμορφο σημαδάκι", πολλές φορές συμφωνώ, πολλές φορές με αγχώνει κα ιτο κοιτάζω κι εγώ επίμονα με νεύρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα η κορούλα μου είναι 4,5 μηνών και έχει ενα μεγάλο αιμαγγείωμα σε όλο το δεξί αγκώνα της είναι κόκκινο και φουσκωτό και η παιδίατρος μου έχει πει να κάνω υπομονή και θα περάσει και εγώ πλέον δεν δίνω σημασία και κάνω υπομονή

Σήμερα που είχε πολύ ζέστη την έβγαλα με το καρότσι και ζεστάθηκε και άρχισε να κλαιει έτσι όπως ήμουν σε πλατεία έκατσα στο παγκάκι και της έβγαλα την ζακετούλα (άσχετο αλλά αμέσως την ξανάβαλα γιατί δεν είχα μπλουζάκι απο μέσα μόνο ένα κοντομάνικο κορμάκι ;)) τελος πάντων περνάει μια ......... αχαρακτήριστη και μου λέει "Καλά δεν ντρέπεσαι λιγάκι τι μάνα είσαι εσύ το έκαψες με το σίδερο το μωράκι :shock: πρέπει να σε καταγγείλουν στην Πρόνοια:evil:. Τώρα σηκώνεσαι να την βρίσεις ή την αφήνεις? Επαθα τέτοιο σοκ που δεν μπόρεσα ούτε να απαντήσω αυτή μετά σηκώθηκε και έφυγε μουρμουρίζοντας .............. Σε όλο το δρόμο έκλαιγα αυτά θα έχουμε όλο το καλοκαίρι???/:cry:

Καλημέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Φαντάσου τι είχα ακούσει εγώ που εκτός από ένα μεγάλο αιμαγγείωμα στο καραφλό κεφαλάκι της είχε και γύψους στα πόδια μέχρι 9 μηνών λόγω ραιβοιποποδίας. Είχα φτάσει σε σημείο να μη θέλω να κυκλοφορώ έξω με το παιδί μου. Αλλά τελικά ξέρεις κάτι? Να πάνε να ....... όλοι!!!!!!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Φαντάσου τι είχα ακούσει εγώ που εκτός από ένα μεγάλο αιμαγγείωμα στο καραφλό κεφαλάκι της είχε και γύψους στα πόδια μέχρι 9 μηνών λόγω ραιβοιποποδίας. Είχα φτάσει σε σημείο να μη θέλω να κυκλοφορώ έξω με το παιδί μου. Αλλά τελικά ξέρεις κάτι? Να πάνε να ....... όλοι!!!!!!

όπως τα λες.

αλλά όταν το μικρό θα πάει στο σχολείο, πώς θα είναι όταν θα έρχεται στενοχωρημένο; ποιόν να κάνω καλά, την κόρη μου ή τα παιδάκια που δεν θα μαζεύονται με τα παρατσούκλια που θα βγάλουν;εκεί χαλιέμαι εγώ. για τους μεγάλους δεν μου καίγεται καρφί, αφού μπορώ να τους απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι θέμα αυτό με την αυστηρότητα των παιδιών αλλά φαντάζομαι πως εφόσον είναι τόσο μικρό το αιμαγγείωμα μέχρι να πάει πάει σχολείο η ζουζουνίτσα σου δεν θα είναι τόσο ευδιάκριτο και δεν θα της δημιουργήσει πρόβλημα.

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Φαντάσου τι είχα ακούσει εγώ που εκτός από ένα μεγάλο αιμαγγείωμα στο καραφλό κεφαλάκι της είχε και γύψους στα πόδια μέχρι 9 μηνών λόγω ραιβοιποποδίας. Είχα φτάσει σε σημείο να μη θέλω να κυκλοφορώ έξω με το παιδί μου. Αλλά τελικά ξέρεις κάτι? Να πάνε να ....... όλοι!!!!!!

