Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ


Agapi6

Recommended Posts

ΤρεΛέγκω χαμήλωσε θερμοκρασία ..ασε τον κοσμο να κανει Πρωτοχρονιά ...δεν ειμαστε για πυρκαγιες τωρα :lol::lol::lol::lol::lol: ( πολυ αυγο εβαλες μαλλον και σου αρπαξε ...)

Ορίστε δεν μου φτάνει η στεναχώρια που έχω με τη βασιλόπιτα, έχω κι εσένα... Χτύπα και συ άκαρδη :lol::lol::lol:

Λοιπόν αύριο τα οριστικά αποτελέσματα :wink: ! Καλή χρονιάαααααααααα!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

640wn7.jpg

 

το χτεσινό γιορτινό μας τραπέζι

 

607vm1.jpg

 

βασιλόπιτα νο1 (κέικ)

 

 

601wl6.jpg

 

βασιλόπιτα νο2 (τσουρεκοκέικ)

 

 

 

πολύ όμορφες οι βασιλόπιτες σου Σοφία !!!

 

Και του χρόνου μαγείρισσες !!!! :lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλά συγγνώμη και άρρωστη ήσουν και δυο βασιλοπιτες έφτιαξες και τραπέζι εστρωσες μουρλοπατρινια ;;; Δε σε πιστεύω λέμε!!! Δεν υπάρχεις παιδί μου εσύ :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη πολυ ωραίες οι βασιλόπιτες και το τραπέζι :D Να σαι καλά και του χρονου !!! Το ομορφότερο οπο ολα ομως ειναι το κουκλί στις φωτο ... Φτου σου μαναράκι μου ..γλύκας :D

 

8l33yknalf5bmlu76uhh_thumb.jpg

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο κορίτσια που σας πέτυχαν!! Εμένα τελικά ήταν μια μάλλον αποτυχία...έπεσε ξεράθηκε και ήταν πολύ σφιχτή (η γεύση όμως συμπαθητική)...δεν ενθουσιαστήκαμε αλλά όλοι αναγνώρισαν την προσπάθεια! Του χρόνου ελπίζω να κάνω καλύτερη!

 

αααααα...έτυχα και το φλουρί!!! (όχι όχι δεν ήταν στημένο :lol::lol: )

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

jen. τι εγινε γιατι ετσι ? Του Παρλιάρου δεν εκανες? Δεν πειράζει του χρονου με το μπεμπακι σου ακομα καλύτερα :D

 

Σας ειπα οτι το φλουρί "πιάστηκε" στο μαχαίρι ? :lol::lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λαμπρινή μου μάλλον φταίει που άνοιξα τον φούρνο σε κάποια φάση και που η ζύμη βγήκε πολύ σφιχτή (είναι ότι έχω μικρές κούπες και πάντα βάζω κάτι παραπάνω αλευρι με το μάτι)...τεσπα δεν πειράζει...του χρόνου θα κάνω καλύτερη αλλά όχι την ίδια συνταγή...ίσως δοκιμάσω την δική σου!!! :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα αυτη την συνταγη αντι για του

Παρλιαρου κ βγηκε ....απιθανη!!!!!!

 

http://asteromases.com/2008/12/30/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1/

 

αντικατεστησα μονο το φυτικο βουτυρο με κανονικο

κ εγραψα το 2009 με αμυγδαλα...

 

αντε κ του χρονου να ειμαστε καλα!!

 

Αφρο μου τελειες οι βασιλοπιτες κ το γιορτινο τραπεζι!!

