Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν τρώει!!!Θέλει μόνο γάλα, αλλά του κάνει σύγκαμα!!!


Recommended Posts

Ο μικρός μου ειναι πολύ λιγόφαγος, ειδικα τον τελευταίο καιρό.

Τον θηλαζω ακόμα, είναι 18 μηνών, και εκτός απο 2-3 θηλασμούς το 24ωρο, το φρούτο του το πρωί, δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

Με είδε πριν μέρες που έτρωγα κατσικίσιο με δημητριακά και ζήτησε.

Του έδωσα να δω αν του αρέσει. Ε απο τότε πάει στο ψυγείο και ζητάει συνέχεια! Γκαγκά και γκαγκά συνεχεια!

 

Είναι αλλεργικός στο αγελαδινό, και η αλλεργιολόγος εδωσε πρόσφατα το πρασινο φως για κατσικίσιο. του εδωσα τυράκι, αλλά δεν το ήθελε. Το γιαούρτι του άρεσε πάρα πολύ, με μέλι ειδικά, αλλα μετά απο 4-5 μέρες είδαμε οτι του έκανε πολύ σοβαρό σύγκαμα. Το κόψαμε.

 

Ολα τα αλλα τα αρνείται. Προσπαθούμε για να φαει μια μπουκια, αλλά τπτ.

Κρέας, κοτόπουλο, σκέτο ή με λαχανικά τπτ. ψαρι και αβγό απαγορεύονται ούτως ή άλλως λόγω αλλεργιας...σπανακόρυζο, φασόλια, φακές, μακαρόνια με κιμά ή σκέτα, πατάτα πουρέ με καρότο, αρακά με αγκιναρες, πατάτες τηγανητές... ΄ΔΕΝ ΤΑ ΤΡΩΕΙ!!!

 

Τώρα ζητάει το κατσικίσιο γάλα σαν τρελός, του αρέσει αλλά πεινάει κι όλας, αφού δεν τρώει και τπτ μες την ημέρα. Του δωσαμε λοιπον κατσικίσιο, αυτό το ολυμπος που είναι μακράς διαρκείας, με βρώμη. Κατεβάζει 250 γρ για την πλακα σας λέω!!!

Αλλά σε 4-5 μέρες είδαμε πάλι κόκκινο πωπό. Και χειροτερεύει.

 

Τί να κάνουμε? Εχουμε φτάσει στα όριά μας ψυχολογικά.

Και στο βάρος είχαμε πάντα θέμα. Δεν είναι ούτε 10 κιλά. Κατι σαν απεργία πείνας είχε ξανακάνει πριν 2-3 μήνες, τότε έτρωγε μόνο τα φρούτα και θήλαζε. Δεν ήταν δόντια. Ούτε τώρα δείχνει να είναι.

Κάποια μέρα χωρίς ενδειξη, άρχισε να τρώει πάλι...

 

Εχουμε σκεφτεί μέχρι και τον παιδοψυχολόγο, να μας δώσει μια γραμμή να κινηθούμε, μήπως κάνουμε εμείς κάτι λάθος...

Θέλουμε να μάθουμε αν είναι ψυχολογικό ή κάτι άλλο η αιτία της συμπεριφοράς του.

είναι απίστευτα ψυχοφθόρο να τον βλεπουμε να αρνείται κάθε τροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεκαοκτώ μηνών και δεν τρώει φαγητό? Ο/η παιδίατρός σας τι λέει γι αυτό? Με το σίδηρο τί κάνετε? παίρνει συμπλήρωμα?

Να υποθέσω ότι σουπίτσες λαχανικών κλπ και κρέμες (μπορείς να κάνεις και κρεμούλες βιολογικών δημιτριακών με μητρικό γάλα) δεν του αρέσουν? Δοκιμάζετε ανά τακτά διαστήματα να δείτε μήπως τα θέλει? Τα παιδιά αλλάζουν συχνά προτιμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεκαοκτώ μηνών και δεν τρώει φαγητό? Ο/η παιδίατρός σας τι λέει γι αυτό? Με το σίδηρο τί κάνετε? παίρνει συμπλήρωμα?