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για την κατανόηση αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως βλέπεις ένα μωράκι καθαρό με ασορτί όλα τα ρουχαλάκια, που γελάει ,με ροζ μαγουλάκια, το καρότσι της ολοκαίνουριο με παιχνιδάκια, μια τρελή που την κρατάει αγκαλιά και της τραγουδάει "βγαίνει η βαρκούλα του ψαρά" (άσχετο αλλά η μικρή μου χαχανίζει με φωνή όταν της το λέω) και πιστεύεις ότι την κακοποιούν!!! Πόσο στόκος μπορείς να είσαι:rolleyes:Απλά πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μεγάλη κακία

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο και σε ευχαριστώ για την κατανόηση αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως βλέπεις ένα μωράκι καθαρό με ασορτί όλα τα ρουχαλάκια, που γελάει ,με ροζ μαγουλάκια, το καρότσι της ολοκαίνουριο με παιχνιδάκια, μια τρελή που την κρατάει αγκαλιά και της τραγουδάει "βγαίνει η βαρκούλα του ψαρά" (άσχετο αλλά η μικρή μου χαχανίζει με φωνή όταν της το λέω) και πιστεύεις ότι την κακοποιούν!!! Πόσο στόκος μπορείς να είσαι:rolleyes:Απλά πιστεύω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μεγάλη κακία

 

Μην στεναχωριέσαι, μην αγχώνεσαι και μην σκας. Ξέρεις τι κλάμα είχα ρίξει εγώ πέρσι και τι είχα ακούσει; Αν θες διάβασε προηγούμενες σελίδες και θα καταλάβεις. Της μικρής μου έχει πια ξεθωριάσει και έχει μείνει λίγο φούσκωμα. Να φανταστείς πήγαμε την Τετάρτη Νοσοκομείο για άλλο λόγο, βλέπει ο γιατρός το βιβλιάριο του παιδιού, διαβάζει για το αιμαγγείωμα και μας ρωτάει 'Αιμαγγείωμα που γράφει εδώ που το έχει;' Ούτε ο γιατρός δεν το κατάλαβε και είναι στο χείλος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλή μου το ίδιο είχε και ο άντρας μου από αυτά που μου λένε οι γονείς του και μάλιστα και στα δύο φρύδια. το απορρόφησε ο οργανισμός του εντελώς στα 2 χρόνια. τώρα δεν φαίνεται απολύτως τίποτα. εκείνος με την ψηλάφηση το βρίσκει ανάμεσα στα φρύδια, εγώ ούτε που το καταλαβαίνω.

όλα του τα πήρε, είναι φτυστή ο άντρας μου. ήταν ανάγκη να πάρει και αυτό;η μητέρα μου λέει "είναι ένα όμορφο κοριτσάκι με ένα όμορφο σημαδάκι", πολλές φορές συμφωνώ, πολλές φορές με αγχώνει κα ιτο κοιτάζω κι εγώ επίμονα με νεύρα.

μου είπαν ψέμματα ότι είχε και ο άντρας μου. μου έφερε φωτογραφίες του άντρα μου η πεθερά 6 μηνών για να δω την ομοιότητα της μπέμπας με τον άντρα μου. δεν είχε απολύτως τίποτα στα φρυδάκια.

της είπα ότι δεν λέμε ψέμματα για τόσο σοβαρά θέματα ούτε έχω ανάγκη από παρηγοριές.

μάλλον με βλέπουν αγχωμένη με το ζήτημα, γι' αυτό το είπαν.:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Γεια σας και από μένα.

Η κόρη μου εχει αιμαγγείωμα στα εσωτερικά χείλη του αιδίου .

Ο παιδίατρος μου είπε ότι εκεί είνια πολύ σπάνιο να βγέι αλλά ότι θα φύγει με τον καιρό.

Μου είπε μόνο να προσέχω να μην ματώσει.

ΚΑι επίσης ότι εκεί που είναι δεν το βλέπει και κανείς(αστειευόμενος βέβαια).

Εμένα όμως με ενοχλεί ρε κορίτσια και καταλαβαίνω απόλυτα και εσάς που είναι και σε εμφανή σημεία.

 

Γράφω για να ενημερώσω ότι εδώ και μερικές μερες εχει χαθεί.

Μπορεί ο γιατρός να είχε πει μεχρι τα δυο αλλα το δικο μας εφυγε τωρα που κοντευουμε τα τρια

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο εμας! απο οτι καταλαβα φευγουν ετσι? εμενα εβγαλε 2-3 κατω απο την μασχαλη 2 βδομαδες μετα την γεννα...μεγαλωσαν μεχρι σαν μπιζελι μικρο μικρο ΑΛΛΑ εβγαλε κ αλλα μικρα γυρω γυρω ..μαλιστα πριν 2-3 μερες που την ξαναειδε ειπε παλι μην ανησυχεις θα φυγουν....αλλα ποτε?? θα βγαζει κ αλλα μεχρι να φυγουν τα πρωτα???εχω καταγχωθει :shock:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 11,5 μηνων εχει ενα στο χερακι του,,,ειναι λιγο πιο ασπρο,,βεβαια ειναι εντονο αλλα υποχωρει....αν δεν φυγει εως 3 ετων υπαρχει και το λεηζερ,,,εφοσον υπαρχει λυση γιατι αγχωνεστε οσες αγχωνεστε?

