Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με την γονική άδεια στην περίπτωση διδύμων?


Recommended Posts

Καλημέρα και Καλή Χρονιά με υγεία σε όλους! Θα ήθελα να σας ενημερώσω σχετικά με τη χορήγηση δύο εννεαμήνων σε περιπτώσεις δίδυμης κύησης (δεν είμαι μητέρα διδύμων αλλά εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία η οποία τα έχει χορηγήσει). Θα πρέπει όσοι κινείστε ή πρόκειται να κινηθείτε δικαστικά να λάβετε υπόψη σας (ο δικηγόρος σας μάλλον) τα εξής:

• Η 2637/2008 Απόφαση ΣτΕ αφορά σε υπόθεση δικαστικών λειτουργών οι οποίοι διέπονται από το Ν. 1756/1988 και όχι σε δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι υπάγονται στο Ν. 3528/2007.

• Για τους δημοσίους υπαλλήλους, ισχύει κατʼ αρχήν η 496/2007 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Παιδείας και η οποία επικαλείται τις αποφάσεις 420/2000,1/2006 και 2/2006 του Συμβουλίου της Επικρατείας (7μελούς συνθέσεως και οι τρεις) όπου ορίζονται τα εξής: «ότι το δικαίωμα για την απόληψη της άδειας αυτής είναι αυτοτελές για κάθε τέκνο που δεν έχει συμπληρώσει ακόμη το τέταρτο έτος της ηλικίας του και ότι σε περίπτωση κατά την οποία ο γονέας υπάλληλος έχει αποκτήσει άλλο τα τέκνο, το οποίο επίσης δεν έχει συμπληρώσει ακόμη το τέταρτο έτος της ηλικίας του, είναι δυνατή η χορήγηση αμέσως μετά τη λήξη της εννεαμήνου άδειας για την ανατροφή του πρώτου τέκνου του και νέας εννεαμήνου αδείας για την ανατροφή και του δεύτερου τέκνου του».

• Η ανεξάρτητη αρχή Συνήγορος του Πολίτη με το με α.π. 15096/2007 έγγραφό του υπογραμμίζει: «…ότι ακόμα και αν στο διάστημα των 4 ετών από τη στιγμή της γέννησης του πρώτου παιδιού, παρεμβληθεί η γέννηση του δεύτερου, μπορεί να μετατεθεί ο χρόνος λήψης της μίας άδειας και να μεσολαβήσει (αξιοποιηθεί) η χρήση της εν λόγω άδειας και για το άλλο παιδί».

• Σύμφωνα με τη ΔΙΔΑΔ/Φ.51/590/οικ.14346/29.05.2008 του ΥΠΕΣ «ο γονέας υπάλληλος που λαμβάνει ήδη τη διευκόλυνση του μειωμένου ωραρίου ή της εννεάμηνης άδειας ανατροφής τέκνου, και πριν την εξάντλησή τους αποκτά νέο τέκνο, δικαιούται να λάβει το υπόλοιπο των διευκολύνσεων για το πρώτο τέκνο αργότερα, αθροιστικά με τις διευκολύνσεις που αντιστοιχούν στο νέο τέκνο (σχετική η 64/2008 γνωμοδότηση του ΝΣΚ η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Εσωτερικών).

• Σύμφωνα με την υπʼ αριθμ. 1192/2008 Απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών:

• «Στην περίπτωση συνεπώς της δίδυμης ή πολύδυμης κυήσεως, ελλείψει ειδικότερης νομοθετικής ρυθμίσεως, το δικαίωμα για την απόληψη της εν λόγω άδειας είναι αυτοτελές για κάθε τέκνο και ο γονέας υπάλληλος δικαιούται δύο ή περισσότερα, αναλόγως, εννεάμηνα. Διαφορετική ερμηνεία θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι οδηγεί σε άνισα αποτελέσματα, αφού ο συνολικός χρόνος της ανωτέρω αδείας θα εξαρτάτο από το τυχαίο γεγονός της ταυτόχρονης ή διακεκριμένης γεννήσεως δύο η περισσοτέρων τέκνων».

 

ΕΥΧΟΜΑΙ ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

• Η 2637/2008 Απόφαση ΣτΕ αφορά σε υπόθεση δικαστικών λειτουργών οι οποίοι διέπονται από το Ν. 1756/1988 και όχι σε δημοσίους υπαλλήλους οι οποίοι υπάγονται στο Ν. 3528/2007.

