Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σασ παρακαλω χρειαζομαι βοηθεια!!!!!


Recommended Posts

Να διορθώσω τα κορίτσια ως προς τον αριθμό των κενώσεων: Τον πρώτο μήνα τα μωρά πρέπει να έχουν 3-4 κενώσεις το 24ωρο. Τώρα, όταν λες ότι τα κάνει μια φορά αλλά αρκετούτσικα, δεν ξέρω τι ποσότητα μπορεί να είναι αυτή. Όταν λέμε να λερώνει 3-4 πάνες την ημέρα, μετράμε από τις κενώσεις αυτές που είναι τουλάχιστον σαν την φωτογραφία με το νόμισμα διαμέτρου 2.5 εκ. εδώ: http://www.lactnews.com/englishdd.html

 

Μην πανικοβάλλεσαι που το μωρό ζητάει να φάει συχνά. Είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο και, αν ισχύει ότι τα "μικρά" μωρά βάζουν βάρος γρηγορότερα, το μικρό σου βιάζεται να σου αυξήσει την παραγωγή. ΜΕ το συμπλήρωμα επεμβαίνεις στη διαδικασία και δεν αφήνεις το σώμα σου να ανταποκριθεί (που σίγουρα μπορεί).

 

Το θήλαστρο δεν σε βοηθά, ιδιαίτερα αυτό το χειροκίνητο. Αλλά και κατάλληλο θήλαστρο να έχεις, χρειάζονται πολλές αντλήσεις, για να δεις με σιγουριά τι μπορείς να αντλήσεις. Μην μπαίνεις σε αυτό το τριπάκι, εφόσον το μωράκι σου θηλάζει καλά.

 

Θήλαζε όποτε δείχνει το μωρό σημάδια πείνας (ψάχνεται). Το κλάμα είναι το τελευταίο στάδιο της πείνας, όπου το μωρό έχει απελπιστεί και μπορεί να μην αντιδρά καλά και στο θηλασμό.

 

Όπως είπαν τα κορίτσια, θήλαζε τουλάχιστον 8-12 φορές το 24ωρο και μην αφήνεις πάνω από 3 ώρες τη μέρα και πάνω από 4 τη νύχτα (μετράμε από αρχή σε αρχή κάθε γεύματος), ακόμη κι αν το μωρό δεν το ζητάει. Αν κοιμάται, διαλέγεις κάποια στιγμή που διανύει κύκλο ελαφριού ύπνου (ψιλοκουνιέται, κουνιούνται τα βλέφαρα, κάνει ήχους, γυρνάει το κεφάλι δεξιά-αριστερά).

 

Πρόσφερε το ένα στήθος μέχρι να το αφήσει το μωρό από μόνο του, βάλτο να ρευτεί και μετά πρόσφερε και το άλλο, πάλι μέχρι να το αφήσει μόνο του. Πρόσφερε εναλλάξ, μέχρι να χάσει το μωρό τελείως το ενδιαφέρον ή να κοιμηθεί. Την επόμενη φορά, ξεκινάς από το στήθος που θήλασε λιγότερο την τελευταία φορά.

Αν έχεις προσέξει ότι κάνει κακά καθώς θηλάζει, μπορείς στο ενδιάμεσο και αφού έχει ψιλοχορτάσει να το αλλάξεις και να συνεχίσεις με το θηλασμό για απανωτή δόση, ώστε να μην σου αποκοιμηθεί και ξυπνάει στο άλλαγμα.

 

Για το αίμα, όπως είπε η Σοφούκα, δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Το μωρό τόσο καιρό τρεφόταν από το αίμα σου και δεν θα πάθει τίποτε. Όμως πρέπει να φροντίσεις λίγο τη στάση σου και τη θέση του μωρού, προκειμένου να μην σε πονάει. Φρόντιζε το μωρό να πιάνει μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Αν πιάνει άσχημα, βάλε το μικρό σου δαχτυλάκι στη γωνία του στόματος και "σπάσε" τη βεντούζα, και ενθάρρυνε το να ανοίξει το στόμα καλύτερα. Φέρνε το μωρό στο στήθος και όχι το στήθος στο μωρό. Πρόσεχε η γλώσσα του να είναι κάτω από το στήθος, γιατί μερικές φορές ρουφάνε την ίδια τους τη γλώσσα και δεν θηλάζουν καλά.

