Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδιάμεση έμμηνος ρύση


κιςς

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους . 

Δεν ξέρω αν τοποθέτησα στη σωστή ενότητα το θέμα μου.

Από το πρωί είμαι σκασμενη. 

Είμαι στην 12 μέρα του κύκλου και είδα το πρωί αίμα στο σκούπισμα. Δεν στάζει αλλά όταν έβαλα το χαρτάκι λίγο πιο μέσα έχει αίμα κόκκινο. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το βράδυ που παρατήρησα ότι μειώθηκε . Δεν έχω αλλά συμπτώματα ίσως ελάχιστα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά ούτε έγκυος είμαι σίγουρα . Έχω κλείσει ραντεβού με το γιατρό σε δύο μέρες αλλά μέχρι τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω. Θέλω να μου πείτε έχει τύχει σε καμία αυτό;; Τι ήταν τελικά; Φοβάμαι παρά πολύ 😥 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, κιςς είπε:

Καλησπέρα σε όλες και όλους . 

Δεν ξέρω αν τοποθέτησα στη σωστή ενότητα το θέμα μου.

Από το πρωί είμαι σκασμενη. 

Είμαι στην 12 μέρα του κύκλου και είδα το πρωί αίμα στο σκούπισμα. Δεν στάζει αλλά όταν έβαλα το χαρτάκι λίγο πιο μέσα έχει αίμα κόκκινο. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι το βράδυ που παρατήρησα ότι μειώθηκε . Δεν έχω αλλά συμπτώματα ίσως ελάχιστα τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά ούτε έγκυος είμαι σίγουρα . Έχω κλείσει ραντεβού με το γιατρό σε δύο μέρες αλλά μέχρι τότε δεν μπορώ να ηρεμήσω. Θέλω να μου πείτε έχει τύχει σε καμία αυτό;; Τι ήταν τελικά; Φοβάμαι παρά πολύ 😥 

 

εχω δει ελαχιστη αιμορραγια κατα την ωορρηξια 2-3φορες στη ζωη μου.να λερωσω ενα σερβιετακι πχ

μου χει τυχει κ μικροτραυματισμος,αντιστοιχη ποσοτητα

αυτα δ κρατουσαν πανω απο μια μερα

τωρα γενικα αιμορραγια ενδιαμεσα μπορει να κανει καμια κυστη,τραχηλιτιδα,καποιος πολυποδας.πραγματα που δ ειναι τοσο σοβαρα για να ανησυχεις κ περνανε ευκολα

ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολύ, ηρέμησα λίγο . Και μένα μια μέρα μου κράτησε και τη δεύτερη λίγα καφέ. Σήμερα θα με δει ο γιατρός να δούμε τι είναι. 

Έχουμε μεγάλο ιστορικό καρκίνων στην οικογένεια και η αλήθεια είναι δεν μπορώ να σταματήσω να το σκέφτομαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. 

Πήγα τελικά στο γιατρό και με εξέτασε.

Με βρήκε τελείως καθαρή και μου έδωσε προληπτικά να κάνω έναν ορμονικό έλεγχο.

Το αίμα στη μέση του κύκλου μου είπε είναι πολύ συχνό φαινόμενο κ μπορεί να οφείλεται και σε στρες και κούραση σε συνδυασμό με την ωορρηξία.

 

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ωραία ναι γράψε κ μετά όταν έχεις τις εξετάσεις και τι θα σου πει ο γιατρός....

υπάρχουν φυτικά σκευάσματα είτε για την περίοδο (γιατί είναι ενοχλητικό να το εχεις αυτό)

αλλά και για το στρες. 

για το στρες δοκίμασε το εκχύλισμα πασσιφλόρας  (ή βάμμα πασιφλόρας), έχει ένα φαρμακείο το γαία, κάπου στην ηλιούπολη που τα έχει όλα αυτά τα βάμματα. 

