Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες και όλους,

 

Μόλις έμαθα ότι η δική μου περίπτωση έτυχε αρνητικής απόφασης από το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών (εκδίκαση 14/4, απόφαση 06/5), παρά το ότι συνδύαζε μονογονεϊκότητα, δίδυμα και ποσοστό αναπηρίας 67% του γονέα... Ο δικηγόρος μου είναι περίεργος να διαβάσει το σκεπτικό του δικογράφου, αλλά το αποτέλεσμα για μένα δεν αλλάζει, ούτε θα αμβλύνει την απογοήτευσή μου (μάλλον θα εκνευριστώ περισσότερο, το διαισθάνομαι!).

 

Καλή επιτυχία στους υπολοιπους λοιπόν.

Με τοσα συν που ειχες ειναι οντως αξιο αποριας που βγηκε αρνητικη...για ΣτΕ δεν σκεφτεσαι καθολου?πολυ πιθανο εκει να δικαιωθεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με τοσα συν που ειχες ειναι οντως αξιο αποριας που βγηκε αρνητικη...για ΣτΕ δεν σκεφτεσαι καθολου?πολυ πιθανο εκει να δικαιωθεις

 

Δεν νομίζω ότι με παίρνει χρονικά (τα μικρά είναι ήδη 2μιση ετών), πόσο μάλλον οικονομικά... Θα το σκεφτώ ψύχραιμα τις επόμενες ημέρες, αλλά θυμάμαι ότι όταν το είχαμε αναφέρει με τον δικηγόρο παλιότερα ακουγόταν μάλλον άνευ λόγου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι με παίρνει χρονικά (τα μικρά είναι ήδη 2μιση ετών), πόσο μάλλον οικονομικά... Θα το σκεφτώ ψύχραιμα τις επόμενες ημέρες, αλλά θυμάμαι ότι όταν το είχαμε αναφέρει με τον δικηγόρο παλιότερα ακουγόταν μάλλον άνευ λόγου.

Μπορει να κανω κ λαθος αλλα καπου ειχα διαβασει οτι οταν τα παιδια ξεπερασουν το 4 ο ετος της ηλικιας τους αλλα η διαδικασια η νομικη εχει ξεκινησει αρκετα νωριτερα τοτε σε περιπτωση δικαιωσης η αδεια μπορει να ληφθει κ περαν του 4ου ετους.Δεν ειμαι πολυ σιγουρη,ψαξτο λιγο.Οσον αφορα το οικονομικο ειναι ενα θεμα που κ εμενα με καιει πολυ οποτε για τον ιδιο λογο ισως κ εγω να μην προχωρησω αν τα πραγματα δεν κυλισουν ομαλα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!Αναφερομαι στην αποφαση του ευρωπαικου δικαστηριου οπου κατεφυγε μια εφοριακος για τον ιδιο λογο κ ειχε θετικη εκβαση.Νομιζω καπου τελη του 2010 βγηκε,δεν θυμαμαι αριθμο πρωτοκολλου.Η δικη μου υποθεση εκδικαζεται τελικως 19/10/2011.Δεν ειμαι ομως κ πολυ αισιοδοξη...τουλαχιστον θα εχω προσπαθησει.

 

Μάλλον ψάχνεις την απόφαση του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων της 16ης Σεπτεμβρίου 2010, στην υπόθεση C-149/10 (Ζωή Χατζή κατά Υπ. Οικονομικών), με αντικείμενο αίτηση εκδόσεως προδικαστικής αποφάσεως που υπέβαλε το Διοικητικό Εφετείο Θεσσαλονίκης, και οδήγησε στην υπ’ αριθ. 1842/1.12.2010 Απόφαση που έκανε δεκτή την σχετική Αίτηση Ακύρωσης. Αυτήν επικαλέστηκα κι εγώ, και είμαι περίεργος να δω τελικά τι απάντησε το δικαστήριο που με απέρριψε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να κανω κ λαθος αλλα καπου ειχα διαβασει οτι οταν τα παιδια ξεπερασουν το 4 ο ετος της ηλικιας τους αλλα η διαδικασια η νομικη εχει ξεκινησει αρκετα νωριτερα τοτε σε περιπτωση δικαιωσης η αδεια μπορει να ληφθει κ περαν του 4ου ετους.Δεν ειμαι πολυ σιγουρη,ψαξτο λιγο.Οσον αφορα το οικονομικο ειναι ενα θεμα που κ εμενα με καιει πολυ οποτε για τον ιδιο λογο ισως κ εγω να μην προχωρησω αν τα πραγματα δεν κυλισουν ομαλα...

