Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ


ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ  

1.977

  1. 1. ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΘΑΛΑΜΟ

    • ΝΑΙ
      1614
    • ΟΧΙ
      148
    • ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΑ ΤΡΙΩΡΟ (& ΟΧΙ ΤΗ ΝΥΧΤΑ)
      365


Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο σχετικά με τον διαδικαστικό χαρακτήρα της γέννας. Σίγουρα πολλά πράγματα γίνονται για να γίνονται. "Γιατί έτσι είναι το πρωτόκολλο". Το μόνο ελαφρυντικό που τους δίνω είναι ότι η ζωή / υγεία είναι πάνω από την ψυχολογία. [/u]

 

Μα για την υγεία του παιδιού είναι καλύτερο να είναι πάνω στη μητέρα του! Έτσι ρυθμίζει την αναπνοή του και τη θερμοκρασία του με τη δική της και μειώνεται το στρες, το οποίο χαλάει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος!

 

Κάποιοι ηλίθιοι "κανόνες" υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή υπήρχανε και οι "υπεύθυνοι" δεν κάνουνε τον κόπο να τους αλλάξουνε. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 692
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα για την υγεία του παιδιού είναι καλύτερο να είναι πάνω στη μητέρα του! Έτσι ρυθμίζει την αναπνοή του και τη θερμοκρασία του με τη δική της και μειώνεται το στρες, το οποίο χαλάει τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος!

 

Κάποιοι ηλίθιοι "κανόνες" υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή υπήρχανε και οι "υπεύθυνοι" δεν κάνουνε τον κόπο να τους αλλάξουνε. :evil:

 

Σωστό αυτό που λες.

Ο αντίλογος των νεογνολόγων, που επίσης ακούγεται σωστός, είναι ότι πρέπει να ελεγχθεί. Προφανώς για να καθιερώσουν ένα τέτοιο Πρωτόκολλο, θα είχαν επίσης υπόψιν τους στατιστικές και επιστημονικά δεδομένα. Τα υφιστάμενα Πρωτόκολλα θεωρούνται ορθά από την ιατρική κοινότητα. Και εκ του αποτελέσματος επίσης "ασφαλή", ειδικά αν θυμηθούμε το υψηλό σκορ της Ελλάδας σε θέματα ασφάλειας λεχώνας-νεογνού.

 

Τον προβληματισμό σου, κατά τα άλλα, τον συμμερίζομαι και εγώ. Αν και είμαι -με αποχρώσεις- υπέρ της ιατρικοποίησης, πιστεύω ότι το έχουν παρακάνει.

Από το πρώτο κλάμα του μωρού φαίνεται -νομίζω- το αν αναπνέει καλά ή το αν χρειάζεται κάποια άμεση παρέμβαση. Οπότε, σε γενικές γραμμές και εκτός προφανών εξαιρέσεων, μπορούν και πρέπει να το δώσουν κατευθείαν στη μαμά του. Ποιος λόγος τους εμποδίζει να κάνουν τον έλεγχό τους δέκα λεπτά αργότερα; Υπάρχει κάποιος; Νομίζω πως όχι. Και σε αυτό το σημείο πρέπει να γίνει λόγος για τα δικαιώματα της εγκύου στον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια,διορθώστε με αν κανω λάθος,αλλα πιστεύω πως γενικά στην Ελλάδα έχουν ιατρικοποιησει υπερβολικα και τη γέννα σαν διαδικασία κ εμπειρία (δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το πως βιώνει η γυναίκα την εμπειρία αυτή,ουτε ο πατέρας,τον οποίο αφήνουν εξω απο τη διαδικασία,γεγονός απαραδεκτο για μενα)και γενικά υπάρχει μια υπερβολική υπερπροστασία των νεογέννητων,η οποία δημιουργεί ανησυχίες και φόβους στη μητέρα...

φοβούνται μην κολλήσει τίποτα απ'τον κοσμο στο μαιευτήριο,τα κρατάνε 40 μέρες κλειδωμένα στο σπίτι,φοράνε μάσκες στους επισκέπτες κ.ο.κ....

μήπως ειναι λιγο υπερβολικό ολο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια,διορθώστε με αν κανω λάθος,αλλα πιστεύω πως γενικά στην Ελλάδα έχουν ιατρικοποιησει υπερβολικα και τη γέννα σαν διαδικασία κ εμπειρία (δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το πως βιώνει η γυναίκα την εμπειρία αυτή,ουτε ο πατέρας,τον οποίο αφήνουν εξω απο τη διαδικασία,γεγονός απαραδεκτο για μενα)και γενικά υπάρχει μια υπερβολική υπερπροστασία των νεογέννητων,η οποία δημιουργεί ανησυχίες και φόβους στη μητέρα...