Όταν τελειώνεις το θηλασμό, αλείφεις τις θηλές με το γάλα σου και αφήνεις να στεγνώσουν στον αέρα. Επικουρικά, η λανολίνη και βέβαια βοηθάει (όχι όπως ειπώθηκε παραπάνω) και είναι η μόνη "φαρμακευτική" αλοιφή που δεν χρειάζεται να ξεπλυθεί και είναι ασφαλής, για να καταπίνεται από το μωρό.

Μην χρησιμοποιείς σαπούνια στο ντους πανω στο στήθος και μην ξεπλένεις συνεχώς. Μια φορά την ημέρα είναι αρκετή.

 

Δες κι εδώ για τις πρώτες μέρες:

http://www.thilasmos.gr/thilasmos.htm

θα βρείς σαφείς οδηγίες και εικόνες.

Καλή συνέχεια!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • IRINI83

    IRINI83 24 δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 7 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 6 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 5 δημοσιεύσεις

τισ 2-3 τελευταιεσ μερεσ το μωρακι μου ετρωγε καθε 1 ωρα και πολλεσ φορεσ καθε μιση...

 

φυσιολογική συμπεριφορά για μωρό που βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης

 

 

ετσι σκεφτηκα και δανηστηκα ηλεκτρικο θηλαστρο το avent philips.

τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το θήλαστρο αυτό μπορεί να αντλήσει γάλα;

τι σε κανει να πιστεύεις ότι το στήθος σου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με το θήλαστρο;

 

ο λογοσ που το πηρα ηταν για να αντλω κι εγω λιγο γαλα μηπωσ και αν του το δινω σαν συμπληρωμα χορτενει πιο πολυ και κοιμαται...

:shock:

επιθυμητό μεν ανέφικτο δε,

 

αν το μωρό έχει θηλάσει δεν πρόκειται να πιει παρά ελάχιστο συμπλήρωμα, την ίδια ώρα θα ξυπνήσεις

 

τα μωρά όταν παιρνούν άλμα ανάπτυξης έχουν μεγάλη συναισθηματική έναση και χρειάζονται συχνούς θηλασμούς

 

 

(πολλεσ φορεσ κοιμαται πανω στο στηθοσ και οταν την βαλω στην κουνια τησ κλαιει και παλι....)

 

πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά

 

χαρουμενη λοιπον μεχρι χτεσ το βραδυ και πεποισμενη οτι τα καταφερα αφου 1 εβδομαδα τωρα δεν εδωσα παω να αντλησω και καταφερα να βγαλω απο το ενα στηθοσ 20ml .

Γιατί θα έπρεπε να αντλήσεις παραπανω;

Υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν με επιτυχία δίδυμα και δεν καταφέρνουν να αντλήσουν

 

επειτα απο το χτεσινο εχω απογοητευτει παρα πολυ!!!τι αλλο μπορουσα να εκανα?

Αν δεν έκανες τίποτα θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.

Το θήλαστρο σου προκάλεσε άγχος κι εκνευρισμό και το πιο πιθανό ήταν να μην κατεβαίνει το γάλα και να εκνευρίζεται το μωρό.

 

Ισχύει ο γενικός κανόνας: δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει. Αν το προσπαθήσουμε, το πιθανότερο είναι ότι θα κάνουμε βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σασ ευχαριστω ολεσ σασ ξεχωριστα , παρα πολυ!!!!!!!να ειστε ολεσ σασ πολυ πολυ καλα!!!!δεν φανταζεστε ποσο πολυ βοηθατε τισ νεεσ μανουλεσ που τα εχουν λιγο στην αρχη χαμενα...

οι κενωσεισ μασ αυξηθηκαν ..περιπου 2-3 την ημερα , τσισακια σε καθε γευμα!!!!

χτεσ την ζυγισα σε ζυγαρια κουζινασ (δεν ξερω αν παιζει ρολο..)και ηταν γυρω στα 2700!!!!!οσο αποκλιση και να εχει η ζυγαρια μου με αυτην του γιατρου (στην οποια ηταν στισ 31/05 2380)πιστευω οτι καποιο βαροσ το πηρε!!!!δεν ξερετε ποσο χαρηκα!!!