• Για τους δημοσίους υπαλλήλους, ισχύει κατʼ αρχήν η 496/2007 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Παιδείας και η οποία επικαλείται τις αποφάσεις 420/2000,1/2006 και 2/2006 του Συμβουλίου της Επικρατείας (7μελούς συνθέσεως και οι τρεις) όπου ορίζονται τα εξής: «ότι το δικαίωμα για την απόληψη της άδειας αυτής είναι αυτοτελές για κάθε τέκνο που δεν έχει συμπληρώσει ακόμη το τέταρτο έτος της ηλικίας του και ότι σε περίπτωση κατά την οποία ο γονέας υπάλληλος έχει αποκτήσει άλλο τα τέκνο, το οποίο επίσης δεν έχει συμπληρώσει ακόμη το τέταρτο έτος της ηλικίας του, είναι δυνατή η χορήγηση αμέσως μετά τη λήξη της εννεαμήνου άδειας για την ανατροφή του πρώτου τέκνου του και νέας εννεαμήνου αδείας για την ανατροφή και του δεύτερου τέκνου του».

• Η ανεξάρτητη αρχή Συνήγορος του Πολίτη με το με α.π. 15096/2007 έγγραφό του υπογραμμίζει: «…ότι ακόμα και αν στο διάστημα των 4 ετών από τη στιγμή της γέννησης του πρώτου παιδιού, παρεμβληθεί η γέννηση του δεύτερου, μπορεί να μετατεθεί ο χρόνος λήψης της μίας άδειας και να μεσολαβήσει (αξιοποιηθεί) η χρήση της εν λόγω άδειας και για το άλλο παιδί».

• Σύμφωνα με τη ΔΙΔΑΔ/Φ.51/590/οικ.14346/29.05.2008 του ΥΠΕΣ «ο γονέας υπάλληλος που λαμβάνει ήδη τη διευκόλυνση του μειωμένου ωραρίου ή της εννεάμηνης άδειας ανατροφής τέκνου, και πριν την εξάντλησή τους αποκτά νέο τέκνο, δικαιούται να λάβει το υπόλοιπο των διευκολύνσεων για το πρώτο τέκνο αργότερα, αθροιστικά με τις διευκολύνσεις που αντιστοιχούν στο νέο τέκνο (σχετική η 64/2008 γνωμοδότηση του ΝΣΚ η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Εσωτερικών).

• Σύμφωνα με την υπʼ αριθμ. 1192/2008 Απόφαση του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών:

• «Στην περίπτωση συνεπώς της δίδυμης ή πολύδυμης κυήσεως, ελλείψει ειδικότερης νομοθετικής ρυθμίσεως, το δικαίωμα για την απόληψη της εν λόγω άδειας είναι αυτοτελές για κάθε τέκνο και ο γονέας υπάλληλος δικαιούται δύο ή περισσότερα, αναλόγως, εννεάμηνα. Διαφορετική ερμηνεία θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι οδηγεί σε άνισα αποτελέσματα, αφού ο συνολικός χρόνος της ανωτέρω αδείας θα εξαρτάτο από το τυχαίο γεγονός της ταυτόχρονης ή διακεκριμένης γεννήσεως δύο η περισσοτέρων τέκνων».

 

 

Παιδιά, προσοχή. Έψαξα και διάβασα τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ) που αναφέρεται παραπάνω, αλλά αυτή αναγνωρίζει δικαίωμα για δεύτερη άδεια μόνο σε δεύτερο παιδί που να μην είναι δίδυμο.

Συγκεκριμένα για το θέμα των διδύμων λέει ότι:

"...β) Στην περίπτωση της δίδυμης ή πολύδυμης κύησης, ο σκοπός του νομοθέτη (προστασία της μητρότητας και της παιδικής ηλικίας) εκπληρώνεται με τη χορήγηση στον γονέα υπάλληλο μιας εννεάμηνης άδειας για την ανατροφή των παιδιών του, καθόσον ο γονέας υπάλληλος στην περίπτωση αυτή μπορεί να συναναθρέψει τα ίδιας ηλικίας τέκνα του".

Το ίδιο και με τον Συνήγορο του Πολίτη, αναφέρεται σε δεύτερο παιδί που δεν είναι δίδυμο.

 

Όπως μου είπε ο δικηγόρος μου, αυτό που είναι πολύ καλό και μας βοηθάει τώρα, είναι η απόφαση 1842/2010 του εφετείου Θεσ/νίκης, που αφού πήρε υπόψη του τις κακές αποφάσεις του ΣΤΕ, δεν τις δέχτηκε ότι ισχύουν τώρα πιά, γιατί έχουν βγει νέα δεδομένα από την Ευρωπαϊκή Ένωση που δεν υπήρχαν το 2008, όταν βγήκαν αυτές οι αποφάσεις του ΣΤΕ.

