Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταληλο σπιτι για οικογενεια σε τμ ?


_angelina

Recommended Posts

Καλησπερα  θελω τη γνωμη σας, ειμαι νεα μαμα με ενα κοριτσακι 9 μηνων. ειμαστε τριμελης οικογενεια προς το παρων.

αυτη τι στιγμη ζουμε στο ενοικιο με τον αντρα μου και το παιδακι μας σε 90 τμ , και σκεφτομαστε τι μπορουμε να κανουμε ωστε στο μελλον να εχουμε ενα σπιτι δικο μας και να μην εχουμε τον βραχνα του ενοικιου! 

υπαρχει ενα σπιτι 70 τμ στην οικογενεια που μπορουμε να παμε να μεινουμε αν θελουμε και να μην πληρωνουμε ενοικιο αλλα με ενα υπνοδωματιο και σχετικα παλιο.

και η ερωτηση μου ειναι η εξης. 

θα μπορουσε πιστευετε με μια νεα  διαρυθμιση και ανακαινιση να βολευτουμε και ας ειναι μικροτερο και με την προοπτικη οτι θελουμε στο μελλον να κανουμε και ενα δευτερο παιδακι ? 
η θα ηταν προτιμοτερο να το ψαχναμε για ενα δανειο και να παρουμε κατι μεγαλυτερο? τουλαχιστον μετα απλα θα μεινει και κατι στο παιδι σου. 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 έχοντας στο νου οτι 70 % των γαμων καταλήγει σε διαζυγιο και ενοσω εισαστε στην αρχη της ζωης του πρωτου σας παιδιου, 

θα σου έλεγα να μην κανετε τιποτα. 

απο φίλη που εχει ακινητα εχω καταλαβει οτι δεν αξιζει να σου ανηκει κατι, τα εξοδα ειναι τοσα πολλα κ τα ακινητα χανουν την αξια τους μετα απο 10-15 χρονια και εκει που χαιρεσαι που τελειωσε το δανειο θες μετα ξανα μανα ανακαινιση (τα σπιτια χαλάνε εντος τόσων ετών) οποτε ξοδευεις παλι εκει.  

δηλαδή παλι λεφτα δινεις. 

ενώ στο ενοικιο έχεις ευελιξία να πας αλλου να μεινεις αλλου αναλογα με τις οποιες αλλαγες σε δουλειά ή σχολεία παιδιών, με καλο ψάξιμο βρισκεις νεες ευκαιρειες κλπ.   

μην το κανετε, θα έλεγα.  

Εκτός και αν είσαστε διορισμένοι σε δημοσιο οπου να μην προβλέπεται πχ καμία αλλαγή τοπου διαμονής κλπ. 

Αν είστε ιδιωτικό τομεα...... ξεχνα το. 

δεν ειμαι βεβαια ειδικη στα δανεια ή στα ακινητα. λεω απλα τη γνωμη μου. 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, belleblue είπε:

 έχοντας στο νου οτι 70 % των γαμων καταλήγει σε διαζυγιο και ενοσω εισαστε στην αρχη της ζωης του πρωτου σας παιδιου, 

θα σου έλεγα να μην κανετε τιποτα. 

απο φίλη που εχει ακινητα εχω καταλαβει οτι δεν αξιζει να σου ανηκει κατι, τα εξοδα ειναι τοσα πολλα κ τα ακινητα χανουν την αξια τους μετα απο 10-15 χρονια και εκει που χαιρεσαι που τελειωσε το δανειο θες μετα ξανα μανα ανακαινιση (τα σπιτια χαλάνε εντος τόσων ετών) οποτε ξοδευεις παλι εκει.  

δηλαδή παλι λεφτα δινεις. 

ενώ στο ενοικιο έχεις ευελιξία να πας αλλου να μεινεις αλλου αναλογα με τις οποιες αλλαγες σε δουλειά ή σχολεία παιδιών, με καλο ψάξιμο βρισκεις νεες ευκαιρειες κλπ.   

μην το κανετε, θα έλεγα.  

Εκτός και αν είσαστε διορισμένοι σε δημοσιο οπου να μην προβλέπεται πχ καμία αλλαγή τοπου διαμονής κλπ. 

Αν είστε ιδιωτικό τομεα...... ξεχνα το. 

δεν ειμαι βεβαια ειδικη στα δανεια ή στα ακινητα. λεω απλα τη γνωμη μου. 

 

Μενεις σε νοικιασμενο ή δικο σου σπιτι; Στην Αθηνα, Ενα σπιτι που αν το αγοραζες θα εκανε 100.000ευρω, για να το νοικιασεις κανει 500€ το μηνα. Και μιλαω για μικρο και πολυ παλιο σπιτι. Επομενως συμφερει ξεκαθαρα το να αγορασεις. Αρκει να μπορεις να παρεις δανειο

Link to comment
Share on other sites

αν κ γνωριζω περισσοτερο την αγορα ακινητων επαρχιας συμφωνω με την μαμα,καλυτερα δικο σου.βεβαια εξαρταται απο την εργασια σας.το