επισησ πηρα τηλ τον παιδιατρο να του πω οτι το μωρακι ειναι ακομα κιτρινο κι εχει και κατι εξανθηματα(να μην ανησυχω μου ειπε γι αυτα..) και του ειπα οτι ολοι μου λενε για συμπληρωμα και μηπωσ δεν τρεφεται σωστα και μου ειπε να μην ακουω κανεναν και να μην του δινω ξενο!!!!!!!!!!

 

για τισ θηλεσ που με ρωτησατε , αιματακι εβγαλε γυρω απο την ρωγα...νομιζα οτι δεν εκανε να θηλασει και λιγο αιμα!!!!!

σασ αφηνω ομωσ γιατι με καλει το καθηκον!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αντε κοριτσάκι μου αφου και ο παιδιατρος ειναι υπερ τι αλλο να σε κανουμε μαρη να ερθουμε να το θηλάσουμε ολες μαζι;;;;; :) :) :)

Κι εμενα ήπιε αιματακι...δεν παθαινουν τιποτα μην φοβάσαι.

Λιγη ψυχραιμια θελει το θέμα και ολα ρυθμίζονται.

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογική συμπεριφορά για μωρό που βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης

 

 

 

τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το θήλαστρο αυτό μπορεί να αντλήσει γάλα;

τι σε κανει να πιστεύεις ότι το στήθος σου δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με το θήλαστρο;

 

 

:shock:

επιθυμητό μεν ανέφικτο δε,

 

αν το μωρό έχει θηλάσει δεν πρόκειται να πιει παρά ελάχιστο συμπλήρωμα, την ίδια ώρα θα ξυπνήσεις

 

τα μωρά όταν παιρνούν άλμα ανάπτυξης έχουν μεγάλη συναισθηματική έναση και χρειάζονται συχνούς θηλασμούς

 

 

 

 

πολύ συνηθισμένη συμπεριφορά

 

 

Γιατί θα έπρεπε να αντλήσεις παραπανω;

Υπάρχουν μητέρες που θηλάζουν με επιτυχία δίδυμα και δεν καταφέρνουν να αντλήσουν

 

 

Αν δεν έκανες τίποτα θα ήταν όλα πολύ καλύτερα.

Το θήλαστρο σου προκάλεσε άγχος κι εκνευρισμό και το πιο πιθανό ήταν να μην κατεβαίνει το γάλα και να εκνευρίζεται το μωρό.

 

Ισχύει ο γενικός κανόνας: δεν προσπαθούμε να φτιάξουμε κάτι που δεν έχει χαλάσει. Αν το προσπαθήσουμε, το πιθανότερο είναι ότι θα κάνουμε βλακεία.

 

 

 

αγλαϊα σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!!!νομιζα οτι με το θηλαστρο θα αυξανα και την παραγωγη μου τισ ωρεσ που κοιμαται και επισησ οτι θα χρησιμοποιουσα το αντλουμενο σαν συμπληρωμα!τωρα καταλαβαινω οτι με λιγο παραπανω θηλασμο θα το καλυπτω!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε κοριτσάκι μου αφου και ο παιδιατρος ειναι υπερ τι αλλο να σε κανουμε μαρη να ερθουμε να το θηλάσουμε ολες μαζι;;;;; :) :) :)

Κι εμενα ήπιε αιματακι...δεν παθαινουν τιποτα μην φοβάσαι.

Λιγη ψυχραιμια θελει το θέμα και ολα ρυθμίζονται.

 

 

:lol::lol::lol:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου, χάρηκα πολύ! Πέτυχες καλό παιδίατρο και αυτό είναι σπάνιο.

Η amaretto στα έγραψε πολύ αναλυτικά και αν ακούσεις και τις οδηγίες της Αγλαϊας θα είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια επανερχομαι με νεοτερο προβλημα!!!η μικρη καθε ημερα κανει και τελειωσ ξεχωριστο προγραμμα απο την προηγουμενη...για παραδειγμα τωρα αρχισαμε τουσ μαραθωνιουσ θηλασμουσ που φτανουν και τισ 3 ωρεσ!!!!!μολισ καταλαβαινω οτι αποκοιμαται την παω στην κουνια αλλα σε λιγο κλαιει και παλι!!!

