Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στεγνωτηριο


froufrou

Recommended Posts

καλημέρα, πες τε μου όμως σε εσάς δεν συμβαίνει να "μπαίνουν" τα ρούχα ; Εγώ δεν τολμάω ποτέ να βάλω ρούχα κανονικά μέσα, μόνο σεντόνια και πετσέτες. Και σεντόνια με λάστιχο μου έχουν μπει και έχουν παροπλιστεί. Εσείς δηλ. πού τα στενγώνετε ; Σε ποιο πρόγραμμα ; Στη Miele τα βάζω στο Schranktrocknen +.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα, πες τε μου όμως σε εσάς δεν συμβαίνει να "μπαίνουν" τα ρούχα ; Εγώ δεν τολμάω ποτέ να βάλω ρούχα κανονικά μέσα, μόνο σεντόνια και πετσέτες. Και σεντόνια με λάστιχο μου έχουν μπει και έχουν παροπλιστεί. Εσείς δηλ. πού τα στενγώνετε ; Σε ποιο πρόγραμμα ; Στη Miele τα βάζω στο Schranktrocknen +.

 

 

εγω βαζω ολα τα ρουχα μεσα.

στο SCHRANKTROCKNEN το βαζω και εγω

αλλα μέχρι στιγμής Δεν έχω πρόβλημα...

μου βγαινουν ολα μια χαρα...

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, πες τε μου όμως σε εσάς δεν συμβαίνει να "μπαίνουν" τα ρούχα ; Εγώ δεν τολμάω ποτέ να βάλω ρούχα κανονικά μέσα, μόνο σεντόνια και πετσέτες. Και σεντόνια με λάστιχο μου έχουν μπει και έχουν παροπλιστεί. Εσείς δηλ. πού τα στενγώνετε ; Σε ποιο πρόγραμμα ; Στη Miele τα βάζω στο Schranktrocknen +.

 

Στις οδηγίες του στεγνωτηρίου διάβασα ότι αν ένα ρούχο έχει ταμπέλα ότι δεν κάνει για στεγνωτήριο, πρέπει να το αγοράζεις ένα ή και δυο νούμερα μεγαλύτερο (αναλόγως το ύφασμα φαντάζομαι). Κάτι βιοτεχνικές πυτζάμες της κόρης μου (δεν έκαναν για στεγνωτήριο, είδα την ταμπέλα αλλά ήθελα να κάνω πείραμα) μπήκαν στο μήκος κυρίως (αλλά τις φοράει:mrgreen:). Οι πυτζάμες από το mothercare ας πούμε που λένε ότι μπαίνουν στεγνωτήριο, δεν έπαθαν απολύτως καμια μεταβολή. Η αλήθεια είναι ότι το λάστιχο είναι δύσκολο... Μήπως να το έβαζες στα ευαίσθητα για στέγνωμα ή στο πρόγραμμα προστατευτική αφαίρεση τσαλακώματος, που είναι πιο ελαφρύ;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πλυντήριο-στεγνωτήριο της Miele & στις τελευταίες 2-3 πλύσεις αφήνει πολύ νερό στη θήκη του μαλακτικού. Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο???

 

εγω εχω πλυντηριο bosch (κ στεγνωτηριο χωριστα ομως) οταν συμβαινει αυτο που αναφερεις ,στο πλυντηριο μου, θελει πλυσιμο η θηκη. στο δικο μου βγαινει κ την πλενω με ζεστο νερακι. αλλιως διαβασε στο manual συχνα προβληματα να δις τι πρεπει να κανεις.

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες του στεγνωτηρίου διάβασα ότι αν ένα ρούχο έχει ταμπέλα ότι δεν κάνει για στεγνωτήριο, πρέπει να το αγοράζεις ένα ή και δυο νούμερα μεγαλύτερο (αναλόγως το ύφασμα φαντάζομαι). Κάτι βιοτεχνικές πυτζάμες της κόρης μου (δεν έκαναν για στεγνωτήριο, είδα την ταμπέλα αλλά ήθελα να κάνω πείραμα) μπήκαν στο μήκος κυρίως (αλλά τις φοράει:mrgreen:). Οι πυτζάμες από το mothercare ας πούμε που λένε ότι μπαίνουν στεγνωτήριο, δεν έπαθαν απολύτως καμια μεταβολή. Η αλήθεια είναι ότι το λάστιχο είναι δύσκολο... Μήπως να το έβαζες στα ευαίσθητα για στέγνωμα ή στο πρόγραμμα προστατευτική αφαίρεση τσαλακώματος, που είναι πιο ελαφρύ;;;