πατρικο μου ειναι 75τμ κ ειμασταν 5μελης.δ ειναι ευκολο.εννοειται θα ηθελα ενα δευτερο wc .κ σαν παιδι να μην κοιμαμαι με τα αδερφια μου,αλλα οκ.το δικο μου σπιτι ειναι μεγαλυτερο στα καθαρα τετραγωνικα αλλα δ του φαινεται.παλι δυο υ/δ εχουμε κ ειμαστε 4.ενα wc  εξτρα θα το ηθελα.ισως κ τα παιδια να ηθελαν δικο τους δωματιο,αλλα βολευομαστε.η καλη ανακαινιση το 70αρι,η το πουλατε κ αν μπορειτε δανειο για κτ μεγαλυτερο.απλα παντα θελει αποθηκευτικους χωρους.ισως νιωσετε την διαφορα με το 90αρι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , irin είπε:

Μενεις σε νοικιασμενο ή δικο σου σπιτι; Στην Αθηνα, Ενα σπιτι που αν το αγοραζες θα εκανε 100.000ευρω, για να το νοικιασεις κανει 500€ το μηνα. Και μιλαω για μικρο και πολυ παλιο σπιτι. Επομενως συμφερει ξεκαθαρα το να αγορασεις. Αρκει να μπορεις να παρεις δανειο

εγώ ξέρω ότι 100.000 θα βρείς να αγοράσεις κάτι που θα ειναι γκαρσονιέρα όχι καν υπνοδωμάτια να εχει για οικογενεια. 

επίσης πολυ χλωμο να ειναι ανακαινισμενο. 

αυτή τη στιγμή ενεργειακά δεν αξίζει να αγοράσεις σπιτι που να μην ειναι προσφατα ανακαινισμενο δηλ να εχει κουφωματα πρόσφατα κλπ για να μη χανει σε θερμοτητα ή σε δροσιά αν βαζεις ΑC. 

 

Αυτή τη στιγμή κάτω από 200.000 έχω την εντύπωση ότι δε βρίσκεις σπίτι για αγορά στην Αθήνα... φυσικα, το θέμα είναι και που είναι τι έχει δίπλα κλπ. 

Οκ, αν έχει δίπλα μετασχηματιστή (καρκινογόνο!!) αν έχει δίπλα δρόμο κεντρικό ( αυξάνει πιθανότητες άσθμα από τα καυσαέρια τεράστιο ποσοστό)  αν βλέπει τοιχο, δεν έχει θέα, δεν εχει κοντά πάρκο,  θα πετύχεις καλύτερη τιμή. 

 

Οι συνθήκες ζωής που θα πετύχεις στο ενοίκιο θα είναι καλύτερες από αυτές που μπορείς να πετύχεις με αγορά.    Για μένα η αγορά είναι μια ψευδαίσθηση & ένας μύθος. Έχοντας δίπλα μου πολλές με ακίνητα κανένας δε μένει τελικα σε αυτά που του ανήκουν, μετακομίζει, αλλαζει ανάγκες συνήθειες, 

και τέλος το όνειρο.  

Όσοι αγόρασαν ακόμα το πληρώνουν κ ιδρώνουν μια χαρά το ίδιο σαν να πληρωναν ενοικιο και εχουν κ το βαρος του ότι αν δε πληρώσουν τότε....τι γίνεται με το ακίνητο κ τα χρήματα που έδινες?   

άσε τους φόρους απο τα ενφια και τους φορους απο εισοδημα αν θες μετα να νοικιασεις το σπιτι (εκεί ας γελασουμε με τον μύθο...) αν τυχον πρεπει να μετακομίσεις..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κ επειδη εχω μεινει κ λιγο αθηνα,προ δεκαετιας.70αρι με δυο δωματια,μικρο πολυ το δευτερο,καλη κατασταση,ν.ιωνια ζητουσαν 600.ιδια περιοχη ειδαμε 90αρι για αγορα στα 200000,κ λιγο πιο καινουριο.ενεργειακα κανεις κ το εξοικονομω,που ξερω αρκετους που εκαναν,κ το φτιαχνεις.τα ηλεκτρολογικα ειναι ζορι,αναλογως πατωματος ειδικα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , belleblue είπε:

εγώ ξέρω ότι 100.000 θα βρείς να αγοράσεις κάτι που θα ειναι γκαρσονιέρα όχι καν υπνοδωμάτια να εχει για οικογενεια. 

επίσης πολυ χλωμο να ειναι ανακαινισμενο. 

αυτή τη στιγμή ενεργειακά δεν αξίζει να αγοράσεις σπιτι που να μην ειναι προσφατα ανακαινισμενο δηλ να εχει κουφωματα πρόσφατα κλπ για να μη χανει σε θερμοτητα ή σε δροσιά αν βαζεις ΑC. 

 

Αυτή τη στιγμή κάτω από 200.000 έχω την εντύπωση ότι δε βρίσκεις σπίτι για αγορά στην Αθήνα... φυσικα, το θέμα είναι και που είναι τι έχει δίπλα κλπ. 

Οκ, αν έχει δίπλα μετασχηματιστή (καρκινογόνο!!) αν έχει δίπλα δρόμο κεντρικό ( αυξάνει πιθανότητες άσθμα από τα καυσαέρια τεράστιο ποσοστό)  αν βλέπει τοιχο, δεν έχει θέα, δεν εχει κοντά πάρκο,  θα πετύχεις καλύτερη τιμή. 

 

Οι συνθήκες ζωής που θα πετύχεις στο ενοίκιο θα είναι καλύτερες από αυτές που μπορείς να πετύχεις με αγορά.    Για μένα η αγορά είναι μια ψευδαίσθηση & ένας μύθος. Έχοντας δίπλα μου πολλές με ακίνητα κανένας δε μένει τελικα σε αυτά που του ανήκουν, μετακομίζει, αλλαζει ανάγκες συνήθειες, 

και τέλος το όνειρο.  