 

το χειροτερο δεν ειναι τα παιδια στο σχολειο αλλα η οικογενεια που ντρεπεται για ολα αυτα που μπορει να κουβαλαει ενα παιδι,,, σημαδακια σαν αυτο η πιο σοβαρα η στοιχεια χαρακτηρα, αρρωστειες σοβαρες,,,

 

ενα παιδακι το αποδεχομαστε οπως ειναι ακριβως,,,,οταν η μαμα στενοχωριεται το παιδι θα κομπλεξαριστει πολυ πιο ασχημα απ οτι αν το κοροιδεψουν στο σχολειο,,,γι αυτο ψυχραιμια, φιλοσοφηστε το και μην μεταδιδετε αγχος η συναισθηματα ενοχης και ντροπης στα παιδια το νιωθουν....

 

κι οποιος πει το οτιδηποτε για το αγγελουδι σας ριξτε κι ενα βρισιδι!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου μωρο γεννηθηκε με ενα μεγαλο και πολυ εντονο χρωματικα αιμαγγειωμα στο μετωπο. Ο παιδιατρος μας ειπε οτι θα φυγει μεχρι τα 3 περιπου. Τωρα που ειναι 14 μηνων φαινεται ελαχιστα. Μια φιλη μου που εργαζεται σε ενα δερματολογο που κανει laser, προσφατα ειχε αναλαβει ενα παιδακι 5 χρονων και του αφαιρεσαν ενα τεραστιο απο το μαγουλο και δεν φαινεται τιποτα.

Θελω να πω οτι, οπως και νά'χει, υπαρχει λυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μια ερώτηση προς τις μαμάδες που έχουν κι εκείνες παιδάκια με αιμαγγείωμα. τί παίρνατε στην εγκυμσύνη σας ως συπλήρωμα σιδήρου;

εγώ τζίνο ταρντυφερόν.

σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάποια σύνδεση αυτών των σκευασμάτων με την εμφάνιση αιμαγγειώματος.

βέβαια, σε μας υπάρχει κ ο κληρονομικός παράγοντας.

η μαμά μου είναι γεματη αιμαγγειώματα, εσωτερικά.

είμαστε 18 μηνών κ η φραουλίτσα δεν υποχωρεί.

αν δεν μεγαλώσει άλλο, θα πάμε για επέμβαση στα 4 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

την πήγαμε την αγαπούλα μας σε πλαστικό, μας είπε ότι μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή η επέμβαση, ότι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί πριν πάει η μικρή μου σχολείο.

εμείς της είπαμε ότι θα πάει παιδικό από Σεπτέμβριο...

αλλά ο μπαμπάς της είναι ανένδοτος για επέμβαση τώρα.

αργότερα λέει, όταν γίνει 4 χρόνων.

έχει μουλαρώσει κ δεν θέλει καν να το συζητήσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

την πήγαμε την αγαπούλα μας σε πλαστικό, μας είπε ότι μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή η επέμβαση, ότι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί πριν πάει η μικρή μου σχολείο.

εμείς της είπαμε ότι θα πάει παιδικό από Σεπτέμβριο...

αλλά ο μπαμπάς της είναι ανένδοτος για επέμβαση τώρα.

αργότερα λέει, όταν γίνει 4 χρόνων.

έχει μουλαρώσει κ δεν θέλει καν να το συζητήσουμε.....

 

Σεβακι αφου δεν ειναι κατι που δημιουργει προβλημα υγειας και εγω θα το καθυστερουσα να ηταν πιο μεγαλο το παιδι. Πιο καλη η συνεργασια του θα ειναι στην ανανηψη και στο νοσοκομειο και στο σπιτι στην αναρωση και σιγουρα πολυ πιο ασφαλες για τις αναισθησιες οσο πιο μεγαλο. Εδω κρεατακια και αμυγδαλες και σου λενε ΜΟΝΟ αν ειναι απαραιτητο αλλιως καθυστερησε το για μετα τα 5.......;)......Ο πλαστικος προφανως το λεει για λογους αισθητικους προφανως για τα αλλα παιδακια......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...