Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογέννητο δεν τρώει αρκετά


Byron

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Εγώ πάντως με αυτή τη συμπεριφορά μου φαίνεται ότι έχει παλινδρόμηση. Όχι κάτι ιδιαίτερο βέβαια, τα περισσότερα μωρά έχουν. Αλλά το γουργουρητο όταν πίνει κ να πέφτει σαν πέτρα στο στομαχακι του αυτό μου δείχνει. Κ η αλήθεια είναι ότι με την δεύτερη σύμβουλο δεν συμφωνώ πολύ, αν και δεν είμαι σύμβουλος αλλά μαμά που απλά έχει θηλάσει. Δεν γίνεται το γάλα σου να τρέχει σαν σιντριβανακι κ να σου λέει ότι δεν έχεις πολύ γάλα, εγώ το αντίθετο θα έλεγα. Κ με τις αντλήσεις να μην πάθεις υπερπαραγωγή. Κ εφόσον θηλάζεις το μωρό κ μετά βγάλεις με το θηλαστρο δεν μου φαίνεται καθόλου λίγο να βγάζεις 70-130μλ γάλα. Το ότι μπορεί να δυσανασχετεί όταν τρώει μου μοιάζει περισσότερο ότι του έρχεται μεγάλη ποσότητα με το θηλασμό (συντριβάνι) και δεν μπορεί να το διαχειριστεί. Ο δεύτερος γιος μου ακριβώς αυτό έκανε. Έπινε κ έκλαιγε. Μετά το κατάλαβα κ όταν καταλάβαινα ότι έχει μεγάλη ροή τον έβγαζα κ ξανά έπινε όταν σταματούσε λίγο. Μεγαλώνοντας έμαθε να κάνει το ίδιο. Εμένα το συντριβάνι συνεχίστηκε μέχρι κ τον ένατο μήνα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς κορίτσια!!! ναι!  ή είναι θέμα let down reflex πως λεγεται αυτό το πράγμα ή και γοπ, αν και όπως τα λέει το πρώτο μου θυμίζει! 

 

η σύμβουλος αυτό πρέπει να στο καλύψει κανονικά και να σου δώσει οδηγίες. Ίσως να ξαναμιλησεις και να το περιγράψεις αυτό, είναι πολύ συγκεκριμένα πράγματα που θα πρέπει να ακολουθείς, 

για να μην έχεις πρόβλημα και να μη δυσανασχετεί το μωρό σου! να μη πιέζεις ΠΟΤΕ να τελειώνει ml αν δεν τα θέλει, 

εφόσον οι ζυγίσεις σας και η κλινική εξέταση είναι καλή! Είναι σημαντικό να επιτρέψεις στο μωρό να αυτορρυθμίσει την όρεξη του.

Αν μόνο αυτό είναι το πρόβλημα τότε θα βρείτε λύση. Έχει ένα καρό πληροφορίες στο διαδίκτυο για το πως να διαχειριστείς το πρόβλημα της ροής, 

 

θέλει ίσως πρώτα μια μικρή  άντληση και αποσυμφόρηση πχ 30 ml από το κάθε στήθος, αν κανονικά βγάζεις συνολικά στο θηλασμό. 100 από κάθε στηθος

(αναλογικά μιλάω τώρα) ,  και ΜΕΤΑ θηλασμό! 

και αν θέλει παραπάνω μετά, τότε δίνεις το αντλημένο που έβγαλες στην αρχή! 

γιατί έτσι, δεν θα βγαίνει συντριβάνι, και δε χάνεις το γάλα! .

θέλει λίγο μάθηση,  αλλά, να χαίρεσαι, σημαίνει έχεις μια χαρά γαλατάκι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη σύμβουλος έγινε καπνός! Την κάλεσα στο τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει δουλειά και θα με πάρει και φυσικά δεν πήρε ποτέ. :)

Και είπα να ξαναπάω στη φαιναρετη. Αχαχχαα το χω κάνει επάγγελμα το να γυρνάω τις μαιες. Αλλά κορίτσια είπα τελευταία προσπάθεια.

Πηγαμε λοιπόν εκεί με τον μικρό και μου είπε ακριβώς αυτό ότι έχω υπερπαραγωγή και ο μικρός δυσανασχετεί και πνίγεται. Μου έδειξε 2 διαφορετικές στάσεις για να κάθεται όπου τις δοκιμάσαμε εκεί και ήταν καλύτερα τα πράματα. Μου είπε να δίνω συνολικά 250 μλ συμπλήρωμα μέσα στη μέρα (όχι παραπάνω από 50 μλ τη φορά) να παρακολουθώ πάνες (να έχει 4 βαριές μέσα στη μέρα η πχ 8 πιο ελαφριές) να δω βάρος τη Δευτέρα και να ξαναμιλήσουμε. 

Το θέμα είναι ότι γυρνώντας σπίτι τον θήλασα και είχε τρομερή αναστάτωση δηλαδή πάλι ήθελε συνέχεια στήθος και φυσικά το 50αρι συμπλήρωμα που έδωσα μετά το κατέβασε σε δευτερόλεπτα. Τον λυπήθηκα αλλά δεν έδωσα άλλο. 