Όσοι αγόρασαν ακόμα το πληρώνουν κ ιδρώνουν μια χαρά το ίδιο σαν να πληρωναν ενοικιο και εχουν κ το βαρος του ότι αν δε πληρώσουν τότε....τι γίνεται με το ακίνητο κ τα χρήματα που έδινες?   

άσε τους φόρους απο τα ενφια και τους φορους απο εισοδημα αν θες μετα να νοικιασεις το σπιτι (εκεί ας γελασουμε με τον μύθο...) αν τυχον πρεπει να μετακομίσεις..

 

 

 

 

Συμφωνω με οσα λες για την αγορα. Απλα βλεπω οτι για σαπια μικρα σπιτια ζητανε 500+€

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, irin είπε:

Συμφωνω με οσα λες για την αγορα. Απλα βλεπω οτι για σαπια μικρα σπιτια ζητανε 500+€

ναι.   θέλει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μεγάλη προσοχή στους ιδιοκτήτες κ την κατάσταση του σπιτιού.  Δεν είναι όλα χάλια.

Συνιστώ σε όλους πριν νοικιάσουν να πηγαίνουν με κάποιον έμπειρο δηλαδή κάποιον που έχει ακίνητα είναι στην αγορά και έχει μείνει σε 10 σπίτια στη ζωή του να μπορεί να καταλάβει από πρίν. 

 

15 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

κ επειδη εχω μεινει κ λιγο αθηνα,προ δεκαετιας.70αρι με δυο δωματια,μικρο πολυ το δευτερο,καλη κατασταση,ν.ιωνια ζητουσαν 600.ιδια περιοχη ειδαμε 90αρι για αγορα στα 200000,κ λιγο πιο καινουριο.ενεργειακα κανεις κ το εξοικονομω,που ξερω αρκετους που εκαναν,κ το φτιαχνεις.τα ηλεκτρολογικα ειναι ζορι,αναλογως πατωματος ειδικα

οι τιμές ενοικίων ή αγοράς, προ 10 ετίας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση,  ΚΑΜΙΑ σχέση με τώρα. 

 

αιτία σύμφωνα με αυτά που ξέρω, είναι η 100% αύξηση στα νότια, κάτι που κάνει περισσότερους να στραφούν λίγο πιο βόρεια με αντίστοιχο εφέ αλυσιδωτό. Έχω φίλη που είναι στα ακίνητα στα Νότια. 

Σε λίγα χρόνια δεν θα είναι εφικτό πια σε Αθηναίους να μένουν σε νορμάλ σπιτια εκεί, αν δεν υπάρξει επιδότηση για χτίσιμο νέων σπιτιών, σε καινούριες περιοχές, ή επιδότηση για ανακαινίσεις έτσι ώστε κάποια χάλια σπίτια να γίνουν πιο ελκυστικα σε θέμα υποδομών εντός του σπιτιού. 

Και μονο όσοι έχουν ιδιοκτησία στα νότια, θα την εκμεταλλευτούν τουριστικά ($$$)  και θα ψάξουν αλλού για ενοίκιο. 

 

Όλοι αυτοί,... θα ψάξουν σε σημεία που τώρα ακόμα είναι νορμαλ τιμές,  με αποτέλεσμα να μειωθεί η προσφορά και άρα να ανέβουν και εκεί οι τιμές. 

 

Κερδισμένοι είναι όσοι αγόρασαν στην κρίση πριν από 5 -10 χρόνια νεόδμητο σπίτι γιατί θα εχει ανεβασει την αξία του τώρα τρελλά. 

Αυτοί τώρα, λογικά, αν πουλήσουν βγάζουν κάποια χρήματα. 

Όποιος αγοράζει τώρα θα αγοράσει σε μεγάλη τιμή, κάτι που έχει μικρότερη αξία. 

Εγώ θα περιμενα , κατόπιν αυτής της φάσης που περνάμε, που θα φτάσει ένα ταβάνι, την αγορά να δημιουργησει τα νεόδμητα

Δηλαδή, τα ενοικια θα ανέβουν στον θεό, τα ακίνητα θα ακριβύνουν και άλλο τόσο που δεν θα αξίζει αγορά,  οπότε για να κινηθούν τα νερά θα πρέπει να γίνουν αλλαγές από το κράτος.

 

Ή εάν έχω συγκεκριμένη περιοχή στο μυαλο μου που ξέρω ότι θα θέλω να μενω σε 20 χρόνια, 30 χρόνια, και θα έκανα βόλτες κάθε μερα μιλώντας με τον κόσμο και να ψάνω γνωριμίες για τυχον τυχερή διαθεσιμότητα πώλησης .  (δηλαδή ψυλλος στα άχυρα,... ) Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χρόνο κ το καταφέρνουν αυτό. 

 

Για όποιον αμφιβάλλει ας κάνει μια γύρα, και δεί τα σπιτια κ τις τιμες ....    αυτά ακουω απο 2 μεσίτριες φίλες. 

