Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Καθυστερημενη" αδεια λοχιας απο το ΙΚΑ. Γινεται?!


Recommended Posts

Καλησπερα

Ξερετε αν ειναι δυνατον (και πως?!) να παρω απο το ΙΚΑ ΠΗΤ αργοτερα απο την πραγματικη? Θελω να καθισω περισσοτερο χρονο με το μωρο μου μετα τη γεννα και οι 2 μηνες αδειας πριν την ημερομηνια εγκυμοσυνης μου φαινονται υπερβολικοι (δεδομενου οτι εχω καλη εγκυμοσυνη). (Ο εργοδοτης μου θελει να ακολουθησει τις τυπικες διαδικασιες οποτε δε με διευκολυνει). Το εχει κανει καμμια απο εσας?

 

Και 2ο ερωτημα! Αν τελικα γινεται αυτο με καποιο τροπο, υπαρχει το θεμα οτι για το ΙΚΑ θα εχω γεννησει προωρα. Ξερετε αν το ΙΚΑ ζηταει καποια δικαιολογητικα απο το μαιευτηριο που να επιβεβαιωνουν προωρη κυηση? Μηπως κολλαει εκει μετα το θεμα?!

 

Και 3ο ερωτημα! Ξερει κανεις απο ποτε θεωρει το ΙΚΑ μια κυηση προωρη για να μπει στη διαδικασια να ζητησει δικαιολογητικα? Δηλ αν για παραδειγμα γεννησεις πριν το ΠΗΤ 3 εβδομαδες, η κυηση θεωρειται προωρη?

Ευχαριστω

Σαβινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μην μπλεξεις γιατι οταν γεννησεις θα πρεπει να αποδειξεις στο ικα οτι γεννησες πρωορα και αν δεν το κανεις δε σου δωσει χαρτι το νοσοκομειο δεν παιρνεις τα λεφτα σου!!!

 

δεν μπορεις να βγεις κανονικα και να πεις του αφεντικου να δουλεψεις λιγο και να στο χρωσταει μετα???

 

το 6μηνο δεν θα το παρεις?????

Link to comment
Share on other sites

Kαι πως γινεται να ζητανε δικαιολογητικα για προωρη κυηση?! Αν εγω γεννησω προωρα στο σπιτι μου με μαια απο ποιον θα ζητησουν δικαιολογητικα?

εχω μπλεχτει... :confused:

Link to comment
Share on other sites

τα παιδια που θεωρουνται πρωορα ειναι πριν την 36 εβδομαδα ... αυτα τα παιδια μπαινουν θερμοκοιτιδα κλπ κλπ κλπ ..... για τη χωρα που ζουμε δεν ξερω τι γινεται εξω δεν μπορεις να το γεννησεις απλα στο σπιτι και να μην πας νοσοκομειο .....

 

