Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τζάκι και νεογνά


Recommended Posts

επαναφέρω το θέμα.....

ο μικρός μου είναι μόλις 20 ημερών.... και μας πιάσανε τα κρύα εδώ στας εξοχάς!!!!

στο σπίτι έχουμε καλοριφερ και τζάκι....

το τζάκι μας αρέσει πολύ!!!! είναι η παρέα μου βασικά, ειδικά τα βράδια, αλλά το ανάβουμε πολύ και για οικονομία....

πέρυσι το ανάψαμε τέτοια εποχή κι ο μεγάλος μου γιος ήταν 5,5 μηνών... αλλά θεώρησα ότι το παιδί ήταν αρκετά μεγάλο, άρα οκ.... τώρα όμως;;;

 

τώρα όμως που το μωρούλι μου είνια 20 ημερών είναι σωστό να το ανάβουμε;;;;;

σήμερα το ανάψαμε κι είχα αφήσει το παράθυρο της κουζίνας ανοιχτό και το μωρό το είχα μακριά.....

εσείς τι λέτε;;;; και τι κάνετε σε παρόμοπιες καταστάσεις;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Νομιζω οτι το να αφησεις ενα παραθυρο -εστω και λιγο- ανοικτο φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα. Οπως αν ανοιξεις τον απορροφητηρα. Κανει αναρροφηση του καπνου.

 

Εγω θα το αναβα παντως. Και το παιδι μακρια απο το τζακι , οχι τοσο για τη μυρωδια, οσο για να μη το παιρνει η φλογα....

 

Να σου ζησει ο μικρουλης!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν το τζακι "τραβαει" καλα δεν υπαρχει προβλημα. Μονο οτι αν καθεσαι πολυ κοντα καιγεσαι.. Αληθεια τον μεγαλο πως των κρατας μακρια? Εγω για αυτον θα ανυσηχουσα πιο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Εμας παντως η παιδιατρος μας ειπε πως μονο οταν αναβει και οταν σβηνει το τζακι που εχει τις αναθυμιασεις καλο ειναι το παιδι να ειναι σε αλλο δωματιο.Αυτο ομως μας το ειπε επειδη ο γιος μας εκανε βρογχιολιτιδες και επηρεαζει.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και η δικη μας παιδιατρος το εχει απαγορευσει το τζακι. θεωρω πως δεν πρεπει να παιζουμε με την υγεια των βρεφων μας. παρολο που μεγαλωσα σε σπιτι με τζακι και ξυλοσομπα δεν νομιζω οτι μπορει να συγκριθει το παρελθον με τις σημερινες συνθηκες. Σκεφτητε οτι παλια τα σπιτια στα χωρια που ειχαν μονο τζακι για θερμανση δεν ειχαν την μονωση που εχουν τα συγχρονα σπιτια, αεριζονταν καλυτερα. Τωρα με τα κουφωματα που εχουμε σφραγιζουμε ακομα και τον ηχο εξω και ο αερας μπορει να γινει αποπνικτηκος απο λιγο και μονο καπνο, ανεπαισθητο σε μας, στα μωρακια μας ομως????

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αν το τζακι "τραβαει" καλα δεν υπαρχει προβλημα. Μονο οτι αν καθεσαι πολυ κοντα καιγεσαι.. Αληθεια τον μεγαλο πως των κρατας μακρια? Εγω για αυτον θα ανυσηχουσα πιο πολυ..

 

κι ο μεγάλος την άκουσε όταν πήγε κοντά και το τζάκι έκαιγε ποολύ....

κάηκε και τώρα το κοιτάει μόνο από μακριά....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα πέρυσι 3 μέρες πριν τα Χριστούγεννα και είχα τις ίδιες απορίες. Ο παιδίατρος είπε ότι όσο είναι νεογέννητο το μωρό καλό είναι να μην το ανάβουμε το τζάκι. Και σκεφτείτε ότι έχουμε ενεργειακό με τζάμι μπροστά αλλά και πάλι ήταν αρνητικός. Φέτος όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και το ανάψαμε ήδη 2 φορές, η μικρή κάθεται με τις ώρες και χαζεύει τη φωτιά!!!!!!!! Να σου ζήσει το νέο μέλος :P!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω τζάκι λέβητας συνδεδεμένο με το καλοριφέρ.

Τώρα αν η ατμόσφαιρα είναι ξηρή υπάρχουν οι υγραντήρες.

Η ατμόσφαιρα ξηραίνεται είτε με το καλοριφέρ είτε με το τζάκι.Όταν συμβαίνει αυτό βάζουμε μπρος τον υγραντήρα. Αν κάποιο παιδί έχει βουλωμένη μύτη προσθέτουμε δύο τρεις σταγόνες ευκάλυπτο.Η αλήθεια είναι ότι φέτος είμαι καλά οργανωμένη.

Εφοδιαστείτε με τον υγραντήρα-ιονιστή πολύ πρακτικό!:P

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμείς το ανάβουμε κανονικότατα.....

την ατμόσφαιρα περισσότερο τη ξηραινει το καλοριφερ.....

φυσικά υπάρχει πάντα ένα παράθυρο ανοιχτό και το τζάκι δε καπνίζει.....

κι η παιδίατρος είπε πως δε παίζει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πάρει κάποια αυτή τη σκούπα για να μαζεύει τις στάχτες; Είναι πρακτική;

http://www.lidl.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_8574.htm

 

Και εγώ σκεφτόμουν να την αγοράσω, γιατί όταν καθαρίζω το τζάκι γίνομαι σαν την Σταχτοπούτα. Άσε που το δικό μου έχει ύψος περίπου 50 εκατοστών και σχάρα στο κέντρο και πέφτουν οι στάχτες μέσα στην κατασκευή του τζακιού. Δηλαδή είναι κούφιο από κάτω με μπουρί για να περνάει ο αέρας μέσα από την φωτιά και να φεύγει από την καμινάδα. Ναι δεν καπνίζει καθόλου αλλά μανίκι το καθάρισμα.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανάβω κανονικότατα λόγω κρύου. Η παιδίατρος είπε όχι στο κλιματιστικό ναι στο τζάκι. Έχω βάλει πάνω σε όλα τα καλοριφέρ ένα μπρίκι με νερό και φύλλα ευκαλύπτου, και στο τζάκι μέσα στην άκρη στη γωνία υπάρχει μια μεγάλη κανάτα με νερό..

Το παιδί μέχρι στιγμής είναι μια χαρά.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

K εμεις καθημερινα το αναβουμε το τζακι μας!!!!!...καμια φορα καπνιζει λιγο,λογω αερα,αλλα εχω παραθυρο ανοιχτο....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...