Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ


Agapi6

Recommended Posts

Maryp, πολύ λακωνική είσαι...

Πολύ-πολύ ωραία ή μετριοωραία? :lol:

Ρωτάω γιατί είχα σκοπό να την κάνω και το ύφος σου δεν δείχνει ενθουσιασμό...

 

Με 3 άντρες πάνω απο το κεφάλι μου... και πάλι καλά που ποστάρω!!!!! :lol::lol: Άσε που κάνω δίαιτα και δεν έφαγα εγώ!!!!! του "ειδικού" πάντως του άρεσε!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!

 

Βασιλόπιτα της Θεοδώρας

 

Υλικά

 

1 1/2 ποτήρι (νερού) ζάχαρη

1 1/2 ποτήρι (νερού) γάλα χλιαρό

1 συσκευασία βούτυρο ή μαργαρίνη των 250 gr.(προτιμώ βούτυρο)

6 αυγά

1 κουταλάκι του γλυκού μαχλέπι (τριμμένο)

100 gr. μαγιά (ξερή ή νωπή)

ξύσμα από ένα πορτοκάλι και λίγο χυμό

 

Καλή επιτυχία! :) [/color]

 

Ψηφίζω αυτή τη βασιλόπιτα!!!

Αλλά θα το πω ή μάλλον θα το γράψω και μη με μαλώσετε.

 

:arrow:Από που θα αγοράσω το μαχλέπι?

 

:arrow:Και η μαγιά ξερή ή νοπή εννοείται αυτή που είναι σε σκόνη ή αυτή που είναι σε πλάκα?

 

Γενικώς ο αντρούλης μου λέει πως όοοοοταν φτιάχνω κανένα γλυκό το φτιάχνω πολύ ωραίο γιατί πιάνουν τα χέρια μου και όταν το κάνω αφοσιώνομαι με αγάπη για να το πετύχω.Αλλά αν δουλεύεις από το πρωί ως το βράδυ, Δευτέρα ως Σάββατο κι έχεις και σπίτι με παιδιά μέσα πολύ απλά αφήνεις το σπορ των γλυκών στις γιαγιάδες και στα ζαχαροπλαστεία!

Φέτος ύστερα από τεσσεράμισι χρόνια είμαι περισσότερες ώρες στο σπίτι λόγω της μπουμπούς μου κι έτσι ασχολούμε περισσότερο με το σπίτι που παρατήρησα τελικά ότι είναι μεγάλο και ωραίο!!!! :shock::shock::oops::oops:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

έχει γεύση γλυκιά λόγω των φρούτων και πικραμύγδαλου λόγω του αμαρέττο! (ο άντρας μου δεν θέλει να την σερβίρουμε σε άλλους! :lol::lol::lol: τη θέλει όλη δική του)

 

ε βρε μανα μου...δοκιμασε μια μπουκια και πες μας την γνωμη σου...να την φτιαξω η οχι????την τυχη μου!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

:arrow:Από που θα αγοράσω το μαχλέπι?

 

:arrow:Και η μαγιά ξερή ή νοπή εννοείται αυτή που είναι σε σκόνη ή αυτή που είναι σε πλάκα?

 

Μπορεις να το βρεις παντου , εχουν και στα Σουπερ μάρκετ !

 

Η συνταγή εχει νωπή μαγιά και καλύτερα να βαλεις νωπή . Αν βαλεις 100 γρμ ξηρή μαγιά θα φουσκώσει ολη η Αθήνα :lol:

 

Ποσο αλεύρι εχει αυτή η συνταγή ? Υπολογίζω απο την μαγιά γυρω στο 1+ κιλό οποτε αν αποφασίσεις να βάλεις ξηρή θα βάλεις 3 χαρτάκια σίγουρα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχει γεύση γλυκιά λόγω των φρούτων και πικραμύγδαλου λόγω του αμαρέττο! (ο άντρας μου δεν θέλει να την σερβίρουμε σε άλλους! :lol::lol::lol: τη θέλει όλη δική του)

 

