Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Φίμωση" στα κοριτσάκια -σύμφυση χειλέων αιδοίου


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κανονικά λέγεται σύμφυση χειλέων, μάλλον η φίλη μας δεν το άκουσε καλά. Υπάρχουν κι άλλα τέτοια θέματα στο φόρουμ και είναι αρκετά σύνηθες στα κοριτσάκια.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Και οι δυο ονομασιες ειναι σωστες, ειτε αναφερεται ως σύμφυση ειτε ως σύμμυση. Ειναι το ιδιο πραγμα, ειναι πολυ κοινο σε μωρακια και απο οσο ξερω το χειρουργιο ειναι πολυ extreme λυση (χρειαζεται μονο αν υπαρχει πονος η αλλα συμτωματα).

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο ονομασιες ειναι σωστες, ειτε αναφερεται ως σύμφυση ειτε ως σύμμυση. Ειναι το ιδιο πραγμα, ειναι πολυ κοινο σε μωρακια και απο οσο ξερω το χειρουργιο ειναι πολυ extreme λυση (χρειαζεται μονο αν υπαρχει πονος η αλλα συμτωματα).

 

συμφυση η συγκλιση μικρων χειλεων ειχε και η κορη μου....

το χειρουργειο ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΜΟΝΟΝ οταν κλεισει τελειως και μεσα μεινει και η ουρηθρα,οποτε μετα δεν υπαρχει μερος διαφυγης των ουρων...μπορει να παθει κ ουρολοιμωξη το παιδι και ποσα αλλα....

την πρωτη φορα που το ανακαλυψα ειχε ηδη κλεισει αρκετα...ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ!!

πηγαμε στο γιατρο μας και με λιγη κρεμουλα ξυλοκαινης μουδιασε και με ενα νυστερακι απλα της το ανοιξε!!!

δυστυχως το παθαμε 2 φορες ακομη και πολυ πθανον να το ξαναπαθουμε..απλα επειδη εχω τπ νου μου δεν το αφηνω να παει πολυ...και χωρις νυστερι και κρεμουλα της τοανοιγει...πολλες φορες το κανω και μονη μου με λιγη βαζελινη και προσπαθω οσο μπορω να "το κραταω ανοιχτο"...

 

να ξερετε οτι αυτο συνηθως ειναι ορμονικο οπως μουπε ο γιατρος και μεγαλωνοντας σταματαει....

 

απλα μανουλες να χετε το νου σας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και μένα μου είπε η παιδίατρος ότι τα χειλάκια της έχουν κλείσει και μάλιστα φοβήθηκε για ουρολοίμωξη και μας έστειλε για γενική ούρων.

Μου είπε ότι θα το ανοίξει η ίδια την επόμενη φορά γιατί ενδέχεται να βγάλει και αίμα και δεν ήθελε να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα της γενικής.

Εσείς που έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα, πείτε μου ποιό είναι το καλύτερο προιόν για να την πλένω στο πουλάκι της ώστε να αποφεύγω την ουρολοίμωξη;

Επίσης όταν άνοιξαν τα χειλάκια οι παιδίατροι, μετά ανέβασαν πυρετό και χρειάστηκαν αντιβίωση; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάθει μόλυνση η περιοχή;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα μου είπε η παιδίατρος ότι τα χειλάκια της έχουν κλείσει και μάλιστα φοβήθηκε για ουρολοίμωξη και μας έστειλε για γενική ούρων.

Μου είπε ότι θα το ανοίξει η ίδια την επόμενη φορά γιατί ενδέχεται να βγάλει και αίμα και δεν ήθελε να αλλοιωθούν τα αποτελέσματα της γενικής.