Θα επιμείνω περισσότερο με τον θηλασμό, πάντως πραγματικά στη φαιναρετη θηλαζε τελεια, οπότε δεν νομίζω ότι φταίει το μπιμπερό που κάποιες φορές μου τεμπελιαζει 

 

Link to comment
Share on other sites

Επισης το καλό είναι ότι θα κοπεί τελείως το ξένο (πράγμα που ήθελα φυσικά) και τα 250 μλ θα τα παίρνει από μένα από αυτα που θα έχω βγάλει με το θήλαστρο. 

Belleblue καλή ιδέα αυτή με το θήλαστρο πρώτα στο στήθος, να σου πω την αλήθεια ούτε το είχα σκεφτεί ούτε μου το είπαν εκεί. Θα το δοκιμάσω! 

Πάντως να πω την αλήθεια δεν με πειράζει τόσο το μπιμπερό, αν τρώει το δικό μου, όσο το συμπλήρωμα γιατί βαριέμαι και τη διαδικασία😊 Και έχω ένα άγχος με αυτή τη σκόνη και τα βρασμένα νερά και τις θερμοκρασίες. Ενώ το δικό μου το έχω ψυγείο και απλά ζεσταίνω στον θερμαντήρα και τελειωσε. Δηλαδή αν δω ότι δεν έχει πάρει καλό βάρος και πχ δεν βρέχει πάνες δεν ξέρω αν θα αντέξω να προσπαθησω πολύ και να έχω το μωρό να πεινάει αλλά σίγουρα θα του δίνω το δικό μου αντλημενο.

Εντωμεταξύ έχει και ουρολοιμωξη ο καημενουλης και είμαι να σκάσω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήθελα να σου πω, με κίνδυνο να σε μπερδέψω το ξέρω, ότι δεν είναι καλό να χρησιμοποιείς θήλαστρο όταν υπάρχει υπερπαραγωγή. Ενδέχεται να επιδεινώσει το πρόβλημα. Όταν το μωρό δεν κάθεται στο στήθος επειδή το γάλα έρχεται πολύ έντονα το καλύτερο είναι να βγάλεις λίγο γάλα με το χέρι κ να φτιάξεις τη στάση όπως σου έδειξαν. Με το θήλαστρο το στήθος θα πάρει ερέθισμα να παράξει κ άλλο κ τελικά το μωρό πάλι δεν θα κάθεται γιατί το ενοχλεί η έντονη ροή. Εσύ βέβαια θέλεις να κάνεις κ αντλήσεις για να του δίνεις έξτρα αλλά αυτό ενδέχεται να δημιουργήσει ένα φαύλο κύκλο. Στη θέση σου θα επέμενα πιο πολύ στο στήθος για να μειώσω σταδιακά κ τις αντλήσεις κ το συμπλήρωμα. 

 

Επίσης η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει στασιμότητα βάρους. Οπότε δεν θα στηριζόμουν στις μετρήσεις αυτών των ημερών για να βγάλω συμπεράσματα. Έχεις κάνει πολύ μεγάλο αγώνα μέχρι τώρα, κάνε λίγο υπομονή μερικές μέρες να πάρει θεραπεία το μωράκι κ μετά μπορείς να συνεχίσεις πιο εντατικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το γνωρίζω ότι ίσως με το θήλαστρο γίνουν χειρότερα τα πράγματα, στη φαιναρετη μου είπαν αυστηρά μέχρι 2 αντλήσεις την ημέρα 45 λεπτά μέρα τον θηλασμό απλά για να μαζέψω τα 250 μλ που θα δίνω συμπλήρωμα μέσα στη μέρα. Πάντως πριν τον θηλασμό τον ζυγισα και αφού καθησε 20 λεπτά στο στήθος τον ξαναζυγισα μετα φυσικά με τις ίδιες συνθήκες (χωρίς ρούχα και πάνα) και το βάρος είχε αυξηθεί 15 γρ. Αυτό σημαίνει ότι έφαγε πολύ λίγο από εμένα. Αυτό μου το είχε πει μαια στο μαιευτήριο για να δω πόσα μλ πίνει από μένα. Φλερτάρω με την ιδέα του περισσότερου συμπληρώματος αλλά προς το παρον δεν δίνω. 

Στάνταρ αυτή τη βδομάδα όχι θα μείνει στάσιμος στο βάρος αλλά θα χάσει κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Byron είπε:

Ναι το γνωρίζω ότι ίσως με το θήλαστρο γίνουν χειρότερα τα πράγματα, στη φαιναρετη μου είπαν αυστηρά μέχρι 2 αντλήσεις την ημέρα 45 λεπτά μέρα τον θηλασμό απλά για να μαζέψω τα 250 μλ που θα δίνω συμπλήρωμα μέσα στη μέρα. Πάντως πριν τον θηλασμό τον ζυγισα και αφού καθησε 20 λεπτά στο στήθος τον ξαναζυγισα μετα φυσικά με τις ίδιες συνθήκες (χωρίς ρούχα και πάνα) και το βάρος είχε αυξηθεί 15 γρ. Αυτό σημαίνει ότι έφαγε πολύ λίγο από εμένα. Αυτό μου το είχε πει μαια στο μαιευτήριο για να δω πόσα μλ πίνει από μένα. Φλερτάρω με την ιδέα του περισσότερου συμπληρώματος αλλά προς το παρον δεν δίνω. 

