Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καισαρική και αναισθησία - απίστευτο κι ομως αληθινο..


Anast77

Recommended Posts

Γεια σας.

Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ και καταρχήν θα ήθελα να ευχηθώ ο,τι καλύτερο στις κοπέλες που είναι ήδη μανούλες και καλή λευτεριά στις εγκυούλες.

 

Πρόσφατα έφερα στον κόσμο με καισαρική τομη τη δεύτερη κορούλα μου και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου μήπως με αυτή βοηθήσω κάποιες άλλες κοπέλες που πρόκειται να γεννήσουν.

 

Λόγω προηγούμενης καισαρικής, με το γιατρο μου θεωρησαμε δεδομένο να την επαναλάβω και τη δευτερη φορά που έμεινα έγκυος. Την πρώτη φορά γέννησα με ολική νάρκωση στο Μαιευτήριο Τρικάλων - οι συνθήκες του συγκεκριμένου μαιευτηρίου ήταν από χάλια εώς άθλιες, αλλά αναγκαστικά πήγα εκεί λόγω του γιατρού μου στον οποίο είχα τυφλή εμπιστοσύνη.

 

Έχοντας εντονη την επιθυμία τη δεύτερη φορά να βιώσω το θαύμα του τοκετού έχοντας τις αισθήσεις μου, ζήτησα από το γιατρό μου να μου γίνει επισκληρίδιος ή ραχιαία αναισθησία. Σε περίπτωση που αυτο δεν ηταν δυνατον ήμουν διατεθειμένη να αναζητήσω άλλο μαιευτήριο και το ξεκαθαρισα πολύ νωρις. Εκείνος το δέχτηκε, συμφωνήσαμε για ραχιαία με έναν "εξαιρετικό αναισθησιολόγο" και μπήκα προγραμματισμένα για καισαρική ψύχραιμη και ανυπομονώντας να ζήσω το δεύτερο τοκετό μου.

 

Εκεί με περίμενε μια δυσαρεστη έκπληξη. Ενώ το ιατρικό ιστορικό μου ήταν πεντακάθαρο και υποτίθεται είχαν όλα κανονιστει για να γίνει η ραχιαία αναισθησία, ο αναισθησιολόγος που εμφανίστηκε άρχισε να μου απαριθμεί τις πιθανές επιπλοκές με τις πιο ζοφερές λέξεις, από ισχυρούς πονοκεφάλους που μπορεί να με κρατούσαν στο κρεβάτι για βδομάδες μέχρι ανακοπή καρδιάς! Και μετά από ολα αυτα κατεληγε οτι "για τη δική μου ασφάλεια" θα ήταν καλύτερα να κάνω ολική, η οποία γενικά "ειναι πολύ πιο εγγυημένη μέθοδος αναισθησίας". Επειτα ειχε την "καλοσύνη" να μου παραχωρήσει 5' πριν μπουμε στο χειρουργειο μέχρι να αποφασίσω τι ήθελα να κάνουμε.

Το στρες της συγκεκριμένης στιγμής απλά δεν μπορώ να το περιγράψω...

Παρολο τον εκφοβισμό που δέχτηκα, ηταν τοσο δυνατη η επιθυμία μου να δω το μωρο μου να γεννιεται που την ώρα που με τοποθετουσαν πανω στο τραπέζι του χειρουργειου έλεγα και ξαναλεγα "δε με νοιάζουν οι επιπλοκές, θέλω να κάνω ραχιαία!"

Όταν μάλιστα δήλωσα οτι αν ηξερα οτι θα βρεθω σε αυτη τη θέση θα διαλεγα άλλο μαιευτηριο, η απαντηση του εν λογω γιατρού ήταν "ΟΚ, δεν έχουμε ξεκινήσει ακόμα, άμα θες να πας αλλού είσαι ελεύθερη να το κάνεις!"

Αν είχα τα κότσια, θα το έκανα... Αλλά δεν τα είχα...