φοβούνται μην κολλήσει τίποτα απ'τον κοσμο στο μαιευτήριο,τα κρατάνε 40 μέρες κλειδωμένα στο σπίτι,φοράνε μάσκες στους επισκέπτες κ.ο.κ....

μήπως ειναι λιγο υπερβολικό ολο αυτό;

 

Ναι, είναι ιατρικοποιημένη η γέννα. Θα έλεγα ότι "παραείναι"...

 

Κατά τα άλλα, καλώς φοβόμαστε μην κολλήσουν τα μωρά. Αυτό στέκει!

Τα άλλα που αναφέρεις για μάσκες στους επισκέπτες και μωρά κλεισμένα για 40 μέρες είναι υπερβολή και δεν γίνεται από καμία σύγχρονη Ελληνίδα. Αν άκουσες κάτι τέτοιο, θα πρόκειται περί στατιστικού λάθους. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι ιατρικοποιημένη η γέννα. Θα έλεγα ότι "παραείναι"...

 

Κατά τα άλλα, καλώς φοβόμαστε μην κολλήσουν τα μωρά. Αυτό στέκει!

Τα άλλα που αναφέρεις για μάσκες στους επισκέπτες και μωρά κλεισμένα για 40 μέρες είναι υπερβολή και δεν γίνεται από καμία σύγχρονη Ελληνίδα. Αν άκουσες κάτι τέτοιο, θα πρόκειται περί στατιστικού λάθους. :mrgreen:

 

prin fugw sunanthsa 2-3 tetoia peristatika kai pragmatika aporhsa kai anaferomai gia 3 xronia prin....

xairomai omws otan les oti genika den einai etsi ta pragmata....

mallon epesa se periergous:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, είναι ιατρικοποιημένη η γέννα. Θα έλεγα ότι "παραείναι"...

 

Κατά τα άλλα, καλώς φοβόμαστε μην κολλήσουν τα μωρά. Αυτό στέκει!

Τα άλλα που αναφέρεις για μάσκες στους επισκέπτες και μωρά κλεισμένα για 40 μέρες είναι υπερβολή και δεν γίνεται από καμία σύγχρονη Ελληνίδα. Αν άκουσες κάτι τέτοιο, θα πρόκειται περί στατιστικού λάθους. :mrgreen:

 

??? μονο εδώ στο φορουμ ξερεις πόσες κοπέλες λένε οτι βαζουν μάσκες στους επισκέπτες; Καθόλου υπερβολή

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βρε κορίτσια,διορθώστε με αν κανω λάθος,αλλα πιστεύω πως γενικά στην Ελλάδα έχουν ιατρικοποιησει υπερβολικα και τη γέννα σαν διαδικασία κ εμπειρία (δεν ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για το πως βιώνει η γυναίκα την εμπειρία αυτή,ουτε ο πατέρας,τον οποίο αφήνουν εξω απο τη διαδικασία,γεγονός απαραδεκτο για μενα)και γενικά υπάρχει μια υπερβολική υπερπροστασία των νεογέννητων,η οποία δημιουργεί ανησυχίες και φόβους στη μητέρα...

φοβούνται μην κολλήσει τίποτα απ'τον κοσμο στο μαιευτήριο,τα κρατάνε 40 μέρες κλειδωμένα στο σπίτι,φοράνε μάσκες στους επισκέπτες κ.ο.κ....

μήπως ειναι λιγο υπερβολικό ολο αυτό;

Ναι εχεις πολυ δίκιο, δεν εχω εμπειρία απο ελλαδα σε γέννα αλλα απο γνωστές τις είχαν πανω στο κρεβάτι εγκλωβισμένες δεν μπορούσαν οι γυναίκες ουτε να κινηθούν στην διάρκεια του τοκετού

 

Εδώ ενα τεράστιο ποσοστό γεννάει σε πισίνες (του νοσοκομείου!!). Αμφιβάλλω αν αυτο θα επιτρεπόταν ποτε ελλαδα :-(

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις πολυ δίκιο, δεν εχω εμπειρία απο ελλαδα σε γέννα αλλα απο γνωστές τις είχαν πανω στο κρεβάτι εγκλωβισμένες δεν μπορούσαν οι γυναίκες ουτε να κινηθούν στην διάρκεια του τοκετού

 

Εδώ ενα τεράστιο ποσοστό γεννάει σε πισίνες (του νοσοκομείου!!). Αμφιβάλλω αν αυτο θα επιτρεπόταν ποτε ελλαδα :-(

 

Γι'αυτο ζήτησα απο τις κοπέλες να με διορθώσουν αν κανω λάθος...ούτε εγω έχω εμπειρία γέννας στην Ελλάδα....

