Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τροφές που προκαλούν σάκχαρο!!


Recommended Posts

Kalispera koritsia!!Xreiazomai ta fwta sas kai pali!!Molis gurisa apo ton giatro!!Tin kuriaki mpainw ston 7o kai o mpempis einai idi 1135g kai sumfwna me tis metriseis 2 bdomades megaluteros!!!To thema einai oti tha kanw kampuli giati o giatros mou fobatai gia zaxaro!Poies trofes pera apo ta gluka dimiourgoun zaxaro giati egw pera apo duo kommatia keik banilia to prwi den trww kati allo gluko kai exw agxwthei!!!!euxaristw polu!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


gema μην ανησυχεις κοριτσι μου!Ξερω βεβαια ειναι φρικτο να σου λενε κατι τετοιο!Αν εχεις ζαχαρο μπορει να μην προερχετε απο την διατροφη σου!ειναι κατι που συμβαινει στην εγκυμοσυνη!!!!Και ειναι κατι που αντιμετωπιζεται με διατροφη αρχικα και το παιδι γεννιεται φυσιολογικοτατα!Παντως γνωριζω οτι το λευκο ψωμι τα μακαρονια και προιοντα αυτου του ειδους καθως και τα φρουτα περιεχουν ζακχαρα.Οπως και να εχει ελπιζω ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Kalispera koritsia!!Xreiazomai ta fwta sas kai pali!!Molis gurisa apo ton giatro!!Tin kuriaki mpainw ston 7o kai o mpempis einai idi 1135g kai sumfwna me tis metriseis 2 bdomades megaluteros!!!To thema einai oti tha kanw kampuli giati o giatros mou fobatai gia zaxaro!Poies trofes pera apo ta gluka dimiourgoun zaxaro giati egw pera apo duo kommatia keik banilia to prwi den trww kati allo gluko kai exw agxwthei!!!!euxaristw polu!!!

 

Ολοι οι γιατροι αγαπη μου το ιδιο φοβουνται τα ιδιο ελεγαν και για μένα επειδη τα παιδια μου ηταν μεγαλα ο μεγάλος βγηκε 4250 και η μικρη 4220 και ειναι υγιεστατα.Στη δευτερη γεννα εκτος το οτι ηταν κληρονομικα τα κιλα,εγω γεννηθηκα 4 κιλα και ο αντρας μου 4750 καταλαβαν οτι ηταν πολυ ψηλα η μητρα μου και γι αυτο αναπτυχθηκαν πολυ τα παιδια.

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη σκας... Σχεδον όλες την κάναμε αυτην την εξεταση. Εναι πλεον ρουτινα.

 

Αν ειχες ζαχαρο (διαβητης κυησης δηλαδη) δεν το προκαλει καποια τροφη. Ειναι μεταβολικο το προβλημα, Τη ζαχαρη δηλαδη που καποιος αλλος οργανισμός την "καταναλωνει" οπως πρεπει ο οργανισμος με διαβητη δεν μπορει. Οταν πλεον εχεις προβλημα τοτε αποφευγεις τις τροφες αυτες επειδη δεν μπορει να ανταποκριθει ο οργανισμος σου.

 

Οπότε θα σου προτεινα να μην σκας. Τρωγε υγιεινα, λιγα γλυκα, τα φρουτα σου κανονικα και τις σαλάτες σου κι ΑΝ δειξει κατι η καμπυλη τοτε θα σου δωσουν διαιτολογιο ειδικο... Που δε θα δειξει τιποτα, μην ανησυχεις..

 