Η απόφαση 1192/2008 του διοικητικού εφετείου Αθηνών είναι μεν καλή, όμως είναι προγενέστερη της κακής απόφασης του ΣΤΕ (της 2637/2008 και όπως μου είπε ο δικηγόρος τα δικαστήρια που θα κρίνουν σήμερα δεν θα βασιστούν σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

αλλά εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία η οποία τα έχει χορηγήσει).

 

 

 

 

Γεια σας και καλη χρονιά.οταν λες ότι τα έχει χορηγήσει εννοείς με ή χωρίς δικαστική απόφαση

Link to comment
Share on other sites

αλλά εργάζομαι σε δημόσια υπηρεσία η οποία τα έχει χορηγήσει).

 

 

 

 

Γεια σας και καλη χρονιά.οταν λες ότι τα έχει χορηγήσει εννοείς με ή χωρίς δικαστική απόφαση

 

Γεια σας. Έχουν χορηγηθεί χωρίς δικαστική απόφαση. Το νομικό τμήμα της υπηρεσίας μου γνωμοδότησε θετικά και η διοίκηση χορήγησε κανονικά την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, προσοχή. Έψαξα και διάβασα τη γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους (ΝΣΚ) που αναφέρεται παραπάνω, αλλά αυτή αναγνωρίζει δικαίωμα για δεύτερη άδεια μόνο σε δεύτερο παιδί που να μην είναι δίδυμο.

Συγκεκριμένα για το θέμα των διδύμων λέει ότι:

"...β) Στην περίπτωση της δίδυμης ή πολύδυμης κύησης, ο σκοπός του νομοθέτη (προστασία της μητρότητας και της παιδικής ηλικίας) εκπληρώνεται με τη χορήγηση στον γονέα υπάλληλο μιας εννεάμηνης άδειας για την ανατροφή των παιδιών του, καθόσον ο γονέας υπάλληλος στην περίπτωση αυτή μπορεί να συναναθρέψει τα ίδιας ηλικίας τέκνα του".

Το ίδιο και με τον Συνήγορο του Πολίτη, αναφέρεται σε δεύτερο παιδί που δεν είναι δίδυμο.

 

Όπως μου είπε ο δικηγόρος μου, αυτό που είναι πολύ καλό και μας βοηθάει τώρα, είναι η απόφαση 1842/2010 του εφετείου Θεσ/νίκης, που αφού πήρε υπόψη του τις κακές αποφάσεις του ΣΤΕ, δεν τις δέχτηκε ότι ισχύουν τώρα πιά, γιατί έχουν βγει νέα δεδομένα από την Ευρωπαϊκή Ένωση που δεν υπήρχαν το 2008, όταν βγήκαν αυτές οι αποφάσεις του ΣΤΕ.

Η απόφαση 1192/2008 του διοικητικού εφετείου Αθηνών είναι μεν καλή, όμως είναι προγενέστερη της κακής απόφασης του ΣΤΕ (της 2637/2008) και όπως μου είπε ο δικηγόρος τα δικαστήρια που θα κρίνουν σήμερα δεν θα βασιστούν σε αυτήν.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας . εμένα δεν υπάρχει νομικό τμήμα, ο δικηγόρος που ανέθεσαν γνωμοδότηση εισηγήθηκε θετικά και αυτοί δεν μου τη δώσανε.

Αν μπορείς στείλε μου π.μ. για ποια υπηρεσία μιλάμε

Link to comment
Share on other sites

καλή χρονιά σε όλους με υγεία.

 

Σε λίγο καιρό η γυναίκα μου θα κάνει αίτηση για το δεύτερο εννιάμηνο για τα δίδυμα. Φανταζόμαστε ότι η απάντηση της υπηρεσίας θα είναι αρνητική για αυτό ετοιμαζόμαστε για το εφετείο Θεσσαλονίκης.

 

Αν γνωρίζει κάποιος δικηγόρο από Θεσσαλονίκη που να κατέχει το θέμα θα εκτιμούσαμε αν στέλνατε σε πμ έναν αριθμό τηλεφώνου. Σε δυο δικηγόρους που τηλεφωνήσαμε δε φάνηκαν και πολύ ενημερωμένοι..