Στάνταρ αυτή τη βδομάδα όχι θα μείνει στάσιμος στο βάρος αλλά θα χάσει κιόλας. 

Αυτό με το ζύγισμα πριν κ μετά το θηλασμό είναι μεγάλη μπαρούφα πάντως κ απορώ πως κάποιοι επαγγελματίες υγείας το αναπαράγουν. Αν εσύ ζυγιστείς, μετά πιεις μισό λίτρο νερό κ μετά να ξαναζυγιστείς πιστεύεις ότι θα σε δείχνει 500γρ πάνω; Σε καμία περίπτωση δεν είναι ασφαλής μέθοδος για να ξέρεις πόσο πίνει. Άσε που τα μικρά μωρά συνήθως κατουράνε κατά τον θηλασμό που μπερδεύει ακόμα περισσότερο την ζυγαριά.

Για την ακρίβεια δεν σε νοιάζει πόσο πίνει σε κάθε θηλασμό αρκεί να έχει τις απαιτούμενες πάνες κ να βάζει βάρος (εκτός ουρολοίμωξης βέβαια). Αυτά που σου είπαν από την Φαιναρέτη μου φαίνονται σωστά. 

Από αυτά που έχεις γράψει αυτό το διάστημα εγώ πιστεύω ότι σίγουρα δεν είναι θέμα παραγωγής, μια χαρά ποσότητα παράγεις (μάλλον περισσότερο κιόλας) αλλά το μωρό δεν καταφέρνει να παίρνει την ποσότητα ίσως που χρειάζεται. Σε βλέπω πολύ αποφασισμένη όμως κ πιστεύω ότι θα τα καταφέρετε τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά με το συμπλήρωμα που τον ζυγισα για να δω είχε βάλει περίπου όσα ήπιε😢

Και εμενα μου ακούστηκε κουφό και για αυτό δεν το είχα δοκιμάσει τόσο καιρό και είπα να το τεστάρω σήμερα. 

Είμαι αποφασισμένη και ελπίζω και εγώ πως θα τα καταφέρω!!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλα❤️

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Byron είπε:

Ναι αλλά με το συμπλήρωμα που τον ζυγισα για να δω είχε βάλει περίπου όσα ήπιε😢

Και εμενα μου ακούστηκε κουφό και για αυτό δεν το είχα δοκιμάσει τόσο καιρό και είπα να το τεστάρω σήμερα. 

Είμαι αποφασισμένη και ελπίζω και εγώ πως θα τα καταφέρω!!! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για όλα❤️

Αυτό που ειπε η @Zuchi είναι πολύ σωστό. Εσύ μπορεί να ζυγισες το μωρό με τις ίδιες συνθήκες που επικρατούσαν πριν αλλά μήπως κατούρησε όσο θήλαζε? Την πάνα την είδες άμα είχε τσισα? Καλύτερα μετά το θηλασμό να ζυγιζες με πάνα ή ακόμα καλύτερα κ πριν με πάνα να ζυγιζες αλλά καθαρή που μόλις είχες αλλάξει.

 

Όσο για τον "πίδακα". Δεν μπορείς να καταλάβεις πότε κατεβαίνει με έντονη ροή το γάλα απ' το στήθος? Ώστε να το βγάζεις την ώρα που έρχεται το συντριβάνι για να μην ενοχλείται το μωρό κ μετά να το ξανα βάζεις να θηλάσει.. 

Με το θηλαστρο συμφωνώ ότι μεγαλύτερη υπερπαραγωγή δημιουργεί. Γιατί στην ουσία αν πίνει ξένο 250μλ την μέρα εσύ πρέπει να βγάζεις ακόμα περισσότερο από αυτό που πίνει γιατί θα αφήσεις κ 20μλ στο μπουκάλι κάθε φορά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην με παρεξηγήσεις, με αγάπη το λέω γιατί βλέπω ότι αγωνίζεσαι 2 μήνες τώρα, άσε τα ζυγίσματα κ τα μετρήματα. Πάρε το μωρό σου αγκαλίτσα κ δώσε του αγάπη κ στήθος. 

Δεν έχει απολύτως καμία χρησιμότητα το να ξέρεις πόσα μλ έφαγε το μωρό, το μόνο που δημιουργεί είναι άγχος. Ο πρώτος καιρός είναι έτσι κ αλλιώς αγχωτικός για τους νέους γονείς, δεν σου χρειάζεται κ το "έφαγε τόσα μλ από το αριστερό κ τόσα από το δεξί γιατί ζυγισα την πάνα". 

Σημείωσε μόνο πόσες πάνες βρέχει σε ένα 24ωρο, πόσο συμπλήρωμα ήπιε κ το βάρος ΟΧΙ συχνότερα από μια φορά την εβδομάδα (μόλις περάσει η ουρολοίμωξη). Κανονικά 1 φορά το μήνα ζυγίζουμε αλλά καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να κάνεις αλλαγές οπότε ας ζυγίσεις λίγο πιο συχνά. 