Απλα απο γνωστές μου και κυρίως απο αυτα που γράφονται στο Φόρουμ βλεπω μια υπερβολή...

ελπίζω να μην είναι η πλειοψηφία έτσι.

Link to comment
Share on other sites

[quote name=Aimee;2682534

Τα άλλα που αναφέρεις για μάσκες στους επισκέπτες και μωρά κλεισμένα για 40 μέρες είναι υπερβολή και δεν γίνεται από καμία σύγχρονη Ελληνίδα. Αν άκουσες κάτι τέτοιο' date=' θα πρόκειται περί στατιστικού λάθους. :mrgreen:[/quote]

 

Aimee συγκεκριμένα αυτο με τη μάσκα εδω στο Φόρουμ το διάβασα...υπάρχει τοπικ με τέτοια ερώτηση....γουρλωσα τα μάτια όταν το είδα.

Link to comment
Share on other sites

Aimee συγκεκριμένα αυτο με τη μάσκα εδω στο Φόρουμ το διάβασα...υπάρχει τοπικ με τέτοια ερώτηση....γουρλωσα τα μάτια όταν το είδα.

 

Ε, αυτό εννοούσα όταν μιλούσα για στατιστικά λάθος!

Ναι, υπάρχει τόπικ με αυτήν την ερώτηση αλλά ΟΛΕΣ μα όλες οι κοπέλες που απάντησαν είπαν ότι είναι υπερβολή.

Το περίεργο είναι ότι πιο "αυστηρή" στάση (και ίσως η μόνη αυστηρή) ήταν της συμφορουμίτισσας babycute που έγραψε ότι δεν θα ήθελε άλλα παιδιά, πλην του δικού της, να πλησιάζουν το νεογνό τους πρώτους δύο μήνες. Αυτό έπραξα και εγώ στο παιδί μου που γεννήθηκε Ιανουάριο, εποχή ιώσεων. :mrgreen:

 

Επίσης υπάρχει τόπικ για νεογνό στο αεροπλάνο. Όπως υπάρχει και η αδιάψευστη μαρτυρία των ματιών μας: όποιος πάει μια βόλτα από τα malls θα δει πολλά ασαράντιστα μωρά.

 

Ζούμε στον 21ο αιώνα στην Ελλάδα, όχι στην εποχή των γιαγιάδων μας...don't worry too much!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περίεργο είναι ότι πιο "αυστηρή" στάση (και ίσως η μόνη αυστηρή) ήταν της συμφορουμίτισσας babycute που έγραψε ότι δεν θα ήθελε άλλα παιδιά, πλην του δικού της, να πλησιάζουν το νεογνό τους πρώτους δύο μήνες.

 

Που είναι το παράξενο σ'αυτό; Τα παιδιά είναι φορείς πολλών μικροβίων, πιάνουν τα πάντα με τα χέρια τους και μετά πιάνουν το νεογέννητο ( ; ) , μπορεί να βήξουν ή να φτερνιστούν στα μούτρα του μωρού και αν νιώσουν ότι πάνε να αρρωστήσουν (αν έχουν κάποιο σύμπτωμα σε αρχικό στάδιο), δεν λένε "μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να είμαι κοντά σε νεογέννητο(όπως θα σκεφτόταν κάποιος μεγάλος).

 

Η μόνη περίπτωση που θα επέτρεπα παιδιά κοντά σε νεογέννητο είναι τα αδερφάκια του, που εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να μείνουν χωριστά.

 

"Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπευειν" ;)

Link to comment
Share on other sites

Που είναι το παράξενο σ'αυτό; Τα παιδιά είναι φορείς πολλών μικροβίων, πιάνουν τα πάντα με τα χέρια τους και μετά πιάνουν το νεογέννητο ( ; ) , μπορεί να βήξουν ή να φτερνιστούν στα μούτρα του μωρού και αν νιώσουν ότι πάνε να αρρωστήσουν (αν έχουν κάποιο σύμπτωμα σε αρχικό στάδιο), δεν λένε "μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να είμαι κοντά σε νεογέννητο(όπως θα σκεφτόταν κάποιος μεγάλος).

 

Η μόνη περίπτωση που θα επέτρεπα παιδιά κοντά σε νεογέννητο είναι τα αδερφάκια του, που εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να μείνουν χωριστά.