 

Κι αυτό το είχαμε συζητήσει με τον δικηγόρο, και τελικά υπάρχει θέμα και το δημόσιο δεν δέχεται τίποτε αν περάσει η 4ετία, με την υποστήριξη του δικαστηρίου μάλιστα. Όπως μου είχε πει προφητικά κι ένας φίλος δικηγόρος, θα ανοίξω μεν ορίζοντες στα ελληνικά δικαστικά χρονικά αν το κυνηγήσω και δικαιωθώ στο τέλος, αλλά άδεια δεν πρόκειται να προλάβω να πάρω που να χτυπάω τον πωπούλη μου κάτω (και δεν το είπε και τόσο ευγενικά!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαινονται πολυ αδικα ολα αυτα,να χρειαζεται να παμε δικαστικως για να διεκδικησουμε το αυτονοητο δικαιωμα του καθε παιδιου να απολαμβανει την φροντιδα της μητερα του για το ιδιο χρονικο διαστημα που απολαμβανει ενα παιδι που δεν προηλθε απο πολυδυμη κυηση...τι να πω..Αν ειχαν 9 μηνες διαφορα ολα οκ,αλλα τωρα επειδη γεννηθηκαν μαζι δεν εχουν τα ιδια δικαιωματα,κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το είχαμε συζητήσει με τον δικηγόρο, και τελικά υπάρχει θέμα και το δημόσιο δεν δέχεται τίποτε αν περάσει η 4ετία, με την υποστήριξη του δικαστηρίου μάλιστα. Όπως μου είχε πει προφητικά κι ένας φίλος δικηγόρος, θα ανοίξω μεν ορίζοντες στα ελληνικά δικαστικά χρονικά αν το κυνηγήσω και δικαιωθώ στο τέλος, αλλά άδεια δεν πρόκειται να προλάβω να πάρω που να χτυπάω τον πωπούλη μου κάτω (και δεν το είπε και τόσο ευγενικά!)

οποτε δεν γινεται τιποτα μαλλον,εσυ παντως εκανες οτι μπορουσες,ολη τους την αυστηροτητα πανω σου την εξαντλησαν καθως φαινεται,οταν εισαι εξω απ τον χορο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ψάχνεις την απόφαση του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων της 16ης Σεπτεμβρίου 2010, στην υπόθεση C-149/10 (Ζωή Χατζή κατά Υπ. Οικονομικών), με αντικείμενο αίτηση εκδόσεως προδικαστικής αποφάσεως που υπέβαλε το Διοικητικό Εφετείο Θεσσαλονίκης, και οδήγησε στην υπ’ αριθ. 1842/1.12.2010 Απόφαση που έκανε δεκτή την σχετική Αίτηση Ακύρωσης. Αυτήν επικαλέστηκα κι εγώ, και είμαι περίεργος να δω τελικά τι απάντησε το δικαστήριο που με απέρριψε.

Σ αυτην ακριβως αναφερομαι Καπου βρηκαν παραθυρακι γιατι κ σ αυτην την αποφαση αν την εχεις διαβασει τα πραγματα δεν ειναι εντελως ξεκαθαρα

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τουλαχιστον παραλογο να αποφασιζει το καθε δικαστηριο διαφορετικα για ιδιες υποθεσεις.

