Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΣΑευχαριστω αλλα τελικα ειμασταν ατυχοι γιατι πεσαμε στην αποχη των δικηγορων 19-21 ιανουαριου.και αυτο σημαινει αναβολη δικης και αυτο σημαινει πιαστο αυγο και κουρευτο ποτε θα υπαρξει κενο.κι εμενα με ζωνουν τα φιδια γιατι πρεπει μεχρι το καλοκαιρι να ξερουμε μιας και τελειωνει το πρωτο εννιαμηνο.

Την αιτηση ακυρωσης την καταθεσα αυγουστο.ολα τα εκανα γρηγορα.μαζι με την αιτηση για το πρωτο, αλλα να τωρα μια απλη αποχη μας παει πισω.

Παντως κοριτσια αυτο με την αρνητικη εισηγηση να ξερετε πως σχεδον ολες ειναι θετικες μετα μην σας αγχωνει

Link to comment
Share on other sites

Tι ατυχια και αυτη, elita!

Μακαρι να μην εχετε μεγαλη καθυστερηση...

 

Να σε ρωτησω ακομη κατι αλλο? Τον Δεκεμβριο μαθατε για το ποτε οριστηκε η δικασιμος?

Κατεθεσα και εγω αιτηση ακυρωσης, αλλα μαλλον δεν θα οριστει δικασιμος πριν απο 4-5 μηνες, καλα τα λεω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον επειδη ξεχασα να σας πω νεα.η αποχη δικηγορων αθηνα δεν εγινε και ενω χαρηκαμε πως θα γινει η δικη μας πηρε ο δικηγορος και μας ειπε πως αναβληθηκε γιατι ο εισηγητης δεν διαβασε την υποθεση λογω της βομβας πουχαν βαλει και καλα.και πως θα οριστει νεο δικασιμο αλλα παει νριτερα οταν το αναββαλει ο εισηγητης.αντε να δουμε.ακομα δεν εχω κανα νεο.

Link to comment
Share on other sites

elita, τι να πω.... ευχομαι να οριστει συντομα η νεα δικασιμος...

 

να ρωτησω κατι οσα κοριτσια εχουν κανει το δικαστηριο: η Υπηρεσια σας κληθηκε να λαβει μερος στο δικαστηριο? της ζητηθηκαν στοιχεια? ρωτω, γιατι εαν πρεπει να παραστει καποιος απο την υπηρεσια και δεν κανουν τον κοπο, τοτε δεν εχουμε ενα ακομη πιθανο λογο αναβολης?

 

ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Νέα απόφαση που μας δικαιώνει!

1842/2010 ΔΙΟΙΗΚΗΤΙΚΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. Θα τη βρείτε στο site του Διοιητικού Εφετείου Θεσσαλονίκης (πρόσφατες αποφάσεις). Πραγματικά ενδιαφέρουσα και πραγματικά δικαιώνει τις διδυμομανούλες!!!

http://www.defeteio-the.gr/thes/news.jsp?new=31

Παραθέτω μέρος της:

:Η απουσία οποιασδήποτε πρόνοιας για την αντιμετώπιση των ειδικών αναγκών και περιορισμών των απασχολούμενων στο δημόσιο γονέων δίδυμων τέκνων λόγω της ταυτόχρονης ικανοποίησης των αναγκών δύο παιδιών, με ειδικά θετικά μέτρα πρόσβασης στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς ή ειδικών παροχών διευκόλυνσης της ελεύθερης επιλογή του τρόπου φροντίδας, κατά την επικρατήσασα στο Δικαστήριο γνώμη, έχει ως αποτέλεσμα, η διαπιστωθείσα ανωτέρω στην παράγραφο 13 λιγότερο ευνοϊκή μεταχείριση, που υφίστανται οι γονείς δίδυμων τέκνων, να καθίσταται έτι δυσμενέστερη, θεωρούμενη στα πλαίσια του ισχύοντος γενικού συστήματος γονικής άδειας. Διαπιστώνεται, συνεπώς ότι ουδόλως έχει ληφθεί υπόψη από τον εθνικό νομοθέτη ότι οι γονείς διδύμων βρίσκονται σε ειδική κατάσταση, μολονότι αυτή πρέπει να λαμβάνεται κατά πρώτο λόγο υπόψη, οσάκις θεσπίζει μέτρα μεταφοράς της οδηγίας 96/34/ ΕΚ.

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους.

 

Με χαρά σας ανακοινώνω ότι ορίστηκε και η δική μου δικάσιμος στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών για 14-4-2011 (αίτηση 19-10-2010), που σημαίνει ότι έπιασε η αίτηση προτίμησης του δικηγόρου (για να μην φτάσουν τα παιδιά στο πανεπιστήμιο ώσπου να εκδικαστεί η άδεια). Όλα μοιάζουν θετικά, μετά από τόσες θετικές αποφάσεις, όμως τίποτε δεν θεωρείται δεδικασμένο και οι γνωμοδοτήσεις από ΕΕ εμένα μου φαίνονται πολύ διφορούμενες για να ληφθούν υπόψιν από τα ελληνικά δικαστήρια. Υπομονή λοιπόν, κι ελπίζω το καλοκαιράκι να έχω καλά νέα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

aperpat, καλη επιτυχια! γρηγορα οριστηκε η δικασιμος, παρα πολυ καλα!

 

γενικοτερα, εχουμε τιποτε νεοτερα? υπηρξαν αλλες θετικες αποφασεις?