Φιλακια στον Χαραλαμπο ειναι πολυ γλυκας στις

φωτο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον συμβουλή για το μέλλον . Αν ξεκινάς να μετρας με μια κουπα τα υλικά , τα μετράς ΟΛΑ με αυτην και συνεχίζεις ετσι . Δεν προσθέτεις στα κουτουρού ... Το πολυ πολυ η κουπα συο να παιρνει 200μλ και να βγει ελαχιστα λιγοτερο το μειγμα ...δεν τρεχει τιποτα :wink:

 

Η ζυμη σωστά σου βγηκε σφιχτή γιατι δεν εχει καθόλου υγρά . Εγω "εκοψα" αυγά και προσθεσα σοδα και χυμό . Μου βγηκε και μενα πολυ σφιχτή η ζύμη αλλα φουσκωσε ομοιόμορφα και εγινε καλή . Την κοψαμε σημερα και ξεχύθηκαν τα αρώματα ! Πιστευω οτι ειναι καλύτερα τη συγκεκριμένη συνταγή - γενικα τις συνταγές που εχουν φρουτα ξερα - να την κανουμε μια δυο μερες πιο νωρίς για να απλωσουν τα αρωματα τους :D

 

 

(ας με σταματήσει καποιος ....αππαπα :roll: )

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Του Παρλιάρου έκανα κι εγω και έγινε χάλια!! Κι εμένα έκατσε στο ψήσιμο και όταν πήγα να τη κόψω ήταν σκληρή και άψητη στο εσωτερικό..σαν λάσπη! :( Δε φάγαμε βασιλόπιτα τελικά...

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάθε χρόνο φοβάμαι την αποτυχία και τα απρόοπτα, φτιάχνω τη βασιλόπιτα στις 30/12. Παίρνω και ένα μέρος της ζύμης και φτιάχνω σε ένα πολύ μικρό ταψάκι δίπλα στο κανονικό, ένα "δείγμα". Έτσι μόλις βγει μπορώ να δοκιμάσω τι γίνεται. Αν κάτι δεν πάει καλά ή ξαναφτιάχνω μια άλλη ή ... τρέχω ζαχαροπλαστείο για έτοιμη.

 

Πάντως με αυτό το σύστημα δε χρειάστηκε να επιστρετεύσω κανένα από τα εφεδρικά σχέδια. :D Και πάντα ξέρω τι να περιμένω.

 

"Κλέβω" λίγο λέτε; :lol::lol::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

elepet μην στεναχωριεσαι λε του χρονου καλύτερα :D Μαλλον ήθελε περισσοτερο ψήσιμο σε πιο χαμηλή θερμοκρασία . Τα γλυκά με φρουτα ειναι πιο βαριά , δεν ειναι τοσο αφράτα και ειναι και πιο υγρά .

 

alkyon καθολου δεν κλεβεις αντιθέτως μου αρέσει αυτο δειχνει οργάνωση ! Εγω παλι...δεν ειμαι καθολου ετσι .... ειμαι "θρασύτατη" :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά συγγνώμη και άρρωστη ήσουν και δυο βασιλοπιτες έφτιαξες και τραπέζι εστρωσες μουρλοπατρινια ;;; Δε σε πιστεύω λέμε!!! Δεν υπάρχεις παιδί μου εσύ :lol::lol::lol: !!!

 

και είχα και την πίκρα μου με το 12άρι.... :lol:

υπάρχω παιδάκι μου λέμε ... άντε cοme to δώθε να με δείς ! :lol::lol::lol: (είδες το lower ε???) :lol:

 

φιλιά Ολγάκι Καλή χρονιά !!! :D

 

elpete μην στεναχωριέσαι , όλες τα έχουμε περάσει ... :wink::D

 

Ντινάκι φιλιά πολλά στα αγόρια σου ! :D

 

Λαμπρινή Καλή χρονιά ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ ΤΗΣ ΑΦΕΝΤΙΑΣ ΜΟΥ

 

1 πακετο βουτυρο αγελαδος ΔΩΔΩΝΗ θερμ δωματιου

5 αυγα - αν θελεις και 6 αν ειναι πολυ μικρα

2 κουπες ζαχαρη

ξυσμα απο 1 πορτοκαλι και 1 λεμονι

1/2 κουπα γαλα

1/2 κουπα χυμο πορτοκαλι

2-3 βανιλετες

1 πακετο φαριν-απ

 

 

 

Κορίτσια καλημέρα και καλή χρονιά για όλες μας!!!