Να υποθέσω ότι σουπίτσες λαχανικών κλπ και κρέμες (μπορείς να κάνεις και κρεμούλες βιολογικών δημιτριακών με μητρικό γάλα) δεν του αρέσουν? Δοκιμάζετε ανά τακτά διαστήματα να δείτε μήπως τα θέλει? Τα παιδιά αλλάζουν συχνά προτιμήσεις...

 

δεν μιλάμε οτι δεν του αρέσει κάτι, που να πω οκ, γούστα είναι αυτά. Μιλάμε οτι με το που του βάζω το πιάτο μπροστά, δεν ανοίγει καν το στόμα. Σφίγγει τα δόντια. Χωρίς να ξέρει τί θα φάει.

η παιδίατρος τί να πει...

Για τον σίδηρο είχαμε κάνει εξετάσεις αίματος τις μερες που είχε ξανακάνει ''απεργία πείνας'' πριν κανα 3μηνο, και ήταν μια χαρα. Και εγώ και η παιδίατρος απορούσαμε...

¨Οσο για το μητρικό που λες, δεν παίζει με τπτ, δεν μπορεις να αντλήσεις γάλα μετά απο 18 μήνες, τουλάχιστον όχι σοβαρή ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

άρα έτρωγε κάποια στιγμή... Γιατί όπως το γράφεις, σχημάτισα την εντύπωση πως το παιδί δεν μπήκε ποτέ στις στερεές τροφές (πέρα από το φρούτο). Τότε υπομονή, κάποια στιγμή θα ξαναφάει. Δοκίμαζε να του δίνεις διάφορα ξεχασμένα φαγητά, αν δοκιμάσει ίσως του αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κι εμείς ανάλογο θέμα με τον δικό μας. Μπήκαμε στον 10 μήνα και εδώ και 2-3 εβδομάδες δεν τρώει τίποτα. Μπορεί να παλεύουμε και μία ώρα για να φάει 3 κουταλιές φαγητού (μοσχάρι ή κοτόπουλο και λαχανικά αλεσμένα στο multi) ή φρουτόκρεμα (μήλο ή αχλάδι και μπανάνα, επίσης στο multi). Δε θέλει τίποτε άλλο εκτός από γάλα (θηλάζει ακόμα). Πολλές φορές δεν ανοίγει καν να δοκιμάσει αυτό που θα του δώσουμε. Ευτυχώς το βάρος του είναι σχετικά καλό (9,5κιλά) και γι αυτό ο γιατρός μας λέει να το παρακολουθήσουμε. Τι να παρακολουθήσουμε όμως; Ένα παιδί που δεν τρώει;

Στην αρχή έτρωγε. Το μισό και με χίλια ζόρια αλλά το έτρωγε. Τώρα σταμάτησε τελείως.

Είμαστε λίγο σε απόγνωση. Δεν έχει περάσει και λίγα ... Είχαμε στένωση πυλωρού στις 35 ημέρες, αδιευκρίνιστη αλλεργία (αίμα στα κακά), και πίνουμε epadoren από 2 μηνών (έχουμε πιει 2 μπουκάλια ήδη :?).

Σε όλα δύσκολο είναι αυτό το παιδί.... :(:(:(

TM1Dp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου ειναι πολύ λιγόφαγος, ειδικα τον τελευταίο καιρό.

Τον θηλαζω ακόμα, είναι 18 μηνών, και εκτός απο 2-3 θηλασμούς το 24ωρο, το φρούτο του το πρωί, δεν τρώει ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

 

 

filoudaki, για τις αλλεργίες και το πώς θα εισάγεις νέες τροφές, δεν μπορώ να σου πω τίποτα, τα ξέρεις προφανώς πολύ καλύτερα από εμένα και σας παρακολουθεί ειδικός γιατρός. Είναι γνωστό ότι τα αλλεργικά μωρά συνήθως αρνούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα τις στερεές και τρώνε πολύ λίγα πράγματα.