Εσείς που έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα, πείτε μου ποιό είναι το καλύτερο προιόν για να την πλένω στο πουλάκι της ώστε να αποφεύγω την ουρολοίμωξη;

Επίσης όταν άνοιξαν τα χειλάκια οι παιδίατροι, μετά ανέβασαν πυρετό και χρειάστηκαν αντιβίωση; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πάθει μόλυνση η περιοχή;

 

Kαλησπερα Ster,

Eπειδη εγω τραβιεμαι με αυτο το θεμα με την μικρουλα μου απο 18 μηνων και τωρα ειναι 4 χρονων θα σου πω τα εξης:Ο ουρολογος την εξετασε οταν ηταν 18 μηνων και ειχε κλεισει σχεδον ολο και μου ειπε οτι αν της το ανοιξει με νυστερι μετα απο λιγο και θα ξανακλεισει.Μου εδωσε λοιπον μια κορτιζονουχα αλοιφη για να της βαζω ελαχιστη ποσοτητα με μπατονετα πρωι,βραδυ για 15 μερες.Οντως ανοιξε μονο του και ο παιδιατρος,που ειχε ενημερωθει για την κατασταση, μου ειπε να το συντηρω ετσι με λιγη βαζελινη για να μην ξανακλεισει.Εκτοτε αυτη η διαδικασια εχει ξαναγινει 5-6 φορες γιατι οπως καταλαβαινεις εχει μεγαλωσει η μικρη και ειναι λιγο δυσκολο να ασχολουμαι πλεον με το πουλακι της.Το μονο που κανω ειναι να την πλενω με fissan καθημερινα και αρκετα συχνα να της κανω πλυσεις με χαμομηλι.Επεισης η περιοχη πρεπει να διατηρειται λιπαρη με λιγη βαζελινη για να μην κολλανε τα χειλακια και κλεινουν.Θα απαλλαγουμε απο το προβλημα μετα τα 6 μας ειπε ο παιδιατρος.

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ster,

Εγώ θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού στο Αλεξάνδρα, στο τμήμα παιδικής γυναικολογίας. Το συγκεκριμένο τμήμα δεν είναι μέσα στο νοσοκομείο, είναι σε ένα άλλο κτήριο οπότε μην φοβηθείς ότι θα ταλαιπωρηθείς. Εκεί υπάρχει (ή υπήρχε πριν 3 χρόνια) μία καταπληκτική παιδο-γυναικολόγος η οποία είναι η πλέον αρμόδια για να σου δώσει όλες τις απαραίτητες οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κορίτσια. Δηλαδή να μην αφήσω την παιδίατρο να ανοίξει τα χειλάκια της; Είναι λίγο κλεισμένα, όχι πολύ. Είναι πολύ έμπειρη και της έχω εμπιστοσύνη αλλά για αυτό και ρωτάω εσάς που έχετε εμπειρία πάνω στο θέμα.

Το όνομα της γιατρού στο Αλεξάνδρας το ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το όνομα της γιατρού δεν το θυμάμαι, βρήκα όμως τα τηλέφωνα:1535 είναι το τηλ. για ραντεβού ( Γενικό Νοσοκομείο Αθηνών "Αλεξάνδρα"- Α΄Μαιευτική & Γυναικολογική κλινική Πανεπιστημίου Αθηνών- Ιατρείο Παιδικής & Εφηβικής Γυναικολογίας) ενώ το τηλέφωνο του ιατρείου είναι 210 3381375-376. Πάντως αν είναι λίγο όπως λες, εγώ ίσως να μην έκανα τίποτα.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να σας πώ και εγώ τον προβληματισμό μου. Η παιδίατρός μου, μου είπε ότι έχουν κλείσει λίγο τα χειλάκια της (μου απέρριψε ευθύνες ότι δεν την άνοιγα καλά όπως μου είχε πεί - η μικρή μου είναι τώρα 5 μηνών) και ότι στην επόμενη επίσκεψη θα την ανοίξει η ίδια και υπάρχει η πιθανότητα να βγάλει και λίγο αίμα. Θέλω να είμαι προετοιμασμένη και για αυτό ρωτάω τα εξής.

Πρέπει να της βάλει αλοιφούλα αναισθητική πριν της το κάνει;

Κατά πόσο ασφαλές είναι να το κάνει ο παιδίατρος; Δηλαδή είναι στις αρμοδιότητές του αυτό ή πρέπει να το κάνει κάποιος πιό εξειδικευμένος;

Ρωτάω γιατί τελευταία από άλλα γεγονότα δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στην παιδίατρό μου..

Επίσης μήπως αν είναι λίγο κλειστά, δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξει; Οπώς διάβασα, μεγαλώνοντας μπορεί να στρώσει και μόνο του το πρόβλημα.

