Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!


Recommended Posts

Δόξα τω Θεώ πήγαν όλαν καλά!

Πήρα ένα μάθημα σήμερα: να προσέχω περισσότερο τη μικρή μου, γιατί είναι λαίμαργη και μπουκώνει το στόμα της όσο και αν τη μαλώνουμε!

Ψυχραιμία σε όλες μας και να προστατεύει ο Θεός τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • G.STONE

    G.STONE 15 δημοσιεύσεις

  • my billy

    my billy 10 δημοσιεύσεις

  • v & a

    v & a 5 δημοσιεύσεις

  • jst

    jst 5 δημοσιεύσεις

livinath μου , ο άντρας μου ήταν πιο ψύχραιμος γιατί εγώ παρά το γεγονός οτι γενικά κρατάω την ψυχραιμία μου, τα έχασα όταν είδα ότι κοιτούσε το παιδί στο άπειρο... μελανιασμένο...όλα έγιναν σε δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε ανάποδα εννοείτε ότι το κρατάτε ας πούμε από τα πόδια ή με την κοιλιά πάνω στα πόδια σας ας πούμε; Μου είναι αδιανόητο ότι μπορεί να χρειαστεί να γυρίσω το παιδί με το κεφάλι κάτω!

ναι καλα εγω πηγα και γυρισα απο τον αλλο κοσμο αυτο θα σκεφτομουν?? την κρεμασα απο τα ποδια με το κεφαλι προς τα κατω και μεχρι να παρει ανασα εγω σε ανεπνεα μακαρι να μην χρειαστει ποτε αλλα αν χρειαστει μια χαρα το κανεις.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εβδομάδα έχουμε εμβόλιο... θα βάλω την παιδίατρο να μου δείξει! Με τρομοκρατήσατε λοιπόν!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αχ τι μου θυμισατε!!!!

περσι τα χριστουγεννα που ηταν η κορη μου 2 ετων, ο κουμπαρος μας πηγε και της εδωσε να φαει κασιους...δεν ηξερε απο παιδια σου λεει "μασαει μεγαλη ειναι"!!!! και πηγε να το καταπιει ολοκληρο και της εκατσε φυσικα. ευτυχως την ωρα που της εκατσε ερχοταν στη κουζινα που ημασταν οι γυναικες και την ειδα!!!! της ειχαν πεταχτει τα ματια! δεν ηξερα τι ειχε φαει, και πανω στο πανικο που βλεπα το παιδι να πνιγεται το μονο που σκεφτηκα να κανω ηταν να βαλω το δαχτυλο μου μεσα βαθια στο λαιμο της και να σπρωξω προς τακατω αυτο που χε φαει. φυσικα το παιδι συνηλθε αφου εφυγε το κασιους και πηγε στο στομαχι. ουτε ξερω ποσο αστραπιαια μου ρθε να το κανω...δε νομιζω να ξεκολλουσε αν τη χτυπαγα στη πλατη! αλλη μια φορα παθαμε το ιδιο με μπιφτεκι το καλοκαιρι και εκει εδρασα με τον ιδιο τροπο. το να το σπρωξεις να φυγει ειναι σιγουρος τροπος για μενα!!! αχ παναγια μου! τωρα που κανε παιδακι τον ενημερωσαμε πως ξηρους καρπους ΔΕ ΔΙΝΕΙς ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (και οχι μονο για λογους αλεργιαςπου λενε)!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

livinath μου , ο άντρας μου ήταν πιο ψύχραιμος γιατί εγώ παρά το γεγονός οτι γενικά κρατάω την ψυχραιμία μου, τα έχασα όταν είδα ότι κοιτούσε το παιδί στο άπειρο... μελανιασμένο...όλα έγιναν σε δευτερόλεπτα.

 

Αν σου πω ότι ζαλίζομαι και μόνο που μου το περιγράφεις θα σου φανώ υπερβολική... Νομίζω πως ο Ερυθρός Σταυρός κάνει σεμινάρια πρώτων βοηθειών αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.... Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει και ο άντρας μου κάποια μαθήματα πρώτων βοηθειών στην σχολή του αλλά δεν έφευγε το ρημαδι το φαγητό από το λαιμό με τίποτα.

 

v & a μου στην αρχή αυτό σκέφτηκα να κάνω και εγώ με το να βάλω το χέρι μου μέσα, αλλά έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται γιατί μπορεί να αποφραχτεί περισσότερο ο λαιμός του.

 

Κανένα βιντεάκι ψάχνω ρε γμτ. Μέχρι να έρθει η παιδίατρος θέλω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν λέτε ανάποδα εννοείτε ότι το κρατάτε ας πούμε από τα πόδια ή με την κοιλιά πάνω στα πόδια σας ας πούμε; Μου είναι αδιανόητο ότι μπορεί να χρειαστεί να γυρίσω το παιδί με το κεφάλι κάτω!