 

 

Καλημέρα, σε παρακαλώ μπορείς να μου περιγράψεις ποιο σήμα είναι αυτό που είναι απαγορευτικό για στεγνωτήριο ; Ωστόσο όλα τα βαμβακερά, σεντόνια πετσέτες έχουν μπει. Ρούχα πλέον δεν τολμώ να βάλω. Τα σεντόνια τα αγοράζω χύμα (πολύ μεγάλο ύφασμα) και τους βάζω εγώ λάστιχο ώστε να αποφύγω τα παραπάνω. Ποιο πρόγραμμα θεωρείς ποιο ελαφρύ ; (αν έχεις Μiele γραψτο μου όπως το δείχνει επάνω) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας.. μόλις αγόρασα και εγώ ένα πλυντήριο-στεγνωτήριο της hoover και έβαλα εχθές 2 δοκιμαστικά πλυντήρια με στέγνωμα. Όλα πήγαν καλά εκτός από ένα 'θεματάκι'..την ώρα του στεγνώματος το πλυντήριο βγάζει μια περίεργη μυρωδιά (σαν ζεστός ατμός) και μετά τα ρούχα όταν βγαίνουν μυρίζουν έτσι...έχουν χάσει δηλαδή τελείως τη μυρωδιά του μαλακτικού!!

Μήπως ξέρετε κάτι πάνω σε αυτό να με βοηθήσετε; Έτσι σαν 'καμμένα' θα μυρίζουν τα ρούχα μας από εδώ και πέρα?? :roll::?:?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα κι εμένα είχαν μια περίεργη (δυσάρεστη θα έλεγα σαν μετάλου) μυρωδιά στην αρχή... Κράτησε για 10 περίπου στεγνώματα... Τώρα που είμαι στα 20 περίπου στεγνώματα δεν μυρίζει πια καθόλου! Πρόσεχε όμως να μυρίζει καμμένο, μήπως και βάζεις τίποτα συνθετικά σε πρόγραμμα βαμβακερών και καούν οι ίνες... Θέλει προσοχή με τα προγράμματα...;)

Link to comment
Share on other sites

Πασχαλίτσα μάλλον όπως το λες μυρίζουν και όχι 'καμμένα'.. απλά δεν ήξερα πως να το περιγράψω! :wink: Τι να πω.. μακάρι να καλυτερέψει με τις χρήσεις γιατί πάει χαμένο και το ωραίο μαλακτικό!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ τα σιδερώνω... Το θεωρώ υπερβολή...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ????

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ BOSCH ΤΟ 86303 EINAΙ KAΛΟ ΚΑΙ ΤΟ AEG 56840 ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ??? ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ???ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!! ΓΕΝΝΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Οταν ζουσα στο εξωτερικο,λογο υγρασιας ειχα στεγνωτηριο.Ειναι πολυ βολικο γιατι σχεδον βγαινουν σιδερωμενα τα ρουχα,αλλα τα φθειρει,σκιζονται πιο ευκολα κλπ.Δεν θα ξαναγοραζα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...Ενδιαφερομαι για αγορα πλυντηριου-στεγνωτηριου 2 σε 1.Εχει καποια για να μου πει την γνωμη της?Ειναι καλα?...Διαφορετικα να καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και χαλασε και εχω ελλειψη χωρου για 2 συσκευες.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ????

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ BOSCH ΤΟ 86303 EINAΙ KAΛΟ ΚΑΙ ΤΟ AEG 56840 ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΑΡΩ??? ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΘΟΡΥΒΟ???ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ !!!! ΓΕΝΝΑΩ ΣΕ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

 

εχω aeg ειναι πολυ καλο, εχει πολλα προγραμματα αλλα θορυβώδες για να το βαλεις διπλα στα μπεμπακια σου...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΣΤΕΓΝΩΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ????

 

εγώ έχω miele εδώ και ένα χρόνο.Απλά τέλειο!Το έψαξα πάρα πολύ και η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο είναι ακριβό αλλά τα αξίζει(έβαλα πολλές άτοκες δόσεις). Ο κάδος είναι ειδικά κατασκευασμένος ώστε να μη φθείρονται τα ρούχα, έχει πολλά προγράμματα και γενικά το έχω ευχαριστηθεί πολύ.

