Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ


Recommended Posts

Γεια σας και από μένα.

Λοιπόν εμείς γεννήσαμε στις 21/04/2009. Καταθέσαμε τα χαρτιά που έπρεπε στο ΙΚΑ πήραμε τα επιδόματα (τοκέτου, λοχείας, από τον ΟΑΕΔ τα πάντα)και είχε μείνει το επίδομα καισαρικής που είχαμε πάρει 360€ και είχαμε κάνει ένσταση. Μας ήρθε το χαρτί πριν ένα μήνα να περάσουμε από επιτροπή. Πήγαμε στην επιτροπή ολά καλά και μας είπαν ότι θα μας ενημερώσουν. Μας ήρθε εχθές το χαρτί της αποφάσης και λεεί με λίγα λόγια ότι: η επιτροπή κάνει ομόφωνα δέκτη την ένσταση και να καταβλήθεί όλο το ποσό. Όλα καλά μέχρι έδω αλλά μαζί με την απόφαση ήταν και μία πιο μικρή σελίδα Α5 η οποιά έγραφε:Κοινοποίηση απόφασης

1. Σας κοινοποιούμε την απόφαση με αριθμ....

2. Κατά της απόφασης αυτής ασκήθηκε προσφυγή απο τη διευθύντρια ΙΚΑ... στο Διοικητικό Πρωτοδικείο.....

Ρωτόντας σημέρα στο Ικα η διευθύντρια έλειπε και αυτό που μου είπαν είναι ότι μπορώ ναι μεν να πάρω το πόσο τώρα, αλλά αν χάσω στο δικαστήριο πρέπει να το επιστρέψω έντοκα.

Και ρωτώ γνωρίζει κανείς αν η διευθύντρια είναι υποχρεωμένη να το κάνει αυτό? Έχει τυχέι σε κανένα που να έχει απόφαση δικαστηριού και να έχει κερδίσει? Και γενικότερα καθε πληροφορία καλοδεχούμενη? Πάντως μου φαίνετε πολύ παράξενο αν και εφόσον δεν είναι υποχρεωμένη να το κανεί η διευθύντρια του ΙΚΑ αυτό για ποιο λόγο εγίνε? Εσείς που πήρατε μετά απο ενσταση το ποσό που σας δώσανε το πήρατε μέσω δικαστηρίου ή με την απόφαση της επιτροπής και μόνο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Aυτό το ακούω πρώτη φορά!!! Μήπως να τους έβγαζες στα κανάλια? μα είμαστε με τα καλά μας? σε πάνε στο δικαστήριο για πιο λόγο? επειδή έκανες ένσταση για τα ψίχουλα που δίνουν? μας δουλεύουν?

fqXEp3.png

 

Το δικό μας θαύμα...! Νεφέλη μου σε λατρεύω είσαι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ιδιωτικό γέννησα και σου δίνουν πίσω τη διαφορά δηλ εδωσα 2.200-360(που πήρα)=1.840. Το θέμα είναι ότι παρόλο που έγινε δεκτή από την επιτρόπη η ένσταση με παεί στο δικάστηριο και αναρωτούμε ποιος ο λόγος ύπαρξης της επιτροπής μόνο για να απορρίπτει αν ήταν έτσι ας πηγαίναμε καταθείαν στο δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά από ένσταση μου έδωσαν άλλα 800ε (η διαφορά ήταν γύρω στα 2.500,00Ε) . Είχα μάθει ότι δίνουν από 800-1000 Ε (πριν 4χρ. περίπου). Σε ΄σενα μου έκανε εντύπωση που αποφάσισαν να στο δώσουν όλο, γενικώς δεν έχω ξανακούσει ότι πληρώνουν όλη τη διαφορα. Μήπως έκαναν λάθος και προσπαθούν να το "μπαλώσουν" με το δικαστήριο; Τι να πω; εντύπωση μου κάνει! Καλό θα ήταν να μιλήσεις με τη διευθύντρια εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την διευθύντρια είμαστε γνωστοί και μίλησα σήμερα και μου είπε ότι είναι υποχρεωμήνη η υπηρεσία να κάνει προσφυγή για οποιοδήποτε ποσό πέρα του νόμιμου(360€) αποφασίσει η επιτροπή να δώσει. Αυτό που δεν κατάλαβα βέβαια είναι γιατί σε άλλα υποκ/μα του ΙΚΑ δεν ισχύει αυτό δηλαδή κάθε υποκ/μα έχει τη δική του πολιτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Με την διευθύντρια είμαστε γνωστοί και μίλησα σήμερα και μου είπε ότι είναι υποχρεωμήνη η υπηρεσία να κάνει προσφυγή για οποιοδήποτε ποσό πέρα του νόμιμου(360€) αποφασίσει η επιτροπή να δώσει. Αυτό που δεν κατάλαβα βέβαια είναι γιατί σε άλλα υποκ/μα του ΙΚΑ δεν ισχύει αυτό δηλαδή κάθε υποκ/μα έχει τη δική του πολιτική.