 

Ο δικός μας παιδίατρος μου είχε δείξει καθιστή εγώ με το παιδί μπρούμυτα κατά μήκος των μηρών μου και σε κλίση με το κεφάλι προς τα κάτω και χτυπάς με δύναμη στην πλάτη.

 

Αν σου πω ότι ζαλίζομαι και μόνο που μου το περιγράφεις θα σου φανώ υπερβολική... Νομίζω πως ο Ερυθρός Σταυρός κάνει σεμινάρια πρώτων βοηθειών αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.... Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω.

 

Εμένα δεν μου φαίνεσαι υπερβολική. Σεμινάρια στον Ερυθρό Σταυρό ειχε κάνει η μαμά μου (πριν πολλές δεκαετίες όμως).

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός κάνει δωρεάν σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Για να συμμετέχετε πρέπει να δώσετε τα στοιχεία σας στο τηλέφωνο 210-8227438 και σας ειδοποιούν σε περίπου 6 μήνες. Αν είστε σε άλλη πόλη ρωτήστε τους αν γίνονται σεμινάρια και αλλού. Αν θέλετε να το παρακολουθήσει κι άλλος εκτός από εσάς (ο σύζυγος πχ) δηλώστε το όταν δώσετε τα στοιχεία σας. :)

 

Το site είναι http://www.redcross.gr/ για όποια θέλει παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εβδομάδα έχουμε εμβόλιο... θα βάλω την παιδίατρο να μου δείξει! Με τρομοκρατήσατε λοιπόν!

 

Κι εγώ θα τον βάλω να μου δείξει Aeriko γιατί φοβάμαι μην έρθει η κακιά η ώρα και με την αντίδρασή μου αντί να βοηθήσω το μωρό, του προκαλέσω μεγαλύτερο κακό. Αν φυσικά μου τύχαινε έτσι ξαφνικά, χαλαρά θα αντιδρούσα όπως το ζευγάρι παραπάνω

Think Different
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου πω ότι ζαλίζομαι και μόνο που μου το περιγράφεις θα σου φανώ υπερβολική... Νομίζω πως ο Ερυθρός Σταυρός κάνει σεμινάρια πρώτων βοηθειών αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.... Θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω.

 

Και το ΕΚΑΒ κάνει κάποια σεμινάρια απλά δεν ξέρω κι εγώ λεπτομέρειες. Του ΕΚΑΒ είναι για να σώσεις ενήλικα αν γυρίσει η γλώσσα αλλά λογικά θα έχει εφαρμογή και σε μωρό.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

....

 

Κανένα βιντεάκι ψάχνω ρε γμτ. Μέχρι να έρθει η παιδίατρος θέλω να δω.

 

Σαν αυτό;

 

[YOU TUBE]8akd_ooWcnM&feature=related[/YOU TUBE]

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός κάνει δωρεάν σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Για να συμμετέχετε πρέπει να δώσετε τα στοιχεία σας στο τηλέφωνο 210-8227438 και σας ειδοποιούν σε περίπου 6 μήνες. Αν είστε σε άλλη πόλη ρωτήστε τους αν γίνονται σεμινάρια και αλλού. Αν θέλετε να το παρακολουθήσει κι άλλος εκτός από εσάς (ο σύζυγος πχ) δηλώστε το όταν δώσετε τα στοιχεία σας. :)

 

Thanks livinath :)

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός κάνει δωρεάν σεμινάρια πρώτων βοηθειών. Για να συμμετέχετε πρέπει να δώσετε τα στοιχεία σας στο τηλέφωνο 210-8227438 και σας ειδοποιούν σε περίπου 6 μήνες. Αν είστε σε άλλη πόλη ρωτήστε τους αν γίνονται σεμινάρια και αλλού. Αν θέλετε να το παρακολουθήσει κι άλλος εκτός από εσάς (ο σύζυγος πχ) δηλώστε το όταν δώσετε τα στοιχεία σας. :)

 

Ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μένα είχε καταπιει από το ποντίκι του λαπτοπ ένα αυτοκόλλητο χοντρό όταν ήταν 10 μηνών περίπου...

 

κατι παρόμοιο με το βίντεο έκανε ο άντρας μου...τι να πω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

v & a μου στην αρχή αυτό σκέφτηκα να κάνω και εγώ με το να βάλω το χέρι μου μέσα, αλλά έχω διαβάσει ότι απαγορεύεται γιατί μπορεί να αποφραχτεί περισσότερο ο λαιμός του.

