Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΦΑΝΙΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΑΙΜΑΓΓΕΙΩΜΑ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ


Recommended Posts

Η μικρή μου έχει μια μελανιά στην πλάτη που την παρατήρησα πριν 2 εβδομάδες περίπου... Δεν νομίζω ότι είναι από χτύπημα. Πιθανόν είναι αιμαγγείωμα. Έχετε ανάλογη εμπειρία από αιμαγγειώματα που μοιάζουν με μελανιές?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα η μικρή εμφάνισε ξαφνικά μια μελανιά στο στηθάκι της όταν σαράντησε.Μου είπαν ότι είναι αιμαγγείωμα και ότι μπορεί να μην φύγει.Εξαφανίστηκε σχεδόν μόλις έγινε 8 μηνών.

Αντίθετα η μεγάλη μου γεννήθηκε με αιμαγγείωμα στο μάγουλο, τώρα είναι 3μιση σχεδόν και δεν της έχει φύγει....

έχω διαβάσει και εγώ για λέιζερ σε περίπτωση που δεν φύγει από μόνο του.Συνήθως όμως υποχωρούν με το πέρασμα του χρόνου...

Link to comment
Share on other sites

lucy, αυτό είναι μογγολοειδής κηλίδα, δεν είναι τίποτα, το ΄χει εκ γεννητής?

 

έχει και εμένα.

είναι κάπως έτσι?

http://newborns.stanford.edu/PhotoGallery/SlateGrey1.html

 

 

Δεν είναι τόσο έντονο, ούτε σε τόσο μεγάλη έκταση. Το έχει ψηλά στην πλατούλα και είναι σαν αχνή μελανιά. Παρατήρησα ότι μάλλον εμφανίζεται κάτι αντίστοιχο και χαμηλά στην "ουρά". Όχι δεν το είχε εκ γενετής, εκτός και αν ήταν πολύ μικρό και δεν το πρόσεξα... Το παρατήρησα τις τελευταίες εβδομάδες. Ίσως μεγαλώνει??? Θα πάω να το δει και παιδίατρος...

Εσύ πως το αντιμετώπισες?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιμετωπίζεται! ξεθωριάζει με τον καιρό. Δεν είναι τίποτα είναι μελανοκύτταρα. Εμένα την είδε και παιδοχειρούργος για άλλο θέμα και είπε ότι δεν είναι τίποτα. Την είχαν είδαν και 2 παιδίατροι όταν ήρθαμε σπίτι από την κλινική και είπαν το ίδιο, το ίδιο και ο παιδίατρος της κλινικής. Εγω προσωπικά δεν ασχολούμαι, αν ξερεις αγγλικά και διάβασες αυτό που σου παράθεσα λέει το ιδιο.

0eqUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν αντιμετωπίζεται! ξεθωριάζει με τον καιρό. Δεν είναι τίποτα είναι μελανοκύτταρα. Εμένα την είδε και παιδοχειρούργος για άλλο θέμα και είπε ότι δεν είναι τίποτα. Την είχαν είδαν και 2 παιδίατροι όταν ήρθαμε σπίτι από την κλινική και είπαν το ίδιο, το ίδιο και ο παιδίατρος της κλινικής. Εγω προσωπικά δεν ασχολούμαι, αν ξερεις αγγλικά και διάβασες αυτό που σου παράθεσα λέει το ιδιο.

 

Ναι, το διάβασα! Αγχώθηκα λίγο παρόλο που είναι πολύ λίγο σαν έκταση και σαν χρώμα... Θα μάθω σύντομα λεπτομέρειες...:roll: Ευχαριστώ πάντως!:P

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μογγολοειδής κηλίδα είναι τελικά, λίγο αχνή... Δεν κάνουμε τίποτα... Θα φύγει μόνη της μέχρι τους 18 μήνες περίπου...