 

Παντως για να μην απογοητευομαστε υπαρχουν δυο θετικες αποφασεις απο την Τριπολη. Η μια βγηκε τον Δεκεμβριο και η αλλη πολυ προσφατα, μεσα στον Απριλιο. Αριθμους δεν ξερω, αλλα φανταζομαι οτι ειναι πολυ ευκολο να τις αναζητησουν οι δικηγοροι σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

help!!!!!!!ΓΕΙΑ ΣΑΣ,τα διδυμακια μας κλεινουν στις 31/5/11 τα 4. Εχει εννοια να προσφυγουμε τωρα για το Β εννιαμηνο ή τζαμπα κοπος και χρημα?Οποια γνωριζει σχετικα παρακαλω ας με διαφωτισει.Ευχαριστω πολυ!!Ελενη,Γιαννενα:confused:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... λίγο δύσκολο. Όχι όμως ακατόρθωτο.

Σύμφωνα με το νόμο, ο γονιός έχει δικαίωμα να κάνει ΑΙΤΗΣΗ μέχρι τα παιδιά να γίνουν 4ων ετών.

Σύμφωνα με το υπουργείο, οποιοδήποτε δικαίωμα άδειας σταματά στα 4.

 

Σύμφωνα με το δικηγόρο... η αίτηση γίνεται εμπρόθεσμα, κι έτσι το 9μηνο το δικαιούσε.

Εγώ δεν το κυνήγησα γιατί δεν είχα κανένα τέτοιο συμφέρον (είχα άλλα τα οποία διεκδίκησα και κέρδισα).

 

Τρέχα γρήγορα σε δικηγόρο να ρωτήσεις -εφόσον θες- (Πριν γίνουν 4ων ετών τα παιδιά).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τουλαχιστον παραλογο να αποφασιζει το καθε δικαστηριο διαφορετικα για ιδιες υποθεσεις.

 

Παντως για να μην απογοητευομαστε υπαρχουν δυο θετικες αποφασεις απο την Τριπολη. Η μια βγηκε τον Δεκεμβριο και η αλλη πολυ προσφατα, μεσα στον Απριλιο. Αριθμους δεν ξερω, αλλα φανταζομαι οτι ειναι πολυ ευκολο να τις αναζητησουν οι δικηγοροι σας.

εδώ βγάζει το ίδιο εφετείο (με διαφορδική σύσηταση φαντάζομαι) διαφορετικές αποφάσεις!

πχ στην Θεσσαλονίκη όπου βγήκε θετική η απόφαση της Χατζή (η υπόθεση που πήγε στο Ευρωδικαστήριο) βγήκαν πολλές αρνητικές αποφάσεις/εισηγήσεις...

Δεν είμαι νομικός - ιδεά δεν έχω αλλά νομίζω στην Ελλάδα δεν ισχύει το δεδικασμένο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση alcyon!!!Μηπως ξερουμε στα Γιαννενα καποιο δικηγορο που ασχολειται με το θεμα?Οποιαδηποτε προταση θα μας διευκολυνε.Ευχαριστω για τη βοηθεια :-)

Link to comment
Share on other sites

Το δεδικασμένο, είναι ένα "ισχυρό" χαρτί αλλά όχι τελεσίδικη δικαστική απόφαση.

 

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει μια απόφαση του ΣτΕ που είναι αρνητική για δίδυμα. Και ενώ πολλοί βασίζονται σε δεδικασμένο υπέρ των διδύμων, υπάρχουν και αυτοί που λαμβάνουν ως δεδικασμένο την υπόθεση του ΣτΕ και έτσι βγάζουν αρνητικές αποφάσεις.

 

Άρα, κανένας δεν ξέρει εκ των προτέρων τι θα γίνει...

Καλή επιτυχία!

 

zwillinge... σου έστειλα πμ με όσους δικηγόρους θυμώμουν. Ρίξε μια ματιά. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια χαρά

 

Είμαι νέα στα forum αλλά έχω 5 παιδάκια και το β΄εννιάμηνο είναι για εμένα ουσιαστικό!Επειδη το α΄ εννιαμηνο μου λήγει και μενω Μέγαρα μηπως θα μπορούσα να μαθω καποια ονοματα δικηγορων;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα κάποιον που να εκδίκασε υπόθεση στην Αθήνα... Προσωπικά δε γνωρίζω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!Ορίστηκε και η δική μου δικάσιμος στον Διοικητικό Εφετείο Κομοτηνής για τις 12/4 (αίτηση μέσα Νοεμβρίου)!!. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην ζητηθεί και καμιά αναβολή......Καλή επιτυχία και τις υπόλοιπες!!!!!Να έχουμε όλες καλά νέα!!!