Προσοχή γιατί οι μεσίτες αν δεν ειναι φίλοι σου, μπορεί να θελουν να σου πουλήσουν απλά κάτι για το ποσοστό &  σε πείσουν να το αγοράσεις κάτι που δεν αξίζει με την καμία, απλώς επειδή δεν εχουν κάτι άλλο να σου πουλήσουν. Πωλήσεις είναι αυτές. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/8/2022 at 10:13 ΜΜ, _angelina είπε:

Καλησπερα  θελω τη γνωμη σας, ειμαι νεα μαμα με ενα κοριτσακι 9 μηνων. ειμαστε τριμελης οικογενεια προς το παρων.

αυτη τι στιγμη ζουμε στο ενοικιο με τον αντρα μου και το παιδακι μας σε 90 τμ , και σκεφτομαστε τι μπορουμε να κανουμε ωστε στο μελλον να εχουμε ενα σπιτι δικο μας και να μην εχουμε τον βραχνα του ενοικιου! 

υπαρχει ενα σπιτι 70 τμ στην οικογενεια που μπορουμε να παμε να μεινουμε αν θελουμε και να μην πληρωνουμε ενοικιο αλλα με ενα υπνοδωματιο και σχετικα παλιο.

και η ερωτηση μου ειναι η εξης. 

θα μπορουσε πιστευετε με μια νεα  διαρυθμιση και ανακαινιση να βολευτουμε και ας ειναι μικροτερο και με την προοπτικη οτι θελουμε στο μελλον να κανουμε και ενα δευτερο παιδακι ? 
η θα ηταν προτιμοτερο να το ψαχναμε για ενα δανειο και να παρουμε κατι μεγαλυτερο? τουλαχιστον μετα απλα θα μεινει και κατι στο παιδι σου. 
 

 

Αυτό που θα έκανα αν υπήρχε η δυνατότητα θα ήταν να νοικιαζα αυτό των 70 τ.μ. και με το ενοίκιο που θα επαιρνα (μέρος του) να πληρώνω το άλλο που θα έμενα. Έτσι, και έχεις κάτι δικό σου και δεν μπαίνεις στην πολυέξοδη διαδικασία να αγοράσεις και γλιτώνεις μεγάλο μέρος των επίσης πολυέξοδων ενοικίων (γλιτώνεις εννοώ ότι εξισορροπούνται με αυτά που εισπράττεις από το άλλο)

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, belleblue είπε:

ναι.   θέλει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μεγάλη προσοχή στους ιδιοκτήτες κ την κατάσταση του σπιτιού.  Δεν είναι όλα χάλια.

Συνιστώ σε όλους πριν νοικιάσουν να πηγαίνουν με κάποιον έμπειρο δηλαδή κάποιον που έχει ακίνητα είναι στην αγορά και έχει μείνει σε 10 σπίτια στη ζωή του να μπορεί να καταλάβει από πρίν. 

 

οι τιμές ενοικίων ή αγοράς, προ 10 ετίας δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση,  ΚΑΜΙΑ σχέση με τώρα. 

 

αιτία σύμφωνα με αυτά που ξέρω, είναι η 100% αύξηση στα νότια, κάτι που κάνει περισσότερους να στραφούν λίγο πιο βόρεια με αντίστοιχο εφέ αλυσιδωτό. Έχω φίλη που είναι στα ακίνητα στα Νότια. 

Σε λίγα χρόνια δεν θα είναι εφικτό πια σε Αθηναίους να μένουν σε νορμάλ σπιτια εκεί, αν δεν υπάρξει επιδότηση για χτίσιμο νέων σπιτιών, σε καινούριες περιοχές, ή επιδότηση για ανακαινίσεις έτσι ώστε κάποια χάλια σπίτια να γίνουν πιο ελκυστικα σε θέμα υποδομών εντός του σπιτιού. 

Και μονο όσοι έχουν ιδιοκτησία στα νότια, θα την εκμεταλλευτούν τουριστικά ($$$)  και θα ψάξουν αλλού για ενοίκιο. 

 

Όλοι αυτοί,... θα ψάξουν σε σημεία που τώρα ακόμα είναι νορμαλ τιμές,  με αποτέλεσμα να μειωθεί η προσφορά και άρα να ανέβουν και εκεί οι τιμές. 

 

Κερδισμένοι είναι όσοι αγόρασαν στην κρίση πριν από 5 -10 χρόνια νεόδμητο σπίτι γιατί θα εχει ανεβασει την αξία του τώρα τρελλά. 

Αυτοί τώρα, λογικά, αν πουλήσουν βγάζουν κάποια χρήματα. 

Όποιος αγοράζει τώρα θα αγοράσει σε μεγάλη τιμή, κάτι που έχει μικρότερη αξία. 

Εγώ θα περιμενα , κατόπιν αυτής της φάσης που περνάμε, που θα φτάσει ένα ταβάνι, την αγορά να δημιουργησει τα νεόδμητα

Δηλαδή, τα ενοικια θα ανέβουν στον θεό, τα ακίνητα θα ακριβύνουν και άλλο τόσο που δεν θα αξίζει αγορά,  οπότε για να κινηθούν τα νερά θα πρέπει να γίνουν αλλαγές από το κράτος.

 

Ή εάν έχω συγκεκριμένη περιοχή στο μυαλο μου που ξέρω ότι θα θέλω να μενω σε 20 χρόνια, 30 χρόνια, και θα έκανα βόλτες κάθε μερα μιλώντας με τον κόσμο και να ψάνω γνωριμίες για τυχον τυχερή διαθεσιμότητα πώλησης .  (δηλαδή ψυλλος στα άχυρα,... ) Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χρόνο κ το καταφέρνουν αυτό. 

