Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρουτινα μωρου και ξεσπασματα παιδιου και μαμας


Dimitrager

Recommended Posts

Καλημερα σας, 

Δεν βρηκα καποιο ομοιο τοπικ και αποφασισα να ξεκινησω ενα νεο..

Εχω ενα αγορακι 9 μηνων. Απο όταν γεννηθηκε είχαμε αρκετα θεματακια..

Με κολλικους , με τον θηλασμο, με αλλεργια στη λακτοζη. Αυτα ολα ξεπεραστηκαν γυρω στους 6-7 μηνες οπου ξεκινησε τροφες, εγω αποθηλασα και το παιδι μπηκε σε ενα υποτυπωδες προγραμμα. Σε όλα είχαμε φτιαξει και συνεχιζουμε να φτιαχνουμε τις ρουτινες μας. Ρουτινα βραδυνου υπνου, ρουτινα φαγητου κτλ κτλ. Είχαμε κιολας ξεκινησει την μεταβαση στο δωματιο του. Φυσικα όλα αυτα δεν γινονταν ευκολα . Ζοριστηκαμε πολυ! Και εγω και ο μικρος.. 

Τον τελευταιο 1μιση μηνα ομως, όλα πανε χαλια..Για να κανουμε τους ημερησιους υπνους οι οποιοι ειναι 3 μισαωρα (!) εχουμε πολυ γκρινια. Τον παιρνω αγκαλια και τον κουναω για να κοιμηθει (πιπιλα δεν πηρε ποτε) και κανει σαν ψαρι!  Εδω να σηκειωσω οτι τις καθημερινες επειδη εργαζομαι τους δυο απο τους τρεις υπνους τους κανει στους παππουδες οι οποιοι εχουν κι αυτη μια δικη τους ρουτινα. Επειτα φαγητο ενω ξεκινησε καλα με τα αλεσμενα σε καποια φαση αρχισε να τα φτυνει ολα να τα πεταει κατω. Τα βραδια αλλες φορες ξυπναει 1 για γαλα και ξανακοιμαται και αλλη μια που γκρινιαζει και τον επαιρνα στο κρεβατι μας. Αλλα τις περισσοτερες φορες μπορει να ξυπναει και καθε 3 ωρες η λιγοτερο με γκρινια. Πιστευω οτι δεν ειναι όλες λογω δοντιων. Ετσι αποφασισαμε επειδη παντα το παιδι κατεληγε στο κρεβατι μας να ξαναγφερουμε τη κουνια στο δωματι ομας μπας και κοιμηθουμε. Γιατι αρχιζω να εχω προβληματα συγκεντρωσης και αποδοσης στη δουλεια. Είανι η δευτερη μερα που κοιμαται στο δωματιο μας και δεν βλεπω να καλυτερευει το πραγμα. Εν τω μεταξυ περασαμε κορονοιο και στο καπακι ιωση που μας πηγαν πισω αρκετα. 

Αυτο που μας κανει πολυ εντυπωση ειναι οτι ο μικρος εχει γκρινια πολυ! και ενω πριν οι ρουτινες λειτουργουσαν μια χαρα πλεον τις κανω μονο και μονο για να καταλαβει τι θα ακολουθησει. Το αλλαγμα πανας ειναι ενα μαρτυριο! δεν καθεται ουτε αν του δωσω ενα παιχνιδι. Εχει αρχισει επισης να κανει τρελα πραγματα. Να τεντωνει το σωμα με δυναμη πισω. Δεν με ακουει καθολου το παιρνει για πλακα και γενικα εχω χασει τον ελεγχο..

Παραλληλα η δικη μου ψυχολογια ειναι πολυ ασχημη.. Ακομη δεν εχω συνελθει απο τα baby blues.. όλα μου φαινονται μαυρα και δυσκολα. Έχω φτασει στα ορια μου και δεν ξερω τι να κανω. Νιωθω οτι δεν τα καταφερνω και οτι εχω κανει πολλα λαθη .. 

