Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

υπερδιεγερση ωοθηκων και αιμοραγια


Recommended Posts

καλημερα,

 

εχω κανει προκληση με τις menopur και χθες 24η ημερα του κύκλου, δηλαδη 10 ημέρες από την ενεση pregnyl ειχα φοβερο πονο χαμηλα και αναγκαστηκα και πηγα στο γιατρο. Μου ειπε ότι λόγω υπερδιεγερσης εχω τρεις κυστες, οι οποιες προκαλουν τον συγκεκριμενο πονο. Δεν αποκλεισε μια εγκυμοσυνη γιατι ειναι νωρις ακομη να δει, αλλα δεν ηταν και πολυ αισιοδοξος. Ειδε και λιγο αιματακι όμως. Μου ειπε ξεκουραση και πολυ νερο.

Και σήμερα εχω λίγο αιμα και ειμαι πρησμενη σαν μπαλονι.Υπαρχει καμμια με παρομοια εμπειρεια?

Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μα καλά, οι κύστες εμφανίστηκαν έτσι ξαφνικά μέσα σε μια μέρα; Δεν έκανες παρακολούθηση με υπέρηχο στο μεταξύ; Ορμόνες δεν σου τσεκάρανε; Με 3 κύστες η οιστραδιόλη σου πρέπει να ήταν στα ύψη!

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος θεωρει οτι οι κυστες ειναι απομειναρια απο ωαρια που μεγαλωσαν πολυ και "καηκαν" (ετσι μου ειπε). δεν τις ειχα πριν. η οιστραδιολη την 12η μερα ηταν 472.

Link to comment
Share on other sites

Την υπερδιέγερση νομίζω ότι θα μπορούσε να την είχε αποφύγει. Πάντως δεν μπορώ να κρίνω αν η οιστραδιολη σου ήταν καλή ως νούμερο τη συγκεκριμένη μέρα.

 

Η δική μου εμπειρία ήταν η εξής: σε μια από τις μετρήσεις (δεν θυμάμαι ποια μέρα του κύκλου ακριβώς) είχα υψηλότερη οιστραδιολη από το αναμενόμενο και ο γιατρός υποψιάστηκε δημιουργία κύστης. Μου είπε να περιμένουμε 2-3 μέρες κι αν στον επόμενο υπέρηχο εμφανιζόταν η κύστη, ακυρώναμε την προσπάθεια σ' αυτόν τον κύκλο. Δεν είναι δυνατόν να κάνεις κύστες και να συνεχίζεις τη διέγερση! Τελικά δεν είχα κύστη, η οιστραδιόλη έπεσε και συνεχίσαμε κανονικά.

 

Σπερματέγχυση έκανες; Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...