Γιατι στεναχωριεσαι;ειχε καποιος δικος σου και φοβασαι την κληρονομικοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συγκεκριμένα εχτές έκανα την καμπύλη και πήγα και στον ενδοκρινολόγο για άλλο λόγο βέβαια (έχω αντισώματα θυροειδούς και χρειάζεται να με παρακολουθεί κάθε τόσο) και τον ρώτησα κατά πόσο ευθύνονται οι τροφές για ζάχαρο στην εγκυμοσύνη. Μου είπε ότι δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο η διατροφή όσο η κληρονομικότητα και το αν έχεις πάρει πολλά κιλά. Και μιλάμε για έναν γιατρό πολύ γνωστό ο οποίος έχει κόλλημα με την σωστή διατροφή!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πιστεύω ότι έχεις τίποτα... Ωστόσο, απλώς ενημερωτικά, τους δείκτες του ζαχάρου αυξάνου ΟΛΟΙ οι υδατάνθρακες. Δηλαδή, μακαρόνια, ψωμί, φρούτα, γλυκά, γιαούρτια με ζάχαρη και φρούτα. Η μεγαλύτερη αύξηση παρατηρείται με τα λευκά προϊόντα και μικρότερη με τα προϊόντα ολικής. Αυτό γιατί τα επεξεργασμένα λευκά αυξάνουν απότομα τον γλυκαιμικό δείκτη. Από φρούτα οι φράουλες έχουν την μικρότερη επίπτωση. Γενικά ό,τι ποιο ξινό σε φρούτο τόσο το καλύτερο. Από τα λαχανικά το δείκτη ανεβάζουν τα καρότα. Μην προτιμάς light τυριά και γιαούρτια γιατί για να τους μειώσουν θερμίδες προσθέτουν υδατάνθρακες με αποτέλεσμα να επιδεινώνουν το ζάχαρο αν και είναι πιο ελαφριά.... Έχω μάθει αρκετά γιατί η μητέρα μου παρουσίασε ζάχαρο πρόσφατα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη θεση σου δεν θα ανησυχουσα παρα μονο αν δεν εβγαινε καλη η καμπυλη. Και να μην βγει δηλ, θα σε παραπαμψει ο γιατρος σε ειδικο να σου δωσει διαιτα, δεν χρειαζεται να το ψαξεις μονη σου. Καταρχας πιστευω οτι η καμπυλη σακχαρου ειναι μια εξεταση που πρεπει να κανουμε ολες, ανεξαρτητα απο το αν εχουμε καποια ενδειξη. Μπορει καποια να εχει ενδειξεις και να μην εχει σαχαρο, και το αντιστροφο δυστηχως!

 

Εμενα στην 28η εβδ, η μικρη ηταν 1600!!!!!!!! Μισο κιλο παραπανω απο το μεσο ορο και ειναι και κοριτσακι!!! Αν δεν ειχα κανει τη μεγαλη καμπυλη, θα με ειχαν στειλει για εξετασεις. Ομως ειχα κανει και ηταν σουπερ....τρωω βεβαια τερααααστιες ποσοτητες ζαχαρης και υδατανθρακων την ημερα οπως και πριν την εγκυμοσυνη και πρεπει να τα περιορισω τωρα στο τελος, ομως δεν ηταν απο αυτο. Απλα ειναι....μεγαλουλα...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην δεν αντιλαμβανομαι για ποιο λογο θα κανεις διατροφη διαβητικου χωρις να εχεις κανει την καμπυλη και να εχει βγει κακο αποτελεσμα.

Εμενα και τα 2 μου μωρα στην εβδομαδα που λες ηταν περιπου 1.300 και δεν ειχα ουτε εχω σακχαρο και η κορη μου γεννηθηκε φυσιολογικοτατα 3300.

 

Περαν αυτου για να κανεις την καμπυλη και να εχει σωστα αποτελεσματα, πρεπει να κανεις και αναλογη διατροφη λιγες ημερες πριν, η οποια διατροφη περιλαμβανει πολλους υδατανθρακες. Και αυτο γιατι θελουν να δουν πως μεταβολιζει ο οργανισμος σου αυτες τις τροφες και τι επιδραση εχουν στην παραγωγη σακχαρου και οχι να πας να την κανεις την καμουλη εχοντας κανει διαιτα γιατι τοτε τα αποτελεσματα θα ειναι ψευδη.

 

Σου συνιστω να ηρεμησεις καταρχην, να συνεχισεις να τρως κανονικα αυτα που ετρωγες γιατι μονο τοτε θα εχουν νοημα τα αποτελεσματα της εξετασης κι αν βγει οτι εχεις διαβητη κυησης (πραγμα πολυ σπανιο και ασχετο με το αν τρως η οχι γλυκα), παλι εδω ειμαστε και το συζηταμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Euxaristw polu gia tis apantiseis sas koritsia!!Den agxwnomai apla anarwtithika pws kai ti!!Makari na min exw zaxaro giati den uparxei kai klironomikotita!!Alliws eukairia na min paxunw allo!!Exw idi parei 11 kila xwris na kanw uperboles!!filakia polla se oles!

Link to comment
Share on other sites

afto to zaxaro ine ena DRAMA..ego mpika sti 35 ebdomada ke exo parei 12 kila..entometaksi ksekinisa poli adinati giro sta 43 ke tora eime 55 ke i mpempa mu ine 2508..de ksero an ine megalo..ston 6 mina ekana ti kampili ke i anoteri timi pou mou bgike itan 158.!eine poli?ti lete? o giatros mu pe na apofebgo ta glika ke go apo tote ta sinexizo san na mi trexi tipota!!..de mporo!!