Γειασου! έχεις καιρό να μας γράψεις? Τι έγινε τελικά βγήκε η απόφαση σου ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ γιατο συγκεκριμένο εφετείο....ελπίζω τα νέα σου να είναι ευχάριστα,:P

Link to comment
Share on other sites

πήγα στο διοικητικό εφετείο Κομοτηνής να ρωτήσω,δεν ήθελαν να μου πουν λόγω προσωπικών δεδομένων, τελικά με τα πολλά,μου ειπαν οτι υπάρχουν δύο προσφυγές, μια από Ξάνθη, μία από Αλεξ/πόλη, και οτι η μία ανκαι είχε θετική εισήγηση,ήταν τελικά αρνητική...εγώ προσωπικά απογοητεύτικα..εκτός από το διοικητικο εφετείο θεσ/νίκης(Υποθεση Χατζη που ξέρουμε όλεσ μας, υπάρχει άλλη παρόμοια υπόθεση με επίθετο και όνομα που να δικαιώθηκε και να βγει να πει ναι εγώ τωρα είμαι σε δεύτερη άδεια? τι να πω αξίζει να τα βάλουμε με το Ελληνικό κράτος?

Link to comment
Share on other sites

Το αν αξίζει το κρίνει η κάθε μια σε προσωπικό επιπεδο,

εγώ το πήγα όσο πήγαινε και σταμάτησα στην αρνητική εισήγηση γιατί τα ζύγισα και δεν με επαιρνε να προχωρήσω.

Δεν θεωρώ ότι τα βάζω με το κράτος, θεωρώ ότι τα βάζω με τις ασυνέπειες τις νομοθεσίας

Οτι κάνουμε το κανουμε για το καλό των παιδιών πρώτα όχι για μας-

Μακάρι κάποιες απο τις κινήσεις που έγιναν να βοηθήσουν τις μαμάδες στο μέλλον,

δεν ξέρω το έχω ξαναγράψει εδώ αλλά δεν το έκανα πιστεύω πρεπει να αποταθούμε στον συνήγορο του παιδιού και να το θέσουμε ως θέμα που θίγει τα δικαιώματα του παιδιού. Ολα τα παιδιά τώρα είτε η μαμα ειναι στον ιδιωτικό ή στο δημόσιο έχουν δικαίωμα σε 9 μηνες αδεια ανατροφής της μαμας, 9 μήνες αποκλειστικότητας, όλα εκτός από τα δίδυμα τρίδυμα κλπ.

Και ειλικρίνα πιστεύω ότι ο λόγος που βγαίνουν αρνητικές οι αποφάσεις είναι γιατί αυτοί που τις βγάζουν δεν έχουν αίσθηση τι σημαίνει να μεγαλώνεις δίδυμα και κανένας δεν τους εξήγησε όπως έπρεπε....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η εκδίκαση της υπόθεσης μας έγινε 25/5 αλλά απόφαση θα ξέρω το νωρίτερο τέλος Ιουλίου:rolleyes:. Εισήγηση πλεόν δεν υπάρχει όπως μου είπε η δικήγορος μου άρα δεν εχω τίποτα ούτε για αυτό να σας πω.Αναμέινατε στο Η/ Υ σας.:lol:

Link to comment
Share on other sites

να βάλουμε και το θέμα της άδειας συμπαράστασης του πατέρα; Ενώ η ΕΣΣΕ που είναι νόμος του κράτους λέει 2 μέρες ανά παιδί, στην Επιθεώρηση εργασίας το ερμηνεύουν ώς 2 μέρες ανά γέννα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εχω καιρο να μπω στο forum αλλα θελω να σας πω οτι ειμαι μτερα τριδυμων στις 09/06/2011 στν θεσ/νικη εγινε το δικαστριο ια τν αδεια ανατροφς των 2 επιπλεον 9μνων ο δικηορος μου ειπε οτι εχουμε θετικ εισηηση και περιμενω αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...