μην μπερδευεσε τοσο παρε την αδεια κανονικα και μιλα με το αφεντικο να δουλεψεις και να σου τις δωσει μετα τις μερες ... αν θελει βεβαια να σε βοηθησει .... και το αλλο με το 6μηνο τι θα κανεις?? δε θα το παρεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Savina καλημέρα την ίδια ακριβώς ιδέα είχα και εγώ, δυστυχώς....Και εξηγούμαι είχα κανονική ΠΗΤ 02/08 και εμφάνισα ως ΠΗΤ 15/08 θεωρώντας ότι για δυο βδομάδες δεν τρέχει και τίποτα και στην τελική να κάτσω λίγο παραπάνω μετά με το μωρό καθώς οι δυο μήνες της άδειας λοχείας μετράνε από την πραγματική ημερομηνία του τοκετού. Ωστόσο γέννησα 08/07 στην 37η εβδομάδα (όπως γράφει η zouki πριν την 37η θεωρείται πρόωρο) δηλαδή για το ΙΚΑ θεωρούνταν επισήμως πρόωρο....και μου ζήτησαν προκειμένου να λάβω ολόκληρο το επίδομα βεβαίωση προωρότητας από το μαιευτήριο κάτι που φυσικά δεν μπορούσα να προσκομίσω γιατί ναι μεν γέννησα νωρίτερα από την πραγματική ΠΗΤ αλλά είχα μπεί στην 37η εβδομάδα. Αποτέλεσμα έχασα αν θυμάμαι καλά περίπου 1000 ευρώ και αν σε αυτό προσθέσεις ότι εκείνο το διάστημα δεν πληρώνεσαι από τον εργοδότη καταλαβαίνεις ότι είναι ένα ποσό που σαφώς μου έλειψε. Τώρα το ότι ο εργοδότης σου δεν σε διευκολύνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και για αυτό έκανα το παραπάνω. Αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι αφενός ο εργοδότης καλά κάνει γιατί πρέπει να είναι νομότυπος (εγώ δούλευα σε μεγάλο τραπεζικό οργανισμό ο οποίος επουδενί το συζήταγε γιατί όπως μου είχαν εξηγήσει αν συνέβαινε κάτι θα έφεραν την ευθύνη) αλλά αφετέρου και κυριότερο προέχει η υγεία του παιδιού σου και είναι σημαντικό κατά τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης να είσαι ξεκούραστη και χαλαρή. Γιατί και εγώ όπως τα κατάφερα κάθισα από τις 19/06 έως τις 08/07 που γέννησα δηλαδή 20 ημέρες και το σκυλομετάνιωσα και δεν σου το συστήνω και ούτε και πρόκειται να το επαναλάβω. Απλά τότε ήταν πρώτη εγκυμοσύνη και δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι κουβαλάω μέσα μου μια ζωούλα και έλεγα έλα μωρέ τι πειράζει θα κάτσω λιγότερο τι θα πάθω, αλλά αν κουραστείς μπορεί και να συμβεί κάτι άσχημο...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Savina καλημέρα την ίδια ακριβώς ιδέα είχα και εγώ, δυστυχώς....Και εξηγούμαι είχα κανονική ΠΗΤ 02/08 και εμφάνισα ως ΠΗΤ 15/08 θεωρώντας ότι για δυο βδομάδες δεν τρέχει και τίποτα και στην τελική να κάτσω λίγο παραπάνω μετά με το μωρό καθώς οι δυο μήνες της άδειας λοχείας μετράνε από την πραγματική ημερομηνία του τοκετού. Ωστόσο γέννησα 08/07 στην 37η εβδομάδα (όπως γράφει η zouki πριν την 37η θεωρείται πρόωρο) δηλαδή για το ΙΚΑ θεωρούνταν επισήμως πρόωρο....και μου ζήτησαν προκειμένου να λάβω ολόκληρο το επίδομα βεβαίωση προωρότητας από το μαιευτήριο κάτι που φυσικά δεν μπορούσα να προσκομίσω γιατί ναι μεν γέννησα νωρίτερα από την πραγματική ΠΗΤ αλλά είχα μπεί στην 37η εβδομάδα. Αποτέλεσμα έχασα αν θυμάμαι καλά περίπου 1000 ευρώ και αν σε αυτό προσθέσεις ότι εκείνο το διάστημα δεν πληρώνεσαι από τον εργοδότη καταλαβαίνεις ότι είναι ένα ποσό που σαφώς μου έλειψε. Τώρα το ότι ο εργοδότης σου δεν σε διευκολύνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και για αυτό έκανα το παραπάνω. Αλλά εκ των υστέρων κατάλαβα ότι αφενός ο εργοδότης καλά κάνει γιατί πρέπει να είναι νομότυπος (εγώ δούλευα σε μεγάλο τραπεζικό οργανισμό ο οποίος επουδενί το συζήταγε γιατί όπως μου είχαν εξηγήσει αν συνέβαινε κάτι θα έφεραν την ευθύνη) αλλά αφετέρου και κυριότερο προέχει η υγεία του παιδιού σου και είναι σημαντικό κατά τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης να είσαι ξεκούραστη και χαλαρή. Γιατί και εγώ όπως τα κατάφερα κάθισα από τις 19/06 έως τις 08/07 που γέννησα δηλαδή 20 ημέρες και το σκυλομετάνιωσα και δεν σου το συστήνω και ούτε και πρόκειται να το επαναλάβω. Απλά τότε ήταν πρώτη εγκυμοσύνη και δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι κουβαλάω μέσα μου μια ζωούλα και έλεγα έλα μωρέ τι πειράζει θα κάτσω λιγότερο τι θα πάθω, αλλά αν κουραστείς μπορεί και να συμβεί κάτι άσχημο...

 

Πάντως οι δύο μήνες πριν την ΠΗΤ είναι πάρα πολλοί σε σχέση με τους δύο μήνες μετά τη γέννα. Σε μια εγκυμοσύνη χωρίς προβλήματα δεν είναι τόσο σημαντικό να σταματήσεις στην ουσία στον 7ο μήνα (αν έχεις πρόβλημα παίρνεις επαπειλούμενη). Όμως δεν υπάρχει μωρό που να μην έχει την άμεση ανάγκη της μητέρας του όταν είναι δύο μηνών. Και έτσι όπως ειναι το σύστημα πρέπει να γυρίσεις στη δουλειά 20 μόλις ημέρες μετά το σαραντισμό!