 

Για όποιον αμφιβάλλει ας κάνει μια γύρα, και δεί τα σπιτια κ τις τιμες ....    αυτά ακουω απο 2 μεσίτριες φίλες. 

Προσοχή γιατί οι μεσίτες αν δεν ειναι φίλοι σου, μπορεί να θελουν να σου πουλήσουν απλά κάτι για το ποσοστό &  σε πείσουν να το αγοράσεις κάτι που δεν αξίζει με την καμία, απλώς επειδή δεν εχουν κάτι άλλο να σου πουλήσουν. Πωλήσεις είναι αυτές. 

 

Πηραμε σπιτι πριν 5 χρονια. Εχει ανεβει πολυ η αξια του γιατι το πηραμε οταν ηταν στις χαμηλοτερες τιμες. Αλλα δεν ισχυει το «αν το πουλησω θα βγαλω λεφτα»..γιατι δεν θα εχω που να μεινω! Αυτη τη στιγμη η δοση δανειου ειναι μεν μεγαλη αλλα αν για το ιδιο σπιτι πληρωνα ενοικιο;θα ηταν μεγαλυτερο. 
επισης,και τα ενοικια ειναι στο θεο,και νεες οικοδομες χτιζονται συνεχεια πλεον. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2022 at 6:27 ΜΜ, irin είπε:

Μενεις σε νοικιασμενο ή δικο σου σπιτι; Στην Αθηνα, Ενα σπιτι που αν το αγοραζες θα εκανε 100.000ευρω, για να το νοικιασεις κανει 500€ το μηνα. Και μιλαω για μικρο και πολυ παλιο σπιτι. Επομενως συμφερει ξεκαθαρα το να αγορασεις. Αρκει να μπορεις να παρεις δανειο

ένα σπιτι  που νοικιάζεται τώρα 500 ευρώ δεν κοστίζει 100.000 ευρώ...  αφού το γράφεις ειναι μικρο και παλιό, άρα μή κατοικίσιμο απο οικογένεια, δηλ κουφώματα δεν θα έχει τουαλέτες δεν θα έχει.. μονωση χάλια κ άρα 100ρικα πεταμένα σε θέρμανση ή ψύξη,  δεν το αγοράζεις. 

 

Άρα ένα σπιτι νορμάλ (κουφώματα/μπάνια πχ μάξιμουμ 10 ετίας ή αχρησιμοποιητα) που νοικιάζεται τώρα 500 ευρώ δεν θα βρεις λιγότερο απο 200.000 σε κατασταση που να μπεις να μείνεις.  

Άρα για μια οικογένεια που θέλει και κάτι μεγαλύτερο και δεν θα την βολευε ποτέ ένα μέγεθος / ενοικιο 500 αλλά 600-650 ευρώ, μιλάμε για ποσό 250.000 +++

Το δάνειο είναι μια τεράστια υποθεση 

 

 

8 ώρες πρίν, irin είπε:

Πηραμε σπιτι πριν 5 χρονια. Εχει ανεβει πολυ η αξια του γιατι το πηραμε οταν ηταν στις χαμηλοτερες τιμες. Αλλα δεν ισχυει το «αν το πουλησω θα βγαλω λεφτα»..γιατι δεν θα εχω που να μεινω! Αυτη τη στιγμη η δοση δανειου ειναι μεν μεγαλη αλλα αν για το ιδιο σπιτι πληρωνα ενοικιο;θα ηταν μεγαλυτερο. 
επισης,και τα ενοικια ειναι στο θεο,και νεες οικοδομες χτιζονται συνεχεια πλεον. 

ακριβώς, συμφωνώ, το ίδιο και φίλη μου στα νότια! γιατί θέλει να συνεχισει να μένει Νότια! 

αν το είχε κανει καποιος σαν επένδυση όμως, θα έκανε δουλειά.   Όχι για να το έχει ως βασικό σπιτι.

Γενικά η όλη ιστορία θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο, ειδικά τώρα. 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ @_angelina

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, belleblue είπε:

ένα σπιτι  που νοικιάζεται τώρα 500 ευρώ δεν κοστίζει 100.000 ευρώ...  αφού το γράφεις ειναι μικρο και παλιό, άρα μή κατοικίσιμο απο οικογένεια, δηλ κουφώματα δεν θα έχει τουαλέτες δεν θα έχει.. μονωση χάλια κ άρα 100ρικα πεταμένα σε θέρμανση ή ψύξη,  δεν το αγοράζεις. 

 

Άρα ένα σπιτι νορμάλ (κουφώματα/μπάνια πχ μάξιμουμ 10 ετίας ή αχρησιμοποιητα) που νοικιάζεται τώρα 500 ευρώ δεν θα βρεις λιγότερο απο 200.000 σε κατασταση που να μπεις να μείνεις.  

Άρα για μια οικογένεια που θέλει και κάτι μεγαλύτερο και δεν θα την βολευε ποτέ ένα μέγεθος / ενοικιο 500 αλλά 600-650 ευρώ, μιλάμε για ποσό 250.000 +++

Το δάνειο είναι μια τεράστια υποθεση 

 

 

ακριβώς, συμφωνώ, το ίδιο και φίλη μου στα νότια! γιατί θέλει να συνεχισει να μένει Νότια! 