Και τέλος, ποιά είναι η ειδικότητα ιατρού που ασχολείται με αυτό το θέμα; Χειρούργος παιδίατρος; Δεν έχω ιδέα, διαφωτίστε με λίγο σας παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας πώ και εγώ τον προβληματισμό μου. Η παιδίατρός μου, μου είπε ότι έχουν κλείσει λίγο τα χειλάκια της (μου απέρριψε ευθύνες ότι δεν την άνοιγα καλά όπως μου είχε πεί - η μικρή μου είναι τώρα 5 μηνών) και ότι στην επόμενη επίσκεψη θα την ανοίξει η ίδια και υπάρχει η πιθανότητα να βγάλει και λίγο αίμα. Θέλω να είμαι προετοιμασμένη και για αυτό ρωτάω τα εξής.

Πρέπει να της βάλει αλοιφούλα αναισθητική πριν της το κάνει;

Κατά πόσο ασφαλές είναι να το κάνει ο παιδίατρος; Δηλαδή είναι στις αρμοδιότητές του αυτό ή πρέπει να το κάνει κάποιος πιό εξειδικευμένος;

Ρωτάω γιατί τελευταία από άλλα γεγονότα δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στην παιδίατρό μου..

Επίσης μήπως αν είναι λίγο κλειστά, δεν υπάρχει λόγος να τα πειράξει; Οπώς διάβασα, μεγαλώνοντας μπορεί να στρώσει και μόνο του το πρόβλημα.

Και τέλος, ποιά είναι η ειδικότητα ιατρού που ασχολείται με αυτό το θέμα; Χειρούργος παιδίατρος; Δεν έχω ιδέα, διαφωτίστε με λίγο σας παρακαλώ.

 

Δεν γνωριζω να σου απαντησω αλλα εφοσον δεν εμπιστευεσαι τον παιδιατρο γιατι δεν αλλαζεις ? μηπως να παρεις και δευτερη γνωμη ??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον προς τα εκεί οδεύω, στο να την αλλάξω. Αλλά θα ήθελα τις εμπειρίες των κοριτσιών που είχαν ανάλογο θέμα να είμαι λίγο ενήμερη.

 

δες το παραπανω μυνημα μου..ειναι ολα οσα ρωτας εκει..

ισως βγαλει λιγο αιματακι αν ειναι κλειστο ..ισως και οχι..θα μου το εκανε η δικη μου παιδιατρος στην αρχη..αλλα τοτε που την ειδε επειδη [ροσπαθησε και δε μπορεσε με παρεπεμψε σε παιδοχειρουργο ο οποιος ειναι ο ΠΛΕΟΝ αρμοδιος..

ολα θα πανε καλα..μην αγχωνεσαι..δεν ειναι τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσια καλησπερα η μικρη μου ειναι 6 μηνων πριν ενα μηνα το αοιξε η γιατρος και πλανταξε στο κλαμμα. τωρα εχει αρχισει παλι να κλεινει απο κατω. τι να κανω??? φοβαμαι να το πειραξω. της εβαζα βαζελινη αλλα μονο αυτο ουτε μασαζ ουτε μπατονετα τιποτα απο αυτα δεν μου το ειπε η γιατρος. τι να κανω για να το προλαβω μην ξανακλεισει??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα η μικρη μου ειναι 6 μηνων πριν ενα μηνα το αοιξε η γιατρος και πλανταξε στο κλαμμα. τωρα εχει αρχισει παλι να κλεινει απο κατω. τι να κανω??? φοβαμαι να το πειραξω. της εβαζα βαζελινη αλλα μονο αυτο ουτε μασαζ ουτε μπατονετα τιποτα απο αυτα δεν μου το ειπε η γιατρος. τι να κανω για να το προλαβω μην ξανακλεισει??