Κι εγώ και στα τρία παιδιά μου κανόνισα με τον εργοδότη μου να εργαστώ παραπάνω κατά την άδεια πριν τον τοκετό για να πάρω αυτές τις ημέρες έξτρα μετά. Οι περισσότεροι εργοδότες από ό,τι γνωρίζω δεν έχουν κάποιο πρόβλημα μ' αυτόνα κάνουν μια τέτοια διευκόλυνση γιατί δεν χάνουν και τίποτα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας,

 

Η ΠΗΤ μου είναι στις 29 Οκτωβρίου, σκέφτομαι όμως αν μπορέσω να 'τη μεταθέσω' περίπου 20 μέρες μετά ώστε αντί να κάτσω δύο μήνες πριν τη γέννα, να μεταφερθεί ο ένας μήνας τουλάχιστον μετά τη γέννα για να έχω περισσότερο χρόνο με το μωρό μου.

Όμως, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα με το ΙΚΑ και τα επιδόματα, σε περίπτωση που γεννήσω νωρίτερα.

Περιμένω τις γνώμες σας και τη γνώση σας.

Ευχαριστώ!

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα ΠΗΤ εως 15/2 αλλά ο γιατρος που με παρακολουθουσε εδωσε ΠΗΤ 5/3 οποτε το ικα μου εγραψε αδεια απο 3/1 και η διαφορα που προεκυψε γιατι υποτιθεται γεννησα νωριτερα μεταφερθηκε επειτα και τελικα η αδεια τελειωσε το Μαιο, οποτε μπηκα και στο εξαμηνο. Ο γιατρος του ικα ουτε καν προσεξε ουτε θυμοταν που πηγαινα καθε μηνα να μου γραφει εξετασεις ποσο μηνων ειμαι και ποτε γενναω. Κανεις δεν με ρωτησε τι και πως και ουτε το μωρο θεωρηθηκε προωρο. Οποτε ζητα απο το γιατρο σου να σου γραψει 2-3 βδομαδες νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι τοσο απλο....και ειναι και αναλογα τον γυναικολογο του καθε ικα.εμενα δεν μου ζητησε καν το χαρτι του γιατρου μου και ζητησε αυχενικη και β επιπεδου οπου επανω γραφει την πητ.διαβασε εδω εναν αλλο λογο(ειναι copy paste απο αλλο φορουμ,η κοπελα ειναι γνωστη μου.αν γεννησεις αρκετα πιο νωρις θα εχεις τρεξιματα που για εμενα δεν αξιζει να τα περασεις)

 

σχετικα με το να καθυστερησω την αδεια συμβαινει το εξης:

καλο ειναι να μην γινεται γιατι αν γεννησεις νωριτερα και ειδικα 30 μερες πριν την "πλασματικη" μερα ΠΗΤ τοτε το μωρο θεωρειτε προωρο και αλλαζουν οι διαδικασιες ελεγχου και γινεται πολυ ευκολα αντιληπτο απο το ΙΚΑ οτι εχει γινει μαμουνια. ετσι δεν παιρνεις κανενα επιδομα απο αυτα που δικαιουσαι. επισης, πρεπει απο τη στιγμη που δηλωνεις αλλη ΠΗΤ πρεπει να εισαι παρα πολυ προσεκτικη και εσυ και ο γιατρος σου γιατι πρεπει παντου να το δηλωνεις (μαιευτηριο, υπηρεσιες κλπ.) και επισης ο παιδιατρος στην κλινικη μπορει να το εντοπισει, οποτε θα πρεπει ο γιατρος σου να τον γνωριζει για να του το "σφυριξει" και να ακολουθησει και αυτος το "ψεμμα".

 

 

και διαβασε και τι λεει το μελος rania στο μηνυμα 4.

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23188

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολυτα με το Σοφάκι....Το Ικα δεν ειναι να το γελάσεις...γιατι αν το αντιληφθει...την πάτησες!!!

Εγω το μονο που σου λεω ειναι το εξης ειχα πητ 10/8 αλλα γεννησα με καισαρικη στις 28/7 αυτες τις 12 μερες δεν τις έχασα δηλαδη δεν μέτρησε η αδεια λοχειας μου απο τις 28/7 αλλα εγινε μεταφορα 12 μερών. Μέτρησε δηλαδη +12 μερες εξτρα απο τις μερες αδειας λοχειας μετα την γεννα...