Πως να διαχειριστω τη κατασταση του παιδιου .. πως να τον ηρεμησω..; ειναι στο χαρακτηρα του ; Γενικα και εγω και ο μπαμπας του τον μαθαμε σε ησυχο περιβαλλον (οσο το δυνατον γινεται) παιζουμε συνεχεια μαζι τον βγαζουμε βολτες.. 

Σαν παρακαλω εμπειρες μαμαδες τι να κανω πειτε μου.. :/ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Dimitrager είπε:

Καλημερα σας, 

Δεν βρηκα καποιο ομοιο τοπικ και αποφασισα να ξεκινησω ενα νεο..

Εχω ενα αγορακι 9 μηνων. Απο όταν γεννηθηκε είχαμε αρκετα θεματακια..

Με κολλικους , με τον θηλασμο, με αλλεργια στη λακτοζη. Αυτα ολα ξεπεραστηκαν γυρω στους 6-7 μηνες οπου ξεκινησε τροφες, εγω αποθηλασα και το παιδι μπηκε σε ενα υποτυπωδες προγραμμα. Σε όλα είχαμε φτιαξει και συνεχιζουμε να φτιαχνουμε τις ρουτινες μας. Ρουτινα βραδυνου υπνου, ρουτινα φαγητου κτλ κτλ. Είχαμε κιολας ξεκινησει την μεταβαση στο δωματιο του. Φυσικα όλα αυτα δεν γινονταν ευκολα . Ζοριστηκαμε πολυ! Και εγω και ο μικρος.. 

Τον τελευταιο 1μιση μηνα ομως, όλα πανε χαλια..Για να κανουμε τους ημερησιους υπνους οι οποιοι ειναι 3 μισαωρα (!) εχουμε πολυ γκρινια. Τον παιρνω αγκαλια και τον κουναω για να κοιμηθει (πιπιλα δεν πηρε ποτε) και κανει σαν ψαρι!  Εδω να σηκειωσω οτι τις καθημερινες επειδη εργαζομαι τους δυο απο τους τρεις υπνους τους κανει στους παππουδες οι οποιοι εχουν κι αυτη μια δικη τους ρουτινα. Επειτα φαγητο ενω ξεκινησε καλα με τα αλεσμενα σε καποια φαση αρχισε να τα φτυνει ολα να τα πεταει κατω. Τα βραδια αλλες φορες ξυπναει 1 για γαλα και ξανακοιμαται και αλλη μια που γκρινιαζει και τον επαιρνα στο κρεβατι μας. Αλλα τις περισσοτερες φορες μπορει να ξυπναει και καθε 3 ωρες η λιγοτερο με γκρινια. Πιστευω οτι δεν ειναι όλες λογω δοντιων. Ετσι αποφασισαμε επειδη παντα το παιδι κατεληγε στο κρεβατι μας να ξαναγφερουμε τη κουνια στο δωματι ομας μπας και κοιμηθουμε. Γιατι αρχιζω να εχω προβληματα συγκεντρωσης και αποδοσης στη δουλεια. Είανι η δευτερη μερα που κοιμαται στο δωματιο μας και δεν βλεπω να καλυτερευει το πραγμα. Εν τω μεταξυ περασαμε κορονοιο και στο καπακι ιωση που μας πηγαν πισω αρκετα. 

Αυτο που μας κανει πολυ εντυπωση ειναι οτι ο μικρος εχει γκρινια πολυ! και ενω πριν οι ρουτινες λειτουργουσαν μια χαρα πλεον τις κανω μονο και μονο για να καταλαβει τι θα ακολουθησει. Το αλλαγμα πανας ειναι ενα μαρτυριο! δεν καθεται ουτε αν του δωσω ενα παιχνιδι. Εχει αρχισει επισης να κανει τρελα πραγματα. Να τεντωνει το σωμα με δυναμη πισω. Δεν με ακουει καθολου το παιρνει για πλακα και γενικα εχω χασει τον ελεγχο..