 

για την περίοδο εμένα η γυναικολόγος μου μου είχε γράψει 

λυγαριά agnus castus, παίρνωκάθε πρωί.   500μγ   + rhodiola rosea 500mg

μου είχε γράψει και το βράδυ να παίρνω agnus castus  αλλά μου φέρνει εφιάλτες! οπότε δεν το παίρνω. 

Αμέσως στο πρώτο μήνα μου σταμάτησε και αυτό είναι τώρα 4 χρόνια.   

Επειδή ξεκίνησα μια άλλη αγωγή, μόλις σταμάτησα 10 μέρες να παίρνω το agnus μετα από όλα αυτά τα χρόνια, αμέσως μου ήρθε ενδιάμεση περίοδος. 

Όταν τα ξαναξεκίνησα, όλα πάλι καλά, σταμάτησε η ενδιάμεση περίοδος.  

Είναι σαν ορμόνες! αλλά φυτικό σκεύασμα adaptogen 

πες το στον γυναικολόγο σου!  η ροδιόλα δρα και ως αντιστρες, αλλά αυτή βοηθάει για μένα που είμαι πια 48, στα πιασίματα κ στην μυική ελαστικότητα. τέλος αυχένας κ πλάτη πιασμένη! 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλησπέρα, πιστεύω να γράφω σωστά!! Σήμερα 23η μέρα του κύκλου είδα μια κηλίδα αιμα και τπτ αλλο. Έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό, υπάρχει περίπτωση να έχει βγει λάθος και να ήταν αιμα εμφύτευση?? Χρησιμοποιούμε προφύλαξη πάντα,μόνο λίγο στην αρχή δεν βάζουμε και γ αυτό φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Καλησπέρα, πιστεύω να γράφω σωστά!! Σήμερα 23η μέρα του κύκλου είδα μια κηλίδα αιμα και τπτ αλλο. Έκανα ένα τεστ το οποίο βγήκε αρνητικό, υπάρχει περίπτωση να έχει βγει λάθος και να ήταν αιμα εμφύτευση?? Χρησιμοποιούμε προφύλαξη πάντα,μόνο λίγο στην αρχή δεν βάζουμε και γ αυτό φοβάμαι.

Ακόμα κ να ήσουν έγκυος τόσο νωρίς αποκλείεται να έδειχνε.. Από την καθυστέρηση κ μετά θα δείξει το τεστ. Μήπως ήρθατε σε επαφή με τον άντρα σου κ είχες κάποιον μικροτραυματισμό στον κόλπο? Ίσως να εξηγούσε το αίμα. Αλλιώς περίμενε λίγες μέρες ακόμα για να κάνεις. Αν και αφού βάζετε προφύλαξη δύσκολο είναι να είσαι έγκυος εκτός κ αν έπεσες πάνω στην ωορρηξία 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαμε σε επαφή 3 μέρες πριν το αίμα.μπορει από κπ τραυματισμό να έτρεξε αιμα μετά από 2 -3 μέρες??

Δλδ αν πέσεις πάνω στην ωορηξια, έχοντας χρησιμοποιήσει προφύλαξη αλλά όχι από την αρχή υπάρχει όντως πιθανότητα εγκυμοσύνης?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, sweety** είπε:

Ήρθαμε σε επαφή 3 μέρες πριν το αίμα.μπορει από κπ τραυματισμό να έτρεξε αιμα μετά από 2 -3 μέρες??

Δλδ αν πέσεις πάνω στην ωορηξια, έχοντας χρησιμοποιήσει προφύλαξη αλλά όχι από την αρχή υπάρχει όντως πιθανότητα εγκυμοσύνης?

μπορει να ηταν απλα κ η ωορρηξια

αν δ χρησιμοποιεις προφυπαξη απο την αρχη,υπαρχει πιθανοτητα κτ να ξεφυγει,κ αναλογα κ της ημερας του κυκλου κ το καθε ζευγαρι να μεινεις εγκυος

δυο βδομαδες μετα απο αυτην την επαφη,το τεστ θα δειξει σιγουρα

*προφυλαξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...