αν το είχε κανει καποιος σαν επένδυση όμως, θα έκανε δουλειά.   Όχι για να το έχει ως βασικό σπιτι.

Γενικά η όλη ιστορία θέλει ΠΟΛΥ ψάξιμο, ειδικά τώρα. 

ΚΟΥΡΑΓΙΟ @_angelina

 

 

Δεν ξέρω πού τα βρήκες αυτά τα νούμερα κι από πού τα κατεβάζεις, αλλά δεν ισχύουν. Καλό είναι σε τέτοια θέματα να μιλάμε από προσωπική εμπειρία κι όχι με εικασίες, γιατί η στρεβλωμένη εικόνα δεν βοηθάει κανέναν. 

Μπορείς μια χαρά να βρεις σπίτι τριάρι, σε καλή κατάσταση, σε όροφο, μέχρι 140.000 ευρώ. Μπορείς να βρεις ακόμα και μονοκατοικίες σ' αυτήν την τιμή, εκτός του αστικού ιστού. 

Για να ανακαινίσεις κουφώματα και κουζίνα χρειάζεσαι ένα δεκαχίλιαρο, ας το κάνουμε 15.000 τώρα που οι τιμές έχουν ανέβει λόγω πολέμου. Για να είναι ένα σπίτι "κατοικίσιμο από οικογένεια" δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει τα μπάνια να είναι αχρησιμοποίητα.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου, δεν είναι εικασίες είναι πραγματικά νουμερα, ίσως απλά δεν σου έχει τύχει.

Το θέμα είναι ότι  όλα  είναι πολύ σχετικά!   Άλλο η μία περιοχή, άλλο η άλλη. Για Αθήνα μιλάω...  Άλλο το ένα σημείο, άλλο το άλλο. Δεν ξέρεις η θεματοθέτρια τι έχει στο μυαλό της... 

Άλλο ένα σπίτι με μεγάλες μπαλκονόπορτες + πολλά μπαλκόνια και άλλο ένα σπιτι ίδια τετραγωγικά με το μισό μέγεθος παραθυρων πορτών. 

Αυτό έχει να κάνει με το τι έτος /τι αρχιτεκτονας έχει φτιάξει το σπίτι.  

.... πως θα συγκρίνεις σπίτι με μια τζαμαρία 4 μέτρα, με τζαμαρία ή μπαλκονόπορτα 1 μέτρου, και το κόστος για ανακαίνιση κουφωμάτων;  

   

Τα μπάνια, όταν είναι πάνω από κάποιες δεκαετίες, μπορεί να είναι μια χαρά χρησιμοποιήσιμα ναι (εάν το σπίτι ήταν καλής ποιότητας & η κατασκευή καλή)   ή μπορεί να ειναι και  κοτζάμ καινούρια πεντακάθαρα, αλλά ο τεχνίτης να έκανε τέτοια λάθη που να ξεκολλάνε τα πλακάκια ή να φουσκώνουν τοίχοι και να έχεις άλλες ζημιές. 

Τα πατώματα, επίσης ειναι ένα θέμα που αλλάζουν την τιμή της ανακαίνισης/πώλησης.

 

Το να βρείς ένα σπίτι, σε σημείο σε τετραγωνικά καλά, και να έχει και όλα τα παραπάνω όπως τα θές και στη τιμή που τα θες, ειναι εξαιρετικά δύσκολο, είναι σίγουρο ότι θα θέλεις κάποια έστω χρήματα επιπλέον για ανακαίνιση.  

Νομίζω οτι αρκετοί αγοράζουν σπιτι  (παίρνοντας δάνειο και έχοντας το άγχος πάνω από το κεφάλι τους )

με σκεπτικό να φτιάξουν τις ζημιές ή φθορές πριν μπουν. 

Αυτό το κομμάτι μπορεί να είναι απύθμενο & σε συνδυασμό με δάνειο, δεν είναι εύκολο. Το έχω δεί σε φίλες δεν είναι εικασία....

  
Δεν διαφωνούμε, απλά εγώ γράφω ότι η ποιότητα είναι πολύ σχετική για τα λίγα χρήματα, και ότι ως ενοίκιο πιο εύκολο να είσαι ευχαριστημένος. 

Επίσης έχει να κάνει με το πόσα χρήματα έχεις στην άκρη και είσαι έτοιμη να τα δώσεις για όλα αυτά. 

Φίλη μου πρόσφατα έκανε ακριβώς όλα αυτά, και δεν μπόρεσε να επισκευάσει ενα απο αυτά  γιατί δεν έβγαινε το budget.  Εκεί μετά πρέπει να επιλέξεις τι θα αφήσεις άφτιαχτο κ τι όχι. 

 

Δεδομένο του ότι οι καιροί είναι δύσκολοι τα γράφω, μόνο για αυτό.  

Αν κάποιος είναι μάγκας και έχει 50.000 στην άκρη και κάθονται, για να ανακαινίσει,, και μπορεί να τα ξοδέψει, ναι αμέσως να πάει να αγοράσει σπιτι, και να το φτιάξει κουκλί. Δεν ξέρω με τα δανεια αν μπορείς να βαλεις και τετοια χρήματα εντός του ποσου, νομίζω όχι. 