Αφού επέμεινα για ακομα μια φορά οτι θέλω να είμαι ξύπνια, εκεινοι μου είπαν οτι θα μου κάνουν μια ελαφρά μέθη μέχρι να ετοιμαστεί η ραχιαία, μου έριξαν κάτι στον ορό και το επόμενο που θυμάμαι ήταν τον εαυτό μου στο δωμάτιο ανάνηψης και φυσικά το μωρό να έχει φύγει από την κοιλιά μου... :(:(

 

Οι δικαιολογίες τους ήταν διάφορες, ότι κινδυνευα να πάθω υποταση αν έκανα ραχιαια (προβλημα που ποτέ δεν είχα στο παρελθον), ότι το έκαναν για την ασφαλεια μου κλπ κλπ

Η ουσία ειναι οτι πρώτα εκβιάστηκα ψυχολογικά κι επειτα μου επέβαλαν κάτι χωρίς τη συγκατάθεση μου...

Με μια λέξη ένιωσα εξαπατημένη.

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές μου ποστ.

 

Ήθελα να δωσω κάποιες συμβουλές όπως έρχονται αυθόρμητα στο μυαλό μου.

Προσοχή στους γιατρούς που δεν σε βλέπουν πανω από όλα σαν ανθρωπο και μάλιστα σαν καποιον που εκεινη τη στιγμή νιώθει ευάλωτος, που σε εξαπατούν χωρις δεύτερη σκέψη κι εχουν το θρασος να επιμένουν σε κάτι που ειναι ξεκάθαρα λάθος.

Προσοχή σε γιατρούς που το παιζουν μικροι θεοί και αποφασίζουν για σένα χωρίς εσένα.

Αν αποφασίσετε να κάνετε κάποια μέθοδο αναισθησίας προσπαθήστε πριν φτάσετε στο χειρουργικο τραπέζι να εξαντλήσετε κάθε επικοινωνία με τους γιατρούς που θα σας αναλάβουν, βρείτε τον αναισθησιολογο αν αυτο ειναι εφικτο, συζητηστε μαζί του. Δεν υπάρχει χειροτερο από ένα δίλημμα οπως αυτο που έζησα μέσα στο χειρουργειο.

 

Και φυσικά αν βρισκεστε στην περιοχη της Θεσσαλίας, μην περάσετε από το μαιευτηριο των Τρικάλων, ούτε απ'εξω..

 

Να είστε όλες καλά κι εσείς και τα μωράκια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:twisted: Θελω να βρισω κ δεν μου επιτρεπεται!

Εκανα καισαρικη με ραχιαια κ ηταν μια χαρα ολα χωρις πονοκεφαλους κ χωρις βλακειες. Στην περιπτωση σου θα εκανα μεγαλη φασαρια μιλαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, σε κοίμησαν χωρίς τη συγκατάθεσή σου και γέννησες το παιδί σου κατά τέτοιο τρόπο και δεν τους κυνήγησες? Μια μήνυση? Κάτι τέλος πάντων?

 

Τι μηνυση να κάνω, αυτοι θα βρουν τροπο να αλληλοκαλυφθουν..

Ποιος θα με υποστηριξει; Μήπως οι μαίες που ηταν παρουσες;

Δυστυχως ειναι ισχυρη κλικα οι γιατροι και νομιζω οτι δε θα βγαλω τιποτα... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακούσει και χειρότερα για το Τρικάλων(δεν ξέρω αν ισχύουν γι αυτό δεν τα αναφέρω), φτηνά τη γλύτωσες. Βεβαίως και να τους κάνεις μήνυση, αν σκέφτονται όλες έτσι δεν θα ενημερωθούν μελλουσες μανούλες...ακούς εκεί, θύμωσα τώρα :evil:

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα να έλεγες κορίτσι μου. Στις μέρες μας είναι η μόνη που βοηθάει.