Παραλληλα η δικη μου ψυχολογια ειναι πολυ ασχημη.. Ακομη δεν εχω συνελθει απο τα baby blues.. όλα μου φαινονται μαυρα και δυσκολα. Έχω φτασει στα ορια μου και δεν ξερω τι να κανω. Νιωθω οτι δεν τα καταφερνω και οτι εχω κανει πολλα λαθη .. 

Πως να διαχειριστω τη κατασταση του παιδιου .. πως να τον ηρεμησω..; ειναι στο χαρακτηρα του ; Γενικα και εγω και ο μπαμπας του τον μαθαμε σε ησυχο περιβαλλον (οσο το δυνατον γινεται) παιζουμε συνεχεια μαζι τον βγαζουμε βολτες.. 

Σαν παρακαλω εμπειρες μαμαδες τι να κανω πειτε μου.. :/ 

Εχεις αποκλείσει όλα τα παθολογικά αίτια; Γοπ, αλλεργία, κάτι που μπορεί να τον ενοχλεί και να μην το χεις σκεφτεί. Στους 9 μηνες βεβαια είναι δυσκολο να χει γοπ αλλα τεντωμα με δυναμη πισω, να κάνει δλδ το σώμα τόξο συνήθως ειναι αυτό.

Πριν ποσο καιρό αποθήλασε; Υπάρχει εκνευρισμός απο τη μεριά του παιδιού κ συ λογικό να μην έχεις ψυχολογικά την ηρεμία να λειτουργήσεις αποτελεσματικά. Είναι λογικο να νιωθεις πελαγωμενη, δεν είσαι μονη, προσπάθησε να σκεφτεις οτι ειναι κατι παρωδικο. Πρεπει να βρεις την αιτία της αϋπνιας, του εκνευρισμού κλπ. Ισως με τη βοηθεια της παιδιατρου ή μιας συμβούλου υπνου, αν κ ο υπνος θα ρυθμιστεί οταν βρεις τι φταιει.Τα λαθη ειναι μεσα στο προγραμμα, αυτα θα σε οδηγησουν, μην τα διωχνεις, καντα φιλους σου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι γύρω στους 9 μήνες υπάρχει ένα μεγάλο άλμα αν δεν κάνω λάθος. Επίσης κάνουν πολλά καινούρια πράγματα σε αυτή την ηλικία, προσπαθούν να κάνουν βήματα κλπ και ο εγκέφαλος τους υπερλειτουργεί. Τον πόνο της οδοντοφυΐας από την άλλη μην τον υποτιμάς. Το να πονάς όλη μέρα μπορεί να σε τρελάνει και αλλάζει όλη η συμπεριφορά τους από τον εκνευρισμό που προκαλεί ο πόνος.

Πέρα από αυτά εγώ θα κοιτούσα τις εισαγωγές, μήπως κάποια τροφή τον πειράζει. Μιλήστε με τον παιδίατρο μήπως δοκιμάσετε άλλο γάλα. Επειδή είπες ότι τον ενοχλούσε η λακτόζη μπορεί όταν δοκιμάσατε σε μικρές ποσότητες να ήταν εντάξει αλλά σε μεγαλύτερες να τον πειράζει πχ.

Όσον αφορά τον ύπνο δοκιμάστε να κόψετε τον ένα, μπορεί να είναι σε φάση που θέλει να μειώσει τους ημερήσιους. Συνήθως κόβουμε τον τελευταίο της ημέρας και σιγά σιγά μεταφέρονται οι υπόλοιποι ώστε να ρυθμιστούν τα μεσοδιαστήματα.

Καλό κουράγιο και να θυμάσαι ότι όσο απίστευτα δύσκολο και αν σου φαίνεται τώρα αυτές οι φάσεις δεν κρατάνε για πάντα!

