Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τζάκι και νεογνά


Recommended Posts

Hallo again !!!

 

Έχω ακούσει από πολλούς νέους γονείς ότι όταν έχεις βρέφος στο σπίτι, δεν κάνει να ανάβεις τζάκι, λόγω της αιθάλης που κάνει κακό κτλ κτλ :cry:

 

Τι λέτε;

Έχετε παρόμοια εμπειρία ή έχετε ρωτήσει σχετικά κανένα γιατρό;

 

Αν πάντως ισχύει αυτό, προσωπικά με δυσαρεστεί πολύ αυτό, αφού σε λίγες μέρες θα έρθει η μπεμπούλα μου, και είναι και Χειμώνας και Χριστούγεννα και μου αρέσει πάρα πολύ να ανάβω το τζάκι μου.

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό η Χριστουγεννιάτικη μπεμπούλα σου mami! :D

 

Εμείς περσι που ήμασταν σε σχετικά ίδια κατάσταση (1,5 μηνών) δεν το ανάψαμε, γιατί και εγώ πίστευα ότι μάλλον δεν είναι και ότι καλύτερο για το μωρό (αν βέβαια το μωρό είναι στο δωμάτιο με το τζάκι).

 

Από την άλλη σκεφτόμουνα ότι πριν τα καλοριφέρ και τα κλιματιστικά, χιλιάδες χρόνια τώρα, τα μωρά το χειμώνα, μεγάλωναν κοντά στη φωτιά...δηλ. σχετικά φυσική κατάσταση να είναι ένα μωρό κοντά σε φωτιά, οπότε πόσο πια κακό μπορεί να είναι!!!! :shock:

 

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να αερίζεται ο χώρος (άσε μία μικρή χαραμάδα στο παράθυρο, που ούτως ή άλλως είναι καλό για να γίνεται σωστή καύση στο τζάκι) και αν σε ανησυχεί, κράτα το μωρό αρκετά μακριά!

 

Καλές γιορτές και με το καλό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάντως το ανάβαμε το τζάκι πέρυσι που η μικρή μας ήταν 2 μηνών, αλλά φροντίζαμε να αερίζεται ο χώρος. Άνοιγα κάποιο παράθυρο στην κουζίνα η οποία δεν έιναι ενιαίος χώρος με το σαλόνι αλλά δεν έχει και πόρτα οπότε δεν κρυώναμε κιόλας.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

...με το καλο το μωράκι που περιμένετε! :D

 

Και εμείς πέρυσι το χειμώνα (Χριστούγεννα ήταν ο μικρός μας 1 μηνός) επιλέξαμε να μην το ανάψουμε "καλού κακού".... και για να πω την αλήθεια.. δεν υπήρχε και χρόνος και να ήθελα... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος το ανάψαμε μια φορά μόνο...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει ωστόσο πρόβλημα γιατί όπως έχει ηδη αναφερθεί κάποια παιδιά μεγάλωσαν με μοναδική θέρμανση το τζάκι...

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το εμαθα προσφατα αυτο και ρωτησα τον παιδιατρο μου, γιατι περυσι που η Ηλεκτρα ηταν 6 μηνων το αναβαμε, και μου ειπε οτι το τζακι επιτρεπεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ εκτος αν βαζει καπνο μεσα στο σπιτι. Παλιοτερα απαγορευαν, οχι το τζακι αλλα το μαγγανι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο βρε κορίτσια !!!

 

Στο κάτω-κάτω το τζάκι είναι στο σαλόνι, οπότε μπορώ να το ανάβω αν θέλω. Θα ανοίγω λίγο και κανένα παράθυρο και θα ειναι ΟΚ.

Όντως τα μωράκια πως μεγάλωναν τα παλία χρόνια....

Μη τρελλαθούμε κιόλας μέσα στην υπερβολή !!!

 

Ευχαριστώ πολύ και για τις ευχές σας για τη μπέμπα μου.

Μεταξύ μας, μ' έχει πιάσει μιά ανυπομονησία...άλλο πράγμα !!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια να σας ενημερωσω παντως οτι εμενα ο παιδιατρος μου ειπε ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ για τον πρωτο χρονο το τζακι !!!

Σας εχω ξαναπει οτι τον εμπιστευομαι απολυτα !!!