Μέτρα πάνες!  Αν βρέχει 5-6 είναι όλα καλά! Το συμπλήρωμα μπορείς να το μειώνεις ανά 3-4 μέρες τσεκάροντας τις πάνες. Κλείσε τη ζυγαριά σε ένα ντουλάπι κ πάρε το μωράκι σου να βγείτε μια βόλτα να μην σκέφτεσαι γραμμάρια και μλ. 

Link to comment
Share on other sites

Βρέχει πολλές πάνες κορίτσια τη μέρα (κάποιες μέρες μέχρι και 10!) όχι όλες βαρυες βέβαια. Εννοώ ότι μπορεί να αλλάξω και πάνα που έχει λίγα τσισα γιατί δεν θέλω να τον αφηνω αν καταλάβω ότι έχει κάνει. Αυτές τις μέρες με τη μείωση του συμπληρώματος βέβαια πέσαμε στις 5 με 6 και αυτές όχι όλες βαρυες που είναι σχετικά λίγες (στη φαιναρετη μου είπαν η 4 πολύ βαρυες η πχ 7 8 πιο ελαφριές). 

Το στήθος κάνει συντριβάνι όσο και να έχει θηλάσει ο μικρός πριν, κάθε φορά που το πιέζω. Ακόμα και μετά το θήλαστρο το κάνει που θεωρητικά έχει αδειάσει δεν ξέρω γιατί συμβαίνει αυτό. 

Το στήθος του το προσφέρω συνέχεια ακόμα και αν κλαίει για άλλο λόγο απλά για να ηρεμήσει! Έχω γράψει εργατοώρες με το μωρό πάνω στο στήθος όχι αστεία😂

Αχ αυτή η ζυγαριά η αλήθεια είναι ότι για κάποιο λόγο μου έγινε εμμονή ίσως επειδή γεννήθηκε μικρούλης. Αν είχε γεννηθεί πχ 3500 ούτε που θα με ένοιαζε. Και ακόμα είναι στο κατώτατο όριο στις καμπύλες ανάπτυξης. Και επειδή είναι και δύσκολο μωρό με το φαγητό δηλαδή δεν έπινε ποτέ τα μλ που '' πρέπει'' για τον μήνα του έχω ένα παραπάνω άγχος. Ο μπαμπάς του ας πούμε δεν αγχώνεται καθόλου είναι ζεν! Μακάρι να ήμουν και εγώ έτσι. 

Ναι στη φαιναρετη μου είπαν ότι αν πάνε όλα καλά (αν βρέχει πάνες και δεν έχει χάσει πολύ βάρος) κάθε βδομάδα θα μειώνουμε 50 μλ. Θεωρητικά λοιπόν σε 5 βδομάδες θα έχει κοπεί το μπουκάλι και πάμε για αποκλειστικό θηλασμό. 

Πάντως μέσα στη μέρα κάνει έναν καλό θηλασμό δηλαδή καταπίνει ώρα, βγάζει στάνταρ μεγάλη γουλιά (έχουμε και αυτό το θέμα με τις γουλιες) και φαίνεται ότι έχει χορτάσει και τις υπόλοιπες φορές ψευτοπαιζει η κοιμάται. Το κακό είναι ότι όσο και να τον σκουντηξω να ξυπνήσει δεν χαμπαριαζει δηλαδή το πολύ πολύ να ρουφήξει μια και μετά πάλι αποκοιμιεται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βρέχει πάνες σημαίνει ότι πίνει γάλα. Τα τσισα δεν γίνεται καταπίνοντας αέρα! Γι'αυτό λέμε μετράμε πάνες. Πάρε μια άδεια πάνα κ ρίξε μέσα 4 κουταλιές της σούπας νερό. Έχει 5 τέτοιες; Αν ναι, μην ξανασχοληθείς με το πόσο πίνει! Κ 4 να είχε θα ήταν αποδεκτό αλλά ας πούμε 5. 

Αν το μωρό βρέχει πάνες αλλά δεν παίρνει βάρος στο ζύγισμα του ΜΗΝΑ (γιατί μια βδομάδα είναι μπορεί να μην πάρει και να πάρει μαζεμένο την επόμενη) τότε κάνουμε ιατρική διερεύνηση με ποιο συχνή αιτία την ουρολοίμωξη που έχετε εσείς. 

Τώρα τι σημαίνει παίρνει βάρος; ΔΕΝ σημαίνει ανεβαίνει καμπύλη. Συνήθως στην καμπύλη που γεννιούνται σε αυτή συνεχίζουν. Με διακυμάνσεις βέβαια, συν πλην μια καμπύλη είναι φυσιολογικό. Αν δεις τις καμπύλες αυτό σημαίνει ότι τους πρώτους 4 μήνες το μηνιαίο βάρος για να μείνουν στην καμπύλη τους είναι περίπου 600γρ.

Υπάρχει κ μια εφαρμογή για κινητό που λέγεται child growth που σου βγάζει τις καμπύλες αν σε δυσκολεύει να διαβάσεις του βιβλιαρίου. Θα διαλέξεις να σου κάνει τις καμπύλες βάσει ΠΟΥ (WHO). Αν θέλεις ανέβασε κ εδώ την καμπύλη να τη δούμε.