ε βρε μανα μου...δοκιμασε μια μπουκια και πες μας την γνωμη σου...να την φτιαξω η οχι????την τυχη μου!!!! :lol:

 

Θα με πειτε ψωνάρα αλλα δεν πειράζει :lol:

Οταν επαιζε στην Ελλάδα η εκπομπη με παιρνει η αδερφή μου τηλ και μου λεει " Ο Παρλιάρος κανει την βασιλοπιτα σου " :lol::lol::lol:

 

Ειχα κανει κατι τετοιο πριν χρονια στη Θεσσαλονικη , το εβαλα σε φορμα δεντράκι και το πηρε η αδερφη μου στη δουλειά της να την κοψουν . Ξετρελάθηκαν ολοι !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε Λαμπρινη μου ελυσες το προβλημα....με την γρια δεν βγαζω ακρη...θα την φτιαξω λοιπον την βασιλοπιτα σου που σου εκλεψε ο Παρλιαρος :lol::lol: φιλια πολλα και καλη χρονια Λαμπρινουλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε Λαμπρινη μου ελυσες το προβλημα....με την γρια δεν βγαζω ακρη...θα την φτιαξω λοιπον την βασιλοπιτα σου που σου εκλεψε ο Παρλιαρος :lol::lol: φιλια πολλα και καλη χρονια Λαμπρινουλα :lol:

 

Πολλά φιλιά και απο μας ξενιτεμένο μου πουλί :D

 

Λοιπον η δικη μου συνταγή εχει ως εξής : Τα φρουτα δεν τα ελιωνα αλλα τα εκοβα πολυ πολυ μικρά κοματάκια . Εβαζα δαμάσκηνα , βερύκοκα και χουρμάδες . Εγω το βρίσκω ωραίο να φαινονται μεσα στο κεικ .

Πικραμύγδαλο με τιποτα , δεν μας αρέσει καθολου (ουτε στο στολλεν μου εβαλα) αλλα κονιακάκι απλο . Η ζάχαρη απλή και τα αυγά 4-5 ! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε Λαμπρινη μου ελυσες το προβλημα....με την γρια δεν βγαζω ακρη...θα την φτιαξω λοιπον την βασιλοπιτα σου που σου εκλεψε ο Παρλιαρος :lol::lol: φιλια πολλα και καλη χρονια Λαμπρινουλα :lol:

 

:lol::lol::lol:

ΝΑι όντως, Λαμπρινή, πείστηκα κι εγώ, θα τη φτιάξω!!! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν! τελείωσα με τα μελομακάρονα (again) της Αγλαϊας (άλλα 70... κάποιος μας τα τρώει εδώ μέσα!) και επανήλθα!

τα φρούτα τα έλιωσα αλλά δεν έλιωσαν τελείως. και ναι! ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ! Πολύ καλή!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αύριο να προλάβω να τη φτιάξω! Όπως η Λαμπρινή θα άντικαταστησω το Amaretto με κονιάκ γιατί δεν μου πολυαρέσει το πικραμύγδαλο.

 

Maryp είσαι χρυσοχέρα ε??? Ξαναέφτιαξες μελομακάρονα? εγώ δεν έφταξα, βολεύτηκα με της μανούλας :lol: και έχω φάει μια πιατελα μόνη μου... ούτε ο άντρας μου ούτε η κόρη μου συμμετέχουν!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν! τελείωσα με τα μελομακάρονα (again) της Αγλαϊας (άλλα 70... κάποιος μας τα τρώει εδώ μέσα!) και επανήλθα!

τα φρούτα τα έλιωσα αλλά δεν έλιωσαν τελείως. και ναι! ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ! Πολύ καλή!

μανα μου...μαραθωνιο γλυκων κανεις???? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο βρε κοριτσια επιτελους ξεκουνησε

η γρια number 2 κ εγραψε κατι παραπανω.. :lol::lol:

 

τωρα ειναι που θα την φτιαξω οπωσδηποτε κ

θα βαλω κονιακ..αλλο τιποτα δεν εχω χαχαχα

 

μια ερωτηση αν δεν εχεις ζυγαρια για να μετρας

τι κανεις με τα γραμμαρια?? Γιατι δεν

εχω ζυγαρια..... χαθηκε ο κοσμος να τα

μετραει σε ποτηρακια ή σε κουταλακιααααα???