Ειχα ενα κέρδος δυο βδομάδων επειδη εγινε απρογραμμάτιστη καισαρικη.

 

Link to comment
Share on other sites

για διαβασε κι εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24640&page=8 ποστ 214

 

 

λεει οτι -για προωρο τοκετο περαν των 30 ημερων απαιτειεται βεβαιωση της κλινικης

-για παραταση κυοφοριας περαν των 10 ημερων απαιτειται ειδικη γνωματευση

αρα αν πειραξεις πολυ την ΠΗΤ θα χεις θεμα.... δε ξερεις ποτε ποτε θα γεννησεις.......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!! Εγώ είμαι μια από αυτές που την πάτησαν....κάπου το έχω ξαναγράψει αλλά με λίγα λόγια για τους ίδιους λόγους με εσένα παρακάλεσα τον γιατρό μου αντί της κανονικής ΠΗΤ 02/08 να μου γράψει μεταγενέστερη και έγραψε 15/08. Α το βρήκα εδώ τα γράφω αναλυτικά http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48546

Ακόμη και τώρα όταν με ρωτάει καμιά φίλη μου εξηγώ ότι δεν αξίζει τον κόπο.....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!Λεμε να βαλουμε μπροστα για 2ο παιδακι αλλα εχουμε ενα μικρο προβλημα!Για να παρω το 6μηνο του οαεδ πρεπει να εχω200 ενσημα και για να γινει αυτο πρεπει να δουλεψω μεχρι και τον μαρτιο!

Η απορια μου ειναι:Mπορω να δουλεψω μεχρι τελους για να συμπληρωσω τα ενσημα?η αναγκαστικα θα παρω την αδεια κυοφοριας 56 μερες πριν?μπορω να την παρω μετα την γεννα?ή τουλαχιστον καποιες μερες πριν?

Και:λογω προγραματισμενης καισαρικης ο γιατρος θα βαλει πητ 38 εββομαδες ή 40?

Οτι γνωριζετε θα μου χρησιμευσει πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Λεμε να βαλουμε μπροστα για 2ο παιδακι αλλα εχουμε ενα μικρο προβλημα!Για να παρω το 6μηνο του οαεδ πρεπει να εχω200 ενσημα και για να γινει αυτο πρεπει να δουλεψω μεχρι και τον μαρτιο!

Η απορια μου ειναι:Mπορω να δουλεψω μεχρι τελους για να συμπληρωσω τα ενσημα?η αναγκαστικα θα παρω την αδεια κυοφοριας 56 μερες πριν?μπορω να την παρω μετα την γεννα?ή τουλαχιστον καποιες μερες πριν?

Και:λογω προγραματισμενης καισαρικης ο γιατρος θα βαλει πητ 38 εββομαδες ή 40?

Οτι γνωριζετε θα μου χρησιμευσει πολυ!

 

οχι κοριτσι δεν μπορεις να δουλεψεις μεχρι τελους για να συμπληρωσεις ενσημα.και να δουλεψεις μεχρι τελους θα ειναι με συμφωνια δικη σου και του εργοδοτη για να κατσεις μετα την γεννα πιο πολυ.και ενσημα δεν θα μπορει να σου κολλησει.

νομιζω οτι πητ θα σου βαλει 40 εβδομαδες,αλλωστε καποιοι γυναικολογοι του ικα δεν ζητανε καν την βεβαιωση του γυναικολογου με την πητ αλλα κοιτανε αυχενικη και β επιπεδου.και εκει φαινεται η πραγματικη πητ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

κριμα:-(!δεν πειραζει ομως,υποθετικα ρωτησα μηπως και μεινω εγκυος!Ασ ερθει ενα μωρακι με το καλο και εχει ο Θεος;)!Σ ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να ρωτήσω κι εγω κατι αν γνωρίζει κάποια να μου απαντήσει!Εγώ, ενώ είχα πητ 10/08 ζήτησα απο τον γιατρό και μου έδωσε χαρτί για 25/8 ώστε να καθήσω 2 εβδομάδες μετα τη γέννα.Από το ΙΚΑ ουτε ζήτησαν ουτε κατάλαβαν κάτι.Όμως η μικρούλα μου είχε άλλη γνώμη....γέννησα 20/7.Για το ικα θεωρείται προωρος τοκετός.

Όμως τώρα ο γιατρός μου δε μου δίνει χαρτί προωρότητας οπότε την έχω πατήσει....