ακουσα οτι υπηρξε θετικη αποφαση απο την Τριπολη, αλλα δεν γνωριζω λεπτομερειες, μονο οτι βγηκε τον Δεκεμβριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!!!Ορίστηκε και η δική μου δικάσιμος στον Διοικητικό Εφετείο Κομοτηνής για τις 12/4 (αίτηση μέσα Νοεμβρίου)!!. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην ζητηθεί και καμιά αναβολή......Καλή επιτυχία και τις υπόλοιπες!!!!!Να έχουμε όλες καλά νέα!!!

gkjdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα επιδερμικά την απόφαση του εφετείου Θεσ/νικης και κατάλαβα ότι θα μπορούσε να αφορά και όσους είναι στον ιδιωτικό τομέα.Κάποιος που να μην είναι δημόσιος υπάλληλος και να το έχει ψάξει;;;

JiOAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εγω εχω ηδη λαβει αρνητικη απαντηση απο την υπηρεσια μου κ την Τριτη καλως εχοντων των πραγματων καταθετω αιτηση ακυρωσεως.Ωστοσο ψαχνω οποιαδηποτε θετικη αποφαση απο Δ.Εφ Ιωαννινων καθως βλεπω οτι τωρα τελευταια οι υποθεσεις εκει εχουν θετικη εκβαση για να τις επισυναψω,οποια κοπελα μπορει να βοηθησει ας μου στειλει π.μ.Ελπιζω μετα κ την γνωμοδοτηση του Ευρωπαικου να εχουμε θετικη εξελιξη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
αρνητική η απόφαση του εφετείου για μας... Η δικηγόρος είπε ότι μπορούμε να το προχωρήσουμε, αλλά δεν έχει νόημα για μας τώρα.[/

Κρίμα...σε ποιο εφετείο είσασταν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!!!Ορίστηκε και η δική μου δικάσιμος στον Διοικητικό Εφετείο Κομοτηνής για τις 12/4 (αίτηση μέσα Νοεμβρίου)!!. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να μην ζητηθεί και καμιά αναβολή......Καλή επιτυχία και τις υπόλοιπες!!!!!Να έχουμε όλες καλά νέα!!!

 

μιας και πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ!

Καταρχήν twins_mother ποια ήταν η έκβαση της δίκης σας? Βρίσκομαι στο στάδιο να αιτηθώ από την υπηρεσία μου το 2ο εννιάμηνο για το 2ο δίδυμο... Παρακαλώ όσοι από σας έχετε δικαιωθεί από τα Δικαστήρια αν μπορείτε να αναφέρετε τους αριθμούς των αποφάσεων, θα μου ήταν πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ εκ των προταίρων! Καλή επιτυχία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εγω εχω ηδη λαβει αρνητικη απαντηση απο την υπηρεσια μου κ την Τριτη καλως εχοντων των πραγματων καταθετω αιτηση ακυρωσεως.Ωστοσο ψαχνω οποιαδηποτε θετικη αποφαση απο Δ.Εφ Ιωαννινων καθως βλεπω οτι τωρα τελευταια οι υποθεσεις εκει εχουν θετικη εκβαση για να τις επισυναψω,οποια κοπελα μπορει να βοηθησει ας μου στειλει π.μ.Ελπιζω μετα κ την γνωμοδοτηση του Ευρωπαικου να εχουμε θετικη εξελιξη...

 

Σε ποια γνωμοδότηση αναφέρεσαι? Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω... Καλή επίτυχία στην προσπάθειά σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βρήκα το χρόνο και ενημερώθηκα από τις απαντήσεις που έχετε δώσει στο φόρουμ, τις οποίες βρήκα πολύ χρήσιμες! Ωστόσο δεν υπάρχουν πρόσφατα νέα για το πώς εξελίχθηκαν οι υποθέσεις που εκδικάζονταν μέσα στο Μάρτιο και τον Απρίλιο. Παρακαλώ όσοι έχετε νέα δημοσιεύστε τα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από μένα!! Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας! Χάρη σε εσάς ενημερώθηκα πολύ νωρίς για την περίπτωσή μας... Θα ήθελα αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου στειλει με π.μ. τα στοιχεία δικηγόρου στην Αθήνα που αναλαμβάνει αυτές τις υποθέσεις. Είναι πολύ νωρίς για μένα γιατί δεν έχω γεννήσει καν ακόμα, αλλά καλύτερα να είμαι προετοιμασμένη γιατί νομίζω ότι μετά θα τρέχω και δε θα φτάνω... Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους,

 

Μόλις έμαθα ότι η δική μου περίπτωση έτυχε αρνητικής απόφασης από το Διοικητικό Εφετείο Αθηνών (εκδίκαση 14/4, απόφαση 06/5), παρά το ότι συνδύαζε μονογονεϊκότητα, δίδυμα και ποσοστό αναπηρίας 67% του γονέα... Ο δικηγόρος μου είναι περίεργος να διαβάσει το σκεπτικό του δικογράφου, αλλά το αποτέλεσμα για μένα δεν αλλάζει, ούτε θα αμβλύνει την απογοήτευσή μου (μάλλον θα εκνευριστώ περισσότερο, το διαισθάνομαι!).

 

Καλή επιτυχία στους υπολοιπους λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια γνωμοδότηση αναφέρεσαι? Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω... Καλή επίτυχία στην προσπάθειά σου!

ευχαριστω!Αναφερομαι στην αποφαση του ευρωπαικου δικαστηριου οπου κατεφυγε μια εφοριακος για τον ιδιο λογο κ ειχε θετικη εκβαση.Νομιζω καπου τελη του 2010 βγηκε,δεν θυμαμαι αριθμο πρωτοκολλου.Η δικη μου υποθεση εκδικαζεται τελικως 19/10/2011.Δεν ειμαι ομως κ πολυ αισιοδοξη...τουλαχιστον θα εχω προσπαθησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...