ηθελα να ρωτησω γινεται να θηλαζει τοσο πολυ?υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιει το στηθοσ απλα σαν πιπιλα αφου φαει?-κανονικη πιπιλα δεν δεχεται αλλα δεν προσπαθησα και να τησ δωσω...

ωσ αποτελεσμα των πολυωρων θηλασμων σημερα απο τα ξημερωματα ποναω σε σημειο αφανταστο τισ θηλεσ!!κυριωσ την δεξια...πριν λιγο που την εβαλα σε αυτην φωναζα κυριολεκτικα απο τουσ πονουσ!!!!προσπαθω να προσεχω την σταση θηλασμου(κυριωσ απο το χερι που την κραταω δινω και τον αντιστοιχο μαστο..) , βαζω λανολινη και το πρωι ειχα αφησει λιγο γαλα στην θηλη και την ειχα γυμνη.ποναω ακομα και οταν δεν θηλαζω σαν μια σουβλια απο την θηλη μεχρι το εσωτερικο..

μπορω να κανω κατι αλλο?ποναω και με τισ ψευτικεσ θηλεσ!!!αν εχετε καποια συμβουλη!!!!!!σασ ευχαριστω και παλι και συγνωμη που σασ εχω πριξει με τισ ερωτησεισ μου!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eιρήνη, οι μαραθώνιοι θηλασμοί είναι φυσιολογικοί, μάλλον το μωρό σου βρίσκεται σε άλμα ανάπτυξης.

 

Όμως ο πόνος δεν είναι φυσιολογικός, δείχνει ότι το μωρό δεν τοποθετείται σωστά στη θηλή. Σου έχει βάλει πιο πάνω η Αμαρέτο ένα λινκ που θα σε βοηθήσει σ' αυτό, δες και αυτά τα βίντεο που θα σε βοηθήσουν να τσεκάρεις αν το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά, καθώς και τι πρέπει να κάνεις εσύ για να το βοηθήσεις http://www.nbcionline.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=6&Itemid=13

 

Τις ψευδοθηλές τις χρησιμοποιούσες απ' την αρχή ή τώρα που πονάς, (δεν θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει). Δεν θα σε βοηθήσουνε αυτές, θα σε βοηθήσει η σωστή τοποθέτηση του μωρού στο στήθος, αν πονάς πρέπει να το διακόπτεις και να το ξανατοποθετείς σωστά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω sofuka!!!!πριν λιγο κοιμηθηκε η μπουμπουκα και ξεκοκαλιζω τα σαιτ και βιντεο με θηλασμο ...ειναι κριμα να στραβωσει κατι τωρα!!!!!το εχω παρατηρησει...μολισ παω να πω <ελα και τα καταφεραμε...> εκει παντα κατι γινεται!!!!θα το παλεψουμε ομωσ!!!!για τουσ μαραθωνιουσ θηλασμουσ δεν με απασχολει απλα λιγο να περασει ο πονοσ!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν πρόκειται να στραβώσει τίποτα, θηλάζετε αποκλειστικά πλέον! Τα πράγματα θα γίνονται όλο και καλύτερα τώρα, θέλει μόνο προσοχή να μην δημιουργηθούν προβλήματα από λάθος τοποθέτηση, γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρείσαι κι εσύ και το μωρό!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να ρωτησω γινεται να θηλαζει τοσο πολυ?υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιει το στηθοσ απλα σαν πιπιλα αφου φαει?-κανονικη πιπιλα δεν δεχεται αλλα δεν προσπαθησα και να τησ δωσω...

ωσ αποτελεσμα των πολυωρων θηλασμων σημερα απο τα ξημερωματα ποναω σε σημειο αφανταστο τισ θηλεσ!!κυριωσ την δεξια...πριν λιγο που την εβαλα σε αυτην φωναζα κυριολεκτικα απο τουσ πονουσ!!!!προσπαθω να προσεχω την σταση θηλασμου(κυριωσ απο το χερι που την κραταω δινω και τον αντιστοιχο μαστο..) , βαζω λανολινη και το πρωι ειχα αφησει λιγο γαλα στην θηλη και την ειχα γυμνη.ποναω ακομα και οταν δεν θηλαζω σαν μια σουβλια απο την θηλη μεχρι το εσωτερικο..