Μου κάνει εντύπωση όμως που έχει τόσο λίγους θηλασμούς μέσα στην ημέρα! Αυτό συμβαίνει λόγω ανωτέρας βίας (πχ εργάζεσαι και δεν γίνεται αλλιώς), το ίδιο το παιδί ενώ του προσφέρεις αρνείται να θηλάσει περισσότερο ή εσύ έχεις επιδιώξει να θηλάζει τόσο (λόγω της ηλικίας του και προσπαθώντας να το ενθαρρύνεις να φάει περισσότερες στερεές; ) Αν είναι τα 2 πρώτα, οκ. πάω πάσο, αν είναι όμως το 3ο που γράφω, μάλλον θα ήταν καλύτερο να προσφέρεις συχνότερα (εφόσον μπορείς βέβαια και το επιτρέπουν οι συνθήκες) ώστε να εξασφαλίσεις τουλάχιστον ότι το μωρό παίρνει ό,τι περισσότερο από θρεπτικά στοιχεία μπορεί από το μητρικό γάλα, συνεχίζοντας βέβαια να προσφέρεις τις στερεές που επιτρέπονται και κάποια στιγμή θα φάει. Πολλά παιδιά, και μη αλλεργικά έχουν περάσει από περιόδους που τρώνε ελάχιστα ή καθόλου στερεές και προτιμούν μόνο το γάλα.

Δεν ξέρω αν παρακολουθείς και το θέμα που υπάρχει για της αλλεργίες στην ενότητα του θηλασμού!http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

Αν όχι, ρίξε μια ματιά και μετέφερε κι εκεί αυτά που γράφεις εδώ, πιστεύω θα βοηθηθείς πολύ από τις μαμάδες που γράφουν εκεί!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

filoudaki, για τις αλλεργίες και το πώς θα εισάγεις νέες τροφές, δεν μπορώ να σου πω τίποτα, τα ξέρεις προφανώς πολύ καλύτερα από εμένα και σας παρακολουθεί ειδικός γιατρός. Είναι γνωστό ότι τα αλλεργικά μωρά συνήθως αρνούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα τις στερεές και τρώνε πολύ λίγα πράγματα.

ναι, αλλά έτρωγε, δεν είναι οτι απο 6 μηνών δεν τρώει. Ετρωγε κανονικά, άλλοτε ευκολα αλλοτε με λίγη πίεση, παιχνίδι...αυτό είναι το θέμα...

Μου κάνει εντύπωση όμως που έχει τόσο λίγους θηλασμούς μέσα στην ημέρα! Αυτό συμβαίνει λόγω ανωτέρας βίας (πχ εργάζεσαι και δεν γίνεται αλλιώς), το ίδιο το παιδί ενώ του προσφέρεις αρνείται να θηλάσει περισσότερο ή εσύ έχεις επιδιώξει να θηλάζει τόσο (λόγω της ηλικίας του και προσπαθώντας να το ενθαρρύνεις να φάει περισσότερες στερεές; ) Αν είναι τα 2 πρώτα, οκ. πάω πάσο, αν είναι όμως το 3ο που γράφω, μάλλον θα ήταν καλύτερο να προσφέρεις συχνότερα (εφόσον μπορείς βέβαια και το επιτρέπουν οι συνθήκες) ώστε να εξασφαλίσεις τουλάχιστον ότι το μωρό παίρνει ό,τι περισσότερο από θρεπτικά στοιχεία μπορεί από το μητρικό γάλα, συνεχίζοντας βέβαια να προσφέρεις τις στερεές που επιτρέπονται και κάποια στιγμή θα φάει.

 

Λοιπον, εγώ δουλεύω και πρωι και βράδυ, σπαστά, οπότε λείπω 10-14 το πρωι και 16:30-21:30 το βράδυ. Στο ενδιάμεσο και τα βράδυα βέβαια, τον θηλάζω όποτε ζητησει. Ακολουθω΄το Δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι.