 

Οι γουλιες σε λογικά πλαίσια είναι φυσιολογικές λόγω ανώριμου πεπτικού. Κ η υπερπαραγωγή μπορεί να επιβαρύνει το πρόβλημα. Αν σου φαίνεται όμως ότι βγάζει πολύ γάλα σε συνδυασμό με έντονη ανησυχία κ κλάμα κ μειωμένη πρόσληψη βάρους να συζητήσεις με παιδίατρο το ενδεχόμενο να έχει ΓΟΠ. 

 

Είχα ένα μωρό που δεν έπαιρνε βάρος, που είχε πέσει καμπύλη, που όλη μέρα έβγαζε γάλα, που δεν ηρεμούσε πουθενά παρά μόνο όρθια αγκαλιά κ που φαινόταν ξεκάθαρα ότι υπέφερε. Ξέρω πως είναι να αγχώνεσαι κ να μπλοκάρει το μυαλό σου να σκέφτεται αυτό όλη μέρα. Γι'αυτό σου γράφω. 

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πίνει γάλα δεν λέω ότι μένει νηστικος αλλά ακούω για αλλα μωρά ότι πίνουν 750 τη μέρα ίσως και περισσότερο στην ηλικία του ενώ ο δικός μου από συμπλήρωμα δεν έχει ξεπεράσει τα 600 βάλε βέβαια και ότι τρώει από τον θηλασμό. 

Όχι από βάρος είμαστε καλά έχουμε πάρει σε 2 μήνες και 10 μέρες 2.500! Απλά η παιδίατρος μου είπε ότι επειδή γεννήθηκε μικρούλης πρέπει να επιμείνω στο φαγητό και ότι είναι πιο πισω σε σχέση με άλλα μωρά της ηλικίας του. Τη Δευτέρα που τον ζυγισα ήταν 4930. 

Όσο για τη γοπ το συζήτησα με την παιδίατρο μου είπε ότι όλα έχουν σε έναν βαθμό απλα το θέμα είναι να μην τον ενοχλεί. Ο δικός μου ευτυχώς δεν βγάζει γουλιες σε κάθε γεύμα αλλά αν βγαλει θα βγάλει γερή δηλαδή αγγίζει τα όρια του εμετού. 

Επίσης όρθιος στην αγκαλιά του αρέσει καλύτερα και δεν κλαίει. 

Λέτε να θέλει περισσότερη διερεύνηση το θέμα γοπ? Και εγώ το σκεφτόμουν μήπως πηγαίναμε σε παιδογαστρεντερολογο. Αφήστε δε τις διαρροιες ο κακομοίρης από την αρχή κάνει πάρα πολλές. Η παιδίατρος μου είπε δεν ανησυχούμε εκτός αν δούμε αίμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Byron είπε:

Σίγουρα πίνει γάλα δεν λέω ότι μένει νηστικος αλλά ακούω για αλλα μωρά ότι πίνουν 750 τη μέρα ίσως και περισσότερο στην ηλικία του ενώ ο δικός μου από συμπλήρωμα δεν έχει ξεπεράσει τα 600 βάλε βέβαια και ότι τρώει από τον θηλασμό. 

Όχι από βάρος είμαστε καλά έχουμε πάρει σε 2 μήνες και 10 μέρες 2.500! Απλά η παιδίατρος μου είπε ότι επειδή γεννήθηκε μικρούλης πρέπει να επιμείνω στο φαγητό και ότι είναι πιο πισω σε σχέση με άλλα μωρά της ηλικίας του. Τη Δευτέρα που τον ζυγισα ήταν 4930. 

Όσο για τη γοπ το συζήτησα με την παιδίατρο μου είπε ότι όλα έχουν σε έναν βαθμό απλα το θέμα είναι να μην τον ενοχλεί. Ο δικός μου ευτυχώς δεν βγάζει γουλιες σε κάθε γεύμα αλλά αν βγαλει θα βγάλει γερή δηλαδή αγγίζει τα όρια του εμετού. 

Επίσης όρθιος στην αγκαλιά του αρέσει καλύτερα και δεν κλαίει. 

Λέτε να θέλει περισσότερη διερεύνηση το θέμα γοπ? Και εγώ το σκεφτόμουν μήπως πηγαίναμε σε παιδογαστρεντερολογο. Αφήστε δε τις διαρροιες ο κακομοίρης από την αρχή κάνει πάρα πολλές. Η παιδίατρος μου είπε δεν ανησυχούμε εκτός αν δούμε αίμα. 

Εσύ τρως την ίδια ποσότητα με την φίλη σου που είστε στην ίδια ηλικία? Είναι δυνατόν όλα τα μωρά να τρώνε ακριβώς το ίδιο? Το θέμα είναι να περνει το βάρος που χρειάζετε Κ να ακολουθεί την καμπύλη που ξεκίνησε . Εννοείτε αν το παιδί παίρνει βάρος δεν χρειάζετε άλλη διερεύνηση ούτε από παιδογαστρεντερολογο. Αν το παιδί περνάει βάρος δεν κλαιει συνέχεια Κ δεν έχει πυρετο τι θα πεις στον γιατρό ? Ότι απλώς εγώ ανχος Κ ήρθαμε μια βόλτα ? 