μπορω να κανω κατι αλλο?ποναω και με τισ ψευτικεσ θηλεσ!!!αν εχετε καποια συμβουλη!!!!!!σασ ευχαριστω και παλι και συγνωμη που σασ εχω πριξει με τισ ερωτησεισ μου!!!!!!

Καλησπέρα,

γίνεται να θηλάζει τόσο, αλλά να το έχει κ σαν πιπίλα. Αυτό θα το τσεκάρεις εσύ, πάντως πιπίλα πρίν τις 40 μέρες μηνδώσεις. Διάβασα ότι δεν κάνει όταν θηλάζεις γιατί μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στον θηλασμό. Εγώ 3 φορές εδωσα στην δικιά μου μόνο, και μετά δεν το ξαναέκανα, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται στα μωρά που θηλάζουν.

Αυτό που λες με τους πόνους, είχα στο αριστερό μου στηθος στην θηλή και πέρασε μόνο όταν το είχα όλη μέρα έξω να αερίζεται και φυσικά αφού διόρθωσα τον τρόπο που την έπιανε. Στο δεξί είχα κάτι σαν τις σουβλιές που αναφέρεις, αλλά εμένα δεν ήταν από την θηλή αλλά επειδή δεν είχε φτιαχτεί η ποσότητα του γάλακτός μου κ μου έκανε στάση σε κάποια σημεία.Μήπως είναι κάτι τέτοιο? Ψάξτο και αυτό.

Οι πόνοι δεν μου κράτησαν πολύ πάντως, γύρω στις 2 βδομάδες πάνω κάτω (αν θυμάμαι καλά).

Κουράγιο

Φιλιά πρωτούλα

Link to comment
Share on other sites

ποναω ακομα και οταν δεν θηλαζω σαν μια σουβλια απο την θηλη μεχρι το εσωτερικο..

 

Ειρήνη, αυτός ο πόνος που περιγράφεις είναι σοβαρή ένδειξη για καντιντίαση, ένας είδος μυκητίασηση.

 

Ο μύκητας τρέφεται κυρίως με ζάχαρη. Θα τον περιορίσεις αν μπορέσεις να κόψεις εντελώς τη ζάχαρη και το άσπρο αλεύρι.

 

Για να θεραπευτείς πιο γρήγορα και να μειωθεί ο πόνος θα πρέπει να σε δει κάποιος γιατρός που ξέρει για να σου χορηγήσει κατάλληλη θεραπεία. Δυστυχώς λίγοι γιατροί μπορούν να διαγνώσουν την καντιντίαση γιατί τις περισσότερες φορές δεν υπάρχει κάτι ορατό (ξηροδερμία θηλής, άσπρα σημάδια στο στόμα του μωρού)

 

Η συνήθης θεραπεία είναι μία στοματική γέλη (πχ dactarin) που το βάζεις πάνω στη θηλή πριν το θηλασμό και μετά το θηλασμό. Το μωρό έχει τους μύκητες στο στόμα του και με την αλοιφή που ΄"τρώει" από το στήθος κάνει και το ίδιο θεραπεία.

 

Ο πόνος όταν υπάρχει καντιντίαση είναι δυσβάσταχτος και δεν μειώνεται ακόμη και αν το μωρό είναι τοποθετημένο πολύ καλά στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σασ ευχαριστω ολεσ σασ για τισ απαντησεισ!!!!!

αγλαϊα σημερα απλα εχω ενα τσουξιμο στισ θηλεσ!!ευτυχωσ δεν ενιωσα εωσ τωρα αυτη την σουβλια.σημερα ομωσ δεν εφαγα και καθολου ζαχαρη εαν παιζει ρολο..μακαρι να μην ειναι αυτο που μου λεσ!!!οχι για μενα αλλα για το μωρακι μου...δεν θελω να το κολλησα κατι τετοιο...

 

λεω να περιμενω ακομα 1-2 μερεσ μηπωσ και οι σουβλιεσ ηταν απλα απο τον ερεθισμο τησ θηλησ...εσυ τι λεσ?την ντακταριν για στοματικη χρηση την εχω...λεσ να πιασω να βαζω προληπτικα?αν ναι , να μην την ξεπλενω για να θηλασει το μωρο?

