Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεγάλη περιμετρος κεφαλης


Recommended Posts

Καλή σας μέρα μανούλες, έχω ένα αγοράκι 13 μηνών με περίμετρο κεφαλης 50.4. Είμαστε εκτός καμπύλης κ ειμασταν από τη μέρα γέννησης. Γενικά είναι μεγάλο μωρό στην ανώτατη καμπύλη είναι το ύψος κ εκτός καμπυλων πάνω ψηλά κ τα κιλά. Η καμπύλη κεφαλης είναι ομοιόμορφη δεν αυξάνει πουθενά απότομα. Είμαι πολύ αγχωμένη. Έχει κάποια μανούλα περάσει κάτι παρόμοιο? 

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ιωάννα25 είπε:

Καλή σας μέρα μανούλες, έχω ένα αγοράκι 13 μηνών με περίμετρο κεφαλης 50.4. Είμαστε εκτός καμπύλης κ ειμασταν από τη μέρα γέννησης. Γενικά είναι μεγάλο μωρό στην ανώτατη καμπύλη είναι το ύψος κ εκτός καμπυλων πάνω ψηλά κ τα κιλά. Η καμπύλη κεφαλης είναι ομοιόμορφη δεν αυξάνει πουθενά απότομα. Είμαι πολύ αγχωμένη. Έχει κάποια μανούλα περάσει κάτι παρόμοιο? 

Καλημέρα κορίτσι! Εσείς πως είστε? Εννοώ μήπως υπάρχει κληρονομικότητα? Εφόσον γράφεις πως και στο ύψος κ στο βάρος είναι το ίδιο πάνω απ' τις καμπύλες, νομίζω δεν έχεις λόγο να ανησυχείς! Ο γιατρός σου τι λέει? Κι εμένα η μικρούλα μου είναι τερατακι 8 μηνών αλλά πολύ ψηλή κ με αντίστοιχο κεφάλι! Αλλά είμαστε κι εμείς έτσι ολίγον κεφάλες!

Επεξεργάστηκαν by Νεκταρινακι
Link to comment
Share on other sites

Just now, ιωάννα25 said:

Καλή σας μέρα μανούλες, έχω ένα αγοράκι 13 μηνών με περίμετρο κεφαλης 50.4. Είμαστε εκτός καμπύλης κ ειμασταν από τη μέρα γέννησης. Γενικά είναι μεγάλο μωρό στην ανώτατη καμπύλη είναι το ύψος κ εκτός καμπυλων πάνω ψηλά κ τα κιλά. Η καμπύλη κεφαλης είναι ομοιόμορφη δεν αυξάνει πουθενά απότομα. Είμαι πολύ αγχωμένη. Έχει κάποια μανούλα περάσει κάτι παρόμοιο? 

Δεν θυμάμαι την περίμετρο της κεφαλής του, θυμάμαι πως γέννησα 37 εβδομάδων και η ανάπτυξη του στο σώμα ήταν 40 και στο κεφάλι 41!!

Γενικά έχει μεγάλο κεφάλι το παιδί μου, είναι όμως και πολύ μεγαλόσωμος (έτσι είναι όλοι στην οικογένεια του άντρα μου αλλά και ο άντρας μου), σε ύψος και βάρος ήταν επίσης πάνω από τις καμπύλες, και ο παιδίατρος μου έλεγε πως εφόσον η ανάπτυξη του είναι ομοιόμορφη να μην με αγχώνει.

εφόσον όμως σε ανησυχεί καλό είναι να του συζητήσεις μαζί με τον γιατρό να δεις τι θα σου πει.

Να σου ζήσει το παιδάκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε ελέγχους μας. Τα ουλτρασουντ είναι μια χαρά. Πήγα και στον παιδονευρολογο κ μ είπε πως αναπτυξιακά είναι μια χαρά. Απλά δεν βρήκα κάποιο στην οικογένεια με μεγάλο κεφάλι κ αυτό με αγχώνει. Αλλά σωματωδης κ ψηλούς έχουμε πολλούς

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννα! Γιατί αγχώνεσαι αφού το μωράκι αναπτύσεται μια χαρά;

Η μικρή μου είναι 6μιση μηνών..μου έλεγαν ήδη από την εγκυμοσύνη ότι εχει μεγάλο κεφάλι και σε όλες τις μετρήσεις είναι ακόμα μεγαλύτερο από το μεσο όρο.

Την έχουν δει δυο παιδίατροι.η πρώτη δεν ασχολήθηκε καν με το θέμα -εχει μεγάλη εμπειρία σα γιατρός-

Η δεύτερη σχολίασε χαριτολογώντας "μεγάλο κεφάλι-πολυ μυαλό"

Εμείς επειδή είναι κορίτσι αστειευομαστε λέγοντας ότι δε θα χρειάζεται κρεπαρισμα το μαλλί...

Το λέω καθαρά με την έννοια ότι εφόσον οι γιατροί δεν το θεωρούν θέμα εμάς γιατί να μας απασχολεί; Είναι μεγαλύτερο όπως είναι και ψηλότερο το παιδί.και τα γονίδια πολλές φορές έρχονται από παλαιούς προγόνους οπότε δικαιολογείται.ασε που οι μέσοι όροι είναι μέσοι όροι και μάλιστα πιθανόν από άλλες περιοχές του πλανήτη.πολλα μωρά είναι παραπάνω και άλλα τόσα είναι παρακάτω :)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...