ναι φανταζομαι πως σε περιπτωση που υπαρχει μαζα φαγητου δε θα πιασει το συγκεκριμενο, γιατι απλα η μαζα θα μεταφερθει παρακατω που το δαχτυλο σου δε θα φτανει....παντως εγω ετσι την εχω σωσει 2 φορες...αλλα δε σας προτεινω να το δοκιμασετε ειδικα αν σε γενικες γραμμες ειναι ο λαθος τροπος!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

απορω παντως αν θα θυμηθουμε πανω στο πανικο της στιγμης να κανουμε ολα αυτα που "πρεπει" και που θα μας μαθουν η τα βιντεακια ή οι 1ες βοηθειες κλπ κλπ...εκεινη τη στιγμη αδειαζει το μυαλο σου!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πωπω εγώ στην κούκλα βλέπω που το κάνει και πονάω!! και φρικάρω... Οκ θα της δίνω αλεσμένα μέχρι τα 5 :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και για τα βιντεάκια. Γκούγλαρα και εγώ πρωτες βόηθειες -πνιγμός και βρήκα αρκετά.

 

Δείτε τα κορίτσια, αχρείαστα να ναι.

 

Aeriko μου και εγώ ειδικά στο θέμα της αλεσμένης τροφής όπως και η παιδίατρός μου ήμασταν της άποψης να την κόψει όποτε είναι έτοιμο το παιδί και φυσικά όταν θα έχει δόντια. 2 χρονών τα κόψαμε χωρίς καθόλου πίεση.

 

Τώρα φοβάμαι πολύ ρε γμτ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εβδομάδα έχουμε εμβόλιο... θα βάλω την παιδίατρο να μου δείξει! Με τρομοκρατήσατε λοιπόν!

 

μάλλον κι εγώ το ίδιο γιατί με όλο αυτό κοντεύω να μην αναπνέω τώρα που διαβάζω, κι είμαι και πολλές ώρες μόνη με το μικρό

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

απορω παντως αν θα θυμηθουμε πανω στο πανικο της στιγμης να κανουμε ολα αυτα που "πρεπει" και που θα μας μαθουν η τα βιντεακια ή οι 1ες βοηθειες κλπ κλπ...εκεινη τη στιγμη αδειαζει το μυαλο σου!!!!

μην το λες! ισως να λειτουργησεις κ καλυτερα σε κατασταση πανικου κ να αντιδρασεις σωστα. ο αντρας μου που με ειδε να τον γυρναω αναποδα κ να τον χτυπαω επαθε πλακα:shock: κ μετα αφου ηρεμησα απ την λαχταρα, κ απ τα νευρα που ειχα μαζι του, που εδωσε παξιμαδι σε 8μιση μηνων μωρο:?

με ρωτησε, που ηξερες τι να κανεις??? κ του λεω ξερω κ εγω:roll: καπου θα το εχω δει - ακουσει κ αντεδρασα σωστα! :-) ευτυχως!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

καλα περιτο να σου πω οτι εχω παθει πλακα μ αυτα που παθατε!!!!

βαθιες ανασες και κοιτα να το απωθησεις απο το μυαλο σου οσο γινεται......

εχω συγκλονιστει..... και βλεπω οτι ολες εχετε και ενα παρομοιο ατυχημα.....

 

αυτο ηταν..... αλλος ενας λογος να μην την πιεζω να φαει......

και εμεις οι ερμες μανες αγχωνομαστε που δεν τρωνε..... ειπε κι αυτος ο ερμος να φαει (φανταζομαι χαρα εσυ....) και να τι επαθε...... εγω να πω οτι δεν εχω παρομοια εμπειρια και το απευχομαι σ ολες μας αλλα γι αυτο το λογο παρακολουθησα περισυ τα σεμιναρια που λετε....εμας τα κανουν οι σαμαριτες εδω στα Χανια! εκει μας ειπαν ρητως οπως και σωστα ορισμενες ειπατε οτι δεν βαζουμε δακτυλο εκτος αν ειμαστε εντελως σιγουρες οτι μπορουμε να βγαλουμε αυτο που φραζει την αναπνευστικη οδο!!! ποτε μα ποτε δεν σπρωχνουμε!!!!

να πας να αναψεις μια μεγαλη λαμπαδα και ο θεος να σας εχει καλα......

τι να πω..... κι εγω σας ρωτουσα να της δινω ηλιοσπορους????.....

παει ........ ουτε φαι δεν θα της δινω που δεν ειναι αλεσμενο πλεον!!!!!

φιλιααααααα

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλάααα...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ!!!!!!!!!!!

 

Βγάλτο απο το μυαλό σου...

Θα ειχα χασει τον υπνο μου...

Είναι ο μεγαλύτερος φόβος ζωής της αδελφής μου, και δεν εχει κάνει ακόμη παιδιά...φαντάσου...

Σε καθε ταισμα των μωρών και σε καθε στραβοκατάπιεμα ,χάναμε την αδελφή μου...Αααααστο...

Τι θα γινει οταν κάνει παιδί...δεν ξέρω...

Θα φτάσει πανεπιστημιο ΜΟΝΟ με γάλα...!!!!!

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...