 

απλα σκευτομαι οτι εδω ειναι λιγο δυσκολο να βρω γιατρο ειδικα γι αυτην την περιπτωση...αφου οπωσ λεσ διαγιγνωσκεται και δυσκολα...

δυστυχωσ ουτε συμβουλο θηλασμου εχουμε...οποτε καταλαβενεισ γιατι πριζω εσασ!!!

σε ευχαριστω πολυ!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι καντιντίαση όπως λέει η Αγλαΐα, για το μωρό δεν είναι τίποτα επικίνδυνο, πολλά μωρά το παθαίνουν και παίρνοντας αντιβίωση (ρίξε μια ματιά στη γλώσσα του αν είναι άσπρη συνήθως έτσι είναι όταν έχουν μύκητα τα μωρά) και αν έχει θα του περάσει γρήγορα με τη στοματική γέλη! Πιο δύσκολο θα είναι για σένα, ο πόνος είναι πραγματικά έντονος. Δες πώς θα πάει και αν συνεχιστεί κάνε ότι σου είπε η Αγλαΐα

 

Δες τι έχει συζητηθεί κι εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28811

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

λεω να περιμενω ακομα 1-2 μερεσ μηπωσ και οι σουβλιεσ ηταν απλα απο τον ερεθισμο τησ θηλησ...εσυ τι λεσ?την ντακταριν για στοματικη χρηση την εχω...λεσ να πιασω να βαζω προληπτικα?αν ναι , να μην την ξεπλενω για να θηλασει το μωρο?

 

 

 

κι εγώ θα σου συνιστούσα να περιμένεις αν αντέχεις τον πόνο, αν όμως δεν τον αντέχεις, θα δυσκολευτείς να συνεχίσεις το θηλασμό γιατί ο πόνος είναι πραγματικά δυσβάσταχτος.

 

Η θηλή είναι πολύ ευαίσθητη στον πόνο και η καντιντίαση κάνει ανυπόφορο το θηλασμό ακόμη και αν γίνεται με πολύ σωστή τοποθέτηση

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!!!!!!

αχ αγλαϊα μου ποσο δικιο ειχεσ!!!!!!!!!!!!!!καντιντιαση ειναι!!!!!!!θηλαζω και μουγκριζω απο τουσ πονουσ...δαγκανω τα χερια μου για να μην φωναξω ....αλλα δεν θα τα παρατησω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!

ειδα οτι και το στοματακι τησ μπουμπουκασ μου ειναι ασπρο...πηρα και τον γιατρο τησ και μου ειπε να τησ βαζω και με το δαχτυλο μου μεσα στο στοματακι λιγη αλοιφη!!!!ελπιζω να περασει γρηγορα...

τι να πω καταμιασ που ειπα τιποτα δεν μασ σταματαει τωρα πια...επαθα και αυτο!!!ισωσ παιζει ρολο οτι ο οργανισμοσ μου ειναι πολυ εξασθενισμενοσ , πηρα και αντιβιωση μετα την καισαρικη και να τα τωρα!!!!

 

σοφουκα ευχαριστω για το λινκ...κατατοπιστικοτατο!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου να σου ζήσει το μωράκι σου και καλή συνεχεία στο θηλασο

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΥΤΥΧΩΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ............................

 

ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΤΙΝΙΑΣΗ ………………………………..!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευτυχώς το πρόλαβα έγκαιρα χάρη στην μαία μου που απλά της τηλ να της πω για τις ματωμένες μου θηλές αμέσως κατάλαβε το πρόβλημα και έβαλα την κρεμούλα που σου πρωτινή και εσένα η Αγλαΐα. Υπέφερα πολύ ΧΑΛΑΛΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ

 

Ο ΑΣΧΕΤΟΣ παιδίατρος επέμενε να διακόψω των θηλασμό μόλις του ανάφερα το πρόβλημα ,,,,,,,

Είχα πολύ πίεση από γονείς πεθερικά ακόμη και από των άντρα μου ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΈΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΥΠΕΥΘΥΝΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΗ ΜΕ ΑΝΕΒΑΖΑΝ ΧΟΝΤΡΟΚΕΦΑΛΗ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΖΑΝ

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ

 

ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΕΥΘΗΝΗ ΠΑΝΩ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ

ΠΙΣΤΕΥΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ

 

ΠΛΕΩΝ ΟΛΟΙ ΜΕ ΑΣΠΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΚΥΝΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ

ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ Το ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ 1 ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΕΙ ………

 

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΣΗΣ ΓΑΛΟΥΧΙΑ

 

ΜΕ ΑΓΑΠΗ Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΛΕΥΤΕΡΑΚΙ

.....

Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι κι εγω μια απο τα ιδια!!!!!!ολοι εχτοσ τον αντρα μου με πιεζουν να σταματησω!!!ειδικα τωρα!!!!κοριτσια σε ποσο καιρο περασε σε εσασ?υποφερω!!!βαζω εδω και 2 μερεσ περιπου αλλα ο πονοσ αντι να καλμαρει γινεται ολο και πιο δυνατοσ!!!!φοβαμαι μην τυχον και τα παρατησω....κυριωσ στην αρχη του θηλασμου κλαιω...σαν μικρο παιδακι!!!

 

και κατι αλλο ...η μικρουλα απο χτεσ κανει πολυ αραια κακακια , μηπωσ αυτο οφειλεται στην ντακταριν??

ο γιατροσ μου ειπε μετα τον θηλασμο να τησ βαζω μεσα στο στοματακι , ενω η αγλαϊα απλα πανω στισ θηλεσ πριν κ μετα!!!αν κανω αυτο που ειπε η αγλαϊα μονο ιδιο αποτελεσμα δεν θα εχει?φοβαμαι μην τυχον και η διαροια ειναι απο την τοση αλοιφη!!!!

επισησ παρατηρησα αυξημενα υγρα ενω μου επανηλθαν και τα λοχεια (λιγο αιμα μετα τον θηλασμο..)να κανω καμια κολπικη πλυση??εν τω μεταξυ ο κημενοσ ο γιατροσ μου βρισκεται εντατικη!!!!!!!!!γι αυτο ρωταω εαν ξερετε εσεισ να μου πειτε γιατι ειμαι τελειωσ ξεκρεμαστη!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως στην καντιντιαση εγω μόλις έβαλα dactarin σώθηκα! μου εδωσε και η παιδιατρος ενα αντιμηκητιασικο για το μωρό (σταγονες) και σε λιγες ώρες κιολας υποχώρησε ο πόνος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα καντιντίαση για 1 μήνα και το πάλευα με διατροφή και ομοιοπαθητικά και για μερικές μέρες με ντακταριν και τίποτα. Τελικά ήρθε σπίτι μου μια σύμβουλος θηλασμού και μου έδωσε ένα βάμμα που το λένε gential violet. Έβαλα για 3 νύχτες και αυτό ήταν, πέρασε. Αλλά το θέμα είναι ότι πρέπει να στο προτείνει κάποιος που ξέρει και σε έχει δει από κοντά κι όχι να το πάρεις μόνη σου, δεν τα εμπιστεύομαι και πολύ τα φάρμακα ιδιαίτερα όταν έρχονται σε άμεση επαφή με το παιδί.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

μαμαλευτερακι κι εγω μια απο τα ιδια!!!!!!ολοι εχτοσ τον αντρα μου με πιεζουν να σταματησω!!!ειδικα τωρα!!!!κοριτσια σε ποσο καιρο περασε σε εσασ?υποφερω!!!βαζω εδω και 2 μερεσ περιπου αλλα ο πονοσ αντι να καλμαρει γινεται ολο και πιο δυνατοσ!!!!φοβαμαι μην τυχον και τα παρατησω....κυριωσ στην αρχη του θηλασμου κλαιω...σαν μικρο παιδακι!!!

 

και κατι αλλο ...η μικρουλα απο χτεσ κανει πολυ αραια κακακια , μηπωσ αυτο οφειλεται στην ντακταριν??

ο γιατροσ μου ειπε μετα τον θηλασμο να τησ βαζω μεσα στο στοματακι , ενω η αγλαϊα απλα πανω στισ θηλεσ πριν κ μετα!!!αν κανω αυτο που ειπε η αγλαϊα μονο ιδιο αποτελεσμα δεν θα εχει?φοβαμαι μην τυχον και η διαροια ειναι απο την τοση αλοιφη!!!!