Γνωρίζεται αν εκτός απο τα επιδόματα χάνω και την άδεια που δεν πρόλαβα να παρω ή μήπως μεταφέρεται?Γιατι στην ουσία πήρα άδεια μόνο 20 μέρες.Έχει συμβεί σε καμιά απο εσας να μην προσκομίσει χαρτί προωρότητας?

Έχω αγχωθεί πολύ με αυτο το θέμα!!!!!!

Περιμένω τις εμπειρίες σας !

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να ρωτήσω κι εγω κατι αν γνωρίζει κάποια να μου απαντήσει!Εγώ, ενώ είχα πητ 10/08 ζήτησα απο τον γιατρό και μου έδωσε χαρτί για 25/8 ώστε να καθήσω 2 εβδομάδες μετα τη γέννα.Από το ΙΚΑ ουτε ζήτησαν ουτε κατάλαβαν κάτι.Όμως η μικρούλα μου είχε άλλη γνώμη....γέννησα 20/7.Για το ικα θεωρείται προωρος τοκετός.

Όμως τώρα ο γιατρός μου δε μου δίνει χαρτί προωρότητας οπότε την έχω πατήσει....

Γνωρίζεται αν εκτός απο τα επιδόματα χάνω και την άδεια που δεν πρόλαβα να παρω ή μήπως μεταφέρεται?Γιατι στην ουσία πήρα άδεια μόνο 20 μέρες.Έχει συμβεί σε καμιά απο εσας να μην προσκομίσει χαρτί προωρότητας?

Έχω αγχωθεί πολύ με αυτο το θέμα!!!!!!

Περιμένω τις εμπειρίες σας !

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε εμένα έχει συμβεί ακριβώς το ίδιο....αν πατήσεις στο λινκ θα δεις την περίπτωση. Την άδεια ΔΕΝ τη χάνεις θα προστεθεί στην άδεια λοχείας. Να σου ζήσει το παιδάκι σου!!!

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα πειράξει την πητ μου για να προλαβω να παρω μια αναρωτικη

κ επειδη γέννησα πρόωρα κατα το ικα με εστειλαν σε ''γυναικολογο του ικα ''

εγω πηγα σε κεντρο μανας κ παιδιού μου έδωσε ενα χαρτι(χωρις ερωτησεις)

το πηγα

στο ικα κ πηρα τα λεφτα μου!

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!Να ρωτήσω κι εγω κατι αν γνωρίζει κάποια να μου απαντήσει!Εγώ, ενώ είχα πητ 10/08 ζήτησα απο τον γιατρό και μου έδωσε χαρτί για 25/8 ώστε να καθήσω 2 εβδομάδες μετα τη γέννα.Από το ΙΚΑ ουτε ζήτησαν ουτε κατάλαβαν κάτι.Όμως η μικρούλα μου είχε άλλη γνώμη....γέννησα 20/7.Για το ικα θεωρείται προωρος τοκετός.

Όμως τώρα ο γιατρός μου δε μου δίνει χαρτί προωρότητας οπότε την έχω πατήσει....

Γνωρίζεται αν εκτός απο τα επιδόματα χάνω και την άδεια που δεν πρόλαβα να παρω ή μήπως μεταφέρεται?Γιατι στην ουσία πήρα άδεια μόνο 20 μέρες.Έχει συμβεί σε καμιά απο εσας να μην προσκομίσει χαρτί προωρότητας?

Έχω αγχωθεί πολύ με αυτο το θέμα!!!!!!

Περιμένω τις εμπειρίες σας !

Ευχαριστώ!!

 

οταν πηγα για το δικο μου χαρτι προωροτητας (απρηλιο) στο ικα μου ειπαν οτι ο νομος αλλαξε.μεχρι τωρα αυτο το χαρτι στο εδινε ο γυναικολογος σου.

τωρα στο δινει γυν του ικα.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

MHN TO KANEIΣ, ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ!!!Η ΑΔΕΙΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΣΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ 30ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ ΠΗΤ, ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΧΑΡΤΙ ΠΡΩΟΡΟΤΗΤΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑ ΚΟΠΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΩΝ!!!ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΣΕΙΣ, ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!:D

Για τα χρήματα δεν μ' ενδιαφέρει τόσο όσο για την άδεια.

Αφού μου λέτε πώς μεταφέρεται....

Μπορώ πλέον να χαλαρώσω.....

Αλλα δε πρόκειται να ξανακάνω κάτι τέτοιο!!

Φιλάκια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...