Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτρέπεται ο εργοδότης να μειώσει τα ένσημα όσο είμαι έγκυος;


Recommended Posts

Καλησπέρα!  Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα, αν έχει το δικαίωμα ο εργοδότης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης να μου μειωσει τα ένσημα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 1/17/2021 at 2:44 AM, Sophia12 said:

Καλησπέρα!  Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα, αν έχει το δικαίωμα ο εργοδότης στη διάρκεια της εγκυμοσύνης να μου μειωσει τα ένσημα.. 

Εννοείς να σου αλλάξει την σύμβαση?? Όχι δεν μπορεί αλλάξει δυσμενώς τους όρους εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ναι! Δηλαδή ενώ η σύμβαση μου είναι πενθήμερο 4ωρη, να μου μείωνε τα ένσημα σε 1-2 τη βδομάδα! Όταν ρώτησα λογιστή, μου είπε ότι μπορεί να το κάνει, όχι όμως χωρίς να το δεχτώ εγώ βέβαια.. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2021 at 2:43 AM, Sophia12 said:

Ναι! Δηλαδή ενώ η σύμβαση μου είναι πενθήμερο 4ωρη, να μου μείωνε τα ένσημα σε 1-2 τη βδομάδα! Όταν ρώτησα λογιστή, μου είπε ότι μπορεί να το κάνει, όχι όμως χωρίς να το δεχτώ εγώ βέβαια.. 

Έτσι και αλλιώς την σύμβαση σου πρέπει να την υπογράψεις, στην περίπτωση σου  για να την αλλάξει πρέπει να το ζητήσεις εσύ. Σε κάθε περίπτωση να έχεις στο μυαλό σου πως μέχρι να γεννήσεις και το παιδί γίνει 18 μηνών με το καλό ο εργοδότης σου δεν έχει το δικαίωμα να αλλάξει δυσμενώς την σύμβαση σου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Έτσι και αλλιώς την σύμβαση σου πρέπει να την υπογράψεις, στην περίπτωση σου  για να την αλλάξει πρέπει να το ζητήσεις εσύ. Σε κάθε περίπτωση να έχεις στο μυαλό σου πως μέχρι να γεννήσεις και το παιδί γίνει 18 μηνών με το καλό ο εργοδότης σου δεν έχει το δικαίωμα να αλλάξει δυσμενώς την σύμβαση σου. 

Ωραία, σ 'ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεί, πως θα το κάνει αυτό εκτός αν άλλαξες τη συμβαση σου, αλλά έτσι στα ξεκαρφωτα όχι δε γίνεται..... 

On 20/4/2021 at 2:43 ΠΜ, Sophia12 είπε:

Ναι! Δηλαδή ενώ η σύμβαση μου είναι πενθήμερο 4ωρη, να μου μείωνε τα ένσημα σε 1-2 τη βδομάδα! Όταν ρώτησα λογιστή, μου είπε ότι μπορεί να το κάνει, όχι όμως χωρίς να το δεχτώ εγώ βέβαια.. 

Καλά σου είπε ο λογιστής σου... Πρέπει να υπογράψεις για αυτό... Εσυ υπέγραψες κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 28/4/2021 at 2:23 ΠΜ, diane2020 είπε:

Οχι δεν μπορεί, πως θα το κάνει αυτό εκτός αν άλλαξες τη συμβαση σου, αλλά έτσι στα ξεκαρφωτα όχι δε γίνεται..... 

Καλά σου είπε ο λογιστής σου... Πρέπει να υπογράψεις για αυτό... Εσυ υπέγραψες κάτι? 

Όχι όχι δεν έχω υπογράψει τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...