"Τώρα που θα σας φέρω τα κανάλια θα δείτε τι ωραία είναι!" και να τα πήγαινες. Και μετά να έκανες και μήνυση. Να σαι σίγουρη, ότι το αυτάκι του θα ίδρωνε μια χαρά. "Παίζει" εύκολα η περίπτωση να μην είχαν ιδέα για το πως γίνεται η επισκληρίδιος και η ραχιαία αναισθησία, γι αυτό και σε κοίμησαν. Τα ζώα :twisted:

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι τη στιγμή που είσαι με την κοιλιά στο στομα και το αγχος να γεννηθει το μωρακι σου υγιες, τη στιγμη που έχεις άλλο ενα παιδακι στο σπιτι να σε περιμένει με αγωνία, πρέπει να έχεις τεραστια αποθέματα θαρρους να πεις "θα σας καταγγειλω ή θα σας φερω τα καναλια"...

Εκει πονταρουν αυτοι, στο οτι εκεινη τη στιγμη εισαι περα για περα ευαλωτη. Αυτο με εξοργιζει.

 

Rav, σε οποιον διηγουμαι την εμπειρια μου μου λεει ακριβως αυτο. Οτι πιθανοτατα ο αναισθησιολογος να μην ήξερε καλά άλλη μεθοδο εκτος της ολικης αλλά δεν ηθελε να το παραδεχτει από θέμα γοητρου, ουτε βεβαια και να με χασει από πελατισσα..

Τουλαχιστον δεν πειραματιστηκε πανω μου..

 

Ο γιατρος μου βεβαια, ο,τι και να του πω τωρα, κλεινει το θεμα λεγοντας "αφου ολα πηγαν καλά και εισαι κι εσυ και το μωρο καλά, μην το σκαλιζεις άλλο.."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά, εξακολουθείς να έχεις τον ίδιο γιατρό; :shock:

 

 

:shock::shock:

 

..θα τα ειχε ακουσει ωραιοτατα κ θα τον ειχα στειλει ωραιοτατα

οπως εστειλα κ το δικο μου... :evil:

 

Αυριο ειναι να πάω να μου βγάλει τα ράμματα, μέχρι τότε είπα να μην του τα πω χύμα. Μόλις τελειωσω και με αυτη τη διαδικασία έχω σκοπό να του μιλήσω ανοιχτά και φυσικά να μην ξαναπατησω σ'αυτον.

Η ειρωνεία ειναι οτι του είχα τόση εμπιστοσυνη...

Ξεκινούσα από άλλη πόλη για να πάω στο ιατρείο του. Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω οτι έπεσα τοσο έξω..

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να του τα πεις. Εγώ στη θέση σου θα ήμουν έξαλλη, σε εξαπάτησαν...μου φαίνεται απίστευτο να γίνεται κάτι τέτοιο σήμερα. Έίναι ήδη απαράδεκτο που δεν σε ρώτησαν εσένα. Και δεν μπορούν να ισχυριστούν το οτιδήποτε (ότι δεν κατάλαβες ή οτι η κατάσταση ήταν κρίσιμη κλπ) αφού ούτε την συγκατάθεση του συζύγου σου δεν σκέφτηκαν να ζητήσουν με οποιαδήποτε δικαιολογία.

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν εχεις κάνει ακόμα μήνυση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Μήπως να ζήταγες και καμια 300αρα χιλιάδες ευρώ αποζημίωση;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Κοπελια αυτο το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μην το αφήσεις έτσι, κρίμα θα ειναι κι αυτος ο ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ να κάνει οτι γουστάρει στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία χαίρομαι πάρα πολύ που σε ξαναβρίσκω!Να σου ζήσει το δεύτερο κοριτσάκι σου!Φαντάζομαι η Αθηνούλα θα είναι πια ολόκληρο κοριτσάκι.Πράγματι απαράδεκτη η στάση της γιατρού,όμως η ουσία είναι πως είσαι καλά κι εσύ και το κοριτσάκι σου.Πολύ καλά όμως έκανες και τα έγραψες για να έχουν ανοιχτά τα μάτια τους και άλλες κοπέλες.Και πάλι χάρηκα πάρα πολύ.Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eλπιζω να μην τον πληρωσες?? :mad::mad::mad:

 