Πάντως όσον αφορά στο θόρυβο όλα κάνουν. Ακόμα και αυτό. Αλλά ξέρεις τι σημαίνει σε 1 1/2 ώρα να έχεις τα ρούχα έτοιμα; Μεγάλη υπόθεση! Ειδικά με τα δίδυμα δε θα προλαβαίνεις να τα αλλάζεις!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας...Ενδιαφερομαι για αγορα πλυντηριου-στεγνωτηριου 2 σε 1.Εχει καποια για να μου πει την γνωμη της?Ειναι καλα?...Διαφορετικα να καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και χαλασε και εχω ελλειψη χωρου για 2 συσκευες.

 

τα 2 σε 1 να μην τα προτιμήσεις για τους εξής λόγους (το ξέρω καλά γιατί έχει πάρει η θεία μου):

- στεγνώνουν μόνο τη μισή ποσότητα ρούχων από αυτήν που πλένουν, π.χ. αν είναι 6κιλο στεγνώνει τα 3 κιλά. Δηλαδή θα βγάζεις τα μισά και θα περιμένεις τη 2πλασια ώρα για να στεγνώσουν όλα.

-δεν στεγνώνουν τελείως αλλά τα αφήνουν με υγρασία και μετά θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα.

Αφού δεν έχεις χώρο πάρε πλυντήριο και στεγνωτήριο της ίδιας μάρκας και βάλ' τα το ένα πάνω στο άλλο. Αυτό ονομάζεται "στήλη" και υπάρχει ειδικό εξάρτημα που τα στερεώνει. Τέτοιο έχω και είναι πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

τα 2 σε 1 να μην τα προτιμήσεις για τους εξής λόγους (το ξέρω καλά γιατί έχει πάρει η θεία μου):

- στεγνώνουν μόνο τη μισή ποσότητα ρούχων από αυτήν που πλένουν, π.χ. αν είναι 6κιλο στεγνώνει τα 3 κιλά. Δηλαδή θα βγάζεις τα μισά και θα περιμένεις τη 2πλασια ώρα για να στεγνώσουν όλα.

-δεν στεγνώνουν τελείως αλλά τα αφήνουν με υγρασία και μετά θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα.

Αφού δεν έχεις χώρο πάρε πλυντήριο και στεγνωτήριο της ίδιας μάρκας και βάλ' τα το ένα πάνω στο άλλο. Αυτό ονομάζεται "στήλη" και υπάρχει ειδικό εξάρτημα που τα στερεώνει. Τέτοιο έχω και είναι πολύ βολικό.

 

Συμφωνώ με την lilly.

Μια φίλη που έχει 2 σε 1 δεν είναι ευχαριστημένη.

 

Κι εγω έχω πάρει της ίδιας μάρκας και τα έβαλα το ένα πάνω στο άλλο.

Μια χαρά είναι!

Link to comment
Share on other sites

τα 2 σε 1 να μην τα προτιμήσεις για τους εξής λόγους (το ξέρω καλά γιατί έχει πάρει η θεία μου):

- στεγνώνουν μόνο τη μισή ποσότητα ρούχων από αυτήν που πλένουν, π.χ. αν είναι 6κιλο στεγνώνει τα 3 κιλά. Δηλαδή θα βγάζεις τα μισά και θα περιμένεις τη 2πλασια ώρα για να στεγνώσουν όλα.

-δεν στεγνώνουν τελείως αλλά τα αφήνουν με υγρασία και μετά θέλουν οπωσδήποτε σιδέρωμα.

Αφού δεν έχεις χώρο πάρε πλυντήριο και στεγνωτήριο της ίδιας μάρκας και βάλ' τα το ένα πάνω στο άλλο. Αυτό ονομάζεται "στήλη" και υπάρχει ειδικό εξάρτημα που τα στερεώνει. Τέτοιο έχω και είναι πολύ βολικό.

 

σας ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και δεν υπαρχει χωρος για στηλη.Πανω απο το πλυντηριο υπαρχει καλοριφερ.

6bMYp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για την ανταποκριση.Θα καταληξω σε απλο πλυντηριο μιας και δεν υπαρχει χωρος για στηλη.Πανω απο το πλυντηριο υπαρχει καλοριφερ.

 

Άμα το φέρεις λίγο πιο μπροστά το πλυντήριο? Πάντως, αν διαβάσεις πιο πάνω υπάρχουν πολλοί που είναι ευχαριστημένοι με 2 σε 1 και έχουν πάρει hoover και candie νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...