Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΟΝΟΣ


xrusa68

Recommended Posts

Έχω μια απορία, αν ξέρει κάνεις, είναι κακό να γίνεις κουμπάρος άλλα να μην βαφτίσεις το 1ο παιδί??

Τι σημαίνει το πρέπει να βαφτίσει ο κουμπάρος "για να λυθούν τα χέρια που δέθηκαν σταυρώνοντας τα την ώρα του μυστηρίου"

Αν δεν βαφτίσει είναι γρουσουζιά??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


13 ώρες πρίν, xrusa68 είπε:

Έχω μια απορία, αν ξέρει κάνεις, είναι κακό να γίνεις κουμπάρος άλλα να μην βαφτίσεις το 1ο παιδί??

Τι σημαίνει το πρέπει να βαφτίσει ο κουμπάρος "για να λυθούν τα χέρια που δέθηκαν σταυρώνοντας τα την ώρα του μυστηρίου"

Αν δεν βαφτίσει είναι γρουσουζιά??

Όχι καλε, δεν εχει σημασια αυτο. Απλως συνηθίζεται χωρις να ειναι δεσμευτικό. κατ αρχας πολλοι ειναι επιφυλακτικοί να γινουν νονοι λογω εξοδων, δεν μπορεις να υποχρεώσεις για δευτερη κουμπαριά. εχω ακουσεις που υπηρχε αρχικα κουμπαριά απο βαφτιση κ στη συνεχεια το ζευγαρι  των γονιων πάντρεψε τον νονο, οποτε δεν μπορουσαν μετα να βαφτίσουν κ το παιδι του!  Εμεις ρωτήσαμε τον κουμπαρο μας πιο πολυ τυπικα, γιατι μενει πολυ μακρια μας κ ξεραμε οτι πρωτον θα ταν δυσκολο γι αυτον κ το ταξιδι για τη βαφτιση αλλα κυριως κ η διατήρηση επαφών με το παιδι μετα, κ ο ιδιος το αρνήθηκε ακριβως γι αυτο. 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, xrusa68 είπε:

Έχω μια απορία, αν ξέρει κάνεις, είναι κακό να γίνεις κουμπάρος άλλα να μην βαφτίσεις το 1ο παιδί??

Τι σημαίνει το πρέπει να βαφτίσει ο κουμπάρος "για να λυθούν τα χέρια που δέθηκαν σταυρώνοντας τα την ώρα του μυστηρίου"

Αν δεν βαφτίσει είναι γρουσουζιά??

Προλήψεις είναι όλα αυτά. Συνηθίζεται ο κουμπάρος που πάντρεψε το ζευγάρι να βαφτίζει και το μωρό αλλά δεν είναι δεσμευτικό. Πολλές φορές λόγω ηλικίας, απόστασης, εξόδων κλπ. βαφτίζει άλλος το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...