Δε γινοταν να μην τους πληρώσουμε. Θα είχαν πάτημα ότι και καλά θέλαμε να αποφύγουμε την πληρωμή γι'αυτο και το κάνουμε θέμα. Ενω τώρα δεν μπορουν να πουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αναστασία χαίρομαι πάρα πολύ που σε ξαναβρίσκω!Να σου ζήσει το δεύτερο κοριτσάκι σου!Φαντάζομαι η Αθηνούλα θα είναι πια ολόκληρο κοριτσάκι.Πράγματι απαράδεκτη η στάση της γιατρού,όμως η ουσία είναι πως είσαι καλά κι εσύ και το κοριτσάκι σου.Πολύ καλά όμως έκανες και τα έγραψες για να έχουν ανοιχτά τα μάτια τους και άλλες κοπέλες.Και πάλι χάρηκα πάρα πολύ.Να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

 

Κι εγω χαιρομαι που σε ξαναβρισκω Lucie, να εισαι κι εσυ και το δικο σου κοριτσακι καλα!

Και βεβαια σημασια έχει που γυρισα σπιτι υγιης με το μωρακι μου αλλά αν σκεφτομαστε ολες ετσι, δυστυχως τετοια περιστατικά θα συνεχισουν να συμβαινουν μεσα στα μαιευτηρια και κατι κυριοι σαν αυτους θα αποθρασυνονται ολο και περισσοτερο... :evil:

Link to comment
Share on other sites

και μετα ανατωτιεμαι οταν βλεπω κοπελες απο την επαρχια να ερχονται αθηνα κατα την διαρκεια της εγκυμοσινης κ του τοκετου,,

οταν γιατροι σαν κ αυτον θεωρουν ζωα τις κοπελες κ δεν σεβονται τις προσωπικες τους επιθυμιες,καλο θα ηταν να μπορουσαμε να τους αναφερουμε σε καποιους ανωτερους τους....

να ειχαμε λεφτα να φανε και οι κοτες κ θα υπηρχε πολυ δουλεια στα δικαστιρια,,,, μην σας πω οτι θα ανηγαμε κ νεα πτερυγα γιατι με τοση δουλεια δεν θα προλαβεναν οι δικαστες.

 

εισαι κ τυχερη πανω στην ατυχια σου που τουλαχιστιν εισαι γερη εσυ και το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα γεννησω δυστυχως στο μαιευτηριο Τρικαλων ξερω απο γνωστες μου που γεννησαν με καισαρικη οτι η ναρκωση (και μαλιστα πριν ενα μηνα οχι πιο παλια) ειναι ολικη των 20 λεπτων γιατι απλα δεν υπαρχει στα Τρικαλα αναισθησιολογος εξειδικευμενος ή με πειρα στην επισκληριδιο. Δεν ξερω αν ησουν η ...πρωτη του :shock: και φοβοταν ο ανθρωπος :lol: παντως επρεπε να σου πουν την αληθεια. Οτι ξερεις δεν υπαρχει πειρα πανω σ αυτο και δεν θελουμε να ρισκαρουμε. Μαλλον η επισκληριδιος ναρκωση στα Τρικαλα ειναι ακομα σε δοκιμαστικο σταδιο :? και προσωπικα δεν θα ηθελα να τη δοκιμασουν πανω μου. :roll: Καλη μου τυχη.... :shock:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

ρουλακι 71 δεν μιλας σοβαρα!!!!!!!!!!!

τι αλλο θα ακουσουμε!!

 

κ να φανταστεις οτι αμερικη γερμανια η επισκληριδιος εφαρμοζεται πανω απο 20 χρονια,, μου το ειπε ενας ταξιτζης που γεννησε η γυναικα του πριν 30 χρονια στην αμερικη!