Ευχαριστώ πολύ!!!:):)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εχει κι εμενα η Μαρια μου! Το εχει απο την ημερα που γεννηθηκε, ειναι στο τριχωτο της κεφαλης της και ειναι ροζ. Σε εκεινο το σημειο δεν εχει μαλλακια και ειναι ελαφρως πιο βαθυ απο το υπολοιπο κεφαλακι της. Σε μεγεθος ειναι οσο η ρωγα απο το μικρο μου δαχτυλακι.. Καθε φορα που τη λουζω (καθε 2 μερες δηλαδη γιατι καθημερινα κανουμε ντους), της βαζω μια κρεμουλα που μας συνεστησε ο παιδιατρος αλλα δεν εχω δει διαφορα.. Δεν με πειραζει ομως.. Στο σημειο που βρισκεται καλυπτεται απο τα υπολοιπα μπουκλακια μας και ετσι ολα καλα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλή σας μέρα!

 

Η κορούλα μου γεννήθηκε πριν από 13 μήνες. Στο χεράκι της υπήρχε από την αρχή αιμαγγείωμα, ενώ μετά από 10-15 ημέρες εμφάνισε και ένα δεύτερο στην περιοχή του ματιού (ανάμεσα στη μύτη & στο μάτι), το οποίο ξεκίνησε από τσίμπημα κουνουπιού & μέχρι τον 6ο μήνα φούσκωνε, ώσπου έχει καταλήξει σαν βατόμουρο (έτσι το αποκαλούμε εμείς)

 

το αιμαγγείωμα στο μάτι της έχει αρχίσει να μαλακώνει & να ασπρίζει αλλά δεν έχει ξεφουσκώσει. στο δε χεράκι της έχει ξεθωριάσει κάπως.

 

ο παιδίατρος και ο οφθαλμίατρος που την παρακολουθούν μας έχουν πει να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. και οι δύο μου λένε ότι θα φύγει από μόνο του.

 

Αν κάποιος γονέας έχει αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα.

 

ευχαριστώ

άννα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα αννα,το ιδιο περιπου θεμα εχω και γω.

το αυτακι του μικρου μου ηταν κοκκινο.

σημερα παρατηρησα οτι εγινε μωβ και ηταν πρησμενο.

ο παιδιατρος με ειπε οτι μαλλον ειναι απο φλεβα που εσπασε,γιαυτο και αρχικα ηταν κοκκινο και πως να μην ανησυχω.παντως με ειπε αν πρηστει παραπανω να τον ενημερωσω και να του παω το παιδι να το δει.

δε ξερω αν ειναι το ιδιο με σενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.

Η κορούλα μου γεννήθηκε με αιμαγγείωμα στο βλέφαρο του δεξιού ματιού της και στο ποδαράκι της. Και εγώ στην αρχή ανησύχησα αλλά ο γιατρός είπε πώς θα φύγει. Τώρα μετά από 9.5 μήνες στο ματάκι της δεν υπάρχει τίποτα και στο ποδαράκι της που ήταν και πιο έντονο υπάρχει μόνο μια σκιά, αν και πιστεύω πώς εξαφανίζεται και από εκεί σιγά - σιγά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

 

Τι να σου πω δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.

Υπάρχουν "διαφορετικοί τύποι" αγγειωμάτων. η δημιουργία τους γίνεται από την συσσώρευση πολλών αιμοφόρων αγγείων σε ένα σημείο.

όταν σταματήσει να αιματώνεται το σημείο αυτό ξεκινάει και η υποστροφή του.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα νατασούλα

 

Ευχαριστώ για το μήνυμα.

όλα τα περιστατικά που μου έχουν αναφέρει έχουν υποστρέψει (εκτός από ένα στο οποίο έγινε επέμβαση). απλώς σε άλλα παιδάκια γίνεται πιο γρήγορα & σε άλλα πιο αργά.

Επειδή της μικρής μου στο ματάκι είναι μεγαλούτσικο, υπάρχουν στιγμές που αμφισβητώ τους πάντες. βέβαια βλέπω ότι το χεράκι της πάει καλά & αυτό μου δίνει κουράγιο ότι θα ακολουθήσει και το ματάκι της την ίδια πορεία.

Link to comment
Share on other sites

καλή σας μέρα!

 

Η κορούλα μου γεννήθηκε πριν από 13 μήνες. Στο χεράκι της υπήρχε από την αρχή αιμαγγείωμα, ενώ μετά από 10-15 ημέρες εμφάνισε και ένα δεύτερο στην περιοχή του ματιού (ανάμεσα στη μύτη & στο μάτι), το οποίο ξεκίνησε από τσίμπημα κουνουπιού & μέχρι τον 6ο μήνα φούσκωνε, ώσπου έχει καταλήξει σαν βατόμουρο (έτσι το αποκαλούμε εμείς)

 

το αιμαγγείωμα στο μάτι της έχει αρχίσει να μαλακώνει & να ασπρίζει αλλά δεν έχει ξεφουσκώσει. στο δε χεράκι της έχει ξεθωριάσει κάπως.