 

"Το προλαμβάνειν καλύτερο του θεραπευειν" ;)

 

Πουθενά! Αυτό -όπως έγραψα στην αμέσως επόμενη φράση- έκανα και εγώ με το παιδί μου που γεννήθηκε τον Ιανουάριο. (Στα άλλα μου παιδιά, που γεννήθηκαν το καλοκαίρι, ήμουν πιο χαλαρή...).

 

Η τελευταία σου φράση "το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν" (το μότο του Ιπποκράτη) είναι αμφίσημη. Όπως ήδη ξέρεις, αυτό είναι και το άλλοθι για πολλές διαδικαστικές πράξεις, των οποίων αμφισβητούμε το πράγματι ωφέλιμο αποτέλεσμά τους.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά! Αυτό -όπως έγραψα στην αμέσως επόμενη φράση- έκανα και εγώ με το παιδί μου που γεννήθηκε τον Ιανουάριο. (Στα άλλα μου παιδιά, που γεννήθηκαν το καλοκαίρι, ήμουν πιο χαλαρή...).

 

Η τελευταία σου φράση "το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν" (το μότο του Ιπποκράτη) είναι αμφίσημη. Όπως ήδη ξέρεις, αυτό είναι και το άλλοθι για πολλές διαδικαστικές πράξεις, των οποίων αμφισβητούμε το πράγματι ωφέλιμο αποτέλεσμά τους.

 

Τι εννοείς πουθενά; Εσυ η ίδια είπες οτι ειναι περίεργο!! :confused:

 

Εννοείται οτι ουτε μάσκες ουτε τιποτα δεν βάζω τους επισκέπτες μου να φοράνε αλλα οχι και να μου έρθουν να δυχρονα μαι βάλε τις πρώτες 8 βδομαδες που οσο και γλυκά να ειναι ειναι γεμάτο αρρώστιες

Η ανιψιά μου την προηγούμενη βδομασα πέρασε ανεμοβλογιάς και θέλανε να μου την φέρουνε σπίτι να παίξει με τον μικρο - ειμαι εγγυος γμτ και κανεις δεν σκέφτεται τιποτα αυτοί ειναι ικανοί να μου την φέρνανε με το νεογέννητο

Και υπενθυμίζω εμβόλιο ανεμοβλογιάς εδώ δεν ειναι υποχρέωτικο και μάλιστα καποιος την κουβαλάει και 10 μερες πριν βγάλει σπυράκια!

 

Είπαμε οχι μασκα αλλα μην τρελαθούμε εντελως !

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πουθενά; Εσυ η ίδια είπες οτι ειναι περίεργο!! :confused:

 

!

 

Το περίεργο είναι ότι πιο "αυστηρή" στάση (και ίσως η μόνη αυστηρή) ήταν της συμφορουμίτισσας babycute που έγραψε ότι δεν θα ήθελε άλλα παιδιά, πλην του δικού της, να πλησιάζουν το νεογνό τους πρώτους δύο μήνες. Αυτό έπραξα και εγώ στο παιδί μου που γεννήθηκε Ιανουάριο, εποχή ιώσεων. :mrgreen:

 

Κάνεις τον κόπο να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου;

Δεν είπα ότι η δική σου στάση ήταν περίεργη. Είπα ότι το περίεργο ήταν ότι κανένας άλλος εκτός από εσένα δεν έγραψε για μέτρα προφύλαξης. Άρα, όλες οι υπόλοιπες συμμετέχουσες μου φάνηκαν πολύ πολύ χαλαρές.

 

Και αυτή ακριβώς η χαλαρότητα έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα που είχε η hara86 για "υπερβολική υπερπροστασία των νεογέννητων" (αυτά ήταν τα δικά της λόγια) στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τον κόπο να ξαναδιαβάσεις το ποστ μου;

Δεν είπα ότι η δική σου στάση ήταν περίεργη. Είπα ότι το περίεργο ήταν ότι κανένας άλλος εκτός από εσένα δεν έγραψε για μέτρα προφύλαξης. Άρα, όλες οι υπόλοιπες συμμετέχουσες μου φάνηκαν πολύ πολύ χαλαρές.

 

Και αυτή ακριβώς η χαλαρότητα έρχεται σε αντίθεση με την εικόνα που είχε η hara86 για "υπερβολική υπερπροστασία των νεογέννητων" (αυτά ήταν τα δικά της λόγια) στην Ελλάδα.