 

 

ποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ ήταν;; τελικά έγινε το δικαστήριο ή περιμένεις ακόμη;;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ 1.200 ΕΥΡΩ + 370 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΤΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΗΤΑΝ 2.300 . ΤΕ ΠΗΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΜΜΙΑ ΕΝΤΣΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ακριβως το ιδιο συναιβει και βε μενα. Ξοδεψα 2800 δεν εκανα δεκτα τα 300 περιπου που δινουν εκανα ενσταση βγηκε θετικη και προχθες ελαβα την αποφαση για προσφυγη του διευθυντη. Που ακουστηκε;

age.png

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια επαθα και εγω!!!!!! μου εδωσαν τα χρηματα αλλα εκανε προσφυγη στο δικαστηριο ο διευθυντης ο οποιος οπως μου ειπε ειναι υποχρεωμενος να κανει αγωγη για ποσο πανω απο 300 ευρώ αν θυμαμαι καλα. με ειχε παροτρυνει να τα παρω κανονικα. το δικαστηριο το περιμενω ακομη και επισης υπεγραψα υπευθυνη δηλωση και εγω για τους τοκους!!!! αλλα δεν ειχα επιλογη γιατι οταν ειπα οτι δεν θελω τα λεφτα και να μου δωσουν πισω τα χαρτια μου απαντησαν το κουφο οτι δεν γινεται γιατι πηγαν δικαστηκα και εχουν κατατεθει εκει!!!!!! παντως ο διευθυντης εκει μου ειπε οτι στο δικαστηριο δεν συμφερει να βαλω δικηγορο και απλα να παω να πω τον πονο μου....

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

και ξεχασα να αναφερω οτι σε μενα ειπαν στην αρχη δεν τα πληρωνουν λογω παρελευσης της ημερομηνια (περασε 1 μηνας και μετα τα κατεθεσα) και ετσι εκανα την ενσταση. ειπα στην επιτροπη οτι δεν ειναι δυνατο με προωρο μωρο να κατσω εγω να σκεφτω τις προθεσμιες του ικα και το ενεκριναν ομοφωνα αλλα μετα μου ηρθε η καμπανια του δικαστηριου!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Διαφημίσεις

Κορίτσια τι έχει γίνει τελικά με τις υποθέσεις σας???? Εμένα μου ήρθε τις προάλες η απόφαση για 400 ευρώ αλλά δεν μου κάναν αυτοί κάποια προφυγή σε δικαστήριο αλλά αναφέρουν ότι μπορώ να κάνω εγώ ένσταση στο Πρωτοδικείο αλλά το σκέφτομαι μη μπλέξω κ χάσω κ αυτά που πήρα γιατί με το ελληνικό κράτος ποτέ δεν ξέρεις!:rolleyes:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εδώ...

 

Το επίδομα καισαρικής αφορά μόνο τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ;

 

Είναι καμιά στο δημόσιο που να πήρε το συγκεκριμένο επίδομα;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας.

Θα ηθελα να σας ρωτήσω αν κάποια κοπέλα από αυτές στις οποίες είχε γνωστοποιηθεί οτι θα γινόταν προσφυγή σε δικαστηριο απο το διευθυντή του υποκαταστηματος του ΙΚΑ σχετικα με την ενσταση τελικά την κάλεσαν σε δικαστήριο.

Εγω γέννησα τον Μάρτιο του 2009 με καισαρική στο Μητέρα.

Πήρα τότε 400ευρώ περίπου και έκανα ένσταση.

Με κάλεσαν τον Ιούλιο του 2010 (1,5 χρόνο μετά) και πέρασα επιτροπή η οποία έκρινε ομόφωνα την ενσταση μου ΔΕΚΤΗ και μου έδωσαν ακόμη 700 ευρω.

Τον Οκτωβριο του 2015 με ταχυδρομείο έλαβα τη κλήση για δικαστήριο που θα γίνει στις 05/04/2016 στο διοικητικό πρωτοδικείο Αθηνών.

Η προσφυγή έγινε από το διευθυντή του υποκαταστήματος του ΙΚΑ που είχα κάνει την ένσταση κατά της ομόφωνης απόφασης της υγειονομικής επιτροπής που είχα περάσει τότε.

Στη κλήση με την οποία με καλούν στο δικαστήριο λένε οτι εγινε η προσφυγη και σε περίπτωση που χάσω το δικαστήριο θα πρέπει να πληρώσω εκτός από το ποσό και τα έξοδα δικαστηρίου που από οτι εμαθα κυμαινονται γύρω στα 300 ευρω.

Μιλάμε δηλαδή για 700+300 ευρω συν εννοειται την αμοιβή του δικηγόρου.

Μόνο τα παράβολα που χρειαζονται για το δικηγορο ειναι 300ευρω χωρις την αμοιβη του.

Αν μου ζητησουν και τα 700ευρω έντοκα τότε θα φτάσει να πρέπει να δώσω 2000ευρω :-(

Ο δικηγόρος μου ακόμα δεν μπορεί να βρει σχετική απόφαση που να εχει εκδικασθεί γιατί όπως μου είπε προφανως τώρα θα αρχίζουν να εκδικάζονται.

Αν κάλεσαν κάποια απο εσάς στο δικαστήριο σας παρακαλώ πείτε μου αν θέλετε τι έγινε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...