 

ο παιδίατρος και ο οφθαλμίατρος που την παρακολουθούν μας έχουν πει να μην κάνουμε τίποτα και να περιμένουμε να δούμε πως θα εξελιχθεί. και οι δύο μου λένε ότι θα φύγει από μόνο του.

 

Αν κάποιος γονέας έχει αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση ή γνωρίζει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να μου στείλει μήνυμα.

 

ευχαριστώ

άννα

άννα, και η κόρη μου έχει αιμαγγείωμα στο αριστερό φρύδι.

όταν γεννήθηκε, δεν είχε απολύτως τίποτα. ξεκίνησε σαν μια τελεία. μεγάλωνε, μεγάλωνε, έγινε σαν φραουλίτσα, φουσκωτή.

αρχικά η παιδίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι μέχρι τους 8 μήνες θα μεγαλώνει, μετά θα σταθεροποιηθεί για λίγους μήνες και σταδιακά θα αρχίσει να μαραίνεται.

τζίφος. η Χρύσπα είναι 1 έτους, αύριο κλείνουμε 1 χρόνο, και η φραουλίτσα μεγαλώνει μαζί μας. άλλοι μου λένε ότι είναι σταθερή, άλλοι ότι μεγαλώνει.

με στενοχωρεί απίστευτα.

κάτι κοριτσάκια στο δρόμο ήρθαν και της έπιασαν την φραουλίτσα, λέγοντας κοίτα τί έχει. την ίδια ώρα το μικρό μου τους χαμογελούσε με χαρά. εγώ έκανα υπομονή, χαμογελώντας. όταν πήγα σπίτι λύθηκα στα κλάματα.

τόσο όμορφη που είναι, τόσο καλό κοριτσάκι, γελαστό, αγαπησιάρικο, χαδιάρικο, έξυπνο και να έχει κάτι που θα το κοροϊδεύουν, θα το προσέχουν και θα το θυμούνται για την φραουλίτσα:cry::-(.

άδικο ρε γμτ!

ακόμα είναι νωρίς για επέμβαση.

διάβασα ότι μπορεί να εξαφανιστεί στους 18 μήνες, στα 5 χρόνια ή στα 9 χρόνια.

Συνήθως δεν γίνεται επέμβαση, αλλά αν είναι σε σημεία με ζωτικά όργανα, πχ. όπως εμείς στο μάτι γίνεται επέμβαση, όχι μόνο για αισθητικούς λόγους, αλλά για καλύτερη όραση.

όμως επέμβαση πριν τα 2 χρόνια δεν συνιστάται.

θα πάμε και σε δερματολόγο για 2η γνώμη. είμαι σκασμένη.

όσο πιο νωρίς η επέμβαση, τόσο πιο μεγάλη πιθανότητα να μείνει σημαδάκι.

η επέμβαση με λέηζερ αποχρωματίζει την φραουλίτσα από βαθυκόκκινη σε ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο δέρμα. δεν εξαφανίζει την φραουλίτσα.

η επέμβαση αφαίρεσης απαιτεί τοπική αναισθησία.

 

Αγία μου Ειρήνη πάρτο μακριά γρήγορα! δεν το αντέχω:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άννα, και η κόρη μου έχει αιμαγγείωμα στο αριστερό φρύδι.

όταν γεννήθηκε, δεν είχε απολύτως τίποτα. ξεκίνησε σαν μια τελεία. μεγάλωνε, μεγάλωνε, έγινε σαν φραουλίτσα, φουσκωτή.

αρχικά η παιδίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι μέχρι τους 8 μήνες θα μεγαλώνει, μετά θα σταθεροποιηθεί για λίγους μήνες και σταδιακά θα αρχίσει να μαραίνεται.