Ειναι ενα απο τα πολλα που ευθυνονται για το παιδικο ασθμα και λοιπα αναπνευστικα προβληματα !!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον !!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρός μας, μας είπε ότι δεν απαγορεύται, ωστόσο καλό είναι να μην είναι πολύ κοντά το παιδί στο τζάκι έτσι ώστε σε περίπτωση που βγεί καπνός προς τα έξω να μην τον αναπνεύσει. Καλό είναι να υπάρχει και κάποιο παράθυρο λίγο ανοιχτό έτσι ώστε να αερίζεται ο χώρος.

.png glitterfy133020T795D35.gif
Link to comment
Share on other sites

Βασικα οπως λεω παντα... Αφου υπαρχει εστω και μικρη πιθανοτητα να βλαψουμε τα νινακια μας.... Ας μην το αναψουμε βρε παιδια... Και τι θα παθουμε ??? Ειχαμε και στο "χωριο" μας τζακι ??? που λεω κι εγω !!! χαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Eαν ξεραίνει την ατμόσφαιρα ( αυτό ευκολα το βλέπεις από τα θερμομετρα που μετρανε και την υγρασια ) ή αν η θερμοκρασία που αναπτυσεται ειναι ανω των 24 c σιγουρα δεν θα ειναι οτι καλυτερο για το βρεφακι.Αυτό απο μενα οσο μπορω να φανταστω δηλ.Κατι επιστημονικό παραπάνω δεν γνωριζω. :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τελικά αν επιβαρύνει ή οχι το τζάκι το αναπνευστικό σε τόσο μικρό βρεφάκι ... εμεις πάντως είχαμε επιλέξει να μην το ανάψουμε, χωρίς βέβαια να ρωτήσουμε κάποιο γιατρό, απλά με τη δική μας λογική ... Το ίδιο σκοπεύουμε να κάνουμε και τώρα με το δεύτερο μωρό, αν και αυτη τη φορά θα γινει πιο αισθητή η απουσία του μέσα στην όλη χριστουγεννιατικη γιορτινή ατμοσφαιρα ... :roll:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,πραγματικα δε μου περασε το μυαλο πως το τζακι μπορει να κανει κακο στο μωρακι εφοσον αεριζεται ο χωρος.......

Λετε να του εχω δημιουργησει προβλημα;;;;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Παιδίατρος μου είπε ότι εφόσον δεν καπνίζει δεν το πειράζει. Τώρα η δική μου λογική λέει ότι δεν είναι και τοσο υγιενό. Πολύ θα με ενδιέφερε και η γνώμη άλλων παιδιάτρων.

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς φέτος δεν θα το ανάψουμε. Μπορεί να μην καπνίζει αλλά μυρωδιά απο τα ξύλα μένει. Ίσως και η στάχτη να επιρεάζει. Δεν έχω ρωτήσει γιατρό απο μόνοι μας αποφασίσαμε να μην το ανάψουμε.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς πέρσι δεν το ανάψαμε...αλλά τόσα μωράκια γενεές πίσω μεγάλωσαν δίπλα από μια φωτιά να τα ζεσταίνει....χριστίνα λοιπόν δεν νομίζω ότι έκανες κάτι κακο!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το άναψα την Παρασκευή και το Σάββατο που κάτσαμε στο σπίτι το απόγευμα.... το θεώρησα εντελώς φυσιολογικό... θα πρέπει να μιλήσω με την παιδίατρο για το θέμα από οτι φαίνεται....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το θέμα με το τζάκι...Λογικά όμως καλύτερα θα είναι να το αποφύγουμε. Το ίδιο θα ισχύει και για την ξυλόσομπα, ε?να δω τι θα κάνουμε τα χριστούγεννα, στο χωριό...αναγκαστικά θα την υποστούμε...

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

  • ΣΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΒΕΤΕ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΔΙΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ?ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΛΙΓΟ ΑΝΟΙΧΤΟ.

 

Οχι καλέ ίσα ίσα. Μόνο για το air condition μας είπε ο παιδίατρος γιατί ξηραίνει το αέρα. Το τζάκι γιατί να κάνει κακό?

Να τραβάει καλά όμως ε? Μην έχει καπνό.

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς πάντως το ανάβουμε κανονικότατα :D

δεν καπνίζει...δεν βγάζει καμία μυρωδιά και το σπίτι αερίζεται συνέχεια :D ο παιδίατρος μόνο για το κληματιστικό μας είχε πεί!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...