Τα Σ/Κ που είμαι συνέχεια μαζί του, μπορεί να ζητήσει συχνότερα. Τις νύχτες ξυπνάει 1-2 φορες συνήθως, τους τελευταίους μήνες.

Επειδή τώρα που το ξαναδιάβασα, το έχω γράψει λάθος, να το πω αναλυτικά:

τον θηλάζω συνήθως πρωι που ξυπνάει, βράδυ πριν τον υπνο, μεσημέρι και όταν ξυπνήσει κατα την διάρκεια της νύχτας. Αρα γύρω στις 4 φορές.

Ακόμα και τώρα που δεν τρώει φαγητό, δεν ξυπνάει περισσότερο τα βράδυα.

Αλλά το θέμα είναι, οτι τώρα που ανακάλυψε το κατσικίσιο γάλα, το ζητάει και απο τον άντρα μου ή την γιαγια που τον κράτανε. Δλδ το θέλει το παιδί! Γκαγκά! και παει στο ψυγείο.

Επίσης χτες ζήταγε τζατζίκι, που μας είδε να τρώμε και έκανε μαμ, του δώσαμε για δοκιμή και τρελαθηκε! Είναι βέβαια με κατσικίσιο γιαούρτι και αυτό. Ηθελε τα πάντα με τζατζίκι. Ψωμί, κρέας, πατάτα τηγανητη, όλα μπουκιά μαζί με λίγο τζατζίκι, σκέτα τα έφτυνε! Τελικα΄μην νομιζεις, δεν εφαγε και καμιά σοβαρή ποσότητα φαγητού. Καμιά δεκαριά μπουκιές απο αυτά που έγραψα...αλλά τουλάχιστον ανοιξε το στόμα.

Πολλά παιδιά, και μη αλλεργικά έχουν περάσει από περιόδους που τρώνε ελάχιστα ή καθόλου στερεές και προτιμούν μόνο το γάλα.

Δεν ξέρω αν παρακολουθείς και το θέμα που υπάρχει για της αλλεργίες στην ενότητα του θηλασμού!http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=21508

Αν όχι, ρίξε μια ματιά και μετέφερε κι εκεί αυτά που γράφεις εδώ, πιστεύω θα βοηθηθείς πολύ από τις μαμάδες που γράφουν εκεί!

 

εκεί γράφω και εγώ ανα τακτά διαστήματα. το παρακολουθώ μήνες.[/QUOTE]

 

 

επίσης να γράψω οτι δοκίμασα να του βάλω στο γάλα με βρώμη και λίγο μέλι... έ το κατάλαβε και δεν έβαλε 2η μπουκιά στο στόμα! το θέλει μονο με βρώμη!

είναι τελείως αρνητικός!

 

προχτες του άλλαξα πάνα και είχε ματώσει το πωπουδάκι του απο το σύγκαμα. Του έβαλα πάλι πολύ παχιά κρέμα, και χτες ήταν πολύ καλύτερα. Λετε να είναι μόνο το σύγκαμα, ή να τον πειράζει γενικά το κατσικίσιο και εσωτερικά, χωρίς να φαίνεται?

Πάντως σήμερα ξεκινάμε τις μάγιερς μήπως δείξει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια πρόβλημα έχω κι εγώ με τον μικρό μου.Κοντεύει 16 μηνών και εδώ και ένα μήνα τρώει "ψίχουλα":(.Μέσα σε ένα μήνα μου αδυνάτισε πάρα πολύ:(.Κάναμε εξετάσεις και ο γιατρός μας μας έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου για να δυναμώσει και ένα σιροπάκι γιατί έχει και κάποιες αλλεργίες (μύτη ,μάτια , έντερο).Μου είπε πως σε καμιά 40αριά ,μέρες θα του ανοίξει και η όρεξη:rolleyes:...Για να δούμε:rolleyes:Πάντως έχω απελπιστεί.Από όταν ξεκινήσαμε τις τροφές έχουμε μόνιμα πρόβλημα:(...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...