 

Οκ εκανα τον κόπο και το ξαναδιαβασα καταλαβα το λες αλλα σορυ δεν βγαίνει όπως ήθελες να βγει :-) είδες και η μπεμπουλα διαφορετικά τη πήρε - δεν πειράζει γίνονται αυτά :wink:

 

Πάντως χαλαρες δεν ειναι (δεν ειναι καλο απλα διαφορετικό!!) ξερω δεκάδες Ελληνίδες που οταν φέρανε μωρακι σπίτι πληνανε με dettol ολο το δωμάτιο τους χωρις υπερβολή !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γι'αυτο ζήτησα απο τις κοπέλες να με διορθώσουν αν κανω λάθος...ούτε εγω έχω εμπειρία γέννας στην Ελλάδα....

Απλα απο γνωστές μου και κυρίως απο αυτα που γράφονται στο Φόρουμ βλεπω μια υπερβολή...

ελπίζω να μην είναι η πλειοψηφία έτσι.

 

Δεν κανεις κανένα λάθος.. Το φαινόμενο ειναι γενικό της χώρας μας. Δεν θα δεις σε πολλές χώρες να τρέχουν τα παιδια τους σε παιδι ψυχολόγους απο τα δυο για να μην πω νωρίτερα :-)

Link to comment
Share on other sites

... Πάντως χαλαρες δεν ειναι (δεν ειναι καλο απλα διαφορετικό!!) ξερω δεκάδες Ελληνίδες που οταν φέρανε μωρακι σπίτι πληνανε με dettol ολο το δωμάτιο τους χωρις υπερβολή !!

 

Εγώ, εγώ!

Και το δωμάτιο του μωρού και όλο το σπίτι και ... το δωμάτιο του νοσοκομείου :oops::oops:

Ήταν η χρυσή ευκαιρία για γενική καθαριότητα. Μετά τη γέννα, το σπίτι ήταν ελαφρώς αχούρι για κάποιες εβδομάδες....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανεις κανένα λάθος.. Το φαινόμενο ειναι γενικό της χώρας μας. Δεν θα δεις σε πολλές χώρες να τρέχουν τα παιδια τους σε παιδι ψυχολόγους απο τα δυο για να μην πω νωρίτερα :-)

 

Ίσως γιατί μότο μας είναι η προαναφερθείσα ρήση του Ιπποκράτη "το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν".

Σε άλλες χώρες μπορούν να έχουν ως μότο "όλα βαίνουν καλώς μέχρι αποδείξεως του εναντίου"...

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Απλώς διαφορετικό. Και βέβαια τι ταιριάζει στον καθένα μας.

 

Εμείς είχαμε ανησυχήσει για μια υστέρηση στην ομιλία και τόσο η λογοθεραπεύτρια όσο και η αναπτυξιολόγος μας έδιωξαν και μας είπαν να ανησυχήσουμε μετά τα 2,5 χρόνια του παιδιού...

Τι να κάνουμε... Γονείς είμαστε, ακούμε πολλά, ανησυχούμε εύκολα...

 

Και σε λογοθεραπευτές θα πάμε, και σε εργοθεραπευτές, και σε αναπτυξιολόγους και παιδοψυχολόγους και συμβουλευτική γονέων. Και παντού, αν θεωρήσουμε ότι χρειάζεται ή θα βοηθήσει! Δεν έχουμε ταμπού... (ο πληθυντικός δεν αναφέρεται στους Έλληνες γενικά αλλά στον άντρα μου και σε μένα).

Το καλό των παιδιών πάνω από όλα. Αυτό που δεν θα μπορούσα να μου συγχωρήσω είναι να δω το παιδί να δυσκολεύεται και να ξέρω ότι θα μπορούσα να είχα κάνει ΚΑΤΙ να το βοηθήσω έστω και μία μέρα νωρίτερα...

 

(Προφανώς οι πληροφορίες που φθάνουν στον περίγυρό μου φιλτράρονται... Έτσι δεν έχουν την ευκαιρία να με αποκαλέσουν "υπερβολική" :mrgreen: )

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί μότο μας είναι η προαναφερθείσα ρήση του Ιπποκράτη "το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν".

Εμείς είχαμε ανησυχήσει για μια υστέρηση στην ομιλία και τόσο η λογοθεραπεύτρια όσο και η αναπτυξιολόγος μας έδιωξαν και μας είπαν να ανησυχήσουμε μετά τα 2,5 χρόνια του παιδιού...

Τι να κάνουμε... Γονείς είμαστε, ακούμε πολλά, ανησυχούμε εύκολα...