 

Στη δεύτερη αίτηση είναι καλό να επισυνάπτοντε προγενέστερες αποφάσεις και ο νόμος ή σκέτη η αίτηση αρκεί?

 

ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στις 19-1 η εκδίκαση της υποθέσώς μου (εάν εκδικαστεί λόγω αποχής δικηγόρων) αρνητική εισήγηση τα παιδιά κοντά 5 χρονών. Πιάσε το αυγό και κούρευτο!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την αίτηση στην Αθήνα και περιμένω. Απ' όσα μου έχει πει ο δικηγόρος μου έχω καταλάβει τα εξής:

Συνήθως τα δικαστήρια δεν δίνουνε το δεύτερο εννιάμηνο για τα δίδυμα. Πάντως υπήρχαν 3-4 αποφάσεις από τις δημοσιευμένες (Αθήνας, Θεσσαλονίκης, Πειραιά) που μας δικαίωσαν. Εκεί πατούσαμε και υπήρχε ελπίδα να δικαιωθούμε. Μέχρις ότου το 2008 βγήκαν οι 2637 και 2638 αποφάσεις του ΣΤΕ που έκριναν ότι δεν δικαιούμαστε δεύτερο εννιάμηνο.

Όμως, μετά την 1-1-2009 τα δεδομένα άλλαξαν, γιατί άρχισε να ισχύει στην Ελλάδα η συνθήκη της Λισσαβώνας που βάζει το θέμα από την άποψη της ίσης μεταχείρισης των γονέων (αυτών που έχουν 2 παιδιά διαφορετικής ηλικίας και αυτών που έχουν δίδυμα). Με βάση αυτό, το διοικητικό εφετείο Θεσσαλονίκης έβγαλε μια απόφαση που θεώρησε πως οι δύο κακές αποφάσεις του ΣΤΕ δεν ισχύουν πλέον γιατί ήταν προγενέστερες της 1-1-2009, και για τον λόγο αυτόν το εφετείο Θεσσαλονίκης έκανε ερώτηση στο δικαστήριο Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων, το οποίο απάντησε διφορούμενα, αλλά όχι απορριπτικά.

Με βάση την απάντηση του ευρωπαϊκού δικαστηρίου το εφετείο Θεσσαλονίκης έβγαλε την 1842/2010 απόφαση και δικαίωσε την μητέρα των διδύμων με πλειοψηφία.

Άρα, λοιπόν, αυτή η απόφαση του εφετείου Θεσσαλονίκης είναι σημαντική γιατί έδωσε το δεύτερο εννιάμηνο χωρίς να δεσμεύεται από τις κακές αποφάσεις του Στε του 2008, αφού τώρα έχουμε καινούργια δεδομένα που δεν υπήρχαν όταν βγήκαν οι αποφάσεις αυτές. Το θέμα είναι να τονιστεί η άνιση μεταχείριση.

Αυτά κατάλαβα, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι τα λέω σωστά. Όποια θέλει, ας μου στείλει πμ ή email στο [email protected] για να της δώσω στοιχεία του δικηγόρου να κατατοπιστεί καλύτερα.

 

 

 

Δεν είναι μόνο το εφετείο Θεσαλλονίκης, είναι και των Ιωαννίνων, από εκεί βγήκε η δίκη μου θετική απόφαση για 2ο 9ο καθώς και άλλες 4 δημοσιών υπαλλήλων.Πιο πάνω έχω τον αριθμό της απόφασης μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το εφετείο Θεσαλλονίκης, είναι και των Ιωαννίνων, από εκεί βγήκε η δίκη μου θετική απόφαση για 2ο 9ο καθώς και άλλες 4 δημοσιών υπαλλήλων.Πιο πάνω έχω τον αριθμό της απόφασης μου.

 

 

Μπράβο που κέρδισες. Θα πάω να μείνω στα Γιάννενα που μ'αρέσουν κιόλας:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, και μάλιστα πρόσφατα (διανύει τη 2η άδεια). Αλλά δε γνωρίζω τον αριθμό της πράξης. Υπάρχουν και παλιότερες όμως (και νομίζω πως αφορούν εκπαιδευτικούς πάλι). Ψάξε λίγο το θέμα και επικεντρώσου στα ποστ που αναφέρουν τους αριθμούς αποφάσεων.

 

Μετά από τόσο καιρό, άρχισα να τα ξεχνάω...