τζίφος. η Χρύσπα είναι 1 έτους, αύριο κλείνουμε 1 χρόνο, και η φραουλίτσα μεγαλώνει μαζί μας. άλλοι μου λένε ότι είναι σταθερή, άλλοι ότι μεγαλώνει.

με στενοχωρεί απίστευτα.

κάτι κοριτσάκια στο δρόμο ήρθαν και της έπιασαν την φραουλίτσα, λέγοντας κοίτα τί έχει. την ίδια ώρα το μικρό μου τους χαμογελούσε με χαρά. εγώ έκανα υπομονή, χαμογελώντας. όταν πήγα σπίτι λύθηκα στα κλάματα.

τόσο όμορφη που είναι, τόσο καλό κοριτσάκι, γελαστό, αγαπησιάρικο, χαδιάρικο, έξυπνο και να έχει κάτι που θα το κοροϊδεύουν, θα το προσέχουν και θα το θυμούνται για την φραουλίτσα:cry::-(.

άδικο ρε γμτ!

ακόμα είναι νωρίς για επέμβαση.

διάβασα ότι μπορεί να εξαφανιστεί στους 18 μήνες, στα 5 χρόνια ή στα 9 χρόνια.

Συνήθως δεν γίνεται επέμβαση, αλλά αν είναι σε σημεία με ζωτικά όργανα, πχ. όπως εμείς στο μάτι γίνεται επέμβαση, όχι μόνο για αισθητικούς λόγους, αλλά για καλύτερη όραση.

όμως επέμβαση πριν τα 2 χρόνια δεν συνιστάται.

θα πάμε και σε δερματολόγο για 2η γνώμη. είμαι σκασμένη.

όσο πιο νωρίς η επέμβαση, τόσο πιο μεγάλη πιθανότητα να μείνει σημαδάκι.

η επέμβαση με λέηζερ αποχρωματίζει την φραουλίτσα από βαθυκόκκινη σε ίδιο χρώμα με το υπόλοιπο δέρμα. δεν εξαφανίζει την φραουλίτσα.

η επέμβαση αφαίρεσης απαιτεί τοπική αναισθησία.

 

Αγία μου Ειρήνη πάρτο μακριά γρήγορα! δεν το αντέχω:cry:

 

Κάνε υπομονή και θα φύγει είτε από μόνο του είτε με επέμβαση!!!!!!!!!!!! Σε καταλαβαίνω αλλά μη στενοχωριέσαι.......

Εμένα η μικρή μου όταν γεννήθηκε ο αυχένας της ήταν στραβός (στην κυριολεξία) και έγερνε προς τη μια πλευρά το κεφαλάκι της. Της έκανα ασκήσεις 5 φορές την ημέρα για μια περίοδο 4-5 μηνών περίπου για να επιμυκηνθεί ο μυς και τώρα είναι μια χαρά :P!!!!!! Οι περισσότεροι που το πρόσεχαν δεν έλεγαν τίποτα από ευγένεια αλλά μια συγγενής που μου το ανέφερε (λες και εγώ δεν το ήξερα :cry::evil:) με πλήγωσε πολύ εκείνη την στιγμή αλλά δεν είπα τίποτα σε κανέναν. Συγνώμη Άννα Ανστασιάδου που είμαι off topic :D!!!!!!!!

Όλα θα φτιάξουν θα το δείς :P!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

χαίρομαι που είστε καλά.

μακάρι να φύγει γρήγορα από μόνο του.

κι εσύ πρέπει να πέρασες δύσκολα Νατασούλα μου!

το τί έχω ακούσει. μέχρι ότι το έχω προκαλέσει εγώ με την αρνητική μου σκέψη.

μέχρι το ότι δεν φεύγει, γιατί αγχώνομαι εγώ.

πόσο δύσκολο είναι να είμαστε όλοι ευγενικοί;

θα έλεγα εγώ κάτι το τόσο σκληρό σε μια μάνα;

σε ένα παιδί;

πώς τολμούν και ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

χαίρομαι που είστε καλά.

μακάρι να φύγει γρήγορα από μόνο του.

κι εσύ πρέπει να πέρασες δύσκολα Νατασούλα μου!

το τί έχω ακούσει. μέχρι ότι το έχω προκαλέσει εγώ με την αρνητική μου σκέψη.

μέχρι το ότι δεν φεύγει, γιατί αγχώνομαι εγώ.