Link to comment
Share on other sites

afto to zaxaro ine ena DRAMA..ego mpika sti 35 ebdomada ke exo parei 12 kila..entometaksi ksekinisa poli adinati giro sta 43 ke tora eime 55 ke i mpempa mu ine 2508..de ksero an ine megalo..ston 6 mina ekana ti kampili ke i anoteri timi pou mou bgike itan 158.!eine poli?ti lete? o giatros mu pe na apofebgo ta glika ke go apo tote ta sinexizo san na mi trexi tipota!!..de mporo!!

 

Κλαινει οι χηρες κλαινε κι οι παντρεμενες... :D

Αυτο εχω να σου πω.

Εσυ εισαι πολυ αδυνατη (αλλες δεν ξεκινανε καν με 55 την εγκυμοσυνη), το μωρο σου ειναι πολυ καλα και μεσα στα φυσιολογικα και η ανωτερη τιμη της καμπυλης σου ειναι επισης μεσα στα φυσιολογικα, απλα ειναι στα ανωτερα και επειδη γενικα τα γλυκα δεν πολυκανουν καλο σου ειπε ο γιατρος να τα κοψεις.

Λιγη ηρεμια...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια το ζαχαρο στην εγκυμοσυνη δεν εχει σχεση με τη διατροφή, οφειλεται σε μια λειτουργια του πλακουντα. Στην 1η μου εγκυμοσυνη εκανα ζαχαρο αν και ημουν 28 χρονων και πολύ αδυνατη ειχα παρει ελαχιστα κιλά και δεν εχουμε κανενα οικογενειακο ιστορικο. Το ρυθμιζα με ειδικη διατροφή και δεν ειχαμε κανενα απολυτως προβλημα, μην ανχωνεστε καθολου!! εγω περιμενω να μου σκάσει και τωρα :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο γιατρος με γλυκοζη 50 μλ σε 1 ωρα και αποτελεσματα 156 ..με εβαλε σε διαιτα .......

και με 100 μλ γλυκοζης με τιμες 60, 140, 120, και 90 ..μου ειπε οτι ειμαστε καλα αλλα να προσεχω

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Gema καλημερα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη παρουσίασα κι εγώ ζάχαρο το οποίο μετά τη γέννα εξαφανίστηκε. Τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ακόμα δεν έχω εμφανίσει ζάχαρο αλλά το περιμένω. όσον αφορα στις τροφές που θα πρέπει να αποφευγονται στο πλαίσιο μιας ισορροπημένης διατροφής είναι γλυκά, ρυζί, πατάτες -με μέτρο-, ασπρο ψωμί, πίττες, γενικά θα κοιτάς τα συστατικά των προϊόντων γιατί πολλά περιέχουν ζάχαρή π.χ κέτσαπ. Από φρούτα και λαχανικά αποφέυγεις σταφυλια, σύκα, παντζάρια. Στα γεύματά σου τρως πάντα σαλάτα.

Όλα τα παραπάνω που σου γράφω είναι οδηγίες που μου συνέστηκε γιατρός ενδοκρινολόγος. Κάνε πρωτα τις εξετάσεις σου και μετά θα δεις με το γιατρό σου τι είδους αγωγή θα ακολουθήσεις.

Ε'υχομαι καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια, πηρα σημερα τα αποτελεσματα απο την ανοχη γλυκοζης, 100γρ. και οι τιμες ειναι 79,200,165,100. Αυτο δηλωνει οτι εχω διαβητη? Εχω σκασει και φοβαμαι για την καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Tjetje οι δικές μου ήταν ακόμη πιο υψηλές. 80, 260, 200, 160:roll:

Πήγα σε ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο μου έδωσε ειδική διατροφή (ουσιαστικά κόβεις τα γλυκά και τα πολλά λιπαρά και απλούς υδατάνθρακες), μετράω δύο φορές την ημέρα το ζάχαρό μου και είναι οκ. Από ότι μου είπε στις περισσότερες περιπτώσεις με σωστή διατροφή ρυθμίζεται και δεν χρειάζονται ενέσεις.

Και εγώ αγχωνόμουν πολύ για την καισαρική αλλά την Τρίτη που πήγα στο γιατρό μου είπε ότι το μικρό είναι μια χαρά, δηλαδή δεν είναι υπέρβαρο, οπότε συνεχίζουμε κανονικά.