εγώ εκανα την συνταγη αυτή και πρόσθεσα και λίγο κονιάκ και μου βγήκε τέλεια!!!σχεδόν την μισή φάγαμε (τρεία ατομα).και δεν είμαστε του γλυκού.

και μαζί με την κόρη μου φτειάξαμε το δέντρο με τρούφα πολύχρωμη και για στολίδια βάλαμε τα smarties.ορίστε!!! και του χρόνου...

0sxe1q75mzjwbbtlyvmv.jpg

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαμπρινή πολύ ωραία η βασιλοπιτά σου !!! Και του χρόνου ακόμα καλύτερη !!!

Αφροδίτη ο γιός σου είναι κούκλος !!! Όσο για τις δημιουργίες σου ότι να γράψω είναι λίγο !!!

boukie17 και του χρόνου με υγεία !!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλά και καλή χρονια. Ησυνταγη που έκανα εγω είναι του Παρλιάρου μόνο που πρόσθεσα λίγο αλεύρι και λίγο χυμό πορτοκάλι.

 

pc311049vq8.jpg

 

 

εβαλα και τη σοκολατίτσα από πάνω και έγινε τέλεια

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ! Ευχριστώ πολύ μαμά Ελένης και Χριστίνας , η βασιλόπιτα ήταν πάαααρα πολύ νόστιμη,την τίμισαν όλοι δεόντως.Και του χρόνου να΄μαστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

bookie17, maribel :lol::lol:

 

Ευχαριστω :oops::lol:

χαιρομαι που σας αρεσε !!

Να ειμαστε καλα με τις οικογενειες μας να γιορτασουμε και του χρονου

 

Φιλια πολλα

Μαρω

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

[

boukie17 και του χρόνου με υγεία !!!

 

 

sophie13,σε ευχαριστώ πολύ για της ευχές σου!!!

και εσύ να εισαι καλά μετην οικογενειά σου !!!

πάντα χαρούμενη και γελαστή!!!

zjoqak5pk5c0agw965of_thumb.gif

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

bookie17, maribel :lol::lol:

 

Ευχαριστω :oops::lol:

χαιρομαι που σας αρεσε !!

Να ειμαστε καλα με τις οικογενειες μας να γιορτασουμε και του χρονου

 

Φιλια πολλα

Μαρω

 

Μάρω ήταν φανταστική!!εγώ πρόσθεσα και μισο ποτηράκι κονιάκ του πήγενε πάρα πολλύ!!!!

χρόνια πολλά και καλή χροννιά να έχεις μαζί με την οικογενειά σου!!

kqa26i6c4kz61ddosan4_thumb.gif

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικια μας βασιλοπιτα,

κατοπιν απαιτησης της κορης μου

αναγκαστηκα να την "περιλουσω" με γλασο σοκολατας

....και μπολικο μαλιστα!!! :)

DSC05928.jpg

DSC05926.jpg

 

Αυτή δεν είναι απλή βασιλόπιτα!!! Είναι υπερπαραγωγή!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλες!

Λοιπόν, εφτιαξα την (κλεμμένη :lol: ) Παρλιαροβασιλόπιτα αλλά δεν ενθουσιάστηκα... έβαλα κονιακ αντι Αμαρέτο (δεν εκτιμώ ιδιαίτερα το πικραμυγδαλο) και από φρουτα εβαλα τα μονα που βρηκα στη γειτονια, συκα και δαμασκηνα... Αυτό που καταγγέλω(!) είναι πως τα συκα (τα σπορακια) κάνουν κριτς-κριτς στο στομα :lol: Από πάνω έβαλα γλάσο με σοκολάτα και λευκή σοκολάτα για διακόσμηση.

Γενικά ήταν ασυνήθιστη και πρωτότυπη για βασιλόπιτα... την εξαφανίσαμε βεβαίως-βεβαίως. Του χρόνου πάντως θα κινηθώ πιο παραδοσιακά...

 

Τα συγχαρητηρια μου στις ζαχαροπλάστισσες για τις υπέροχες δημιουργίες που μας έδειξαν... και του χρόνου κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...