 

Αυτα :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπραβο βρε Λαμπρινη μου ελυσες το προβλημα....με την γρια δεν βγαζω ακρη...θα την φτιαξω λοιπον την βασιλοπιτα σου που σου εκλεψε ο Παρλιαρος :lol::lol: φιλια πολλα και καλη χρονια Λαμπρινουλα :lol:

 

Πολλά φιλιά και απο μας ξενιτεμένο μου πουλί :D

 

Λοιπον η δικη μου συνταγή εχει ως εξής : Τα φρουτα δεν τα ελιωνα αλλα τα εκοβα πολυ πολυ μικρά κοματάκια . Εβαζα δαμάσκηνα , βερύκοκα και χουρμάδες . Εγω το βρίσκω ωραίο να φαινονται μεσα στο κεικ .

Πικραμύγδαλο με τιποτα , δεν μας αρέσει καθολου (ουτε στο στολλεν μου εβαλα) αλλα κονιακάκι απλο . Η ζάχαρη απλή και τα αυγά 4-5 ! :D

 

Επειδή σκοπεύω να τη φτιαξω κι εγω...ποσα φρούτα βάζουμε περίπου ??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! Μήπως γνωρίζει κάποια από σας να μου πει συνταγή για βασιλόπιτα αλλά σε μορφή κέικ, χωρίς δηλαδή μαχλέπια και τα συναφή? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΤΗΣ ΑΦΕΝΤΙΑΣ ΜΟΥ

 

1 πακετο βουτυρο αγελαδος ΔΩΔΩΝΗ θερμ δωματιου

5 αυγα - αν θελεις και 6 αν ειναι πολυ μικρα

2 κουπες ζαχαρη

ξυσμα απο 1 πορτοκαλι και 1 λεμονι

1/2 κουπα γαλα

1/2 κουπα χυμο πορτοκαλι

2-3 βανιλετες

1 πακετο φαριν-απ

 

Αυγα + βουτυρο + ζαχαρη πολυ καλα με το μιξερ. Προσθετουμε το γαλα χλιαρο , το χυμο , τις βανιλετες και τελος τη φαρινα . Βουτυρωνουμε και αλευρωνουμε μια φορμα δαχτυλιδι.

Ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 για 50 λεπτα και κανοντας το γνωστο κολπο με το μαχαιρι!!!

 

tips : Αναλογα τα κεφια προσθετω κακαο ή σοκολατα ή ψιλοκομμενα κοντιτα ή οτι αλλο θελεις και σας αρεσει.

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΗ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

 

Καλη επιτυχια

ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

 

Μαρω

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!

 

Βασιλόπιτα της Θεοδώρας

 

Υλικά

 

1 1/2 ποτήρι (νερού) ζάχαρη

1 1/2 ποτήρι (νερού) γάλα χλιαρό

1 συσκευασία βούτυρο ή μαργαρίνη των 250 gr.(προτιμώ βούτυρο)

6 αυγά

1 κουταλάκι του γλυκού μαχλέπι (τριμμένο)

100 gr. μαγιά (ξερή ή νωπή)

ξύσμα από ένα πορτοκάλι και λίγο χυμό

 

Καλή επιτυχία! :) [/color]

 

βρε Afroditi D πόσο αλεύρι????????????? :shock::shock:

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

maribel υπάρχει και στη πρωτη σελίδα του παροντος θεματος μια που εχει βάλει η Αφροδίτη, επίσης απλή.

 

Αφροδίτη επειδή σκεφτομαι να τη φτιαξω στα συστατικά δεν αναφερεται το κρεμοριο, αλλά στην περιγραφεί ναι.

 

Τι ποσοτητα βαζω??? Το βρισκω στο σουπερ μαρκετ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...