πόσο δύσκολο είναι να είμαστε όλοι ευγενικοί;

θα έλεγα εγώ κάτι το τόσο σκληρό σε μια μάνα;

σε ένα παιδί;

πώς τολμούν και ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες.

Αχ Σεβούλα μου, μην αγχώνεσαι... ΚΙ εγώ έτσι μεγάλωσα με αιμαγγείωμα στο αριστερό μάτι και ακόμα το έχω σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια γιατί φεύγει με τα χρόνια. Το τι άκουγα δε λέγεται... Αλλά εμένα άρχιζε να με πειράζει στην εφηβεία περισσότερο.Λογικό δεν είναι; Πάντως η μαμά μου ποτέ δεν έκανε λόγο γι'αυτό, μου έλεγε πάντα ότι δε φαίνεται, ότι στο μυαλό μου είναι όλα κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι αυτό μου λένε οι περισσότεροι τώρα... Πρέπει να πώ ότι το έχω για να το προσέξουν. περισσότερο φαίνεται σαν πρήξιμο στο μάγουλο. Πάντως τα παιδιά είναι πολύ σκληρά. εμένα με ρώταγαν αν είχα φάει ξύλο και κάτι τέτοιες βλακείες...ποιος ξέρει τι θα σκέφτονταν.:(:(

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Αχ Σεβούλα μου, μην αγχώνεσαι... ΚΙ εγώ έτσι μεγάλωσα με αιμαγγείωμα στο αριστερό μάτι και ακόμα το έχω σε πολύ μικρότερο βαθμό βέβαια γιατί φεύγει με τα χρόνια. Το τι άκουγα δε λέγεται... Αλλά εμένα άρχιζε να με πειράζει στην εφηβεία περισσότερο.Λογικό δεν είναι; Πάντως η μαμά μου ποτέ δεν έκανε λόγο γι'αυτό, μου έλεγε πάντα ότι δε φαίνεται, ότι στο μυαλό μου είναι όλα κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι αυτό μου λένε οι περισσότεροι τώρα... Πρέπει να πώ ότι το έχω για να το προσέξουν. περισσότερο φαίνεται σαν πρήξιμο στο μάγουλο. Πάντως τα παιδιά είναι πολύ σκληρά. εμένα με ρώταγαν αν είχα φάει ξύλο και κάτι τέτοιες βλακείες...ποιος ξέρει τι θα σκέφτονταν.:(:(

πώς και δεν το αφαίρεσες;

στο μάτι το έχεις ή στο μάγουλο;

συγνώμη, δεν κατάλαβα.

πάντως, δεν θέλω να το έχει όταν πάει σχολείο. πρέπει να το λύσω μέχρι τότε. θ ακούσει τρελά πράγματα από τα παιδιά. δεν θέλω να κλάψει, να νιώσει άσχημα. τώρα δεν καταλαβαίνει το γλυκό μου όταν λένε διάφορα.

ο άντρας μου είναι πιο ήρεμος με το αιμαγγείωμα. δεν δίνει σημασία και όταν με βλέπει να χαλιέμαι, μου απαντάει ότι το μωρό είναι υγιέστατο και πανέμορφο και με την φραουλίτσα! εγώ λέει έχω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάει από το μάτι και φτάνει μέχρι το μάγουλο ψηλά. Φαίνεται σαν να έχω έντονη σακούλα στο μάτι. Κατάλαβες; Ειχα πάει σε πλαστικό και με είχε διώξει... Εσύ είσαι κούκλα, μου λέει, άντε φύγε από δω! Έτσι, λοιπόν, και η Χρύσπα, αφού είναι κούκλα, γιατί να το πειράξεις το παιδί; Και προς Θεού, μην της δείξεις ότι σε ενοχλεί. Θα το αντιληφθεί όταν μεγαλώσει, μη γίνει κομπλεξικό το παιδί....

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

με ενοχλεί τόσο που το σκέφτομαι τα βράδια και κλαίω.

δεν το ανέχομαι.

αν μου πει γιατρός ότι θα έχουμε αποτέλεσμα, θα της την κάνω το συντομότερο.

είναι τόσο όμορφη.

ρε συ αρνικολ, πολύ δυνατή σε βρίσκω.