 

Και σε λογοθεραπευτές θα πάμε, και σε εργοθεραπευτές, και σε αναπτυξιολόγους και παιδοψυχολόγους και συμβουλευτική γονέων. Και παντού, αν θεωρήσουμε ότι χρειάζεται ή θα βοηθήσει! Δεν έχουμε ταμπού... (ο πληθυντικός δεν αναφέρεται στους Έλληνες γενικά αλλά στον άντρα μου και σε μένα).

Το καλό των παιδιών πάνω από όλα. Αυτό που δεν θα μπορούσα να μου συγχωρήσω είναι να δω το παιδί να δυσκολεύεται και να ξέρω ότι θα μπορούσα να είχα κάνει ΚΑΤΙ να το βοηθήσω έστω και μία μέρα νωρίτερα...

 

(Προφανώς οι πληροφορίες που φθάνουν στον περίγυρό μου φιλτράρονται... Έτσι δεν έχουν την ευκαιρία να με αποκαλέσουν "υπερβολική" :mrgreen: )

 

Ναι καλα κάτσε άλλο ο λογοθεραπευτης και ο αναπτυξιολογος και άλλο ο παιδοψυχολογος γιατι τη παιδι δεν γέλασε μια μερα

Αν μιλάμε για λογο θεραπευτές και τέτοια εγω να δεις και εδώ ειβαι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ χωρις υπερβολή!! Και γιατρούς με 500 ευρώ επίσκεψη για 20 λεπτά και βάλε (δεν μου εχει μείνει να πάρω δεύτερο βρ*κι με το συμπάθειο) ενώ ελλαδα τουλαχιςτον αυτά ειναι πιο εφικτά!

 

Αλλα υπαρχει και μετρό

Τουλαχιςτον απο φορουμ αυτά που ειδα μου φαίνονται λίγο too much ειδικά ως προς παιδοψυχοκογους και τέτοια

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα κάτσε άλλο ο λογοθεραπευτης και ο αναπτυξιολογος και άλλο ο παιδοψυχολογος γιατι τη παιδι δεν γέλασε μια μερα

Αν μιλάμε για λογο θεραπευτές και τέτοια εγω να δεις και εδώ ειβαι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ χωρις υπερβολή!! Και γιατρούς με 500 ευρώ επίσκεψη για 20 λεπτά και βάλε (δεν μου εχει μείνει να πάρω δεύτερο βρ*κι με το συμπάθειο) ενώ ελλαδα τουλαχιςτον αυτά ειναι πιο εφικτά!

 

Αλλα υπαρχει και μετρό

Τουλαχιςτον απο φορουμ αυτά που ειδα μου φαίνονται λίγο too much ειδικά ως προς παιδοψυχοκογους και τέτοια

 

Δεν γέλασε το παιδί μια μέρα;;;;!!!!! Ξέρεις πόσο αφύσικο μου φαίνεται;;;

 

Η διαφορά στην τιμή που αναφέρεις αντικατοπτρίζει και τη νοοτροπία του συστήματος. Στην Αγγλία, τέτοιες υπηρεσίες κοστίζουν πολύ ακριβά γιατί θεωρούνται "πολυτέλεια" ή "εξαιρετικές / σπάνιες περιστάσεις".

Εδώ πάλι όχι... Θεωρείται ότι ο γονιός έχει δικαίωμα να ψάχνεται και άρα να έχει πραγματική πρόσβαση σε τέτοιες υπηρεσίες. Και όταν λέω πραγματική, εννοώ ότι ο ιδιώτης δεν θα ζητήσει πάνω από 100 € και ότι στο δημόσιο μπορείς να πας απλώς τηλεφωνώντας και κλείνοντας ραντεβού (και ας περιμένεις λίγες εβδομάδες), χωρίς να χρειάζεται να πείσεις τον κάθε GP.

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Είπες ότι στην Αγγλία, και σε ιδιωτικές και σε δημόσιες κλινικές θεωρείται δεδομένο ότι το νεογέννητο θα είναι πάντα μαζί με τη μαμά του. Σωστά; Αυτό γίνεται και στις καισαρικές;

Και αν κάποια μαμά δεν θέλει, τι συμβαίνει; Της το επιβάλλουν ή φέρνουν ψυχολόγο για να την μεταπείσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γέλασε το παιδί μια μέρα;;;;!!!!! Ξέρεις πόσο αφύσικο μου φαίνεται;;;

 

Η διαφορά στην τιμή που αναφέρεις αντικατοπτρίζει και τη νοοτροπία του συστήματος. Στην Αγγλία, τέτοιες υπηρεσίες κοστίζουν πολύ ακριβά γιατί θεωρούνται "πολυτέλεια" ή "εξαιρετικές / σπάνιες περιστάσεις".