 

 

Εγώ διανύω τώρα το 2ο 9ο, 'εχω στείλει coach όλα τα χαρτιά μου. Αλήθεια τί γίνεται coach?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που κέρδισες. Θα πάω να μείνω στα Γιάννενα που μ'αρέσουν κιόλας:P

 

Δεν μένω Γιάννενα, αλλά εκεί υπάγεται ο τόπος καταγωγής μου για το Εφετείο:P

Link to comment
Share on other sites

Δεν μένω Γιάννενα, αλλά εκεί υπάγεται ο τόπος καταγωγής μου για το Εφετείο:P

 

Ο τόπος κατοικίας ή εργασίας δεν παίζει ρόλο για την κατάθεση της αίτησης (δεν βρίσκω το ερωτηματικό σ'αυτό το κομπιούτερ:confused:)

 

ΥΓ Τα ζαγοροχώρια ο καλύτερος προορισμός

 

ΥΓ1 Κοιμούνται τα παιδιά όπως κατάλαβες και μπορώ να γράψω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανως παρεστη δικηγορος εκ μερους του Υπουργειου Εσωτερικων. Συνηθως ειναι δυο οι δικηγοροι, που εκπροσωπουν την Πολιτεια, ενας για την Υπηρεσια και ενας για το Υπουργειο Εσωτερικων.

 

Εft, καλη επιτυχια. Μην δινεις σημασια στην επιχειρηματολογια του δικηγορου. Αυτη ειναι συνηθης....

Link to comment
Share on other sites

Προφανως παρεστη δικηγορος εκ μερους του Υπουργειου Εσωτερικων. Συνηθως ειναι δυο οι δικηγοροι, που εκπροσωπουν την Πολιτεια, ενας για την Υπηρεσια και ενας για το Υπουργειο Εσωτερικων.

 

Εft, καλη επιτυχια. Μην δινεις σημασια στην επιχειρηματολογια του δικηγορου. Αυτη ειναι συνηθης....

 

 

Ακριβώς αυτό. Παρέστη και δικηγόρος από το Υπουργείο Εσωτερικών. Δεν δίνω σημασία στην επιχειρηματολογία αλλά στον αρνητισμό του Προεδρείου που ήταν εμφανής. Η υπόθεση εκδικάστηκε στο Β Ακυρωτικό τμήμα του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό. Παρέστη και δικηγόρος από το Υπουργείο Εσωτερικών. Δεν δίνω σημασία στην επιχειρηματολογία αλλά στον αρνητισμό του Προεδρείου που ήταν εμφανής. Η υπόθεση εκδικάστηκε στο Β Ακυρωτικό τμήμα του Διοικητικού Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης.

 

 

Συγνώμη Διοικητικό Εφετείο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ forum ΚΑΙ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΗΜΕΡΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ.

ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΡΗΚΑ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ

 

1192/2008 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΑΘΗΝΩΝ

146/2010 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΙΩΑΝΝ

199/2009 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΙΩΑΝΝ

200/2010 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΙΩΑΝΝ

365/2011 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΠΑΤΡΑ

1415/ 31.10.11 ΔΙΟΙΚ. ΕΦ. ΘΕΣΣ.

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΡΩ ΠΡΟΤΟΤΥΠΕΣ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛ ΟΛΑ ΤΑ ΕΦΕΤΕΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ. ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να έχεις το πρωτότυπο. Κι όσες βρήκες θα είναι χωρίς ονόματα και λοιπά στοιχεία.

Αν έχεις δικηγόρο, τότε αν του δώσεις τα νούμερα, αυτός θα τις βρει, δε χρειάζεται κάτι περισσότερο.

 

Για την αίτησή σου, με απλά αντίγραφα κάνεις τη δουλειά σου -στο βαθμό που είναι εφικτό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι καμια σας απο αθηνα;

εγω εχω κανει αιτηση προτιμησης εδω και 6 μηνες και ακομα να κριθει.

ειναι δυνατον; ο δικηγορος μου φαινεται να ειναι αξιοπιστος και καλος αλλα μου φαινεται οτι καθυστερει πολυ η κατασταση, ξερει καμια σας κατι για αθηνα ποσο καιρο κανει μια αιτηση προτιμησης;;;;;

Link to comment
Share on other sites

mea 121/2011 εφετείο Ιωαννίνων η δική μου θετική υπόθεση!

ΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡ!!! ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΕΦΕΤΕΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΠΡΑΓΜΑ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΘΗΝΑ, ΘΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΜΟΥ ΟΣΕΣ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΩ ΚΑΙ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΘΑ ΤΙΣ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΣΥ TWINMAMA ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...