Μην αγχώνεσαι γιατί μόνο κακό κάνεις σε σένα και στο μωράκι σου. Προσπάθησε να κόψεις τα γλυκά και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...! Ζαχαρινάκι μου μια από τα ίδια κι εγώ μόνο που ο δικός μου δεν ρυθμίστηκε με την διατροφή και ξεκινάω ινσουλίνη από σήμερα. Βασικά οι πρωινές μου τιμές (οι μετά το πρωινό) βγαίνουν εκτός ορίων (από 177 μέχρι και 245 μου έχει βγει το πρωί) ενώ όλες οι υπόλοιπες είναι πολύ καλές... Το κακό είναι αυτό με τα γευματα κάθε 3 ώρες και οι μετρήσεις 6 φορές τη μέρα... Οι μετρήσεις είναι οι πιο σπαστικές απ'όλα... Πολύ ψυχαναγκαστικό πρόγραμμα βρε παιδάκι μου....!! Στην αρχή ψιλοπελάγωσα και με τη διατροφή γιατί η διαιτολόγος που με παρακολουθεί (με παρακολουθεί και ενδοκρινολόγος φυσικά) είναι πολύ αυστηρή ακόμα και με τα γραμμάρια. Την Δευτέρα έχω ραντεβού μαζί της να δούμε μήπως αλλάξουμε κάποια πράγματα και την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο που μου είπε ότι μάλλον κάποιες από τις μετρήσεις θα τις κόψουμε οπότε θα χαλαρώσουν λίγο τα πράγματα... Η ψυχολογία μου πάντως είναι πολύ χάλια.... Ειληκρινά πολύ χάλια.... Και γίνομαι χειρότερα όταν σκέφτομαι πόσο εγωιστικό είναι να μου κακοφαίνεται η όλη διαδικασία ενώ είναι τόσο σημαντική για το μωρό μου και την υγεία του.... Σαν roller-coaster είναι η διάθεση μου.... Χτες πήγαμε και πήραμε ρουχαλάκια, σεντονάκια, το κρεβατάκι της κοκ και ήμουν μες στην καλή χαρά και σήμερα περίμενα από την φαρμακευτική εταιρεία έναν άνθρωπο που θα ερχόταν να μου δείξει τη χρήση της ινσουλίνης και ήμουν που ήμουν πεσμένη, κοίταγα τα ρουχαλάκια της κι αισθανόμουν τόσες τύψεις που με πήραν τα κλάματα....

Link to comment
Share on other sites

Αχ Livinath Τι μου θυμησες Ακριβως την ιδια αντιδραση ειχα και εγω οταν ειδα το ζαχαρο στο 170 μεσημερι και με ενεση ινσουλινης ειχα ριξει κλαμα......Κοριτσια μην ανχωνεστε με το ζαχαρο δεν ειναι τπτ απλα πρεπει να κανετε αυτα που σας λενε οι ενδοκρινολογοι σας και ολα θα πανε μια χαρα,τα περασα και ξερω εκανα διατροφη και τις ενεσεις μου και ο μπεμπης μου γεννηθηκε 3200 φυσιολογικοτατος!!!!!

Το μονο Κακο ειναι οτι οταν γεννησετε το πρωτο 24ωρο το μωρο θα μεινει στην ΕΝΝ

και θα το παρακολουθουν μηπως κανει υπογλυκαιμια

Οσο για καισαρικη Συνηθως οσες εχουν Ζαχαρο κανουν καισαρικη γιατι οι πολλες ωρες φυσιολογικου τοκετου μπορει να προκαλεσουν η υπογλυκαιμια η υπεργλυκαιμια.

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριεσαι κοπελα μου. Δοξα τω Θεο να λες, που υπαρχουν αυτες οι εξετασεις και τα καταλληλα φαρμακα και μππορεις να διαχειριστεις το προβλημα. Κανε λιγο υπομονη μονο. Το ξερεις οτι υπαρχουν παιδιά που αυτό που θα περάσεις για 2 μήνες το κάνουν από πολύ μικρή ηλικία για όλη τους τη ζωή; Να σκεφτεσαι οτι τωρα που γνωριζεις ολα καλά θα πανε!

 

Απλα, μεγαλωνοντας να τσεκαρεις το ζαχαρο σου μηπως σε καποια ηλικια εμφανισεις ζαχαρο. Τοτε, αν το προλαβεις νωρις θα μπορεις να το ρυθμισεις με χαπια και χωρις συνεχεις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...