 

Προσωπικά μόνο έτσι θα αγόραζα σπίτι, (με μετρητά στην άκρη να το φτιάξω) γιατί θα με χάλαγε να κάνω όλη αυτή τη προσπάθεια με δάνειο, το άγχος και να μην έχω μπει σε ενα σπιτι που να ειναι όπως το θέλω  (στην δική μου περίπτωση να μην έχει εμφανείς φθορές, είτε λειτουργικές είτε εμφανισιακές, & σωστή μόνωση, σκίαση, ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, αυτόνομη μπάνια το πολύ 10 ετίας, πατώματα να μην τρίζουν / περασμένα με ειδικά βερνίκια ή τριβεία),

Παράλληλα αν ήταν παλιό, θα διόρθωνα λανθασμένες τοποθετήσεις τοίχων/δωματίων   & εννοείται κουζίνα,  κ θα άλλαζα σαφέστατα τη διαρύθμιση σε μια πιο μοντέρνα, κάτι που εχω δεί με φανταστικά αποτελέσματα.

 Έχω συμμετάσχει σε ανακαίνιση σπιτιού 70 τμ  που ήταν παλιό,  σε καλή κατάσταση,  προ 15 ετίας, και ηταν 12.000+-  η ανακαίνιση χωρίς τα κουφώματα. Για 1 μπανιο χωρίς μπανιέρα (πλακακια 1 τουαλετα 1 κρεμαστο 1 καθρεφτης), μια κουζίνα με ντουλάπες 3 μέτρα την πιο φτηνη Ικεα με πλυντηριο πιατων κ κουζινα/απορροφητηρα,, ηλεκτρ. θερμοσίφωνα, πατώματα στο μισο του σπιτιου, τριψιμο βάψιμο ξυλου στο 1 μονο δωματιο  που ηταν χαλια+ νέες πλάκες πατώματος οχι ακριβες, καινούριες σωληνώσεις μπανιου κουζίνας (ξήλωμα προηγούμένων).    Επίσης ένας 2μ τοίχος χρειάστηκε να μεταφερθεί 1 μέτρο πιο πέρα για να χωράει στο μπανιο κανονικά πλυντήριο, δηλ χτιστηκε κιόλας κάτι. 

Γνωρίζω πλέον ότι έγινε τώρα και άλλη ανακαίνιση με επιπλέον άλλα τόσα (ίσως κ περισσότερα, δε ξέρω) για τα κουφώματα, τα πιο φτηνά. 

 

Αν έχεις ένα παιδί και πας για δεύτερο αυξανεις και τα έξοδά σου εν τω μεταξύ. 

Αυτό περιγράφω, την ιδέα ότι μπαίνεις σε κάτι δικό σου, που θα το κάνεις και οπως το θέλεις. Αν δεν το κάνεις, ειδικα με τα παλιότερα χτίσματα, εγώ τουλάχιστον θα ένιωθα πολύ εγκλωβισμένη οικονομικά/συναισθηματικά. 

Τα γράφω όλα αυτά γιατι δεν ξερω τι έχει ζήσει η θεματοθέτρια σε τέτοιες εμπειρίες, ίσως την βοηθάει να κρίνει καλύτερα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακριβώς όπως το θέλεις δεν γίνεται ούτε καν αν το φτιάξεις εξ αρχής εσύ... Όλο και κάποιες κακοτεχνίες ή κακές επιλογές θα έχει, που τις διαπιστώνεις αφού μείνεις, με τη χρήση. Το λέω εντελώς εκ πείρας. Φτιάξαμε σπίτι, κι όμως πολλα πράγματα δεν μας βολεύουν τελικά ή ήταν λάθος επιλογές ή κακοτεχνίες που δεν φαίνονταν εκ πρώτης όψεως. Ναι οκ έχουμε τη χαρά ότι το κάναμε όπως θέλαμε (όταν φτιαχνόταν) αλλά τελικά αυτό που θέλαμε δεν σημαινε ότι ήταν και σωστή επιλογή, δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα επειδη ειμαστε παντα στο ενοικιο μεχρι τωρα πιστευω οτι το ενοικιο ειναι οτι χειροτερο , αυτο το αγχος οτι που θα βρω σπιτι αν θα βρω , ποσα λεφτα , τι μου παρεχει , τι ιδιοκτητες θα εχω , ληγει το συμβολαιο αν θα μου κανει αυξηση, και ολα αυτα τα σχετικα. 
καλυπτει το μεγαλυτερο μερος απο τα εξοδα. αλλα απο την αλλη το δανειο ναι μεν σου μενει το σπιτι αλλα παντρευεσαι μια μεγαλη δοση για 30 χρονια.
πιστευω θα θες τουλαχιστον 160.0000 + δανειο για σπιτι του 80-90 χρονολογια + συν οτι θα θελει και ανακαινηση αυτο οποτε μιλαμε για 200.000.

απο την αλλη το σπιτι των 70. θα χρειαστει ενα δανειο πιο μικρο για ανακαινηση απλα θα πρεπει να βολευτεις. τουχιστον θα εχει και κηπο το παιδι.
 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb  αστα ναι το ξέρω.  γυρω μου τουλάχιστον 10 ζευγάρια φίλοι γνωστοι εχουν αγοράσει σπιτι το τελευταιο διάστημα  (με μεγαλύτερα παιδιά) ή και άλλοι νωρίτερα, κ τα εχω ζήσει όλα απο κοντά. Δεν είναι για όλους! 

Συστήνω όποιος κανει τετοια να εχει καποιον διπλα του κάποια σα και μένα χαχχα  που να εχει δει κ ζησει κ να εχει εμπειρία. 