Το ότι το παιδί γεννήθηκε μικρότερο έχει σχέση με την αιμάτωση του πλακούντα Κ με την κληρονομικότητα από εσάς αν το παιδί ακολουθεί τις καμπύλες του δεν χρειάζετε ανχος απλά ένας ελενχος βάρους ίσως πιο συχνός . 

Για την διάρροια το πιο πιθανό είναι η φόρμουλα τον πειράζει . Αν δεν είναι πολύ συχνή πχ το παιδί να κάνει συνέχεια κακά του δεν πειράζει πουθενά να είναι λίγο πιο νερουλά.

Αν το παιδί κάνει συνέχεια κακά του  μπορείς να αλλάξεις γάλα με την συμβουλή του γιατρού σου . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάω στον γιατρό και θα του πω ότι το μωρό έχει μια τρελή μαμά😂

Αχαχχαα κορίτσια πέρα από την πλακα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ το μωρό στο 100 τοις εκατό γιατί όλο σκέφτομαι και σκέφτομαι και σκέφτομαι😢Με έχει φθείρει πολύ όλο αυτό ειλικρινά! 

Δεν τρώει από μένα, δεν τρώει πολύ (εδώ βέβαια επέμενα εγώ και βρήκαμε την ουρολοιμωξη), κοιμάται πολύ κάτι έχει, δεν κοιμάται πολύ πάλι κάτι έχει και πόσα άλλα που σκέφτομαι. Ίσως περνάω και μια μίνι επιλόχειο και μου χει βγει έτσι τι να πω. Πρέπει πάντως να χαλαρώσω. 

Όσο για τα κακά αυτές τις μέρες κάνει 1 φορά τη μέρα νερό ίσως και από την αντιβίωση. Θα περιμένω να την τελειώσει και θα το παρακολουθήσω πάλι. 

Πάντως πλέον πίνει ελάχιστη φόρμουλα και λογικά τις επόμενες μέρες θα την κόψουμε τελείως. 

 

Link to comment
Share on other sites

ενα γενικο σχολιο.εγω βλεπω οτι γεννηθηκε με χαμηλο σχετικα βαρος,αλλα πραγματικα τα πατε πολυ καλα

πρεπει να χαλαρωσεις

αυτο που λες κ συ,δ ευχαριστιεσαι το μωρο

δουλεψε αυτο περισσοτερο,με τον θηλασμο ειστε μοντα στο να τα βρειτε αψογα

κοντα*

Link to comment
Share on other sites

Με τον θηλασμό το δουλεύω και πιστεύω άλλη στη θέση μου ίσως και να τα είχε παρατήσει. 2 μήνες δεν έχω σταματήσει να προσπαθώ ίσως με τον λάθος τρόπο δεν ξέρω, πάντως προσπαθώ πολύ! 

Σήμερα από τις 3 μέχρι τώρα τον έχω συνέχεια στο στήθος δεν τρώει φυσικά όλη την ώρα αλλά τον αφηνω εκεί. 

Ίσως για όλο αυτό φταίει η περίοδος πριν την γέννα η οποία ήταν πραγματικά πολύ αγχωτικη γιατί από την 34η βδομάδα μου είπε ο γυναικολόγος ότι θα γεννήσω πρόωρα μου έκανε ενέσεις κορτιζόνης πήρα χάπια και τελικά έφτασα 36η με ένα φοβερό άγχος με αμφιβολίες για αυτά που έκανε-έλεγε ο γιατρός και πιστεύω ξέσπασα μετά έστω και με αυτόν τον τρόπο πέφτοντας πάνω στο παιδί. Δουλεύω πάντως και αυτά τα κομμάτια με τον ψυχίατρο μου και ελπίζω ότι θα χαλαρώσω επιτέλους! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Byron είπε:

Με τον θηλασμό το δουλεύω και πιστεύω άλλη στη θέση μου ίσως και να τα είχε παρατήσει. 2 μήνες δεν έχω σταματήσει να προσπαθώ ίσως με τον λάθος τρόπο δεν ξέρω, πάντως προσπαθώ πολύ! 

Σήμερα από τις 3 μέχρι τώρα τον έχω συνέχεια στο στήθος δεν τρώει φυσικά όλη την ώρα αλλά τον αφηνω εκεί. 

Ίσως για όλο αυτό φταίει η περίοδος πριν την γέννα η οποία ήταν πραγματικά πολύ αγχωτικη γιατί από την 34η βδομάδα μου είπε ο γυναικολόγος ότι θα γεννήσω πρόωρα μου έκανε ενέσεις κορτιζόνης πήρα χάπια και τελικά έφτασα 36η με ένα φοβερό άγχος με αμφιβολίες για αυτά που έκανε-έλεγε ο γιατρός και πιστεύω ξέσπασα μετά έστω και με αυτόν τον τρόπο πέφτοντας πάνω στο παιδί. Δουλεύω πάντως και αυτά τα κομμάτια με τον ψυχίατρο μου και ελπίζω ότι θα χαλαρώσω επιτέλους! 

Γενικά το θέμα είναι να μην το ψάχνεις τόσο πολύ γιατί ένα ανχος υπάρχει στους περισσότερους αλλά αν το υπεραναλυεις το χάνεις το παιχνίδι. Η διάρροια σίγουρα είναι απτήν αντιβίωση αφού περνετε ακόμα .

