Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους από Γερμανία.Πριν 16 μήνες αποκτήσαμε την κορούλα μας που δόξα το θεό είναι ένα υγιέστατο μωρό που δεν σταματάει να τρέχει όλη μέρα.Ειναι μέσα στην ενέργεια.Ενα θέμα που έχει είναι πως όταν την αφήνεις έξω κάτω να περπατήσουμε δεν δίνει ποτέ το χεράκι της και φυσικά κάνει και πάει όπου θέλει αυτή χωρίς να μας ακούει.Προχτες την αφήσαμε για λίγο στο  πάρκο μόνη και προχώρησαμε λίγο μπροστά να δούμε εάν θα έρθει κατά εμάς και φυσικά μας χαιρέτησε και έφυγε από την άλλη πλευρά!!!Να πω πως μένουμε Γερμανία και η μικρή δεν έχει εδώ συγγενείς δηλ είναι όλη μέρα με μας.Επισης δεν έχει και πολλές επαφές με μωράκια της ηλικίας της γιατί ακόμα δεν πήγε παιδικό σταθμό.Εχει κάποιος δεις ανάλογη συμπεριφορά στο μωρό του;Κάποιο τιπ ίσως 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Efi Germany είπε:

Καλημέρα σε όλους από Γερμανία.Πριν 16 μήνες αποκτήσαμε την κορούλα μας που δόξα το θεό είναι ένα υγιέστατο μωρό που δεν σταματάει να τρέχει όλη μέρα.Ειναι μέσα στην ενέργεια.Ενα θέμα που έχει είναι πως όταν την αφήνεις έξω κάτω να περπατήσουμε δεν δίνει ποτέ το χεράκι της και φυσικά κάνει και πάει όπου θέλει αυτή χωρίς να μας ακούει.Προχτες την αφήσαμε για λίγο στο  πάρκο μόνη και προχώρησαμε λίγο μπροστά να δούμε εάν θα έρθει κατά εμάς και φυσικά μας χαιρέτησε και έφυγε από την άλλη πλευρά!!!Να πω πως μένουμε Γερμανία και η μικρή δεν έχει εδώ συγγενείς δηλ είναι όλη μέρα με μας.Επισης δεν έχει και πολλές επαφές με μωράκια της ηλικίας της γιατί ακόμα δεν πήγε παιδικό σταθμό.Εχει κάποιος δεις ανάλογη συμπεριφορά στο μωρό του;Κάποιο τιπ ίσως 

Καλησπέρα ! Να σου ζήσει ! Η δίκη μου είναι 17 μηνών , δεν θέλει ούτε κατά διάνοια να της κρατάς το χεράκι . Την αφήνω να περπατήσει και αναγκαστικά τρέχω γύρω γύρω . Δεν βλέπω κάποια θέμα σε αυτό . Γενικά ούτε όταν περπάτησε ήθελε πολύ βοήθεια , ήθελε γενικά μόνη της . Νομίζω ότι είναι λίγο αυτό της ανεξαρτησίας . 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις για την ηλικια της, δεν εχει να κανει με το αν πηγε παιδικο ή αν βλεπει αλλους συγγενεις. Ειναι σε μια ηλικια που θελει να εξερευνησει και δεν μπορει να δεχθει οτι υπαρχουν ορια, ειναι κατι ακατανοητο γι'αυτα να τους στερεις την ελευθερια τους. Συνεχιστε να της εξηγειτε για ποιο λογο πρεπει να κραταει το χερι σας οταν ειναι αναγκαιο. Εγω αν περπατουσαμε σε φαρδυ πεζοδρομο παντα τους ειχα ελευθερους, αν ειμαστε κοντα σε δρομο με χερακι ή αγκαλια. Γενικως, προτιμουσα σε αυτη την ηλικια (και ακομη, ο μικρος μου ειναι στην ηλικια σας) και μεχρι να ειναι πιο συνεργασιμα πχ 2-2,5 χρ, να τους εχω ειτε στο καροτσι ή στο μαρσιπο μεχρι πχ την παιδικη χαρα και μετα τελειως ελευθερους. Διαφορετικα, διαλεγψω διαδρομη που θα μπορουν να περπατανε ελευθερα. Μολις μεγαλωσει κι αλλο που θα αντιλαμβανεται καλυτερα την εξηγηση περι κινδυνου θα ειναι πιο δεκτικη...και θα ερχεται μαζι σας, οχι απο την αλλη :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Efi Germany said:

Καλημέρα σε όλους από Γερμανία.Πριν 16 μήνες αποκτήσαμε την κορούλα μας που δόξα το θεό είναι ένα υγιέστατο μωρό που δεν σταματάει να τρέχει όλη μέρα.Ειναι μέσα στην ενέργεια.Ενα θέμα που έχει είναι πως όταν την αφήνεις έξω κάτω να περπατήσουμε δεν δίνει ποτέ το χεράκι της και φυσικά κάνει και πάει όπου θέλει αυτή χωρίς να μας ακούει.Προχτες την αφήσαμε για λίγο στο  πάρκο μόνη και προχώρησαμε λίγο μπροστά να δούμε εάν θα έρθει κατά εμάς και φυσικά μας χαιρέτησε και έφυγε από την άλλη πλευρά!!!Να πω πως μένουμε Γερμανία και η μικρή δεν έχει εδώ συγγενείς δηλ είναι όλη μέρα με μας.Επισης δεν έχει και πολλές επαφές με μωράκια της ηλικίας της γιατί ακόμα δεν πήγε παιδικό σταθμό.Εχει κάποιος δεις ανάλογη συμπεριφορά στο μωρό του;Κάποιο τιπ ίσως 

 

Φυσιολογικότατη συμπεριφορά είναι αυτή. Το αντίθετο, να κρατούσε συνέχεια το χέρι σας, θα με παραξένευε πιο πολύ. Πρόσεξε πάντως ότι ακόμη και σε αυτή την ηλικία έχουν αντίληψη πού χρειάζονται την βοήθειά μας. Εμένα ο μικρός μου είναι 19 μηνών και, ενώ τον εκνευρίζει να προσπαθήσω να τον κρατήσω από το χέρι, όταν θέλει να κατέβει ένα σκαλάκι και φοβάται ακόμα περιμένει να του πιάσω το χέρι, να κατέβει και μετά το αφήνει πάλι. 

 

Εμείς μένουμε στην Αγγλία και αυτό που σκέφτομαι έτσι πρώτη φορά για αυτές τις βόλτες μας στο πάρκο είναι που ακούει τα ίδια άτομα, τους γονείς του δλδ, να μιλούν διαφορετικές γλώσσες. Έχω πιάσει μάλιστα τον εαυτό μου να  μιλάω στον μικρό και στα Αγγλικά ασυναίσθητα. Όταν κάποιος γείτονας για παράδειγμα του λέει Hello, του το επαναλαμβάνω κ εγώ και μετά βέβαια το λέω και στα Ελληνικά. Δεν ξέρω μήπως μπερδεύεται και αργήσει να μιλήσει... Ελληνικά δεν ακούει και από αλλού παρά μόνο από εμάς ή το skype/viber κλπ. Δεν έχει σχέση με το θέμα που ρωτάς βέβαια, αλλά είπα να πω τον προβληματισμό μου σε μία άλλη μανούλα της ξενιτειάς. :-D

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικότατη συμπεριφορά, απλά βάλε κάποια όρια από τώρα για να γίνουν συνήθεια όπως ότι στο δρόμο-πεζοδρόμιο ή μέσα σε μαγάζι αν θέλει να περπατάει, θα κρατάει το χέρι σας, για  λόγους ασφαλείας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...