 

Κάνω edit για να συμπληρώσω ότι τα παιδιά μας περνάνε κατά καιρούς δύσκολες φάσεις για πολλούς λόγους (άλματα, δόντια, ασθένειες, αλλαγές, άγχος). Δεν σημαίνει ότι κάνουμε εμείς κάτι λάθος. Αυτές οι φάσεις έρχονται και φεύγουν και τα παιδιά μεγαλώνουν και αλλάζουν και έρχονται άλλες φάσεις ανάλογες της ηλικίας τους. Εμείς απλά τα βοηθάμε με όποιο τρόπο μπορούμε αλλά είναι αδύνατο να έχουμε τον πλήρη έλεγχο.

Επεξεργάστηκαν by Zuchi
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, HopeA said:

Εχεις αποκλείσει όλα τα παθολογικά αίτια; Γοπ, αλλεργία, κάτι που μπορεί να τον ενοχλεί και να μην το χεις σκεφτεί. Στους 9 μηνες βεβαια είναι δυσκολο να χει γοπ αλλα τεντωμα με δυναμη πισω, να κάνει δλδ το σώμα τόξο συνήθως ειναι αυτό.

Πριν ποσο καιρό αποθήλασε; Υπάρχει εκνευρισμός απο τη μεριά του παιδιού κ συ λογικό να μην έχεις ψυχολογικά την ηρεμία να λειτουργήσεις αποτελεσματικά. Είναι λογικο να νιωθεις πελαγωμενη, δεν είσαι μονη, προσπάθησε να σκεφτεις οτι ειναι κατι παρωδικο. Πρεπει να βρεις την αιτία της αϋπνιας, του εκνευρισμού κλπ. Ισως με τη βοηθεια της παιδιατρου ή μιας συμβούλου υπνου, αν κ ο υπνος θα ρυθμιστεί οταν βρεις τι φταιει.Τα λαθη ειναι μεσα στο προγραμμα, αυτα θα σε οδηγησουν, μην τα διωχνεις, καντα φιλους σου.

 

Τα εχουμε αποκλεισει ναι.. κανουμε τριημερες εισαγωγες τροφων και εχουμε τσεκαρει το γαλα του. Το τοξο το κανει απο εκνευρισμο.. το κανει μονο οταν θελω να τον αλλαξω πανω γιατι θελει να γυριει μπρουμυτα και όταν θελω να τον βαλω για υπνο και τον παιρνω αγκαλια ξαπλωτο..

Αποθηλασε στους 7 μηνες περιπου.. Το εχω ακουσει κι εγω για το αλμα των 9 μηνων αλλα δεν βγαζω ακρη.. Χτες το βραδυ οταν ξυπνουσε εβαζα το χερι μου να τον χαιδεψω και με δαγκωνε. Του πηρα και αλοιφη μηπως ηρεμησει. Μακαρι να ειναι αυτα τα δυο: αλμα και δοντια..

Σας ευχαριστω για την απαντηση.. <3 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, maripoz said:

Πιστεύω ότι πλέον χρειάζεται αλλαγή ρουτίνας. Καταρχάς φαίνεται ότι θέλει δύο ημερησιους υπνους. Μπορεί με δύο υπνους την ημέρα να κοιμάται καλύτερα και το βράδυ. Επίσης πιθανώς μετάβαση από τα αλεσμενα σε μπουκιτσες. Πολλά παιδιά φτυνουν τα αλεσμενα κ θέλουν πιο κανονικό φαγητό. Εγώ καταλαβαίνω ότι το παιδί μεγαλώνει και άλλαζουν οι ανάγκες του, οι ώρες ύπνου που χρειάζεται μειώνονται. Αυτό είναι το ένα. Το δεύτερο είναι το γάλα που πίνει. Τι γάλα πίνει? Έχει πράγματι αλλεργία στη λακτοζη? Ή έννοεις τη συνηθίσμενη δυσανεξια στην πρωτεΐνη της αγελαδας που έχουν πολλά νεογέννητα? Πάντως όλα αυτά δεν μου ακούγονται περίεργα. Το κάθε τρεις ώρες ξύπνημα ούτε και αυτό γιατί και το δικό μου παιδί το έκανε μέχρι αρκετά μεγαλύτερη ηλικία από εσάς. Και γενικά είστε σε μια ηλικία "μετάβασης", η σχέση του παιδιού με τον κόσμο αλλάζει και γενικά αυτά τα άλματα ανάπτυξης συνοδεύονται από γκρίνια. Και φυσικά τα δόντια! Κατά τη γνώμη μου πρέπει αφενός να αλλάξετε τις ρουτινες σας και να τις προσαρμοσετε στις τωρινες ανάγκες του παιδιού για ύπνο και φαγητό και αφετέρου να ελέγξετε αν τον ενοχλεί το γάλα που πίνει. Υπομονή και όλα θα πάνε καλά 

 

Αχ αυτο με τους 2 υπνους δεν ξερω πως να το καταφερω.. γιατι νυσταζει και τριβει τα ματια του και δεν αντεχει να μην κοιμηθει γκρινιαζει. και οσο και να παιξουμε και κουραστει κοιμαται παντα μιση ωρα το πολυ 40 λεπτα! Σπανια εχει κοιμηθει 1 ωρα πχ.. Εχουμε δοκιμασει τα παντα ..σκοταδι φουλ, νανουρισματα, κουνημα χωρις αποτελεσμα. 

Σχετικα με τη διατροφη του: -ναι αναφερομαι στην δυσανεξια οταν ειναι βρεφη. Τωρα πινει κατσικισιο γαλα της frezylac platinum 2. Πίνει ενα μπιμπερο το πρωι οταν ξυπνησει , ενα το βραδυ πριν κοιμηθει και ενα ενδιαμεσα στη βραδια. Τα υπολοιπα 3 ειναι φρουτοκρεμα , μεσημεριανο και απογευματινο. Πλεον το μεσημεριανο ειναι αλεσμενα με πιρουνι και πειραματιζεται και με μεγαλα κομματια.. Το απογευματικο ειναι αλλοτε κρεμα δημητριακων, αλλοτε γιαουρτι και πολλες φορες το υπολοιπο μεσημεριανο. 

Παντως ειναι και στη φαση που προσπαθει να μπουσουλησει και προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα οτι οταν το καταφερει θα κουραζεται περισσοτερο και θα κοιμαται πιο πολυ ωρα και λιγοτερες φορες. 

Ενα αλλο περιεργο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι οταν τον βαζουμε για υπνο το βραδυ παντα θα ξυπνησει μετα απο 45 λεπτα για να μασ αναζητησει. Αγχος αποχωρισμου;

Θα ακολουθησω τη συμβουλη σας για τις ρουτινες. Σας ευχαριστω πολυ! :x 

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά. Η χειρότερη περίοδος για μένα με το παιδί ήταν όταν ήταν 7 με 10 μηνών. Ενώ μέχρι τότε κοιμόταν 6ωρο, άρχισε να ξυπνάει στη μία ώρα, και συνέχιζε έτσι όλη τη νύχτα. Είχε γενικά πολλή ανησυχία και εκνευρισμό, στο σπίτι, στη βόλτα, παντού. 

Υπομονή, φάση είναι και θα περάσει. Λίγο τα δόντια, λιγο που ετοιμάζονται για μεγάλες κατακτήσεις (μπουσούλημα, να σταθούν όρθια), λίγο που έχουν μεγαλώσει πλέον καπως και δεν τους αρκεί να κάθονται στο ριλάξ, αλλά θέλουν περισσότερα ερεθίσματα. Όταν θα αρχίσει να στέκεται ή να μπουσουλάει και θα μπορείς να τον βάζεις στο πάτωμα, θα δεις μεγάλη διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...