είμαι κι εγώ... ή πολύ ευαίσθητη ή πολύ ψείρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αιμαγγειώματα είναι πολλών μορφών.

Εγώ όταν γεννηθηκα είχα στο χερι μου απο τον αγκώνα μέχρι την παλάμη(απο την πάνω πλευρά) κοκκινο και επίπεδο.Μεσα σε ένα διάστημα 2-3 χρόνων είχε ξεθωριάσει και μικρύνει και τωρα στα 36 μου εμειναν μόνο λίγες κόκκινες φλεβίτσες στην παλάμη.

Ο μπεμπάκος μου γεννηθηκε με ένα κόκκινο,επίπεδο στην μυτούλα ΄και ένα αιμαγγείωμα σαν καρούμπαλο στο κεφαλάκι του.Επειδή το δευτερο ήταν στο κεφάλι ,στο μαιευτηριο του έκαναν υπέρηχο (μηπως είναι κάτι που μπαίνει πιο...βαθιά) και επανέλεγχο μετα από 1 μηνα για να δούμε πως εξελίσσεται.

Για το " καρουμπαλάκι" -και όσα αιμαγγειώματα είναι τέτοιου τύπου ¨φραουλίτσες¨ κλπ - ο παιδιατρος του μαιευτηρίου, η δική μας γιατρός, ο γυναικολόγος μου και ο παιδοακτινολόγος μου είπαν οτι μέχρι τους 12 μήνες υπάρχει πιθανότητα να μεγαλώνουν , αλλά από εκεί και πέρα αρχιζει να τα απορροφα ο οργανισμός και μέχρι και τα 3 έχουν συνήθως φύγει.

Ο μικρούλης μου είναι τώρα 4 μηνων και το καρουμπαλάκι φαίνεται να έχει ήδη αρχίσει να μικραίνει (αν και κρατώ την επιφύλαξη να φαίνεται έτσι επειδή μεγαλώνει το κεφαλάκι του και "απλώνει").

Πάντς ο γιατρός είπε οτι είναι κάτι που δεν πρεπει να μας ανησυχει,ακόμα και ως αισθητικό πρόβλημα.Το αιμαγγείωμα είναι κάτι που και να μην φύγει, διορθώνεται εύκολα.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

sevoula

 

σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!

 

Εμείς έχουμε αποφασίσει να περιμένουμε πως θα εξελιχθεί. Ζορίζομαι αλλά είναι πολύ μικρούλα για να την υποβάλλουμε σε φαρμακευτική ή χειρουργική διαδικασία.

 

Οι άνδρες το αντιμετωπίζουν πιο "χαλαρά" (και καλά κάνουν για να μας συγκρατούν)

 

Όσον για τον κόσμο τι να σου πω...... Μέσα σε ένα χρόνο μας έχουν τύχει άπειρα περιστατικά. Δυστυχώς η περιέργεια των ανθρώπων φτάνει πολλές φορές στην αδιακρισία και την αγένεια. Τα μικρά παιδιά καλώς ή κακώς δεν έχουν συνειδηση και ότι τους προκαλεί το ενδιαφέρον θα έρθουν να ρωτήσουν & να το πειράξουν.

 

Υπομονή να κάνεις και να μην σε παίρνει από κάτω!! Στα γράφω για να τα βλέπω και εγώ.

 

χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

χαίρομαι που είστε καλά.

μακάρι να φύγει γρήγορα από μόνο του.

κι εσύ πρέπει να πέρασες δύσκολα Νατασούλα μου!

το τί έχω ακούσει. μέχρι ότι το έχω προκαλέσει εγώ με την αρνητική μου σκέψη.

μέχρι το ότι δεν φεύγει, γιατί αγχώνομαι εγώ.

πόσο δύσκολο είναι να είμαστε όλοι ευγενικοί;

θα έλεγα εγώ κάτι το τόσο σκληρό σε μια μάνα;

σε ένα παιδί;

πώς τολμούν και ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες.

 

Καλά μη κάθεσαι και δίνεις σημασία στο τί θα πεί ο καθένας!!!!!!! Πολλοί το κάνουν και από ζήλια και ας μην υπάρχει τόσο σοβαρό πρόβλημα!!!!!!!! Να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου και μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά :P!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...