 

φαινετε εμεις ειμαστε καθυστεριμενοι,, μονο το ευρω μας ελειπε σε ολλα τα αλλα ειμαστε ακομα στο 1950

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει στην πολη μου. Πχ στην γειτονικη Καρδιτσα γινεται με επιτυχια. Ειναι λεπτο το ζητημα. Ποια θα ρισκαρε ενα τρυπημα στη σπονδυλικη στηλη απο αρχαριο? :? Χιλιες φορες ολικη. Οσο για το μαιευτηριο αστο δραμα η κατασταση 4 μερες ειναι θα περασουν αρκει πρωτα να πανε ολα καλα με τη γεννα. Και θελουν και 2.000 με 2.500 τρομαρα τους. :evil:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει στην πολη μου. Πχ στην γειτονικη Καρδιτσα γινεται με επιτυχια. Ειναι λεπτο το ζητημα. Ποια θα ρισκαρε ενα τρυπημα στη σπονδυλικη στηλη απο αρχαριο? :? Χιλιες φορες ολικη. Οσο για το μαιευτηριο αστο δραμα η κατασταση 4 μερες ειναι θα περασουν αρκει πρωτα να πανε ολα καλα με τη γεννα. Και θελουν και 2.000 με 2.500 τρομαρα τους. :evil:

 

Συγγνώμη κορίτσια, για το δημόσιο νοσοκομείο μιλάτε ή για κλινική;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει στην πολη μου. Πχ στην γειτονικη Καρδιτσα γινεται με επιτυχια. Ειναι λεπτο το ζητημα. Ποια θα ρισκαρε ενα τρυπημα στη σπονδυλικη στηλη απο αρχαριο? :? Χιλιες φορες ολικη. Οσο για το μαιευτηριο αστο δραμα η κατασταση 4 μερες ειναι θα περασουν αρκει πρωτα να πανε ολα καλα με τη γεννα. Και θελουν και 2.000 με 2.500 τρομαρα τους. :evil:

 

Ρουλακι οσα λες ειναι περα για περα αληθεια.

Ειμαι από Καρδίτσα και οντως επισκληριδιο κανουν με επιτυχια αλλά γενικά "πασχουμε" από μαιευτήρες και επισης η μια εκ των δυο κλινικών ακουγεται οτι παει για κλεισιμο.

Στο μαιευτηριο των Τρικαλων οντως 2500 πληρωσα για το ωραιο αυτο "πακετο". Ασε, αν αναφερθουμε στις συνθηκες και στην εξυπηρετηση... δε μας φτανουν 5 σελιδες..

Ο,τι λες κι εσυ ειπα κι εγω, "4 μερες ειναι, υπομονη θα περασουν".

Εγω ετυχα και σε περιοδο μιας υποτιθεμενης ανακαινισης και ειχα διπλα μου κομπρεσερ και χτυπηματα σχεδον ολη μερα - το κερασακι στην τουρτα..

 

Οσο για το ρισκο που λες σχετικά με την επισκληριδιο, η αληθεια ειναι οτι κι εγω ηξερα οτι εκει κανουν μονο ολικη αλλά ο γιατρος μου με αφησε να καταλαβω οτι ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ αναισθησιολογος σε ολοκληρα τα Τρικαλα μπορει να μου κανει επισκληριδιο και αναφεροταν σε αυτον που τελικα μου εμφανιστηκε... Αντε βρες ακρη...

 

Ευχομαι με το καλό να ερθει το μωρακι σου και ολα να κυλησουν ομαλα και ευχάριστα για σενα. Ισως απλά σε μένα έτυχε ολη αυτη η ιστορια, δε σημαινει οτι θα συμβαινει και συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω. Ακουσα κι εγω για ανακαινιση. Να λεει τιποτα η κανενα βαψιμο θα ειναι? Παντως ακουσα οτι στην κλινικη Παντελιδακη που πουληθηκε προσφατα σε αλλους ιδιωτες θα γινει μαιευτικη κλινικη δεν ξερω ποτε. Ηδη απο το μαιευτηριο τρικαλων εφυγε γνωστος γιατρος (ονοματα δεν λεμε) και μαλλον θα παει εκει. Ελπιζω να γινει καποιος ανταγωνισμος και να αλλαξει η κατασταση γιατι αν δεν εχεις κι αλλη επιλογη δεν τους νοιαζει. Που θα παει σου λενε, εδω θα ερθει να γεννησει. :evil:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...