Εδώ πάλι όχι... Θεωρείται ότι ο γονιός έχει δικαίωμα να ψάχνεται και άρα να έχει πραγματική πρόσβαση σε τέτοιες υπηρεσίες. Και όταν λέω πραγματική, εννοώ ότι ο ιδιώτης δεν θα ζητήσει πάνω από 100 ? και ότι στο δημόσιο μπορείς να πας απλώς τηλεφωνώντας και κλείνοντας ραντεβού (και ας περιμένεις λίγες εβδομάδες), χωρίς να χρειάζεται να πείσεις τον κάθε GP.

 

Να σε ρωτήσω κάτι; Είπες ότι στην Αγγλία, και σε ιδιωτικές και σε δημόσιες κλινικές θεωρείται δεδομένο ότι το νεογέννητο θα είναι πάντα μαζί με τη μαμά του. Σωστά; Αυτό γίνεται και στις καισαρικές;

Και αν κάποια μαμά δεν θέλει, τι συμβαίνει; Της το επιβάλλουν ή φέρνουν ψυχολόγο για να την μεταπείσει;

 

Ναι εννοείται οτι ειναι αφύσικο αλλα οχι και για ψυχολόγο ρε συ ήμαρτον! Ας δώσουμε στα παιδακια μας μια ευκαιρία

Οσο για την πολυτέλεια των 500 ευρώ δεν ειναι πολυτελές καθόλου , χτυπάνε τις τιμές γιατι όλοι πανε και περιμένουνε απο NHS που δεν ειναι για όλους μας για όλες τις περιπτώσεις!

 

Οσο για τις καισαρικές στο δημόσιο δεν εχεις λογο το παιδι ειναι μαζί σου εκτός και αν ειναι άρρωστο και παει σε ειδική μονάδα η αν ειςαι βαριά άρρωστη εσυ που πρεπει να φέρεις δικο σου να προσέξει το παιδι

Ιδιωτικά που πήγα εγω και που εκανα καισαρικη το παιδι πάλι μαζί σου αλλα επειδή πληρώνεις μια βλακώδες περιουςια που ουτε αξία λόγου δεν ειναι, έχουν ιδιωτικό nursery που στο παίρνουν για οσο γουστάρεις το νανουριζουν το κοιμιζουν οτι θέλεις εσυ! Και μιλάμε για δυο τρεια μωρακια καθε φορά στον ιδιωτικό θάλαμο άδειο δηλαδη .... Α σου δίνουν και σαμπάνια αν γουστάρεις !!

Link to comment
Share on other sites

Α και να προσθέσω οτι καμμια απο τις κοπέλες ατο ιδιωτικο θάλαμο δεν άφησε τα μωρακια τους με τις μαίες .... Η υπηρεσία ηταν εκει αλλα καμμια δεν την χρησιμοποίησε!

Link to comment
Share on other sites

στο μαιευτήριο που θα γεννήσω εγώ μας είπαν ότι αν δουν πολύ κόσμο στο επισκεπτήριο έρχονται και στο παίρνουν χωρίς να σε ρωτήσουν για την ασφάλειά του... Επίσης στους δικούς μου οκ μπορώ να βάλω περιορισμούς στους άλλους ενοίκους του δωματίου όμως???? Βέβαια εγώ είμαι και ιδιάζουσα περίπτωση μια μέρα θα περάσουμε σίγουρα στη μονάδα..... πραγματικά όμως είμαι σε δίλημμα!

 

Είχα την ίδια αγωνία με σένα, αλλά κατάλαβα τελικά ότι το rooming in δεν το υπογράφεις και στις πλάκες της Αγίας Γραφής!!!! Τί εννοώ : Εγώ πήρα τελικά rooming in (ΙΑΣΩ) και είχα τον μικρό όλη την ημέρα μαζί, όποτε ήθελα όμως για οποιονδήποτε λόγο, καλούσα τις μαίες και τον έπαιρναν (π.χ. για να κάνω μπάνιο όταν δεν υπήρχε άλλος στο δωμάτιο). Και την δεύτερη νύχτα τους τον έδωσα να κοιμηθεί στον θάλαμο γιατί πονούσα πολύ από την καισαρική, παρ' όλα αυτά μου τον έφεραν πολλές φορές μέσα στη νύχτα για να τον θηλάσω, δεν τηρούσαν δηλαδή 2ωρο ή 3ωρο. Σε ένα τάισμα θυμάμαι μου τον έφεραν μισή ώρα αφού είχε τελειώσει τον προηγούμενο θηλασμό (διάρκειας 1,5 ώρας!!!!).