Να έχεις στον νου σου ότι όταν ψάχνεις να βρεις πρόβλημα μπερδεύεις Κ τους γιατρούς . Δηλαδή Κ οι γιατροί βγάζουν λάθος συμπεράσματα αν τους μπουρσουκλωνεις συνέχεια με προβλήματα . Μην νομίζεις Κ ότι οι εξετάσεις είναι πάντα πανάκεια σε τόσο μικρά μωρά . Γι'αυτό ως μοτό σου να έχεις το εξής μωρό που έχει όρεξη να φάει δεν κλαίει όλη μέρα παίρνει βάρος είναι ζωηρό κουνάει πόδια χέρια Κ δεν έχει πυρετο δεν έχει τίποτα .  

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η παιδίατρος σας είναι λίγο αγχωτική με τον τρόπο της; Τι σημαίνει να επιμένεις με το γάλα; Το μωρό τρώει όσο θέλει κ παίρνει ικανοποιητικό βάρος. Γιατί να πρέπει να φάει περισσότερο; Εσένα θα σου άρεσε να ερχόταν κάποιος κ να σε πίεζε να φας ενώ έχεις χορτάσει; Παίρνει μέσο όρο 1 κιλό το μήνα! Είναι εξαιρετικό βάρος. 

Κάθε μωρό ακολουθεί την δική του καμπύλη που εξαρτάται από το βάρος που γεννήθηκε. Υπάρχουν μωρά που θα ανέβουν καμπύλη ναι, υπάρχουν κ άλλα που θα πέσουν λίγο. Δεν υπάρχει όμως συγκεκριμένος στόχος βάρους πχ πρέπει 2 μηνών να είναι 5 κιλά. Γιατί κάθε μωρό είναι μοναδικό.

 

Η διάρροια κατά 99% οφείλεται στην αντιβίωση. Αν δεν σας έχει δώσει προβιοτικά ζήτα από την παιδίατρο να σας προτείνει κάποια κ να τα δώσετε κ 10 μέρες μετά το τέλος της αντιβίωσης για να επανέλθει το έντερο.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με την zuchi.ισως σε αγχωσε κ η παιδιατρος

παντως αυτο εννοουσα,το βλεπουμε κ μεις εδω ποσο το παλεψες κ το παλευεις.κ σαν εξω απο τον χορο,βλεπουμε κ οτι παει καλα

γι αυτο λεω να επικεντρωθεις στην ψυχολογια σου

καλυτερα να μιλας με φαιναρετη,κ καλα στα ειπαν,κ απο οσο ξερω εχουν κ ψυχολογικη υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

Κοιτούσα τώρα τις μετρήσεις των παιδιών μου. 2 μηνών το ένα ήταν 4,8 κιλά κ το άλλο 6,5! Τελειόμηνα κ τα δύο. Υγιέστατα κ τα δύο. Με τελείως διαφορετικούς σωματότυπους.

 

Μην συγκρίνεις το μωρό σου με άλλα, ούτε πόσο γάλα πίνουν ούτε πόσο βάρος έχουν. Όσο η ανάπτυξη του είναι καλή μην αγχώνεσαι. Αν έχεις αμφιβολίες πήγαινε πάρε κ μια δεύτερη γνώμη 

Link to comment
Share on other sites

Διαρροιες ο μικρός έκανε από την αρχή κατά καιρούς και η παιδίατρος μου είπε ότι όσο δεν βλέπουμε αίμα δεν το ψάχνουμε και ότι είναι φυσιολογικό. Μετά σταμάτησε λιγο και ξανάρχισε τη βδομάδα που βρήκαμε την ουρολοιμωξη και η γιατρός είπε οτι ίσως οφείλεται εκεί και φυσικά τώρα με την αντιβίωση κάνει κάθε μέρα! Προβιοτικα παίρνει σχεδόν από την αρχή. Αν συνεχίσουν και μετά το φάρμακο θα της το ξαναπώ και θα δούμε τι θα κάνουμε. 

Ναι η αλήθεια είναι ότι με αγχωσε αρκετά και ήταν και πολύ αυστηρή με τα ωράρια το βραδινό ξύπνημα μου το έκοψε πριν λίγο καιρό και μετά μέσα στη μέρα μου είπε αυστηρά στο 4ωρο πρέπει να ξαναφαει αν δεν έχει ζητήσει πιο πριν από μόνος του. Εντάξει εγώ ξέρω και μωρα που έχουν γεννηθεί και πολύ μικρότερα το 2700 δεν είναι και τόσο τραγικό. Και τώρα που φτάσαμε τα 5 είναι πολύ αγχωτικό το ωράριο το μωράκι μπορεί να πεινάσει στις 5 ωρες η στις 4μιση δεν έγινε και κάτι, αλλά εγώ φυσικα ότι πει η γιατρός. Ο μπαμπάς μας είναι πολύ πιο χαλαρός ούτε κρατάει ώρα ούτε τίποτα😂 Αφού του λέω ότι αν είχε αναλάβει αυτός το κομμάτι φαγητού εκτός φυσικά από τον θηλασμό (🤣) το μωρό θα είχε μείνει 1 κιλό. 