 

Καλησπέρα. Και της μικρής μου το ανοίξαμε, ευτυχώς ήτανε στην αρχή και δεν πόνεσε πολύ. Και μένα μόνο βαζελίνη μου είπε απλά πρέπει μία φορά τουλάχιστον την μέρα να περνάει το χέρι σου από το περινέο. Αυτά μου είπανε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

διαβαζα σημερα ολη μερα για το θεμα, και θα παω και σε άλλη παιδίατρο, προς το παρόν όμως το γραφω και εδώ για να το δούν και άλλες μανουλες

 

αν δεν υπαρχει προβλημα ΔΕΝ συστήνεται να πειράζει κανείς τίποτα, ούτε στα κορίτσια ούτε στα αγόρια,

και σίγουρα όχι να πειράζει καθε μέρα την ευαίσθητη περιοχή των γεννητικών οργάνων, είτε σε κορίτσι είτε σε αγόρι βαζοντας κρεμες και βαζελινες..

ειδικά κιόλας όταν υπαρχει κινδυνος απο αυτή τη παρέμβαση να υπάρξουν άλλες επιπλοκές, πχ να ξανακολλήσει με ουλές, και διάφορα άλλα.

 

αλλά και ειδικά αν είναι να ξανακολλήσει κιόλας καθως οι συνθήκες στα κοριτσια για τη σύμφυση είναι εξαιτίας μη υπαρξης ορμονων που το κρατανε ανοιχτό !!!

 

γραφω τωρα το περιστατικό εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2572419#post2572419 (Για να μη τα ξαναγραφω εδω να ειναι σε δυο τοπικ)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΠΡΙΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φιλες-μαμαδες,

 

το προβλημα της συμμυσης των μικρων χειλεων του αιδοιου αγχωνει πολλες απο εσας καθως ειναι αρκετα συχνο.

 

Πρακτικα πρόκειται για τη συννενωση των μικρών χειλεων του αιδοιου και το σταδιακο "κλεισιμο" της εισοδου του κόλπου.

 

Οφειλεται συνηθως σε υπαρξη καποιου μικροβιου στα γεννητικα οργανα και προκαλει μια μικρη φλεγμονή. Ετσι, καθως τα χειλη ακουμπουν μεταξυ τους αρχιζουν να "κολλούν".

 

Η σωστη αντιμετωπιση περιλαμβανει την διανοιξη και αποκατασταση της φυσιολογικης ανατομιας, με σκοπο:

α) να μπορεσουμε να παρουμε υλικο για καλλιεργεια κολπικου υγρου για να βρουμε, αν υπαρχει ακομα, ποιο ειναι το υπευθυνο μικροβιο και να λαβει το παιδι τη σωστη θεραπεια. Η παραμονη μικροβιων μπορει να εχει αντικτυπο στο μελλον.

β) να εμποδισουμε να κλεισει τελειως η εισοδος του κολπου και να αρχισει η επιστροφη των ουρων προς τον κολπο.

γ) να επιτρεψουμε σε βλεννες του κολπου να εξερχονται ευκολοτερα ωστε να μην παραμενουν μεσα και προδιαθετουν σε νεες κολπιτιδες.

δ) να αποφυγουμε μια "ισχυρη" συνενωση των χειλεων και σταθεροποιηση της, που μπορει να οδηγησει αργοτερα σε χειρουργικη επεμβαση για το διαχωρισμο των χειλεων.

 

Η διανοιξη μπορει να γινει ειτε με μηχανικο χειρισμο απο τον γιατρο, ειτε με αλοιφες οι οποίες ομως απορροφώνται απο το δερμα και μπορει να προκαλεσουν ακομα και διογκωση των μαστων ή και ψευτοπεριοδο!!

 

Με τη σωστη καθοδηγηση απο τον εξειδικευμενο γιατρο και την καταλληλη φροντιδα απο μερους των γονεων το προβλημα αντιμετωπιζεται ευκολα χωρις να δημιουργει μελλοντικα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, ευχαριστουμε για την παρεμβαση.