επισησ παρατηρησα αυξημενα υγρα ενω μου επανηλθαν και τα λοχεια (λιγο αιμα μετα τον θηλασμο..)να κανω καμια κολπικη πλυση??εν τω μεταξυ ο κημενοσ ο γιατροσ μου βρισκεται εντατικη!!!!!!!!!γι αυτο ρωταω εαν ξερετε εσεισ να μου πειτε γιατι ειμαι τελειωσ ξεκρεμαστη!!

 

Γεια σου κι απο μενα Ειρηνη,

 

Συγχαρητηρια και να σου ζησει η μπεμπουλα σου!

 

Διάβασα το post και είδα οτι θέλεις πολύ να θηλάσεις το μωρό σου αλλά σαν νεα μαμά είσαι αρκετά αγχωμένη. Είναι φυσιολογικό αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις γιατί η δική σου συναισθηματική κατάσταση επηρεάζει το θηλασμό. Η παιδίατρος μου λεει "ο θηλασμός είναι ιερός" όταν θηλάζεις να είσαι ήρεμη κι αν χρειάζεται να απομακρύνεσαι σε ένα δωμάτιο με το μωρό σου (τουλάχιστον στην αρχή).

 

Μην αγχώνεσαι με τις κενώσεις του μωρού. Και η κόρη μου και ο γιος μου θήλασαν και θηλάζουν, η πρώτη έκανε κακά σε κάθε θηλασμό ο δεύτερος κάθε τρείς μέρες! Δεν υπάρχουν κανόνες για τα μωρά ου θηλάζουν (αρκεί το παιδί να φαίνεται καλά, να μην πονάει, να κοιμάται, να μην δείχνει οτι υποφέρει φυσικά).

 

Ο θηλασμός είναι προσφορά-ζήτηση. Τα μωρά είναι σοφά. Ξέρουν. Άφησε τη να θηλάζει όσο και όποτε θέλει. Αν θηλάζει συχνά προσπαθεί να αυξήσει την ποσότητα πράγμα που ο οργανισμός σου θα το καταλάβει και θα ανταποκριθεί και σε 2-3 μέρες το πολύ θα δείς οτι θα έχεις περισσότερο γάλα κι ετσι το μωρό θα θηλάζει πιο αραιά. ΄Να τρως καλάκαι να ξεκουράζεσαι. Και να μην στεναχωριέσαι!

 

Όσο για το να βγείς έξω φυσικά και να βγεις! Εγώ αυτό που έκανα και στα δυο παιδιά ήταν οτι τους εδινα να θηλάσουν λίγο πριν φύγω (έτοιμα ντυμένα δλδ και να βγάλουν καμια γουλιά δεν πειράζει) και μετά έφευγα, έλειπα 1-2 'ωρες το πολύ στην αρχή και μετά σπίτι και πάλι γάλα. Άν έλειπα περισσότερο έλεγα με συγχωρείτε πήγαινα στο αυτοκίνητο, θήλαζα κι επέστρεφα! Να φοράς μόνο μπλούσες που να ανοίγουν μπροστά :D

 

Το μόνο που δεν μου είχε τύχει είναι η καντιντίαση. Καταλαβαίνω οτι ο πόνος δεν βοηθάει και πολύ μια νεα μανούλα αλλά αν ακολουθήσεις τις συμβουλές της Αγλαίας και του παιδιάτρου σου κι εσύ μου φαίνεσαι και δυνατή νομίζω θα τα καταφέρεις!

R8K7p2.png

ye4yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι με τις κενώσεις του μωρού. Και η κόρη μου και ο γιος μου θήλασαν και θηλάζουν, η πρώτη έκανε κακά σε κάθε θηλασμό ο δεύτερος κάθε τρείς μέρες! Δεν υπάρχουν κανόνες για τα μωρά ου θηλάζουν (αρκεί το παιδί να φαίνεται καλά, να μην πονάει, να κοιμάται, να μην δείχνει οτι υποφέρει φυσικά).

 

Αυτό ισχύει για τα μεγαλύτερα μωρά. Γενικά, τον πρώτο μήνα τα μωρά πρέπει να έχουν τουλάχιστον 3-4 κενώσεις καθημερινά, για να θεωρείται ικανοποιητική η πρόσληψη γάλακτος.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...