 

Και να ζητήσεις rooming in και μετά να μετανιώσεις δεν έγινε και τίποτα, τζάμπα είναι!!! Πιο πολύ πρέπει να σκεφθείς, κατά την γνώμη μου, αν θα σε πειράξει εσύ τελικά να θελήσεις να μην έχεις το μωρό συνέχεια μαζί, αλλά οι άλλες κοπέλες στο δωμάτιο να τα έχουν. Εγώ είχα ζητήσει δίκλινο με rooming in για αυτό τον σκοπό, βέβαια ο τότε γιατρός μου κανόνισε αναβάθμιση σε μονόκλινο στην ίδια τιμή!!! Να' ναι καλά ο άνθρωπος και καλή του σύνταξη, τώρα με το δεύτερο να δω τί θα κάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από την πρώτη στιγμή που γεννιέται ένας άνθρωπος, οι εγγραφές στην ψυχή του και το μυαλό του επηρεάζουν όλη του τη ζωή, είχα τα μωρά μου στην αγκαλιά μου όσο περισσότερο μου επέτρεπε το μαιευτήριο, για να απαλύνω το στρες που ένιωθαν και το μεγάλο σοκ της αλλαγής από την κοιλιά στον έξω κόσμο(φώτα, φωνές, αλλαγή τρόπου λήψης τροφής και οξυγόνου, κτλ).

 

Σας παραθέτω αποσπάσματα από το βιβλίο «Κοινωνική Νοημοσύνη – η νέα επιστήμη των ανθρώπινων σχέσεων» του Daniel Goleman, πατέρα της «συναισθηματικής νοημοσύνης»

 

 

(σχετικά με μελέτες που γίνανε σε τρωκτικά)

 

«Η έρευνα του καταδεικνύει ένα μοναδικό παράθυρο στην ανάπτυξη του εγκεφάλου, τις 12 ώρες μετά τη γέννηση του τρωκτικού, κατά τη διάρκεια των οποίων συντελείται μια κρίσιμη διεργασία του μεθυλίου. Η συχνότητα με την οποία η μητέρα γλείφει και περιποιείται τα νεογέννητα κατά τη διάρκεια αυτών των ωρών καθορίζει στην πράξη τις χημικές ουσίες αντίδρασης στο στρες που θα υπάρχουν στον εγκέφαλο του τρωκτικού καθʼ όλη την υπόλοιπη ζωή του.

 

Όσο πιο στοργική είναι η μητέρα, τόσο πιο έξυπνα, σίγουρα και θαρραλέα θα γίνουν τα μικρά. Αντίθετα, όσο λιγότερο τα περιποιείται, τόσο πιο μεγάλη υστέρηση θα εμφανίσουν στη μάθηση και τόσο πιο άσχημα θα αντιδράσουν στις εξωτερικές απειλές. Είναι ενδεικτικό ότι η φροντίδα της μητέρας στα νεογέννητα καθορίζει επίσης τη φροντίδα που θα δείξουν αργότερα τα θηλυκά στα δικά τους μικρά…

 

Τα ανθρώπινα αντίστοιχα του γλειψίματος και της περιποίησης φαίνεται ότι είναι η ενσυναίσθηση, ο συντονισμός και το άγγιγμα της μητέρας..Αυτό το εύρημα υποδηλώνει πόσο σημαντικές είναι σε μόνιμη βάση αυτές οι μικρές ενδείξεις στοργής μιας μητέρας προς το παιδί της.»

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

 

εγω επιδη ακριβως ηθελα τ νεογεννητο διπλα μ γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο της θεσσαλονικης κ πιστευω ότι ηταν η καλυτερη επιλογή γ μενα

 

 

καταρχήν εξοικειωθηκα μ τ μωρο κ απεκτησα αυτοπεποιηθηση,( δεν υπηρξε μεγαλυτερη ασχετη από μενα μ μωρα) οποτε γυρισα σπιτι ετοιμη κ προϊδεασμένη, εμαθα κ ελυσα ολες μ τις αποριες γ τ θηλασμο χαρη στις μαιες κ τη δικη μ επιμονη, αλλωστε δε τ θεωρω φυσιολογικο ν μ είναι διπλα τ μωρο στη μαμα του

 

 

τ μονο μειον, ημουν σεδικλινο οποτε ο υπνος σ εξαρτάται κ από τ μωρο της διπλανης αλλα κ παλι δεθηκα πολύ μ την κοπελα , επισης ασχετη κ τωρα τ θυμομαστε κ γελαμε

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...