 

θεωρειτε οτι η χρηαη ναρθηκα (τυπου freika για τα ισχία) απο 6 1/2 μηνων μωρο, περοπου 20 ωρες ανα ημερα, ο οποιος πιεζει στο σημειο , (σε σχεση με το να μη φοραει ενα μωρο νάρθηκα)

 

συμβαλλει σε κατι τετοιο και εαν ναι θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση σε αυτη την περίπτωση;

 

(σημείωση τώρα τα χείλη είναι ημιανοιχτά. στο κάτω μέρος, υπαρχει ανοιγμα περίπου 5-6 χιλιοστών - ενώ σε προηγούμενη επίσκεψη στην παιδίατρο του εοπυ, ήταν κλειστά με μόνο μια τρυπούλα ανοιχτή επάνω)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριε Χριστόπουλε,

Με όλο το σεβασμό θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι η γυναικολόγος στο τμήμα παιδικής και εφηβικής γυναικολογίας στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα δεν ασπάζεται την άποψή σας και δεν είναι υπέρ της διάνοιξης.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριε Χριστόπουλε,

Με όλο το σεβασμό θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι η γυναικολόγος στο τμήμα παιδικής και εφηβικής γυναικολογίας στο νοσοκομείο Αλεξάνδρα δεν ασπάζεται την άποψή σας και δεν είναι υπέρ της διάνοιξης.

 

Με όλο το σεβασμο θα ηθελα απλα να αναφερω οτι δεν μεταφερω προσωπικες μου αποψεις, ουτε προσωπικες θεωρειες, αλλά όσα γραφονται σε βιβλια, οσα διδασκονται σε συνεδρια, οσα εφαρμοζονται σε μεγαλα Επιστημονικα Κεντρα του Κοσμου και οσα εχω δει να εφαρμοζουν αναγνωρισμενοι επιστημονες του εξωτερικου αλλά και Έλληνες.

 

Στα Τμηματα Παιδικης και Εφηβικης Γυναικολογιας που διευθυνω, εφαρμοζουμε οσα θεωρουνται επιστημονικα τεκμηριωμενα και οσα εφαρμοζονται σε αναγνωρισμενα Πανεπιστημιακα Κεντρα του Εξωτερικου αλλά και σε άλλα Πανεπιστημιακα Κεντρα της Ελλαδας.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας, ευχαριστουμε για την παρεμβαση.

 

θεωρειτε οτι η χρηαη ναρθηκα (τυπου freika για τα ισχία) απο 6 1/2 μηνων μωρο, περοπου 20 ωρες ανα ημερα, ο οποιος πιεζει στο σημειο , (σε σχεση με το να μη φοραει ενα μωρο νάρθηκα)

 

συμβαλλει σε κατι τετοιο και εαν ναι θα ήταν διαφορετική η αντιμετώπιση σε αυτη την περίπτωση;

 

(σημείωση τώρα τα χείλη είναι ημιανοιχτά. στο κάτω μέρος, υπαρχει ανοιγμα περίπου 5-6 χιλιοστών - ενώ σε προηγούμενη επίσκεψη στην παιδίατρο του εοπυ, ήταν κλειστά με μόνο μια τρυπούλα ανοιχτή επάνω)

 

Η εφαρμογη τετοιου ναρθηκα δεν προδιαθετει λογω πιεσης για συμμυση αλλά καθως τα γεννητικα οργανα δεν αεριζονται καλα, προδιαθετει για κολπιτιδες οι οποιες μπορει να προκαλεσουν αργοτερα συμμυση.

Link to comment
Share on other sites

......

 

 

Για παραδειγμα (που φυσικα δεν ειναι μοναδικο), μπορειτε να διαβασετε το βιβλιο Pediatric Adolescent & Young Adult Gynecology (ed. WILEY-BLACKWELL), του Καθηγητη Albert Atchek, Chief Professor at Mount Sinai School of Medicine, στη Νεα Υορκη. Θεωρειται οτι ειναι το πιο τεκμηριωμενο και ολοκληρωμενο παιδογυναικολογικο βιβλίο που υπαρχει σημερα στον Κοσμο.

 

Αναφερει σε 3 σημεια την συμμυση των μικρων χειλεων του αιδοιου και εξηγει γιατι πρεπει να ανοιγει η συμμυση και με ποιον τροπο. Δεν υπαρχει καν αναφορα οτι μπορει να παραμεινει η συμμυση. Δεν αναφερεται καν ουτε σαν εναλλακτικη.

 

Τα συμπερασματα ανηκουν σε εσας και στις μαμαδες...

 

Χαιρομαι που υπαρχουν ανθρωποι ανοιχτοι σε νεες πληροφοριες, ανοιχτα μυαλα που ειναι ετοιμα να αλλαξουν την κλινικη τους πρακτικη, όπως εσεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...