Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω να γίνω πατέρας, οχι σε μεγάλη ηλικία όμως. Είναι ή όχι σημαντικός παράγοντας η ηλικία;


Kynodontas

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 hours ago, Anna3011 said:

Διαβάζοντας το θέμα αρχικά δεν είχα σκοπό να τοποθετηθώ γιατί το θεώρησα ξεκάθαρα τρολ, όπως και ένα άλλο που κυκλοφορεί αυτές τις μέρες με άντρα θεματοθέτη επίσης. Συγχώρεσέ με @Kynodontas αν δεν ισχύει όμως ειλικρινά μου ακούγεται εξαιρετικά περίεργο ένας νέος άντρας χωρίς σχέση στην παρούσα φάση και ενώ ασχολείται σοβαρά με τις σπουδές του, να εγγράφεται παράλληλα σε φόρουμ που ως επί το πλείστον ασχολείται με θέματα εγκυμοσύνης, γαλουχίας, ανατροφής παιδιών κτλ και να ζητάει γνώμη από άγνωστες μαμάδες για το αν είναι λογικό να θέλει να γίνει σύντομα πατέρας. Δεν ξέρω σε τι θα σε βοηθήσει το να ακούσεις πχ. 5 από τις άγνωστες μαμάδες να σου πουν προχώρα τώρα που είσαι νέος και άλλες 5 να σου πουν ότι είσαι μικρός για υποχρεώσεις και πρέπει να ζήσεις τη ζωή σου, να ερωτευτείς κτλ. Να έλεγες επίσης ότι έχεις σχέση και προβληματίζεστε αν είστε μικροί για ευθύνες θα ειχε ας πούμε μία βάση, αλλά χωρίς καν σχέση τι συμβουλή περιμένεις σχετικά με τη χρονική στιγμή δημιουργίας οικογένειας; 

Αν όντως η συγκεκριμένη κουβέντα σε βοηθά για τους δικούς σου λόγους, θα έχεις μάλλον καταλάβει ήδη ότι η διαφορετικότητα των ανθρώπων σε σχέση με τους στόχους, τα θέλω και τις επιθυμίες έχει πολύ μεγάλο εύρος και καμία "συμβουλή" δε θα είναι ιδιαίτερα κατατοπιστική. 

Σε κάθε περίπτωση είτε τρολάρεις είτε όχι μας έδωσες την ευκαιρία για μια ακόμα ωραία συζήτηση. Εγώ τη διάβασα όλη μονορούφι (είμαστε και πολυλογούδες), ταυτίστηκα με πολλές απόψεις, διαφώνησα με άλλες, μια χαρά πέρασα :)

Όπως είπα και πιο πριν απλά ήθελα να το συζητήσω. Προφανώς και δεν θα έκανα οικογένεια επειδή κάποιος άλλος θα μου το έλεγε. Όμως θα ήθελα να ακούσω απόψεις για να με βοηθήσουν να δω πιο σφαιρικά το πρόβλημα. Το να το συζητάω εδώ νομίζω με βοηθάει. Δεν ειναι τρολλ το θεμα, δεν εχω πει κατι παραξενω εξαλλου νομιζω. Ότι θελω να τελειώσω φανταριλίκι και να βρω δουλειά και να παντρευτώ. Δεν είναι και κάτι πρωτότυπο. Απλά θεωρώ ότι σε ένα τέτοιο φορουμ ειναι κατάλληλο το "έδαφος" για τέτοιες συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Kynodontas είπε:

Όπως είπα και πιο πριν απλά ήθελα να το συζητήσω. Προφανώς και δεν θα έκανα οικογένεια επειδή κάποιος άλλος θα μου το έλεγε. Όμως θα ήθελα να ακούσω απόψεις για να με βοηθήσουν να δω πιο σφαιρικά το πρόβλημα. Το να το συζητάω εδώ νομίζω με βοηθάει. Δεν ειναι τρολλ το θεμα, δεν εχω πει κατι παραξενω εξαλλου νομιζω. Ότι θελω να τελειώσω φανταριλίκι και να βρω δουλειά και να παντρευτώ. Δεν είναι και κάτι πρωτότυπο. Απλά θεωρώ ότι σε ένα τέτοιο φορουμ ειναι κατάλληλο το "έδαφος" για τέτοιες συζητήσεις.

Φυσικά είναι ένα φόρουμ για συζητήσεις. Επειδή διάβασα και τις απόψεις των κοριτσιών, αλλά και όσα γράφεις εσύ, νομίζω ότι έχεις αγχωθεί με ένα ανύπαρκτο πρόβλημα. Δηλαδή με ένα άγχος που δεν υπάρχει αυτή την στιγμή στη ζωή σου, εφόσον δεν υπάρχει καν η σύντροφος. Πιστεύω ότι αυτό το άγχος πυροδοτήθηκε από την απώλεια του πατέρα σου. Θέλω να πω, ότι πολλές φορές η δημιουργία οικογένειας δεν έρχεται με τη σειρά όπως την έχουμε φανταστεί στο μυαλό μας, ούτε υπάρχουν όπως είπα και χθες οι καλυτερες ή τέλειες συνθήκες για να δημιουργηθεί. Ζήσε το τώρα, κάνε το διδακτορικό και το φανταριλικι και μετά ο,τι είναι να έρθει, θα έρθει. Μπορεί να έρθει και στα 40 σου, so what? Δεν ξέρεις πότε θα γνωρίσεις την ιδανική σύντροφο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...