Το περίεργο πάντως είναι ότι η ψυχολογία μου είναι μια χαρά, δηλαδή ούτε θλίψη νιώθω το μωρό το ήθελα από την αρχή, δεν νιώθω ότι στερούμαι πράγματα κλπ ενώ πριν έβγαινα πάρα πολύ και ήταν μια εγκυμοσύνη απρογραμματιστη, τωρα δεν μου λείπει το εξω αλλά θέλω να είμαι με το μωρό. 

Σίγουρα όμως κάτι υπάρχει από πίσω αφού υπάρχει τόσο άγχος και ενασχόληση με συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν το μωρό. 

Το δουλεύω όμως και θα το βρω ελπίζω! 

Και ο ψυχίατρος παντως μου λέει να ηρεμήσω και ότι το χειρότερο σενάριο για μένα που είναι να μην καταφέρω τελικά να θηλασω αποκλειστικά, δεν είναι ουσιαστικά χειρότερο ούτε σημαίνει ότι έχω αποτύχει η ότι δεν αγαπάω το μωρό κλπ. Τα πράγματα δεν μας πάνε πάντα όπως ακριβώς τα θέλουμε η τα έχουμε υπολογίσει ειδικά όταν στην εξίσωση μπαίνει και ένας άλλος άνθρωπος! Εγώ θα κάνω το καλύτερο που μπορώ και από κει και πέρα υπάρχουν άλλα σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθω και να δώσω βάση. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Byron είπε:

Διαρροιες ο μικρός έκανε από την αρχή κατά καιρούς και η παιδίατρος μου είπε ότι όσο δεν βλέπουμε αίμα δεν το ψάχνουμε και ότι είναι φυσιολογικό. Μετά σταμάτησε λιγο και ξανάρχισε τη βδομάδα που βρήκαμε την ουρολοιμωξη και η γιατρός είπε οτι ίσως οφείλεται εκεί και φυσικά τώρα με την αντιβίωση κάνει κάθε μέρα! Προβιοτικα παίρνει σχεδόν από την αρχή. Αν συνεχίσουν και μετά το φάρμακο θα της το ξαναπώ και θα δούμε τι θα κάνουμε. 

Ναι η αλήθεια είναι ότι με αγχωσε αρκετά και ήταν και πολύ αυστηρή με τα ωράρια το βραδινό ξύπνημα μου το έκοψε πριν λίγο καιρό και μετά μέσα στη μέρα μου είπε αυστηρά στο 4ωρο πρέπει να ξαναφαει αν δεν έχει ζητήσει πιο πριν από μόνος του. Εντάξει εγώ ξέρω και μωρα που έχουν γεννηθεί και πολύ μικρότερα το 2700 δεν είναι και τόσο τραγικό. Και τώρα που φτάσαμε τα 5 είναι πολύ αγχωτικό το ωράριο το μωράκι μπορεί να πεινάσει στις 5 ωρες η στις 4μιση δεν έγινε και κάτι, αλλά εγώ φυσικα ότι πει η γιατρός. Ο μπαμπάς μας είναι πολύ πιο χαλαρός ούτε κρατάει ώρα ούτε τίποτα😂 Αφού του λέω ότι αν είχε αναλάβει αυτός το κομμάτι φαγητού εκτός φυσικά από τον θηλασμό (🤣) το μωρό θα είχε μείνει 1 κιλό. 

Το περίεργο πάντως είναι ότι η ψυχολογία μου είναι μια χαρά, δηλαδή ούτε θλίψη νιώθω το μωρό το ήθελα από την αρχή, δεν νιώθω ότι στερούμαι πράγματα κλπ ενώ πριν έβγαινα πάρα πολύ και ήταν μια εγκυμοσύνη απρογραμματιστη, τωρα δεν μου λείπει το εξω αλλά θέλω να είμαι με το μωρό. 

Σίγουρα όμως κάτι υπάρχει από πίσω αφού υπάρχει τόσο άγχος και ενασχόληση με συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν το μωρό. 

Το δουλεύω όμως και θα το βρω ελπίζω! 

Και ο ψυχίατρος παντως μου λέει να ηρεμήσω και ότι το χειρότερο σενάριο για μένα που είναι να μην καταφέρω τελικά να θηλασω αποκλειστικά, δεν είναι ουσιαστικά χειρότερο ούτε σημαίνει ότι έχω αποτύχει η ότι δεν αγαπάω το μωρό κλπ. Τα πράγματα δεν μας πάνε πάντα όπως ακριβώς τα θέλουμε η τα έχουμε υπολογίσει ειδικά όταν στην εξίσωση μπαίνει και ένας άλλος άνθρωπος! Εγώ θα κάνω το καλύτερο που μπορώ και από κει και πέρα υπάρχουν άλλα σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθω και να δώσω βάση. 

Το κακό είναι ότι περιμένεις τον ψυχολόγο σου να σου τα πει αυτα. Γενικά το καλύτερο για ένα μωρό δεν είναι πάντα αυτό που μπορούν Κ κάνουν οι άλλοι . Το κάθε μωρό έχει τα δικά του . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...