Εγώ για παράδειγμα έχει τύχει κ έχω μετακομίσει 13 φορές συνολικά στην ζωή μου. Εσωτερικό κ εξωτερικό,... έχω δεί σπιτια και σπίτια... 

Δεν ανέφερα εδώ καν, την νομική υπόσταση του θέματος και τυχόν νομικά θέματα που προκύπτουν στην πορεία .... ε;  

@_angelina

Με ένα μωρό πάντως δεν θα χάλαγα με τίποτα τη ζαχαρένια μου με όλα αυτά .... 

Γιατί; Γιατί είναι ο απρόβλεπτος παράγοντας, που δεν θέλεις να έχεις όταν έχεις μωρό.  Θα επηρεάσει το μωρό, θα επηρεάσει εσένα, και τη σχέση.

 Είναι 1 χρόνος στρες οπωσδήποτε.  Αυτή τη στιγμή με ένα βρέφος 9 μηνών, μπράβο αν εχεις το κουράγιο αλλά σε λίγο καιρό που ξεκινά ο αποχωρισμός του βρέφους και δε θα μπορείς να το αφήνεις πουθενά, θα περπατάει, όχι  τεχνίτες δε θα μπορείς να συνεννοηθείς ή να δείς κουρτίνες, 

ούτε τα δόντια σου δε θα προλαβαίνεις να βουρτσίσεις. 

Αν είχες έχεις βοήθεια άτομο να σου κρατάει το παιδί ανα πασα στιγμη (διαθέσιμη πεθερά δίπλα ή υπέροχη θεία ) ξεχασε αυτό που γράφω. 

Αλλιώς, πάρε το πολύ σοβαρά και να χαρείς κάθε υπέροχη στιγμή που έχετε τώρα ως 3 άτομα, ήσυχα, χωρίς υποχρεώσεις, άγχη, με αγάπη, ηρεμία, με χρόνο να αφοσιωθείτε ο ένας στον άλλο.  

Τα μωρά δεν είναι ποτέ ξανά μωρά , ανακαλύπτουν τώρα μαζί σου τα πάντα,   (κόρη μου είναι τώρα 9.5 χιχι ) και είναι πολύ κριμα οταν εχεις αγχος εκείνη τη περίοδο. Το γράφω γιατί μου είχε τυχει νομικό θέμα, που δυστυχώς με επηρέασε πολύ & εμπόδισε το να χαρώ το διάστημα απόσκοπτα.  

Βρίσκεσαι σε μια πολύ μοναδική στιγμή.  Κάνε ένα δυο παιδιά, κ μετά όταν είναι στα 4-5 πιο αυτονομα κ έχουν ξεπεταχτεί ξεκινα τα σχεδια για σπιτια κλπ. καπως έτσι θα το έβλεπα εγώ :-D

Δυστυχώς τα υλικά αγαθά μπορεί να παρεκκλίνουν ένα ζευγάρι σε μια τέτοια ευαίσθητη στιγμή κ να προκαλέσουν τσακωμούς εκεί που δεν θα υπηρχαν.  

Το πιο σημαντικό θεμέλιο που έχετε είσαστε εσείς κ το παιδί σας.... το ακίνητο ας έρθει κ πιο μετά...       ο καθένας γραφει τη γνωμη του εδώ φυσικά. 

 

 

Τον κήπο πως τον βρήκατε, έχεις ήδη κάποιο ακίνητο κατα νου για αυτό το λες;

θυμηθηκα καποτε που είχα νοικιάσει ισογειο πολυκατοικιας με προσβαση κηπο... ... δεν μου χε πει κανενας οτι ειχε τον καυστηρα της πολυκατοικίας, στον τοιχο του υπνοδωματιου... με χάλια μόνωση... και υγρασια που φανηκε μετα απο καποιους μηνες μετά το βάψιμο.    Η ρινίτιδα μου ήταν μόνιμη....έδωσα εγώ λεφτά για τη μόνωση, που δεν διόρθωσε κατι. 

Είναι κάποια πράγματα που είναι σίγουρα απο πριν,  ισόγειο  και κατασκευή πρό του 2000  = σίγουρη υγρασία ...  και κάθε δεκαετία πριν , πολλαπλασιάζει την υγρασία. 

υγρασία = πολλές ασθένειες  & μούχλα.     

 

Βασικά όταν νοικιάζεις και όταν αγοράζεις να έχεις εναν ανθρωπο με εμπειρία δίπλα σου, το πιο σημαντικό. Άνθρωπο με εμπειρια στις κατασκευές, εργολάβο , αρχιτεκτονα ή  ανθρωπο με ιστορικό μετακομίσεων  (δέχομαι αμοιβή :-) αχχα ).  

α, το παιδί δεν θέλει σκέτο κήπο, θέλει παιδιά άλλα για παρέα, δηλαδή παιδική χαρά...! μη κολλάς στο κήπο, ρώτα όσους έχουν κήπο ήδη, λογικά θα στο επιβεβαιώσουν.  Η φάση του κήπου με  μόνο του το παιδί, και να είναι χαρούμενο, είναι ίσως για 1 χρόνο το πολύ....    Εκτός και αν μιλας για κήπο που χωράει τραμπολίνο portable πισινα, + πρόσβαση σε φίλες φίλους οπότε να προσκαλείς συνεχεια κόσμο για να έχεις ατμόσφαιρα παιδικής χαράς. (ages 5+)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...